De Triomf-vaart van de Zeppelin. 23ste Jaargang MAANDAG 20 JUNI 1932 No. 7231 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 3)e£cicbelieGoti^a/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2^50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT:. Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop «en verkoop f 0.50. Schitterend uitgevoerde landing op Waalhaven. CIRCA HONDERDDUIZEND TOESCHOUWERS AANWEZIG. EEN VROEG VERTREK WEGENS WEERSVERSLECHTERING. Is Ti wel eens op Waalhaven geweest! Ja? Dan weet u, welk een tocht het is om er te komen. Dat wil zeggen: het is een heele tocht in normale tijden. Maar op zul ke abnormale dagen als Zaterdag ligt het Rotterdamscke vliegveld tienmaal verder. En wanneer je, na met circa honderddui zend medemenschen den Zeppelin gezien te hebben, weer naar huis wilt terugkeeren, blijkt het vliegveld inmiddels verschoven te zijn in haast onbereikbare verten. Onbegrijpelijk, waar al die menschen vandaan komen en hoe ze allemaal gebor gen kunnen worden op één enkel vliëgveld. Toch was dat laatste het gemakkelijkste van alles, want wie op het vliegveld was, kreeg den indruk, dat het niet eens zoo heel erg vol was. Er hadden inderdaad nog meer menschep „geborgen" kunnen worden, maar welk een enorme menigte er tegen woordig was, bleek eerst bij het einde. Bij de afmetingen van het veld lijkt alles nie tig. Zelfs de Zeppelin toch een reus van i gevaarte had alle ruimte om zich to Alles naar Waalhaven. Hoewel de Zeppelin pas tegen 5 uur ver wacht werd, begon het tegen 11 uur reeds te stroomen naar Waalhaven; de groote toevoer had echter eerst plaats, toen tus- echen 12 en 3 uur de extra-treinen hun le vende ladingen begonnen te lossen op de Rotterdamsche stations. De trams, die naar de Maaskant gingen en het leek wel of alle beschikbare trams in die richting re den waren alle stuk voor stuk eivol. „Gaat deze tram naar de Zeppelin?" „Jawel, dame". „Assik mitte Spido meegaan, condik- teur". „Jawel meneer. Stap u maar in". „Hoe kom ik het beste naar...." „U komt er vanzelf, juffrouw, u loopt maar mee". Alle trams, alle bussen, alle booten, alle taxi's, alles wat wielen en beenen had, be gaf zich naar Waalhaven. De richting wees zich vanzelf, want on ophoudelijk stegen er vliegtuigen op onder luid motor-geronk en zag men ze sierlijk en feilloos weer neerzinken achter het sil houet van schepen en kranen.- Wanneer wij niet zoo blaisé waren van al dat gevlieg en geronk in de lucht, zou dat va et vient van alle mogelijke vlieg- tuigtypen op zich zelf reeds een attractie zijn. Nu kijkt, men er nauwelijks naar; zoo nu en dan herkennen wij een bepaald type en wij zeggen: „Kijk, daar een driemoto- rige Fokker. Even zien, of het een Indië- vaarder is". Dan schiet opeens met een formidabel motorgeronk een dikke blauwe prop van 'n vliegtuig, een twee-dekker, de lucht in. Het is Schmidt Craus, een onzer bekende vlie gers, met een 600 P.K. Curtiss Hawk Hij maakt er ongelooflijke goocheltoeren mee. buitelt en draait, scheert met oorverdoo- vend motorgeknetter laag over het vlieg veld, kortom doet alles met dit vliegende monster behalve gewoon rechtuit vliegen. Men noemt dat „crazy flying". Dat is het sein, dat het programma van het vliegfeest is begonnen. De booten met genoodigden en persver tegenwoordigers zijn inmiddels aangeko men, en van alle kanten stroomen nog steeds de mensohen naar het vliegveld. De organisatie is goed.; alles gaat van een leien dakje. Oud-generaal Snijders, die straks met de Zeppelin zal terug vliegen naar Friedrichs- hafen is ook reeds aanwezig, alsmede tal van militaire en civiele autoriteiten. Het is een genoegelijke en gemoedelijke drukte. Men kijkt wat naar de Pandertjes, die in de lucht cirkelen en