23ste Jaargang DINSDAG 21 JUNI 1932 No. 7232 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN IERLAND VERWELKOMT LEGAAT WAT ER TE LAUSANNE GEBEURT. BINNENLAND 3)e £eicbefie 0ou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cfent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De strijd tegen den Godsdienst. De strijd tegen den Godsdienst is in geen enkel tijdperk der geschiedenis zoo brutaal en systematisch gevoerd, als in onze dagen door het Communisme. De godshaters dringen in en door mid del van het Communisme vrijelijk en on beschaamd hun hemeltergend kwaad door in alle kringen maar zoeken bij voorkeur uit de jeugd en de jongeren. In ons land versohijnt een maandschrift „Nieuw Rusland", gewijd aan „de bestu deering van het cultureele leven in de Sovjet-unie en het bevorderen van de kennis daarvan in ons land." In het jongste nummer van dit maand- ichrift komt weer voor een artikel, waar in met een ontstellend cynisme de Gods dienst weer neergehaald en geminacht wordt. Men durft schrijven: „Het alcoholisme is een ernstig pro bleem in Rusland. Er wordt een alge- meene strijd gevoerd tegen den alco hol en tegen het tabaksgebruik. Door plakkaten, brochures, boeken en le zingen, overal waar arbeiders bij elkaar komen en het allermeest in de scholen en de jeugdorganisaties. H§.t is geen moreele strijd; het heeft niets te maken met het zieleheil van den mensch persoonlijk. Het is een strijd tegen alles wat een helder verstand verdooft, onverschillig of dat in den vorm van religie, alcohol of opium is". Naast dit ergerlijk voorbeeld van haat tegen den Godsdienst kunnen tallooze andere, niet minder bruut, worden ge plaatstDe Godsdienst wordt op één lijn gesteld met alcohol en opium.... Moeten wij nu niet allen klaar beseffen en er diep van overtuigd zijn, dat tegen over dien strijd van de godshaters zoo zeer gewenscht is een eenheidsfront van allen, die de rechten van den Godsdienst willen verdedigen Maar: vóór alles moet tegenover dien strijd staan een eerherstel aller geloovigen door het waarachtig beleven van den Godsdienst1 V Een woord aan het graf. Op de katholieke begraafplaatsen wordt als regel bij begrafenissen niet aan het graf gesproken. Dit gebruik voorkomt heel wat leeg woorden-gerammel en ijdele verheerlijking van den doode èn van den spreker. Bij de begrafenis van dr. Frederik van Eeden was er echter verlof gegeven om aan het graf to spreken. Na de liturgische plechtigheden trok de geestelijkheid zich terug. Er gaf zich, in tegenstelling met de verwachting, nie mand als spreker op. Toen hebben twee zonen den vader in een kort woord her dacht. De jongste zoon, Hugo van Eeden, zeide, dat hij volstaan zou met te herin neren aan de woorden, die zijn vader heeft gesproken op het kerkhof aan den overkant (de algemeene begraafplaats), waar deze diens eigen moeder deed be graven. Vader heeft toen gezegd: Er is groote reden tot droefheid, maar nog meer tot blijdschap. De oudste zoon, de heer Hans van Eeden wilde, diep geroerd, ook enkele woorden zeggen. Hij sprak: toen mijn broer Paul een jongetje was, zeide mijn vader: ik zal hem een wil geven. Hieruit en uit zooveel andere dingen, die spreker niet zal noemen, is gebleken, zoo richtte spr. zich tot de groeve, dat gij een vader zijt geweest'in de rechte, in de vol ste beteekenis van het woord. Dat is een mooi vaderlijk woord, een prachtige vaderlijke daad: „Ik zal hem een wil geven". Gelukkig de kinderen, wien deze erfe nis inderdaad door de ouders wordt nagelaten: een wil een wil, waardoor zij zichzelf kunnen beheerschen, om dat te doen, wat goed is. Een krachtige wil, gericht op wat goed is, voorkomt dat de mensch bij welstand wordt ontzenuwd en bij armoede wordt neergedrukt; hij behoedt bij genoegens voor buitensporigheid en schenkt in droefheid berusting. Kardinaal Lauri te Dublin Door president De Valera en onafzienbare menigte begroet KARDINAAL LAURI. De Pauselijke gezant bij het Internationaal Eucharistisch congres te Dublin. Z. Em, Kardinaal Ladri, Pauselijk Le gaat op het Eucharistisch Congres, dat Woensdag wordt geopend, is Maandagmid dag te Kingstown in Ierland aangekomen. Een vorstelijke ontvangst viel den Legaat ten deel. Onze bijzondere correspondent te Dublin seint omtrent de ontvangst van den Kaïdi- naal-Legaat de volgende bijzonderheden: Toen Maandagmiddag de Kardinaal-Le gaat den voet aan wal zette op Ierechen bodem, werd hij opgewacht door een reus achtige menigte, die al uren van te voren zich in de omgeving van de pier had op gesteld. De plaats, waar de Kardinaal aan wal ging, ligt op 10 K.M. van Dublin, en heet volgens de nieuwe elrsche spelling Dunlaoghaire. De ontvangst was grootsch in alle op zichten. Een gloeiende zon bestraalde de gebeurtenis, waarop het geloovige Ierland zich maandenlang had voorbereid. Onder het gebulder van kanonschoten ging de Le gaat aan land-. In antwoord op de wel komstwoorden van den president van Zuid- Ierland, den burgemeester van Laoghaire en den aartsbisschop van Dublin dankte de Kardinaal diep geroerd voor do ont vangst in dit land, dat in de geschiedenis der Kerk met recht zulk een eereplaats ïu- neemt. De Legaat was diep getroffen door de liefde en devotie, welke het Iersche volk bij zijn ontvangst ten toon spreidde. Bij de aankomst aan de grens van Du blin werd den kardinaal door den burge meester der Iersche hoofdstad een adres aangeboden, dat een staaltje was van Ier sche drukkunst. Bij den tocht door de stad stonden straten en pleinen zwart van de mensohen. De hi te was wel wat grooter dan wenschelijk, zoodat flauwvallen geen zeldzaamheid was. Jammer genoeg raakle ook de mooie stoet verbrokkeld, zoodat de toeschouwers telkens een gedeelte te zien kregen. De Legaat werd omstuwd door de Ier sche garde te paard met hooggepluimde mutsen. De mayor was gezeten in zijn gou den koets. Langs den weg naar de Kathe draal stonden schoolkinderen opgesteld, als bruidjes witgesluierd. De Kathedraal leverde een schitterenden aanblik. Het was een indrukwekkend oogenblik, boen de Legaat des Pausen, om ringd door kardinalen en bisschoppen, on der de tonen van het „Ecce Sacerdos Mag nus" onder de gewelven verscheen. Na een oogenblik in gebed te zijn neergeknield, gaf de Kardinaal-Legaat den zegen en was de eerste phase van de ontvangst gesloten. EEN POLITIEK INCIDENT. De Engelsche bladen maken met ophef melding van het affront, dat De Valera, Ierlands republikeinscke president, Enge land heeft aangedaan door den Britschen gouverneur-generaal te Dublin en verte genwoordiger van den Engelschen koning Kardinaal-Legaat opfDindsdagavond. Met nadruk wijzen zij er op, dat dit is geschied in strijd met den uibdrukkelijken wensch van de Iersche kerkelijke overhe den, die verklaard hebben, dat het Eucha ristisch Congres internationaal en on-poli- tiek was. Eenige dagen geleden, aldus de speciale correspondent te Dublin van de „Daily Te legraph", hebben de geestelijke autoriteiten vergeefs gepoogd het besluit der Iersche regeering ongedaan te maken, om James Mc Neill, den gouverneur-generaal, niet uit te noodigen bij de ontvangst van den Le gaat op Dublin-Castle. Een vertegenwoordiger van De Valera- partij verzekerde, dat het uitnoodiien van den gouverneur-generaal onmogelijk was, omdat zijn tegenwoordigheid eerbewijzen zou eisehen en kwesties van voorrang zou opwerpen, waarmede de huidige Iersche re geering zich niet kan inlaten. „De meerder heid van De Valera's aanhangers zou het gebouw verlaten, indien de vertegenwoor diger van den Engelschen koning aanwe zig zou zijn. Er zouden zich onstichtelijke tooneelen voordoen, die de harmonie van deze buitengewone gebeurtenis zouden ver storen". Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsche overeenkomst. Verlaging der tarieven. PROGRESSIEVE AFBREKING DER TOLMUREN. De vertegenwoordigers van de Belgische Nederlandsche en Luxemburgsche regee ringen te Lausanne hebben, na rugge spraak met de desbetreffende ministers van buitenlandsche zaken een conventie aangegaan inzake wederzijdsche progres sieve verlaging der tolmuren. Genoemde staten constateeren, dat zij een gemeenschappelijke actie wenschen voor te bereiden waaraan alle staten kunnen deelnemen. De verdragsluitende partijen verplichten zich wederkeerig geen nieuwe rechten in het leven te roepen en door een jaarlijksche reductie van 10 pet. een verla ging der tarieven door te voeren tot een zeker niveau. Bovendien verplichten zij zich geenerlei nieuwe beperkingen uit te vaardigen ten aanzien van in- en uitvoer. Wat Amerika er van denkt. De gisteren geparafeerde conventie tus- I schen België, Nederland en Luxemburg in- I zak© een tolunie, waartoe mogelijk ook de Scandinavische staten zullen toetreden wordt te Washington gunstig ontvangen, aangezien de Amerikaansche regeering steeds op het standpunt heeft gestaan, dat de tolmuren rondom de kleine landen een der belangrijkste hinderpalen waren voor een herstel van het wereldbedrijfsleven. De Amerikaansche regeering zou in- plaats hiervan de samenvatting van na tuurlijke bedrijfsgroepen in tol unies verkie zen en beschouwt deze Noordelijke tolunie op dezelfde wijze als het plan der Donau- tolunie. Hooge politieke kringen weigerden iedere mededeeling inzake de opdracht van senator Swanson te Lausanne, die door het voeren van directe telefoongesprek ken over den Oceaan actief aandeel neemt in de onderhandelingen. Nog geen deelneming van de Skandinavische landen. De geruchten inzake deelneming der Skandinavische landen aan de tolunie tus schen Nederland, België en Luxemburg vinden te Kopephage voorloopig geen geloof. „Berlingske Tidende" wijst er op, dat de tusschen Nederland, België en Luxemburg eenerzijds en de Skandinavi sche landen anderzijds gevoerde onderhan delingen tot dusverre geen resultaat heb ben opgeleverd. Bewondering te Lausanne. De onderteekening der conventie wordt te Lausanne druk besproken. Zij is het onderwerp van een zekere bewondering. De meeste delegaties nemen nog een zeer gereserveerde houding aan, daar het nog te kort tijd is geweest om zich een be paald oordeel er over te vormen. De Duitsche delgatie hult zich nog in een betrekkelijk stilzwijgen, al heeft men de meening geuit, dat moeilijk uit politie ke overwegingen datgene afgekeurd kan worden, wat Duitschland zelf ten opzichte van Oostenrijk heeft nagestreefd. Het be gin eener staten aaneensluiting met de mogelijkheid van toetreding van derden, wordt daarom in Duitsche krinngen als een zeer verblijdend teelten beschouwd. Over de economische gevolgen, welke voor Duitschland uit dit verdrag zullen kunnen voortvloeien,'laat men zich echter voorloo pig nog niet uit. In het algemeen wordt het verdrag als een zeer moedige onderneming beschouwd, welke alleen reeds daarom kans van slagen wordt gegeven, omdat de geheele wereld den laatsten tijd unaniem een verlaging der tarieven als een eerste vereischte voor een herstel der normale handelsbetrekkin gen heeft beschouwd en het eerste begin in die richting eerder aangemoedigd dan gecritiseerd dient te worden. GEEN PLENAIRE ZITTING DER HERSTELCONFERENTIE. Na het einde van de gistermiddag ge houden zitting der herstelconferentie, jvelke slechts enkele minuten duurde en waaraan door alle hoofdgedelegeerden werd deelgenomen, werd het volgende commuiqué gepubliceerd: „De leiders der delegaties en de overige gedelegeerden der uitnoodigende mogend heden zijn hedenmiddag vier uur in hotel du Chateau d'Ouchy bijeengekomen. De voorzitter der conferentie deelde zijn col lega's mede, dat er over de voornaamste vraagstukken der conferentie besprekin gen gevoerd worden tusschen de delegaties welke besprekingen zullen worden voortge zet. Ten einde tijd te laten voor deze be sprekingen werd besloten, de plenaire zit ting, welke tegen Dinsdagmorgen 10 uur was aangekondigd, uit te stellen. Na de zitting kwamen de Duitsche, Fran- sche en Engelsche hoofdgedelegeerden in den tuin van het Hotel Beau Rivage bij een voor een niet-officieele bespreking. De beteekenis van het genomen besluit, de plenaire zitting der conferentie uit te stellen, wordt in conferentiekringen ver schillend uitgelegd. In het algemeen ver onderstelt men, dat wanneer zich ook slechts een kleine kans op het opstellen van concrete plannen heoft voorgedaan, men hieraan eerst een ietwat concreter vorm wil geven, alvorens men weer in plenaire zitting bijeenkomt. AMERIKA MOET ZIJN HOUDING HERZIEN. Bankiers en zakenlieden in actie. Drie-en-vijftig New-Yorksche bankiers en zakenlieden, die in opdracht van de Volkenbondsvereeniging een diepgaande studie hebben gemaakt van het oorlogs schulden- en reparatieprobleem, alsmede avn de verschillende tarievenkwesties, heb ben besloten in geheel Amerika een inten sieve campagne te beginnen om het Con gres te dwingen in een geest van interna tionale samenwerking te handelen, welke in de huidige crisis zoo noodig is. Om de economische wereldconferentie te doen slagen, achten zij het van essentieel belang dat de openbare meening zich verheft om het Congres te nopen de noodzakelijke maatregelen