Motorgeronk boven de eeuwige stad MARKTBERICHTEN DONDERDAG 23 JUNI 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Blijft trouw aan den koning, het vaderland en aan de roemrijke revolutie van de zwarthemden" (Van onzen Romeinschen correspondent). ROME, 1932. Met brood en feesten probeerde het oud- Romeinsche keizerrijk voor het steeds gis tende volk wan de hoofdstad de nood en de ellende te verbergen, die naast de pronke rige paleizen en marmeren tempels in de vuile en ongezonde krotten van de achter buurtjes huisde. Het fascistische Italië wilde na vele, vele eeuwen de erfenis van het oude Rome op- eischen, in alles wil het in de voetsporen van het oude rijk treden, maar toch met dit onderscheid, dat het niet probeert de crisis voor het volk te verbergen maar het door een grootsoheepsche werkverschaffing over de ellende probeert héén te helpen. Deze mogelijkheid, om te kunnen werken is het „brood", dat het fascisme het volk geeft. Waar geen werk kan gegeven wor den zoekt de even grootsch opgezette hulp actie de nood te verminderen. Een groote zorg van het fascisme is ech ter ook, het volk door „spelen" afleiding te geven; alleen dient nu geen gebrul van leeuwen of het wapengekletter van de gla diatoren meer om een oogenblikje het ge rammel van een leege maag te vergeten, maar worden er feesten georganiseerd, die het volk doen zien wat Italië al gepresteerd heefC ,om de toestand op allerlei gebied te verbeteren en om het aanzien van het Appennijnsche schiereiland geheel te ver nieuwen. Die feestelijkheden hebben dus een sterk positief karakter en als onpartij dig toeschouwer moet je toegeven, dat ze er hier verstand van hebben de begeeste ring van het volk steeds nieuw vuur te ge ven, dat het fascisme steeds meer nieuwe aanhangers wint en dat de tegenstanders van de zwarthemden een ineenschrompe lend kuddetje vormen. Oceaanvliegers in Rome. Op het oogenblik leven we in Rome in een week waar de „circenses" de leesten de volle maat krijgen. Zondag de 22e ueelt Rome op stormach tige wijze de Oceaanvliegers begroet. De Koninklijke ItaJiaansche aeroclub heelt alle vliegeniers, die eens een of andere Oceaan overgevlogen hebben te Rome tot een internationaal congres uitgenoodigd; maar alleen zij die een Oceaanvlucht per vliegtuig hadden gemaakt, waren geïnvi teerd, de Zeppelinvaarders waren van het congres uitgesloten. Een gegronde reden werd hiervoor niet aangegeven, maar het schijnt wel te pijnlijk geweest te zijn, om de Graf Zeppelin-bemanning te bejubelen, terwijl nog niemand hier de Noordpool- tragedie van de „Italia" vergeten is. De ontvangst van de meer dan vijftig Oceaan vliegers die aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven, was schitterend; sinds het begin van Mei waren de portret ten van de vliegeniers al in alle étalage- kasten van de winkels te vinden, en toen Zondagmorgen een stoet van meer dan 25 auto's door de straten trok en de vliegers het congres gingen openen door een krans te leggen op het „altaar des vaderlands'' ronkten tientallen vliegtuig-eskaders bo ven de eeuwige stad; zware bombarde mentsvliegtuigen, lichte jachtvliegtuigen mijn lijfblad vertelde mij, dat het er zeven tig waren .allen cirkelde in groote krin gen boven het breede Piazza Venezia om de overwinnaars van de ruimte te huldi gen. Toch was deze intooht niet zonder een diepe tragedie; want in de beide auto's waar de twee Hongaarsche Oceaanvliegers Endresz en Bittay plaats hadden moeten nemen, was nu een leege plaats, bedekt door de Hongaarsche