SOCIALE TROEBELEN SPANJE ZATERDAG 18 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S EEN RECHTSCHE OVERWINNING. De peseta gezond. Het repirblikeinsche Spanje heeft er zich altijd op beroemd, dat de groote omwente ling heeft plaats gehad, zonder dat er één druppel burgerbloed vergoten is. Sinds dien is er voor de republikeinen alle re den een toontje lager te zingen. Het bloed, dat tijdens de omwenteling niet vloeide, heeft nadat de republiek haar beslag gekregen heeft, rijkelijk Spanje's bodem bevochtigd. In zekeren zin heeft Spanje, sinds Don Alphonso genoopt werd het land te verlaten, in chronischen staat van burgeroorlog geleefd. In dien oorlog verloren, tijdens het eerste jaar van het bestaan der republiek, 200 Spanjaarden het leven; méér dan duizend werden ernstig gewond. In geen Europeesch land is in één jaar meer bloed vergoten dan in het re- publikeinsohe Spanje, waar volgens de officieele communiqué's steeds „alles rus tig" is. Het tweede jaar de republiek is thans eenige weken oud. Is er een verbetering in den staat van zaken vast te stellen? Het tegendeel is het geval! In zes weken heeft, welgeteld, de republiek opnieuw 41 dood en en 290 gewonden te betreuren. Verloren gemiddeld vier menschen per week het leven tijdens het eerste jaar, thans eischt het nieuwe regiem reeds een doode per dag. De onbloedige revolutie heeft zich behoorlijk gewroken. De syndico-anarchisten, die de nieuwe republiek sterker haten dan zij ooit de monarchie deden, geven him pogingen om tot de „sociale revolutie" te komen, niet op. Voor de maand Mei alléén hadden zij twee complotten beraamd."' De regeering heeft de uitvoering daarvan weten te ver ijdelen. Zij heeft de orde hersteld. Maar ernstig is, dat alle regeeringsoverwinnin- gen slechts voorloopig zijn. De politie ont dekt 500 bommen; helaas, er blijven er 5000 verborgen. Tien anarchisten worden in hechtenis genomen maar Rada, Franco's mecanicien, weet met vijf en twintig an dere oproerkraaiers uit de gevangenis te ontsnappen en blijft onvindbaar. De anar chistische opstanden mislukken alléén, om dat zij slecht worden voorbereid. Overigens is niet te ontkennen, dat de „guardia, civil" op 't gebied van tactiek en anderszins in de laatste maanden veel heeft geleerd. Zij is volkomen regeerings- trouw en het republikeinsch bewind, dat er in geslaagd is het leger als politieken factor uit te schakelen, heeft alle reden zich over die trouw te verheugen. Het is onmogelijk een eenigszins volle dige opsomming te geven van de sociale troebelen, die Spanje in de laatste weken hebben geteisterd. Eén blik op de kopjes in een Spaansche courant is voldoende om te begrijpen, dat de regeeringsrust toch vrij geagiteerd moet zijn. Algemeene sta king, boerenopstootjes, aanval op de gar des, brandstichting in boerderijen, bestor ming van gemeentehuizen, ontdekking van bommen, dynamietaanslagen, aanval op tramrijtuigen, eindelooze arbeidscon flicten in een groot aantal industrieën ziehier een bloemlezing uit wat de pers ons omtrent de „orde" te vertellen heeft. De 1ste Mei, de dag van „het feest van den arbeid", heeft tien dooden en 63 ge wonden opgeleverd; de 29ste dag, waar op de algemeene staking moest uitbreken 14 dooden en 72 gewonden. Het is tusschen de anarcho-syndicalisten en de „guardia civil" een voortdurende strijd om de heerschappij op straat. In Sevilla, het belangrijkste communistische centrum van geheel Spanje, kan slechts met geweld de orde gehandhaafd worden. Andaloesië verkeert in chronischen staat van beroering: het kleinste dorp heeft zijn anarchisten. Thans is de tijd van den oogst daar. Hij belooft veel en de autori teiten hopen, dat de te verwachten over vloed de geesten kalmeeren zal. Maar duizend moeilijkheden doen zich voor. Of schoon de grondeigenaars gedwongen zijn zeer hooge loonen te betalen, gaan de ar beiders slechts met tegenzin naar de vel den. De gardes hebben