Gibbs Crênie NED. OOST-INDIE UIT DE OMGEVING VRIJDAG 17 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BESCHERMT UW HUIDGT^^ TE6EN DE ZON MET Gr. Tube 55 c. - KI. Tube 30 c. wordt thans vastgesteld, dat de politieke bonden, welker loden in het openbaar in gesloten verband plegen op te treden, ver plicht zijn, den rijksminister van Binnen- landsche Zaken op diens verlangen hun statuten en andere bepalingen met betrek king tot hun organisatie en activiteit voor te leggen. Voorts zijn de bonden ver plicht, elke wijziging in hun doel en hun statuten aan te brengen, en alle instruc ties na te komen, welke door den rijksmi nister tot handhaving van het staatsgezag noodzakelijk .worden geoordeeld. In verband hiermede werd het niet noo- dig geoordeeld, de nationaal-socialïsten bij het vormen van nieuwe organisaties aan bijzondere beperkingen te onderwerpen. ITet bekende uniformverbod is in de nieu we verordening niet opgenomen. De rijksregeering is intusschen niet zon der bedenkingen tot opheffing van het uniformverbod overgegaan. Zij verwacht dat juist het weer toelaten van het dra gen van uniformen de mogelijkheid zal scheppen, onder de leden der bonden on voorwaardelijke discipline te handhaven. Zou dit op een dwaling berusten en zou het weer toelaten der z.g. partij-uniformen leiden tot botsingen tusschen aanhangers van elkaar vijandige bonden, dan zou de regeering genoodzaakt zijn, met krachtige maatregelen, waartoe het genoemde recht van controle haar de gelegenheid biedt, tegen de schuldigen op te treden. ITALIË SBARDELLOTTO TER DOOD VEROORDEELD. Gisteren vond voor het bijzonder ge rechtshof te Rome tot bescherming van den staat het proces plaats tegen Angelo Sbardellotto, die ervan beschuldigd werd mot andere personen te hebben samenge zworen, om het Italiaansche staatshoofd te dooden. Tijdens het verhoor bleef Sbardellotto bij zijn vroeger reeds afgelegde verklaringen. Sbardellotto werd na het requisitoir van den ambtenaar van het openbaar ministe rie ter dood veroordeeld. AFRIKA ABESSINIë'S EX-KEIZER ZOU NOG OP VRIJE VOETEN ZIJN. In tegenspraak met de officieele verkla ring van Maandag j.L uit Addis Abeba, dat de Abessinischc ex-keizer Lidzj Jassoe die er, zooals bekend, na sedert 1917 on der bewaking te hebben gestaan, in slaag de, als vrouw vermomd, te ontvluchten weer zou zijn gevangengenomen, wordt thans gemeld, dat hij zich nog altijd op vrije voeten in de provincie Godzjam moet bevinden. De Abessinische regeeringetroe- pen moeten nog altijd met de opsporing van den vluchteling bezig zijn. Om de hoofd stad Addis Abeba is een cordon van regee- ringstrouwe troepen gevormd, ten einde eventueele aanhangers van den ex-keizer te beletten, zich bij hem te voegen. Bin nenkort zal in Abessinië het regenseizoen inzetten, dan zal de provincie Godzjam tot September toe ten ©enenmale ontoeganke lijk zijn. AMERIKA HOOVER WEDER CANDIDAAT. Voor het Presidentschap der Ver. Staten. Hoover werd gister door de republikein- sohe partij-conventie te Ohicago op voorstel van Josuah Soott weder gekozen tot can- didaat der republikeinsche partij voor de presidentieele verkiezingen. Van de 1154 aanwezige gedelegeerden brachten er 1126 hun stem uit op den huidigen president, terwijl slechts een paar gedelegeerden zich van stemming onthielden. Coolidge kreeg 4 stemmen, senator Blaine 13, senator Jo seph France 4, Dawes 1 en Wadsworth 1. Nadat de redevoeringen waren gehouden, waarin tot candidaatstelling van Hoover werd aangespoord, barsstte