DE LEER DER VITAMINES EEN ZAKENMAN WILT U IETS WETEN? VRIJDAG 24 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COUR AN VIERDE BLAD PAG. 13 Henri van Hoof, die te Washington DEN EERSTEN PRIJS VOOR WEL SPREKENDHEID behaalde, arriveerde Donderdagavond aan het station te Haarlem, alwaar hij door zijn familie hartelijk verwelkomd werd. VAN HET INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE DU BLIN. Een groote menigte was bij het tuinfeest in Black Rock College tegen woordig. De aankomst van den Pauselijk Legaat op het feest De in elk opzicht groote regisseur FRANK LUNS tijdens de repetitie van het openluchtspel „Scientia Lumen Fa- cis", dat ter gelegenheid van de stu dentenfeesten door de Amsterdamsche burgerij in het Stadion uitgevoerd zal worden Is uw voedsel rijk of arm aan vitamine? Hoe zij ontdekt werden en welken ro! zij spelen in de voeding Zoo de ouden zongen piepen de jongen. Vader op de groote motor en zoon op miniatuur oefenen druk voor de T. T.- wedstrijden welke Zaterdag te Assen gehouden zullen worden Vitamines waren tot voor korten tijd raadselachige dingenzij spelen een groo te rol in 's mensehen leven en men wist niet, dat zij er warenlater wist men dat zij er moesten zijn, maar waar was onbe kend. Thans hebben de geleerden ze ontdekt, ze gerangschikt en geklassificeerd, en al ia dat niet alles, wij weten er tenminste iets van. De rol, die zij spelen in de voeding, beeft di. J. J. Hoff, scheikundige bij de con- servenfabr. Tieleman en Dros te Leiden en C. G. HoffVermegr, arts, aanleiding gege ven er een handig boekje over te schrij ven, dat een overzicht bedoeld te zijn ten dienste van allen, die in onze voeding be lang stellen. En dat doen wij vermoedelijk allemaal. Nieuws vertelt dit boekje niet, want het is slechts een overzicht van hetgeen de wetenschap in den loop der laatste 30 h 40 jaren bij stukjes en beetjes heeft ontdekt. Maar er staat genoeg wetenswaardigs, om den ontwikkelden leek, die in het vitami- nevraagstuk vanzelfsprekend niet inge schoten is, hier en daar wat te leeren, dat hij nog niet wist. Hoe de vitaminen ontdekt werden vormt den inhoud van het eerste hoofd stuk. De geleerde heeren hadden nJ. haarfijn uitgerekend dat menschen en dieren een bepaalde hoeveelheid vet, eiwit, koolhydra ten, zouten en water noodig hadden om te blijven leven. Men zou deze hoeveelheid in tabletten vorm kunnen afpassen en zoo z'n diner in zijn vestzakje kunnen meedragen. De hee ren hadden in zooverre gelijk, dat mensch en dier inderdaad de door hen berekende hoeveelheid dezer stoffen noodig heeft, maar toen zij hun theorie aan de practijk gingen toetsen en er proeven me© gingen nemen op dieren, bleek dat de proefdie ren er het leven bij inschoten. Waaraan was dat te wijten? Aanvankelijk dacht men dat het toege diende voedsel niet chemisch zuiver was bereid of dat het menu te eentonig was voor de beesten, doch langzamerhand kwam men tot de conclie, dat er levens middelen waren, die onmiddellijk beter schap brachten en waarin dus stoffen zijn, welke onontbeerlijk waren voor de in-stand- houding en ontwikkeling van het dierlijk leven, stoffen, welke men tot dusver niet kende. Die stoffen noemde men „vitamines". Langs anderen weg kwamen anderen tot een zelfde slotsom. In OostrAzië kwam n.1. onder de rijst- etende bevolking een ziekte voor, welke beri-beri genoemd wordt. De patiënten krij gen overal jeuk en gevoelen zich koud, daarna treden gevoelsstoornissen en ver lammingen op en ten slotte volgt de dood door uitputting tengevolge van hevige diarrheeën en waterzucht. Gezocht