23ste Jaargang DINSDAG 14 JUNI 1932 No. 7226 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND H. M. PIERROT BINNENLAND 3)e Êcidóelte0oii^Gmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwarfca-al Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 ft GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Doel van het nieuwe kabi net is,te verhinderen dat Hitier de volstrekte macht krijgt Sleutelstelling van het Centrum De regeeringsverandering in Duitschland heeft de wereld sterk Verrast, omdat het moreele en politieke aanzien, dat dr. Brii- mng zich in heel de wereld had verworven, zijn plotseling en dramatisch aftreden ge heel onverwacht deed schijnen. Er xs heel wat gesproken over het onder houd tussohen president en kanselier en er zijn tallooze legenden over het „eenvou dige afscheid" van Briining ontstaan. Ik voor mij geloof, dat de onoverbrugbare kloof tusschen beide mannen deze was: dr. Briining wensckte een nieuwe noodver ordening, die 800 millioen in de schatkist zou brengen, om een deficit van het bud get te dekken. Hij vroeg ook verlof, om de regeering om te vormen op de tegenwoor dige basis, dus zonder de rechtsche par tijen er in op te nemen. Ten slotte wilde hij met het oog op het herstel vraagstuk een toezegging van den president, dat zijn ka binet nog tot Maart van het volgende jaar in aimbt zou blijven, dus tot na het optre den van den nieuwen president der Ver- eenigde Staten van Amerika. Hindenburg heeft alle drie wensohen van de hand gewezen. Hij wenschte de regee- ring-Brüning geen wissel voor nog een heel jaar te geven, omdat de stormachtige op positiebeweging in het volk geweldige af metingen aannam en dus politieke afspra ken op zoo langen termijn niet meer waren te maken. Hindenburg was tevens van meening, dat de basis van het kabinet- Brüning te smal was geworden en verbreed diende te worden door opname der rechü- sche partijen. Verder maakte hij bezwaren geldend tegen de methode der noodveror deningen, die zijn naam verbond met de onpopulairste en door hem weinig juist ge achte maatregelen. Hij wees zelfs het aan bod van de hand, dat de oude regeering ter verlichting der nieuwe regeering zelve nog de nieuwe verordeningen zou uitvaardigen. Brüning trok uit de tegenstelling in deze drie cardinal e vragen tussohen hem en het staatshoofd de konsekwentie en trad met het heele kabinet af. Zeker met bitterheid in het hart, omdat hij zijn werk van twee en een kwart jaar als mislukt moest be schouwen. De diepste oorzaak van Brüning's aftreden is de overtuiging van den presi dent, dat Brüning niet in staat was de in sprookjesachtig tempo voortrazende oppo sitie der rechterzijde met den Staat te ver zoenen en te verhinderen, dat deze opposi tie alle dijken doorbrak, ja zelfs zoo mackr- tig zou worden, dat zij alléén de meerder heid in het rijk zou kunnen veroveren. Over het tragische einde van het kanse- lierschap van een hoogbegaafden en onder vele opzichten niet te vervangen staats man^ die zeker na verloop van tijd weer op een verantwoordelijken post zal terugkee- ren, zou nog veel te zeggen zijn. Maar de belangstelling der wereld richt zich thans op het nieuwe, dat gaat komen. Het is een eigenaardig feit, niet zonder diepere betee- kenis, dat na- den asceet Brüning met zijn afgeneigdheid van de wereld en beschei den levensstandaard, een regeering van inannen aan het roer komt, die in hun aan schouwingen en levensgewoonten veeleer het tegendeel vertoonen, die zeer zeker door intellectueele scrupules minder ge plaagd zullen worden dan dr. Brüning. Zij zijn van plan, om zonder daden van geweld, waartegen reeds de naam van Hindenburg alléén waarborg is, een regeling der auto riteit, orde en vakkennis te vormen en ook de rechtsche partijen binnen de grenzen van 'haar beteekenis mede te laten regee- ren. Waarom is juist de heer Von Papen, een tot dusver weinig bekend Pruisisch afge vaardigde, dien het publiek nauwelijks kende, rijkskanselier geworden? Naar mijn meening alleen daarom, omdat er nieuwe Rijksdagverkiezingen moeten plaats heb ben en de staatsautoriteitcn niet wen sohen, dat de Hitlerpartij de meerderheid zal krijgen, maar dat er een coalitie wordt gevormd van Hitlerianen, kleine rechtsche partijen en het Centrum. Deze wensen wordt ook door de overtuiging gemotiveerd, dat de continuïteit der politiek niet bruusk Dit artikel is van den Duitsohen journa list Fritz Klein, hoofdredacteur van de „Deutsche Allgemeine Zeitung", die behoort tot de door dr. Hitier bijna geheel opgeslokte partij van wijlen Stresemann, de „Deutsche Volkspar tij". Men behoeft het niet met den schrijver eens zijn; doch interessant is, uit het artikel te zien, hoe verlegen men met den politieken toestand is en hoe machtig de sleutelstelling van het Centrum wordt geacht. mag worden onderbroken door het aan de macht komen van onervaren en misschien zuiver demagogische elementen. Om zulk een verzoening na de verkiezingen te be werken, was er een man noodig, die, trots alle meeningsverschilien met zijn partij, toch tot het Centrum behoorde, maar tege lijk bij de partijen der rechterzijde als De- strijder der tot dus toe gevoerde Centrum- politiek groot vertrouwen genoot. De scher pe verklaring der Centrumpartij tegen Von Papen zegt niet zoo veel. Zij is volkomen te verklaren, omdat Hindenburg in wat ab- rupten vorm van Brüning moest scheiden. In de toekomst, vooral na de verkiezingen, zal men met het Centrum, dat werkelijk heidspolitiek pleegt te voeren, zeker een verstandig woordje kunnen spreken. Mocht de verwachting niet in vervulling gaan, dat Von Papen de geschikte persoon is, om deze verzoening tot stand te brengen, dan zal hij moeten worden opgeofferd. Hij heeft zijn ambt met volle kennis van deze moge lijkheden op zich genomen. Speelt hij die verzoening niet klaar, dan moet hij zichzelf opofferen. Hoe men ook mag denken over de per soonlijkheid va-n den nieuwen kanselier, die zijn politieke kwaliteit nog moet bewijzen, het valt niet te ontkennen, dat de leden van zijn kabinet uitstekend ter zake kun- digen zijn. Welke zijn nu de plannen der nieuwe regeering? