BUITENLAND DINSDAG 14 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 TE GRONINGEN zijn Maandag de interacademiale tennis wedstrijden aangevangen. Een der deelnemers in actie. ALS TROUWE WACHTERS VOOR ONZE KUST, liggen een rij lichtschepen, die voor zeevarenden een ware uitkomst zijn, daar de lichtschepen de gevaarlijke plaatsen langs de Neder- landsche kust voor hen kenbaar maken. Een aardig snapshot uit het leven van deze getrouwen. Een vlet, uitgezet door het lichtschip ,(Maas", voor het aflossen der bemanning en heb inslaan van proviand. HERSTELVRAAGSTUK GENEVE.... LAUSANNE. Het hoopgevend week-end te Parijs. Zooals bekend heeft Macdonald op zijn doorreis naar Genève en Lausanne Parijs aangedaan, teneinde met Herriot van ge dachten te wisselen. De „Temps" constateert dat bij de be sprekingen te Parijs tusschen MacDonald en Herriot de staatslieden hun wederzijd- sche opvattingen kenbaar hebben gemaakt en dat beide regeeringen vrij blijven. De be- teekenis der besprekingen ligt echter niet in de directe resultaten. Het belang ligt in de omstandigheid, dat de beide mogendhe den na een langdurige onderbreking elkaar weer geraadpleegd hebben, om de stand punten zooveel mogelijk met elkaar in over eenstemming te brengen. Over de methodes, die gevolgd zullen worden, verluidt in ministerieele kringen, dat hoofdzakelijk overgegaan zal worden tot een verlenging van het moratorium tot den herfst of het begin van het volgende jaar. Tevens wil men een studiecommissie vormen, die voor den afloop der verlenging een basis voor een definitieve oplossing moet vinden. Totdat zulks is geschied, wordt Duitschland van alle betalingsver plichtingen ontslagen. In zake de ontwapening verklaart Frank rijk zich bereid zijn militaire begrooting met 5 tot 10 procent te verlagen, zonder echter tot vermindering van het leger-effec- tief over te gaan, waarbij het zich oa. be roept op de we der-to elating der nat.-soc. stormtroepen. Het meest verwijderd van een oplossing is men volgens de „Temps" ten aanzien van de hulpverleening aan Oostenrijk; Her riot zou uitvoering van Tardieu's Donau- plan hebben verlangd. De door MacDonald aangevoerde argumenten zouden volgens het „Journal des Débats" echter hoop ge ven, dat door de Fransch-Engelsche toena dering veel kan worden bereikt. Maandagochtend zijn Mac Donald en Si mon in gezelschap van Herriot, naar Ge nève vertrokken, waar zij heden en Woens dag aan de zittingen van de algemeene ont wapeningscommissie zullen deelnemen. Zij zullen daar tegelijkertijd de laatste toebe reidselen treffen voor de conferentie van Lausanne, die Donderdag a-.s. begint. Het bureau der ontwapeningsconferentie zal hedennamiddag een zitting houden, die voor het verdere verloop der conferentie van beslissende beteekenis wordt geacht. DUITSCHLAND DUITSCHE NOODVERORDENING. De financieele bepalingen. Naar wordt vernomen, zal de tekst der nieuwe Duitsche noodverordeningen heden avond gepubliceerd worden. Het voornaam ste doel daarvan is de nieuwe begrooting in evenwicht te brengen. Door de geweldige stijging van de werk loosheid zijn de sociale uitgaven ontzettend toegenomen. Voor de omzetbelasting wordt daarom in de financieele verordening be paald, dat deze van alle bedragen zal wor den geheven, terwijl vroeger bedragen be neden 5000 mark vrijgesteld waren. De op brengst, die in 1931 995 milhoen mark be droeg, wordt in 1932 op 1822 milloen ge raamd. Voor de hoogere salarissen zal de belasting verhoogd worden. De noodverordening stelt verder weer de zoutbelasting in, die evenals vroeger zes pfennig per pond zal bedragen en waarvan de opbrengst op 60 tot 70 millioen wordt geraamd, zoodat, per hoofd der bevolking een mark voor de zoutbelasting moet wor den opgebracht. Door de zoutbelasting zal het mogelijk zijn een bedrag van 50 mil lioen mark voor de kolonisatie op de be grooting uit te trekken. Verder is rekening gehouden met de fi nancieele positie der gemeenten. Men ver wacht, dat de belastingen ingevolge de nieuwe verordening 680 millioen zullen op brengen en dat de gemeenten hiervan 670 millioen zullen ontvangen; het rijk heeft reeds 70 millioen aan kasvoorschotten ver leend, zoodat onder de gemeenten nog 600 millioen verdeeld moet worden. Anderzijds verwacht het rijk van de gemeenten ech ter een zoo zuinig mogelijk beheer. Daarom zullen