BUITENLAND DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S IN HET TENNISTOURNOOI DUITSCHLAND—IERLAND DE NIEUWE BRUG voor de pas gebouwde fruit- om de Davis Cup, won Prenn, de Duitsche speler van den Ier hallen te den Haag is thans gereed gekomen en voor Rogers, 'n Overzicht van de partij. Links: Rogers; rechts: Prenn het gebruik opengesteld WOENSDAG 15 JUNI 1932 DUITSCHLAND DE SOCIALE NOODVERORDENING. De werkloozensteun gemiddeld met 23 procent verminderd. Gisteravond is de nieuwe sociale nood verordening gepubliceerd, tegelijk inet een mannest van ue regeermg-von Papen, waar in zij uitaruidung geelt aan kaar wü door nieuwe opbouwenüe maatregelen verbete ring te brengen in den socialen, iinan- cieeien en economischen nood van Duitscii- land. In ihet manifest wordt uiteengezet, dat de regeering allereerst ae bedreigde kaspo- sitie van rijk, landen en gemeenten moet verbeteren, ue thans genomen maatrege len zijn echter niet voldoende, om de ïi- nanciën weer in orde te brengen, zoodat tot verdere bezuinigingen op de begrooting en alle openbare uitgaven moet worden overgegaan. De uitgaven moeten besnoeid worden, omdat gebleken is, dat verhooging der belastingen niet tot verbetering, doen tot vermindering der inkomsten leidt. Het gaat thans? met meer om het bedrag aan socialen steun, dat betaald wordt, maar om het voortbestaan van de sociale wet geving en voor het behoud daarvan moet een beroep worden gedaan op den gemeen schapszin van alle Duitschers. Wat de eigenlijke noodverordening be- treit, deze bevat maatregelen voor het be houd van den werkloozensteun, de sociale verzekering en de steunverieening in het algemeen. De betalingen worden over het algemeen verlaagd tot den stand van 1927. De ouder doms- en mvaliditeitsrente voor invaliden, employe's en mijnwerkers wor den met resp. zes, vijf en vier mark per maand verlaagd. Het aandeel der nagela ten betrekkingen en weezen m de uitkee- riug wordt van 60 pet. op 50 pet. en van 50 pet. op 40 pet. verlaagd en de vaste uitkee- ringen uit de ongevallenverzekering wor den met 15 procent verlaagd, de andere met 7 y3 pet. Wat de uitkeering aan oorlogsslachtof fers betreft, wordt de regeering gemachtigd deze aan te passen aan de andere verlaag de steunuitkeeringen. Kindertoelagen wor den niet meer betaald na voltooiing van het 15de levensjaar. De werklcozensteun. Vooral heeft de noodverordening ten doel de handhaving en garandcering van de uitkeering aan de werkloozen en van de sociale verzekering. De tekorten, dië hier door ontstaan, worden door verschillende maatregelen gedekt. De regeering heeft 1384 millioen mark voor sociale doeleinden op de begrooting uitgetrokken en wel cri sis-steun en werkloozensteun 867 millioen, invalidenverzekering 402 millioen, pen sioensverzekering der mijnwerkers 95 mil lioen en voor den vrij willigen arbeidsdienst 20 millioen. Volgens den huidigen stand van zaken moet gerekend worden op gemiddeld 5.950.000 werkloozen; de tot nu toe gevolg de indeeling in categorieën wordt echter veranderd en het aantal, dat niet voor steun inaanmerking komt wordt verhoogd van 750.000 tot 885.000. Indien de tot nu toe be staande regeling gehandhaafd blijft, bedra gen de totale uitgaven voor de werkloozen van rijk, gemeenten en landen 3557 mil lioen of 500 millioen mark meer dan in 1931. In de eerste plaats worden de uitkeerin- gen, die vallen onder de werkloosheidsver zekering, met gemiddeld 23 prooent ver laagd, waardoor 188 millioen wordt bezui nigd; de crisissteun wordt met 10 prooent verminderd, hetgeen 117 millioen mark zal opleveren; totaal kan door verschillende maatregelen 520 millioen worden bespaard. Ter dekking van de overblijvende 3030 mil lioen heeft de regeering de beschikking over 1083 millioen bijdrage van de werk loosheidsverzekering, 680 millioen (tegen verleden jaar 1352 millioen) van de gemeen ten en 864 