De Crisis-Zuivel- wet 1932 BUITENLAND MIJNHARDT's ZATERDAG 18 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 De uitkeering Ingevolge de Crisis-Zuivelwet 1932 zullen aan melkveehouders gedurende ten hoogste drie weken uitkeeriugen kunnen worden verstrekt, berekend naar een bedrag van 0.75 per melkgevende koe per week. Droogstaande dieren mogen dus niet worden meegerekend. In verband met de nooddruft, welke alom in het melkvee- houdersbedrijf heerscht, is het de bedoe ling van den Minister van Landbouw, dat tot deze uitkeeringen thans zoo snel mogelijk wordt overgegaan. Wij we zen hierop reeds gisteren. Dooh om het be lang dezer zaak voor velen komen wij er dus nog 'ns uitvoeriger op terug. De Minister heeft aan de Gemeentebe sturen verzocht bedoelde uitkeeringen ten spoedigste zelf ter hand te nemen en de noodige middelen door de gemeentekas tij delijk ter beschikking te stellen. Alle melkveehouders, die aanspraak ma ken op de bedoelde uitkeering, zullen wor den opgeroepen om ter gemeente-secreta rie opgaaf te doen van de o p 15 J u n i 1932 in hun bedrijf verzorgd wordende melkge vende koeien. Daarbij moet er nauwkeurig voor ge waakt worden, dat bijv. in familiekringen uitsluitend de eigenaar van het vee wordt uitbetaald en niet voor dezelfde die ren een dubbele betaling plaats vindt. Zij die een onware opgaaf verstrekken zijn strafrechtelijk vervolgbaar. De Minister is van meening, dat nauw keurige gegevens betreffende het aantal stuks melk-gevend vee niet alleen onmis baar zijn met het oog op de daaraan ver bonden financieele belangen, dooh ook om dat dergelijke betrouwbare gegevens nood zakelijk zijn voor het ramen van de melk productie hier te lande in de naaste toe komst. Immers zal het ten deele van den omvang der melkproductie afhangen, welke maatregelen van de zijde der Crisis-Zuivel- CentraJe dienen genomen te worden om een zoo doeltreffend mogelijke werking der Cri- sis-Zuivelwet 1932 te waarborgen. Met het oog hierop is het noodzakelijk, dat ten aanzien van elk veehoudersbedrijf (onverschillig of de gewonnen melk op de eigen boerderij dan wel elders wordt ver werkt) de belangrijkste productiegegevens op kaart worden gebracht. Iedere gemeente zal een ambtenaar ter beschikking stellen, die de gegevens, welke door de veehouders moeten worden ver strekt, op een kaart (z.g. subsidiekaart) zal invullen. De veehouder moet opgeven: le. het aantal melkgevende koeien op 15 Juni 1932, die de betrokken veehouder op dien datum te verzorgen heeft; 2e. de'totale melkproductie van het rund vee in de week aanvangende Zondag 12 en eindigende Zaterdag 18 Juni 1932, op te geven óf in kilogrammen óf in liters; 3e de totale jaarproductie aan melk van het rundvee in het jaar 1931, op te geven eveneens in kilogrammen of in liters. Deze cijfers dient de veehouder op grond van zijn eigen bedrijfsuitkomsten op te go- ven. Voorzoover omtrent de melkproductie geen nauwkeurige gegevens ten dienste staan, moet een schatting worden gemaakt. Deze nioet eveneens gegrond zijn op den toestand van het eigen bedrijf. Dus niet af gaan op algemeenheden door bijv. als norm aan te nemen 3300 L. per koe per jaar; de jaarlijksohe melkwinning zal individueel uiteenloopen, daarom is het noodzakelijk, dat alleen de werkelijke b'edrijfscijfers wor den opgegeven. Onder melkgevende koeien worden alleen de dieren verstaan, die tot de melkwinning hebben bijgedragen op 15 Juni 1932, dus geen droge, drachtige of kalfkoeien. De zelfkazende en zelfkarnende boeren, die de melk zelf uitventen of aan slijters leveren moeten opgeven, hoeveel K.G. of liters melk als „melk" zijn afgeleverd of verkocht en hoeveel K.G. boter en kaas zijn geproduceerd in de week van 12 tot en met 13 Juni 1932. Vervolgens moet worden opgegeven op welke wijze afzet in bedoelde week heeft plaats gehad. Wordt bijv. gerekend, dat m de week van 12 tot en met 18 Juni 1932 1000 liters melk werden afgeleverd en 33 K.G. boter of 90 K.G. kaas gewonnen, dan moet opgegeven worden hoeveel in die week verkocht werd direct aan