Firma G. H. MAAT - WIJNKOOPERIJ Kiespijn ZATERDAG 18 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Juni 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hogste barometerst.: 772.' te Thorshaven. Laagste barometerst.: 758.7 te Hamburg. Verwachting tot den avond van 19 Juni: Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Nooyd-Oostelijke wind. Half tot zwaar bewolkt. Wei nig of geen regen. Waarschijnlijk iets warmer. Een waarschijnlijk korte onderbreking van de reeks van warme dagen is ingetre den door de vorming van een ondiepe de pressie over het Noorden en Oosten van Duitschland en het Zuidelijke deel der Oostzee. Het ziet er naar uit, dat ook ons land uitgezonderd misschien de Oostelijke grensstrook, zijn deel zal krijgen van den matigen regenval, die deze depressie in Duitschland bracht, vooral in het Oosten, waar ook de afkoeling het sterkst was. Nu de hooge druk in het Noorden van Scan dinavië verdwenen is en die bij Schotland vrijwel onveranderd bleef liggen, is voor de eerste dagen in ons land Noordelijke tot 24 Noord-Oostelijke wind te verwachten, met matige warmte en weinig of geen neerslag. Over Frankrijk en Zuid-Duitsoh- land is het luchtdruk verval zeer gering en vooral in Frankrijk en ook in Zwitserland, waar het bijna overal helder is, is het weer fraai. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur om 12 uur hedenmiddag 13.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Zaterdagnamiddag 9.53 uur t-ot Zondagmorgen 4.09 uur; en van Zondagna middag 9.53 uur tot Maandagmorgen 4.09 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 20 en 12 uur 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl', te 7 uur 19 en 12 uur 20 gr. C. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Zondag 19 Juni voorin. 3.50 uur en nam. 4.15 uur; Maandag 20 Juni voorm. 4.45 uur en nam. 5.10 uur. Autobusdienst. Bij Kon. besluit zijn ongegrond verklaard de beroepen, ingesteld door D. A. Smits, als directeur der N.V. Leidsche Auto-Boxen Gara ge, alhier, tegen de beschikking van Gedep. Staten van Zuid-Holland en van Utrecht resp. van 16 en van 2 Juni 1931, waarbij aan ge noemde Naaml. Venootschapn vergunning is geweigerd tot het inwerking brengen voor zoo ver hunne provinciën aangaat, van een auto busdienst van Leiden naar Utrecht en omge keerd. R.K. Bond van Post-, Telegraaf- en T elefoonpersoneel Deze week hield de' af J Leiden van R.K. P. T. T.-personeel in het gebouw der Zita een tamelijk goed bezochte vergadering. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Bij de mededeelingen en ingekomen stukken was een schrijven van de afd. Haarlem om een bijdrage voor een blijvend aandenken voor den zoon van den bondsvoorzitter, bij gelegenheid van diens priesterwijding. Aan de afd. Rot terdam werd wegens 25 jaar bestaan der afd. een telegram verzonden. Het jaarverslag werd onder dank goedge keurd. Ook het jaarverslag van den penning meester werd in orde bevonden. De aftredende voorz. en pennignmeester werden beiden herkozen. Tot afgevaardigden voor het congres te Nijmegen 11, 12 en 13 Juli werden gekozen de heeren A. Langeveld en K. W. P. Krom Sr,, als plaatsverv. de heeren Smit en Sikking. Na de rondvraag volgde sluiting der ver gadering. Te Amsterdam slaagde voor de onderdeelen privaatrecht en belastingrecht van het examen v accountants, afgenomen vanwege het Ned. Instituut van Accountants, de heer J. Mun ting, leeraar boekhouden M. O. alhier. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende de R.K. Vakschool voor Meisjes en een gemeentelijke aankondiging betreffende de inlijving bij de land- en zee macht. Programma van het Parkconcert op Dins dag as.., te 8 uur. 1. Amazone, marsch, von Blon. 2. Ouverture „Zampa", Herold 3. „Font Vienne", wals, Strauss. 4. Fantaisie „Tiefland", d'Albert. 5. Ballet „Feramors", Rubinstein. 6. Nakiri, wals, Sincke. 