zelfs alle moeite te doen om den oogst tegen vernietiging te bewaren De oproerkraaiers moeten het meer van ellende dan van voorspoed hebben. Met een tevreden volk is weinig aan te vangen. Daarom zetten zij, in afwachting van de groote agrarische hervorming, de landar beiders aan hun eisohen steeds hooger te schroeven. De syndioalisten eisohen, om den oogst te saboteeren, den vijfurigen arbeidsdag tegen vier pesetas per uur. Dat is volkomen onredelijk en een vrij groot deel der boerenarbeiders ziet dat ook wel in. De oogsters verdienen thans 8.50 a 11.50 pesetas per dag en dat is veel, als men bedenkt, dat zij vroeger nooit meer dan 4.50 pesetas „maakten". De agrarische hervorming zal, in spijt van de groote fouten, die aan het ontwerp kleven, door de Cortes ongetwijfeld wor den aanvaard. De economische resultaten worden twijfelachtig geoordeeld, maar de regeering rekent op het politiek effect dat de aanvaarding van het plan sortee- ren zal. Azana hoopt door middel van de agrarische hervorming Andaloesië rust en vrede te hergeven. Het ontwerp is een troef, in zijn politiek spel. Maar zelfs als de hervorming geheel en al het effect mocht hebben, dat de regee ring er van verwacht, dan zijn daarmede de zorgen niet gebannen. Ook de fabrieks arbeiders veroorzaken moeilijkheden. Zij vragen, vaak met de wapenen in de vuist, steeds hooger loonen aan industrieën, die nauwelijks hun tekorten weten te dekken. Het deficit der spoorwegen is geweldig, groote openbare werken zijn uit economi sche overwegingen stil gelegd, de werkloos heid, vooral in Galicië, neemt toe. Er is geen middel om aan de eischen der syndi caten te voldoen. Azana zendt een afdee- ling gardes naar plaatsen waar de rust dreigt verstoord te worden. Dat is evenwel een remedie, die erner is dan de kwaal. De rust blijft gehandhaafd de ontevreden heid stijgt. Het is zonder twijfel een fout der re geering, dat zij met de reohtsche elemen ten geheel gebroken heeft. De regeering meent, dat hun invloed te verwaarloozen is. En tochHet is onbelangrijk, dat de verkiezingen van Cuenoa haar niet tot be ter inzicht gebracht hebben. In dit stadje, waar de republikeinen alle gemeenteraads zetels bezetten, heeft een aanvullingsver kiezing voor vier zetels er drie in rechtsche handen gebracht. „Alarmsignaal" schre ven de republikeinsche bladen terecht den volgenden dag. Maar „El Debate" re kent uit, dat 750.000 katholieke stemmen voldoende zouden zijn om 150 katholieke afgevaardigden in de Cortes te brengen. Die stemmen zouden vooral ook van vrou wen kunnen komen; de Spaansche vrouw is meer conservatief dan haar echtgenoot, wien het hóófd op hol is gebracht. Zij heeft haar geloof zuiverder bewaard. En men vergete niet, dat Madrid honderd kie zeressen telt tegen slechts 76 kiezers. Van de vrouwen heeft de republikensche regee ring meer te vreezen dan te hopen. Evenwel dienen de rechtsche elementen zich tegen onberaden plannen en pogingen te hoeden. Zeer terecht heeft Don Alfon so, die een intelligent man is, zijn steun onthouden aan een rechts-revolutionnair plan, dat hem door middel van een staats greep den verloren troon zou moeten her geven. D6 koning wil slechts terugkomen, als de meerderheid van het volk dat wensoht. En zoover is het nog niet. Het is verrassend, dat de peseta onder de bestaande omstandigheden een stijging vertoont. De uitvoer van vruchten is be ëindigd, Frankrijk heeft zijn markt voor de Spaansche aardappelen gesloten, aanzien lijke hoeveelheden graan worden ingevoerd en om al deze redenen zou de peseta eer der een daling dan een stijging moeten vertoonen. Velen gelooven daarom, dat de huidige stijging slechts een gevolg van ipeculatieve manoeuvres is, manoeuvres van grooten omvang, zooals de dictatuur ze gekend heeft. Op een stijging, die hoop wekt, volgt dan een daling, die een paniek veroorzaakt. Maar hoop en paniek beide zijn niet gerechtvaardigd. De peseta is