UIT DE OMGEVING EEN WEEK IN WESTPHALEN. RECHTZAKEN ssssieai Wat anderen er van zeggen VRIJDAG 24 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE. Te Doesburg heeft de Brigadecomman dant der Rijksveldwacht, Majoor Verbeek, een buitengewoon goede vangat gedaan door de arrestatie van den beruchten in breker Balduk, die sinds 18 Mei jl. weer op vrije voeten was. Balduk wordt verdacht van de talrijke inbraken, die op meerdere plaatsen in den Gelderschen Achterhoek zijn ge pleegd, o. m. te Giesbeek, gemeente An- gerlo Wohl en in den afgcloopcn nacht op twee plaatsen te Didam. Balduk bekende reeds spoedig eenige dezer inbraken te hebben gepleegd. Ver schillende van inbraak afkomstige voor werpen werden op hem aangetroffen, waar onder een voorraad plakzegels en bank papier. Met het bankpapier is Balduk ech ter niet gelukkig geweest, want dit be stond uit waardelooze Duitsche bankbil jetten. Vermoedelijk heeft Balduk nog een me deplichtige, waarnaar wordt gezocht. Spoorloos verdwenen. Sinds eenige dagen is spoorloos verdwe nen de ongehuwde de la H. uit Kerkrade, tot voor korten tijd aldaar wonende, zich noemde directeur van de commanditaire vennootschap Eigen Huis in Nederland", wonende in Nijmegen. De la H. wordt verdacht oplichtingen c.q. verduisteringen te hebben gepleegd voor een aanzienlijk bedrag. Personen die geld bij De la H. hadden gestort, tot bedragen van 300 hebben klachten ingediend bij de politie te Kerkrade, die een omvangrijk onderzoek instelt. De commissaris van po litie te Kerkrade verzoekt de opsporing en aanhouding van den voortvluchtige, die zich vermoedelijk in het buitenland bevindt. SASSENHEIM. Gevonden. Een rozenkrans met rose koralen, een beige dameshandschoen, een rijwielbelastingmerk in étui, een paar lage zwarte kinderschoentjea, een kruis, een dames armbandhorloge met paarlemoeren rand, een rijwielbelastingmerk, komen aan- loopen een kip. Verloren. Een blauw jongensjasje, een blauw pantalon, een gouden armband, een wit brui geruite (Eng.) pet, een enve loppe met belastingpapieern, een bruin le deren portemonnaie inh. twee sleuteltjes, een gouden speld, een portemonnaie inh. 13.50, een pakje inh. manufacturen, een houten koffer inh. kleeding (actetasch met monsters, een paar lage bruine schoenen), een beige dameshandtaschje inh. photo's, een reservewiel met band j,Dunlop". Geboren: Petronella Maria, d. van J. v. d. NouLand en P. J. Juffermans. Wil lem, z. van G. Verschoor en P. M. Ohris- tiaanse. Martha Catharina Theresia, d. van A. J. Langelaan en A. M. van Dorp. Herre Maria, z. van Y. A. Jorna en H. Wassenaar. Herman, z. van A. v. Zonne veld en J. Th. Besselaar. Gehuwd: W. 0. van der Lans en A. C. M. Uphoff. Overleden: P. A. A. Zwetsloot m. 7 j. Hendrikt van Rijn 82 j. J. van Bak- kum, 62 j. geh. met 0. Jonkman. Gevestigd: Mej. J. Wagemans van Oegstgeest. V ertrokken: Mej. A. 0. M. Ophoff naar Hillegom. A. Guldemond naar Lei den. Mej. M. M. Oostveen naar Alkema de. Mej. M. Buys naar Leereum. VOORSCHOTEN. Geboren: Mertina Johanna, d. van J. W. Stolk en K. G. J. Bouthoorn. Theo- dorus Johannes Gerardus, z. van A. G. van der Hulst en G. W. de Haas. Overleden L. J. Hoogweg 71 j. Gevestigd.: O. P. Rijsdijk van Empel en Meerwijk. A. M. Kooijman-Bolleboom en kind van Stompwijk. C. J. Falkemeck- van der Hoek van Weesp. M. 0. Slobbe van Lisse. D. Admiraal van Ammerzo- den. J. Taffijn van Oegstgeest. N. M. C. Eikel van Castricum. Vertrokken: E. Huij naar Doetin- cbem. G. J. Schuitemaker naar Wasse naar. W. Cb. Derks naar Oegstgeest. WASSENAAR. Gevestigd: A. L. v. d. Veer van Bloemendaal. 