FAILLISSEMENTEN NED OOST-INDIE RECHTZAKEN SPORT STADSNIEUWS AGENDA WOENSDAG 15 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 OPSLAG VAN BOTER. EEN NADERE REGELING. Het „Hbld.", verneemt, van officieele zijde, dat dc regeering een nadere regeling getroflen heelt voor den opslag van boter ju koelhuizen, waarvan do kosten blijkens hot kort geleden gepubliceerde commu niqué met door de belanghebbenden behoe ven te worden gedragen. De regeling zal als volgt zijn: Dc administratie der voorraden zal voor- loopig gevoerd worden door het crisiszui- velbureau te 's-Gravenhagc. Dengenen, die boter opgeslagen hebben of op zullen slaan en wenschen, dat hun boter ouder deze regeling valt, wordt ge adviseerd om spoedig mogelijk ©en op gave te verstrekken over alle in hun bezit zijnde hoeveelheden boter, die op het mo ment der opgave in een koelhuis zijn opge slagen, onder nicdodeenng van den datum van opslag. Bij deze opgave kunnen alle hoeveelhe den boter van 250 kg. of moer, be'hoorende aan éen firma of vereenigmg, en die zijn opgeslagen vóór 16 Juni, worden opgege ven en onder deze regeling vallen. Verder wordt geadviseerd, ïedero week, vóór 's Woensdags een opgave in te dienen omtrent de hoeveelheden boter, die in de voorafgaande week in het koelhuis werden geplaatst, alsmede van de hoeveelheden, die in de voorafgaande week uit het koel huis werden genomen met de totale hoe veelheid, die zich nog in het koelhuis be vindt. Bij deze laatste opgave mogen al leen hoeveelheden van in totaal 1500 kg. of meer, behoorende aan één firma of vereeni gmg, worden opgegeven; op kleinere quan- titeiten zal deze regeling niet van toepas sing zijn. Bij al deze opgaven moet worden medegedeeld, in welk koelhuis of koelhui zen de opgegeven partijen zijn opgeslagen onder vermelding der plaat-»- en straatna men, de nummers van de betreffende per- ceelen, in welke verpakking de boter is op geslagen, in welken toestand (gezouten of ongezouten), welke herkenningsmerken zijn aangebracht door het controlestat-ion (bij ®iet-gecontroleerde boter aangeven welke andere herkenningsmerken). De boter moet opgeslagen zijn in erken de koelhuizen; als zoodanig worden die koelhuizen beschouwd, die gegevens ver strekken over de op bepaalde data aanwe zige hoeveelheden boter, alsmede over den in- en uitslag van boter. Deze opgaven moeten desgewenscht van iederen eigenaar der opgeslagen boter afzonderlijk worden verstrekt. De regeering behoudt zich- het recht voor de opgaven, zoowel van degenen, die boter opslaan, als van de koelhuizen, op de door haar goedgeachte wijze te controleeren en strafmaatregelen te nemen, in geval on juiste opgaven worden ingediend, alsmede regelen te treffen voor de hoeveelheid, die in totaal kan worden opgeslagen en het tempo daarvan, benevens voor het tempo, waarin de boter uit de koelhuizen in het vrije verkeer kan worden gebracht. Prijzen. Als prijs in de week van opslag zal wor den aangenomen de in die week vastgestel de Leeuwarder Commi-ssienoteering voor boter, verpakt in 3e vaten, verhoogd met 5 per 100 kg. voor overwaarde en vracht naar het koelhuis. De basis der berekening van den boter- prjjs bij uitslag zal zijn de gemiddelde prijs der door een firma of vereeniging opgesia- gen boter, berekend uit de vorenbedoelde prijzen, en de daarvoor opgeslagen hoeveel heden, verhoogd met 1.50 per 100 kg. per maand, of een gedeelte van een maand, voor kosten van koeling, in- en uitslag, ren teverlies en assurantie, enz. Tijd van uitslag. Deze regeling