op zichzelf gezond genoeg en de schokken, die zij ondervindt., hebben met haar inten sieve waarde weinig uitstaande. BROEDERS-CONGREGATIE 01. VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden. DE GEVAREN DER ZEE. Niet genoeg gewaarschuwd kan er worden tegen de groote gevaren, die baders en zwemmers, die vooral waaghalzen bedrei gen bij het zwemmen in zee. Of waarschuwingen en wenken voldoende zijn om onvoorzichtigen voor de gevaren der zee te beschermen, weten we niet, maar in ieder geval achten we het onze plicht te blijven waarschuwen. Daarom laten we hier een aantal gege vens volgen, ontleend aan de Handleiding van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Westenwind (Zeewind). De vlaggen, die we op elke badplaats zien, wapperen naar het land toe, er is dus een Zeewind, misschien iets uit het Zuid-Westen of Noord-Westen, dat doet er op dit moment minder toe. We zijn in zeewp gaan alleen ba den, want we kunnen geen van beiden zwemmen. We huppelen de aanrollende golven tegemoet en staan weldra tot de borst toe in het water. Heerlijk, heerlijk, die aanstormende golven, wat tornen ze tegen ons opKinderlijk, blijk gestemd, stoeien we in de schuims paften de zee.... Maar wat is dat Wat een vreemd ge voel? De brandingsgolven duwen ons i n de richting van de kust'en het onderwater trekt ons bij de beenen naar zee, naar die diepe, kokende zee Vóór ik me goed bewust ben, waardoor die tegenstrijdige trek ontstaat, kan mijn vriend zijn evenwicht niet bekaren, rolt om, komt in den onderstroom, verdwijnt spoorloos en is reddeloos verloren, zoo geen goede hulp hem uit zijn hachelijke positie komt redden. De Bovenstroom is door den Zeewind naar het land gericht. Het terugkeerend water. Onderstroom, trekt naar zee. Advies: Ga, bij eenigszins krachtige branding, als ge niet kunt zwemmen, nooit verder in zee dan ongeveer kniehoogte. Ga bij voorkeur baden de laatste uren vóór den hoogsten vloedstand. Ga, als ge niet kunt zwemmen, slechts al leen baden, wanneer goed toezicht wordt gehouden door ervaren badpersoneel, dus nooit, nimmer op een onbewaakt strandge- deelte Baden en Zwemmen op een Onbewaakt Strandgedeelte levert altijd gevaar op. Waarom zult ge Uw leven en mogelijk dat van anderen roekeloos in gevaar brengen? Oostenwind (Landwind). 't Is Zomer en snikheet De Hemel koepelt helblauw; de zon zendt haar verzengende stralen naar het aardrijk en alles en ieder hunkert naar ver- frissching. Kampeerders en dagjesmenschen ontwij ken de gloeiende straten en nauwe stegen van de groote stad We kunnen ons best voorstellen die groote trek, die uittocht naar het breede, vrije strand, naar de zee. Is het wonder dat velen magnetisch wor den aangetrokken tot die groote plas? Zie, de zee is spiegelglad, met wond're kleuren doorstraalt, alleen een heel kleine deiningsgolf is vlak aan het strand waar neembaar. Gevaar kan zoo'n effen, gouden zee, toch nimmer opleveren?? Jawel, lezer, juist zoo'n spiegelgladde zee is listig en vaak uiterst gevaarlijk. De wind komt van het land en de Oos tenwind stuwt het bovenwater in de rich ting van de zee. Veronderstellen we nu, dat Eb intreedt, dus vallend water. Het water wordt met kracht naar zee gestuwd, door eb met grooter kracht zee waarts getrokken. Wee den ongelukkige, die zich nu te ver in zee begeeft. De aangename temperatuur van het wa ter en de oogenschijnlijk kalme zee, doen hem langer dan gewoonlijk in het water toeven Al zwemmende is hij ongemerkt af gedreven en angstig blikt hij om zich heen, als hij tot het besef komt, dat hij ver van de kust verwijderd is. Hij zwemt terug naar de kust, krijgt tel kens het zeewaarts gaande water over en tegen zich aan. Tegen stroomop zwemmen, is uiterst vermoeiendhij voelt zich niet in staat dien langen tocht zwemmend af te leggen,dood vermoeid martelt de ongelukkige zich afdrijft ten slotte zee waartszijn hulpgeroep bereikt het strand niet en weer