millioen aan rijksbijdragen, zoo dat ca. 400 millioen mafk verkregen moet worden door hoogere ontvangsten. Dit kan slechts geschieden door belasting der in komsten van personen, die nog aan het werk zijn. Ten slotte be/handelt de noodverorde ning de algemeene steunverieening aan on vrijwillige werkloozen enz. onder de 60 jaar en het sluitend maken der gemeente-be grootingen. De nieuwe noodverordening betreffende binnenlandsche kwesties, zooals de vrijheid van drukpers, de opheffing van het verbod der storrnafdeelingen en uniformen, kan niet voor Donderdag worden verwacht, doordat moeilijkheden zijn ontstaan over de uniform-kwestie. Men meent, dat in ver band hiermede Hitier en Göring Donder dag j.l. een bezoek aan den rijkskanselier hebben gebracht. ENGELAND BISSCHOPPEN PLEITEN VOOR ONTWAPENING. Groote teleurstelling over Genève. De aartsbisschop van York en vele an dere Anglicaansche kerkvorsten publicee- ren in de „Times" een brief, protesteerend tegen het feit, dat op de ontwapeningscon ferentie nog geen vorderingen zijn gemaakt. De werkelijke plicht van een mede-on- derteekenaar van het verdrag van Versail les bestaat daarin, dat hij het tot een ver bod, of toch minstens tot een belangrijke vermindering der wapens helpt brengen. De slagschepen, militaire vliegtuigen, zwaar geschut, onderzeebooten en tanks moeten worden afgeschaft. Met alle macht, die in ons is, aldus be sluiten de bisschoppen, eischen wij, dat de Engelsche regeering zich onmiddellijk uit spreekt voor een verbod, of ten minste voor een belangrijke vermindering van deze wa pens. ITALIË DE MOORDPOGING OP MUSSOLINI. Volledige bekentenis van den schuldige. De „Daily Telegraph" meldt uit Rome, dat Angelo Sbardelletto, die gearresteerd is, onder verdenking van poging tot moord op Mussolini, een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hij deelde mede, dat de plannen voor den aanslag werden beraamd te Brussel en Parijs, terwijl het geld, waarover hij be schikte, ongeveer 2485 lire9, hem verstrekt was door het agentschap „Rocchioni", dat, naar men aanneemt, een groep anti-fascis ten te Londen is. Sbardeletto deelde verder mede, dat dit het derde bezoek aan Rome was, dat hij voor het plegen van een aanslag op Mus solini bracht. Het eerste bezoek had plaats op 28 Oc tober, toen de duce niet verscheen. Voor de tweede maal kwam hij op 1 April, doch toen was er te veel politie. Toen hij voor de derde maal op 29 Mei naar Rome kwam, werd hij nabij het huis van Mussolini gearresteerd. AMERIKA Tragisch voorval in het Huis van Afgevaardigden. Honderden in lompen gekleede oud-sol daten woonden gisteren de debatten op de publieke tribune het begin van de debatten in het Huis van Afgevaardigden bij over het wetsvoorstel-Patman tot betaling van een bonus van twee milliard dollar aan de oud-soldaten. Terwijl de afgevaardigde Es- lick een pleidooi ten gunste van het voor stel hield, zakte hij plotselingineen en stierf onmiddellijk daarop. Ten teeken van rouw werd de zitting tot heden verdaagd. BUITENL. BERICHTEN. TREIN ER0NGELUKT. 4 dooden, 50 gewonden. Uit San Sebastian wordt gemeld: Een "pelgrimstrein is tusschen Marsage en El- goivar gederailleerd. Er zijn 4 dooden en 50 gewonden. GROOTE BRAND IN EEN DORP. Dinsdagochtend brak in een boerderij aan de Elbingrivier brand uit. De hevige wind joeg de vlammen over de rivier naar het dorp Bollwerk, waar de eene na de an dere boerderij in brand vloog. Tegen tien uur stonden reeds vijf. boerenhofsteden in brand. Men betwijfelt, of het de brand weer zal gelukken, dé rest van het dorp tegen het vuur te beschermen. MENSCHELIJKE KREEFT GEARRESTEERD. De politie te Constantinopel heeft den Amerikaan Plennie Wingo gearresteerd, die een zeer eigenaardige reis rond de wereld maakt. Deze Amerikaan had zich namelijk in het hoofd gezet om een „achterwaarts" re cord te behalen: hij heeft als een kreeft