UIT DE OMGEVING WILT U IETS WETEN? DINSDAG 14 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN De Baad dezer gemeente vergaderde gis teravond te 7 uur. Voorzitter: de Burge meester. Afwezig de heer B. Sprey. Na opening der vergadering worden de notulen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een verzoek om subsidie van den R. K. Bond van Politiepersoneel „St.Michaël". Komt in behandeling bij de begrooting. Bericht van den heer van Muyen, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burg. Arm bestuur niet aanneemt. Adres van de beide Middenstandsbonden, waarin de Raad verzocht wordt do voorge stelde verhooging der water- en lichtprijzen niet te aanvaarden. Komt ter sprake bij het desbetreffende agendapunt. 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging der precarioverordening. Z.h.st. goedgekeurd. Verlaging van slacht- en keur- loonen. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot heffing van keur en slachtloonen. De heer Cocx vond de tarieven voor noodslachting nog veel te hoog. Kunnen ook de kosten van uitponden enz. niet ver laagd worden? De heer Boeren vroeg, of het de bedoe ling is terugwerkende kracht aan deze ver laging te verleenen over het loopende jaar. Ook stelde spr. voor een verlaging van de vergoeding van het slachtlokaal. De heer Ten Cate Brouwer zou eenige nivelleering wenschen in het verschil Van keurloonen voor zware en lichte varkens. De voorzitter antwoordde, dat bezwaar lijk terugwerkende kracht kan worden ver leend. Bij herziening der keurloonen kan met de gemaakte opmerkingen rekening worden gehouden. De heer Ten Cate Brouwer wilde scherp vaststellen, dat van in nood geslacht vee niet meer dan 6 pond aan één persoon mag worden verkocht. Er worden soms halve koeien verkocht aan ondernemers. De voorzitter antwoordde, dat zoover hem bekend, dit slechts zelden is gebeurd bij plotselinge groote aanvoer Men kan het vleesch toch niet laten verrotten. De hee-r Ten Cate Brouwer wees nog op het gevaar, dat dit vleesch, dat voor directe consumptie is bestemd, in handen van we- derverkoopers komt. De voorzitter was van het gevaar over tuigd. Er zal scherpe controle wprden uit geoefend. Weth. Sprey adviseerde- verdere verla^ ging niet toe te passen; anders komt de gemeente voor een nadeelig saldo. Een voorstel-Ruting, de keurloonen te halveeren, werd aangenomen met 115 stemmen. Een voorstel-Boeren voor varkens zwaar der dan 100 K G. een slachtloon te vragen van f 2.50 in plaats van f 3 25 werd aange nomen met 115 stemmen.. Een voorstel-Ten Cate Brouwer voor var kens boven 100 K.G. een slachtloon te hef fen voor de slagers dat oploopt naar gelang het gewicht toeneemt, werd ingetrokken, na toezegging van den voorzitter, dat deze zaak onderzocht zal worden. Een voorstel-Cocx, alle kosten voor nood- slachting te schrappen, werd niet onder steund. 3. Voorstel van B. en W. tot- wijziging van de steunregeling voor onvrijwillig werk- loozen. Z.h.st. goedgekeurd. Nogmaals de tarieven voor gas, waterleiding en electriciteit. 4. Voorstel van B. en W. tot voteering van gelden voor werkloozen- en armenzorg en in verband daarmede tot verhooging van de tarieven voor gas, water en electriciteit. De heer va-n Kleef wees erop, dat B. en W. thans nog meer voorstellen dan 10 we ken geleden, namelijk verhooging der wa- terprijzen, welke voorstellen indertijd zijn verworpen. Een dringende noodzakelijkheid voor weder-indiening van dit voorstel acht spr. niet aanwezig. De reden van dit her nieuwde voorstel zou spr. willen noemen met woorden van wijlen weth. Van Leeu wen. „de heeren willen hun zin hebben". Onverklaarbaar is spr. dat de commissie voor de water- en lichtbedrijven met de ge- dachtenging van B. en W. accoord gaat. Bevreemding