WEDEROM GESCHENKEN van Mr. GIBBS HET EUCHARISTISCH CONGRES DONDERDAG 23 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Het is een bekend feit, dat de kleine attenties de vriendschap onderhouden en daarom heb ik besloten iedere(n) koopster(er) van een GIBBS'-artikel een ge schenk te geven in den vorm van een BON, welke door Uwen leverancier zal worden overhandigd. Een klein aantal van deze bons geeft recht op een interessant geschenk. 4905 Op de bons vindt U nadere gegevens. WATERPOLO L. Z. C. Ill—Z. A. N. Ill 1—2. Gisterenavond wend in de zweminrich ting aan den Hooge Rijndijk een compe titiewedstrijd gespeeld tusschen L. Z. C. Ill en Z. I. A. N. III. De Hagenaars wa ren sneller en actiever en wisten de lei ding te nemen, waarop Lepelaar met een sohot vanuit het midden gelijk maakte. De Hagenaars doelpuntten nog éénmaal (1—2), waarmede het einde kwam. L. Z. C. VVeteranen 11. Na dezen wedstrijd werd nog een friendly game gespeeld tussohen het vijfde zevental der L. Z. C. en een L. Z. C.- ruine. 't Was een genoeglijk partijtje, waarbij de goedmoedige scheidsrechter misschien de meeste overtredingen beging door niet voor alle overtredingen der spelers af te fluiten. Het bleek inderdaad, dat hij voor zijn taak berekend was. De rust ging in met blanken stand. Daarna scoorden beide partijen éénmaal, zoodat het resultaat een verdeeling der punten bracht. ATHLETIEK MEJ. SCHUURMAN WEL OF NIET NAAR LOS ANGELES? Uit Groningen werd gisteren aan het „Vad." gemeld, dat in tegenstelling met verschillende berichten, die de laatste da gen de ronde deden, dat mej. Schuurman deel zal uitmaken van de Olympische ath- letiekploeg voor Los Angeles. Deze mèdedeeling werd met zekerheid gegeven. Intusschen schrijft de „Tel." hedenmor gen, zich tot het secretariaat der K. .N. A. U. te hebben gewend, ten einde te vernemen of reeds een beslissing was ge nomen, in zake de uitzending van mej.a Schuurman naar Los Angeles. Men deel de mede, dat Dinsdagmiddag vanwege het bestuur aan de familie Schuurman per expresse een schrijven was gericht (in ant woord op haar brief, waarbij werd mede-' gedeeld dat zij bezwaar moest maken te gen uitzending van mej. Schuurman zonder den heer Britstra), waarin uitvoerig werd uiteengezet, dat afdoende maatregelen waren getroffen voor een goede begelei ding en verzorging. Tevens werd er in dit schrijven de nadruk op gelegd, dat men zi bij de keuze van den heer v. d. Putten uitsluitend had laten leiden door de overweging, dat het plicht was den besten trainer te kiezen, terwijl de familie Schuurman ten slotte verzocht '-wérd Woensdag haar beslissing telefonisch of telegrafisch aan den secretaris-penning meester van de K. N. A. U. mode te dee- len, omdat volharding bij den oorspron- kelijken eiseh zou beteekenen, dat noch mej. Schuurman, noch de andere dames- athleten die de estafetteploeg vormen, zouden worden afgevaardigd. In antwoord hierop werd 'eerst gister avond, niet. direct aan den secretaris-pen ningmeester, doch aan een der andere bestuursleden buiten Amsterdam telefo nisch medegedeeld, dat men als voor waarde bleef stellen den eisdh, dat de heer Britstra als begeleider zou meegaan. Aangezien het- bestuur bij voorbaat had uitgemaakt, dat de voorwaarde van de familie Schuurman niet voor inwilliging vatbaar was, staat hiermede ius vast, dat noch mej; Schuurman, noch de dames estafette naar Los Angeles zal gaan. Wij behoeven niet te zeggen, hoezeer wij dit besluit betreuren, doch daarnaast dienen wij te erkennen dat een andere houding voor het K. N. A. U.