0. Trumpie van Dordrecht. A. S. Westgeest van Voorhout. G. van IJzendoorn van Valburg. A. E. Scheidt van Duitschland. J. Blanchard van den Haag. P. M. v. d. Reest van Haarlem. R. J. A. Meihuizen van den Haag. J. A. M. Jansen van den Haag. F. Herbvt van Leiden. E. Thiele van den Haag. A. Hulshoff Pol en vr. van Ned. O.-Indië. - E. Hulshoff Pol, idem. H. S. G. van Vessem van den Haag. F. Heckelmann van den Haag. Sj. de Vries van den Haag. J. Talma van Naaldwijk. A. C. van Velzen van Uithoorn. H. Krimp van Ouder Amstel. J. H. van Kersbergen en vr. van den Haag. Vertrokken: A. Peter naar Weenen. A. J. Harteveld naar den Haag. E. Ehmer naar Bottrop. E. A. C. W. Kestein naar Voorburg. M. Sonsky naar Leider dorp. C. M. N. H. Kabens naar Itter- voort. J. H. J. Borgman en vr. naar den Haag. L. van den Ende naar Stellen dam. M. Bruckner naar Osotenrijk. W. Trawa naar Bottrop. M. G. Korver naar Leiden. H. Neumann naar Rotter dam. Het was op den avond van den zesden dag van onze rondrit door Westphalen, dat wij puffend optelden: vandaag tien bad huizen bekeken! Een enkeling, de ijverig ste had het tot elf gebracht. Een gelukkige omstandjgehid mag het heeten, dat wij niet overal werden uitgenoodigd een modder- proefbad te nemen, want dat had niemand onzer overleefd. Een badplaats in Duitschland heeft een ander voorkomen dan een Nederlandsche. Wij hebben onze zeebaden, in Duitschland heeft men landbaden en r— aangezien aarde plus water modder geeft ook modder bad en. ModderbadHet is zoo'n heerlijk woord voor de lieve jeugd, maar een Germaansch modderbad is geen pretje. Stel U voor tot aan je hals gedompeld in dikke vette, wel iswaar sohoone maar toch vieze bruine mod der..., Nog flink heet op den koop toe! Dan zou ik meer gevoelen voor een Spru- delbad, dat het heele lichaam beparelt met kleine koolzuur-pareltjes. Zoo'n bad schijnt buitengewoon veel inspanning te kosten voor het lichaam, speciaal van het hart. Er zijn nog vele andere soorten baden tooning zijn, want men zag «r nieta dan rolwagentjes of strompelaars op jichtbeenen. Dan eerst begrijpt men, dat de faam van Oeynhausen als „de Stadt ohne Stufen" voor vele lijders een groote aan trekkingskracht heeft. Een van de merk waardigheden van deze plaats is de Jor- dan-Sprudel een fontein, welke uit de diepste diepten der aarde een geweldige witschuimende toren van water tot de on- geloofelijke hoogte van 42 M. omhoog-spuit. Enorm De vermelding, dat Salzuflen voor minder gespekte beurzen bestemd is, moet niet de indruk wekken dat de inrichting er tweede rangs is. Integendeel: het ziet er keurig en uiterst-modern uit. Een bijzonderheid, welke bij de twee vorige plaatsen ontbrak, zijn hier de „Gradierwerke": geweldige mu ren van.... takkenbosschen, waar den gan- schen dag zout water doorsiepelt. Het zout water verdampt en geeft aan de lucht die pittige smaak, welke wij.aan onze Noordzee, zonder takkenbosschen, toegewaaid krijgen. In Salzuflen bezochten wij ook verschillen de inhalatoria. Bepaald griezelig zijn de pneumatische kamers, waaruit de lucht tot BAD PYRMONT- KURPARK-SCHIOSS&LLEE in de Duitsche baden. Wanneer men de prospecti leest van al die plaatsen, is er geen ziekte, of