heeft alleen betrekking op boter, die in het vrije verkeer wordt ge bracht, na-dat de Orisis-zuivelwet in wer king is getreden. Verhandeling van opgeslagen boter is niet toegestaan in de periode van 15 Juni en den datum van het inwerking treden der Crisiszuivelwet. De te betalen heffing na uitslag zal voor iedere firma of vereeniging afzonderlijk worden berekend uit den kostenden prijs, nadat de boter is uitgeslagen, den groot- handelsprijs voor eerste kwaliteit koelhuis- boter in het vrije verkeer in de week van uit-slag, een bedrag voor het normale op slagrisico en matige winst. De heffing zal dan bij uitslag bedragen den groothandelsprijs, verminderd met het bedrag voor het opslagrisico en matige winst, mits deze koelhuisboter van goede slag. Afzet. De regeering waarborgt de afname der Boter tegen kostenden prijs, verhoogd met een bedrag voor opslagrisico en matige wist. mits deze koelhuisboter van goede kwaliteit is. Tegenover deze garantie van de regee ring moeten de houders van de boter zich verplichten om, ingeval de regeering zuiks wenscht, de door hen opgegeven hoeveel heid koelhuisboter aan de regeering tegen kostende prijs af te staan. STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ. WETSVOORSTEL INGEDIEND. De regeering is gekomen tot een rege ling, welke inhoudt, dat de varkensexport wordt geconcentreerd. De regeling van den export van varkens en varkens producten zal dus geschieden door een organisatie, samengesteld uit de belanghebbenden zelf en onder voortdurend toezicht van den mi nister van Economische Zaken en Arbeid. ÏDeze organisatie zal óf den export zelf ter hand kunnen nemen, óf onder haar leiding en toezicht deze kunnen doen geschieden. Bij een artikel als bacon, waarbij de voordeelen der concentratie zeer sterk spre ken zal de organisatie vermoedelijk zelf den export ter hand nemen. Bij de andere artikelen kan met goedvinden van den mi nister voor ieder dezer een regeling worden getroffen. Bij de bacon-export zal de Cen trale overeenkomsten aangaan met de be staande exportbedrijven, voorzoover deze zich daartoe beschikbaar stellen. Bij deze overeenkomsten zal kunnen worden ge bruik gemaakt van de gevoerde onderhan delingen tusschen do vertegenwoordigers der landbouworganisaties cn de expor teurs. Voorloopig zal de export, wil men de varkenshouderij loonend maken, met ver liezen gepaard gaan. De verliezen, welke de Centrale op den export zal lijden, of welke zij zal moeten vergoeden aan anderen, die in overleg met haar den export uitvoeren, zullen moeten worden gedekt uit baten, welke zij verkrijgt uit- den binnenlandschen omzet van var kensvleesch. Bovendien beperkt zich art. 7 van het ontwerp niet alleen t-ot varkens en varkensvleesch, maar geeft de Centrale te vens de bevoegdheid de binnenlandsche prijzen te steunen. Het is niet absoluut noodzakelijk dat zij ter verkrijging der be doelde baten den handel in varkensvleesch in het binnenland geheel tot zich trekt. Voldoende is het, dat degenen, die in hot binnenland varkens doen slachten een ze ker bedrag aan de Centrale afdragen. Prac- tisch is zulks uit te voeren door een tijde lijke aanvulling van de uitvoerbepalingen der vleeschkeuringswet 1919 in dien zin, dat de stempeling vaft geslachte varkens niet mag geschieden dan na betaling van een zeker bedrag. Dit bedrag behoeft niet groot te zijn. Wanneer aangenomen wordt, dat om een loonende teelt te verkrijgen, een bedrag van ongeveer 8 a 9 ct. per pond te gering is, en dat van de vier pond var