vlag; de beide piloten waren den vorigen avond in him vliegtuig verbrandOm het congres bij te wonen, waren ze met hun beroemd Oceaan vliegtuig „Justice for Hungary" naar Rome gevlo gen, een honderd meter van het vliegveld van Rome verwijderd raakt een van de vleu gels onklaar, het toestel stort neer en vliegt in brand, terwijl de beide piloten geen tijd meer hebben, zich uit het bran dende toestel te redden. En ondertusschen stonden op het vliegveld de vader en moe der van Endresz te wachten tot hun jon gen met zijn vliegtuig zou komen; heel voorzichtig deelde men hun het verplette rende nieuws mee, maar men had moeite hen de waarheid te doen gelooven, het nieuws was tè verschrikkelijk voor de beide ouders. Waar is Evert van Dijk? Kolonel Lindberg was wegens de beken de gruwelaffaire niet op het congres aan wezig en aan hem werden bij de openings rede door Mussolini bijzondere woorden van medevoelen gericht. Maar er ontbrak nog een Oceaanvlieger op het appèl en dat was jaanmer, speciaal voor ons Hollanders. We hadden al dikwijls de portretten in de étalages bekeken, maar nooit de kop van van Dijk gevonden; we hadden meerdere malen de lijst van de deelnemers doorge lezen, maar elke keer tevergeefs naar de naam van Evert van Dijk gezocht. Van Dijk, onze eenige Oceaanvlieger, waar was je, waarom ben je niet naar Rome gekomen, om te laten zien, dat ook Hol land mannnen met „fut" heeft; waarom kwam je hier niet eens aan al die Italianen vertellen, dat ook de Hollanders vliegen kunnen, dat ze elke week naar Indië vlie gen zonder er zoon drukte van te maken. Nu was de Hollandsche vlag onvindbaar tusschen al die vlaggen, d-ie het Excelsior- hotel had uitgestoken ter eere van zijn Oceaan-gasten. Nu denken alle Italianen weer, dat Holland een uitgedoofde natie is, waar de bewoners alleen maar koeien kunnen melken en lange pijpen rooken. En toch, van Dijk ze moesten hier eens we ten. Dagen van motorgeronk. Maandagmorgen was de hemel boven de stad weer vol van de vliegtuig-eskaders; maar nu was het een eere-escorte van de droevige stoet, die van het Hongaarsolie gezantschap naar het station trok; de beide Hongaren werden naar het station gedra gen, omringd door alle Oceaanvliegers. Vlak achter de lijkbaar liep ingetogen, zonder ook maar even links of rechts te kijken, de Duce zelf, gekleed in uniform van de zwarthemden. Het doel van het congres is de onder vindingen te bespreken, die de Oceaan vliegers op hun tocht opgedaan hebben; men wil de veiligste luchtlijnen onderzoe ken en spreken over de meteorologische toestanden en de ontwikkeling van de ra diodienst bij Oceaantochten. Het slot van het congres was een groot- sche vliegdag, den 26en Mei; 400 vliegtui gen doorkruisten den Romeinsohen hemel. De keuze van Rome als congres van tiet eerste internationale Oceaanvlieger-con- gres is een groote eer voor het Italiaau- sche vliegwezen. Het is ook een feit, dat de overtocht over den Atlantischen oceaan van de Tyrrheensche kust naar Zuid-Ame- rika van twaalf vliegtuigen onder persoon lijke leiding van den Italiaanschen minister van luchtvaart, Italo Balbo een vliegdaad is, die tot nu toe nog eenig is in de ge schiedenis. En daarbij was het vooral een prestatie, dat de tocht volbracht werd in eskadervorm, alsof het alleen maar een oefentochtje was. De vliegdag nu moest den Italianen too- nen, welk een geweldige vorderingen de vliegtechniek in de laatste jaren gemaakt heeft; er werd luchtacrobatiek vertoond, er werden gefingeerde aanvallen gedaan op een