ze wordt genezen door.... baden. „Ins Bad fahren" het is een echt Duitsch mode-woord. Wetenschappelijk staat over de nuttige uitwerking van dit ge baad nog weinig vast (in ieder fatsoenlijk bad is tegenwoordig ook een wetenschappe lijk instituut gevestigd), maar er schijnt in derdaad voor sommige ziekten succes- be reikt te worden. Van ziekten en zieken merkt men in som mige badplaatsen heel weinig. Bad Pyrmont bijvoorbeeld een pracht van een plaats maakt een uiterst opgewekten indruk. Daarentegen wemelt het in Oeynhausen van rolwagentjes vol zieken. Bad Rothen- felde is weer meer voor kinderen ingericht en Salzuflen trekt de luitjes tot zich, voor wie het in Pyrmont te duur is. Pyrmont is chic en van eeuwen-oude ver maardheid. Een typisch karakter heeft de plaats door de prachtige lanen van gescho ren pyramide-eiken. Het Kurpark met zijn palmentuin-in-de-open-lucht is een paradijs in 't klein. Daaraan kunnen de beroemde tuiniers in Versailles een „puntje zuigen!" 's Middags, voor en na en ook onder het concert, is het in de tuinen een echte pa rade, waar de zitters de wandelaars $n de wandelaars de zitters befitten alles ter wille van de gezondheid. Een laan heeft zelfs de bijnaam van de Klatsch-allee ge kregen, zooals ook Scheveningen zijn „las- ter-promenade" heeft Bad Pyrmont acht zijn bronnen .speciaal gezegend voor lijders aan: Herzkrankhei- ten, Blutkrankheiten, Blutarmut, Frauen- krankheiten, Rheuma, Gicht en Fettsucht. Maar de hoofdzaak van Pyrmont zoo op pervlakkig gezien tenminste blijft de weelderige inrichting van badhuizen, thea ter, concertzaal, bibliotheken enz. Een veel ernstiger indruk maakt Oeyn hausen. Op het programma stond „bal in het Kurhaus'*, (hetwelk niet doorging) maar dat moet een zonderlinge ver sigpggv - - s"~ TS een bepaalde verdunning wordt weggezo gen. Maar als het klokje van den man, die het toestel bedient-, eens stil blijft staan! Het blijft te betreuren, dat onze middel- eeuwsche voorouders, die zoo vèrnuftig wa ren in het bedenken van marteltuigen, dit procédé met gekend hebben. Onwillekeu rig moesten wij aan de dood van St. Cecilia denken, toen wij vervolgens toegelaten werden in kamers gevuld met zout-nevel, waar langs de wanden rijen in witte pijen en kappen gehulde badgasten zich vermei en in het ademen van damp. Men kan er geen hand voor oogen zien. Dezelfde vermakelijkheden spelen zich af in Bad Rothenfelde, dat eveneens over prachtige installaties beschikt. Eerlijk gezegd spijt het ons niets, dat Nederland geen „baden'' rijk is. Een ge zond mensch wordt er ziek van. Wij laten de baden de baden en snellen naar het schoon Bielefeld een fabrieks stad, maar eene met veel charme en mooie plekjes. Vanaf de Burcht en uit de Schüt- zenhof heeft men een wonder-mooi uitzicht over de grijze huizenzee, waartusschen vele groen-koperen torentjes als frissche blaadjes afsteken. Op één ding zijn de Bielefelders geweldig trotsch, op de Oet- kerhalle. De huisvrouwen weten wel, wie dr. Oetker is: de vervaardiger van het be kende bakmeel. Aan dezen Maecenas dankt Bielefeld een schitterende, moderne mu- ziekhal. Ter eere van de Nederlandsche journalisten speelde het massale orgel: „Wilt heden nu tredenuit Valerius? Gedenckklank. Vergeten mag niet worden de aardige attentie van de zijdefabriek Delius, die iederen Hollander een zijden das in de rood-wit-blauwe kleuren aanbood. Het