2)e %eidó<^(Sou/LMrt 23ste Jaargang DONDERDAG 23 JUNI 1932 No. 7234 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET EUCHARISTISCH CONGRES BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 pent per week f2,60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ©ent» TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Ierland begroet den Kardinaal Legaat Grootsche ontvangst te Dun Laoghaire en Dublin (Een onzer redacteuren, die te Dublin vertoeft, zendt ons nog per vliegpost de volgende beschrijving van den geestdrifti- gen ontvangst van den Kardinaal-Legaat, die gisteren onze bijzondere medewerker te Dublin in 't kort heeft gemeld). Nooit in de geschiedenis heeft de komst van een koning in Ierland zulk een enthou siasme verwekt, als vandaag de komst van den Pauselijken Gezant, Kardinaal Lorenzo Lauri, toen hij heden landde aan de kade van Dun Laoghaire. Duizenden en duizen den zijn naar de kust gegaan om de glo rieuze ontvangst van den Kardinaal te zien, als hij voet zal zetten op IerLand's grond. En als in de verte een kleine rook pluim zichtbaar wordt komt er beweging in de compacte, menschenmassa, die span nend te wachten staat op dit groote oogen blik. En even later roepen zij, die hoog uit de vensters der huizen turen over zee, jui chend uit, dat het schip in zicht is. Een groot aantal vliegtuigen stijgt op en vliegt het schip, dat den Legaat aan boord heeft, tegemoet. Het schip wordt zichtbaar, hoog daar boven begeleid door de vliegtuigen, vlie gend in den vorm van een kruis en met een. merkwaardige juistheid werd in deze formatie gevlogen gedurende, de geheele plechtigheid der ontvangst aan boord van het schip. Het eerste begroetingswoord, dat de Kardinaal zag bij het naderen der Iersche kust, was „Salve", dat met groote letters op het landingshoofd der pier geschilderd was. Daar was een vreemde mengeling van geluiden toen het schip, de „Cambria" met de Pauselijke vlag in top de kust naderde. Uit alle kerktorens zongen de klokken, muziekkapellen speelden, sirenen loeiden van alle schepen in de haven, hoorns schal len, kanonschoten bulderen over het water en daarboven is het geronk der vliegtuigen, dde het schip als een eerewacht begeleiden. Het volk barst uit in gejuich. Beneden aan de kade loopt de Aartsbisschop van Dublin, Z. H. Exc. Mgr. Byrne, met andere autoriteiten langzaam op en neer, om Kar dinaal Lauri, als het schip aan de wal zal liggen, tegaan begroeten. Uit alle ramen der huizen verdringen zich de menschen, zij staan tot boven op de daken en juichen en wuiven met vlag gen, met hoeden, en met zakdoeken. Alles is gevuld met massa's menschen, die elkan der verdringen in de smeltende hitte. Ve len hebben zelfs hun ja-ssen en vesten uit getrokken en zwaaien ermee in him over vloed van enthousiasme. Een koninklijk saluut van negentien ka nonschoten davert over het water en het land als het schip enkele minuten voor 3 uur aan de kade ligt en het geluid wordt weerkaatst door de heuvelen. Een oogen blik is het dan stil en dan donderen de ka nonnen nog eenmaal. De „Cambria" ligt aan de pier met haar escort van vliegma chines. Een schittering van kleuren wordt het nu. Daar verschijnt de cavallerie der Ier sche Vrijstaat, voor het eerst nu gekleed in de pittoresque uniform van groen en St. Patricks-blauw, afgezet met gele koorden en tressen. De prachtige ruiters zullen den Pause lijk Gezant op zijn weg naar Dublin es corteeren. Genaraal Majoor Brennan, chef van de Staf, vergezeld door Commandant O'Sullivan, houdt eerst nog persoonlijk in spectie over infanterie en cavallerie. Intusschen is Kardinaal Lauri te midden van zijn gevolg op het dek verschenen en beantwoordt, vriendelijk wuivend met de hand, de enthousiaste begroetingen der menigte. Langs de pier i® een rood Meed ge spreid, waarnaast de militaire eeregarde staat opgesteld. Als de verbinding met de wal is tot stand gebracht, wordt over