particulieren, hoeveel aan winkeliers en slijters, hoeveel aan grossiers, enz. enz. Het kan voorkomen, dat in bedoelde week geen kaas of boter verkocht is; in dat geval moet met de laatste levering worden rekening gehouden en worden nagegaan, welk deel daarvan in één week is voort gebracht. Ook moet opgegeven worden of de vee houder aangesloten is bij eenig boter- of kaascontrole-station en zoo ja, welk. Wordt deze vraag niet beantwoord., dan neemt de Crisis-Zuivël-Centrale aan, dat de veehou der bij geen station is aangesloten. De veehouders, die de gewonnen melk niet zelf verwerken, de zoetboeren dus, die de ge- heele melkproductie aan melkinrichtingen of zuivel- of melkproductenfabriek afleve ren, moeten ook gegevens verstrekken, maar deze gegevens zijn minder gedetail leerd dan die, welke over de groep zelf- kazers wordt gevorderd. Dit verschil houdt verband met de om standigheid, dat de effectieve bedrijfsgege vens van veehouders, die aan inrichtingen af fabrieken afleveren, als regel uit de ad ministratie dier fabrieken kan blijken. Dit is voor de groep zelf-kazers als regel niet het geval, zoodat voor deze groep uit voerige administratieve gegevens moeten worden gevergd. Ten aanzien van den veehouder, die niet DUITSCHLAND TUMULT IN DEN BEIERSCHEN LANDDAG. Hitlerianen verschijnen in uniform. In de plenaire zitting van den Beierschen Landdag, waarin de interpellaties der na- tionaal-socialisten verder zouden worden besproken, verschenen gisteren de Hitle rianen in bruine hemden en met de haken kruis-banden om den arm. Toen deu voorzit ter zeide, de nationaal-socialistische frac tie op grond van het reglement van orde van de zitting uit te sluiten, betrad de oa- tionaal-socialist Esser het spreekgestoelte en riep: „Driewerf heil voor onzen leider Adolf Hitler". De Hitlerianen en talrijke bezoekers op de tribune stemden hiermee in. Onder giroot tumult riep Esser vervol gens: „Weg met de regeering". De natio- naal-socialisten zongen vervolgens het Ernst Wessel-lied, waaraan ook weer de tribune-bezoekers meededen. De voorzitter schorste daarop de zitting. De premier Held bleef gedurende deze gebeurtenissen zwijgend op zijn plaats staan. Naar het W.B. uit München meldt, heeft de Beiersche regeering het dragen van partij-uniformen voor het gansche land Beieren tot 30 September a.s. verboden. ZUID-AMERIKA TEGEN-REVOLUTIE Iff CHILI. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. ONTPLOFFING OP BRITSCHE TANKBOOT. Vijf en twintig slachtoffers. Aan boord van het Britsche petroleum- schip „Cymbeline", dat te Montreal in de haven ligt, heeft een ontploffing plaats gehad. Na de eerste explosie, volgden spoedig twee andere, waardoor het schip in brand geraakte De geheel brandweer werd ge- requireerd. Naar thans is vastgesteld hebben de drie ontploffingen 25 dooden gemaakt. Het aantal gewonden bedraagt 50. Het aantal slachtoffers is bijzonder groot, doordat de ontploffingen met groo- te tusschenruimte op elkander volgden. De bergingswerkzaamheden blijken uiterst moeilijk. De brandweer moest er zich toe beperken om met de dravende spuiten een verdere uitbreiding van de brand te voor komen, daar in de directe nabijheid van het brandende schip een groote olieop slag plaats ligt. ONTPLOFFING IN VUURWERK FABRIEK. Twee vrouwen gedood. In een voorraadkamer van een vuur werkfabriek te Londen heeft een ontplof fing plaats gehad, waardoor het gebouw gedeeltelijk in brand geraakte. De ruiten van de huizen ii^den omtrek sprongen. Twee vrouwen zijn om het leven geko- ZES JAREN ZWARE KERKERSTRAF VOOR MATUSCHKA. Gisteravond om 20 uur 20 heeft de Weensche rechtbank vonnis gewezen in het proces tegen Matuschka. Matuschka is veroordeeld tot zes jaren zware kerkerstraf, verzwaard met een vas tendag en een harde legerstede op iede- ren 31 December en 30 Januari. Als hij zijn straftijd zal hebben uitgezeten, wordt hij uitgewezen. Bovendien zal hij de proces kosten moeten betalen en een schadeloos stelling uitkeeren aan de Oostenrijksehe bondsspoorwegen tot een bedrag van' 4199 