Incasso s op binnen- UIT DE OMGEVING WOENSDAG 22 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 De Kardinaal-Legaat. De Kardinaal-Legaat ia er en ik heb nog juist een half uurtje om er u tenminste iets van te vertellen en dab iet3 naar de post te brengen. Het was warmpjes op Dun Laoghaire, een Kilometer of zeven van de stad, waar Kardinaal Lorenzo Lauri op iersohen bo dem landde, zooals 15Ü0 jaar geleden de nationale apostel van Ierland, Sint Pa trick. Ook die kwam als een atgezant van den Paus, van Paus (Je lea tin us i, om den bewoners van het groene eiland het geloof te brengen, het Katholieke geloof, waaraan zij, niettegenstaande eeuwen van vervol ging, steeds trouw zijn gebleven. En trouw zijn ze, wie daaraan nog had mogen twijfelen, zal nu wel bekeerd zijn. Kooit is iemand met zulke eerbewijzen en met zooveel devotie ontvangen, als deze vertegenwoordiger van onzen Paus. vet al vlaggen en nog eens vlaggen, die in de heete zonnestralen schitterden en als-hot- ware den Legaat toewuifden. Alle jachten die er lagen, alle gebouwen die er stonden waren met een overdadigen vlaggenbooi ge sierd. En daar, ver vooruit, op de Oostelijke pier, daar, waar de kanonnen stonden op gesteld voor het koninklijk saluut, stond, hoog aan een mast één enkele vlag de Iersche driekleur; de eerste vlag die Z. E. op Iersohen bodem zag. Bij het binnenkomen van het schip vlo gen zes vliegtuigen van het lersohe leger, in den vorm van een kruis vliegende, bet tegemoet om den Legaat het eerste te bo- groeten en toen het schip, de Cambria, met de nationale en de Pauselijke vlaggen in top, tuschen de pieren doorstoomde, don derden de kanonnen en zongen de duizen den die aanwezig waren de Pauselijke hymne. De hooge bezoeker werd verwelkomd door den aartsbisschop van Dublin, presi dent De Valera, het Eucharistisch Congres- comité en tal van andere autoriteiten. Toen naar de stad, waar een zoo reus achtige menigte langs den weg stond te wachten in de brandende zon, als maar zelden aanschouwd zal zijn. Duizenden en duizenden schoolkinderen, alle in witte jurkjes en met sluiers, hebben urep in de hitte moeten staan en het was maar goed, dat er ambulance-personeel in overvloed langs den weg was, want tal van malen was hun hulp noodig, omdat een der klei nen het te kwaad kreeg. En toen dan eindelijk de stoet kwam, toen was het geen stoet meer, maar een aantal stukjes van een stoet, die met groo- te tussohenpoozen voorbij kwamen trekken. Telkens als de langs den weg geschaarde menschen dachten, dat het nu toch wel af- geloopen zou zijn. kwam er wéér een auto met een gepurperde aan, of een paar man nen in zwierige kostuums te paard en ten slotte zelfs een gouden koets. Maar de Kardinaal-Legaat zal al lang-en-breed in de Pro-kathedraal zijn geweest, toen de laatste auto's en rijtuigen van den stoet er nog wel een kwartier vandaan wa Maar dat deed aan de stemming der men schen niets af: er werd gejuicht en gezon gen en iedereen was blij. Zóó zijn de feestelijke plechtigheden be gonnen alles doet voorzien, dat ze ook zóó zullen eindigen. HET CONCRES GEOPENT. 