werd naar de bacil, welke deze ziekte moest veroorzaken, doch deze bacil bleef onvindbaar. Door een toevallige om standigheid werd de aandacht gevestigd op de voeding en wat bleek? Dat degenen, die z.g. „gepolijste" rijst aten, allen aan beri-beri gingen lijden. Gepolijste rijst is ontdaan van het zilvervliesje en daarna ge glansd Het is de rijst, welke wij in Europa kennen. Toen men in de tropen nog onge polijste rijst at, kwam deze ziekte niet voor, zoodat de oorzaak er van bleek te zitten in het ontbreken van dat zilver vliesje. Ook bier weer was het een onbe kende stof, welke absoluut noodzakelijk was voor het leven. Een zelfde soort ziekte, welke ontstond door eenzijdig voedsel, was de door schepe lingen zoozeer gevreesde scheurbuik. De naam is een verbastering van het woord „scorbuut" en heeft met den buik niets te maken. De scorbuut ontstaat langzamer hand, er treedt gewichtsverlies op, bloed armoede en kortademigheidvervolgens ziet men bloedingen in de huid en de slijmvliezen, de tanden gaan los zitten, de amandelen beginnen te. zwellen en ten slotte treedt de dood in. De doktoren von den na moeizame onderzoekingen ook hier Te Middelburg werd Donderdag de JAARLIJKSCHE PAARDENMARKT gehouden. Zeeuwsche schoonen bewon deren de paarden gebrek aan bepaalde onbekende stoffen als oorzaak. Zoo was dus het bestaan van verschil lende stoffen bekend geworden, die de eigenschappen hadden dat zij: lo. absoluut onontbeerlijk waren bij de voeding. 2o. slechts in uiterst geringe hoeveel heden daarin noodig waren, 3o. niet waren koolhydraten, eiwit ten, vetten, zouten of water, 4o. een geheel onbekende samenstel ling hadden. Al spoedig bleek, dat er verschillende soorten van die vitamines waren, welke men noemde: vitamine A, vitamine B, vi tamine C, en vitamine E. Naderhand bleek, dat vitamine B. nog gesplitst moest worden in B. 1 en B. 2. Het vitamine A. komt als zoodanig slechts in dierlijke organismen voor en wel het meest in de lever van verschillende dieren, in 't bijzonder van visschen (le- vertaan), maar ook in eierdooiers, room en boter. In het plantenrijk komt dit vitamine niet voor, doch wel bezitten verschillende plan ten een stof, waaruit het lichaam dit vi tamine kan bereiden. Het bevordert den groei, gaat door ko ken niet verloren, maar is wel gevoelig voor zuurstof, ma.w. wanneer men het lang in de lucht laat staan, gaat de kracht er af. Vitamine B. 1 is een goedje, dat men noodig heeft om bepaalde zenuwstoornis sen te ontgaan. Het komt o.a. veel voor in de melk, maar niet in boter en kaas. Door koken gaat het niet verloren, wel door toevoeging van water. Vitamine B. 2 bevordert den groei en voorkomt een ziekte, welke men pellagra noemt en welke zich uit in oogontsteking, tongbloedingen, haaruitval en uitslag. Dit vitamientje schuilt o.a. ook in de melk. Vitamine 0. voorkomt scheurbuik en komt vooral voor in citroenen en sinaas appelen, maar ook in rijpe tomaten en bladgroenten. Het kan niet goed tegen koken, lost in water op en is gevoelig voor zuurstof. Gelukkig komen citroenen en sinaasappelen niet voor koken in aan merking. Vitamine D. heeft vooral het kind noo dig om Engelsche ziekte te vermijden het wordt aangetroffen in de levertraan, die dan ook een algemeen bekend mid del is om de kinderen flink te krijgen. Vitamine E. is noodig voor de voort planting. Over gebrek aan deze E-soort behoeft niemand zich ongerust te maken, want dat komt in het menschelijk voedsel algemeen voor, zoodat bij menschen nim mer gebrek geconstateerd is. Ons nationale volksvoedsel, de aardap pel, bevat veel vitamine C., tamelijk veel B. 1 en een klein beetje A., zoodat de veel voorkomende meening, dat er in een aard appel niks zit, toch niet heelemaal opgaat. Men moet daarbij niet vergeten, dat aard appelen in een tamelijk groot kwantum worden gegeten, zoodat men op die manier toch nog heel wat vitamine naar binnen krijgt. Maarer is een groote maar. Zooals gezegd, kan het O.