de brug eveneens een rood kleed uitgespreid. Direct na de komst van den Kardinaal betreden nu President De Valera en de leden der Uitvoerende Baad. het schip om den Kardinaal te verwelkomen. Ook de Aartsbisschop van Dublin met gevolg be treden het schip. Het is een stroom van hooge autoriteiten, die den Kardinaal gaan begroeten, ook de stedelijke Raad van Dun Laoghaire en de ledèn van het uitvoerend Congres comité zijn aanwezig. Aan boord van de „Cambria" werd ieder op zijn beurt in de salon van het sdhip aan den Kardinaal voorgesteld en ieder kuste eerbiedig den ring. De Raad van Dun Laog haire bood daarbij aan Zijne Eminentie een adres aan, gesteld in drie talen n.l. in het Engelsch, Iersch en Latijn. Dit adres was van den volgenden inhoud: Wij, de voorzitter en de leden van den Raad van Dun Laoghaire, wij zeggen Uwe eminentie, met gevoelens van de grootste hoogachting en vereering, hartelijk welkom aan de kusten van Ierland. Wij wagen het ook Uwe Eminentie aan te bieden onze nederige gelukwenschen, bij de groote eer, Uwe Eminentie bereid door Onzen Heiligen Vader den Paus, door U uit alle Prelaten der Christenwereld uit te kiezen tot Legaat van Zijne Heiligheid ter gelegenheid van het 31ste Internatio naal Eucharistisch Congres. Vanaf het be gin van St. Patricks vruchtbare zending waarvan wij nu het 15e eeuwfeest vieren is Ierland door de eeuwen der hevigste ver volging heen, standvastig gebleven en al tijd. trouw aan de Stoel van St. Petrus. Met vreugde en trots zien wij terug op de rots vaste trouw onzer voorvaderen en hun ver dediging van ons heilig geloof, ons Katho liek erfdeel. Wij vragen Uwe Eminentie nederig aan de voeten van Christus' plaatsbekleeder te willen hernieuwen onze verzekering, dat wij trouw zullen blijven aan de glorierijke traditie van onze voorvaderen in voortdu rende en onwankelbare trouw aan Zijn ver heven persoon en zijn heilige Zetel. Wij verzoeken Uwe Eminentie tevens onze blijdschap en vreugde over te brengen over het feit, dat Zijne Heiligheid zich heeft verwaardigd, ons land te eeren door het on schatbare voorrecht binnen onze grenzen, in tegenwoordigheid van een overweldigen de toeloop van pelgrims en verheven ver tegenwoordigers van alle volkeren der aar de, hulde te brengen en eerbied te mogen betuigen aan Christus, onzen Koning, in het Sacrament Zijner Liefde. Wij hopen en bidden, dat Uw gezant schap naar Ierland U altijd zal bijblijven als een gelukkige en heilige herinnering en dat het zal vernieuwen en versterken de eeuwenlange devotie van ons land tot het Geloof der Apostelen en tot de Apostoli sche Stoel. Tenslotte vragen wij de zegen van Uwe Eminentie voor de inwoners der gemeente Dun Laoghaire en voor ons, hun vertegen woordigers. Het antwoord van den Kardinaal-Legaat. Hierop antwoordde Zijne Eminentie als volgt: Bij de allerhartelijkste ontva/ngst, welke gij fnij bereid hebt bij mijn komst in Ter- land kan ik niet in woorden uitdrukken, hoe gelukkig ik mij voel op dit oogenblik te midden van u te mogen zijn in uw dier baar land, waarvan ik altijd zooveel ge houden heb en dat zoo wel bekend is in de geschiedenis der Katholieke Kerk door zijn liefde en door zijn diepe devotie tot het H. Geloof en tot de verheven persoon van den Souvereinen Opperherder. In overeenstemming met uw verlangens zal het mij een vreugde zijn mij vandaag nog in verbinding te stellen met Zijne Hei ligheid om hem te melden het grootsch ver toon van toegenegenheid dat gij mij hebt gebracht, als den vertegenwoordiger van den H. Vader, hier gekomen om het Eucha ristisch Congres dat nu beginnen gaat, voor te zitten. Ik verzoek u, mijnheer de voorzitter, te willen aanvaarden, de uitdrukking van mijn diepste wenschen, dat dit Internationaal Eucharistisch Congres het meest grootsche succes zal zijn en dat het veel goeds zal opleveren voor het welzijn der zielen en voor de grootere eer en glorie 'van Ierland. Onmiddellijk hierna kwam Kardinaal Lauri aan wal, waar hij eerst de eerewacht inspecteerde, intusschen links en rechts zijn zegen gevend. Hierna overhandigde de Lord Mayor van Dublin eveneens een adTes van hulde aan Kardinaal Lauri, in het Engelsch, Iersch en Latijn, en waarin hij oji. zeide, dat voor de Katholieken van Dublin en voor alle Ieren, Zijne Eminentie nu was een andere St. Patrick, een brenger van genaden en verbonden met de H. Stoel. Ook hierop antwoordde Zijne Eminentie, dankend voor de welkomstwoorden en ver zekerend, dat hij den H. Vader deze mani festaties van katholieke toegenegenheid, hem sinds zijn komst bereid, zou overbren- gen. Daarna ving de glorieuze tocht van Dun Laoghaire naar Dublin aan. Het was de prachtigste processie, die wij ooit in ons leven zagen, toen de Pauselijke Gezant ging van Dun Laoghaire naar Mer- rion en vandaar naar de Pro-Cathedraal en Dublin. De Kardinaal-Legaat en zijn gevolg waren de meest pittoresque figuren. Zijn Eminentie was gekleed in de klee ding van Gezant, een mantel van helder oranje, overladen met goud. De leeken uit zijn gevolg schenen weg- geloopen te zijn uit een Middeleeuwsch schilderij. Zij droegen een costume van ver voorbije dagen, nu de livrei der Kerk, die altijd jong is. De charme van oude tijden hing evenzoo om de burgerlijke autoriteiten. De Lord Major van Dublin was gezeten is een gouden koets uit de achttiende eeuw en alle lijfwachten en soldaten waren ge kleed in de prachtigste uniformen. Het meest aandoenlijk echter was het enthousiasme der kinderen. Zij waren bij de aankomst te Dun Laoghaire, zij stonden langs den weg, dien de Kardinaal-Legaat voorbij kwam en zij waren bij de Pro-Ca thedraal in grooten getale. Zij hadden hun brood meegenomen en waren reeds lang voor de komst van den Kardinaal er op uit getrokken, om toch maar niets van het prachtige schouwspel te missen, dat de komst van 's Pausen afgezant zou opleve ren. Aandoenlijk vooral was het oogenblik, dat de indrukwekkende stoet voorbij St. Mary's Home voor blinde vrouwen en kin deren trok. Daar waren oogen, die niets zagen van het gouden zonnelicht over de witte huizen en de groene heuvelen. Daar stonden de vrouwen en kinderen, die niets zagen en toch daar stonden,'toen de stoet voorbij ging. Dublin, juichend op dezen grootsten ju beldag en daar, 200 vrouwen en kinderen, staande op het trottoir voor St. Mary's Home, blind, maar zwaaiend met vlaggen en glimlachend op het hooren van het paar dengetrappel, de rollende wielen der gala koetsen, het geronk der vliegtuigmotoren en het donderen der kanonnen. Tusscken al deze blinden stonden de Zusters, alles, vertellend, wat voorbij kwam en al die vrouwen en kinderen stonden daar te wachten in den zonneschijn om den groo ten Kardinaal te begroeten, dien zij niet konden zien. Een der Zusters vertelde mij, dat deze arme blinde vrouwen en kinderen even sterk als het volk in de stad hadden verlangd den Kardinaal te „zien" op Zijn glorietocht. Zij hadden ook de Zusters ge holpen bij het versieren van hun Home. „Zij kunnen bijna alles zien, wat er ge beurt", zeide de Zuster. En als ik keek naar die blinde gezichten, glimlachend in de pracht der versierde straten, wist ik dat het waar was, wat zij zei. De Kardinaal komt voorbij glimlachend, buigend en het volk zegenend. Hij blijkt overweldigd door de enthousiaste Ijegroe- ting, die Ierland hem brengt- Bij de groote eerepoort verkondigen de herauten, dat de Lord Mayor den Legaat in zijn stad ontvangt. Het is een indruk wekkende plechtigheid. Dublin's eerste bur gers knielen nederig neer om den zegen van den Kardinaal te ontvangen. Het volk uit de stad en uit de valleien, talloozen uit aadere landen, allen, pries ters, monniken, zusters van liefde, allen juichen. Hen allen zegent de Kardinaal- Legaat en zijn zegenende hand beweegt zich over hun gebogen hoofden. En als de Kardinaal voorbij St. Mary's