brug, op een industriestad en op een spoorwegstation. Twintig parachutisten sprongen tegelijk naar beneden onder ang stige kreten van de menigte, die het na tuurlijk „heerlijk griezelig" vond. Maar het hoogtepunt van den vliegdag was toch wel het bombardement van een expres voor die gelegenheid gebouwd dorp. Helsch ronkend vlogen de zware bom bardementsvliegtuigen over het vliegveld, waar op de tribunes de Italiaansche „beau monde" met gedistingueerde „face a mains" of „monocles" het feest zat gade te slaan. Op een gegeven bevel kwamen er even tjes twee duizend bommen tegelijk naar beneden, het leek wel of de wereld ver ging, een infernaal donderen, gekraak Jan instortende gebouwen, een machtige zuil lammen en rook ende behoorde weer tot de volmaakt verleden tijd. En op de tribunes zaten de dames, zich koelte toe te wuiven met hun waaiers, en de officieren trokken met uiterst „ge soigneerde" beweginkjes hun handschoenen aan, lichtbruin of zwart, al naar gelang de kleur van hun smetteloos gala-uniform; en allen vonden ze een oorlog toch maar echt eng. Mussolini voorop. Tegelijk met de Oceaanvliegers waren er tienduizend oud-strijders grenadiers in Ro me, en den vier en twintigste Mei, den 17en verjaardag van Italië's intrede in den oor log trokken ze in optocht door de straten onder luide toejuichingen van de burgers. De grenadiers zijn het selecte corps van de infanterie en ze gelden als bijzonder trouw aan den koning. Die koningstrouw is dan ook de eere-titel, waarop het corps erg trots is, maar deze dagen werd het corps vooral door het fascisme, gevierd en ge- eerd; daardoor moest weer eens blijken, hoe kroon en fascisme in Italië nauw met elkaar verbonden zijn. Het ie ook waar, dat de *Toeger veel gehoorde wilde geruch ten over een spanning tusschen de kroon en het fascistische régime tot het rijk der kens en oorlogskruisen. Naarmate de mi- fabels zijn te verwijzen. De koning treedt tegenwoordig in het politieke leven van het land weinig op den voorgrond; hij houdt zich hier zorgvuldig aan de bestem ming van de Italiaansche grondwet. Van den tegenwoordigen koning moet ook het gezegde stammen dat, waar de regeering sterk is, mag de kroon gerust schijn/baar zwajf zijn, waar echter de regeering zwak is, moet de kroon sterk zijn. Dat de tegen woordige koning als het moet sterk kan zijn, heeft hij al meer dan eenmaal getoond. De kroonprins, van wien het gerucht wilde, dat hij uitgesproken anti-fascist was, neemt opvallend veel aan fascistische plechtig heden deel. Het Italiaansche volk is het koningshuis zeer genegen; de kroon en het fascisme zijn de twee pijlers, waarop de toekomst van Italië rust. Op denzelfden 24en Mei werd in Rome een nieuwe straat geopend, de Viale Re- gina Elena, welke een groote verkeersader vormt tussohen het station en het stads gedeelte rond de Piazza Barberini. Om de straat te openen ging een stoet van twee duizend auto's, die voor een auto-radio congires naar Rome gekomen waren door de straat heen en aan het hoofd van de stoet reed een zware twee persoons Lancia sportmodel die bestuurd werd door Musso lini in hoogst eigen persoon; wel een origi- neele manier om straten in te wijden. Het volk loept te hoop. Na die straatinwijding, toen de Duce weer in zijn welbe waakt paleis aan het Piazza Venezia teruggekeerd was, begon nen de oud-grenadiers en met heu een groote menigte volks naar het plein sa men te stroomen; van alle kanten hoorde men de „Giovmezza" het fascistische volks lied zingen en de meiugte begon tegen bet