lacht, telkens als een der vliegers, die een balonnetjes- jacht houdt, met zijn schroef een rood of oranje ballonnetje in stukken doet barsten. Men kijkt, knippert tegen de scherpe, hoe wel grijs bewolkte lucht en wacht. De be loofde militaire vliegers van Soesterberg kwamen niet. De demonstratie met het Bell-telefoon toestel ging niet door, omdat 'het toestel defect was. Het auto-giro-toe- stel was thuis gebleven. Aardig was het binnenvallen van de „Ijsvogel", die regelrecht uit Indië thuis kwam. Er daalden evenwel zooveel vlieg tuigen, dat zelfs deze Indië-vaarder weinig de aandacht trok. De Zeppelin komt! Tegen 5 uur eindelijk ging opeens een roep over het veld. Gegons van stemmen, hoofden draaiden zich in één richting halzen rekten zich. Een blauw-grijze plek in de wolkenluchtde Zeppelin! Nu bleef niemand meer zitten. Men waagde zijn leven op wankele stoelen en tafeltjes, om toch maar niets van het schouwspel te missen. Weer vloog Schmidt Craus in zijn ZEPPELIN" Ir. LEHMANN. DE KAPITEIN VAN DE „GE AF „Hawk" het luchtruim in een buitelde en dolde van louter pret. K.L.M.-vliegtuigen stegen nog op om den Zeppelin tegemoet te gaan, want als men het gevaarte ziet komen aandrijven is hij nog een heel eind verwijderd. De sirenes der booten in de havens be ginnen te loeien. Dat was eigenlijk het meeste grootscke moment van den geheelen dag. Toen was er spanning, intense belangstelling, enthou siasme. Hij komt, hij komt! Langzaam nadert het gevaarte, zwenkt en drijft boven Rotterdam; kleine vlieg machines hangen als vliegen langs de flan ken van den Duitschen reus. De politie neemt haar maatregelen, be reden agenten galoppeeren naar hun posten over het veld, waarbij zelfs de meest ge harde politiepaarden even s-chiohtig wor den van het oorverdoovend geronk van de buitelende „Hawk". In goede orde marcheeren de landings man schappen het veld in. Een groote vlag ligt reeds uitgespreid over het groene gras op de plaats waar de Zeppelin-gondel zich zal neervleien. Na eehige malen boven Rotterdam te hebben gecirkeld komt de Zeppelin tegen den vrij krachtigen wind in, langzaam da lend, op het vliegveld af. De motoren van de gondels draaien kalm en met een rustige zekerheid, welke den indruk geeft, alsof het besturen van zoo'n schip slechts kinder spel is, zweeft het enorme gevaarte precies op het doel af. Landingstouwen dalen naar beneden en worden gegrepen, even snorren de motoren met volle kracht achteruit en dan ligt. het gevaarte doodstil en vast in de handen der manschappen. Er staat een stevige wind over het veld, maar naar allen schijn, geeft het luchtsch'p daar niets om, het ligt volmaakt stil. 't Is half zes. Het is verbluffend eenvoudig. Eigenlijk teleurstellend eenvoudig. Kleine Lilliputtertjes kruipen uit de gon dels, want al schijnt het gevaarte dichtbij te liggen is het in werkelijkheid ver «enoee van de toeschouwers verwijderd. Een auto rijdt het veld in om de hooge gasten af te halen. Zoo dichtbij ziet men pas goed, welk een omvangrijk wezen zoo'n Zeppelin is. Het werd niemand vergund, ook de pers niet, om de Zep van dichtbij te bekijken. Enkele brutale persbroeders, die het veld toch op gingen werden tegengehouden door een klein legertje agenten. Men was bang, dat een journalisten-optocht het sein zou worden van een algemeene run op hel veld. Enthousiaste luchtreizigers. Inmiddels kwamen de luchtreizigers naar de plek, vóór het gebouw van de Rotterd;un- sohe Aero dïub, waar de commandant van het luohtschip zou worden toegesproken. Dr. Eckener was, zooals men weet, niet meegekomen, maar kapitein Leumann moest deze ceremonie don maar doorstaan in zijn plaats. Er lag een Lauwerkrans, welke slechts wachtte op de schouders van den kapitein, en er lag een groote