een oorverdoo- vend lawaai los en het leek wel, alsof er een volksfeest werd gehouden. Ongeveer vijfduizend luchtballonnetjes in allerled kleuren werden losgelaten, de gedelegeer den bliezen op fluitjes en trompetjes en ontlokten tonen, die de oorvliezen dreigden te verscheuren, anderen trommelden op blikken trommels, of dansten op en neer, een gedelegeerde heesch een der dames op zijn schouders en maakte een rondedans, terwijl onder leiding van de gedelegeerden uit Californië een algemeene dans door de geheele zaal werd gehouden. Op het po- duim stond een der secretaressen van pre sident Hoover handbal te spelen met den minister van Financiën, Mills, waarbij zij een der ballonnetjes als baJ gebruikten. Zoo nu en dan klonk boven dit kermisla- waad het orgel uit, dat ondertusschen werd bespeeld en waar niemand naar luisterde. BUITENL. BERICHTEN. GROOTE BRANDEN. Een groote brand heeft in het plaatsje Liiblow (Mecklenburg) in een uur tijd 22 woningen en opstallen vernield. Verschei den varkens zijn omgekomen en veel meu bilair en landbouwmachines zijn vernield. Het blusschingswerk werd door gebrek aan water zeer belemmerd. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak eergisteren te Stegers nabij de Prui sische grens brand uit in het huis van een metselaar. Tengevolge van den krachtigen wind breidde het vuur zich met groote snelheid uit en stonden in een minimum van tijd 19 huizen in brand. Alle 19 huizen met inboe del en levende have brandden geheel uit. De aangerichte schade wordt geschat op ongeveer 100.000 mark. Gistermorgen vroeg is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schuren van een boerderij te Rappelsdorf (prov. Saksen). De vlammen grepen snel om zich heen en weldra stonden tien woonhuizen' en negen schuren in brand. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niets uit richten. Veertien gezinnen zijn dakloos ge worden. SYLVESTER MATUSCHKA. En zijn geest „Leo". Bij den aanvang der zitting in het Ween- sche proces-Matuschka stelde gisteren de voorzitter aan beklaagde opnieuw de vraag of hij zijn verklaringen staande hield no pens den „geest Leo", onder wiens invloed en druk hij zou hebben gestaan Natuurlijk, antwoordde Matuschka, hand haaf ik mijn verklaring. Al twintig jaar sta ik onder den invloed van den geest. De geest Leo is een wonderman. Zijn beeltenis staat in de dagbladen. Hij heeft me 'n keer een potlood getoond, dat nooit behoeft ge slepen te worden. Daarna begon het getuigenverhoor. De pubieke belangstelling bleek aanzien lijk geringer dan eergisteren. Het getuigen verhoor bracht geen bijzonderheden aan het licht. De meeste getuigen stonden slechts in zakelijke relaties met Matuschka. Een der getuigen achtte Matuschka vol komen normaal, de meeste anderen ver klaarden dat zijn nerveusiteit, zijn besluite loosheid en zijn.... „vroomheid" him altijd was opgevallen Ook het verhoor van een machinist van een der treinen, waarop Matuschka een aanslag heeft gepleegd, bracht weinig bij zonders aan het licht. DE AFFAIRE LINDBERGH. 