-bestuur on denkbaar en onmogelijk is. De „Tel." meldt voorts nog in een com mentaar op dit bericht, dat mej. Schuur man gisteravond uit Zwolle was overge komen, om onder leiding van den heer v. d. Putten te trainen. Haar ouders hadden haar dus laten gaan, ofschoon zij wisten dat vasthouden aan hun eisch dit volmaakt overbodig maakte, aangezien onder deze omstandig heden vaststond, dat mej. Schuurman niet zou worden uitgezonden. Ook de andere dames o. w. mej. Aalten uit Zeist en mej. Dalmolen uit Groningen waren aanwezig. Laatstgenoemde had inmiddels zelfs voor een week logies in Amsterdam gezorgd. Men heeft dus al deze moeite en al deze kosten laten maken met de wetenschap, dat zij tevergeefsoh zouden zijn. Inplaats van gisterochtend te seinen of te telegra- feeren, heeft men het bestuur in den waan gelaten, dat men zich bij de getroffen re geling neerlegde en eerst na afloop der training doen weten, dat men aan den niet voor inwilliging vatbaren eisch vasthield. PETERS WEER FIT. Naar wij vernemen heeft de Zwolsche Ichirurg, Dr. E. A. Spanjaard een schrif telijke verklaring gezonden aan het be stuur van de K. N. A. U. en aan profes sor Snapper te Amsterdam over den toe stand van W:m Peters. Dr. Spanjaard geeft daarin als zijn meening te kennen, dat Peters volkomen in staat mag worden geacht om deel te nemen aan de Olympi sche Spelen. Een röntgenologisch onder zoek heeft o. a. aangetoond, dat Peters weer geheel fit is. Dr. Spanjaard heeft dan ook aangedrongen op herroeping van het ■besluit om Peters niet te Los Angeles te laten uitkomen. Peters heeft gisteren met goed suoces getraind. Met gemak sprong hij moer dan 12 meter ver. R. K. Athletiek- en Sportvereerviging „Rood-Wit". Hedenavond training Schenkelloop en andere nummers; vertrek 8 uur vanaf „Den Burcht". Allen present! GYMNASTIEK TURNKRING LEIDEN EN OMSTREKEN. De Gymnastiek-competitie. De uitslag van het le deel der Gymn. Competitie voor dames van den Turnkring Leiden en Omstreken luidt aldus: le Graad: „Brunhilde" 140, „Hou-Vast" Alphen 126 en „Concordia" Leiden 124.5 punt. 2e Graad: „Brunhilde" Leiden 48, „Con cordia" Leiden 43, „Hou-Vast" Alphen.42, j,,D. O. S.", Noordwijk 38, „Aspasia" Kou dekerk 38, en „R. O. D. A.", Lisse 37.5 punt SCHAKEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. P. L. J. Rassers, kampioen 1932. De uitslag der laatste partijen was, dat P. L. J. Rassers won van G. Bosscha en ■van W. F. Snieder. Rassers won hiermede het kampioenschap, hij verloor geen en kele partij, won er 5 en maakte één remise. In 1929 werd dit kampioenschap, waar voor de Directie van het Leidsoh Dag blad een wisselprijs en de Directie van ions blad elk jaar een medaille beschik baar heeft gesteld, behaald door Mr. C. J. Goudsmit, in 1930 door G. Bosscha, in 1931 door W. H. Bosscha en thans in 1932 door RasserB. Het schijnt een traditie te zullen worden, dat elk jaar een nieuwe kampioen optreedt. Dit jaar namen 14 spelers, verdeeld in twee groepen van 7 er aan deel. Van elke groep kwamen er ftwee in den eindstrijd, die dus 4 deelne mers telde. De uitslag in deze groep luidt: P. L. J. Rassers 5.5 p., G. Bosscha 3.5 p., W. H. Bosscha 2.5 p., en W. F. Schnieder 0.5 punt. Hier volgt nog één der best-gespeelde partijen van den kampioen: Geweigerd Damegambiet. Wit: P. L. J. Rassers, zwart: G. Bosscha. 1. d2d4 e7e6 2. c2—c4 d7—d5 3. Pbl— c3 PgS—f6 4. Lel—g5 Pb8d7 5. e2—e3 c7c6 6. c4xd5 e6xd5 7. Lfl—d3 Lf8—d6, 8. Del—c2 h7h6 g. Lg5—h4 00. 10. Pgl e2 Tf8—e8 11. 