heeft die schijnbaar kalme, goud overtogen zee, haar prooi te pakken. Of wel: hij geraakt in een Mui en is dan bijna zeker reddeloos verloren. Wat een mui is? Onthoudt het woord: mond. IJmuiden, de mond van het IJ; monden zijn vaak gevaarlijk, denk aan de muil van een leeuw, van een beer, enz. Langs een groot deel van de Nederland- sche kust liggen drie k vier banken, zand banken. Zij bestaan en zijn voor ieder waar neembaar. De geul tusschen de kust tot aan de zij vlakte van een bank, noemt men een Zwin. Bij eb, afloopend water, ligt de eerste bank gewoonlijk droog. We zien vaak, bij eb, tusschen kustlijn en eerst bank, nog een vrij lange, ondiepe plas water staan. De geulen tusschen de ban ken, evenwijdig aan de kust, zijn Zwinnen. Bij eb, vallend water en bij Oostenwind (landwind) stroomt het water uit de zwim- men zeewaarts en met te grooter kracht naar gelang van de lengte van de zwinnen en de grootere kracht van den landwind. Terugzwemmen door een mui is zelfs voor een geoefend zeezwemmer, meestal onmo gelijk. Komt ge in een Mui terecht, zijt ge een goed zeezwemmer, leg U dan op de rug; bewaar Uw tegenwoordigheid van geest; laat U dan drijven tot Ge in rustiger water komt, zwinwater. Zwem door het zwin naar de bank, dichter bij de kust; laat af en toe Uw beenen zakken, mogelijk kunt U staan en tot adem komen. Zwem echter op de kust aan midden over de zwinnen; Ge drijft mogelijk zijwaarts af, tracht niet op een bepaald punt aan de kust te komen; hoofd zaak is kust bereiken. Hoe kan men zwemmend een Mui waar nemen 1. Een buitenmui, d.w.z. een mud in de tweede of volgende rij banken, is meestal te herkennen aan een lichte schuimende plek, zeewaarts gericht. 2. Let bij het naar land zwemmen op de golfjes vóór U; vermindert ondanks Uwe inspanning de afstand niet, dan zijt Ge zeker in een mui; laat U drijven op den rug en let op het rustiger zwinwater. ConclusieDe landwind en eb, de oogen schijnlijk stille zee leveren buitengewoon veel gevaar op, juist voor zwemmers; ook voor baders die te ver ijl zee gaan. Men brengt eigen leven en dat van anderen roe keloos in gevaar. Lezer, ik verzoek U nu even met aan dacht te lezen. Waar de natuur gevaren biedt, heeft ze ook gezorgd voor een waarschuwingsdienst. De landwind kunnen we onderkennen aan de wapperende vlaggen naar zee toe!! Wij zen de bad plaats vlagge n naar zee, dan is dit het sein: Wees op Uw hoede, er is ge vaar Bij landwind is de bovenstroom naar zee gericht, de onderstroom gaat naar de kust toe en voert bijna alles wat op den bodem ligt, zand, slib, algen, kwallen, naar het strand Het zeewater is dan vaak vies, troe bel, dik, zooals de kustbewoners *t noemen. Kwallen zijn ernstige waarschuwers; een aanraking met hunne netelorganen is verre van aangenaam. De waarschuwingsdienst der natuur is heel goed ingericht: vee! menschen ver staan of willen helaas die duidelijke taal niet verstaan. Advies: Ga nimmer, bij landwind, wap- perende vlaggen naar zee toe, ver in zee; I zeer zeker niet op z.g. Onbewaakte strand- deelen. Noordenwind. Bij Noordenwind, hoofdrichting van den Helder naar Rotter dam, kan het baden en zwemmen, op onbe waakte stranddeelen, vaak noodlottige ge volgen hebben. Indien een bader onverwacht in een het Noorden heeft gewaaid, ontstaan dik wijls op den bodem der zee, groote oneffen- heden en diepe kuilen. Indien een bader onverwacth in een diepe kuil stapt, kan hij het evenwicht ver liezen; de kans van verdrinken is dan zeer groot. Een ander gevaar van den zeebodem is het volgende: Zoowel tusschen strand en eerste zand bank, als tusschen eerste en tweede zand- batig, zijn meestal de glooiingen zeer gelei delijk; de zeezijde van de tweede zandbank is echter meestal zeer steil, zoodat baders, die de eerste tweede zwinnen doorwaadden, op die grens plotsoting in de diepte verdwij- nen. Gaarne wil ik ook wijzen op het groote gevaar van het zwemmen in de nabijheid