verwekt het, dat de directie Ier bedrijven zich niet met hand en tand tegen verhooging der tarieven verzet. Dit wijst op zwakheid en gebrek aan inzicht. Spr. wees met cijfers op onbillijkheden in de regeling. Ook de werkloozen worden door deze verhooging getroffen. De bereke ning van meerder winst zal falen, omdat ieder op het gebruik zooveel mogelijk zal bezuinigen. De Middenstand hunkert nog steeds naar een vastrecht-tarief. De heer Lam verklaarde zich eveneens tegen het voorstel; de bedrijven zijn aller minst noodlijdende. Deze verhooging is de meest onbillijke. De heer Boeren zou het betoog van den heer Van Kleef kunnen onderschrijven, in dien het gold normale tijden. Spreker'g stem vóór dit voorstel is alleen ingegeven door de noodzaak om de begrooting voor dit jaar te dekken. Uit het weder-indienen van dit voorstel blijkt, hoe slecht de toe stand der gemeente-financiën is. Werkloo- zenzorg en armbestuur hebben het budget in de war gestuurd, zonder dat dit voorzien is. Wil men de werkloozenzorg voortzetten, dan moeten de gemeente-financiën daar toe in staat worden gesteld. Deze abnor male tijd dringt tot abnormale maatrege len. Het aantal personen dat door maatre gelen als deze getroffen wordt, is gewoon lijk groot. Indien spr. niet aan deze groene tafel zat, nou hij in menig opzicht aan de zijde der adressanten staan, niet omdat de onder- werpelijke aangelegenheid anders is, maar omdat hij dan de vrijheid zou hebben deze aangelegenheid anders te zien. Maar het gemeentebelang moet spr. hier verdedigen, De heer Verdonk heeft dit voorstel ook niet met sympathie begroet, maar het is noodzakelijk. De heer Den Uyl noemde dit voorstel het minsk-gelukkige wat men zou kunnen aan nemen. Het treft gelijkelijk den villa-bewo ner en de arme werklooze. Welke bezwaren zijn er de opcenten op de gemeentefonds belasting te verhoogen? De voorgestelde belasting kan slechts tijdelijk de cata strophe uitstellen. Waarom wordt voor de zen tijd geen crisisfonds gevormd? Gedeel telijk zou spr. daarvoor een leening willen sluiten; de gemeente is nog voldoende cre- dietwaardig Spr. verwacht, dat zelfs in deze gemeente deze leening nog zal worden volteekend. Do heer Koren verklaart zich tegen het voorstel van B en W., evenals de heer BJuting. De heer den Ouden stelde voor de re ductie voor groote gezinnen te laten ver vallen wegens de vele administratie daar aan verbonden. In plaats daarvan stelde spr. voor de verhooging niet te doen plaats hebben voor werkloozen. Het is noodzakelijk. De voorzitter herhaalde nogmaals de on gunstige cijfers van de gemeente-financiën. De gemeente wordt iedere dag f 600 armer; daartegenover staat niets dan hulp "en steun. Dit jaar moet gedekt worden een tekort van minstens f 150.000. De werkloos heid is wel iets verminderd, maar van den anderen kant komen iederen dag nieuwe bij. Dit bedrag is voor f 70.000 gedekt en nu moet er nog f 70 000 bij. Met verhooging der opoenten fondsbelasting komt men er met geen stukken. Deze zullen toch wel ver hoogd moeten worden; misschien wel tot honderd. Ook met een crisisfonds komt men 'er niet. Aan een aftrek voor groote gezin nen zijn geen onoverkomelijke administra tieve moeilijkheden verbonden. Het denk beeld van den heer Den Ouden is spr. zeer sympathiek, maar spr. kan het op het oogenblik niet overzien en zal het in B. en W. bespreken. De beide wethouders verdedigen het voorstel van B. en W. De heer Ten Cate Brouwer betoogde nog maals, dat wegens vermindering der kolen- prijzen, aan de gasfabriek een extra-winst moet kunnen worden gemaakt, wanneer de leiding bekwaam en deskundig is. Spr. zou een onderzoek willen doen instellen door een commissie van technici of eenige toe name van winst te bespeuren valt. De voorzitter zei de toe een onderzoek te zullen instellen. Een sympathiek denkbeeld. De heer Den Ouden diende een voorstel in, waarbij de wensch wordt uitgesproken dat B. en W. de mogelijkheid onderzoeken om vrijstelling van verhooging der tarieven voor de werkloozen te verleenen. Het voorstel van B. en W., gecombineerd met de opdracht van den heer Den Ouden, werd aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren Boeren, Cocx, Van 't Riet, Herngréen, Ruting, Muiswin kel, Verdonk, Den Ouden en Sprey. 5. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van medewerking voor den aankoop van schoolbanken voor de R. K. school te Aarlanderveen, krachtens art. 72 der Lager- Onderwijswet 1920 Z.h.st. aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van medewerking tot de herstelling van de aan particulieren in eigendom' be- hoorende Nieuwstraat en tot onderhand- schen aankoop van die straat van de tegen woordige eigenaren. Z.h.st. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot verhuring van het gedeelte van het pand Raadhuis straat 118, hetwelk niet in gebruik is voor het landbouwhuisonderwijs aan de Zuid- Hollandsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Z.h.st. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot het in vas ten dienst aanstellen als gemeentewerkman met ingang van 12 Juli 1932 van A de Graaf, thans tijdelijk als zoodanig werk zaam. Z.h.st. aangenomen. 9. Wijziging van de geraeentebegrooting 1931. Z.h.st. aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zaalbergstraat, aan Mej. P. Meijer. Z.h.st. aangenomen. HILLEG0M. Kinderverlamming. Te Hillegom doen zich momenteel vijf gevallen voor van kin derverlamming bij jeugdige kinderen. De gevallen zijn niet van ernstigen aard, zoo dat geen bijzondere maatregelen genomen behoefden te worden. KATWIJK. Werkloosheid. Stand der werkloosheid per Za terdag 11 Juni 1932. Mannen 18 jaar en ouder: los arbeiders 122, opperlieden 30, grondwerkers 74, tim merlieden 26, schilders 3, metselaars 16, kuipers 27, varensgezellen 11, smid 1, mon teur 1, boekhouder 1, kantoorbediende 1, magazijnbediende 1, broodbakker 1, potten bakker 1, autogeen-lasscher 1, visschers 99, chauffeurs 2, scheepmakers 8, mandenma kers 2, stokers 11, binnenschippers 10, fa brieksarbeiders 2, boerenarbeider 1, tuin man 1, landarbeiders 59, kok (visscherij) 1, stucadoors 1, bloemist 1. Totaal 515. Vrouwen 18 jaar en ouder: dienstboden 2. Mannen beneden 18 jaar: metselaars 1, kuipers 1. Totaal 2. LEIDSCHENDAM. Autotocht. Donderdag 16 Juni a.s. zal te Leidschendam de autotocht voor ouden van dagen enz. gehouden worden en men verzoekt ons mede te deelen, dat de oudjes om 1 uur gereed moeten zijn, want dan worden zij van huis afgehaald. Om 1.30 uur verzamelen voor het Ge meentehuis te Leidschendam. De auto's moeben voor het Gemeentehuis rijden met den kop naar Leiden en achter elkaar aan sluiten vanaf den Achterweg te Leidschen dam. De tocht gaat via Wassenaar naar Sche- veningen, Hoek van Holland over Rijswijk, waar de oudjes in de „Naald" zullen wor den onthaald. Bij aankomst te Leidschendam zal de st-oet vanaf de Veursche Paal met muziek worden afgehaald en zoo naar het Gemeen tehuis trekken, waar de stoet wordt ont bonden. R0EL0FARENDSVEEN. DE PLAATS MET ONDERGANG BEDREIGD. Een belasting op uitvoer van bloembollen gevraagd Maandag kwam wederom een groot aan tal bloembollentrekkers in vergadering bij een ter bespreking van den noodtoestand, welke hier in heb bloembollentrekkersbe- drijf heerscbt. De Voorzitter, de heer J. de Jong, open de de vergadering met den Chr. groet. Spr. heette in het bijzonder welkom den gees telijk adviseur en den Burgemeester dezer gemeente en deelde mede, dat deze verga dering was uitgeschreven op