7. Jubi leum marsch 18921932 (le uitv.), Geijp. v Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5656. De Leeuw'fr Autoverhuur en Garage, Oegstgeest, Bur gemeester de Kempenaerstraat 81. N. E.: M. de LeeuwKulk, Oegstgeest (O. K.) 2274. J. Verhoeff, Alphen a. d. Rijn, Schoolstraat 10, loodgieter. Uittr. E.: J. Verhoeff, Alphen a. d. Rijn, d.d. 30 Mei 1932. Wijz. Handelsn. in: W. Tromp, v.h. J. Verhoeff. 1 BIOSCOPEN. J Trianon. In dezea tijd van zorgen, is het wel goed wanneer een mensch eens lachen kan. Trianon komt deze week met een echt luchtig lach- programma. Voor de pauze: „Vader gaat op reis bevattende de zeer zonderlinge avontu- re van burgemeester Eusebius uit Neueunter- hosen, pardon! uit Unterneuenhausen. Een vermakelijke film, waarom heerlijk geschaterd is. Moeten wij over de tweede film nog veel schrijven? „Liefdesparade", met Maurice Che valier als prins-gemaal, heeft zulk een goe den naam, dat het overbodig mag heeten de amusements-waarde van deze film bekend te maken. Het is een film vol romantiek en vol geestige zetten en vondsten. Een programma voor volwassenen. Luxor. In „Zwei Herzen jnd ein Schlag" krijgen we weer een van die Ufa-operette-films te zien, die het doen. Niet in het minst om Li lian Harvey, die in staat is om een geheele film te dragen, ook al zijn we te dezen op zichte door haar wel erg verwend. In Wolf Albach-Retty vindt Lilian een uit stekend partner," maar het gegeven van deze film voldoet niet zoo goed als in vorige films. Te meer te prijzen valt het daarom in deze Ufa-sterren, dat zij van deze film iets moois hebben weten te maken. Het publiek waar deert dit ten zeerste. Evenwel ook Rosa Va- letti,, Kurt Lilien en Otto von Wallburg dra gen het hunne tot het succes bij. Voor de pauze een detective-film, die niet bovenmate spannend is, en slechts voor vol- toelaatbaar. „Hoe krijgen ze 't bij mekaar!" hoorden we gisterenavond iemand zeggen, die, evenals wij, de vertooning had bijgewoond van „De man met de kap" en we zeggen 't hem hartgrondig na, want de inhoud van deze film is een bonte reeks van soms griezelig gebeuren, waardoor je voortdurend in spanning gehouden wordt, twee uur achter elkaar. Dit was het eerste deel van de ruim 8000 M. lange film, waar van de vnlgende week de tweede serie op het doek zal verschijnen. Het gaat hier om 't be heer van een groote munitiefabriek, waarvan de eigenaar Winthrop Waldon om 't leven is gebracht door een man met een zwarte kap, die telkens en telkens weer ten tooneele ver schijnt. Het is een echte ouderwetsche fi'm, zooals we er vroeger zoo veel zagen: een film, die we liefhebbers van sensatie gerust durven aanbevelen eens te gaan zien. DON KOZAKKENKOOR PLATOFF In de Pieterskerk hoorden wij ditmaal het uitmuntend gedisciplineerde koor-ensemble. „het Don-Kozakkenkoor Platoff" onder leiding van Nicolaas Kostrukoff. Het was alles als 1 vanouds en toch welk een buitengewone char- me gaat er uit van deze heel bijzondere ma nier van zingen. Er was maar een handje-vol menschen. Jammer genoeg, dat er zoo weinig belangstelling is voor iets. dat wel de moeite waard is, want 't is inderdaad iets moois, wat men van dit kozakken-ensemble te hooren krijgt. Luisterende van uit een heel aparte sfeer, hooren wij bassen zoo onbeschrijfelijk diep, warm en grootsch Izoo kennen wij ze Kier niet), dat men zich riet genoeg verzadigen kan aan deze sonore welluidendheid. De teno ren, zijn hieraan niet geheel evenredig. Maar toch waren wij verrukt over de sympathieke stemmen, die een respectabele hoogte bereik ten en met de grootste verfijning het pianissi mo weten uit te werken, waarbij de lyrische gevoeligheid het manlijke wel eens een weinig terzijde drong De manier van zingen heeft ook iets heel eigens: stooten uitzingen, neu riën. afwisseling van solo- en koorzang en dan het temoerament en de discipline Geen enkele intentie van den leider, die heel eigen aardig met soepel gebaar de handen op en neer beweegt, gaat verloren. Onmiddellijk wordt er gereageerd, zondat e^ke hedoe'ing tot in de kleinste détails wordt omgezet in klank. Wij noemden het eigenaardige neu riën. Waarlijk de Russen zijn