HET PAD LANGS DE KLIP. DINSDAG 14 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Zondagmiddag is de 37-jarigo wielrijder W. K. P. op den rijksweg EnschedeHen gelo onder de gemeente Lonneker, toen hij plotseling den weg wilde oversteken, door een auto gegrepen. Hij werd met een ern stige schedelbreuk naar het R« K. zieken huis te Enschede overgebracht, waar hij gisteren aan de gevolgen is overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De landbouwer J. van Kessel is op den Rijksweg RoermondVenlo aangereden door de auto van dr. O. uit Horn en is aan de gevolgen overleden. MOTORRIJDER VERONGELUKT. De ongehuwde J. D., oud 23 jaar en af komstig uit Echt (L.) is Zondagmorgen met zijn motor verongelukt op den Waldfeuch- terweg naar Duitschland. De man was op slag dood. NEDERLANDSCHE FAMILIES VERONGELUKT. Naar een der Duitsche medewerkers van het „Hbld." meldt is Zondag op den rijks weg van Keulen naar Neuss een automo bielongeluk gebeurd, waarbij twee Neder- landsche echtparen het slachtoffer waren, n.l. het echtpaar Kayzer uit Venlo en het echtpaar Swanenborg uit Uden. De beide automobielen werden totaal vernield en de vier inzittenden met zware verwondingen aan het hoofd overgebracht naar het R. K. ziekenhuis te Neuss. Onmiddellijk levens gevaar bestaat er niet voor de gewonden. DE GASVERGIFTIGING OP DE „MARNIX". Dr. Hoffman verdronken. Men meldt ons uit Amsterdam: Nadat Maandag vroeg de „Marnix van St. Aldegonde" was verhaald, is men langen tijd vergeefs aan 't dreggen geweSst, totdat in den namiddag eindelijk het stoffelijk overschot van dr. Hoffman is opgehaald. Hij moet dus over boord zijn geslagen, zonder dat iemand ddt heeft bemerkt, na dat hij Beukelaar een injectie had toege diend. Het uitstroome id gas uit 'n open gesprongen ventilatieluikje in een naast gelegen hut heeft hem zoowel als de andere personen, die hun gasmaskers afgezet had den in de open lucht, bedwelmd. Het dek had bij de poort, waardoor de mannen het inwendige van het schip verlieten geen verschansing en zoo moet de ongelukkige, door het blauwzuurgas bevangen, in het water gevallen zijn. Verdronken. Te Bonnegerveen is het 6-jarig zoontje van den heer S. K. vermoedelijk spelende in het water geraakt. Nadat men het kind geruimen tijd had gezocht, vond men het tenslotte verdronken in het Kanaal. DRIE HUIZEN TE ALMELO VERBRAND Te Almelo is gisteren de woning van den rijwielhandelaar J. G. Gossen geheel door brand vernield. Gisteren ontstond brand in een blok van drie woningen in de Brug straat. Twee der huizen, bewoond door den fruithandelaar J. Kool en den sigarenhan delaar F. Smit, brandden geheel uit. Het derde huis kreeg veel waterschade. Alles was verzekerd. FEUILLETON. Uit het Engelsch van J. S. FLETCHER. 52) „Waar werkt hij vroeg Marrows. „Op de oude weverij, meneer, bij me neer Etherton", zei de hospita. „Net als Madgwick hier. O, hemel „Houdt u maar kalm, juffrouw", verzocht Marrows. „Ik zal u eerst een paar vragen doen. Deze twee wonen al een tijd bij u, niet? Juist en gaan ze nu niet wat plot seling weg? Zijn Madgwick draaide zijn hoofd om en koek de hospita waarschuwend aan. „Vertel hem nikssnauwde hij. „Hij heeft geen recht om je wat te vragen. Zeg 'm niks ik doe het ook niet!" „Dat zullen we nog wel eens zien, vriend", ging Marrows voort. „Nu, juf frouw „Luister niet naar 'm, zeg ik jeriep Madgwick. Hij wierp een minachtenden blik op Stones en keek toen woedend naar Wathershaw, die hem van de overzijde gadesloeg. „Je hebt het recht niet, met iets te vragen, Marrows", zei hij onbeschoft. „Ik en de wet net zoo goed as jij. Die verdomde kerel daar ik dacht al dade lijk dat hij een verrader was, toen Ether- BOERDERIJ AFGEBRAND. Een groot aantal varkens omgekomen. Gisteravond omstreeks zes uur is door onbekende oorzaak te Epe brand ontstaan in de boerderij van den varkensfokker J. van Munster. Het huis, de schuren en de hooibergen, alsmede de inboedel gingen geheel verloren. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, was er niemand thuis, zoo dat niets kon worden gered. Twaalf var kens en een aantal biggen kwamen in de vlammen om. De motorspuit van Epe ver leende assistentie, maar moest zich in hoofdzaak tot de nablussohing bepalen. De schade wordt door verzekering gedekt. DE ROOFOVERVAL TE VRIEZENVEEN. Drie daders gearresteerd. Zaterdagnacht zijn, zooals reeds in het kort gemeld, twee bejaarde echtelieden, de landbouwer W. Aman en diens echtgenoote, wonende op een alleenstaande hoeve in het buurtschap „De Pollen'' onder Vriezenveen, het slachtoffer geworden van een roofover val, die in de omgeving groote verontwaar diging heeft gewekt. De „Tel." meldt hierover nog het volgen de: Te ongeveer halfeen hoorde de man ge stommel in de kamer en op hetzelfde oogenblik verschenen voor de bedstede drie kerels, die zwarte lappen voor het gezicht droegen. Zij varen alle drie gewapend met een revolver waarmede zij de beide men- schen bedreigden. Een hunner haalde een zwaar ijzeren voorwerp te voorschijn en gaf daarmede den ouden man zulk een he- vigen slag op het hoofd, dat hij dadelijk bewusteloos werd. Ook de vrouw werd mis handeld, terwijl haar, onder bedreiging met den dood, gesommeerd werd, stil te wezen. Een der kerels posteerde zich bij de bed stede die gesloten werd, waarop de twee anderen meer dan een uur lang het geheele huis doorzochten. Alles werd overhoop ge haald, zelfs de vloer van een zijkamertje werd opengebroken. Ten slotte vonden de dieven in een ouderwetsche haverkist, ver borgen onder allerlei rommel, een bedrag van circa 500 gulden aan bankpapier en zil ver. Met dezen buit verdwenen zij weer door de achterdeur, welke zij geforceerd hadden. Den waakhond op het erf bleken zij met leverworst te hebben kunnen stil houden. Eenigen tijd nadat de indringers ver trokken waren, heeft de vrouw zoo goed en zoo kwaad als het ging de naaste buren, die op een afstand van circa 100 meter wo nen, gewaarschuwd. Dezen stelden de rijks politie te Vriezenveen met het gebeurde in kennis. Nog dienzelfden nacht is deze rijks politie, vergezeld wvn de gemeentepolitie onder leiding van den burgemeester, het Tweede-Kamerlid den heer J. M. Krijger, naar de plaats van de misdaad vertrokken, waar, met behulp van den majoor der re cherche A. Koot te Almelo en met assisten tie van den veldwachter uit Tub'bergen, die met een politiehond verscheen, 'n onderzoek heeft ingesteld. Men slaagde er in reeds in den vroegen ochtend de inbrekers op het spoor te komen. Zondagnamiddag zijn ze gearresteerd. Zij bleken te zijn drie jonge werklieden, woonachtig in het naburige Daarleveen, die ongunstig bekend staan. Na een urenlang verhoor hebben zij ten slotte volledig bekend, doch zij verklaarden slechts 80 gulden te hebben ontvreemd. Er bestaat een sterk vermoeden, dat zij ook schuldig zijn aan een soortgelijken roof overval die het vorige jaar in hetzelfde buurtschap heeft plaat-s gehad en waarvan een oude man, de 70-jarige Webbink, het slachtoffer is geworden. Toen werd een be drag van drieduizend gulden ontvreemd. De daders is men nooit op het spoor geko men. De toestand van de beide oude lieden is thans tamelijk goed. Heden zijn de drie gearresteerden ter beschikking van de jus titie te Almelo gesteld. ton met- 'm in de fabriek kwam, alsof ie d'r wat moets verbeteren. En jij hebt 't lee- lijk mis, we hebben niks te maken met den dood van den ouden man en dat hebben we nooit gehad. En niks anders „Wat deden jij en deze hier Maandag nacht op de heide, met