ets van Rotterdam, welke het comité eveneens ten geschenke wilde bieden. Z. K. H. prins Hendrik, die buitengewoon enthousiast was over het verloop van den tocht en die het inwendige van het lucht schip had geïnspecteerd, onderhield zioh intusschen levendig met de autoriteiten, terwijl ook de ministers Reymer en Deckers hun ervaringen vertelden. De grootste emo tie, vond minister Deckers, dat het hcele- maal geen emotie was! Het luchtschip vaart met een gemiddelde snelheid van 120 K.M. per uur en je hebt het gevoel alsof je in een hotel zit. Hoe hoog heeft het luohtschip gevlogen, zoo vroegen de journalisten den Minister. „Op ongeveer 400 k 500 Meter. Kapitein Lehmann gaf aan deze hoogte do voorkeur, omdat de lucht heiig was en het ziobt der- hlave slecht. Dit was ook de reden waarom geen koers werd gezet over zee. Ofschoon echter het weer nevelachtig was, toch heb ben we veel schoons beneden ons kunnen bewonderen". Inderdaad, het weer was slecht, verge leken bij het prachtige zomerweer der laat ste dagen. En terwijl het luchtschip zoo rustig op 'het groene gras lag, werd het er niet beter op. Zwarte rafelwolken trokken langs de horizont en de vochtige wind wak kerde hoe langer hoe meer aan. Onverwacht vertrek. De toeschouwers merkten niets aan de Zeppelin, maar de bemanning en de kapi tein bleken de rukwinden in de gateen te houden. Terwijl de autoriteiten nog wachtten op de komst van kapitein Lehmann, om hem toe te spreken en hem te huldigen, verhief zich het luohtschip om 6 uur zeer onver wacht omhoog en vertrok. De kapifein durfde het niet langer be neden uithouden en dat was de reden van dit wat al te vroege vertrek. Haast had de Zeppelin evenwel niet, want de kapitein liet het schip tweemaal met afgezette motoren laag over het vlieg veld drijven, waarbij algemeen gejuicht en druk met zoekdoeken gewuifd werd. Uit alle raampjes en luikjes zag men een pietepeu terig poppetje met een vlag of een doek zwaaien. Weer loeiden in de haven de sirenes en de liiAhirAiui eroette terug door even voor- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een schrijven van koning Albert van België over de huidige oeconomische poli tiek. (2de blad). Scherpe oppositie van Brüning tegen de regeering-von Papen. (2de blad) Talrijke politieke botsingen in Duitsch- land. (2de blad). Weer een nieuwe opstand in Chili. (2do blad). BINNENLAND. De goed-geslagde Zeppelin-rondvlucht. (lste blad). Verbetering in de oeconomische verhou dingen tusschen Nederland en België. (3de blad). De regeling van den vleesch-invoer. (3de blad). De loonsverlaging voor het spoorweg personeel. (3de blad). De contingenteering van porcelein- en aardewerk. (3de blad). Familiedrama te Amsterdam. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De nationale zwemkampioenschappen te Assen brengen nagenoeg geen verrassin gen. De nationale sprintwedstrijden in het Amsterdamsche Stadion. De open wedstrijden der Leidsche Lawn- tennisclub uitstekend geslaagd. over te neigen. Nogmaals beschreef hij een grooten boog over de stad, om ten slotte koera te zetten naar het Zuidoosten, naar huis. Toen brak het zonnetje een oogenblik door en vergulde de staart van de zilveren luchtwalvisch, terwijl beneden een koud motregentje inzette. Zoo verdween hij uit het gezicht. Dat was om half zeven en naar gemeld wordt, verscheen de Zeppelin om goed ze ven uur reeds boven den Bosch. Om kwart vóór 2 's nachts arriveerde de Zeppelin te Fricdrichshafen, waar hij om even 2 uur vlot geland ia. De uittocht. Na het verdwijnen van de Zeppelin ver spreidde de mensohenmenigtc zich lang zaam. Het eerst vertrok Z. K. H. prins Hendrik. OP HET VLIEGVELD TWENTE. OP HET VLIEGVELD WAALHAVEN.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1