700.000 DEELNEMERS. DUBLIN, 22 Juni. (oigen Tel.) Heden is het Eucharistisch Congres te Dublin met groote plechtigheid geopend door den Kar dinaal-Legaat, Z. Em. Lorenzo Lauri. In het enorme Phoenix-park, waar congres plaats heeft, verdrongen zich meer dan 700.000 geloovigen, die de opening van het congres wilden bijwonen. Alle talen der wereld werden gehoord en een leger van tolken heeft den geheelen dag druk werk, om de meest uiteenloopende talen voor de niet-verstaanders duidelijk te ma' ken. Dit lijkt een symbool van de alomvattend- heid der Katholieke Kerk en de eenheid van het H. Geloof. Het is niet mogelijk het aantal talen te schatten. Er zijn Ieren, Engelschen Fran- sohen, Duitschers, Nederlanders, Belgen, Turken, Italianen, Spanjaarden, Polen, Grieken, Magyaren, Malthesers, Chineezen, Japanners, enz., enz. Een verrassend bericht uit Rome meldde, dat de H. Va^er heden voor de Vaticaan- sche radio een begroeting zou uitspreken. Dit is de eerste maal, dat de stem van den Paus op het Eucharistisch Congres wordt gehoord. Het draadlooze station van de Iersche Vrijstaat Athone zal de Pauselijke Bood schap uitzenden op eigen golflengte. Daar echter de Pauselijke Legaat heden bij de opening een boodschap van den H. Vader overbrengt, zal de radio-rede van den Paus vermoedelijk pas a^s. Zondag in Ierland worden herzonden. Na de openingsrede van den Kardinaal- Legaat voeren nog het woord de Aartsbis schop van Dublin, de Bisschop van Namen en voor de tweede maal Kardinaal Lauri, Daarna zal een boodschap van het Con gres worden voorgelezen, waarin gehoor zaamheid aan Z. H. den Paus wordt be tuigd. In alle kerken der stad zal hedenavond 9 uur de zegen met het Allerheiligste wor den gegeven. Dublin zal hedenavond, feestelijk verlicht zijn. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM De Raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig: alle leden, behalve de heer Van Zonneveld. De voorzitter opende de vergadering en sprak de hoop, uit dat de heer Van Zonne veld, die het naar omstandigheden goed maakt, spoedig weer genezen moge zijn. Besloten werd, namens den Raad, hem een telegram te zenden met de beste wenschen voor zijn gezondheid. De notulen worden goedgekeurd, na een enkele opmerking. De voorzitter vestigt de aandacht op de circulaire inzake het bollenpellen, name lijk dit te doen geschieden door manne lijke arbeidskrachten. Voorlezing werd gedaan van circulaires van den Minister, waarbij het bedrag van de steunverleening en de werkverschaf fing voor deze gemeente wordt verlaagd, wegens de loonsverlaging in het vrije be drijf. De voorzitter hoopte, dat de laatste verlaging zal zijn welke wordt opgelegd. De stand der werkloosheid bedroeg op 21 Juni: ongehuwden 28, gehuwden 64, te zamen 92 (op 8 Juni 40 ongehuwden en 101 gehuwden). Een verzoek was binnengekomen van de werkloozen om het tweemaal stempelen per dag af te schaffen. B. en W. kunnen zich daarmede vereenigen. De heeren Ver- kley en Van Breda betoogden, dat altijd gelegenheid is uitstel van stempelen te krijgen; zij waren daarom niet voor af schaffing van het tweemaal stempelen. Besloten werd deze aangelegenheid in handen te geven van de steuncommissie. De Minister verzocht enkele wijzigingen te brengen in de winkelsluitingsverorde ning, welke wijzigingen werden aange bracht. Het geld. De gemeente is niet geslaagd in bet sluiten van een geldleening. De Bank voor Ned. Gemeenten is echter bereid gevon den een leening te sluiten van 65.000 ren tende 41/4 pet. plus een rekening-courant van 30 000 voor de gewone middelen. Deze rekening loopt af 31 December. De financieele commissie kan zich ook met dit aanbod vereenigen. Hierdoor moet ook worden afgezien van een rekening-courant bij de Twentsche Bank, zooals tot thans gebruikelijk. De heer Verkley vroeg, of aan deze transactie verbonden zijn bezwarende be