LUCHTVAART UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK AGENDA VOENSDAG 22 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 IS EEN HEFFING IN-EENS MOGELIJK? DE JONGSTE DWAASHEID DER S. D. A. P. Geprest van verschillende zijden, om nu eens aan te komen niet de bewijzen dat ons land liuancieel in staat is te doen wat van sociaal-democratische zijde steeds geeischt wordt, is do „Arbeiderspers" de vorige week gekomen met een pleidooi voor een heiiiug in eens, een plan dat reeds te voren door Minister de Geer en ook door een bekwamen iinancier als de heer v. Lanschot, lid der Eerste Kamer, als een gevaarlijke dwaasheid was betiteld! De „Nederlander" heelt nu.een geargu menteerde weerlegging van dit plan gele verd- Wij ontleenen er het volgende aan: „De jongste dwaasheid van do sociaal- democratie is het pleiten op dit oogenblik voor een helling-ineens, ten einde daaruit de kosten van de werkloozenzorg en van de verschillende crisismaatregelen (zuivel- voorziening enz.) te bestrijden. Wij willen er nu niet eéns op wijzen, dat dit een helling inééns zou moeten zijn die waarschijnlijk eenige jaren achtereen z-ou worden herhaald, daar niemand weet, hoe lang de werkloosheids- en andere crisisuit- gavan noodig zullen zijn. In den oorlogstijd en kort daarna werd zulk een groote kapi taalsheffing wel bepleit om een deel van de oorlogsschuld onmiddellijk af te lossen. Men zeide dan: het komt toch voor de volkshuishouding op hetzelfde neer, of ze jarenlang de rente en aflossing der leenin gen moet dragen, dan wel of het nationaal vermogen een acute aderlating ondergaat, maar dan ook gedurende volgende jaren evenredig minder belast wordt en aldus do gelegenheid krijgt het geleden verlies ge leidelijk in te halen. Dit was althans een betoog dat een ernstige gedachtenwisse- ling toeliet, welke er t-oen ook aan gewijd is. Thans daarentegen zou het een heffing inééns zijn tot dekking van jaarlijksche uitgaven, waarvan niemand het einde kent, een kapitaalsheffing dus die periodiek her haald zou moeten worden, wat met haar eigen karakter strijdt. Doch dit in 't voorbijgaan. Deze vergissing is nog maar een peul schil, vergeleken bij de groteske dwaling, dat in dezen tijd door alle belastingschul digen, die hiervoor in aanmerking komen, een deel van hun vermogen zou kunnen worden te geide gemaakt, zonder dat dit tot een veel grooter blijvend verlies zou leiden dan het bedrag dat aan den fiscus ten goede zou komen. Het is bekend ge noeg, dat de waarde van nagenoeg alle vermogensbestanddeelen aanmerkelijk ge daald is beneden de waarde waarop zij, wil er in de toekomst nog iets van ons econo misch leven en dat van Indië terecht ko men, op den duur zich zullen moeten her stellen. Waarheen men het oog richt op het gebied der beleggingen land, huizen, fa brieken, aandeelen in ondernemingen van scheepvaart, industrie of bankwezen overal vertoont zich ditzelfde verschijnsel. Slechts de vaste rentegevende vorderin gen (obligaties, pandbrieven, enz.) en dan nog slechts die van binnenlandsche her komst, bleven min of meer op peiL Maar het noodlottige is, dat de waarde daarvan in laatste instantie, afhankelijk is van de zelfde bronnen van welvaart, die wij voor onze oogen zien opdrogen, zoodat niemand weet, wanneer het uur ook van deze „vaste" waardepapieren slaan zai. Dè sociaal-democratische pers zegt nu, dat men weliswaar de effecten op 't oogen- blik niet zonder duurzaam verlies zou kun nen verkoopen, maar dat men ze kan be- leenen en op die