maskers voor je ge zicht?" vroeg Marrows rustig. „Die vraag zal je niet zoo gemakkelijk kunnen beant woorden, vriend Niemand beter dan Marrows zelf wist, dat deze vraag lukraak gesteld werd. Maar ze trof doel Madgwick's gezicht vertrok, in weerwil van zijn bravour. Stones werd nog bleeker en uitte half een kreet. Madgwick draaide zich om op zijn stoel en keek hem aan. „Houd je ellendige beksnauwde hij. „Wie zegt dat we op de hei waren met maskers voor?" vroeg hij den commissi ris. „Dat is een verzinsel van je ik ken je streken „Nu dan", zei Marrows streng. „Een uur geleden waren jullie je kleeren en verdere dingen aan 't inpakken. Waar is hun boel tje, juffrouw Boven Goed als je in die houding blijft volharden, dan neem ik jou eu je bezitingen rechtstreeks mee naar Hal- lithwaite. Maar ik geef je een kans om op te biechten, omdat ik geloof, dat er iemand anders achter steekt." „Ik zeg je, dat we niks te maken heb ben met den dood van den ouden man herhaalde Madgwick. „Ik weet d'r niks meer van dan Sir Marston en da's de zui vere waarheid „Je weet er meer vansprak Marrows hem tegen. „Vooruit!" „Ik weet, dat de pelisie de menschen niet mag dreigen, dat staat in de wet Pas op wat je zegt, commissaris, anders TWEE BANKDIRECTEUREN TE DEN HAAG GEARRESTEERD. De politie te Den Haag heeft aangehou den zekeren M., voormalig directeur van het bijkantoor der Bezuidenhoutschebank aan de Wilhsm de Zwijgerlaan aldaar, on der verdenking van verduistering, gepleegd ten nadeele van die bank. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. In 19291930 fungeerde M., naar de „Haagsohe Crt." meldt, gedurende bijna een jaar als directeur van het bijkantoor en maakte van deze positie misbruik door op geraffineerde wijze in de boeken te knoeien. Met behulp van valsche boekingen en ver melding van koopen en verkoopen onder gefingeerde namen, gelukte het hem zich verschillende bedragen toe te eigenen, wel ke, toen het bedrog bij een controle door de bank zelf werd ontdekt, een totaal be liepen van ongeveer 14.000. M. werd ontslagen, doch er volgde geen aangifte bij de politie, waarschijnlijk om dat M. en zijn familie de toezegging deden het volle bedrag der verduisterde gelden te zullen rest-itueeren. Inderdaad moet op deze wijze ongeveer 10 mille zijn terugbetaald. Om- welke reden thans, ongeveer twee jaar nadat de fraude bemerkt werd, aan gifte is gedaan, welke de aanhouding en insluiting van M. tot gevolg heeft gehad, is niet met zekerheid bekend. Voorts heeft de arrestatie plaats gehad van den directeur van de aan de Maurita- kade gevestigde Archipelbank, J. F. W. D., wonende in de Albertinestraat. Tegen dezen bankdirecteur was door een voor aanstaand Ainsterdamsch ingezetene, den heer E., een klacht ingediend, wegen» ver duistering van zestig duizend gulden. Naar de „Haagsclie Crt." verneemt, was D., die in de schulden zwom, er in geslaagd den Amsterdammer te overtuigen, dat hij in handen had een groote maatschappij van onroerende goederen, vertegenwoordigend een kapitaal van 21 millioen, die hij ecti- ter voor 3 millioen gezien de overwaarde kon inbrengen Die maatschappij bestaat inderdaad. Zij is prima, maar de aandee- len zijn nimmer in handen geweest van D. Op de mededeeling, dat de Am-sterdam mer aandeelen dezer maatschappij in on derpand zou krijgen gaf deze 60.000 gulden, in de hoop op een zoet winstje. De ontgoocheling was pijnlijk en opzien barend. Er was geen cent meer over vaa het gestorte bedrag, dat natuurlijk ge bruikt is om een ander gat te stoppen. D. schijnt zich ook nog in andere geval len aan verduistering te hebben schuldig gemaakt, dooli daarvan is nog geen aan gifte bij de justitie gedaan. HET SMOKKELEN AAN DE BELGISCHE GRENS. Neemt weer toe. Hoewel niet