verzoek van een aantal trekkers. Het hoofdbestuur had geen gelegenheid hier hedenavond tegen woordig te zijn, doch spr., begrijpende den noodtoestand, was zeer gaarne bereid deze bijeenkomst te doen houden. De Voorzitter hoopt dat de besprekingen een za-kelijk karakter zullen dragen en gaf hierna het woord aan den heer B. v. d. Meer, die in een zeer zakelijk betoog mede deelde, dat in verband met de gedane mededeelingen van den heer Kampschoer dat de Regeering in de maand Mei steun zou verleenen aan tuinderij en bloembollen- trekkersbedrijf en nu het reeds Juni was, gaarne zou vernemen hoe het thans met de steunverleening staat. Er dreigt volgens spr. weer nieuw gevaar voor de trekkers. Spr. stelt zich deze vraag: wat kan er ge daan worden om dit onheil te keeren? Is er voor het hoofdbestuur van den LT.B. niet alle aanleiding aanwezig om te trach ten wederom opnieuw uitstel te verkrijgen in verband met de onderhandelingen die heden gaande zijn? 90 crediteuren sleepen volgens spr. nog 90 andere mede en zoo doende wordt de plaats met den ondergang bedreigd. Spr. vraagt vervolgens: als geen steun van de Regeering is te krijgen, kan dan de plaats zelf niet iets doen, in overleg met gemeentebestuur, veilingsbestuur en be stuur van de Coöp. Boerenleenbank? Ook deze besturen hebben bij de instandhouding van de bedrijven bet allergrootste belang. Spr. betreurt het dat in onze hedendaag- sche maatschappij een leus heerscht, waar op men er op uit is don middenstand don nekslag toe te brengen. Kapitaal en arbeid voeren den boventoon. De Voorzitter dankt den heer van der Meer voor zijn zakelijke uiteenzetting. Dat er steun komt voor den geheelen tuinbouw gelooft spr. zeer zeker, doch voor de trek kers heeft spr. weinig hoop. Het hoofd- en afdeelingsbestuur in samenwerking met het gemeentebestuur heeft alles gedaan om steun te verkrijgen en de onderhandelin gen zijn nog steeds gaande. De Burgemeester, hierna het woord ver krijgende wil wel iets zeggen, doch het is volgens spr. uiterst moeilijk in deze verga dering toezeggingen te doen. Vaak krijgt men uit Den Haag zulk een vaag antwoord, dat al het optimisme weer is weggevaagd. Spr. houdt er dan ook niet van verwach tingen bij de menschen op te wekken, welke toch niet verwezenlijkt worden. Op het adres van Nov. 1931 is nog steeds geen nat- woord ingekomen. Spr. wijst erop dat de provincies Noordbrabant, Limburg en Noord-Holland steun aan de tuinderij heb ben gegeven. De provincie Zuid-Holland heeft tot op heden nog niets gedaan. Spr. is ten allen tijde bereid tot confereercn m Den Haag en te doen wat mogelijk is. De heer Koek wijst op het orgaan van den L.T.B. waar de trekkers worden tegen gewerkt, want in een berichtje dat daarin gelanceerd is staat, dat het nu reeds l1/» maand na 1 Mei is en dat van verwoestin gen nog niet kan gesproken worden. Dit berichtje heeft bij spr. groote ontstemming verwekt. De heer C .Huigsloot wijst erop dat, zoo de trekkers niet finantieel, dan toch mo reel ten gronde worden gericht door som mige debiteuren. Als voorbeeld van de mentaliteit die som mige debiteuren er op na houden, deelt spr. de vergadering mede, dat een firma bij een trekker is gekomen om te trachten wat van dezen trekker los te krijgen. Toen de trekker mededeelde dat hij niets had te missen en het weinige wat hij van de vei ling ontving noodig had om in de eerste levensbehoeften van zijn gezin te voorzien, werd hem geantwoord dat nog niemand van honger was gestorven maw. geef alles maar af en meld je verder maar aan bij de liefdadigheid. Je moet anders maar aan het werk. De heer Kerkvliet uit. eveneens zijn onte vredenheid over den gang van zaken De trekkers worden nu eenmaal beschouwd als speculanten. De personen, die geen last van