wijs van de noodige con tanten voor deze kapitaalsheffing kan voorzien. Een nieuwe dwaasheid, tot het lugubere naderend. De hevige verliezen, die in het laatste jaar door voorheen-draagkraohtige menschen geleden zijn, zijn het uitvloeisel van beleeningen. Goede fondsen werden in pand gegeven, ten einde aan contant geld te komen. Door de voortdurende daling der koersen daalde de vereischte overwaarde. Andere goede fondsen werden aan de eerst- geleverde toegevoegd. De daling hield aan en verscherpte zich. Tenslotte ontbraken de verdere fondsen ter suppletie. De schuld was niet meer gedekt en de in pand gege ven effecten werden tegen afbraakkoersen verkocht en waren voor den ouden bezit ter definitief verloren. Velen hebben op die wijze een grooter of kleiner vermo gen in dezen noodlottigen tijd zien verlo ren gaan. Zij vormen waarschuwende voor beelden voor anderen. En nu zou de sociaal democratische pers allen, die voor een aanslag in de heffing-ineens in aanmerking komen, deze richting uit willen sturen en daardoor bij 'n verdere daling der waarde papieren, waarom zou thans de. limiet bereikt zijn op ruime schaal groote aan tallen nieuwe slachtoffers in deze draaikolk willen laten ondergaan. De sociaal-democratische pers zegt in dit verband ergens, dat de Regeering bank instellingen zou kunnen aanwijzen, waarbij de waardepapieren beleend zouden kunnen worden. Wat zij daarmee vóór heeft, is niet duidelijk. Zij bedoelt toch niet, dat de Regeering de „aangewezen" bankinstellin gen tegen verlies zou vrijwaren, zoodat deze instellingen zich over voldoende dek king van de opgenomen gelden niet zouden behoeven te vragen? De pandgevers waren dan inderdaad tegen het geschetste gevaar behoed, maar de heele methode zou alsdan neerkomen op een mystificatie: immers de kapitaalsheffing, waaruit de Staat de cri sismaatregelen zou moeten financieren, zou grootendeels betaald worden door den Staat zelf! Maar er is nog meer. In het bovenstaan de is alleen gesproken over waardepapie ren, omdat de sociaal-democratische pers daarvan alleen spreekt. Het is echter dui delijk, dat. het nationaal vermogen, hetwelk aan een heffing zou worden onderworpen, allerminst uitsluitend uit waardepapieren bestaat. Naast die papieren staat het be zit van grond, van hypotheken, van fabrie- Voortzetting over d< Den geheelen middag tot half acht toe is er giBteren verder gedebatteerd over de interpellatie van den heer Kupers. De voor naamste punten, waarover het ging, waren: do loonen in de werkverschaffing, de veria- ging van de steonnormen, de opneming van de bouwvakarbeiders in de werkloosheids- steunregeling. Natuurlijk waren do partij- genooten van den heer Kupers, de heeren Alberda en Hiemstra het hierin met dezen eens. Maar ook van de rechter zijde, vooral bij de Katholieken, werden geluiden vernomen, die aantoonden, dat men ook daar sommige regeeriugshande- lingen met eenige onrust had waargenomen. Zoo verklaarde de heer Loerakker zeer duidelijk, dat hij niet te vinden zou zijn voor eventueele regeeringsplannen om de steunnormen over de geheele linie te verlagen. Dat hij hiervoor vreesde, was blijkbaar te wijten aan de verlaging dier normen in ie bollenstreek van 11 op 10 gulden. Ovei dien maatregel der Regeering was de heer Loerakker geenszins te spre ken. Hij verklaarde er niets van te begrij pen. De beperking van hulp aan de werk- loozen, was het laatste waaraan men moobt denken. Spr. gaf een treffende schets van de ellende op heb platteland waar de loo nen der landarbeiders zoodanig gedaald zijn, dat het niet mogelijk is, die in de werkverschaffingen Bteeds beneden de loo nen in het vrije bedrijf te houden. Daar door zou men de reeds bestaande ongeken de verbittering bot vertwijfeling doen toe nemen. Sprekers overtuiging is, dat de Re geering zich met de loonregeling in het vrije bedrijf niet moet bemoeien, maar als zij het toch doet moet zij het consequent doen en niet alleen ter verlaging der bouw- vakarbeidersloonen, doch evenzeer ter ver hooging der loonen der landarbeiders, die zelfs door boeren, welke steun trekken van de tarweweb, met loonsverLaiging worden getracteerd. Ook de £eer Kortenhorat was van oordeel dat de Regeering over het alge meen zich buiten de loonkwestie in het vrije bedrijf diende te houden, maar de or ganisatie der werkloosheidsverzekering, uit sluitend bij de arbeidersorganisaties, maak te dit onmogelijk. Deze dwong do Regee ring tot steun aan de werkloozenuitkeerin- gen uit de kassen en dan moest de Regee ring zich ook wel bemoeien met de loonen. Ook deze spreker was echter van oor deel, dat in de werkverschaffing niet steeds lager loonen moesten worden betaald, dan in het vrije bedrijf; want, indien de Re geering dit doet, dan geeft zij zich blin delings over aan de loonpolitiek in dat vrije bedrijf en dat kan zij niet verantwoorden. Er was slechts een spr. die van een andere meening was, n.l. dr. Vos (V.B.), die be toogde, dat het onmogelijk zou zijn èn bij de werkverschaffing hoogere loonen èn bij den steun hoogere uitkeeringen te geven dan in het vrije bedrijf, omdat dan een premie zou worden gesteld op de werkloos heid en dan allerlei misstanden te vreezen waren. Meer in algemeene richting bewogen ziob de heeren A 1 b a r d a (S.D.A.P.), S m e e n k (A.R.) en H e r m a n s (R.K.). De eerste gaf toe, dat zelfs de verstandigste Nederlandsche Regeeiing geen maatregelen zou kunnen nemen, die baat zouden bren gen, wanneer Lausanne en Genève zouden mislukken. Maar het eenige, wat de Regee ring nastreefde, was loonsverlaging. Dit ken, voorraden enz. Dit alles is in dezen tijd zonder enorme \erliezen grootendeels nóg minder gemakkelijk te realiseeren dan effecten, terwijl van beleening al eveumlli sprake kan zijn. Voor zoover de grond niet verhypothekeerd is, zou men in normalen tijd daarop een hypotheek kunnen vesti gen, doch ook dit is nu in den regel uit gesloten. Wie voorts zijn vermogen met in land, maar in hypothekaire vorderingen belegd heeft, kan deze hypotheken in som mige gevallen weliswaar opzeggen. Maar zou hij, gesteld al dat hij bij eventueele executie zijn aandeel zou ontvangen, hier mede op dit oogenblik het algemeen be lang behartigen? Van welke zijde men de zaa-k ook beziet, een heffing-inééns in dezen tijd van ver dampend nationaal vermogen zou de grootst, mogelijke dwaasheid zijn, die dan ook in geen enkel land wordt ondernomen". Naar aanleiding van deze scherpe cri- tiek weet de „Arbeiderspers" niet anders te melden, dan dat zij het plan met een bekwaam financier besproken heeft. De „Nederlander" antwoordt daarop, dat het daaraan niet twijfelt, maar dat de socialistische pers met deze mededeo- ling er niet af is. En volkomen terecht sommeert de „Ne derlander" nu de „Arbeiderspers", dat de geheimzinnige adviseur met de bewij zen moet komen, dat zijn plan wel uit voerbaar is en de critiek van de „Nederlan der" geen steek houdt. Het blad zegt met belangstelling dit verweer af te wachten. We vreezen echter, dat deze socialisti sche