paleis te roepen: Duce, fuori, naar buiten 1 En waarlijk de balkondeuren werden ge opend en de kranige figuur van den Duce, gekleed in zijn uniform van de zwarthem den verscheen op het balkon onder oorver- doovend gejuich van de menigte. De Duce Het zijn handen leunen op de balustrade van het balkon, keek even naar zijn be geesterde menigte en trok zich weer terug in zijn paleis. Maar nu was de volksgeestdnft eerst losgebroken; van alle kanten stroomden de menscben toe; het geweldige plein zag zwart van één opeengepakte menigte en alle vensters en balkons van de omliggen de huizen puilden uit van de menscben, <iie allemaal riepen in een bepaald vlug rythme: Duce, duce, duce, duce! Het ge luid zwelt aan tot een machtig gehamer, terwijl ondertusschen een legertje persfo tografen en filmoperateurs in stelling zijn gaan staan (of zelfs hangen] om indien de Duce nog eens mocht verschijnen, direct het foto-bombatrdement te beginnen. Alles staat mee te roepen op het plein; dioht bij mij in de buurt staan een paar priesters oud-strijders. Over hun toog heb ben zij de roode kraag van de grenadiers en hun borst is bedekt met rijen eeretee- nuten voorbij gaan wordt de spanning grooter en het tempo van het „Duce"-ge- roep vlugger. Zou hij nog komen? Dan ineens worden de balkondeuren weer opengegooid en begeleid door een paar of ficieren verschijnt Mussolini weer en strekt zijn rechterhand uit tot de Romeinsche groet. Een storm van toejuichingen en tienduizenden handen gaan omhoog en strekken zich naar de machtige figuur van den dictator. De ovatie houdt aan totdat een van de officieren zijn hand uitstrekt ten teeken, dat Mussolini wil gaan spre ken. Dan wordt het plotseling stil tot in de uiterste hoeken van het immense plein en duidelijk en beslist klinkt de machtige en fascineerende stem van den Duce; hij prijst de grenadiers voor het teeken van trouw, dat ze weer gegeven hebben en eindigt met de woorden: Mannen broeders, blijft allen trouw aan den koning.een stoot van hoera Aan het vaderland.weer een kort hoeraen aan de roemrijke revolutie van de zwarthemden. Een storm van gejuich barst weer los en er tusschen door hoor je kreten als: Duce wij blijven trouw Als Mussolini weer naar binnen is ge gaan, lost zich langzamerhand de menigte op, zingend trekken de grenadiers en het volk door de straten, wee hem, die op zulk een oogenblik de vlag of het fascistische vaandel niet zou groeten, het volk zou in staat zijn hem te mishandelen. Wat men er ook van denke, men moet het er over eens zijn, dat Mussolini en zijn mannen weten, hoe zij er de geestdrift bij het volk in moeten houden. (Wegens gebrek aan plaatsruimte is de plaatsing van dezen brief ©enigen tijd ver traagd. Red.). NOORDWIJKERHOUT. P. VÉRDEGAAL. f Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige opname. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Te half elf had een vergadering plaats van hoofdingelanden en hoofdingeland- plaatsvervangers tot het opmaken van een voordracht van 3 personen voor de benoe ming door de Kroon van een hoogheemraad door periodieke aftreding van den heer P. Noordam. Voor de verkiezing begon vroeg de heer J. A. Duinisveld het woord en sprak als volgt: Het moge al usance wezen, hier op de/e vergadering den aftredende weder als No. 1 op de voordracht te plaatsen, toch wil ik, in verband met de rede welke door mij op den 2en Dec. verleden jaar in de verga dering is gehouden, een kort woord rich ten aan vele uwer, vóór wij tot deze ver kiezing overgaan. Onze