M 'AliES) RUBRIEK, i I DE AVONDJAPON. Als men op het oogenblik de eta lages bekijkt van de modemagazijnen dan zou men denken in een gouden eeuw te leven, zoo luxueus en over dadig is de mode van de avondtoi letten. En terwijl men juist in de vet te jaren, die nu achter ons liggen ja ponnetjes droeg, zoo kort, dat ze als een zakdoek opgevouwen konden worden en het maaksel zoo eenvou dig was, dat zelfs een vrouw, die on handig met de naald was, zoo'n ja ponnetje voor zichzelf in elkaar kon zetten, ziet men nu, in den tijd van economischen tegenspoed, dat de mode steeds ingewikkelder en luxu- euser wordt, inplaats van dat het juist andersom is. Het maaksel van de moderne avondjaponnen mag mis schien niet zoo ingewikkeld zijn, maar als men niet een zeer goede coupeuse is, komt er van de coupe tegenwoordig niet heel veel terecht. De mode trekt zich van malaise gelukkig niets aan, zij is sierlijk en verspilt ellen en ellen stof voor de elegante damesjaponnen. Als u de avondjapon bekijkt op onze teekening zult u toe moeten ge ven, dat deze buitengewoon aantrek kelijk is. Als materiaal er voor is ge kozen kantstof en crêpe georgette. De japon bestaat uit een kanten bo venstuk, een halve taille met puntig toeloopend heupstuk van crêpe geor gette en daaraan vast weer een rok van kantstof, terwijl een manteltje geheel van kantstof er bij hoort. De kantstof is op een zeer bijzondere manier op de Georgette bevestigd. Zooals u ziet is de kant bij en langs en om de motieven heen afgeknipt en zoo op de crêpe georgette beves tigd, hetgeen eveneens bij de rok is toegepast. Daardoor krijgt men een zeer bijzonder effect. Het is alleen uiterst moeilijk en een zeer precies werkje om te zorgen, dat de kant niet trekt en dat de crêpe Georgette onder de kant overal goed wordt weggeknipt. De halsgarneering is ge drapeerd, Het lijfje heeft geen mou wen, zoodat zonder manteltje men een avondjapon heeft. Wil men deze japon ook als middagjapon gebruiken, dan draagt men er het manteltje bij, waarvan de mouwen ongevoerd zijn, zoodat de arm er door heen schijnt. De rok wordt wel lang doch niet langer dan precies op den voet ge dragen, terwijl men er wel voor moet zorgen, dat bij kantstof de rok vol doende wijd en klokkend uitloopt, omdat het anders een nogal goedkoop effect geeft, terwijl juist bij een vol doende wijdte het effect zeer wordt verhoogd. GESCHENKEN. Wij maken allen wel eens de moeilijkheid mede een geschenk te moeten geven aan een jarig familie lid, vriend, vriendin of relatie, die men niet kan overslaan, zonder dat wij eigenlijk weten, wat men hem of haar geven zal. Meestal weten wij niet, of een bepaald artikel, dat wii in onze gedachte hebben den jarige of jubilaris inderdaad zal vol doen. Dagen lang loopt men soms te Wr.'-w (Zï- verzinnen en verschuift de beslis sing van den eenen op den anderen dag, totdat men soms toch nog op het laatste oogenblik moet besluiten. Ten einde raad gaaat men dan vaak naar een bloemenzaak en koopt ,,een bloemstuk", een bloeiende plant, of een ruiker bloemen. Meestal gaat men naar een winkel, zoekt wat bloemen uit, geeft een kaartje af en laat alles bij den jubi laris thuis bezorgen men heeft aan zijn verplichting voldaan en al naar gelang den prijs der bloemen, is men met de gave zelf min of meer tevreden. Doch ook bij het geven van bloe men kan iets zeer persoonlijks van de geefster naar voren worden ge bracht. De keuze der bloemen moet men maar niet klakkeloos aan den bloemenhandelaar overlaten, doch men moet den persoon, waarvoor de bloemenhulde geldt, in gedachte voor zich halen, men denke zich even in de levensomstandigheden van den vriend of de vriendin in, en meestal zult u op dat moment de juiste bloe men uitzoeken, waarmede gij uw vrienden buitengewoon gelukkig zult maken. Ons prentje laat u een buitenge- woon aardig geheel zien, bijzonder geschikt b.v. voor een verlovings cadeau. De doos in hartvorm is ge heel gevuld met violetjes. De deksel mag er natuurlijk niet op worden ge daan, doch is er meer bij om de doos compleet te houden, die al naar ge lang de beurs van den gever bijzon der mooi of zeer eenvoudig kan zijn. HORLOGE-ARMBANDEN. Het