reeds 3928 mijlen afgelegd. Overal ver wekte zijn eigenaardige wandelwijze de verbazing der autoriteiten, die dezen zeld- zamen wandelaar toch gaarne in bescher ming namen. De Turksche grenspolitie echter heeft het paspoort van den Amerikaan in be slag genomen. De eigenaardige wandelaar bevindt zich thans in een Turksche gevan genis. De autoriteiten willen hem geen toe stemming verleenen om zijn kreeftengang voort te zetten, daar zij zulks beschouwen als een aanslag op de openbare veiligheid van het verkeer. DE LINDBERGH-ZAAK. Menas, de geheime agent, die 104.000 dollars los wist te krijgen van mrs. Mc. Clean, uitgeefster van de „Washington Post", door voor te geven, dat hij den baby van Lindberg uit de handen zijner ont voerders zou bevrijden, is schuldig be vonden aan oplichting. HET MATUSCHKA-PROCES. Vandaag begin van het proces. In de groote zaal van de Weensche recht bank begint heden onder leiding van rech ter Zeidler het proces tegen den spoorweg- misdadiger Sylvester Matuschka. De belangstelling van het publiek voor deze zaak is zoo groot, dat alle beschik bare plaatsen in de rechtzaal zijn gereser veerd. Daar volgens de rechtspraak in Oos tenrijk slechts de beide spoorwegaanslagen bij Anzbach kunnen worden ten laste ge legd, heeft Matuschka zich te Weenen uit sluitend te verantwoorden wegens het mis drijf van openbare geweldpleging, gepleegd door boosaardige handelingen onder bijzon der gevaarlijke omstandigheden. De beschuldiging van den Officier van Justitie Dr. Nahrhaft, berust op de desbe treffende paragrafen van de Oostenrijk- sche strafwet, waarbij veroordeeling tot kerkerstraf van één tot vijf jaar en, naar mate van de „grootte der misdadigheid en het gevaar" ook tot tien jaar mogelijk is. In de-ze zaak zijn 23 getuigen, onder wie de vrouw van den beklaagde en de psy chiater gedagvaard. De psychiater heeft Matuschka volkomen toerekenbaar ver klaard. In het proces, dat waarschijnlijk vier da gen zal duren, zullen ook de rapporten van het door de Duitsche en Hongaarsche po litie ingestelde onderzoek worden voorge lezen. Met dit proces 'is echter de vèrant- woording van Matuschka voor het gerecht niet ten einde. Hoezeer zijn verdedigers Dr. Ettinger en Dr. Grauaug zich ook inspan nen om een andere beslissing te verkrijgen, blijft de rechtzaak te Weenen slechts een voorspel, waarop later de uitlevering naar Hongarije zal volgen. Ook Duitschland heeft de uitlevering van Matuschka ge vraagd. Daar hij echter Hongaarsch onder daan is en het verzoek om uitlevering van Hongarije bovendien nog vroeger was inge diend, zal in Hongarije het definitieve von nis worden uitgesproken, daar dit land zijn onderdanen niet meer uitlevert. Een pro ces in Duitschland in verband met den aanslag bij Jüterbog zou dus zonder Ma tuschka gevoerd moeten worden. De door Matuschka gepleegde aanslagen zijn de volgende: De eerste aanslag pleegde hij in de och tenduren van 1 Januari 1931 bij Neuleng- bach in de nabijheid van Anzbach. Hier wa ren verbindingsstukken der rails losge schroefd. Een boemeltrein reed over de be wuste plek, doch er gebeurde niets. Ge constateerd werd echter, dat hier een mis dadige aanslag had plaats gehad Op 30 Januari 1931 werd precies op dezelfde plaats een nieuwe aanslag op den D-trein WeenenPassau gepleegd, waarbij de lo comotief ontspoorde. Een aantal spoorweg beambten werd licht gewond. Hier was een 1.70 Meter lange ijzeren staaf dwars over de rails gelegd en met drie schroeven vast gemaakt. De plaats van den aanslag was zoo gekozen, dat de trein in geval van ont sporing van den 8 Meter hoogen spoordijk had moeten vallen. Een onmiddellijk onder zoek leverde hier de eerste aanwijzingen op in de richting van den dader. Toen ging Matuschka naar het buiten land, naar Duitschland en Hongarije. Op 8 Augustus pleegde hij den aanslag op den D-trein BazelFrankfurt bij Jüterbog, in