schellingen. De preventieve hechtenis sinds 7 October 1931 zal., in mindering van den straftijd worden gebracht. Omtrent het verloop van de zitting wordt nog het volgende gemeld: Om kwart over acht werd Matuschka de zaal binnengeleid. Allen waren doodstil Vijf minuten later verscheen het gerechts hof. Nadat was mededeeld dat alle door de verdediging als verzachtende omstan digheden megedeelde aangelegenheden van de hand worden gewezn, werd het vonnis voorgelezen. Er wordt geconstateerd dat Matuschka ongetwijfeld met voorbedach ten rade heeft gehandeld. Hij zelf heeft toegegeven dat het op twee of drie doo den niet aankomt. Matuschka is met groot raffinement opgetreden. Het gerechtshof staat met den psychiater op het stand punt dat beklaagde simuleert. Het motieg van zijn daad is ongetwijfeld van materiee- len aard. Hij heeft door zijn aanslag de spoorwegen willen nopen zijn uitvinding tot vermijding van spoorwegongevallen te koopen. Een bezwarende omstandigheid is de herhaling van den aanslag. De ver- deiger zag van beroep af. De vrouw van Matunschka viel bij het verlaten van de rechtszaal in onmacht. Zij werd de kamer der juryledgen binnenge dragen en daar door doktoren behandeld. De deskundigen verklaarden dat Ma tuschka een volkomen gezonde simulant is. Zijn z.g. geestesverschijningen zijn geen hallucinaties. Ook heeft hij niet in magi- schen toestand gehandeld. Het O.M. zette uiteen dat Matuschka belang bij den aanslag heeft gehad. Matuschka schilderde hij als „schieber" uit de naoorlogsjaren, die als inflatiehyena naar Weenen kwam en daar huizen kocht in de verwachting, dat de huren zouden oploopen. Het O.M. verzocht een straf zonder aanzien des straf welke Matusch ka in Hongarije zal wachten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Dame aan de gevolgen overleden. Te St. Michielsgestel geraakte mej. van der N. uit Gemert, doordat haar rijwiel slipte onder een juist passeerenden vraent- auto. Zwaar gewond werd zij opgenomen en overleed- eenige uren daarna aan de ge volgen van de bekomen verwondingen. ONDER DE STOOMTRAM GERAAKT. Gistermiddag omstreeks half 5 uur ge raakte te 's-Hertogenbosoh ter hoogte van de Pelssingel de 3(3-jarige Mej. M. onder de juist voorbijkomende stoomtram van de Mij. Helmond-Veghel-Oss. Zij werd in ernsti- gen toestand opgenomen met verwondin- gen aan hoofd, en schouder. Per politie- brancard werd het slachtoffer naar het Groot-Ziekenhuis overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks half acht is te Rotterdam in den Boezem bij het zwem men verdronken de 22-jarige los werkman H. J. Op 't Hof, gewoond hebbende Poot- straat aldaar. De man was met een buur man gaan zwemmen, terwijl zijn echtge- noote aan den walkant toeza-g. Hij pro beerde den Boezem over te zwemmen. Hij verdween hierbij echter plotseling in de diepte. Zijn metgezel kon niet duiken, zoo dat hij geen kans zag den drenkeling op te halen. Eenige omstanders, die het ge val bemerkt hadden, sprongen te water en slaagden er na ©enigen tijd in den man op het droge te brengen. De levensgeesten ble ken evenwel reeds geweken te zijn. Gisteravond is de 7-jarige H. bij het zwembad te Tiel van de brug in het water gegleden en verdronken. De 22-jarige J. D. uit de Leliestraat te Tilburg is gisteravond bij het zwemmen verdronken. LANDGOED AFGEBRAND. Boerderij met schuur in de asch gelegd. Gistermiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de schuur van de be- huizinge „Duivekade" te Nijverdal. Door de droogte en de Noordenwind breidde de brand zioh snel uit, en weldra stonden de boerderij en -het aangrenzend landhuis „Duivekade" in lichter laaie. Het meerendeels op het land werkend personeel waarschuwde in allerijl de brand weer van Nijverdal, die spoedig met den motorspuit ter plaatse verscheen. Met twee stralen werd het vuur aangetast, doch zij kon weinig uitrichten tegen den enorme vuurzee. Alles brandde tot den grond toe af. Van de inboedels, zoo"wel van het land goed zelf als van de boerderij, kon nage noeg niets gered worden. Twee veulens kwamen in de vlammen om. Hoewel alles tegen brandschade verzekerd was is het verlies van de eeuwenoude havezathe Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. 