Tentoburgerwoud, waarbij of waar- tussehen al deze steden liggen, teekent zich op de kaart af als een duizendpoot: één lange bergrug. Aan het einde daarvan ligt, hoog en droog, nog beschermd door een burcht, het stille Tecklenburg. Wie van romantiek houdt, kan hier terechtEen al leraardigst stadje, bewoond door een wat grof, maar goedaardig slag menschen. Het deed ons goed boven den ingang van de uitzicht-toren te lezen, dat deze is opge richt ter herinnering aan Johannes Wier, geboortig uit Grave, in Noord-Brabant, die den heksen-waanzin bestreden heeft. Boven op de toren heeft men een wijdsch uitzicht; wie goed tuurt ontdekt Bentheim en de Hollandsche grens. Het landschap krijgt wanneer men de Munstersche laagvlakte inrijdt een „ge wone" d.w.z. Hollandsche aanblik. Het stippellijntje op de atlas brengt geen ver andering in de natuur. Nabij de grens van Nederland liggen nog twee oude stadjes, die, en passant van Holland naar Duitschland geschikte pleis terplaatsen vormen. Dat zijn Burgsteinfurt en Coesfeld. Burgsteinfurt heeft binnen zijn wallen een vorstelijk kasteel, waar de Koningin- Moeder heel vaak te gast is geweest, en nog meerdere merkwaardige gebouwen. Het kasteelpark, dat de vreemde naam van „Bagno" draagt, heeft volgens het pros pectus buitengewone attracties, waarvan wij echter niets vermochten te ontdekken. Coesfeld was de laatste plaats, welke wij op onze Westphalen-tocht aandeden. Het stadje, dat enkele oudheden rijk is, heeft in zijn omgeving het geboortehuis van Anna Catharina Emmerich. Een uurtje buiten de stad, te midden van zwijgende bosschen, verheft zich de Benediktijner Abdij van Gerieve, een nieuw gebouw in Romaansche stijl. De ontvangst in alle steden en dorpen en gehuchten was zeer hoffelijk. Geen po ging in ontzien om de Nederlandsche jour nalisten een goeden indruk te geven van het schoone Westphalen. Het moet tot slot gezegd: Westphalen is mooi en een touris- ten-land bij uitnemendheid. OETKER-HALLE TE BIELEFELD. HAAGSCHE RECHTBANK. De Leidsche Naaimachinezwendel. Gistermiddag heeft de Rechtbank te Den Haag de op 12 Mei jl. behandelde zaak tegen den ex-vertegenwoordiger A. M. en den ex-naaimachinehandelaar H. J. V. te Leiden. Zooals men zich herinnert is door_het O. M. tegen de beide verdachten wegens valschheid in geschrifte en wegens heling ieder twee jaar gevangenisstraf geëischt. Door mr. Nord-Thomson, werd gister middag in deze zaak gepleit. Spr. gaf toe, dat de beide verdachten ernstig gefraudeerd hadden, doch merkte op, dat de publieke opinie ernstig in be roering is gebracht. Naar pleiteris meening worden hier deze verdachten aan de publieke meening opgeofferd voor laakbare feiten, welke zij drie jaar geleden pleegden. Spr. ging na hoe de Hocvarna op de meest lichtvaardige wijze naaimachines plaatste, welke bij halve dozijnen tegelijk in de Bank van Leening terecht kwamen. Een straf van 2 jaar achtte spr. f up est voor Y„ omdat deze sedert geruimen tijd de handel in naaimachines vaarwel heeft gezegd en thans voor zijn moeder en broer tjes den kost verdient. De maatschappelij ke orde eisoht thans, naar pleiters mee ning, niet de verwijdering uit de samenle ving van V. Pleiter zeide, dat hetgeen hij van de Rechtbank vroeg veel was, doch hij drong in het belang van een practische berech ting aan op een voorwaardelijke veroor deeling. Mr. van Asch van Wijek legde het rap port over