zakhorloge wordt hoe langer hoe meer verdrongen door het pols horloge. En toch was de ouderwet- sche manier van dragen van een da meshorloge aan een lange, meestal zeer dunne gouden ketting, het hor loge weggestopt tusschen de cein tuur en naderhand het horloge op gehangen aan een strikje op de borst, zoo echt vrouwelijk, veel vrou welijker dan het armbandhorloge in zijn eerste stadium. Nu tegenwoor dig ziet men van die kleine horlo ges, waarvan de wijzertjes miniatuur tjes zijn, terwijl horloge en armband vaak bezet met juweelen veel meer het idee alleen van een kostbaren armband hebben dan wel van een voorwerp van practisch nut. Onze afbeelding laat u een tweetal van deze armbandhorloges zien, waarvan het eerste een betrekkelijk eenvoudig modelletje te zien geeft. Het tweede horloge is bezet met ju weelen, terwijl armbandje zelf uit in elkaar gedraaid goud bestaat. Het allernieuwste wat ik eenigen tijd geleden in een groote juweliers zaak zag, doch waarmede ik nog geen enkele dame heb zien loopen, was een horloge zoo klein, dat het als steen in een ring dienst deed. De ring was waardoor natuurlijk nog wel groot, maar dat kwam meer door al lerlei krullen en versierselen, die om het horloge heen zaten. Of een ring als horloge practisch zal blijken te zijn, meen ik te mogen betwijfelen, want vooral voor vrouwen, die al lerlei dingen zelf doen en daardoor vaak haar handen moeten wasschen of zelfs maar bij het inschenken van thee, waar de hand met stoom of wasem in aanraking komt, kan het toch nooit bevorderlijk voor het hor loge zijn om ook een deel van den stoom mee te krijgen. Enfin, dat zal de practijk wel uitwijzen, zullen wij hopen. Het staat in ieder geval wel zeer bijzonder. DE SPEELKAMER.. Het kind moet een kamer hebben, waar het zich naar hartelust mag vermaken, zonder zich al te zeer om zijn kleeding of om zijn omgéving te bekommeren. Die kamer is zijn hei ligdom, zijn eigen, heerlijk bezit! Wie eenigszins tegemoet kan ko men aan de hartewensch van zijn kinderen, zal hun een speelkamer afstaan. Maar dan moet die kamer ook voor het kind veel aantrekkelijks hebben, zoodat deze hem blijvend zal kunnen boeien en lokken. Want een kind houdt van een ge zellige omgeving en zal zich niet spoedig kunnen vermaken in een vertrek waaraan alle comfort en be- hage]#kheid ontbreekt. De meisjes moeten er hun eigen huishoudentje hebben. Zooals een tafeltje met een paar lage stoeltjes, wat poppen, een wieg of poppen- bedje. Dan een ,,echt" steenen of porseleinen serviesje, waaruit ze echte" thee drinken, al is die thee dan ook wit. Ach, geen genot is grooter dan als groote menschen te mogen doen; vi site te mogen ontvangen, zelfs op bezoek te gaan. Er zijn aardige tooneeltjes te ver tellen van kinderen die in het vuur van hun spel de afgeluisterde ge sprekken der grooteren, precies imi- teeren! Interessant voorwaar, dat eens gade te slaan en er ons voordeel mede te doen, want wij zouden wel eens raar opkijken als wij in het kin derzieltje de reactie konden zien, die onze handelingen en woorden op onze kinderen hebben! Leuke dingen voor zoo'n speelka mer kunnen wij de kinderen als zij iets ouder worden, zelf laten knut selen. Emaille kroezen en bordjes kun nen versierd worden met een fleurig prentje, een bloempje of een beestje, wat zij er zelf op aan kunnen bren gen door middel van overdruk- plaatjes de z.g. decalcomanie-plaat- jes. Een rand van verschillende dier figuren kunnen wij op het behang laten plakken, bij wijze van lambri seering. Die randen zijn in den papierhan del verkrijgbaar. Ze zijn aardig en tevens leerzaam voor het kind. Als moeder eenmaal de namen der die ren heeft genoemd en van elk afzon derlijk iets heeft verteld, dan zal de kleine het heel vlug na kunnen ver tellen en komt er niet op uitgekeken. Wij begrijpen best, dat niet iedere moeder er een speciale kinderkamer, met kindermeubeltjes op na kan houden, maar een paar oude kistjes, een speciale plank, doet reeds won deren, mits ze met wat zorg behan deld zijn. Een mooi kleurtje verf, een vroolijk gordijntje brengt dadelijk al zoo iets feestelijks. Van een laag kistje kunnen we