financier zich wel verder schuil zal houden! Het Deensche Invoerrecht op bloembollen. Het Centraal Bloembollen Comité ver zond Maandagmorgen het onderstaand te legram aan den Minister van Economische Zeken en Arbeid: Centraal Bloembollen Comité vernomen hebbende, dat invoerrecht 50 Kronen per 100 Kilo op bloembollen in Denemarken is vastgesteld, verzoekt Uwe Excellentie drin gend deze hoogst ernstige exportbelemme ring ongedaan te maken. Bloembollen wer den in Denemarken reeds string gecontin- genteerd. Ervaring Zweden^ leert dat ge noemd invoerrecht zeer belemmerend werkt. In tegenwoordigen noodtoestand is elke vermindering afzetmogelijkheid rampzalig. TWEEDE KAMER interpellatie Kupers. bewees haar houding tegenover de bouw vakarbeiders. Het is echter niet juist, dat do loonen der arbeiders ten 'opzichte van de indexcijfers zoozeer geBtegen zijn. In ieder geval moet de Regeering van alles doen, om de crisis zelf aan te pakken: groote werken, waarvoor een commissie moet worden benoemd, en exportareaieten. En de lasten moeten naar draagkracht wor den verdeeld, dus: opcenten op de Inkom stenbelasting, weeldebelasting, verhoogwg der dividenden, taai tièmebelas ting, verlioo- ging der successiebelasting, conjunctuurbe- lasting on tenslotte een heffing ineens van 1 pot. op de vermogens. Dit alles moet aan de verlaging der werk verschaf fingsloonen en steunnormen voorafgaan. De heer S m e e n k (A.R.) betoogde daar tegenover dat dit alles niet mogelijk is bij een daling van het belastbaar inkomen met 40 pet. misschien wel met 60 pet. De hoor Hermans (R.K.) hield zich meer bij do practische dingen, en bepleitte werkbehoud door industriebesohermmg, door bouwcredieten en exportcredieten en door het weeren van vreemde arbeiders. De arbeid, die er nog is, moet zooveel mogelijk over alle arbeiders worden verdeeld. Daar om moet de Commissie-Kan weer in heb leven worden geroepen ter bevordering van overleg tussohen ondernemers en arbeiders. Noodzakelijk is voorts een herziening van de normen der werkloozenverzorging en de beoefening van meer publioibeit door de Regeering, waardoor ons volk beter begrip krijgt voor de noodzakelijke maatregelen. Zooals te voorzien was, kregen zoowel de interpellant als degenen, die met hem voor belangrijke verbeteringen hadden ge pleit, of in ieder geval dreigende verslech teringen wilden voorkomen, van de Minis terstafel uit den mond van Minister Ruys de Beerenbrouck, weinig bemoedigends te hooren. De Lagere loonen in de werkverschaffing moeten gehand haafd blijven als prikkels om in het vrije bedrijf te gaan werken. Dat dit kan, be wees een geval in Haarlemmermeer, toen 40 arbeiders der werkverschaffing voor 14 dagen werden- uitgesloten. Na afloop van dien termijn, had de helft reeds werk ge vonden in het vrije bedrijf. Algemeene ver laging der steunnormen lag niet in spre kers voornemen, maar hij kon niet beloven, dat het er nooit toe komen zou. Ten aan zien van de bouwvakarbeiders is de Re geering alleen tot steun bereid indien beide partijen op korten termijn het collectief arbeidsoontract wijzigen. Der langen Rede kurzer Sinn is dus, dat op de hoofdpunten alles blijft zooals het is, en zelfs verslechtering niet kan wor den uitgesloten geacht. Op detailpunten bleek de Minister tot allerlei grada ties van overweging bereid. Hij verwierp de beide moties-Kupers, maar hij was be reid in den zin der motie-Kortenhorst met de organisaties in het bouwbedrijf overleg te plegen. In een korte repliek betoogde de heer