kensvleesch 2'/j voor het binnenland ge slacht worden, en l1/» wordt geëxporteerd, dan zullen do eerste 2'/a pond samen 12 et. extra moeten opbrengen. Het zal er dus op neer komen da-t men ongeve-er 5 ot. per pond voor hot slachten zal moeten betalen. Dit beteekent voor de detailprijs zeer weinig. Wel echter kan de detailprijs hooger worden door den maat regel, welke hierin bestaat, dat voor de binnenlandsche consumptie een prijs van overheidswege zal worden nagestreefd. Mocht hierdoor eenigermate het gebruik van varkensvleesch inkrimpen, dan zal dit uit den aard der zaak het gebruik van rund- vleesch in de hand werken met het oog op de zeer lage rundvieeschprijzen is dit een voordeel te achten. UITVOERING CRISISZUIVELWET. Regeling voor crisisbotermerken. In verband met de op handen zijnde uit voering der Crisis-Zuivelwet, wordt het volgende ter kennis gebracht van boter- producenten: De heffing, welke binnenkort, d.w.z. om streeks 1 Juli a.s. zal gelden voor boter, dient te worden voldaan, daar aankoop van crisisbotermerken. Boter, welke van een dergelijk merk niet is voorzien, mag als dan niet meer worden vervoerd, verkocht etc. Deze merken worden verkrijgbaar ge steld in twee soorten. De eerste soort wordt gevormd, door de gewone, reeds bestaande Rijksbotermer- ken, welke uitsluitend kunnen worden ge bruikt, door producenten, die zijn aange sloten bij een Botercontrolestation onder Rijkstoezicht. Het Rijksbotermerk in den vorm van het definitieve 'crisis-botermerk, verschilt in zooverre van het bestaande Rijksbotermerk, dat daarop zijn aangege ven de gewichten der hoeveelheden boter, waarvoor deze merken dienen. Uitgegeven zullen worden: A merken voor 1/4, 1/2 en 1 K.G. boter. B merken voor 2 1/2 K.G. bo ter. C merken voor 5 en 10 K.G. boter. D merken voor 25 K.G. boter. E merken voor 50 K.G. boter. Zeer vele, bij een Botercontrolestation aangesloten producenten, zullen op het tijdstip van het in werking treden der wet nog in het bezit zijn van een voorraad der gewone Rijksmerken, zonder aanduiding j van eenig gewicht; deze voorraden kun nen op de gewone wijze worden opge bruikt. De tweede soort merken zal bestemd zijn om uitsluitend te worden gebruikt door boter-producenten, die op dit oogen- 'olik niet bij een Botercontrolestation zijn aangesloten. Ten behoeve van deze pro ducenten, die onder de werking der Cri sis-Zuivelwet, onder toezicht van één der controlestations als vorenbedoeld gesteld zullen zijn, worden afzonderlijke crisis-bo- termerken vervaardigd in geheel dezelfde series als de Rijksbotermerken vorenbe doeld. Gelijk bekend is, worden op dit oogen- blik door talrijke boterproducenten inplaats van de eerdergenoemde A merken, wikkel papieren gebruikt, in welk geval het ge- wenschte A merk op het wikkelpapier is gedrukt. Ook in het vervolg zal het ge bruik van dergelijke wikkelpapieren op de gewone wijze kunnen doorgaan. Naar te verwachten is. zullen echter ook onder de producenten, die voortaan onder toezicht van een Controlestation zijn ge steld, er velen zijn, die in stede van één der bedoelde A merken, gebruik wen schen te maken van een daarmede over een stemmend wikkelpapier. Ook hiervoor is de mogelijkheid open gelaten. Zoowel het model der wikkelpapieren, als de wijze waarop deze van het crisisbotermerk zullen worden voorzien, is onderworpen aan de goedkeuring van den wnd. Direc teur-Generaal van den Landbouw. De verrekening van het bedrag der hef fing, hetwelk de bijgedrukte crisis-boter- merken vertegenwoordigen, vindt