palingen door de Bank van Ned. Ge meenten. De voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval is. De heer Van Breda had liever een lan ger termijn van aflossiifg gezien. De 'voorzitter antwoordde, dat de aflos singen Ioopen over 35 jaren. Besloten werd volgens voorstel van B. en W. De zekerheidstelling van den heer Van Eek als oud-gemeente-ontvanger werd op- Ged. Staten vroegen advies over een salarisverlaging van Burgemeester, Secre taris en Ontvanger. De financieele commissie advieerde pet, te korten, wraarmede de Raad zich kon vereenigen. Voorlezing werd gedaan van de balans en de verlies- en winstrekening der ningbouwvereeniging „Vooruitgang" over 1931, dat zeer gunstig luidde. Aan de orde waren daarna de reclames schatting huurwaarde Drankwet. Van de vijf vergunninghouders hebben 4 gerecla meerd. De voorzitter zeide dit met voldoe ning, omdat niet alle vijf gereclameerd hebben. B. en W. stellen voor op deze reclames afwijzend te beschikken. Het aantal vergunningen is hier ter plaatse zeer gering. Twee van de vier vergunning houders hebben een lager aanslag gekre gen, van twee zijn de aanslagen dezelfde gebleven. Weth. Bader kon zich niet met de meer derheid van B. en W. vereenigen. In ver gelijking met de plaatsen in de omgeving zijn de aanslagen hier te hoog. De heer Van Breda bepleitte een n we taxatie, waarmede B. en iW. zich wel konden vereenigen. Hiertoe dordt beslo ten. Tot plaatsvervangend lid van de finan cieele commissie wordt benoemd de heer Van Breda. Tot plaatsvervangend lid van de com missie van Openbare Werken werd geko- n de heer Dannijs. Tot plaatsvervangend lid van het steun comité werd gekozen de heer Verkley. De verlichting. Aan de orde was vervolgens hernieuwde bespreking, om gebruik te maken van de palen der eïectrische tram voor het aan brengen van de straatverlichting. Een voorstel van dien aard werd in een vo rige vergadering verworpen. Lisse en Hil- legom besloten echter gunstig. De voorzitter betoogde, dat de Raad zich bij aanneming tot niets verplicht. Bij ver werping sluit men echter een latere toe passing uit. De heer Speelman vond het geen breed standpunt van B. en W., dit punt weer op de agenda te plaatsen. De financieele com missie staat ook thans nog afwijzend. De techniek gaat zoo vooruit, dat over enkele jaren een paal-verlichting weer verouderd kan zijn. De voorzitter antwoordde, dat het geen voorstel van B. en W. is. Spr. achtte het echter gewenscht, nu de nabuurgemeenten er toe besloten, dat ook de Baad van Sas- senheim deze aangelegenheid nog eens be keek. De heer A. Warnaar had vooral bezwaar tegen het meerdere stroomverbruik. De heer Bisschops bepleitte nogmaals aanneming van het voorstel van B. en W. Het kost thans geen stroom als de tijden beter zijn, kan de nieuwe verlichting wor den aangebracht. Deze verlichting zal een gront gemak zijn voor het verkeer. Hierna werden de beschouwingen geslo ten de gemeenteraad wenschte zijn be sluit niet te herzien. Weth. Warnaar wees er nog op. dat wan neer de nieuwe weg naar Amster;:* m komt, de oude straatweg zeer van verkeer zal worden ontlast. Spr. gelooft, dat 70 pet. van het verkeer in de toekomst van onzen dorpsweg verdwijnt. Daarom be treurt spr. niet het besluit om geen groot- scho verlichting aan te brengen. Het R-K. Armbestuur deelde mede. dat het jaar 1931 een nadeelig saldo had opgeleverd van ruim 4000.welk be drag gedekt was door het batig saldo van 1930 De begrooting 1932 kon slechts slui tend