den crisis hebben, weten niet wat voor ar beid er door de trekkers wordt gepresteerd om een schamel stuk brood te verdienen Onder het masker van speculatieve be drijven wordt de steun afgewezen. Spr. stelt voor dat uit de vergadering een of meer leden worden aangewezen om den noodtoestand in Den Haag nog eens ter dege naar voren te brengen. De heer P. Huigsloot gelooft dat wan neer men naar een middel zocht om aan geld te komen, er wellicht meer kans op steun van de Regeering zou zijn. Spr. komt met het idee om de uitvoer van bloembollen te belasten en de meerdere opbrengst ten goede te doen komen van de trekkers. Dit voorstel vindt bij de vergadering luide bij val. Tot slot deelt dc Burgemeester mede, dat hij morgen een onderhoud met Den Haag zal aanvragen, bij welke oonferentie dan tegenwoordig zullen zijn een lid van het Hoofdbestuur met een lid van het afdee lingsbestuur en de heeren B. v. d. Meer en P. Huigsloot. De heer v. d. Zwet dringt bij het ge meentebestuur nog aan om steun aan de trekkers te verleenen. Na een dankwoord wordt de vergadering gesloten. V raag: A. v. d. Z. inzake belasting. Antwoord: Het door u bedoelde meisje verdient o.i. te weinig om in de be lasting te worden aangeslagen. Mochu de vrije kost en inwoning in uw gemeente nogal hoog worden berekend, dan be draagt. de belasting in ieder geval toe niet meer dan een paar gulden. Daaï het meisje de inkomsten van de familie van inwoning niet vermeerdert, zal de belasting voor deze familie niet hooger zijn; evenwel ook niet lager, daar uit uw schrijven niet blijkt, dat de familie eenige onderhoudsplicht tegenover het meisje heeft. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 431. Zoo gezegd, zoo gedaan. Weer ging hij te water en weer zakte -hij, nu vrijwillig onder water, denkende dat 't. nu ook wel goed zou gaan, net als de eerste keer.' Maar hij vergat te bedenken, of Keesie nog wel op do zelfde plaats zou zijn en.... 432nauwelijks was hij beneden, of hij voelde, dat hij zou verdrinken. Hij riep om hulp en hij zou zeker verdronken zijn, als Keesie en het matroosje niet net op tijd waren aangesneld en hem weer naar boven had den geholpen. BONDSDAG VAN „ST. RAPHAëL". Massa-manifestatie te Utrecht. REDE VAN DEN HEER A. 0. DE BRUYN. De jaarlijkeohe bondsdag van den Ned. R. K Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „St. Raphael"' had Zondag in de etad Utrecht plaats. Het programma van dezen dag werd ge opend met een H. Mis, gecelebreerd door den Zeereerw. heer G. W. B. Sahilte, in de paroahiekerk van U. L. Vrouw ten Hemel opneming aan de Biltstraat. Daar <le bondsadvieeur, de Zeereerw. heer JbL J. M. Donders, verhinderd was do zen bondsdag bij te wonen, heeft do cele brant in diens plaats tot de in de kerk ver- oenigden oen toespraak gehouden, waarin hij oju. allen kraohtig opwekte tot gebed en voorbeeldig leven, ook wat het openbaio betreft, dat middels de organisatie tot de wereld spreken moet. Na de H. Mis had een optocht plaats welke werd geformeerd in de omliggende straten. Ledon van do Jonge Werkman «n de R. K. Verkennersbeweging zorgden er voor, dat dit opstellen vlug en voor de deelnemers op prettige en gemakkelijke wijze plaats vond en men weldra op kon trekken. Vooraf gegaan door de Nieuwe Harmo nie, die een vlot marech-tempo aangaf, trok een 58-tal groepen in gesloten formatie via Mgr. v. d. Weteringstraat en de Malie straat naar de Maliebaan, waar gedefileerd werd langs het paleis van den Aartsbis schop. Verschillende muziekoorpsen, die over den geheelen stoet waren verspreid, zorgden door het spelen van pittige mar- sohen vroolijk tromgeroffel ervoor dat de pas niet verslapte, terwijl de kleurrijke, sprekende vaandels en banieren den mar- oheorenden groepen een fleurig