van piefen en golfbrekers. Velen hebben daar den dood gevonden; sla de welgemeende raadgeving niet in den wind. Er zit in de zee meestal een gevaarlijke trek, die gevaarlijker wordt door de aan wezigheid van pieren en z.g. golfbrekers. Deze verrichten hun werk zeer goed: zij breken den golfslag aanmerkelijk, met het gevolg dat in het midden van twee golf brekers een sterkere stroom ontstaat dan aan de punten van deze pieren. Dit heeft tot gevolg dat de zee niet meer in een rech te lijn naar het strand vloeit, maar wel in een cirkelboog, die als vaste punten do pieruitemden heeft. Daardoor ontstaat een bijzondere trek, n.l. van het midden der vakken naar de pieren. Hoe dichter men bij de pieren in zee gaat, hoe sterker die trek is. Wie eenmaal buiten de pieren komt, is t>p zeer gevaarlijk terrein. Wenken. l. Ga bij een onbewaakt strandgedeelte, nimmer verder in zee, dan kniehoogte als ge wilt baden, wanneer er een krachtige branding staat. Baders (niet zwemmers) worden door den bovenstroom naar land geduwd, maar kunnen door den onderstroom zeewaarts worden getrokken. 2. Ga nimmer op een onbewaakt strand gedeelte baden of zwemmen, wanneer er een sterke landwind waait en het water vallende is. De bovenstroom en de muien voeren U mogelijk van de kust af. Groot ge vaar dreigt. 3. Als ge baden wilt en maar tot knie hoogte te water staat, hebt ge acht te ge ven op den opkomenden vloed. Het water stijgt in een betrekkelijk korten tijd; de mogelijkheid bestaat dat U niet terug kan keeren. 4. Wilt ge veilig baden en zwemmen? Wilt ge volop genieten van de heerlijke, heilzame zee? Ga dan alleen baden en zwemmen, waar uitstekend toezicht door ervaren badpersoneel wordt uitgeoefend. Ge kunt daar genieten al wapperen de vlag gen uit het Noorden, Oosten, Zuiden of Westen, bij alle tusschenstreken bovendien. Gedraag U geheel naar de aanwijzingen en raadgevingen van dat personeel Zij we ten de gevaren die dreigen, beter dan U. Breng niet noodeloos en roekeloos de vei ligheid en het leven van die trouwe men schen in gevaar. Bedenk dat velen van hen Vader of Moeder zijn. 5. Ga nimmer baden of zwemmen op plaatsen die door de zorgen van Gemeente besturen of Reddingsbrigades zijn aange duid als gevaarlijke plaatsen. Een onver schillige of roekelooze brengt niet alleen zijn eigen leven in -gevaar, maar wat erger is, ook dat van anderen. 6. Ga nimmer baden of zwemmen als ge bezweet zijt, of kort na het middagmaal. 7. Ga bij voorkeur baden de laatste uren vóór den hoogsten vloedstand. 8. Tijdelijk is het zwemmen en baden \erboden bij besmettelijk hoofdzeer, agina, oogziekten, geslachtziekten, menstruatie, na VALKENBURG (L.) - HOTEL FRANSSEN lo Rangs Familie-Hotel. Alle comfortLift Prachttuin Telef. No. 38. Garage Pens. ph F1 4.50 en 5.—. 4409 acute rheumatiek, na maaltijd en overvloe dig alcoholgebruik. Blijvend is het zwemmen verboden bij geperforeerd trommelvlies, chronische oor- ettervloed, melancholie, hartgebreken (som mige uitgezonderd), tuberculose (met nei ging tot bloedspuwen), vergevorderde vaat- verkalking, chronische rheumatiek, hooge graad van bloedarmoede, moeilijk in te brengen breuken en chronische nierziekte. Hot spreekt vanzelf dat hier algemeen heden zijn verkondigd; elk geval behoort op zichzelf beoordeeld te worden en wel door een Medicus. Hulp aan Drenkelingen. Een bewus- telooze drenkeling ademt, heeft een voel baren polslag, maar de gewone prikkeling van de vijf zintuigen kan niet door hem worden waargenomen Moet ge een derge- lijken drenkeling hulp vorlooncn, tracht hem dan bij te brengen met Eau de Co logne of geest van salmiak te laten ruiken; met salmiak vooral voorzichtig zijn, niet te lang achtereen. Andere prikkels zijn: aan roepen (zoo mogelijk bij don naam en door bekende stem), knijpen in arm of wang, een zaklantaarn in de oogen laten schijnen. Zorgen voor droogwrijven, wollen dekens en omwikkelde, warme