meesters in het zingen bouche fermée". Wij genoten van de religieuze gazangen, van de melodieën uit de Russische treurmis „Panichida", van de overtuiging in het Credo, het Pater Noster van de Avondklokken, van het onstuimig uit gesproken verlangen in de liederen van eigen land neergelegd. Men kan. zooals hierboven gezegd is. niet aan de bekoring ontkomen. Wij hoorden verschillende tenorso'isten, elk met eirfen Ivrische gevoeligheid. De bariton solist, die dezen avond de grootste taak had, heeft een svmoathiek natuurgeluid, zong met zeer opvallend temperament zijn intenties uit. Mochten wij over het algemeen het crescendo en decrescendo bewonderen, en enkele maal (maar ook dan maar een enkele maal) was het klankschoon van het decrescondo der tenoren niet evenredig aan de reeds geroemde samen- kevenwicht. Want technisch er iets aan te merken. Een klein, maar uitgelezen gezelschaD genoot van klank en zangschoonheid en prachtige natuur stemmen. Gevestigd sedert 1833 LEIDEN RECHTZAKEN zang en het kl; noch geestelijk J. K. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: econom. doctoraal examen Indologie de heer R. Venema (Gouda). HET PROCES TEGEN „DE TRIBUNE". Drie weken gevangenisstraf tegen een advocaat geëischt. De Amsterdams oh e Rechtbank heeft ver leden week de strafzaak tegen drie leden van de communistische partij Holland be handeld tegen wie een gerechtelijke vervol ging werd ingesteld terzake van publicaties in het dagblad de Tribune, welke publica ties in de tegen verdachten uigebrache dag vaarding als smaadschrif, subs, beleediging worden gekwalificeerd. De verdediger mr. S. de Jong en mr. P. van Hoff Stolk hadden als getuigen a dé charge do endagvaarden de ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën, de heeren jhr mr. F. Beelaerts van Blokland en S. de Graaff, zulks in verband met de aan den advocaat ten laste gelegde belee diging van deze bewindslieden. Genoemde getuigen k décharge waren echter niet ver schenen, daar zij door ambtebezigheden wa ren verhinderd. In verband daarmede verzocht mr. de Jong splitsing van de zaak van den advo caat van de beide andere zaken en schor sing van de eerste zaak om de ministers alsnog als getuigen te doen verschijnen. In raadkamer besloot de rechtbank de behandeling van de zaak tegen den advo caat te schorsen tot gisteren om dan een beslissing te geven betreffende het al of niet opnieuw dagvaarden vande ministers De president van de rechtbank mr Huy- singa deelde bij den aanvang van de zitting mede, dat naar het oordeel van de recht bank de verschijning van de ministers als getuige niet noodzakelijk is en wel op de volgende gomden: art 282 Wetb v. Straf- vord. beveelt geenszins imperatief aan de rechtbank om niet verschenep getuigen te dagvaarden. Bovendien zijn in een geval als het onderhavige de beide gedagvaarde ge tuigen van weinig belang, omdat een smaad schrift is ten laste golegd en de mogelijk heid zou bestaan, dat door verdediging of verdachte getuigen zouden worden gedag vaard met de bedoeling om de zaak sle pende te houden. Als belangrijkste overwe ging kan gelden, dat wanneer de rechtbank van tevoren het vermoeden heeft, dat de getuigen niet zullen verschijnen, dan een dagvaarding vanwege de rechtbank niet noodig is, omdat het onderzoek daardoor noodeioos wordt vertraagd. De officier van justitie mr v. Dullemen, requisitoir nemenr achtte de ten laste ge legde beleediging van de beide ministers bewezen, Spr. noemde hei feit zeer ernstig, temeer, daar het gepleegd is door een ad vocaat. die zeer goed wist, wat hij deed. De officier requireerde tenslotte een gevan genisstraf van drie weken De verdediger mr S. de Jong, betoogde, datu it de beschikking van de rechtbank duidelijk bleek, dat de rechtbank vermoed de. dat de beide ministers ook na dagvaar ding van de rechtbank niet zouden ver schijnen; daardoor is voor de ministers een voorrecht geschapen, dat geen andere Ne derlander geniet. Op juridische gronden be pleitte mr de Jong ontslag van