plaats via het Boter- cn Kaascontrolestation in welks ressort de betrokken produceqt woonachtig is, volgens door dit station aan te geven regelen. Belanghebbenden wordt ten zeerste aanbevolen de benoodigde merken en/of wikkelpapieren ten spoedigste te bestel len bij den directeur van het betrokken controlestation, daar na het in werking treden der Crisis-Zuivelwet, het vervoe ren, verkoopen, voorhanden hebben of af leveren van boter, welke niet is voorzien van één der door den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid in verband met de uitvoering van de Crisis-Zuivelwet vast te stellen merken verboden is. Ressorten der controle stations. Botercontirolestations: „Friesland" te Leeuwarden: ressort: Provincie Fries land. „Groningen" te Groningen, Prov. Groningen. „Drente" te Assen, Prov. Dren te. „Gelderland-Overijsel" te Deventer, Prov. Gelderland en Overijsel. „Eindho ven" te Eindhoven. Prov. Noord-Brabant en Zeeland. „Maastricht" te Roermond, Prov. Limburg en een gedeelte van Ooste lijk Noord-Brabant. „Zuid-Holland" te 's-Gravenhage, Provincie(s) Z.-Holland en Utrecht. „Noord-Holland" te Alkmaar, Provincie Noord-Holland. „Leiden" te Lei den, Nederland. Kaascontrolestations: „Friesland" te Leeuwarden: ressort: Provincies Fries land, Groningen, Drente en Overijsel. „Zuid-Holland-Brabant" te 's-Gravenhage, Provincies Zuid-Holland, Utrecht, Gelder land, Limburg, Noord-Brabnt en Zeeland. „Noord-Holland" te Alkmaar, Provincie N.- Ho'land. „Het Kaascontrolesattion voor volvette kaas" te Utrecht, Provincies Utrecht, Drente, Overijsel, Gelderland, N.- Holland. „Het Kaascontrolestation Zuid- Holland voor volvette kaas" te 's-Graven- hage, Provincie Zuid-Holland, en Noord- Brabant. GEBRUIK VAN GEMENGDE BLOEM. Lager percentage Zooals bekend staat de Tarwewet den bakkers toe om behalve de gemengde bloem (bloem A) 7 1/2 pet. bloem te ge bruiken, waarin geen inlandsche tarwe is gemengd. Thans gaan geruchten dat deze 7 1/S pet. zullen worden teruggebracht tot een lager percentage. Wij vernemen dat in dezen nog geen definitieve beslis sing is genomen. De Commissie van Advies moet n.l nog gehoord worden, terwijl de beslissing aan den minister is. Overigens lijkt een dergelijke maatregel niet on waarschijnlijk. De bakkers toch hebben, vooral in den beginne, weinig gebruik ge maakt van hun recht om 7 1/2 pet. onge mengde bloem te gebruikenwel werd daartoe in den laatsten tijd meer overge gaan, doch do geheele toegestane hoe veelheid wordt nog niet gebruikt. „Tel." Fimmen voorzitter der S.O.P. af. In een gisteren gehouden vergadering van de Nederlandsc'he Federatie van Trans portarbeiders werd critiek uitgeoefend op de houding van den secretaris van de I. T. F. (Internationale Federatie van Trans portarbeiders), den heer Edo Fimmen, in zake diens houding als voorzitter van de Onafhankelijke Socialistische Partij. De voorzitter van het congres, de heer Brautigam, deelde mee, dat naar de hou ding van den heer Fimmen een onderzoek wa-s ingesteld. De heer Fimmen had ver klaard, dat hij het voorzitterschap van de O. S. P. slechts voorloopig op zich had ge nomen. maar hij erkende, dat dit een ernstige fout is geweest. Het was een mis stap, die verwarrend moest werken, en op dezen grond heeft Fimmen dan ook het voorzitterschap der O.S.P. neergelegd en toegezegd, dat hij, hoewel hij lid der O.S.P. zal blijven, daarin niet meer op den voor grond zal treden. Uitgesproken. M. van der Heul Jr., te Oegstgeest. Cur.: mr. H. R. Goudsmit te