15 jaren voor een der oplichters. De jury te Washington heeft den vroege- ren agent bij de geheime politie, Gaston Means, die onder valsche voorwendsels van Mrs. Mc. Lean, de uitgeefster van de „Washington Post3' 100.000 heeft ontvan gen, omdat hij haar de Lindberghbaby zou terugbrengen, 15 jaren tuchthuisstraf toebe dacht. N00RSCHE EXPEDITIE NAAR OOST-GROENLAND. Eeuwenoud kamp ontdekt? Een 70-jarige visscher, schipper Hjalmar Breivik, heeft tot taak gekregen een trage die op te helderen, die een eeuw geleden aan de kust van Oost-Groenland moet heb ben plaats gehad. Breivik zal met de offi- cieele Noorsche wetenschappelijke expedi tie naar Oost-Groenland meegaan, die de zen zomer onder leiding van dr. Adolf Hoel vertrekt. Hij zal dan het record op zijn naam brengen, de oudste man te zijn, die zich dit jaar in de Poolzee bevindt en te vens viert hij een jubileum, namelijk dat van zijn vijftigste reis naar het gebied van Groenland. Het gebeurde, waarnaar Breivik thans een nader onderzoek moet instellen, werd 34 jaar geleden door hem ontdekt en toen zond hij een rapport daarover naar de Noorsche autoriteiten; eerst thans worden maatregelen genomen om de zaak nauw keurig te onderzoeken. Breivik vertelt, dat toen hij in 1893 met elf kameraden vischte nabij de kust van Oost-Groenland en op een dag aan land ging, zij daar sporen van menschen ontdekten, Zij volgden die spo ren en vonden toen, dicht bij de zee, drie in den grond uitgegraven holen en aan den ingang van die holen lagen, naast elkaar, de skeletten van achttien mannen. Wij begrepen onmiddellijk, dat we hier niet met een oud-Eskimo-kamp te doen hadden, omdat de geraamten van lange menschen bleken te zijn. In de spelonken lagen walrushuiden en op eenige plaatsen van de muren troffen we ook woorden aan, die we echter niet konden lezen'3, aldus rapporteerde Breivik. Zij namen eenige voorwerpen mee, die thans in een museum te Tromsfj tentoongesteld worden. De man nen zeggen, destijds niet veel belang aan hun vondst te hebben gehecht, omdat zij aan de kust wel vaker sporen vonden; na hun rapoprt vergaten zij het gebeurde. In 1909 was Breivik opnieuw op Groenland. Hij bezocht de plek weer en vond alles pre cies zooals hij het verlaten had. D© belangstelling, die de Noorsche auto riteiten thans voor deze zaak hebben, staat in verband met het geschil met Denemar ken over Groenland. Indien namelijk waar is, wat men in Noorwegen aanneemt, dat de geraamten afkomstig zijn van Noorsche vis- schers, die daar gestrand zijn en omgeko men, dan zou dat door Noorwegen als be wijs kunnen worden aangevoerd voor de stelling, dat het al tientallen jaren geleden de visscherij aan de kust van Oost-Groen land beoefende. EEN NIEUWE POOLTOCHT VAN DE „MALYGIN". Ook buitenlandsche toeristen gaan mee. Ten einde de overwinteraars op Franz Joseph-eiland af te lossen en een nieuwe groep er heen te transporteeren, zal de ijs- breker „Malygin", naar de „Krasnaja Ga- zeta" meldt, weldra weder twee tochten naar het Noordpoolgebied ondernemen. De eerste vindt plaats in het begin van de maand Juli en de tweede in Augustus. De tweede reis geschiedt mede op verzoek van het verkeersbureau „Intoerist", zulks naar aanleiding van bij het bureau binnengeko men brieven van eenige buitenlandsche toe risten, die zich voor een Noordpoolreis op gaven. Vermoedelijk zal aan den tweeden tocht ook de secretaris van de internatio nale vereeniging voor de bestudeering van het Poolgebied, dr. Bruns, deelnemen, die een onderzoek wil instellen in verband met nieuwe Noordpool-tochten van de Zep pelin in de toekomst. H00GE SPRINGVLOED IN MIDDEN-JAVA. Overstroomingen te Semarang. Aneta seint uit Cheribon: Een springvloed, welke een half uur duur de, was oorzaak dat een laaggelegen goe- dang, waarin suiker was opgeslagen en toe behoorde aan de Intern. Crediet- en Han delsver. Rotterdam, onderliep. 1000 zakken suiker werden onbruikbaar. Het waterpeil bereikte een hoogte welke het sinds men- schenheugenis niet heeft bereikt. Te Semarang werd de stand van 125 c.M. boven het Semarang-peil geconstateerd, ter wijl 90 c.M. normaal is bij hoog water. Aan den havenka.nt ontstonden overstroomin- gen. In een half uur tijd steeg het water 40 c.M. Het droogdok van 's lands baggerbe drijf, waarin 2 booten waren opgenomen, is volgeloopen. Het pakhuis van het Prov. Zoutbedrijf is ondergeloopen De schade be draagt duizenden. Een tank van de Pure Cane Molase Cy met een inhoud van 30 tons molasse, is volgeloopen. Andere tanks, welke rondom het water zijn gelegen, als mede talrijke goedangs zijn overgestroomd. HET HANDGELD VAN DEN KOLONIAAL. Ook hierin brengt de crisis de klad. Aneta seint uit Bandoeng: Het Legerbestuur heeft vastgesteld, dat de handgelden bij verbintenissen van mili tairen voor het leger in Ned.-Indië per 1 Augustus gebracht zijn 75 procent van het huidige bedrag. Per 1 Jan. 1933 worden ze teruggebracht tot de helft, per 1 Juli 1933 tot 25 procent en op 1 Jan. 1934 worden ze geheel afgeschaft. JEUGDDEMONSUKJATIE VAN DE DISTRICTS BONDEN VOORSCHOTEN EN LEIDEN te Wassenaar op Zondag 19 Juni. Het programma van de jeugddemonstra- tie is verschenen en al meer en meer komt er „spirit3' m de locale demonstraties van onze Katholieke jeugdbeweging. Als gewoonlijk staat voor elk Patronaat in eigen Parochiekerk een Algemeene H. Communie op het prégram, waarna men al spoedig op moet trekken naar Wassenaar waar om 11.45 een plechtige H. Mis wordt opgedragen met de schoone intentie: dat ons eerste doel bereikt moge worden, d.i. allen strijders voor Christus; aan Christus Trouw. Voor de eerste keer wordt gezamenlijk gezongen de Mis VIII Credo III onder leiding van kapelaan C. Roest. De wisse lende gezangen worden gezongen door het jongenskoor van Oegstgeest. De predicatie wordt gehouden door den weleerw. heer A. de Bot. Om 1 uur gaan de jeugdige demonstran ten in opmarsch naar het terrein bij de Jonkerlaan waar de magen zullen voorzien worden: Daarna zal de stoet opgesteld wor den voor de demonstratie, welke precies 2.15 uur afmarcheert. Na vijf minuten zal de défilé plaats heb ben voor het Kerkelijk en Wereldlijk gezag. Op het Schulpplein aangekomen zal het Pa- trooaatslied gezongen worden. De aankomst op het sportveld aan den Katwijkschen weg is berekend te zijn 3.15 uur. Een kwartiertje later vangt de voet balwedstrijd tusschen District Voorschoten en District Leiden aan. Tegelijkertijd wordt een volley-wedstrijd gespeeld tusschen de Patronaten Wassenaar en Voorschoten. De gymnastiek-demonstraties zullen van 56 uur plaats hebben. Na de afmarsch zal de stoet te 6.30 uur op het plein voor de kerk aankomen voor een gemeenschappelijke hulde aan Christus Koning, waarmede de mooie dag een goed einde neemt. De Harmonie- en Fanfarecorpsen van Zoeterwoude, Stompwijk en Leidsohendam zullen de demonstraties opluisteren. Wij hopen dat het weer zich goed houdt en zijn overtuigd dat deze demonstratie goed zal slagen. De organisatie is frisch en kloek. De Patronaatscommissie van Wasse naar heeft nu reeds een reuzenarbeid ver richt. WOUBRUGGE. Het museum. Van alle aanwinsten voor ons museum, telkens melding te ma ken, is niet doenlijk, toch komen inzendin gen die kenbaar gemaakt mogen worden. De heer Jacob Jongeneel schonk een ge- beldhouwde sohielingschaaf anno 1728, de heer Jan van Raad, een veerploeg anno 1774, uit de wagenmakerij van Jan van Zwieten 1832, de heer C. Verweij uit zijn wagenmakerij twee z.g. Gerritschaafjes, begin 18de eeuw en