te nemen. Het Amerikaansche volk, aldus wordt in een verklaring van den voorzitter van de Volkenbondsvereeniging, George Wickers- ham, gezegd, moet er van overtuigd wor den, dat het in zijn eigen belang de her ziening van de oorlogsschulden- en repa ratie-vraagstukken, alsmede van de doua- nestelsels, moet eischen. In deze verklaring wordt verder een verbitterde strijd tegen de opvatting van president Hoover in zake het vraagstuk van de oorlogsschulden aan gekondigd. De Amerikaansche bladen hebben op deze verklaring van George Wickersham uitvoerig commentaar geleverd. O.a. zeg gen zij, dat bij een onder 4000 bankdirec teuren gehouden enquqête de meerderheid zich verklaard heeft voor behandeling van de problemen der oorlogsschulden, herstel betalingen en douanerechten op de eco nomische wereldconferentie. Over het vraagstuk der oorlogsschulden zegt de „New York Times" nog: Zou Europa ten slotte met een plan bij de Ver. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Overeenstemming tusschen Nederland en België te Lausanne inzake de tariefpolitiek. In de Vereen. Staten is een campagne be gonnen inzake revisie van de schulden kwestie. (late blad). Belangrijke geheime besprekingen over de ontwapening te Genève. (2e blad). BINNENLAND. De steun aan de varkenshouderij Voor loopig Verslag Oppositie tegen het wets- ontwerp, (lste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn. lste blad). OMGEVING. Te Alphen aan den Rijn heeft een bot. sing plaats gehad tusschen een goederen en een personentrein; twee gewonden. HET INTERN. EUCH. CON GRES Bladz. 1 EEN WEEK IN WESTPHALEN Bladz. 8 DE ZEPPELIN VOOR TWEE EEUWEN Bladz. 8 Staten komen, dan zal voor Amerika de gelegenheid gekomen zijn te toonen, of zijn zoo dikwijls onderstreepte bereidwilliheid even ver gaat als Amerika het van de an dere mogendheden verwacht. Hopelijk komt dan het herhaaldelijk door Mellon geuite standpunt naar voren, dat Europa voor de Ver. Staten belangrijker is dan al zijn schulden. STEUN AAN DE VARKENS HOUDERIJ. VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER. Komt er een regelend optre den ten opzichte van den kleinhandelsprijs? Cijfers gevraagd over den export. Van vereohillende zijden werd in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, nopens het wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij instemming betuigd met de omstandigheid, dat een steunregeling voor de varkenshouderij is ontworpen en ook met de denkbeelden, welke aan die re geling ten grondslag liggen. Vele leden waardeeren, dat het öntwerp een concen tratie van den uitvoer van varkens vleesch inhoudt. Inmiddels verklaarde een aantal leden niet blind te zijn voor het feit, dat de ont worpen regeling voert in de richting van een Planwirtschaft. Andere leden vonden aanleiding als hun meening te kennen le geven, dat nog niet is uit te maken of deze regeling werkelijk tijdelijk zal zijn dan wel, na ommekomst van den termijn voor wel ken zij geldt, zal moeten worden geconti nueerd. Sommige leden verklaarden, dat in het neigen naar de idee der Planwirtschaft in het voorstel der regeering juist een fac- otr is te oonstateeren, welke dat voorstel aantrekkelijk maakt. Hiertegenover stond voor hen echter het bezwaar, dat de ver liezen, welke door de varkenscentrale op don export znllien worden geleden, door don binnenlandschen consument zullen moeten worden gedragen. Het gevolg hiervan is h.i., dat ook in deze steunregeling de minst dnaagkrachtigen naar verhouding het meest zullen moeten bijdragen. Hieraan zou kun nen worden tegemoetgekomen door ten op zichte van den kleinhandel prijsregelend op te treden. Verscheidene leden zouden nog gaarne willen weten welke verhooging de prijs van hot varkensvleesch hier te lande naar de meening der regeering ongeveer zal on dergaan, als gevolg van de verleening van een bijslag op het voor uitvoer bestemde product. Het gevaar werd niet denkbeeldig geacht, dat deze verhooging zoodanig zal blijken te zijn, dat de consumptie in het binnenland aanmerkelijk daalt, waardoor het nuttig effect der regeling voor een groot deel weder verloren zou gaan. Ook werd de vrees uitgesproken, dat de prij zen van het uitgevoerde en van het in het binnenland geconsumeerde te veel zouden uiteenloopen. Vele leden zouden prijsstellen

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1