Leiden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode en *twee gewonden. Aneta seint uit Batavia: Zondagmiddag is bij Buitenzorg een,auto, waarin gezeten waren de heer B. Konings, directeur der Cocacola-fabriek en diens echtgenoot©, en de hoofdvertegenwoordiger van genoemde firma, de heer P. Lewis, tegen een kilome- terpaal gebotst en over den kop gesla gen. Mevr. Konings was nagenoeg onmiddel lijk' dood. De heer Konings, die aan het stuur zat, en de heer Lewis bekwamen min of meer ernstige verwondingen aan het gelaat. HAAGSCH GERECHTSHOF. De 22-jarige radiotecbniker A. K., van Hongaarsche nationaliteit is door de Rechtbank wegens het plegen van een serie inbraken in de omgeving van Was senaar, veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf door te brengen in een bij zondere strafgevangenis, met ter beschik king stelling van de Regeering. Zoowel de verdachte als de officer van justitie, die tegen K. 3 jaar gevangenis straf had geëischt waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Het Hof heeft heden hot vonnis der Rechtbank bevestigd. BRANDSTICHTING DOOR EEN CHEF-VELDWACHTER? Voor de Rechtbank te Arnhem heeft he denmiddag opnieuw terecht gestaan de on geveer 40-jarige chef-veldwachter G. J. A. uit Zetten, terzake van brandstichting in zijn eigen woning. Op 11 November 1931 was n.l. 's mor gens, toen de kinderen van verdachte juist naar school waren en hij alleen thuis was, brand ontstaan in een der slaapkamers van verdachle's woning te Zetten, zoodat een tweetal slaapkamers totaal uitbrand den. De zaak is destijds reeds voor de Arn- homsche Rechtbank behandeld. Deze ver klaarde de dagvaarding echter nietig, waarop door den Officier van Justitie een nieuwe dagvaarding werd uitgebracht. Evenals de eerste maal ontkende de veldwachter ook thans alle schuld. Het O. M. waargenomen door Mr. La- sonder eischte 1 jaar en zes maanden ge- vangenistraf. Mr. H. H. Roobol uit Arnhem pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. voetbal A.Z.L.—R.O.H.D.A. Voor een zeer talrijk en enthousiast pu bliek speelde A.Z.L. (Personeel Academisch Ziekenhuis) gisteravond een wedstrijd te gen R.OJH.D.A. op het bekende terrein aan de Pesthuislaan. Er werd een mooie partij voetbal ge speeld, nu en dan wel wat forsch, maar de correcte leiding van den scheidsrechter voorkwam erger. Bij de rust was de stand 02, terwijl na de rust A.Z.L., uit een penalty, het eenige tegenpunt maakte, zoodat de match eindig de in 12 voor R.O.H.D.A. Verschillende vooraanstaande personen uit de leiding van het Academisch Ziekenhuis en het Rijksasyl voor Psychopathen waren op het terrein aanwezig. wielrennen* INDIVIDUEEL KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND OP DEN WEG. Voor bovengenoemd kampioenschap, dat dit jaar door de Ned. Wieier-Unie uitge schreven is op 27 Juni a.s. op het traject op de Veluwe (start nabij restaurant „De Waterberg" op den Schelmschen weg bij Arnhem) hebben 4 professionals, 40 onaf- hankeüjken en 67 amateurs ingeschreven. In verband met dit groote aantal in schrijvers heeft de commissie, belast met de regeling der kampioenschappen beslo ten, den wegwedstrijd voor nieuwelingen en veteranen, waarvoor resp. 69 en 9 heb ben ingeschreven en welke wedstrijd ver reden zou worden na den start van de ren ners om het kampioenschap, thans voor te laten gaan, zoodat de wegwedstrijd om 10 uur precies aanvangt en de start van den eersten renner te 10.30 precies zal plaats hebben. Wat gaat er te Lelden gebeuren op Zondag 26 