rechtver- volging subs, vrijspraak, daar hier sprake was van smaadschrift, wat niet ten laste i9 gelegd, en niet van een eenvoudige belee diging. Nadat de verd van de gelegenheid voor het laatste woord een uitvoerig gebruik had gemaakt voor het houden van eon politieke rede. bepaalde de rechtbank de uitspraak van de zaak op 29 dezer DE STE-KPARTIJ IN DE WAGEN STRAAT IN DEN H*.AG. In dc Wagenstraat in Don Haag is in den nacht \aii 16 op ld Juni van h©i vorig jaar ruzie ontstaan bij t uitgaan van een café. Een woordenwisseling tusschen chauf feurs liep zoo hoog, dat men handtastelijk werd Op het verschijnen van een agent ging men uiteen, doch plotseling stortte een van de chauffeurs neer. De gevallene bloedde hevig, bij onderzoek bleek, dat hij een messteek in de borst had gekregen Koit na het gebeurde overleed de gewonde en de chauffeur, met wien het slachtoffer ruzie had gehad werd gearresteerd. L)e rechtbank in Den Haag sprak den man vrij. in hooger beroep echter werd hij door het Haagsche Gerechtshof veroordeeld tot vier jaar gevangenissraf wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebben de. De hooge Raad vernietigde echter dat arrest en verwees de zaak naar het Ge rechthef te Amsterdam. Vrijdag stond de man voor het Ge rechtshof te Amsterdam terecht. Verd. blijft bij zijn ontkennen. Ben deskundige verklaarde, dat het zeer wel mogelijk is, dat men in opwinding of wanneer men onder invloed van alcohol verkeert, ver wond wordt, zondpr dat men pijn voelt of iets merkt. Hierdoor is het mogelijk, dat de verslagene is weggeloopen, zon der zelfs te weten, dat hij ernstig ver wond was, om een eind verder ineen te zakken. Een groot aantal getuigen hadden de ruzie bijgewoond, doch geen van hen had een mes in de handen van verd. gezien, noch hadden zij bemerkt, dat hij een stekende beweging maakte. Een winkelierster zeide. dat zij ©eni gen tijd voor het gebeurde een dlokmes heeft verkocht aan een maan van het zelfde type als verd. De kooper had si.iertsend gezegd: Ik heb het noodig, om er iemand, mee te verinoorden. De verd. bleef erbij, dat hij onschuldig is; hij h'ad niets tegen den versl De procureur-generaal mr. Bauduin acht de zware mishandeling den dood tengevolge hebbend bewezen. Uit de verklaringen van den deskundige blijkt, dat het slachtoffer is overleden door een messteek in het hart. De steek is toegebracht met een soort gelijk wapen, als waarvan vermoed wordt, dat verd. er een in zijn bezit had. Verd. is een ruw man, zijn vroegere vrouw heeft hij herhaaldelijk bedreigd. Uit de getuigenver klaringen is vast te komen staan, dat verd. den verslagene een stomp in de borst heeft toegebracht, terwijl ook is geconstateerd, dat. verd. een voorwerp in zijn hand hield. Ten onrechte heeft, naar spr.'s meening, de rechtbank verd. vrijgesproken. Het O.M. eischte vernietiging van het vonnis, en verd.'s veroordeeling wegens zware mis handeling den dood tengevolge hebbend tot een gevangenisstraf van vier jaar. SPORT VOETBAL L. P. S.V.Wassenaar. De gisteravond op hot terrein aan den Zoeterwoudschen Singel gespeelde wed strijd tusschen een combinatie van de L. P. S. V. en de Wassenaarsche politie e:ndigde in een gelijk spel (22). Bij rust was de stand 21 voor de L.P.S.V. De Werkloozen-competitie. Inplaats van R. K. W., dat zich uit de competitie terugtrok, zal nu een elftal Tran8portarb. deelnemen. Het programma voor volgende week luidt: Maandag 20 Juni R.-K. Sportpark: W. B A. ITransport I, Richard van Gelder. Donderdag 23 Juni D.V.S.-terrein: \V. B. A. IIBolkshuis, A. Hillebrand. Vrijdag 24 Juni: Politic-terrein: Motaal IL.V.V. O. I, Richard v. Gelder. De helft van deze competitie is nu ach ter den rug. Volgende weck als de uitsla gen van deze week bekend zijn plaatsen wij den stand. UIT DE OMGEVING POSTBESTELLINGEN. De Directeur van het Postkantoor te 13 dezer de 2e kombestelling werd op- 13 dezer de 2e kombsetelling werd op geheven in de hiernavolgende dorpen: Leimuiden, Hazerswoude-Rijndijk, Noord- wijkerhout, Roelnfarendsveen, RijnBburg, Voorhout, Leiderdorp, Oudewetering, Katwijk a. d. Rijn, Hazorswoude-Dorp (hier al'een de op Zaterdag bestaande 2e kombestelling). JEUGDDEMONSTRATl E. Patronaten-Districtbonden Leiden en Voorschoten. In het gisteravond vermelde programma van de jeugddemonstratie stonden de R.