de heer Jacog van Raad een interessante geelkoperen tabak doos, anno 1712, met sybolen en inseriptiën. Ook zullen straks volgen een zevental foto's van portretten van historische perso nen uit ons dorp uit vorige eeuwen, welke worden bewaard in Rijksprentenkabinetten. Ons raadhuis kan al de oudheden niet meer bevatten, het archieflocaal moest al een deel overnemen. ZOETERMEER—ZEGWAART. Voor de melkveehouders. De melk veehouders te Zoetermeer woonachtig, die aanspraak maken op de uitkeeringen inge volge de crisis-zuivelwet 1932 worden op geroepen om op Maandag en Dinsdag, 20 en 21 Juni a.s., des voormidda.gs tusschen 9 en 12 uur en des middags tusschen 1.30 en 3.30 uur, ter Secretarie te komen om opgaaf te doen van de op 15 Juni. 1932 in hun bedrijf verzorgd wordende melkgeven de koeien. Daarbij zal ondermeer ook op gaaf moeten worden verstrekt van de melk productie in de week van 12 tot en met 18 Juni 1932 en van de jaarproductie van den veestapel in 1931. De melkveehouders te Zegwaart woon achtig worden voor het doen dier opgaven opgeroepen op Woensdag en Donderdag a.s., 22 en 23 Juni, op dezelfde uren, ten Raad'huize van die gemeente. UITVAART MR. TH. HEEMSKERK. Op de Algemeene Begraafplaats te 3s-Gravenhage is te ruste gelegd het stof felijk overschot van den minister van Staat, mr. Th. Heemskerk, oud-minister-president, oud-minister van Justitie en oud-lid van den Raad van State, lid der anti-revolutio naire Tweede-Kamer-fractie. Ten huize van wijlen mr. Heemskerk is een rouwdienst gehouden, welke werd ge leid door ds. Bouma, en bijgewoond werd door den vertegenwoordiger der Koningin en door de familie. Behalve een bloemstuk van H. M. de Koningin, waren er ojb. kransen van de naaste familie, de Academie voor Inter nationaal Recht, het Duitsche gezantschap, van het Provinciaal Comité en de Centrale van a.r. kiesvereenigiagen te Utrecht en de a.r. kieskringcentrale te 3s-Gravenhage. De vertegenwoordiger der Koningin, oud-minister Jhr. mr. R. De Mareeo v. Swinderen, nam plaats in een gala-Hofrij- tuig, dat onmiddellijk achter de rouwkoets volgde. Hierna reden nog vijf rijtuigen mede, waarin familieleden en dr. Bouma gezeten waren. Als slippendragers fungeerden boden van de Tweede Kamer. Een groote schare belangstellenden was, lang voor het vastgestelde uur op de be graafplaats samengestroomd, om den groo- ten staatsman de laatste eer te bewijzen. Aanwezig waren de Ministers Ruys de Beerenbrouck, de Geer, Donner, de Graaff, Verschuur, Terpstra en Deckers. Minister Beelaerts van Blokland was verhinderd tengevolge van zijn verblijf in Genève en minister Reymer had zich voor ambtsbe zigheden buiten Den Haag moeten bege ven; enz. enz. De R. K. Staatspartij was vertegenwoor digd door den voorzitter mr. Goseling en den secretaris mr. Teulings. Te ruim half een kwam de rouwstoet op den doodenakker aan. Als eerste spreker trad aan de groeve naar voren de minister van Staat, voorzit ter van den Ministerraad, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die namens de re geering oa. als volgt sprak: „Aan de groeve van dezen uitgestreden strijder wordt ons hart vervuld van den ernst van den dood die ons den gaven en voornamen mensch, mr. Theo do rus Heems kerk, heeft ontnomen. Aan de nagedachtenis van dat rijke leven eerbiedige hulde te brengen, gevoelt de re geering op dit treffende oogenblik als een behoefte en niet minder als een plicht. Wie of wat met dit kostbare leven ver bonden is geweest en de waarde van zijn meer dan gewone