oachot ga ven. In de Maliebaan hadden velen zicih ver zameld om den optocht te zien passeeren en vooral voor het Bisschoppelijk Paleis hadden de toeschouwers zich samenge- groept. Z. H. Exo. Mgr. J. H. G. Jansen sloeg het défilé gade, 6taande voor een der vensters van zijn paleis, in gezolsohap zij ner beide secretariseen. Door de Nachtegaalstraat, Muldorstraat, de Lith de Jeudestraat en de Kruisstraat trok men vervolgens naar het Concertge bouw „Tivoli", waar een algemeene verga dering werd gehouden. Het duurde ruim een half uur, voordat de vele duizenden hun plaatsje hadden ge vonden en de heer Hellemans uit Boxtel, bondsvoorzitter, het openingswoord, spre ken kon. Spr. wees op het feit, dat men hier bij een was gekomen, niet ter bespreking van loonsverhooging of verlaging, maar om de banden dichter aaneen te halen en zoo ster ker en hechter te staan voor de toekomst. Het woord was hierna aan den heer A. (J. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werk liedenverbond. Aan deze rede ontleenen wij het volgende: Hoewel uw Vakcentrale, het Verbond, met sympathieke belangstelling nauwgezet volgt, hetgeen er met uw loonpositie ge beuren gaat het nauwe verband tussohen de loonen van Overheids- en seani-Over- lieidspersoncel en die van de werknemers in particuliere ondernemingen spreekt thans wel zeer duidelijk het kan, in het stadium waarin zich thans de onderhande lingen bevinden, niet de bedoeling zijn, dat ik mij daarmede, op deze vergadering, in het bijzonder bemoei. Ik moge u, meer in 't algemeen, spreken over de sociale positie van den werknemer, hoe zij is, hoe zij worden moét en blijven wij elkander trouw worden zè.1. Onze Volkshuishouding, vrucht van ont kerstening en heidendom, is hopeloos in de war. Hij, die ervoor gezet wordt ,om te pro- beeren het geval te ontwarren, ziet zich voor een bijna onmogelijke taak geplaatst. Onvoldoend bekwame, uitsluitend op zich zelf vertrouwende, het Christendom als lei dend sociaal en economisch beginsel ver werpende lieden hebben het economisch le ven ergerlijk in het moeras gestuurd. Deze tijd riaat voor het ontkluwen van de verwarde massa. Vele middelen worden aangewend, niet het minst het middel, dat' ge ook kent: loonsverlaging. Zal het aanwenden van ai die problema tische middelen, al zweren sommigen bij enkele er van, blijvend resultaat opleve ren? Zoo goed als zeker: neen. Men zal zich, wil men vruchtdragend werk verrichten, van deze verwarde en ver worden maatschappij moeten ontdoen, om daarvoor in de plaats een gansch nieuwe, een rein-Ohristelijke op te bouwen, met als pijlers: waarheid, recht, solidariteit. Voor méér dan 40 jaren reeds heeft de groote Gezagsdrager Paus Leo XIII den volkeren klaar en duidelijk voorgehouden, dat, werd het roer niet radicaal omgetrok ken, onze maatschappij onherroepelijk vast zou loopen. De onchristelijke chaos, gedra gen door onbeteugelde hebzucht der con currentie en door een verslindenden woe ker, werd hartgrondig verworpen. De Paus pleitte voor orde in de voort brenging en binnen de ordening zou aan den factor arbeid de eere en eerste plaats worden ingeruimd; met name moest den werknemers, uit wier arbeid „de wolvaart der staten haar oorsprong neemt", recht worden gedaan; de arbeiders moesten wor den ontproletariscerd, doordat zij eenig eigendom dienden te verwerven. Het is, vóór 40 jaar, Leo XIII geweest, die, indien door vrij onderling overleg niet de gewenschte rechtvaardige verhoudingen zouden geschapen worden, de staten op hun plicht wees om, in het algemeen b«- jlang, regelend in te grijpen. En Leo XTII waarschuwde: neem spoe- Idig afdoende maatregelen, voor het te laat is! Hebben de allereerst verantwoordelijke

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7