in zulk^een erndtige mate als aan de Limburgsch-Duitsohe grens, neomb tocb het smokkelen aan de Belgische grens ook weer hand over hand boe. Het ligt dus voor de hand dat de grensa-mbte- naren en de kommiezen, die met de bewa king tegen frauduleus vervoer op de land wegen in het Brabantsche zijn belast, weer te strenger toezien. Zoo werd voor enkele dagen in de omge ving van Standdaarbuiten zekere M. H. aangehouden, uit St. Willebrord, die be kend staat als smokkelaar. Hij vervoerde 3500 pakjes ongedekt sigaretten-papier, welke in beslag werden genomen, terwijl hem zelf een proces-verbaal werd toebe deeld. En in den nacht van Zondag werden aan de Oude Rucphensohe baan, onder Roosen daal, verschillende smokkelaars aangehou den, die ongeveer 250 K.G. suiker vervoer den. Op een na wisten de smokkelaars, mot achterlating van rijwielen en smokkelwaar, te ontkomen. Een hunner wérd gearres teerd. zal i k de wet er bij hale Je hebt geen recht om hier te kommen en me te drei gen. „Ik geloof zeker, dat er iemand anders achter steekt", zei Marrows, „en daarom geef ik je nog een kans. Maar als Plotseling kwam er een onderbreking van den anderen kant, van de tafel, Stones die duidelijk had laten blijken hoezeer hij geschrokken was bij het binnenkomen van de politie, verloor zijn zelfbeheersching en brak in tranen uit. „Ik heb wel gezegd, dat alles uit zou kommestotterde hij en liet het hoofd op zijn armen vallen. „Ik wist, dat. het niet goed zou gaanJe most maar liever be kennen dan is 't afgeloopenIk geef 't op vanaf dien nacht heb 'k nog geen oog dichtgedaan Madgwick werd bleek bij die woorden, maar toen kreeg hij een kleur van woede. „Jij ellendige lafbeksiste hij. „As ik kon. „Maar je kunt niet, vriendviel Mar rows hem in de reden: „Het spelletje is uit, jullie gaan beiden mee naar Hallith- waite. Maar als er nóg iemand is Madgwick keek woedend naar Stones. Het was duidelijk dat de jonge man zijn zenuwen niet meer meester was. Hij kreun de en snikte maar door. „Ik wou, da'k je nek gebroken had Sto nes, voor da'k je op dit- karweitje meege nomen hadbarstte Madgwick uit, met een blik vol haat op zijn medeplichtige. „Ellendige lafbekNou", ging hij v->ort, uitdagend om zich heen kijkend, „as ik niet alles vertel, dan zal die kerel het wel doen Maar d'r is niet zooveel te vertellen as je denkt, Marrows. En as ik 't doe. dan za'k niks dan de waarheid zeggen. Je ken 't UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Woensdag 15 Juni. Huizen, 1875 M. Uitsluitend N.C.R.V.-uitzending, 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.00 NCR V-Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Concert. M. F. Jurjaanz, harmo nium en Mevr. L. J. A. van Neerden-Ongers, zang. 12.15—2.00 Concert. Mevr. C. van Raven- zwaay-Möllenkamp, zang; H. Hermann, viool; H. v. d. Horst Jr., cello en Mevr. IR'. A. v. d. Horst-Bleekrode, piano. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Concert. H. Kiekens, alt; D. de Wilde, clarinet en F. Gersteling, piano. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Voor de landbouwers. 6.45 Causerie door H. Amelink. 7.00 Causerie door Kol. G. J. Govaars. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert door de HOV o.Lv. M. Adam en het NCRV-dameskoor o.l.v. L. Lauen- roth. O.a. Concert voor twee violen en or kest, Bach. 9.00 S. Stemerding: De verteller. 9.30 Vervolg concert. O.a. Haffner-sere- nade, Mozart en „Les Préludes", Liszt. 10.3011,30 Gramofoonplaten. Ca. 10.00 Vaz Dias. Hilversum, 296 M. Uitsl.. VARA-uitz. 10.00 v.m. VPRO. 6.457.00 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Trio W. Drukker. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. m de Continuebedrijven: Trio W. Drukker. J v. Oogen, voordracht; Groot Volkstooneel en Gramofoonplaten. 