van de Commissie, welke een onderzoek naar deze geruchtmakende zaak instelde, en concludeerde daaruit, dat deze verdachten voor de geëischte straf van 2 jaren, heel wat hebben kunnen misdrij ven. Het rapport in kwestie noemt deze verdachten de twee groote belhamels. Go- bleken is o.a., dat Y. midden in den nacht de machines bij de menschen vandaan- haalde. Spr. toonde aan de hand van dit rapport aan, dat van de 631 afgeleverde machines er 201 totaal verdwenen zijn, vertegen woordigende een waarde van 25.500, ter wijl bovendien voor 9000 aan machines is geleverd aan absoluut insova-ble lieden Spr. kon geen enkele aanleiding vinden verandering te brengen in zijn reeds eer der genomen requisitoir. Mr. Thomson voerde hiertegen aan, dat met dit vonnis over het leven van deze verdachten zal worden beslist. Verder be toogde pleiter, dat de Bank van Leening te Leiden, evenzeer had moeten begrijpen dat een dergelijke stroom van naaimachi nes niet op regelmatige wijze bij haar had kunnen binnenkomen. De dikte van het dossier mag, naar pleiter's meening, niet den doorslag geven. Nadat de verdachte M. had betoogd, dat hij op order van de chefs handelde en verdachte Y. zijn belangen had bepleit, stelde de Rechtbank de uitspraak in deze zaak vast op 29 Juni a.s. Notaris in zijn ambt ontzet. Op 22 Februari jl. werd notaris W. K. te Amsterdam failliet verklaard. Overeen komstig de bepalingen van de Notariswet vorderde de Officier van Justitie ontzet ting van Notaris K. uit zijn ambt. Bij vonnis van de Zesde Kamer der Rechtbank werd gisteren notaris K. uit zijn ambt ontzet. Straf verminderd. Aan den majoor G., die in April 1927 is gearresteerd wegens moord door middel van vergiftiging op den kapitein Quack en die deswege door het Hoog Militair Ge rechtehof tot 15 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, is gratie verleend, in dier voege, dat de opgelegde straf is vermin derd tot tien jaar. POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN VROUW. Drama op het perron te Zwolle. Yoor de Zwolsche rechtbank werd gie terenmiddag de zaak behandeld tegen den 27-jarigen G. B., schilderskneoht, ge domicilieerd te Zwolle, thans in voorloo- pige hechtenis in het Huis van Bewaring te Zwolle. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 27 Mei 1932 na kalm overleg het voorne men heeft opgevat zijn eohtgenoote, G. D. S„ van wie hij dien dag was geschei den, van het loven te berooven. Op het perron te Zwolle is hij den 27sten Mei omstreeks één uur in den middag op haar afgegaan en heeft haar met een knipmes een diepe wonde in gelaat en hals toege bracht. De officier van Justitie, mr. J. C. Her mans, achtte moordaanslag bewezen en eischte een gevangenisstraf van acht jaren. De verdediger, mr. J. Kapteijn, pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. DE KNOEIERIJEN BIJ BREDA'S GARNIZOEN. Vijf verdachten veroordeeld. De rechtbank te Breda deed gister uit spraak in de verschillende zaken tegen Bredasche winkeliers, betrokken bij de knoeierijen bij leveranties in het garnizoen te Breda. Een bakker werd wegens aan een ambtenaar een belofte doen met het oogmerk om hem te bewegen in zijn bedie ning in strijd met zijn plicht iets te doen veroordeeld tot een boete van 300 subs, zes weken hechtenis. Wegens gelijk mis drijf werd deze bakker nogmaals veroor deeld) tot een boete van 300 subs, zes weken hechtenis. Een