in het vervolg slechts uitkeeringen worden gedaan aan gemeenten, die orde op haar zaken hebben gesteld, hetgeen in de lijn ligt van de door het kabinet-Brüning gevolgde politiek. De nieuwe verordening gaat zelfs zoover, dat wordt bepaald, dat in de toekomst het gereedmaken van een in evenwicht zijnde gemeente-politiek niet be moeilijkt mag worden door verplichtingen, waarvoor geen dekking aanwezig is. Ver hoogt dus de gemeenteraad de uitgaven zonder dekking te hebben, dan kan het gemeentebestuur hiertegen protesteeren. Omtrent de begrooting voor 19321933 wordt nog gemeld, dat deze eerst aan den rijksraad zal worden voorgelegd, aangezien de vertegenwoordigers der staten wenschen, dat de gebruikelijke weg zal worden ge volgd. De voorloopige regeling voor de in komsten en uitgaven loopt op 30 Juni a s. af, zoodat de rijksraad twee weken tijd heeft voor de behandeling der begrooting. De begrootingen der meeste departementen zijn reeds gereed en door den rijksraad be sproken. Er ontbreken nog de begrootin gen voor voedselvoorziening den schulden- dendienst, de oorlogslasten en voor het al gemeene financieele beheer, welke laatste de ontvangsten en uitgaven van de geheele begrooting omvat. Men verwacht, dat de geheele begroo ting op Zaterdag 25 Juni of uiterlijk Maan dag 27 Juni in een openbare plenaire zit ting van den rijksraad afgehandeld zal wor den en daarna door een noodverordening van kracht wordt verklaard en wel op 1 Juli a.s. Naar wordt vernomen, zal de begrooting in evenwicht zijn en afsluiten in uitgaven en inkomsten met een bedrag van ca. 8.2 milliard mark, hetgeen 1.2 milliard mark lager is dan de begrooting van 19311932. Het begrootingsjaar loopt van 1 April 1932 tot 31 Maart 1933. De opheffing van het S. A.-verbod. Betreffende den inhoud der a.s. nood verordening in zake de binnenlandsche po litiek verneemt de „Deutsche Zeitung" de volgende bijzonderheden: De nieuwe verordening zou als essen- tieele punten inhouden: 1. intrekking van het verbod der stormafdeelingen en de ove rige verboden nationaal-socialistische or ganisaties; 2. intrekking van het uniform verbod; onderwerping van de afweer-orga- nisaties met inbegrip der S.A enz. aan het toezicht van het rijksministerie van Binnen landsche Zaken. DE PRESIDENT VAN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT, de Valera is te Londen aangekomen, voor het houden van bespre kingen met het Engelsche gouvernement, betreffende verschil lende Iersche kwesties. De Valera (rechts) bij zijn aankomst in de Engelsche hoofdstad. DE WERKZAAMHEDEN voor den bouw van de groote ver- keersbrug over de Waal te Zaltbommel naderen geleidelijk de voltooiing. Een overzicht van den huidigen stand van het imposante constructiewerk. DE BEKENDE VLAAMSCHE DICHTER EN SCHRIJVER René de Clercq is op 54rjarigen leeftijd te Maartensdijk overleden. AFRIKA ABESSINlë'S EX-KEIZER WEER GEVANGEN GENOMEN. Kortstondige vrijheid. Ex-keizer Lidzj Jassoe van Abessinië, die eenige dagen geleden uit de gevan genschap was gevluoht, is naar officieel wordt gemeld weer gevangen genomen. (Zooals men weet, was Lidzj Jassoe er in geslaagd als vrouw verkleed aan zijn bewakers te ontkomen en naar de onher bergzame gebieden der provincie Godzjam te vluchten. Zijn bedoeling was, na afloop van het regenseizoen naar de hoofdstad Addis Abeba op te rukken ten einde te pogen weer den troon te beklimmen, waar op hij reeds eenmaal, namelijk van 1911 tot 1917, heeft gezeteld. Red.). ZUID-AMERIKA CONFLICT IN CHILEENSCH KABINET. Davila afgetreden. De leider der nieuew regeering, Davila, is afgetreden als gevolg van een meenings- verschil met de uiterst linksohe elementen der junta. Verder wordt verklaard, dat generaal Moreno, de commandant van het garnizoen te Santiago, de huidige regeering vervan gen wil zien door een militair regime Davila's opvolger zou zijn de communis tische senator Hidalgo; op het oogenblik staat Kolonel Grove aan het hoofd der junta. Socialisatie van Kunst en Onderwijs. De leider der nieuwe regeering, Davila, wet aangenomen in zake de socialisatie van kunst en onderwijs in het geheele gebied der republiek. Krachtens deze wet zal een staats-persafdeeling in het leven worden geroepen, welke toezicht zal uitoefenen up de binnen- en buitenlandsche pers. Voorts zullen staatsschouwburgen worden opge richt. Het schijnt, dat de nieuwe regeering de macht vast in handen heeft. De arbeiders hebben een massavergadering gehouden ten gunste van het nieuwe régime. Het schijnt, dat de ingrijpende hervormingen, welke te hunnen* gunste zijn ingevoerd, hen voor de nieuwe regeering hebben gewon- ONGELUKKEN. BRITSCH STOOMSCHIP VERGAAN. 