worden gemaakt door de te ver wachten 2000. subsidie van de gemeente. (Hiertoe was reeds besloten. Ged. Staten vroegen echter overlegging van de reke ning). De financieele commissie verklaarde zich voor subsidieverleening. De heer Speelman zal thans vóór, maar volgend jaar tegenstemmen. Spr. heeft bemerkt, dat het Armbestuur een fonds heeft van 20.000en is er dan reden om van de gemeente subsidie te vragen 1 Deze aanvraag is gekomen omdat het Armbe stuur niet uit de impasse kon komen. Door het effectenbezit aan te tasten, slacht het Armbestuur weliswaar de kip met gouden eieren, maar zoo lang zal de crisis niet duren De heer Bisschops geloofde niet, dat het Armbestuur die fondsen zal prijsgeven. In normale tijden kon het Armbestuur zijn taak vervullen. Gaat men thans de fondsen aanspreken, dan staat het R -K. Armbe stuur later voor een tekort. Laten we toch niet denken, dat 2000 subsidie hoog is. Een burgerlijk armbestuur kost schatten. De voorzitter zeide, dat het een for- meele kwestie aangaat. Indertijd is reeds besloten tQt deze subsidie. Het voorstel werd daarna goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat er geen objecten meer zijn voor werkverschaffing. Do heer Schrama verwees naar het ver zoek van het gemeentebestuur van Hille- gom aan den Minister om het loon der werkverschaffing te handhaven op 35 cent per uur. Spr. zou een verzoek in denr zelfden geest aan den Minister willen zen den. De heer Van Breda betreurde het, dat de groote commissie voor steunverleening in de Bollenstreek niet vergaderd heeft. Spr. wilde een verzoek aan den Minister, om verslechtering te voorkomen, doen uit gaan van deze commissie. Van protesten der afzonderlijke gemeenten verwacht spr. geen heil. De voorzitter zal dit met den voorzitter der commissie bespreken. De heer Schrama legde een verbetering van de Rijkssteunregeling voor. De voor zitter wees er echter op, dat de gemeente met handen en voeten gebonden is. Steun kleine kweekers. Op een bijeenkomst ten Raadhuize is besproken de noodzakelijkheid van crediet aan kleine kweekers. Een ontwerp-rege- ling is behandeld in de financieele com missie. De voorzitter der financieele commis sie, weth. Warnaar, gaf eenige toelichting. Op de eerste plaats dient besproken, of de gemeente middelen heeft crediet te ver- leenen, en daarna de wijze van uitvoering. Voor crisis-uitgaven mag niet geleend worden. De heer Van Breda wilde toch probee- ren een crisis-leening te sluiten. De heer Speelman zou steun willen ver- leenen door aan de werkloozen werk te verschaffen bij noodlijdende kweekers. Hiermede zouden de kweekers beter ge baat zijn, dan door geld. Het zal wel geld kosten, maar daaraan is niet te ontko- De voorz. kon reeds vooruit zeggen, dat de Minister niets weten wil van een „toe slag op loon". De heer Speelman meende, dat als d i t geval op het Ministerie wordt bepleit, het Rijk misschien zal instemmen en subsidie zal verleenen. De heer A. Warnaar had ook goede hoop op goedkeuring, waar in de Anna- Paulowna-polder een dergelijk steun-plan is ingewilligd. Er moet thans noodwendig worden ingegrepen. Er moet ook zoo vlug mogelijk worden gehandeld. De heer Hoogervorst zag ook de beste oplossing in het plan van den heer Speel man. De heer Dannijs belichtte nogmaals, de droevige toestand der kleine kweekers. De heer Van Breda merkte op, dat door het plan-Speelman de kleinste kweekerij- tjes, die zelf de bollen rooien, niet worden geholpen. Daarom zou spr. voor