0—0—0 Dd8c7 12. g2— g4 Pf6xg4 13. Tdl—gl Pg4—f6 14. Pe2—g3 Ld6xPg3 15. TglxLg3 Kg8—f8 16. Tg3—g2 Dc7d6 17. Thl—gl g7—g5 18. Lh4—g3 Dd6e7 19. h2h4 Pf6—e4 20. h4xg5 höxgo 21. Ld3xPe4 d5xLe4 22. Tg2—-h2 Kf8—g7 23. Dc2e2 Te8—g8 24. Tgl—hl Kg7—f8 25. Th2h8 Pd7—f6 26. Lg3—e5 Lc8—f5 27. f2—f3 e4xf3 28. De2xf3 De7—e6 29. Le5xPf6 De7xLf6 30. Th8xTg8f Kf8enTg8. 31. e3e4 Df6xd4 32. Df3xLf5 Dd4—g7 33. Thl—gl f7—f6 34. e4e5 Ta8—f8 35. Df5 e6f Dg7f7 36. De6f5 zwart geeft op. KERKNIEUWS NAAR DE MISSIE. De eerw. paters Jordanus Raymakers uit Nijmegen en Damianus van der Geest uit het Dominicanerklooster te Huissen gaan 5 Aug. scheep voor de missie van Porto- Rioo. 161 „Zeg, kijk daar eens. Die moet stellig poelier worden De veertienjarige oom Jan, die er zeer trotsch op was dat de bijna driejarige telg van zijn zuster alzoo iets als „O'm'an" tegen hem kon zeggen, had een jonge kriel- haan voor zijn neef meegebracht. Deze analyst, die in zijn box op het bleekje ach ter het huis een beertje aan het ontleden was, was zeer blij met dit levende geschenk. Terwijl Oom Jan het huis inliep om zijn zus te zoeken, was neef begonnen het ker mende haantje te plukken en toen Mammy en Oom weer buiten kwamen, gierde hij van pret om de wegwaaiende veeren. Natuurlijk gierde hij even later van ver driet ove-r het weggehaalde, half kaal ge plukte diertje. Oom Jan was verontwaar digd en zou zeker zijn zus een les in op voedkunde gegeven hebben, als hij niet uit zijn eigen jongere jaren onthouden had, dat zijn zus nogal wat mans was. Betaaldag van rekeningen.... En onwil lekeurig moet ik denken aan die arme krielhaan. En ik begin mijzelf te vergelij ken met dat stomme dier, want crediteu ren zijn al even onverantwoordelijk als lieve neefjes. Ze plukken maar door, al schreeuw je nog zoo hard. En het oogenblik is dat er niemand komt om mij uit him handen te verlossen. Die haan was nog maar half geplukt, maar ze plukken mij heelemaal kaal. En daar zit ik nu te bibberen. Kuikens, die niet vlug genoeg door de veeren raken, krijgen speciaal voer. Stuur me nu niet zoo'n pakje. Stuur mij liever het geld. Dan kan ik zelf dat voer koopen Ik heb een heel bijzonderesoort noodig, dat je overal niet krijgen kan. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. Father Lefeber. Men wordt Stichter van dit Missiehuis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! De Tip der Tips Rede van pastoor J. L. van Mulukom „Wat men van Eucharistisch Nederland verwachten mag" DUBLIN, 23 Juni. In de Nederlandsohe afdeeling van het Eucharistisch Congres te Dublin sprak he den de zeereerw. heer J. L. v. Mulukom, pastoor te Nijmegen, over de vraag: „Wat men van Eucharistisch Nederland ver wachten mag-'. Spr. wees op het bijzondere voorrecht dit 21e Internationaal Eucharistisch Con gres te mogen medevieren in het land der H. Eucharistie, het land der heiligen en helden, het katholieke Ierland, welks ge schiedenis en trouw aan de Katholieke Kerk spr. in gloedvolle woorden schilder, de. Spr. wees vooral op de vasthoudend heid der katholieke Ieren inzake him ge loof. Als leeuwen hebben zij gevochten, als helden hebben zij gestreden, als martela ren zijn de Ieren gevallen voor de vrij heid van den katholieken godsdienst en het behoud der H. Mis. Als zij verraden, geslagen en verjaagd werden, trokken de Ieren buiten de gren zen van hun land en zochten een plek waar zij rustig konden verblijvéh en naast hun woning een woning konden bouwen voor den Eucharistischen Koning. Zij bleven katholiek in mer,g en