DE K. J. M. V.-BONDSDAG DONDERDAG 23 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 mïïmwwri Een hoekje op de CACTUSTENTOONSTELLING in het Krelagehuis te Haarlem, welke georganiseerd is door den „Kring Haarlem", van de Nederlandsche Vereeniging van Vet- plantenverzamelaars „Succulenta", en welke heden geopend is Te Den Haag werd Woensdagmidag een proefrit gemaakt met de z.g. HARMONICATRAM. De wagen op den hoek van Gevert Deynootweg en Haringkade STEEDS SNELLER. De Poolsche ath- leet Kusoczinsky heeft bij de Intern, athletiekwedstrijden te Antwerpen de 3.000 Meter in 8 min. 18.8 sec, geloo- pen en daarmede het wereldrecord van Nurmi gebroken In het hoofdgebouw van de Nederland sch-Indische tentoonstelling te DEN Haag, werd Woensdag in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik het congres „NEDERLAND OVER ZEE" geopend. Rechts burgemeester van den Haag, Z.K.H. Prins Hendrik en oud-Minister Weiter DE JAPANSCHE RUITEREQUIPPA die zal deelnemen aan de Olympische Spelen te Los Angelos, is in Californië aangekomen. De Japansche ruiters worden als geduchte candidaten voor den eersten prijs beschouwd der leden, waarna van half elf tot elf uur de K. J. M. V.'ers zich vereenigen aan een gemeenschappelijk ontbijt, dat hun door het Bondsbestuur wordt aapgeboden. Daar „Den Burcht" onmogelijk de zeshonderd hongerige K. J. M. V.'ers kan bergen, wordt er ook in het „Eigen Huis" van P. K. ont beten. Hier zullen de Pekaneezen bijge staan door de Haarlemmers een gecombi- neerden aanval op de wachtende cadetten uitvoeren. Daarna is er een korte pauze om den .congressisten de gelegenheid te geven vanaf de tinnen van „Den Burcht" zich er van te overtuigen hoe oud en hoe mooi onze Sleutelstad is. Om twaalf uur vangt het congres aan met een huishou delijke bespreking. Om half twee zal de al- ombekende Pater Henri de Greeve S.J. het spreekgestoelte beklimmen om de Ka tholieke Jonge Middenstanders iets zeer behartigenswaardigs te vertellen over „Be tonbouw en IJzerconstructie". Deze zeer massieve en soliede titel doet al vermoeden dat het een geheide en goed gefundeerde rede zal worden om in den stijl te blijven, Degene, die na deze rede behoefte gevoelt zijn inwendigen mensch te verstevigen, kan dat doen tot half vier. Dan verschijnt het tooneelgezelschap van Vincent Ber- ghegge ten tooneele. Opgevoerd zal wor den „De zonderlinge Marskramer". Dit stuk speelt te Bolsward in de jaren 1525 1526. Hierna sluiting en aftocht naar de resp. haardsteden. Dit is in korte trekken hetgeen aa. Zon dag op „Den Burcht" gaat gebeuren. Veel er aan toe te voegen is niet noodig. De genen, die hebben meegeholpen, onver schillig op welke wijze, om dezen dag te doen slagen, zullen er zeer zeker geen spijt van hebben. Immers de overweging alleen al, dat men het zijne er toe bijge dragen heeft de zoo noodigo en nuttige organisatie der Katholieke Jonge Midden standers vooruit te helpen, moet een groo- te voldoening zijn, nog daargelaten het feit, dat Onze Lieve Heer zich door nie mand in edelmoedigheid Laat overtref fen Ten slotte eindigen wij dan onze reeks dankbetuigingen met een oprecht eere-sa- luut aan de Hoofdredactie en Redactie leden der „Leidsche Courant", die het ons mogelijk hebben gemaakt deze propagan- da^actie te voeren bij gelegenheid van den tweeden K. J. M. V.-Bondsdag Met hartelijken dank hiervoor! De P r o p a ganda c o mm i s s i e voor den tweeden K. J. M. V. Bondsdag. P.S. Wat doen de niet-georganiseerde Kath. Jonge Middenstanders?? Het secretariaat is nog steeds Haarlem merstraat 229I gelijk aan te sluiten aan de omringende omgeving. Dat hierbij afstand moest ge daan worden van eventueele moderne bouw- con^tructieve gedachten is evident. Ook het tooneelspel, dat in den namiddag in de openlucht wordt opgevoerd, blijft geheel in de rustige sfeer van deze oude histori sche ruimte. Wat nu de dagorde betreft, hierover het volgende de commissie van regeling (O. V. R.) en de commissie van ontvangst (O. V. O.) hebben in overleg met het bestuur het zoo geschikt, dat tusschen acht en negen uur s morgens de diverse deelnemers uit het Bisdom per trein of autobus in de Sleutelstad kunnen arriveeren. Zij worden opgewacht, verwelkomd en 'naar „Den Burcht" geleid door leden van de C. V. O., die een speciale route volgen n.l.: Sta tionsweg, Steenstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Korenbrug steeg, Burgsteeg, „Den Burcht". Dit wordt gedaan met het oog op 't vriendelijke verzoek dat door het bestuur gericht is aan de verschillende Katholieke bewoners van deze straten om door het uitsteken