kruiken. Giet. een be- wustelooze geen drank in den mond; 't is voor den patiënt gevaarlijk. Zorg dat voor al een dokter gewaarschuwt wordt. Als een drenkeling schijndood is (adem haling en hartslag zijn tot stilstand geko men zoodat de polslag met waarneembaar is) leg dan onmiddellijk den patiënt voor over op het strand; het voorhoofd steunt op een voorarm (mond vooral vrij). Ga schrijlings over den drenkeling zitten en druk niet te hard, met uitgespreide vingers op den rug en ga drukkend hooger. Wen- schelijk is een opgerold kleedingstuk voor af onder het lichaam neer te leggen, ter hoogte van de maagstreek. De bedoeling van dit uitdrukken is water uit niaag en luchtwegen te verwijderen. Drenkeling omkeeren op don rug en mond en neus goed schoonmaken met een over twee vingors uitgespreiden zakdoed. Even tueel valsch gebit of tabakpruiin uit den mond nemen. Neem den tong uit den mond en trok 5 of 8 maal tong naar buiten. Komt patiënt niet bij, ga dan over tot de methode van Silvester, kunstmatige adem haling. Leer de behandeling van drenke lingen op een cursus. De Maatschappij tot Redding van Dren kelingen te Amsterdam, Rokin 114, ver strekt kosteloos zeer wetenswaardige en leerzame brochures op dit gebied. Terwijl een deskundige Silvestert helpen omstanders patiënt droogwrijven, halen warme dekens en goed omwikkelde, heete kruiken. Een drenkeling heeft groote behoefte aan warmte. Dat broek en onderkleeren worden los gemaakt, evenals nauwe halsboorden is ieder bekend. Zorg vooral dat een Dokter wordt ge waarschuwd 11 Zoolang geen dokter aanwezig is blijft Ge Uwe zorgen aan den drenkeling wijden. Een drenkeling heeft recht op Uw hulp en bijstand. Alleen een Medicus heeft het recht den dood te constateeren. LUCHTVAART DE ZEGETOCHT DER „GRAF" ZEPPELIN" Het Comité, dat de Zeppelin-feeslelijk heden te Rotterdam regelt, deelt ons mede: Aan de lijst van de passagiers, die de z.g. Zeppelin-Rondvaart (dat is de tocht Twente- Hamburg enz. naar Rotterdam) meemaken dient nog te worden toegevoegd de naam van den heer P. van Delden te Enschedé. Zoojuist heeft de Luftschiffsbau te Friede- richshafen nog bericht, dat naast de reeds eerder vermeldde autoriteiten ook nog de Duitsche gezant te 's Gravenhage, Graaf Ju lius Zeek, aan deze rondvaart zou deelnemen. Hiermede telt de Zeppelin 37 passagiers, het maximum aantal dat zij vervoert. Uit Engeland is bericht ontvangen, dat het toestel van de Bell Telephone Comp waar mede de heer Slot van de Panderlabrieken boven Waalhaven radiografische gesprekken zou voeren, averij heeft bekomen, zoodat deze demonstratie niet kan plaats hebben. Dr. Eckener, die zeer gaarne in verband met de aanwezigheid van den Prins de leiding zou hebben gehad, is door zeer dringende omstandigheden verhinderd. Het commando van de Zeppelin zal nu worden gevoerd door kapitein Ernst August Lehmann, die ook het commando heeft gevoerd bij de laatste toen- ten naar Zuid-Amerika. Als onder hem die nende kapiteins zijn aan boord Frans Curt Flemming, Hans von Schiller en Anton Wit- teman. Voor den terugtocht van Waalhaven naar Friederichshafen waren gistermiddag (Vrij dag) te 3 uur 17 passagiers geboekt. Waar cr voor den nachttocht maar 24 passagiers wor den geaccepteerd, waren er dus op dat mo ment nog maar 7 plaatsen beschikbaar. Tot enkele minuten voor het vertrek van Waal haven bestaat op het terrein nog gelegenheid zich voor de terugreis te doen inschrijven, in dien er tenminste dan nog plaatsen vrij moch ten zijn. Uit Twente zijn berichten ontvangen, dat ook daar de belangstelling enorm is. Ook is zekerheid verkregen, dat Groningen en Fries land per extra-treinen en motorbussen zullen toestroomen. Ook uit de richting Arnhem loopt een extra trein welke over een speciaal spoor Lonneker naar het vliegveld wordt geleid. En uit het nabije Westfalen komen de Duit- schers opzetten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5