been en zijn nog altijd een groote steun voor de Katholieke Kerk. Wij, katholieken van Nederland, hebben dit met de Ieren, die ons St. Willibrord schonken, gemeen, dat ook wij gestreden en geleden hebben, om den katholieken godsdienst te behouden. Ierland en Nederland. Spr. trok vervolgens een parallel tue- schen de katholieken van Nederland en Ierland. Wij hebben ook onze groote katholieken priester, en leekenleiders, ook wij, Neder- landsche katholieken worden geprezen om onze volgzaamheid en gehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag. Het katholicisme van Nederland is van een bijzondere beteekenis geworden in het wereld-katholicisme. Katholiek Neder land is vooral bekend geworden om zijn groote vereering van de H. Eucharistie. Hierin streven wij de Ieren nabij, misschien wel voorbij. Spr. durfde Nederland, zonder vrees voor tegenspraak, een eucharistisch land te nomen, en mag met fierheid er op wij zen, hoe zijn kunst en wetenschap in dienst staan der H. Eucharistie, hoe in bijna alle parochies des lands bloeiende eucharistische vereenigingen en instellin gen bestaan. De liefde voor Christus Eucharisticus. Het geheele episcopaat van Nederland prees de geloovigen om hun groote toege wijde liefde voor den Christus Eucharisti cus. Om een voorbeeld te noemen herin nerde spr. er aan, dat het aantal H. Com munies in de verschillende bisdommen jaarlijks stijgt en reeds per hoofd een ge middelde haalde b.v. in het Bisdom Den Bosch van 43 per jaar. Spr. kon met vreug de wijzen op den Hollandschen Eucharisti schen rijkdom, welke ook een zware ver antwoordelijkheid op ons legt. Katholiek Nederland heeft een bijzon der zending te vervullen on onze heden- daagsche anti-christelijke wereld. Wij mogen niet meenen, dat wij kunnen volstaan met Eucharistische daden te stel- Ik zal U een tip geren! Voor 30 cents kunt U een doos GIBBS' Tandzeep koopen. Er bestaat geen beter tandreinigingsmiddel en tevens zoo voor- deelig dan de tandzeep GIBBS. Alleen TandZEEP kan spijsresten, speciaal vetten, oplossen en van de tanden ver wij deren. Een bervulling8stuk kost bovendien slechts 22!/r, cent. "Vergeet niet Uwen leverancier een BON te vragen bij aankoop van een GIBBS' artikel. TANDZEEP GIBBS len. Spr. beaamde, wat de heer Alphons Laudy had gezegd op het Eucharistisch Congres to Amsterdam, dat wij, meer dan ander landen in Europja, de kans hebben het katholicisme in zijn volle bescha vingskracht te laten zien. In Oost- maar ook in West-Europa, is de anti-christ reeds aan het werk ook in ons land leeft een soort bolsjewisme op onrustbarende wijze groeien ongeloof en zedeloosheid door allerlei amoreele invloe den. Tegenover die satansmacht moeten wij de kracht stellen van het katholicisme. En die kracht moet uitgaan van het zielele- ven der katholieken en deze zal krachtiger zijn, naarmate het zieleleven der katholie ken hooger of lager staat. In verband hiermede wees spr. op den plicht om te werken aan de instandhou ding, de verdieping en verinniging van het geestelijk leven. Mgr. Lemmens zeide daar van terecht, dat het in onzen tijd zoozeer noodig is, dat de kracht van het Evange lie de zielen doordringt. De Eucharistische Kruistocht kan hier goede diensten bewij zen. En een groote kracht kan uitgaan van katholieke leiders, die door hun daden too- nen, dat zij zelf ook staan op de katholio- I ken grondslag, dat zij voor iedereen een christen-broeder zullen zijn, zoowel in eigen huisgezin, in eigen omgeving, in eigen werkplaats, fabriek en ook in