4793 Bij Apoth. en Drogisten welke van ongeveer 1200 dateert niet te vergoeden. Het Landgoed werd op het oogenblik bewoond door mevr. de Wed. F. J. F. Moquette, terwijl do boerderij, die vlak tegen het landgoed is aangebouwd, bewoon-d werd door de landbouwersfamilie J, Niskotte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand vermoedt men, dat weggeworpen asch in de schuur de aanleiding van dezen ernsti- gen brand is geweest. OPSPORING VAN GEHEIMEN ZENDER TE ALMELO. De omroeper gearresteerd. De politie te Almelo is er eindelijk in 1 geslaagd den geheimen zender, die al maanden lang eenige malen per week des avonds na 12 uur op de korte golf uit zond en 3inds eenige weken ook begonnen was des middags tusschen 12 en 2 uur een vroolijk programma uit te zenden, dat den I burgers van Almelo en omgeving veel t vermaak schonk, op te sporen en in beslag: te nemen. Gistermiddag tusschen 12 en 1 uur had daartoe een inval plaats in 't per ceel 11 in het Schalderooi, een der stille achterstraatjes in het centrum der stad, waarin reeds eerder een inval gedaan was, maar na middernacht, echter zonder1 succes. Om halfeen hield een auto stil voor het bedoelde perceel, waaruit vier politie- I mannen stapten, bij wie zich nog drie an deren aansloten. Het pand werd omsin-1 geld en twee politiemannen met twee be ambten van de telefonie belden aan, daar 1 de deur op slot was. Toen zij binnengela- ten waren, begaven enkelen hunner zich terstond naar den zolder, waar zij den zender vermoedden. Er was niets te vin den, doch een luik stond open en door dat luik en de dakgoot kwamen de speurders op den zolder van pand nummer 13, dat in allerijl doorzocht werd. Hier slaagde men er inderdaad in den! geheimen zender met alle toebehooren, microfoon, zendlamp enz. op te sporen. De man, die verdacht wordt als omroeper ge fungeerd te hebben, zekere C. D. was hals! over kop op de vlucht geslagen en had zich uit de voeten gemaakt door over een schutting te klimmen. Terwijl men met den in beslaggenomen zender op weg was naar, het politiebureau vertoonde de omroeper zioh op straat en werd geaiTesteerd en op het bureau verhoord. Hij ontkende even wel hardnekkig iets met den zender te make te hebben. Er zijn verschillende aan wijzingen, dat genoemde D. den zender ge regeld bediend heeft, ofschoon eveneens vaststaat, dat er een geheele combinatie van personen is, die deze geheime zend- beweging voor een deel steunde en voor een ander deel exploiteerde. De bedoelde D. is een werklooze, die examen wilde doen voor een zendvergunning en zioh al dus oefende, terwijl hij er tevens langs dezen weg in geslaagd was, zich een broodwinning te verschaffen, wijl tal van giften voor den omroeper binnenkwamen van burgers, die zich zeer voor den gehei men zender interesseerden. Tegen D. is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van het radio-reglement. Even voor de inbeslagneming had de geheime zender nog een brand in Almelo omgeroe pen, terwijl de laatste gramofoonplaat, die gedraaid was het populaire Kovacs Lajosnummer gegeven had. Het staat vrij vast, dat de genoemde combinatie nog over meer geheime zendin- stallaties beschikt, waarmee men het uit zenden wil voortzetten. „Tel." EEN SPARTAANSCHE MOEDER. Zwanendrama in Kampens stadsgrachten. De correspondent van het „Hbld." te Kampen meldt: Ze hadden de laatste jaren heel wat moeite en zorg gegeven in de stadsgracht te Kampen. Door welke oorzaak was niet na te gaan, maar zij waren onrustig gewor den en deserteerden telkens door de sloo- ten naar de kolken langs den zeedijk, waar ze moeilijk waren terug te vinden en nog j moeilijker weer op te vangen. En van nes telen was heel geen sprake, nog minder van broeden. Daarom was het een evenement, toen het wijfje dit voorjaar in het riet een nest ging bouwen en spoedig daarna zich te broeden zette. Om haar daarbij volmaakte j rust