dezulken steun in geld willen verleenen. De heer Verkley opende een verschiet van steun in streekverband met garantie van de Regeering. Spr. meendo, dat de gemeente-financiën geen steunverleening kunnen dragen. De heer Schrama vond, dat nog niet alle bronnen zijn aangeboord. Ten slotte werd besloten, dat B. en W. op het Ministerie het plan Speelman-Van Breda zullen bespreken. Hierna ging de Raad tegen half twaalf in geheime zitting. KATWIJK AAN DEN RIJN. Vroege aardappelen. Blijkens een ad vertentie in dit blad zal de Tuinbouwver- eeniging K. en O. Vrijdag aanvangen met het veilen van vroege aarappelen. De vroe ge aardappelen zijn dit jaar niet bijstel vroeg. Het koude voorjaar is hiervan wel voornamelijk de oorzaak. Daarbij lokken de prijzen van dit product (want uit andere streken komen al flinke kwantums) niet uit tot haastig rooien. En zoolang we geen flinke bui krijgen, zal het beschot ook niet meevallen. Ook de vroege peen wacht in dezelfde mate op regen. Raadhuisklok. De toren van het nieuwe gemeentehuis dat binnenkort in ge bruik zal worden genomen, heeft een eïec trische klok gekregen waarvan des avonds de cijfers en deswijzers electrisch zijn licht. De architect is in deze wel neutraal gebleven want het uurwerk is nooh aan den kant van Katwijk a. d. Rijn, nooh aan den Zeesche kant, doch aan den Noordzij, rich ting Noordwijk aangebracht. Botsing. Een der zandauto's van de firma V. te Oegstgeest kwam de v. Eg- mondstraat uitrijden, toen tegelijkertijd de met een hit bespannen melkwagen van v» P. uit den Achterweg, richting Waasenaar, kwam aangereden. Men zag elkander te laat en voor tijdig stoppen was geen gele genheid moer, zoodat beide voertuigen tegen elkander in gingen. De hit ging met den kop door de voorruit van de auto. Het dier was dermate gewond, dat direct een veearts moest worden ontboden. Het geval trok nogal belangstelling. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT JE. 445. Neen maar, de visscber keek gek op zijn neus, toen hij zag, wat in zijn net lag. Vissohen en een kleinen agent van politie had hij opgehaald. Zulk een virch had hij nog nooit in* zijn net gevonden. Was hij verdronken, en hoe kwam het verkeersagent je in het water? 446. Het eenige wat hij voorloopig kon doen, was zijn vangst naar binnen te balen en te zien wat er verder moest gebeuron. Hij Icon het agentjo toch niet als kleine visehjes, die men niet hebben wil, weer in het water smijten. Eerst werd Keesie uit het water geschept. HILLEG0M. Herstellingsoord Mgr. Mutsaert. Zon- rg werd een bloempjesdag gehouden voor bovenstaand instituut voor tuberculose spoor- en trammannen. De opbrengst was f 123.15. Dfy is in deze tijdsomstandigheden een zéér mooi resultaat. Een dankwoord past aan het comité en aan de wahkere verkoopstertjes. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met een flinken aan voer waren de prijzen als volgt: Ranonkels f 0.20f 0.35; Papavers f 0.80f 1.20; Mar grieten f 0.10——-f 0.25; Anjers f 0.20f 0.35; Korenbloemen f 0.25f 0.35; Bruidsanjers f 0.10f 0.20; Anemonen f 0.20— f 0.30; La thyrus f 0.20f 0.35; Ast era f 0.20f 0.40; Gladiolen f 2.20f 4.50; Pyrethrums f 0.20 f 0.35; extra soorten f 0.40f 0.65. Rozen per bos van 20 stuks: Columbia f 0.20—f 0.35; Hadley f 0.55—f 0.70; 'Rbse- landia f 0.25f 0.40; Golden Ophelia f 0.40 f 0.60; Olaudius Pernet f 0.45f 0.70. TER-AAR. Gemeemteraad. Donderdagavond te 7 uur (wettelijke tijd) komt de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten Gemeente huize. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Adres Chr. H.B.S. te Alphen a.d. Rijn om een bi£ drage over 1931 in de exploitatiekosten; 3. Vleeschkeuringszaken; A. Wijziging hcf- fingsverordening; B. Rekening Vleeschkeu- ringsdienst 2e halfjaar 1931; C. Begroeting van den dienst over 1931; 4. Wijziging ver ordening inzake bezoldiging Gemeente- Veldwachters met kortingsvoorstel; 5. Voorstel B. en W. tot het verleenen van subsidie aan de Vereemging tot T.B.O.-be- strijding; 6. Herziening Schoolgeldverorde- ning; 7. Advies B. en W. op een adres in zake verharding der speelplaats van do Openbare School; 8. Vaststelling instructie voor den Gem. Opzichter; 9. Reclame Hon denbelasting; 10. Comptabele besluiten. VOORHOUT. Concert. Door de Harmonie vereeni ging „De Post'' te Leiden, zal op Maandag 27 Juni a.s„ een concert worden gegeven in de Muziektent alhier. Dit concert wordt de R. K. Muziekvereeniging alhier aangeboden zulks ter gelegenheid van het 12Va jarig bestaan, hetwelk onlangs herdacht is. Het programma voor dit concert luidt: 1. Under the Double Eagle, marsch; 2. Erlkönig Ouverture Dramatique; 3. Suite de Ballet (5 deelen); 4. Lust&piel Ouver ture; 5. Grand final d'Anelles; 6. Kirmis am Rhein; 7. Faust Fantasie; 8. Ohant de Gloire marsch. WARMOND. Zuivel-Crisis Besluit. Volgens een te dezer zake gehouden telling komen in deze gemeente 40 veehouders in aanmerking voor een toeslag op melkgevende koeien, met een totaal van 961 koeien. Met de uit betaling zal binnenkort een aanvang geno men worden. Watervoorziening „de Kaag". Er wordt op het oogenblik krachtig gewerkt om het nieuwe Sociëteitsgebouw van de Ko ninklijke Zeil-, Roei- en Motorsportvereoni- ging „De Kaag" alhier te voorzien van drinkwater door aansluiting aan het drink waterleidingnet der gemeente Alkemade. De onderhandelingen zijn reeds in een ver gevorderd stadium zoodat het niet uitge sloten is dat deze voorziening dit jaar nog tot stand komt. Werkloosheid. Doordat er meer bedrij vigheid komt in de bloembollencultuur m de werkloosheid de laatste weken oenigs- zins afgenomen. Of dit echter van langen duur zal zijn, is te betwijfelen. Momenteel staan in deze gemeente bij het desbetref fende oorrespondentiebureau nog 35 perso nen ingeschreven. Gevonden en verloren. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van het vinden van een sleutelring met sleutels en het verliezen van een pols armband horloge. DE PASTOOR VAN DE ZILK OP RUSTKUUR! Weet er zelf niets van.... Zilk, 22 Juni 1932. Hooggeachte Redactie. Met niet weinig verbazing las ik gisteren avond in uw bLad, dat ik om gezondheids redenen voor eenigen tijd naar het Buiten land ben vertrokken. Van dit hcele be richtje is letterlijk niets waar. Ik ben in mijne parochie, denk zelfs niet over buitenlands-gaan, en mijne gezondheid laat, Goddank, niets te wenschen over. Ziedaar de waarheid. Met beleefden dank voor dfe plaatsing van dit stukje: Uw dienstw. dienaar, Pastoor P. J. DE KOK. Naschrift: andere bladen, die bedoeld berichtje van de L. Courant eventueel mochten overnemen, worden beleefd ver zocht ook van deze rectificatie melding te willen maken. Pastoor DE K. Hoe degene, die ons bedoeld bericht heeft verstrekt, tot deze phantasie is geko men, hebben wij nog niet kunnen achter halen. Mèfc onzen spijt over de plaatsing van een dergelijk bericht uiten wij onze vreug de over de onjuistheid ervan. Red.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7