eigen politiek optreden. Het katholicisme zal machteloos staan tegenover de krachten der hel, als katho lieke werkgevers en werknemers katholie ken zijn, in wier zielen de Christus niet leeft. Het katholicisme zal geen invloed heb ben op politiek en sociaal terrein, wanneer de katholieken, die daar op een bepaalde hoogte staan, niet laten zien, dat ook hun leven beheerscht wordt door gezag, ge hoorzaamheid en broederliefde. Onze maatschappij heeft noodig sociale cristen- menschen. Het eigen hart. Katholieke ouders en opvoeders moeten begrijpen, dat niet de industrie of de po litiek zal beslissen over ons lot, maar dat de mensch zijn lot en beslissing draagt in eigen hart en de toekomst zal afhangen van de opvoeding, die door de ouders aan het kind gegeven wordt. Het katholicisme heeft de toekomst, als onze katholieke kinderen met beide voe ten in Gods scheppingsorde staan en te vens bezield zijn met liefde voor volk en vaderland en bereid zijn voor heilige za ken offers te brengen. Vooral heeft men in onze bewogen dagen veel te verwach ten van katholieken, die zich onderschei den door veelvuldige Eucharistische da den. Zij zijn innerlijk levende katholieken, maar ook bewuste daad-katholieken. Van Eucharistische katholieken mag men vr«u- gen, dat zij voor zich zeiven willen leven door Jezus en gelijk Jezus tevens welwil lend de armen willen uitstrekken tot alle menschen en desnoods bereid zijn met Christus den bittersten kruisweg op te gaan. Spr. schetste op boeiende wijze de in werking van de H; Eucharistie op het open bare en bijzondere leven der katholieken, die daardoor toonbeelden kunnen worden van de „Rerum Novarum" en „Quadragesi- mo Anno." Hoop en vertrouwen. Spr. hoopte, dat er een blijvende in vloed zou uitgaan van dit congres op ka tholiek Nederland, waar zal geijverd wor den voor de eucharistische vorming van werkgevers en werknemers, wien inge prent zal worden, dat er naast lichaams behoefte ook zielsbehoefte bestaat, om ten minste een half uurtje per dag te bidden. Wij zullen mannen en vrouwen van el- ken stand en elk beroep mobiliseeren door middel van onze godsdienstige vereeni gingen, maar ook door middel van de ka tholieke vak- en stands-organisaties Wij zullen vooral ook de jeugd gaan organisee- ren door K. J. V., E. K. e.a., opdat het geheel zóó doortrokken worde van den Eucharistischen geest, dat het geheel een organisme kunne zijn voor de cultuur der ziel en tevens de ziel kunne worden der cultuur in het sociale, politieke en maat schappelijke leven. Wij zullen de jeugd de leuze laten over nemen van mgr. dr. Poels: „Terug naar Christus in naam van ons dagelijksch brood". De wereld moet terug naar Christus, moet weer liefhebben, zooals Christus de wereld zelf heeft liefgehad. Wanneer wordt de zomer warm Op deze vraag vermag de meteorologie i geen afdoend antwoord te geven. Waarom dan deze vraag gesteld 1 zal de lezer onge twijfeld opmerken. Het antwoord hierop kan zijn, dab het altijd goed is de groeiende belangstelling in weerkundige aangelegenheden zooveel mogelijk te bevredigen door het standpunt van de meteorologie tegenover de belang rijkste vraagstukken, die samenhangen met de oogenblikkelijke weersgesteldheid, uit een te zetten. Het is een feit, dat de zomer tot nu toe nog niet veel echt warme dagen heeft op geleverd. Deze zomer vertoonde bijna on afgebroken een neiging tot koelheid en de enkele korte perioden van iets warmer weer werden telkens door flinke afkoeling verstoord. De naaste oorzaak van die af- koelTngen