350 Opvarenden gered. Nabij het, eiland Tsjiming is in den dich ten mist het Britsche stoomschip Sjenking vergaan. Twee Britsche torpedojagers heb ben 350 Chineesche passagiers gered. Motor botst tegen autobus. Een motorfiets met twee personen kwam te Bielefeld in aanraking met een stedelijke autobus en werd dertig meter ver meege sleept, De bestuurder van het motorrijwiel over leed op weg naar het ziekenhuis, de dame, die op de duo zat werd terstond gedood. De chauffeur van de bus is voorloopig in hechtenis genomen, totdat de schuldvraag is vastgesteld. Ernstig ongeluk te Hagen. Gistermiddag heeft te Hagen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een bestelwa gen uit Sterkrade sloeg bij een kromming van den weg over den kop. Zeven en twin tig personen werden min of meer ernstig verwond. AMERIKA'S SHERLOCK HOLMES GESTORVEN. De overwinnaar van de dynamietbende. Dezer dagen overleed in den ouderdom van 70 jaar de Amerikaan W. J Bruns, die wel eens en niet ten onrechte Ameri- ka's Sherlock Holmes werd genoemd. Hij is niet, zooals de vele dreigbrieven voorspel den, die hem uit Amerika's onderwereld ge werden, gevallen onder een regen van ko gels uit een voorbijsuizenden bandieten- auto, maar heeft rustig met het hoofd op zijn kussen den laatsten adem uitgeblazen. Burns, die aan het hoofd stond van het groote detective-bureau „The Burns" en leiding heeft gegbven aan een leger van 4000 man, o.w. detectiven, deskundigen, ad vocaten, chemici en dokters, is zijn veel bewogen carrière begonnen alskleer makersknecht. Maar er zat in zijn aderen onrustig Iersch emigrantenbloed, dat hem er toe bracht naald en schaar neer te gooi en; zijn vader was zoo arm als Job als land verhuizer in Amerika binnengetrokken om zich daar een nieuw bestaan te veroveren. Van zijn vader erfde hij niets, behalve dan zijn roode haren en diens onrustigen pio niersgeest. Burns was een groote, forscho kerel, een koppig man, die nooit losliet waar hij zijn zinnen op gezet had, maar tegelijkertijd een man van vaste gewoonte, die voor niets zijn nachtrust offerde, die voor niets zijn eten liet staan. „Never missed my man!'' was zijn lijfspreuk, en de zelfverzekerdheid, die uit die woorden blijkt, trad duidelijk aan het licht in het feit, dat hij nooit een revolver bij zich droeg, zich steeds verliet op zijn kracht en scherpzinnigheid en dank baar vertrouwde op de mare van onover winnelijkheid, die voor hem uitging. Wat hem vooral tot den grooten detective ge maakt hoeft, was zijn wonderbaarlijk ver mommen. Daarbij kwam dan nog de kunst zijn stem te verandoren en een verbluffen de gelaatsmimiek, waardoor zelfs zijn boste vrienden hem boqis niet herkenden. Toen in 1911 al zijn collega's het moesten afleggen tegen de beruchte en govreesde dynamietbende van San Francisco, was het Burns die er op uittrok en er werkelijk in slaagde de bende achter slot en grendel te krijgen. Dat was niet weinig gevaarlijk, want de dynamietbende zag niet op een menschenleven, maar het was juist dit ge vaar, dat Burns bekoorde. Zelfs in den tijd, dat hij over een staf van 4000 medewerker® beschikte en meer dan 20.000 banken be waakte, voerde hij nog op eigen houtje een kras stukje speurdersarbeid uit. Kort voor den oorlog achtervolgde hij namelijk een groep Amerikaansche bandieten die er met een buit van bijna twee millioen gulden van door waren en probeerden naar Engeland uit te wijken. De eenige aanwijzing, die Burns had, wa« een paar hooge hakjes die van een damesschoen waren afgebroken. En toch was het hem genoeg, want de bende was nog geen maand in Engeland, of reeds had Burns de hand op haar welen te leg gen. Verder heeft hij verscheiden duistere kyvesties, bankbedriegerijen en vorvalschin- gen tot klaarheid gebracht en talrijke poli tieke schandaaltjes onthuld. Een detective van het zuiverste water, die dan ook al® zoodanig vereeuwigd is door Wallace, die hem als voorbeeld heeft genomen voor zijn detectivefiguur mr. Reeder.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5