b.v. een aardig boekenkastje maken. We laten het hout wat glad scha ven, geven het een frisch pittig kleurtje, plaatsen een cretonne gor dijntje op koperen roetjes aan de open zijde en door middel van een sterke kram wordt dit prachtmeubel opgehangen. In plaats van een paar lage stoel tjes kunnen wij ook lage krukjes ne men met dezelfde cretonne overtrok ken, gemakkelijk afneembaar, zoodat ze gewasschen kunnen worden. We zouden die overtrekjes met bandjes om de stoelpooten kunnen vastma ken. Een gekleurde mat op een ge- beitsten grond, een laag tafeltje in het midden, waaraan de kinderen gemakkelijk alleen kunnen neerzit ten, een leuk geblokt linnen tafel kleedje en een aardig plantje, dat de kinderen zelf moeten leeren ver zorgen dat alles brengt gezelligheid in het kindervertrek, zoodat gij uzelf en de kinderen vreugde verschaft door een kamer van uw huis aan hen af te,staan. DE MANTELJAPON. Deze gemakkelijke manteljapon is buitengewoon geschikt om te dragen met de donkere dagen, die nog wel zullen volgen, al verbeelden wij ons iederen morgen, dat wij nu ineens midden in den zomer zitten. En dan als wij enkele regenachtige dagen krijgen is een enkele japon soms toch te kil en een regenmantel weer te warm. Deze manteljapon is ge maakt van marine-blauwe crêpe dc laine. Het manteltje is uitgevoerd met zeer breede revers, aan de bin nenzijde versierd met ivoorkleurige crêpe de laine. De mouw, die aan den schouder normaal van wijdte is, loopt naar den pols toe steeds wij der uit, en is van binnen gevoerd met dezelfde ivoorkleurige crêpe de laine, waarvan een kleine omslag aan den buitenkant der mouw te zien is. Het jasje is verder geheel glad, en loopt sterk getailleerd toe. De rok is nauwaansluitend en loopt naar onderen iets wijder uit, doch niet klokkend en ook niet met ploo ien. Een smalle ceintuur vormt de sluiting van het jasje. Onder het jasje wordt een waschzijden blouse gedra gen, terwijl een zijden sjaal op een aardige vlugge manier omgeslagen en geknoopt, zeer gekleed staat. Het hoedje van een zeer nieuw model is precies in de kleur van de ivoor kleurige crêpe de laine, zoo ook de handschoenen. HALSGARNEERINGEN. Tot een der meest vrouwelijke garnituren behoort wel de halsgar neering en wel speciaal de kraag. Hetzij de mode de kraag groot laat zijn of klein, hij siert, mits met smaak en zorg gekozen, de japon altijd op. Het eenvoudigste japonnetje wordt tot iets vlugs en aardigs omgetoo- verd door een vroolijk gekleurd kraagje. Op het oogenblik zijn de gehaakte wollen kraagjes dikwijls met bijbe- hoorende manchetten zeer in trek, terwijl wij de eigenaardgie schouder kappen soms eender zien uitgevoerd als de kraag. Op onze teekening ziet u bij fig. 1 een dergelijk wollen kraagje met bijbehoorende schouder kappen. Het japonnetje, dat van effen grijze stof is gemaakt, wordt door de vroolijke kleuren van het kraagje geheel opgefleurd. De kleuren zijn licht grijs en rood, de groote mode. Het tweede figuur toont u een sjaal die op practische wijze als gar neering dienst doet. De japon is het z.g. raglanmodel en heeft geen kraag als halsgarneering. Door nu de sjaal aan den achterkant even te hechten of met een klein speldje op de japon te bevestigen, krijgt men toch het idee van een kraag, terwijl men van de sjaal tevens nog het practische nut heeft. No. drie is bijna nog eenvoudiger. De japon, van effen groene stof heeft eveneens geen kraag, doch is met een schuine bies aan den binnenkant afgewerkt. De V-vormige halsuitsnij ding wordt nu dichtgemaakt door een stukje zijde van gestreept pa troon, b.v. oranje-zwart, wat aan de japon iets heel aparts geeft. Dit is echter een halsgarneering die lang niet ieder kan dragen en die al gauw ontaardt in een idee, dat men keel pijn heeft. Het is ook hier de manier van dragen, die het opvallende er aan geeft. No. 4 is een halsgarneering, die uitstekend geschikt is voor op reis. Een donkere gladde reismantel wordt opgevroolijkt door een geruiten sjaal van grijs met ruiten in bleu, terwijl een baret in dezelfde grijze tint ons naar de zomervacantie doet verlan gen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15