was telkens de inval van Vn kouden Noordelijken wind en wij kunnen dus zeggen, dat in dezen zomer de Noor delijke, d.i. de uit het hooge Noorden af komstige luchtstroom de overhand heeft gehad. In het algemeen is in de maanden Mei en Juni het veelvuldig voorkomen van Wet telijke Noordwestelijke en Noordelijke win den een normaal verschijnsel, dat eener- zijds veroorzaakt wordt door het afnemen van de luchtdruk boven het vasteland van Europa en Azië in tegenstelling met het toenemen van den druk over den Noord- Atlantischen Oceaan, anderzijds door de temperatuurstijging in het Noordpoolge bied en als gevolg daarvan afvloeiing van koude lucht naar het Zuiden. Minder nor maal is natuurlijk als dit verschijnsel krachtig is en lang duurt. In het algemeen is de zomer tot nu toe eenigszins abnor maal geweest maar in vergelijking met en kele koelere zomers niet zoo heel ongunstig. Het ligt echter voor de hand, dat hot vele koele weer naar warmte doet verlangen en de vraag doet rijzen: wanneer zal het warm worden. Het zal uit het bovenstaande wel duide lijk zijn waarom op die vraag geen ant woord kan worden gegeven. Om een ant woord mogelijk te makenn zou men tenmin ste de heerschende weersgesteldheid aan de Noordpool moeten kennen om te kunnen beoordeelen of het afvloeien van koude lucht spoedig zal eindigen. Maar met die kennis zouden wij nog geen voldoende ge gevens hebben. De sterke afvloeiing van koude lucht uit het Noordpoolgebied, die in elk geval de rechtstreeksche oorzaak is van het koele weer, wordt ook zeer waarschijnlijk beïn vloed door een versterkte lucht-circulatie tusschen de Tropen en de Polen maar in het algemeen is het niet bekend welke om standigheden het zijn, die deze lucht-circu latie versterken, zoodat men ook niet kan zeggen welke veranderingen en waar ver anderingen vooraf moeten gaan om die cir culatie te doen verzwakken Kende men die omstandigheden, dan zou het misschien mo gelijk zijn het einde van een koelweer-pe- riode te voorspellen. Men kan alleen zeg gen, dat de meteorologen ijverig zoeken naar gegevens, die in staat zouden stellen tot zulk eene voorspelling en dat het niet onwaarschijnlijk is, dat eerlang een basis zal worden gevonden voor vrij betrouwbare voorspellingen langen tijd vooruit. Ten aan zien van de koele en warme zomers is men echter nog niet zoo ver gekomen en dit is de reden, waarom de hierboven gestelde vraag niet beantwoord kan worden. (Nadruk verboden). R.-K, WERKLIEDENVERBOND. De voorjaarsvergadering in Haarlem. Het R.-K. Werkliedenverbond zal Dins dag 28 en Woensdag 29 Juni in de bloe menstad haar voorjaarsvergadering hou den. Deze vergaderingen worden gehouden in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Dinsdag 28 Juni des morgens half elf zal de verbondsvoorzitter zijn openings rede uitspreken. Des namidags 2 uur officieele ontvangst ten stadhuize van he verbond. Om vier uur zal Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de vergadering me zijn bezoek vereeren en toespreken. De afdeeling Haarlem van het R. K. Werkliedenverbond zal des avonds half acht een autocht aanbieden aan het con gres door Haarlem en omstreken. Omstreeks half tien zal voor het eerst do Perum-Novarumfilm worden afge draaid voor het verbond, waarbij de be stuursraad van de afdeeling Haarlem zal worden uitgenoodigd. Daarmede is de eer ste dag van het vongres ten einde. De tweede dag begint met eon H. Mis, waarna de agenda zal worden afgehan deld.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7