te geven, werd zelfs langs den oever een rietmatten haag opgetrokken. En al gemeen was de voldoening toen het broed sel uitkwam, eerst drie kuikens en daarna nog twee nakomers. Ook vader zwaan toonde zich trotsch op zijn kroost dat door I de ouders met zorg werd bewaakt. En daarmee hadden zij het druk, want do drie eerstgeborenen, vlugge diertjes, waren in voortdurende actie en snelden ver vooruit, terwijl de beide anderen het tempo niet konden houden en telkens achterbleven, J blijkbaar tot bezorgdheid en ergernis van mama. Zoo bleef het tot enkele dagen ge- j leden een der zwakkere kuikens op het appèl ontbrak. Er werd overal gezocht, maar het beestje was verdwenen, wat zeer bevreemde bij de waakzaamheid der ouders. Maar gisteren werd de oorzaak der verdwijning ontdekt. De oppasser nam toen tot zijn verwondering waar, dat iemand bezig was het tweede nakomertje eveneens van kant te maken en dat beuls- werk "werd verricht door.... moeder-? zwaan in eigen persoon, die haar jong on der drukte. De oppasser kon nog juist bijtijds toeschieten om het diertje te red- f den en buiten het bereik van de spar- 1 taansche moeder te brengen. De Junta ten val gebracht. Zooals gisteren in een deel van onze vo rige oplage gemeld, is Donderdagavond, m Santiago (Chili) een contra-revolutionnaire beweging uitgebroken, die ten doel had de socialistische junta te verdrijven en Mou- tero, die tien dagen gele wen door de junta uit zijn ambt van president werd ontzet, weer aan het bewind te brengen. Of dit laatste echter werkelijk in de bedoeling lag, is nog een open vraag, want wel is de con- tra-revolutionnaire beweging, die onder leiding stond van generaal Saenz, er in ge slaagd, de junta ten val te brengen, doch Saenz heeft zichzelf onmiddellijk daarop tot hoofd van den Chileenschen staat uitgeroe pen. Hij werd bij zijn actie gesteund door ge neraal Gruz DaviLa en Alessandri. De leden der socialistische junta vluchtten naar het presidentieel paleis, doch de troepen van generaal Saenz slaagden er in zich van dit paleis meester te maken. Na korte onder handelingen met de junta gaf deze zich over. Kolonel Grove, het hoofd der junta, werd gevangen genomen. Saenz .heeft me degedeeld, dat alle garnizoenen zioh De- reid hebben verklaard het nieuwe anti communistische régime te steunen. De junta gaf zich over, nadat kolonel Ar- riagada, de commandant der Carabineros had verklaard., dat zijn troepen in geen ge val wilden deelnemen aan een burgeroor log, zoodat hij zijn mannen, die bij het pre sidentieel palei9 waren opgesteld, terug trok. Daarop overhandigden de leiders der contra-revolutionnaire beweging aan kolo nel Grove een ultimatum, dat de junta zich voor halftwaalf 's avonds moest overgeven, daar het paleis anders zou worden gebom bardeerd.. Intusschen trokken troepen-af- deelingen der contra-revólutionnairen door de straten, waar op de strategische punten tanks werden opgesteld. Spoedig werd be kend, dat steeds meer troepen zioh aan de zijde van de contra-revolutionnaire bewe ging schaarden. Tal van vliegtuigen cirkel den boven de stad.. Gewelddadigheden heb ben evenwel niet plaats gehad, en zonder bloedvergieten heeft de junta zich overge geven. Grove en de andere leden der junta zullen vandaag naar de grens worden ge bracht. In de nieuwe Chileensche regeering heb ben zitting genomen Carlos Davila, Pedros Cardenos, Alberto Cadero, generaal Mo reno en schout-bij-nacht Jouanne, die wel licht vervangen zal worden door Alossan- drie, een zoo van den vroegeren president. De nieuwe regeering noemt zich nationalis tisch eh zegt het socialisme langs normale wegen te willen verwezenlijken, met. eer- 1 biedigïng van de wet, de orde en den eigen dom. Naast de geruchten omtrent den terug keer van Montero, doet ook het gerucht de ronde, dat de tegen-revolutie zich gecon centreerd heeft om den ex-dictator Ibanez, die ook voornemens zou zijn naar Chili te rug te keeren. Ibanez, die zich te Mendoza bevindt, heeft de laatsten tijd veel getele foneerd met Santiago. Hij weigerde zich uit te