Juni? Zondag 26 Juni a.s zal voor Katholiek Leiden, een dag zijn van historische betee- kenis. Voor de eerste maal zal op dien dag bo ven op „Den Burcht" een plechtige H. Mis worden opgedragen bij gelegenheid van den tweeden Bondsdag der Katholieke Jonge Middenstandsvereenigingen in het Bisdom Haarlem. Dien dag zullen van alle kanten de jonge mannen uit den Ka tholieken middenstand samen- komen op het oudste plekje van onze vaderstad om te getuigen dat thans ook de Katholieke Jonge Middenstand begrepen heeft, dat de tijd, waarin zij als de dragers der toe komst staan, hen opgeroepen heeft tob een eensgezinden strijd tegen de godsdienstige en maatschappelijke ontreddering, waar door de samenleving heden ten dage zoo zeer wordt ondermijnd. En deze honderd voudige getuigenis zal er een zijn, waar toe velen den Katholieken Jongen Midden stand niet in staat hebben geacht, omdat zij, hoewel staande midden in deze tumul- tuezen tijd, niet begrepen hebben, dat er sinds jaar en dag iets gaat veranderen ten goede in de mentaliteit van het groeiende geslacht der Katholieke Middenklasse. De tijd, waarin wij thans leven wordt geken merkt door een groote opbloei der jeugd organisaties, waarin Goddank ook de op groeiende Katholieke Jonge Middenstan ders hebben begrepen, dat op huil jonge schouders de zware maar eervolle taak is gelegd mede te helpen aan den her-op bouw der Christelijke beschaving. Mis schien zal deze of gene twijfelaar ongeloo- vig de schouders ophalen. De Katholieke Jonge Middenstander zal zich hiervan ech ter niets aantrekken, omdat hij weet, dat door twijfel nog nimmer een groot werk tot «tand is gebracht. Hij weet, dat hier alleen de drang tot de daad, voort spruitend uit een groot en sterk geloof in het welslagen der goede zaak, die hij voor staat, vruchtbaar werk voor de toekomst zal kunnen leveren. Maar hij weet ook, dat hij alléén niets zal vermogen. Daarom trekt de georganiseerde Katholieke Jonge Middenstander uit alle deelen van het Bis dom op Zondag 26 Juni naar „Den Burcht" om gezamenlijk met andere K. J. M. V.'ers van God de kracht en de genade af te smeeken staande te mogen blijven in den moeiiijken strijd, die hij te strijden heeft èn als Katholiek èn als Jonge Mid denstander. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vinoentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juni a.s. waar genomen door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, Telef. 523. Op Zondag 26 Juni zullen honderden K. J. M. Vd'ers het bewijs leveren, dat zij be grepen hebben, wat van hun jonge krach ten gevraagd wordt! Op Zondag 26 Juni zullen honderden Katholieke Jonge Mannen, geknield voor Gods altaar, hun eens gegeven woord ge stand doen Op Zondag 26 uni zullen honderden K. J. M. V.'ers bewijzen, dat zij hun tijd heb ben begrepen. Zij zullen bewijzen, dat de toekomst voor de Katholieke Middenklasse nog niet verloren is Maar vooral zullen zij bewijzen, dat zij anders zijn, dan de vele Katholieke Jonge Middenstanders, die nog altijd hun groot ste voldoening zoeken in de beleving van allerlei ontspanningen, zooals sport etc., die, hoe aangenaam ze voor den beoefe naar persoonlijk ook mogen zijn, niet veel waarde hebben, waar het gaat om de suc cesvolle bevordering der Katholieke ge dachte op religieus en maatschappelijk ter- Daarom ook zal de dag van 28 Juni er een zijn van groote beteekenis voor den Katholieken Middenstand, niet alleen in Leiden, maar ook ver daarbuiten. Voor den georganiseerden Katholieken Jongen Mid denstander zal het een dag zijn van groote voldoening omdat hij zich lid weet van da keurbende, die geroepen is den Katholie ken Middenstand te bewaren voor Kerk en Maatschappij. Voor den niet in K. J. M. V.