12.001.45 VARA-septet o.l.v, Is. Eyl en gramofoonplaten. 2.15 P. J. Kers: Onze keuken. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VA'RIA-septet o.l.v. Is. Eyl. 6.00 Onderwijsfonds Binnenscheepvaart. 6.30 Vervolg Septetconcert. 7.00 Dr. J. Romein: Imperialisme en Volkenbond. 7.20 Vervolg VARA-septet. 8.00 „Vorsten en Volken", hoorspel met spreekkoor van Maurits Dekker (VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen). 8.45 VARA-orkest o .v. H. de Groot. O.a. Fant. „La Bohème", Puccini. 9.30 De Wederwaardigheden van Wak ker en Tropendoiit. 9.45 Vervolg VARA-orkest. 0.a. „De Dollarprinsos", Fall. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Vervolg concert. Oa, Ouv. „Flotte Bursche", Suppé. 11.1512.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgehwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 11.20 The Heckmondwike Lecture (kerk dienst). 12.35 Orgelconcert Quentin Mac-Lean. 1.05 Gramofoonplaten. 1.50 Jack Martin's Hotel Majestic orkest. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Montague Birch m.m.v, J. Hunt, piano. O.a. Derde pianoconcert c kit., Beethoven. 5.05 Orgelconcert Reg. New. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Berichten. 6.50 Bach's koraalvoorspelen door Dr. W. G. Alcock, orgel. EENIGE DUIZENDEN SIGAREN GESTOLEN. Inbraak te Empel. Gisternacht is inbraak gepleegd in de si garenfabriek van de firma De Bpkker te Empel (N.-Br.). De dieven verschaften zich door openschuiving van een bovenraam, waarvoor zij een ladder uit den tuin van den burgemeester hadden gehaald, toegang gelove of niet mot je zelf wete maar niks as de waarheid. En ik zeg nog 's ik niet en Stones niet lammeling dat-io is I we wete geen van twee precies wat d'r bij de Zwarte Klip gebeurd is „Wat weet je dan wel?" vroeg Marrows. „Geef me eerst een glas bierl' klonk het brutaal. „Dan zal ik 't je zegge, ik ge loof. dat we d'r nou toch inzitten. Maar eerst za'k je dat nog zeggen, leelijke spion dit met een nijdigen blik op den detective, nadat hij het bier, dat Calvert hem gaf, had opgedronken, ,,'t Is jouw werk ik wantrouwde je al, toen je met Etherton in de fabriek kwam. Je bent 'n slimme vos, jij je had de zaak dalik in de gate! Dit vent het alleenig meer liar- sens dan julüe pelisie allemaal same, Mar rows", vervolgde hij, op Weathershaw wij zend. „Hij snapte al gauw waar 't 'm in zat „En waarin dan?" vroeg Marrows. „Nou, in die uitvinding van Lucas Etherton", riep hij, „as die die machine niet had uitgevonde, die in de kluis staat in de oude weverij, dan was d'r hoelegaar niks gebeurd. Dat verdraaide ding, 'k wou da'k 'r uooit wat over gehoord had „Ik ook niet!" snikte Stones. „Dat be roerde ding heeft me gerincweerd en jij er bijWat zei me ouwe moeder d'r van zeggen Madgwick keek hem woedend aan en wendde zich weer tot zijn cipiers. „Zie je", zei hij, „toen Etherton begon met die machine te make, lekte 't nieuws uit. Niet over dat ding zelf, maar dat-ie bezig was iets te make en dat-ie daarvoor een kluia had late bouwen. En natuurlijk wisten ge, dat-ie een paar jaar geleje ook zoo n uitvinding geperbeerd had en 't 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „The pink, pink vase"„ van Marjorie J. Redman. 9.20 Berichten en lezing. 9.55^BBC-orkest ol v. J. Lewis m.m.v. J. Morel, bariton. Oa. Ballet de cour, Pierné en Suite franchise, Perilhou. 11.20—12 20 Jack Harris cn zijn band. Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 9.05 Werken van Serpette, Vasseur en Clénce (operettemuziek uit 1879—1900). Or kest en solisten o.l.v. 'RJaoul Labis. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit een Restaurant. 3.205.20 Radio-orkest o.l.v. L. Gröndahl. 5.205.50 Gramofoonplaten. 