Home komt, ziet hij een oogenblik in die blinde gezichten en dan heft zijn hand zich opnieuw omhoog en hij geeft het grootste geschenk dat hij geven kan, een bijzondere zegen aan de donkerste levens van Dublin. De zusters fluisteren wat de Kardinaal doet en de blinden fluisteren het elkander toe. En de blinden mompelen: „God zij ge loofd" en maken het teeken der Kruises. Zoo toegejuicht en zegenend bereikte de Kardinaal-Legaat de Pro-Cathedraal, waar het koor der Metropolitaankerk het „Ecce Sacerdos magnus" zong, toen hij de kerk betrad. Op het priesterkoor bleef de Kardinaal in gebed neergeknield. Dan stond; hij op, knielde, kuste het altaar en zong aan de Epistelzijde de gebeden der Onbevlekte Ontvangenis. Na nog eenige gebeden te 'hebben ge stort, gaf de Kardinaal den Pauselijken ze gen en verleende onder de gewone voor waarden een volle aflaat. Hierna trok de stoet onder overweldi gende toejuichingen van de Pro-Cathedraal naar het Aartsbisschoppelijk Paleis van Mgr. Bvrne. Nimmer is een Pauselijk Gezant zulk een koninklijke en enthousiaste ontvangst ten deel gevallen, als Kardinaal Lauri bij het 31ste Internationaal Eucharistisch Congres te Dublin. In verband met het Internationaal Eucharistisch Congres mogen hier nog eenige interessante bijzonderheden volgen. Zoo is o.a. bij het Eucharistisch Congres aanwezig „G. K. C.", de Engelsche bekeer ling en schrijver G. K. Chesterton, die ge durende het Congres de gast is van den Gouverneur-Generaal, Mr. James Mo Neill. Ook is hier gearriveerd Mgr. Caccia Do- minioni, maestro di Camera van Z. H. den Paus met de speciale opdracht aan den Aartsbisschop van Dublin den gouden en zilveren kelk te overhandigen, dien de Paus hem voor de nieuwe JLathedraal, die gebouwd wordt op Marrion-square, heeft aangeboden. Het stadsbestuur van Dublin heeft een som van 200 p.st. uitgetrokken met het doel om alle arbeiders in staat te stellen een dag het Eucharistisch Congres te kunnen medemaken. Met deze som zal dan het verlies van een dag loon worden vergoed. Uit Canada en de Vereenigde Staten zijn gisteren met het s.s. Dorie 1200 congres sisten aangekomen, waaronder 4 bisschop pen, 20 priesters en vele zusters. In Dublin wordt het financieel voordeel van het Congres geschat op 3 4 millioen pondsterling. Deze schatting berust op een verwacht bezoek van minstens 100.000 congressisten van overzee, die een week lang in Dublin zullen blijven en een millioen menschen uit de Iersche provincies, die ieder één dag in de hoofdstad zullen vertoeven. Op dit oogenblik gelijkt Dublin op een modern Babel. De straten zijn volgepropt met volk en op een afstand van 100 M. hoort men misschien vijf verschillende talen. In ieder deel van de stad zijn loudspea kers geplaatst, waarlangs in een tiental ver schillende talen de bezoekers worden be groet. EERSTE KAMER De Eerste Kamer aanvaardde gister avond het Onteigeningsplan ten behoeve van de verbetering van de rivier de Maas voor groote afvoeren beneden Lith en den maatregel tegen den onze aardappelen en groenten beltigenden Coloradokever. Bij het eerste ontwerp bepleitte jhr. van Sasse van Ysselt nog eens de belangen van het dorp Alem, bij het tweede stelde de Yrijz, Democraat Westerdijk opnieuw in het licht, dat het invoerverbod voor aardappelen en groenten ter wering van de colorado-kever volstrekt niet van han- dels-politieken aard is. 0. M. F. HAFFMANS BEDANKT. Als Eerste Kamerlid. Oscar Maria Franciscus Haffmans werd 5 September 1859 te Helden (L.) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Katwijk en studeerde aan de universiteit te Leiden. Na zijn notarieele studiën werd hij in 1908 notaris en vervolgens gekozen tot lid van de Prov. Saten van Limburg, nadat hij eerst in den gemeenteraad van zijn ge boorteplaats gekozen was. In Juli 1922 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Ka mer. De heer Haffmans heeft zich o.m. zeer verdienstelijk gemaakt op landbouwge bied. KORTING PROV. SALARISSEN. In Gelderland 11 y2 pet.? Naar de „Gelderlander" verneemt komt in de a.s. zomerzitting van de Staten van Gelderland een voorstel van Ged. Staten aan de orde om op de salarissen van het provinciaal personeel een korting van 11 pet. toe te passen. In Utrecht. Provinciale Staten van Utrecht hebben met 24 tegen 9 stemmen aangenomen een voordracht tot tijdelijke korting op de be zoldiging van het provinciaal personeel en op de jaarwedden van Ged Staten van 5 pet. met een mitigatie van 2% pet. voor de salarissen beneden 2000. SALARISKORTING SPOORWEG PERSONEEL.' Het nieuw artikel in het Reglement Dienstvoorwaarden. De Minister van Waterstaat heeft de salariskorting ten bedrage van 5 pet., in gaande 1 Juli a.s. goedgekeurd. In ver band hiermede is het Reglement Dienst- Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. President Hoover stelt te Genève voor, het landleger met een derde te verminderen en verschillende andere wapens af te schaf- Groeiend pessimisme te Lausanne. Von Papen verwerpt een Fransch herstelplan. (9a KLorll HET INTERN. EUCH. CON GRES Bladz. 7 en 1 KAMEROVERZICHT Bladz. 2 CORRESPONDENTIE UIT ROME bladz. 8 voorwaarden aangevuld met een Nieuw Artikel 181. (1) Behoudens het bepaalde in het vol gende lid wordt bij elke uitbetaling van bezoldigng, oelagen, premiën, uitkeerin- gen en verdere vergoedingen, welke over den na 30 Juni 1932 gelegen tijd verschul digd zijn, een bedrag ter grootte van 5 pet. gekort. (2) Op de vergoedingen van verblijf kosten, opgenomen in de gewijzigde bijlage V van dit reglement, vindt geen korting als bedoeld in vorige lid plaats. Do kor ting op de in art. 40 bedoelde kindertoe lage geschiedt in dier voege, dat niet min der dan 50.— en niet meer dan 200.— per kind en per jaar uit hoofde van deze toelage genoten wordt. (3) De in het eerste lid bedoelde kor ting wordt voor de toepassing van do wachtgeldregeling geacht een verlaging der bezoldiging, toelagen en premiën te» bedrage van 5 pet. te zijn. (4) Inkomstenderving, die het gevolg is van de nieuwe verblijfkostenregeling, geeft geen aanspraak op vergoeding, als bedoeld in art. 45. GEKRENKT IN HEILIGSTE GEVOELENS. Het Tweede Kamerlid, de heer Hermans, heeft aan don Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen ge steld Is de Minister bereid, een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van klach ten over het optreden van eon controlee rend geneesheer der Rijksverzekeringsbank te Heerlen, die, volgens mededeelingen in „de Mijnwerker", orgaan van den Ned. R.-K. Mijnwerkersbond (van 18 Juni 1932) arbeiders „onheusoh" zou hebben behan deld en in hun „heiligste gevoelens ge kwetst" door „grove hatelijkheden" over ihun groot kindertal? Zoo ja, wil de Minister dan van do re sultaten van dit onderzoek mededeeling aan de Kamer doen en tevens berichten of dit onderzoek hem aanleiding gaf tot het nemen van maatregelen en zoo ja, welke? Kamervacature mr. Th. Heemskerk. Naar de „Standaard" verneemt, zal mr. H. Bijleveld', bij eventueéle benoeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature-ror. Heemskerk ,niet in staat zijn, die benoe ming aan te nemen. Opvolger op de A. R.-lijst is dan mr. H. A. Daonbrink, te Utrecht. De kampioen in welsprekendheid uit Amerika terug. Men deelt mede, dat Henri van Hooff, die verleden jaar in Amerika het kam pioenschap in welsprekendheid verwierf, hedenavond om 6.02 uur aan het Hpll. Spoorstation te Den Haag van zijn verblijf in Amerika zal terugkeeren en daarna zal doorreizen naar Haarlem, zijn woon plaats. Vrijdagvond zal de jonge kampioen we der naar Den Haag terugkeeren en in de algemeene jaarvergadering van de Maat schappij tot Bevordering der woordkunst welke in Hotel De Witte Brug gehouden wordt, mededeelingen doen over zijn on dervindingen in Amerika.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1