inzichten betreffende de rechtvaar digheid in het verdeelen der zetels in het college zijn zeer begrijpelijk nog dezelfde en deze kunnen voor wie een eerlijke opvat- tign huldigt m.i. niet anders zijn. Was dit bij de openvalling van den zetel van wijlen den heer Veelenturf piet of niet voldoende in 't oog gehouden, thans kan van „onnadenkendheid" niet meer worden gesproken, nu hier vóór de verkiezing deve zetel rond en openlijk en met alle recht wordt, opgeëischt voor de Katho lieken van Rijnland. De polders, welke onder toezicht van het Hoogheemraadschap staan, geven dit is algemeen bekend wel een beschamend voorbeeld aan hun overheid inzake ver- d'v» agzaamheid. Men kan moeilijk veronderstellen, dat de heeren Hoofdineelanden van vrijzinnige richtine met onzet zullen doorgaan met. hun door ieder weldenkende te laken eenzijdig heid. die niet anders dan parti'dig is. zon der het gevaar te loopen om als partijdig te worden aangezien. Met opzet heb ik uit deze rede scher pere woorden weggelaten; 't gaat om het recht maar ook om de noodzakelijke rust in Rijnland. De voorzitter maakte bezwaar tecen deze rede evenals de heer Oeertsema, die vond. dat politiek op deze vergadering niet thuis hoort en alleen dient gelet op bekwaamheid en eeschiktheid. De heer Duinisveld antwoordde, dat sor. nu zachtjes aan wel wist, wat het hier be- teekende: bekwaamheid en geschiktheid. Bii de volgende stemming werden uitge bracht 46 stemmen, waarvan op den heer Noordam 17 stemmen, die dus no. 1 op de voordracht is. No. 2 en No. 3 van de voor dracht werden geplaatst de heeren J. Bie- mond en P. Heemskerk. Er werd dus geen katholiek Hoogheemraad gekozen. Daarna, begon de vereenigde vergadering va-n Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofd ingelanden. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 447. Hij legde Keesie voorzichtig in zijn schuit, om hem te laten afdruipen. Keesie was nog steeds- bewusteloos en de man dacht wel, dat hij dood was. Met belangstel ling keek hij er naar. En hij had medelijden met het kleine agentje. 448. En terwijl hij Keesie ingedoken tegen den rand van de schuit liet liggen, ging hij de visschen, die ook mee naar boven waren gekomen, met zijn netje een voor een opscheppen. Enfin zeide hij tot zich zelf, het is ten min ste meegenomen. LEIDEN, 22 Juni. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 1.203.60, kroten 1.502.50, komkommers 1.509. bloemkool I 4.5011.bloemkool II 1.006.10, pieterselie 1.502.radijs 1.102.00, kropsalade 0.802.20, selderie 1.502.90, uien 1.101.80, wortelen 817, rabarber 0.801.40, per 100 kg.: snijboonen 4048, stokboonen 6872, stamboonen 5065, tuinboonen 1014, doperwten 1830, peulen 1429, pos telein 25, spinazie 1017, tomaten A 36—60, B 33—40, C 3640 en OC 30. Melkveilirtg. Aanvoer 242540 liter. Hoogste prijs 5.laagste prijs 4.30 per 100 liter. VOORSCHOTEN, 22 Juni. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 3.003.70, en eendeneieren 2.803.00 per 100 stuks hanen 1040 cent en duiven 14 cent per stuk. VEURL'DAM, 22 Juni. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in café „Het Eiland" werden aangevoerd: 22187 kippeneieren 2.803.35 en eenden eieren 2.302.70 per 100 stuks; kippen 0.701.35, konijnen 0.402.25 en dui ven 1427 cent per stuk. R0EL0FARENDSVEEN, 22 Juni. Groentenveiling. Aardbeien 20—27 cent per kg., sla 0.701.70 per 100 krop, snij boonen 3.804.30, idem stek 2.30— 2.80, peulen 0.802.40, doperwten 1.40 1.50, capucijners 1.101.20, tuinboo nen 1.00 per 10 kg. WOERDEN, 21 Juni. Groentenveiling. Aardbeien 1018.5 cent per pond, peulen ^630 cent, doppers 2022 cent, postelein 4.57 cent, spinazie 16.5 cent, tuinboonen 8 cent per kg.; sla 10.518 cent per 10 bos, rabarber 1.53.5 cent, peen 1012.5 cent, sla en .uien 1.52.5 cent per bos, bloemkool 115 cent per stuk, peterselie 14.5 cent en selderie 20 cent per bakje. TER-AAR, 22 Juni. Centrale Veiling. Peulen 0.753.10, doppers 1.351.85, capdoppers 1.251.40, tuinboonen 0.90 1.20, snijboonen 3.604.20, stek 1.80 2.30, bloemkool 112 cente peen 716 cent, postelein '26 cent, spinazie per kist 3555 cent, komkommers 15 cent, aard beien 1018 cent, stamboonen 5.105.80 sla 0.40—2.40. L00S.DUINEN, 22 Juni. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 254 aanvoerder verkocht, om in de week van 27 Juni tot 4 Juli dagelijks te leveren 94160 liter melk. Hoogste prijs 4.30 en laagste prijs 3.20 per 100 Hter. BOSKOOP, 22 Juni. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Op helia 1018 cent, Marcel Royer 1421 cent, Hadley 2042 cent, Claudius Per- net 2039 cent, Columbia ll-i20 cent, But terfly 15—29 oent, Mac. Keiler 1030 cent Wilh. Kordes 1020 cent, Mme Jules Bou- ché 20 cent^ Rosalandia 1536 cent, Flo- rex 2037 cent, Phoebe 1540 cent, Dain ty 2351 sent, Ohas. P. Kil'ham 2240 ct. Edith Helen 4065 oent, Aug. Noack 15 31 cent, Else Poulsen 0.501.10, Gloria Mundi 5280 cent, Orange Perfection 40 59 cent, Golden Salmon 2131 cent, Ellen I Poulsen 2038 cent, Briarcliff 1016 cent, Hoover 2036 cent, Paul's Scarlet 1123 J cent. Lathyius 48 cent, Pioenen 2038 cent, Lelies Umbellatum 2030 cent, Ger- j bera 4560 cent, Clematis Durandi 4053 cent, Violieren 3047 cent, Gladiolen 17 19 cent, Iris 510 cent, eieren per 10 stuks 29 oent. ZOETER MEERZEG WA ART, 22 Juni Eierenveiling. Aangevoerd 9000 stuks. Prij zen: kippeneieren 2.853.40, eenden eieren 2.252.35 en kalkoeneieren 68 per 100 stuks. GOUDA, 23 Juni. Vee. Aangevoerd in totaal 2063 stuks, waarvan 244 slaohtvar- kens, vette 14.515.5 cent, Londensche 12 13 cent, Zouters 1313.5 oent per pond levend met 2 piet. korting; 147 magere var kens 816, 927 biggen 57, 7 run deren 175200, 57 nuchtere kalveren 58, 73 lammeren 811, 7 bokken en geiten 36 per stuk, 1 paard. Handel stug. Kaas. 48 partijen le kwal. met rijks- merk 2630, 2e kwal. met rijksmerk 22 25, extra zware tot 33, Handel traag. Boter. 1071 ponden boter. Goeboter 6570 cent en wei'boter 5560 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 166400 partijen. Prij zen kippeneieren 2.503.25 en eenden eieren 1.702.00 per 100 stuks. Handel willig. KOUDEKERK RIJNDIJK, 22 Juni. Eierenveiling. Aanvoer 9970 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.003.60, eendeneieren 2.002.20 per 100 stuks; boter 4260 ct en kaas 2027 cent per pond, kippen 55 cent per stuk. VINKEVEEN, 22 Juni. Groentenveiling Peulen 1226 cent, doperwten 1518 cent capucijnen 1719 cent per kg., tuinboonen 0.801.per 10 kg.; snijboonen le soort 3038 cent, 2e soort 2028 cent, wage naars 42 cent, stamprincessen 60 cent per kg.; tomaten A 16 cent, B 18 cent, C 15 cent, G. C. 11 cent per pond; komkommers (groene) le soort 7 cent, 2e soort 4 cent, 3e soort 2 cent per stuk; komkommers (gele) le soort 8 cpnt, 2e soort 5 cent en 3e soort 3 cent per stuk, bloemkool 2—11 cent per stuk, kropsla 816 cent per 10 krop, aardbeien 1415 cent per pond, rabarber 3 cent per bos, spinazie 10 cent en postelein 24 cent per kg., peen 12 15 cent per bos, spitskool 3 cent per stuk.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8