het einde van een groote bocht naar links, op den 10 Meter hoogen spoordijk. De wa gens van den trein werden ernstig bescha digd en in totaal werden 109 personen ge wond, van wie 4 ernstig. Spoedig daarop, op 13 September 1931, viel de sneltrein BoedapestWeenen op de lijn Boedapest Hegyechalom op de bij Bia Torbagy gele gen dalbrug aan een misdadigen aanslag ten offer. Bij deze catastrophe stortte de locomotief, de tender, een goederen-, een slaap- en drie personenrijtuigen van een hoogte van 25Meter in de diepte. Een geweldige ontploffing had bij deze cata strophe plaats, waarbij 22 menschen om het leven kwamen. De houding van den bij dezen aanslag schijnbaar eveneens licht ge wonden Sylvester Matuschka was zeer op vallend. Hij werd op 7 October 1931 voor de eerste maal als verdachte gehoord, en heeft, nadat zijn vrouw bezwarende ver klaringen had afgelegd, eenige dagen later zijn misdrijven bekend Om een tak seringen iemand doodgeschoten. In het Berlijnsche stadje Neuf chat eau heeft zich Maandag een drama afgespeeld, i waarvan men met recht zou kunnen zeg gen: kleine oorzaken, groote gevolgen. Jaren geleden n.l. had een aldaar wo nend werkman op zekeren dag een tak seringen geplukt uit den tuin van zijn buur man. Deze laatste, die een somber, haatdra gend man was, en bovendien sedert vier jaar werkloos, vergat dit nooit en zwoer zich te zullen wreken. Hij heeft dit thans gedaan en wel door in koelen bloede den man, die het voorwerp van zijn verbitte ring geworden was, met een geweer dood- te schieten. Dadelijk daarop is de moorde naar zich aan de gendarmerie gaan aan geven. Telefoon in vestzak-formaat. De Rijkstelefoondienst te Moskou heeft -et plan opgevat om op alle straten en pleinen van de Russische hoofdstad inge bouwde telefoontoestellen aan te brengen. Tegen een geringe vergoeding zal iedere bewoner van Moskou een kleine microfoon kunnen krijgen voorzien van een stuk snoer en stopcontact. Tevens krijgen de gebruikers een sleutel om de ingemetselde kastjes te openen: zoodoende kan ieder een op alle uren van den dag op straat telefoneeren. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. DROEVIG ONGELUK. Twee meisjes verdronken. Te Emmercompascum zijn gisteren een tweetal meisjes, de 2-jarige de V. en de 4-jarige S. die in de nabijheid van het Hoofdkanaal aan het spelen waren, in dat kanaal gevallen en verdronken. VAN DEN DUO GESPRONGEN. Een jongen ernstig gewond. De motorrijder v. d. B. uit Tilburg reed Maandagavond half elf op den Poppelschen weg onder Goirle, op den duo zittend de 13-jarige A. de R. uit de van Hessen Kas sei straat te Tilburg. De jongen verloor zijn pet en sprong van den duo voordat de motor tot stilstand was gebracht. D knaap kwam daarbij zoo hard op den straatweg terecht, dat hij na eenige oogenblikken het bewustzijn verloor. De spoedig ter plaatse zijnde dokter Daniels uit Goirle constateerde een zware hersen schudding en gelastte onmiddellijke over brenging naar het ziekenhuis te Tilburg. KIND DOODGEREDEN. Gistermiddag ia een vijfjarig kind van den landbouwer D. wonende aan den weg Venray-Horst, door een auto uit Uden doodgereden. De vader moest toezien, dat zijn kind ongeveer 10 meter medegesleurd werd. Het lijkje is door de marechaussee in beslag genomen. VERDRONKEN. Een 23-jarig jongmensch uit Arnhem, dat een fietstochtje over de Veluwe had ge maakt, is bij het baden in het Grijze Veen te Voorthuizen verdronken. Door stoomtram-locomotief gegrepen. Gistermiddag te ongeveer half drie is in de Meeuwenlaan te Amsterdam ter hoogte van den ingang van de Amst. Droogdok Mij. de wielrijder A. de K. door den locomotief van een tram-trein der Tweede N.