8.20 Koor- en orgelconcert uit Aarhus. 10.2011.00 Oude Deenschc muziek o.l.v. Reesen, o.a. Ouv. „Elverhöj", Kuhlau. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Stuttgart. 12.201.10 Concert uit München. 1.20—2,50 Concert o.l.v. Wolf. 2.504.10 Gramofoonplaten. 5.206.35 Concert (alU-bariton-piano). 8.20 „Volk musiziert,'', o.l.v. Kneip (zang- mondharmonica-tambours). 8.50 Weragorkest o.l.v. Kühn. „Tans im Freien", o.a. Trés joli, wals, Waldteufel en Juristen-Balltanze, wals, Strauss. 10.5012.20 Popuair avondconcert. Rome, 441 M. 8,25 Gramofoonplaten. 9.05 „Tannhauser", opera in drie a-cjeg van R. Wagner. Leiding: Riccardo Santa- relli. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Vroolijk uurtje. 9.20—11.20 Concert uit AAverpen. 338 M.: 12.20 Max Alexys^irkest. 5.20 Sonates (viool en piano). 5.50 Gramofoonplaten. 6.50 dito. 8.20 Kamermuziek (viool en piano). 6.50 Gramofoonplaten. 9.20 Concert o.l.v. Meulemans. Werken van Liszt. 10.30—11 20 Concert uit Antwerpen. Zeesen, 1635 M. 8.20 Uit Weenen: Potp. „Wien bleibt Wicn'*, m.m.v. solisten en orkest. 10.20 Berichten en hierna dansmuziek door Adalbert Lutter's orkest. DUITSCHE POLITIEK DOOR DE RADIO. Een Half uur per dag voorlichting der openbare meening. De Duitsche rijksminister van binnen- landschc. zaken, von Gayl, heeft, in over leg met zijn collega van posterijen, een ver ordening uitgevaardigd, betreffende plan nen van dc rijksregeering, om zich middels de radio dagelijks eenigen tijd met Duitsch land en de wereld te onderhouden. De Duitsche regeering, aldus deze ver ordening, behoudt zich voor, dagelijks een half uur, tusschen half zeven 's avonds en half acht (D.T.), van de radio gebruik te maken, teneinde dc openbare meening in la lichten over haar doel en haar taak. Voor deze zendingen zal van den Duitsrh- land-zender gebruik worden gemaakt-, ter wijl alle andere stations de uilzending zul len overnemen. lot de expeditie-lokalen der fabriek. De inbrekers hebben een aantal pakken siga ren in totaal eenigo duizenden stuks in een gordijn gepakt en zijn hiermede por fietg in de richting 's-Bosch vertrokken. Dorpsgcnooten hadden 's morgens om streeks vijf uur twee mannen op do fiets go- zien, beiden met groote pakken op hun rij wielen. „Tel." had opgegeven. En misschien heit-ie 't aan een paar vrienden van 'm gozeid maaT in ieder geval is d'r iemand in het dal, die het ul een tijd wist, en dit vent steekt achter de heole zaak 1" „Wie is dat dan?" „Dat zeg ik je pas, as 'k alles verteld heb", antwoordde Madgwick. „Maar iedereen kent hem en goed ook I Nou, die vent perbeerde me telkens over te halo, 'n tijdje lerug want die wilde wete wat ik van Ethei'lonês machine wist, cn zoo. Ik wist d'r niks van, behalve dat Etherton zooicts perbeerde uit te denken, toen zci- d-io telkens, dat ik 't te wete most komen, en hij liet zoo'n beetje merken, da(>ie 'r voor zou bctale. Do zaak is, dat dc man zelf een idee het en hij gelooft, dat Ether ton 't zelfde idee het, en hij- wou 'm voor zijn, niet alleen hier, maar ook in Amerika. En toen ging 't zóó hij zou me 'n hoop geld geven, as ik twee dinge deed. Eerst stiekuin in die kluis kijken en dan zien, da'k de teekennige en aanteekeningon d'r van kreeg. Nou, niet zoo lang geleje is 't me gelukt, in dc kluis te komme en ik heb 's goed naar 't ding gekeke. Doet 'r niet toe, hoe ik d'r inkwam maar 't lukte me. Maar 't gaf me niks geen mensch zou kunne zeggen, wat dat voor machine was, of hoe 't gemaakt mot worden zonder teekeninge cn zoo. En toen 'k 'm dat ver telde, was-ie 'r nog feller op, da'k die pa- piere zou krijge en toen wou-ie me d'r zoo veel geld voor geve as alleenig een gek zou doen." „Hoeveel?" vroeg Marrows. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9