-verband reorganiseerden Katholieken Jongen Mid denstander zal de dag van 26 Juni een be schamende les bevatten. Beschamend, omdat hij nog steeds niet zijn taak als Ka tholieke Jonge Middenstander heeft be grepen Moge daarom de tweede Bondsdag der K. J. M. V. hier te Leiden de oogen openen van al degenen, die nog buiten him orga nisatie, de K. J. M. V. staan Mogen zij er toe gebracht worden door deze historische gebeurtenis zich op te ge ven als lid van dé K. J. M. V. „St. Peter Kanis", zoodat ook op hen van toepassing zullen zijn de refreinwoorden van het Bondslied: Man van karakter en man van de daad; Strijder voor Christus in huis en op straat K. J. M. V. is je naam, K. J. M. V. in je vaan, Kerels vooruitLaat dc trommen nu slaan K. J. M. V. Houzee De Pro-pagandacommissie voor den 2en K.J.M.V.- Bondsdag. DE HUISVESTING VOOR STUDENTEN TE LEIDEN. Zooals wij destijds hebben gemeld, wordt er op dit oogeublik onder de te Leiden studeerenden een enquête gehou den, welke ten doel heeft te trachten een overzicht te krijgen van de kosten, die aan het student-zijn te Leiden zijn ver bonden en in het bijzonder om op de hoogte te komen van de kosten, die de huisvesting voor den student meebrengt. Hoewel het resultaat van het onder zoek eerst over eenige dagen gepubliceerd zal worden, brengt het. nummer van de Virtus Concordia Fides" van deze week reeds het een en ander, dat met deze enquête in verband staat. Hieruit en uit hetgeen ons van officieele zijde werd meegedeeld, is het volgende ontleend: Ongeveer een derde van de op kamers wonende studenten heeft de toegezonden vragenlijsten ingevuld ingeleverd. Als be wijs welk een indruk de ingestelde enquête heeft gemaakt moge dienen dat een groot aantal verhuurders hebben bericht, dat zij de huurprijzen der kamers hebben verlaagd. Verscheidene studenten wonen in Den Haag. Ook 9X wqrden de kosten van spoor en tram enz. of van de kamerhuur verlaagd, dan nog zal het niet gemakkelijk zijn om de meerderheid der spoor-, tram of fietsende studenten te bewegen zich in Leiden zelf te vestigen. Daarbij komt nog, dat de plotselinge verarming, die het vorige jaar begonnen is, tallooze gezinnen, die het toch al niet breed hadden, tot de uiterste bezuiniging dwingt en daaronder viel allereerst het laten wonen van stu deerenden te Leiden, hetgeen voor een snel toenemend aantal jongelui uit na burige plaatsen onder deze omstandig heden een weelde werd. Daarbij kwam, dat aan de algemeene daling van prijzen de kamerhuren maar weinig deelnamen als gevolg van het gelijk blijven der huis huren en de nog steeds hoog blijvende hypotheekrenten. Bovendien de manne lijke student vooral, leeft nu eenmaal zui nig. Een uittocht uit Leiden heeft voor dezen cursus reeds plaats gehad en ge sprekken met kamerverhuursters kunnen ieder overtuigen, dat deze uittocht dit jaar nog verderen voortgang zal hebben. Uitvoerig wordt er op gewezen, dat tot. nog toe ook het vereenigingsleven veel geld heeft gekost. Maatregelen worden overwogen om ook hierbij in de nabije toekomst de noodige versobering in te voeren; dit geldt zoowel voor de kosten aan het lidmaatschap van het L. S. C. als aan die der andere studenten en sub- vereenigingen verbonden. Het rapport komt tot de conclusie, dat

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2