laten over de jongste gebeurtenissen, toen een correspondent van United^ Press naar zijn meening vroeg, doch zeide in ver band met de jongste revolutie alleen: „Arme Cbilenen". zelf de melk verwerkt, kan worden vol staan met globale schattingen. De veehou der moet opgeven den naam en vestigings plaats van de fabriek, waaraan hij de melk levert, en of hij lid is van een bepaalde coö peratieve zuivel- of melkproductenfabriek. Wanneer de vehouder de vereischte ge gevens heeft verstrekt en de ambtenaar deze op de subsidiekaart heeft aangetee- kend, dan wordt die door den veehouder (eventueel diens gemachtigde) ondertee kend. Onmiddellijk daarna kan de uitbetaling plaats vinden, die per koe 2.25 (3 X 0.75) zal bedragen, althans wanneer de koe ge durende de drie weken gehouden werd. Amersfoort. A. OVER. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Drie passagiers gedood. Door een ernstig spoorwegongeluk bij Great Bridgeford in de nabijheid van Staf ford (Midden Engeland) zijn drie passa giers gedood en meer dan 12 reizigers zwaar gewond. Het aantal lichtgewonden is nog niet vastgesteld, maar in ieder ge val zeer groot. De trein bestond uit 4 wag gons, waarvan de voorste met de locomo tief in botsing kwam en volkomen ver splinterde. De overige wagons werden eveneens zwaar beschadigd. De geheele spoorweg, met 4 banen, is door de over blijfselen versperd. Onder de zwaargewon den bevindt zich de machinist, terwijl de stoker slechts licht gewond werd. De oor zaak van het ongeluk is nog niet bekend. Deskundigen uitten de meening, dat mo gelijk door de groote hitte in den loop van den dag de rails zijn uitgezet. HONGERSNOOD TEISTERT NOG STEEDS CHINA. Verschrikkelijke toestanden in het overstromingsgebied. Naar uit een telegram van de commis sie voor steunverleening aan de door de overstroomingen in China geteisterde ge bieden blijkt, heeft de hongersnood in de getroffen streken een zoodanig schrik- wekkenden omvang aangenomen, dat de bevolking door het eten van gras, boom schors en haksel haar leven rekt. Het bedoelde telegram eindigt met de woorden: „Er rest niets meer om te verkoopen dan de kinderen. De prijs voor een jongetje bedraagt zes, voor een meisje tien Chinee- sche dollars. Alle hulpbronnen zijn uitge put. De toestand is ontzettend." NIEUWE VULCANISCHE UITBARSTING IN DE ANDES. In de Zuid-Amerikaansche Andes zijn opnieuw vulcanische storingen opgetreden. Door een uitbarsting van den vulcaan Descabezado is de stad Malargue, die in het voorjaar het meest te lijden heeft ge had van de groote uitbarsting, door een aschregen overvallen. Tevens werden he vige aardschokken waargenomen. ZIEN- EN SPREEKTELEF00N VERWEZENLIJKT. Onzichtbare aftasting met infra-roode stralen. In tegenwoordigheid Van den Franschen Minister der Posterijen vond kort gele den een interessante voordracht plaats, die nieuwe gebieden in de vèrzien-tech- niek toonde. Tusschen het warenhuis „Galeries La fayette" en het redactiebureau van het dagblad „Matin" had de Baird-Nathan Co., een zustervereeniging der Baird-Te- levision Co. in Londen, televisie zend- en ontvang-apparten opgesteld, died oor mid del van gewone telefoonleidingen met el kander verbonden waren. Bij de Mat in" kon men den spreker bij „Lafayette" duidelijk zien. Een bijzondere eigenschap bij de ge bruikte apparaten was, dat de deelnemers zelf niet konden merken, dat zij uitgezon den werden, daar het aftasten, waarvoor anders sterke lichtbronnen gebruikt wor den, nu geschiedde door middel van infra- roode stralen, stralen die liggen tusschen de zichtbare lichtstralen en de warmte stralen. Hiervoor worden ook speciaal gevoelige oellen gebruikt. De uitgeonden persoon wordt dus door de onichtbare infra-roode stralen „afge tast", die precies dcelfde elestrische pul seeringen geven als de 1 ichfc-afta-sb me thode. Dit aftasten in het donker wordt door Baird „Noctovision" genoemd. Binnenkort al een dergelijk experiment plaats vinden over den veel langeren afstand Parijs Dyon.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12