van de nationale driekleur een bewijs van sympathie of medeleven te geven met het streven en werken der Katholieke Jonge Middenstandsorganisatie. Hét spreekt van zelf, dat een dergelijke sympathieke daad van den Katholieken Leidschen Midden stand door de congressisten zeer gewaar deerd zal worden en daarom ondersteunen wij hier nog eens het reeds gedane ver zoek van het bestuur. Wij zijn er van over tuigd, dat een dergelijk openlijk bewijs van medeleven met de jeugdige organisa tie der Middenstandsjongeren een aange name verrasing zal zijn, die zeer zeker er toe zal bijdragen, dat de deelnemers nog lang een prettige herinnering aan den Leidschen Bondsdag zullen bewarenVer der zullen de deelnemers bij het begin van de Steenstraat nog eens verwelkomd wor den door middel van een doek, waarop ge schilderd staat: K. J. M. V. Welkom op uw 2en BondsdagDe bevestiging van dit meters lange doek zal door de welwillende medewerking der Fa.'s Verhoef en Jamin geen moeilijkheden opleveren. Precies om negen uur wordt vervolgens een plechtige H. Mis in de openlucht op gedragen door den Bondsmoderator, den weleerw. heer J. B. M. Timp, geassisteerd door twee afdeelingsmoderatoren. De kerkelijke gezangen worden uitgevoerd door een groot koor van Leidsche en Haag- sche K. J. M. V.'ers. De leiding van dit koor berust bij onzen oud-stadgenoot den heer Jan Smit, thans dirigent van het koor der kerk aan de Biltsraat te Utrecht. Onder de H. Mis algemeene H. Communie De voorberijdende werkzaamheden. De Leidsche Kath. Middenstand steunt zijn Jongeren-organisatie op onbaatzuchtige wijze. avonduren de plechtstatige rust, die bo ven op den eerbied waarigen Burcht van Leiden pleegt te heerschen, wreedelijk verstoord door een groepje opgewekte Pe kaneezen, die onvermoeid de verschillende bouwmaterialen aanslepen, welke noodig zijn voor den opbouw van het altaar, den troonhemel, de knielbanken, het verhoog de plankier, de tooneelruimte etc. Deze werkzaamheden zijn het gevolg van een reeds conferenties tusschen het Bondsbe stuur en het P.K.-bestuurgehouden te Haarlem en Leiden in de afgeloopen twee maanden. Het Bondsbestuur heeft Leiden uitgekozen als plaats van samenkomst voor den tweeden Bondsdag en het bestuur der K. J. M. V. St. Peter Kanis verzocht een groot "deel der voorbereidende werkzaam- hedn op zich te willen nemen. Het P. K.- bestuur heeft deze eervolle opdracht direct aanvaard, hoewel het zeer goed er van doordrongen was, dat het aanvaarden van deze opdracht een niet geringe verant woordelijkheid en een zeer groote hoeveel heid werk met zich mede zou brengen. Het bestuur vertrouwde echter op de medewer king der leden en op de onontbeerlijke hulp van den Katholieken Leidschen Mid denstand. Tot groote voldoening en op rechte vreugde van het bestuur is dit ver trouwen niet beschaamd. En naar het zich laat aanzien zal het resultaat van deze eensgezinde samenwerking zoodanig zijn, dat men nog lang na afloop van den twee den Bondsdag in de K. J. M. V.-kringen over den Leidschen Bondsag op de meest waardeerende wije zal spreken Bij den buitenstaander zal dit optimisti sche vooruitloopen op de komende gebeur tenissen wellicht de gedachte aan groot spraak opwekken of misschien zullen er zijn, die aan een grootsche en overweldi gende demonstratie a la stadion gaan den ken Noch het een noch het ander, waarde lezerDe K. J. M. V. beschikt momen teel nog niet over de tienduizend leden, die daarvoor noodig zijn. Uit den 'aard der zaak zal de opzet dus zeer bescheiden moeten blijven. Dit wordt echter vergoed door de spontane hulp der leden onderling, die bereid wa ren een offertje te brengen voor het wel slagen van den Bondsdag en door de hulp 'vaardigheid van een deel van den Leid schen Katholieken Middenstand, die reeds bij het eerste beroep op hun offervaardig heid ons met hun stoffelijke hulp terzijde stonden. Z;oo leverde geheel „ad majorem Dei glo- riam" de Firma Bik en Breedeveld het houten constructiewerk voor den troonhe mel, de knielbanken en het plankier en zorgden de Firma's Meyers en Gründe- mann voor de noodzakelijke stoffeering wat pluche gordijnen, loopers etc. betreft. In de^ werkplaats van den heer H. P. Jan sen werd het benoodigde schilderwerk uit gevoerd, terwijl de Fa. Mulder v.h. v. d. Lee op zich nam het altaar op smaakvol le wijze met bloemen en palmen te ver sieren. Het P. K.-lid, de héér T. Petit, heeft in overleg met het bestuur het ge heel ontworpen, volgens nevenstaande tee- keningen, waarbij getracht is zooveel mo- VOOR AANZICHT.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5