begaafdheid en kracht moest ondergaan, begrijpt, dat het passende woord van menschelijken dank te kort schiet. Verwonderen mag dit niet, waar zoovele schitterende uitwendige eigenschappen, in dienst van een werkzaam leven vragen, om een diepere verklaring, die voert naar een verborgen leven. Deze geloovige man verzorgde een diep inwendig leven, dat God tot middelpunt had en dat hem diende tot bron van geest kracht en overtuiging, waarmede hij gear beid heeft tot in zijn laten levensavond. Zijn veelzijdigheid riep hein als vanzelf sprekend telkens weer daarhen, waar zijn uitmuntende en fijne geest zich meer en beter ontplooien kon en waar deze zeker heid van zijn wetenschap en zijn wijsheid richting- en leidinggevend kon zijn. Wij, die Heemskerk in den strijd achter liet, behouden een schoone herinnering aan dezen krachtigen man Gods. Wij zijn hem daarom dankbaar en wij bidden, dat dit rustelooze leven zijn bekro ning in de rust van den eeuwigen vrede moge hebben gevonden". De minister van Staat dr. H. Colijn, was de tweede spreker, die o.m. het volgende zeide: „De Anti-Revolutionnaire partij in ons land heeft gisteravond in het kerkgebouw, waar deze diepbetreurde doode eiken Zon dag met de gemeente placht op te gaan, de gave Gods herdacht, die ons in hem geschonken was geworden. Daar heb ik het woord gevoerd om een overzicht te geven van hetgeen dit rijke, welbesteede leven is geweest. Wanneer ik nu nog een enkel woord ga zeggen namens de A.-R. partij en de a-r. Kamerfractie, dan doe ik dat in aansluiting aan het woord, dat zoo even minister Ruys de Beerenbrouck heeft gesproken en waarin deze het geheele le ven heeft gezet in het licht van „dienen33. Men kan het ook niet anders doen, wan neer men dit leven van een halve eeuw te rug af ziet. Spr. zal niet uitweiden over den buiten gewonen dank, dien de A.-R. partij en frac tie verschuldigd zijn aan dezen man. Spr. constateert eenvoudig, dat Heemskerk gediend heeft het land, de Kamer, zijne partij, zijne fractie en zijn God en dat is ten slotte het hoogste. Zijn geloof heeft hij kunnen bezegelen op zijn sterfbed. Nog in een persoonlijk gesprek in de Kamer zei Heemskerk onlangs, dat het verzoenend sterven in den Heiland zijn levensrichting en -keuze had bepaald. Dat heeft hij op zijn sterfbed bekrachtigd. De A.-R. partij sluit zich aan bij het woord, dat Heemskerk op zijn 70sten verjaardag sprak: alles in dit leven moet leiden tot het Soli Deo Gloria, want Hij is ons heil en wat goed is in ons leven maakt Hij. Heere, onzo God, wij dan ken U voor wat Gij ons in dezen man hebt geschapen3'. Hierna voerde prof. dr. H. Doogoweerd het woord. Mr. C. J. Heemskerk, oudste zoon van den overledene dankte. Tenslotte sprak dr. Bouma een stichte lijk woord, waarna de plechtigheid met ge bed werd beëindigd. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT JE. 437. Ze trachtten terug te keeren, maar dat ging alles behalve gemakkelijk. Ze namen elkaar bij de hand om steviger te staan. Het was heel moeilijk, want de stroom werd al sterker en sterker. Ze konden bijna niet voor uitkomen. Het is net alsof ik in een storm loop aan de zee, op het strand, zei onze Keesie. 43S. Plotseling voelden zij, dat zij zich niet meer staande konden houden. Ze raakten den grond onder hun voeten kwijt en ze werden door den stroom meegevoerd. Ik glijd ook liever over een ijsbaan, zei het matroosje, maar het verkeersagentje zei niets, die trachtte te zwemmen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6