eierenleverancier uit Breda werd wegens een ambtenaar een gift doen naar aanleiding van hetgeen door dezen in zijn bediening in strijd met zijn plicht is gedaan, meermalen gepleegd, een straf van 50 boete of 25 dagen hechtenis op gelegd. Een grossier in vleeschwaren werd over eenkomstig den eisch van het O. M. vrij gesproken. Een voormalig slager werd wegens het voortgezet misdrijf van valschheid in ge schrifte veroordeeld tot een geldboete van 6000 sub. 6 maanden hechtenis. De opvolger in de zaak van den vorigen veroordeelde, die op gelijke manier han delde, werd veroordeeld tot 300 subs, vijftig dagen hechtenis. Wegens het geven van steekpenningen was bovendien tegen dezen slager een ver oordeeling geëischt van 100 of 30 dagen hechtenis, voor welk feit hij vrijgesproken werd. Ten slotte werd nog vonnis gewezen in de zaak tegen een landbouwer, tegen wien het M. wegens het geven van fooien aan een luitenant en een adj.-onderofficier één veroordeeling gevraaexl had van 600 subs. 2 maanden; De uitspraak in deze zaak was 2000 subs. 14 dagen hechtenis. Van het valschelijk opmaken van bewijzen van afdracht voor het weghalen der spoe ling werd hij overeenkomstig de vorde ring van het O. M. vrijgesproken. „Tel." Waarde Stadgenooten. Zaterdag a.s. zal in Leiden wederom de „Zonnestraal-Collecte'' gehouden worden, de collecte waarvan de opbrengst wordt aangewend ten behoeve van tuberkulose- patienten die, 't zij zij thuis kuurden, 't zij zij in een sanatorium verpleegd werden, nog met in staat zijn hun gewone arbeid te hervatten. Waren vroeger deze menschen, feitelijk niet ziek doch ook niet gezond, op rich zelf aangewezen om te trachten hun plaats als werkende leden van de Maat schappij weer in te nemen, iets wat her haalde malen op een fiasco uitliep, tegen woordig zorgt de Vereeniging voor Tuber- kulose-nazorg dat deze menschen na him maandenlange rustkuur geleidelijk en zon der schade voor hun gezondheid weer aan werken worden gewend en op deze wijze als volwaardige arbeidskrachten voor zich en hun gezin kunnen zorgen. Dit geschiedt in de groote nazorg-kolonie „Zonnestraal'' in Hilversum waar ook reeds meerdere Leidsche patiënten den weg tot volledige arbeidsigeschiktheid werd gewe zen. Het spreekt van zelf dat, waar,in verband met de heerschende werkloosheid, in de zen tijd, waarin zooveel volwaardige ar beidskrachten geen emplooy kunnen vin den, het voor menschen die een dergelijk ernstig lijden hebben doorgemaakt, nog veel moeilijker is om aan den kost te komen en dat het aantal dat op deze wijze steun noodig heeft, grooter zal zijn dan in nor male tijden. Het aantal aanvragen om be handeling in „Zonnestraal" is dan ook grooter dan ooit te voren en evenredig hier mede stijgen de kosten. Rijk en Provincie steunen dit belangrijk werk maar bovenal wordt de steun gevraagd van ieder die zelf gezond is. Het devies van deze beweging luidt „De sterken voor de zwakken''! Laat ieder dit menschlievend en maat schappelijk zoo noodig werk naar vermogen steunen. Vele kleintjes maken één groote, elk gegeven dubbeltje werkt mede om men schen die geheel buiten hun schuld niet meer in staat waren te werken, hun arbeids geschiktheid weer te geven. Steunt daarom deze collecte, koopt daar om a s. Zaterdag het Zonnestraal-schildje Het Comité voorde Zonne- 1 straal-collecte te Leiden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10