Kupers (S.D.A.P.) nog, dat hij ernstig wilde waarsohuwen tegen een aantasting van de loonen der collectieve arbeidsover eenkomst in de bouwbedrijven. Deze zijn niet hooger dan voor andere arbeiders. En als de arbeiders in slappe tijden niet op het collectief contract kunnen rekenen, wat moeten zij dan doen in tijden van hoog conjunctuur? JAPANSCH MARINEVAARTUIG OMLAAG GESTORT. Vier dooden. TOKIO, 21 Juni (V.D.). Het Japansche ministerie van Marine deelt mede dat een Japansoh watervliegtuig op weg van Chi- rasa naar Sasebo is neergestort. De piloot en drie inzittenden werden gedood. De oorzaak van het ongeluk kon tot nog toe Diet worden vastgesteld. WASSENAAR. Niet werklooze werklooze. Terzake oplichting is proces-verbaal opgemaakt tegen O. alhier, die steuntrekkende was en onderwijl andere arbeid verrichtte. Hanze. Onder leiding van den heer N. Nijenhuis vergaderde gisteravond de Hanze Een icrijhven van het St. Clemens-Re- traitehuis te Noordwijkerhout gaf den Geestél. Adviseur, kapelaan Heemskerk, gelegenheid om mede te deelen, dat hij voornemens ia een algemeene retraite-ver eeniging op te richten, waartoe dan ook Hanzeleden zouden kunnen toetreden. Getracht zal worden om in samenwer king met de Wassen. Middenstandsver. een regeling te krijgen terzake het omwisselen van wegenkaarten bij spoedgevallen. De voorzitter bracht vervolgens verslag uit van de laatst gehouden Centrale Raad vergadering, waarbij in bespreking kwam de deelname aan een op te richten voor- schotkas, waarvoor iedere -_:!hig f 250 zou bijdragen, hetgeen voor Wassenaar wil zeggen f 2.50 per lid. Dit bedrag zal per kwitantie geincasseerd worden, waarna aan niet-betalers nog een bezoek zal wor den gebracht. Op de volgende vergadering zal de San tos-Commissie met twee leden worden uit gebreid en zal verslag worden uitgebracht van don Diocesanen Jeugdraad. De vergadering werd met den Chr. groot gesloten. I VOORSCHOTEN. Hanze. De R. K. Middenstandsver- eeniging De Hanze vergaderde gisteravond in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier. Bij ontstentenis van den voorzitter nam de secretaris, de heer P. van der Werf, de leiding der vergadering op zich en riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe, waar na de notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd vastgesteld. Na verschillende ingekomen stukken te hebben behandeld, deelde de secretaris mede, dat van het Gemeentebestuur een schrijven was ingekomen verzoekende twee dubbeltallen op te geven voor de be noeming van twee leden voor de commissie der arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering. Het bestuur adviseerde de le den de volgende personen bij het Gemeen tebestuur voor te dragen n.l.: No. 1 J. A. Mens, No. 2 G. A. Niersman, No. 1 W. Meyer, No. 2 G. Schrama. Met deze voor dracht vereenigde zich de vergadering. Twee nieuwe leden hadden zich bij het bestuur aangemeld n.l. de heeren W. van Gent en A. J. Waayer. Eerstgenoemde wordt toegelaten, doch de heer A. J. Waay er is nog niet meerderjarig en daar de ver- eeniging slechts meerderjarige personen als lid kan toelaten, moet met de aanne ming van den heer A. J. Waayer nog eeni- gen tijd worden gewacht. Vervolgens las de secretaris ©en verslag van de vorige Centrale Raadsvergadering en deed de vergadering de mededeeling dat in September a.s. de bond haar 25-jarig bestaan zal herdenken en wel te Haarlem bij welke feestviering men het hoofdbestuur een feestgave wil aanbieden en het bestuur vraagt de medewerking