-K. Harmonie en Fanfarecorpsen ge noemd die bij de optocht en demonstratie zullen medewerken. Dc volgende corpsen zijn nu opgegeven: „St. Laurentius", Voor schoten, .,St. Jansfanfare", Zoeterwoude, „Juliana". Stompwijk en „St. G'aecilia", Leidschendam. KATWIJK. Radio distributie. De abonné's op de Katwijksche Radio-Centrale zijn tot heden in staat twee Nederlandsche Stations te beluisteren. Thans wordt hun de gelegen heid gegeven een buitenlandsch omroep- BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Frederik Maarten t. van M. van Mourik en J. Chr. E. de Bruin Corne lia z. van P. B. Heijkoop en A. van Veen Dirk z. van J. Bavelaar en M. S. Pikaar Petronella Maria d. van J. du Mortier en Th. C. Zierikzee Hendrik z. van M. van Weel den en W. Rehorst Adrianus Johannes z. van M. C. F. J. Cosijn en H. E. C. Ohlenschla- ger Henriette tharina d. van J. Graaf land. en C. H. Lla Willemina d. van J. Graafland en C. H. Lek Ondertrouwd: A. Hollebeek jm. en C. Lek jd. L. Paauw jm. 28 j. en W. Smid jd. 23 j. Overleden: W. C. Mulder m. 68 j. G. de Goeij-Azier vr. 41 j. A. F. Verstraaten i. 22 j. station t© hooren. De Directie van de Ra dio-Centrale stelt de abonné's thans in staat door hot invullen van eon desbetref fende circulaire hun meening omtrent het beluistoren van twee of drie stations ken- baar te maken. Door een Ministorieole b«- sohikking ia bet de Directie mogelijk ge maakt om aan 'n eventueelo verlangen van het beluisteren van een bultcnlandsoh «tv tion, te voldoen. KATWIJK AAN ZEE. Ouden van dagen. Er heeft zich een comité gevormd bestaande uit do heeren J. Pronk, J. Varkevisser, H. Parlevliet, D. d. Boon en L. Parlevliet om ©en auto-rijto©r t© organiseeren voor ouden van dagen. De welwillende medewerking van houders van auto's wordt ingeroepen, terwijl allen die voor dit doel een bijdrage willen schenken, zulks kunnen doen door storting op het Giro-nummer van den heer D. B. Parlevliet. Ook aan de andere comité-leden kunnen giften afgestaan worden. N00RDWIJK. Kerkdiensten. Gedurende het bad seizoen en te beginnen met morgen Zon dag 19 Juni zullen des Zondag® weder vier H.H. Missen worden opgedragen en wel te 6 uur, kwart over zeven, kwart voor negen (Hoogmis) en te half elf uur. Personalia. Geslaagd zijn voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Leiden de heeren J. Vink en A. Sprang, beiden alhier. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: B. J. Averdieck koopman, te Leiden. Curator: inr. J. A. Hannivoort, te Leidon. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Juni. Eierenveiling. Aan- voer 17.263 eieren. Kippeneieren f 2.753.30, Eendeneieren f 2.2.40. Handel matig. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (controle) f 1.15, prima bcerenboter f 1.101.25, goede boorenboter f 11.05 per K.G. Aangevoerd 129/8, 26/16 vaten. Handel matig. Turf. Aanvqer 300.000 lange turf. Prijzen 7—8.— per 1000 stuks. 17 Juni. Groentenveiling. Andij vie f 0.10—2.80, Komkommer» f4.1011.—, Bloemkool I f 4.4012.Bloemkool II f 1.5.80, Pieterselie f 1.102.Radijs f 1.903.—, Selderie f 1.503.—, Wortelen f 14.Rabarber f 1—1.50 por 100 stuks. Snijboonen f 5671.Stokboonen f 80— 85, Stamboonen f 6070.Doperwten f 24 30.Peulen f 1524.Postelein f 3 6.Spinazie f 1018.Tomaten A f 33. idem B f 30.80, idem C f 32.20, idem CO f22.20 per 100 K.G. Door hunne snelle en onschadelijke werking zijn de wonderbare poeders ITTEKRUIS uitstekend voor het stillen van koofdpijn Koorts rhèumalhicK zenuwpijn Een proef bewijst het U Bij apothekers en drogisten per stuk 7. cent per doos ven 8 poeders 45 cent. Vertegenwoordiger Agentuur- en Commissiehandel „DUTIM" OEGSTGEEST

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3