-vitamine niet goed tegen koken. Bij onderzoek valt het echter nog al mee; het vitamine C. is zelfs in gekookte aardappeljen nog in ruime mate aanwezig. Bij het bakken of tot puré maken van aardappelen gaat het echter na genoeg geheel verloren (verhitting en in werking van zuurstof). Daaruit moet men nu weer niet concludeeren, dat gebakken aardappelen of puré). Daaruit moet men hebben, want het vitamine is wel onmis baar voor de voeding, maar niet het eenig- ste bestanddeel. Van vitamines alleen kan een mensch ook niet leven. Men denke aan de koolhydraten, eiwitten, vetten enz. Aan het einde van het boekje van dr. Hoff is een tabel opgenomen, welke het vitamine-gehalte van de meest voorko mende voedingsmiddelen aangeeft, zoodat de lezer aan de hand van deze tabel kan nagaan, of zijn menu wel beantwoordt aan het vitamine-gehalte, dat hij zich toege dacht heeft. Erg benauwd behoeft een normaal mensch zich niet te maken, want gewoon lijk zorgt moeder de vrouw wel voor afwis seling in het menu en dat is de beste waarborg dat de huisgenooten hun portie vitamine behoorlijk beet krijgen- Het boekje is voor den prijs van 1.— te krijgen bij de uitgeversfirma J. Noor- duyn en Zoon te Gorinchem. Mr. H. G. zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. HET „ONZE VADER" GEBEDEN AAN HET GRAF. De litteraire medewerker van bet „Vad.", die naar soaimige bladen bericht hadden bij het graf van Fred, van Eed en 't woord zou voeren, schrijft in genoemd blad, behalve een tegenspraak er was o.m. vermeld dat Henri Borel door plot selinge ongesteldheid verhinderd was te spreken nog het volgende: „Van ongesteldheid is geen sprake ge weest, ik heb de begrafenisplechtigheid tot het einde bijgewoond en was ook vau plan, omdat men er op aangedrongen had, hij het graf een en ander te memoreeren over Van Eeden's beteekenis als dichter en denker. Edoch, de begrafenis was er een volgens den Katholieken ritus, met de absoute en ander ceremoniën, en ein digde met het uitspreken door den officiee renden priester van het Onze Vader. Ik ben geen Katholiek, maar voel daarom toch wel de ontzaglijke wijding en beteeke nis van een indrukwekkend gebed als het Onze Vader. Het kwam mij toen volkomen onnoodig voor, nog eens te gaan spreken over Van Eeden's beteekenis in de litte ratuur en dit is de eenige reden, waarom ik het toen beter vond te zwijgen. Wie, als ik, kort te voren, den overle den dichter had zien liggen in zijn stu deerkamer, die chapell© ardent© was ge worden, met een uitdrukking van zóó ver heven rust op zijn gelaat, in zulk een sfeer van verlossing en bevrijding, die alle geleden smart er van uitgewischt had, dat men voelde hoe hij thans ganschelijk ontstegen was van de aarde, zal begrijpen, hoe weinig het er nu nog toe doen kon te praten van litteraire verdiensten en der gelijke onbelangrijk geworden dingen. Eenmaal „der Welt abhanden gekommen" zijnde, in zóó verheven serene rust en Godsvrede, kon hier, vond ik, na het Onze Vader, door mij moeilijk iets gesproken zijn, dat reden van zeggen had." VraagOp welk lot is de 100.000 ge vallen van de lartst gehouden Staats loterij Antwoord Op no. 6321.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13