der leden. Besloten wordt f 1.per lid bij te dragen en bij de inning der contributie tweemaal f 0.50 als extra bijdrage voor dit doel bij te schrijven. Bij de rondvraag worden nog verschillen de zaken besproken, waarna de waarn. voorzitter do vergadering sluit met den Chr. groet. Zonnestraal-dag. Alhier heeft zich een comité gevormd der Ned. Vereeniging „Zonnestraal" sanatorium voor t.b.c.pa- tiênten ten dienste van het algemeen. In het comité hebben zitting genomen: Dr. M. van der Stoel, voorzitter; W. Derogee, se cretaris; W. L. Deen, penningmeester en Zuster Barm 't Loo, Dr. In 't Veld (school arts), Ds. Houtzagers, Ds. F. Fortgens en J. Braggaar. Dit comité zal op Zaterdag 25 Juni a.s. voor dit doel een collectedag or- ganiseeren langs de huizen. DE KWAKEL. Gevonden. Aan de „Vrouwenakker" alhier is gevonden een geldsom van 30. Aangifte is hiervan gedaan bij de politie, bij wie inlichtingen te bekomen zijr NOORDWIJKERHOUT. Arbeidsbemiddeling. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven S9 landarbei ders, 2 opperliedn, 3 timmerlieden, 1 mar chinebankwerker en 1 metaalbewerker. Zuivelprijzen. Na de verhooging van den boterprijs is nu de prijs van de melk met 1 cent per liter verhoogd, zoodat de melk thans 8 cent per liter kost. Z0ETERW0UDE. Sportdag. Door den Burgemeester is vergunning verleend a. tot het organiseeren van een gymnastiekwedstrijd iii het Patro naatsgebouw om 12 uur van.; b. het hou den van een optocht langs Schenkelweg, Dorp, Watertje en Zuidbuurt om 1.30 uur n.m.c. het houden van de Schenkel-hard loop langs Schenkelwe-g. Dorp en Watertje; d. het houden van verschillende demonstra ties en athletiekwedstrijden op het sport veld aan den Schenkelweg; e. het organi seeren van een gymnastiekuitvoering in het Patronaatsgebouw om 7 uur n.m. op Zon dag 3 Juli 1932. Burgemeester en Wethou ders hebben tevens vergunning verleend tot het tijdelijk wegnemen van de afsluitpalen op den hoek Dorpsstraat en Watertje. De inschrijving is gesloten. De deelname is bijzonder groot; voor den Sohenkelloop zijn 40 athleten ingeschreven. De plaatsing en nummering geschiedt bij loting. Voor gymnastiek zijn ingeschreven: „Wilskracht" Alphen a/d Rijn; „E.S.T.O.", Bodegraven; „Wilskracht"', Noordwijk; „S.S.S.Leidschendam; „A.S.C.", Zoeter- Voor athletiek „Teylingen", Sassenheim; „S.N.A.", Stompwijk; „Bataven'", Leiden; „Rood-Wit", Leiden; „Meerburg", Zoeter- woude H.R.; „Wilskracht'', Noordwijk; „S.S.S.'', Leidschendam; „Wilskracht", Al phen a/d Rijn; „E S.T.O.", Bodegraven; „AiS.O. Zoeterwoude. De organisatie is een zware taak vooral bij de enorme deelneming. Do Sportcom- missie verzoekt ons te willen mededeelen dat medailles en andere bekroningen op gegeven kunnen worden aan den waarn. penningmeester H. Broxterman, Dorp straat. ALPHEN AAN DEM RIJN. Na het spoorwegongeluk. Met het op- ruimingswerk van de beschadigde spoor wegwagens werd reeds zoover gevorderd, da-t gisteravond, omstreeks zes uur de lijn weer geheel vrij was en het verkeer weer kon worden hervat. ZEVENHOVEN. Geslaagd. De jongeheer H. C. de Groot L. Jz., is te Aalsmeer (Rijkstuinbouwwinter- school) geslaagd voor diploma Tuinarchi tectuur. NOORDEN. Winkelsluitingswet. Alhier circuleert een adres onder de winkeliers om gedaan te krijgen, dat gedurende den zomertijd des avonds de winkels een uur langer ge opend mogen blijven. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de firma H. Brandt en Zn., om vergunning tot het oprichten van een dynamo- en mag- neetherstelplaats en een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine in de perceelen Oude Varkenmarkt Nis. 3 en 5, Sectie F. Nis. 077, 1196 en 1337 en b. A. P. Gadri om vergunning tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Morschweg No. 130, Sectie P. No. 560 is verdaagda A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Juni 1932. Uitkeeringen Crisis-Zulvelwet 1932. Ingevolge artikel 22 der crisis-zuivel- wet 1932 zullen aan melkveehouders gedu rende ten hoogste drie weken uitkeeringen kunnen worden verstrekt, berekend naar een bedrag van 0.75 per melkgevende koe per week (dus droogstaande dieren niet mede te rekenen). Alle te Leiden woonachtige melkveehou ders, die aanspraak maken op deze uit- keering, worden opgeroepen opgaaf te doen van de op 15 Juni 1932 in hun be drijf verzorgd wordende melkgevende koeien, en wel: op Vrijdag 24 Juni a.s. van des vóorm. 10.30 tot 12 uur, in het ge bouw van den Keuringsdienst van Waren, Morschweg No. 1. Daarbij zal onder meer ook opgaaf moe ten worden verstrekt van de melkproducti# in de week van 12 tot en met 18 Juni 1932 en van de jaarproductie van den veestapel in 1931. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 22 Juni 1932. Schoolbouw aan de Potgieterlaan. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne 20 dezer ge houden vergadering besloten heeft mede werking te verleenen aan het bestuur van de R.-K. Parochiale Jongensscholen onder B«rK. Parochiaal Kerkbestuur alhier tot den bouw en de inrichting van een bij zondere school voor gewoon lager onder- wijs ,aan de Potgieterlaan. Binnen dertig vrije da-gen, te rekenen van heden af, kan ieder ingezetene en het schoolbestuur, van dit besluit bij Gedepu teerde Staten dezer provincie in beroep komen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Juni 1932. LEIDEN. Donderdag. De Hanze, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Vrijdag. Dioc. Ver. voor R.-K. Onderwij zers, „Den Burcht", 6.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Juni a.s. waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. BOSKOOP. DE RELLETJES. Drie communisten gevangen gehouden. De Haagsche rechtbank heeft de gevan genhouding bevolen van drie communisten die zijn gearresteerd wegens verzet tegen de politie bij de relletjes te Boskoop. NIEUWKOOP. Crisis-zuivelwet. De uitbetaling van de geldelijke uitkeering aan de veehouders in verband met de crisis-zuivelwet, zal al hier plaats hebben ten gemeentehuize op Zaterdag 25 Juni a.s. tusschen 9 en 12 uur, en tusschen 2 en 4 uur, zomertijd. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TANLMBAR (thuisr.) arr. 21 Juni te Suez KON. NED. ST00MB. MIJ. ACHILLES arr. 21 Juni van Tarragona te Valencia. BERENICE, Algiers naar Rotterdam, pass. 21 Juni voorm. 8.4-0 Dungeness. OOTTIOA (uitr.) vertr. 20 Juni van Madeira. TITUS arr. 21 Juni van Genua te Li- vorno. VAN RENSSELAER (thuisr.) vertr. 20 Juni van Madeira. H0LLAND-AMERI KA-LIJN. VEENDAM arr. 21 Juni van New York te Rotterdam. H0LLAND-00ST-AZIE LIJN. ZUIDERKERK (thuisr.) vertr. 18 Juni van Manilla. ROTTERDAMSCHE LL0YD. BALOERAN arr. 21 Juni van Batavia te Rotterdam. KOTA INTEN arr. 21 Juni van Londen te Rotterdam. KOTA TJANDI arr. 21 Juni van Bata via te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MEDON Rotterdam-Japan, vertr. 16 Juni van Port Said. STENTOR arr. 20 Juni van Amsterdam te Swansea. TROILU&, Amsterdam-Liverpool pass. 19 Juni Lizard.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2