-H. Tramweg Mij. gegrepen en door den baanschuiver ongeveer 40 M. mee gesleept. Met een diepe vleeschwonde aan den rechterknie en verschillende schaaf wonden is het slachtoffer per auto van den G.G.D. naar het Binnengasthuis ge bracht en daar ter verpleging opgenomen. De oorzaak van het ongeval kan geweten worden aan onoplettendheid van den wiel rijder en het slechte uitzicht ter plaatse. Aan de gevolgen overleden. In het Gasthuis te Delft is overleden de heer L. M. van der Graaff, die verleden week op den Rotterdamschen Weg aldaar door een motorrijder werd aangereden en ernstig verwond. MOORD TE STADSKANAAL. KLEINE OORZAAK, GROOTE GEVOLGEN. Arbeider met een mes doodgestoken. Gisteravond omstreeks acht uur kregen eenige kinderen te Stadskanaal, die aan het visschen waren, ruzie met elkander. De vader van een dier kinderen, de arbei der N. Platje, mengde zich in den twist, wat tot gevolg had, dat de moeder van een der andere kindern zich er ook mede bemoeide. Tijdens den twist tusschen deze beide ouders trok P. zijn mes en verwond de daarmede de vrouw aan den arm. Haar man, de arbeider Dost,, die op korten af stand stond te praten kwam zijn vrouw te hulp. P. trok nu voor de tweede maal zijn mes en trof den arbeider D. in de hart streek. De man viel neer en een ontbo den geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. De politie werd onmiddellijk van het ge val in kennis gesteld. De dader werd ge arresteerd en in de Marechausseekazerne ingesloten. Het lijk van den arbeider Dost is in beslag genomen. De vrouw is niet levensgevaarlijk gewond. vftf BRAND TE AMSTERDAM. Er dreigde gevaar voor de Cathrijnekerk. In een magazijn behoorend tot de par- funierieënzaak van de firma G. v. d. Bergh welke gevestigd is aan den Heiligenweg 40 te Amsterdam, is gisteravond te ongeveer half elf brand ontstaan. In dit magazijn, dat zich bevindt achter de voorkamer van het huis en dat uitziet op de huizen van de Handboogstraat en de pastorie van de Catharijnekerk was de bewoonster van genoemd perceel in gezelschap van een meisje, bezig met opruimingswerkzaam heden. In een hand droeg zij een flesch eau de cologne, in de andere hand een kaars. Plotseling struikelde zij met het ge volg, dat de flesch eau de cologne in stuk ken brak en de kaars in het geurige vocht terecht kwam. Er ontstond een groote vlam, welke zich aan de omgeving mede deelde, met het gevolg, dat het geheel© magazijn in een oogwenk in lichterlaaie stond. De bewoonster holde naar den win kel, waar zij in haar agitatie de Rijkstele foon opbelde, via welken omweg de brand weer gewaarschuwd werd. Deze was wel dra ter plaatse en onder leiding van hoofdbrandmeester Hartdorff werd bet vuur, dat fel uitsloeg, met twee stralen bestreden, waarvan een door het belen dende perceel en de ander door den win kel werd geleid. Tegen den overvloed van het natte element moesten de vlammen het ten slotte opgeven, wat niet wegnam, dat het geheele magazijn uitbrandde. Enkele kinderen, die in de huizen van de Handhoogstraat te bed lagen, werden toen de brand op zijn hevigst woedde ze kerheidshalve naar een veiliger plaats overgebracht, terwijl de geestelijkheid van de Catharijnekerk teneinde overslaan van het vuur zoo goed motreliik te voorkomen, in afwachting van deskundige assistentie, het dak der pastorie had natgehouden. Do eigenaar van het perceel, waarin de brand is ontstaan had de tegen woord ierheid van creest gehad, via den brandmelder in de Handboogstraat de brandweer te alarmee ren. Er was uiteraard zeer veel belang stelling van de zijde van het publiek, dat echter door de politie op behoorlijken af stand van het blusschi nes werk werd ge houden. Verzekering dekt de schade. HEIDEBRAND TE L0ENEN. Gistermorgen omstreeks 8 uur woedde, naar de „Msbd." bericht, een heidebrand op de gronden van de Loenermark, t© Loenen (Vel.). Ongeveer 12 H.A. heide grond is vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. De vrijwillige brandweercorpsen uit Apeldoorn, Eendracht en Loenen verricht ten het blusschingswerk.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5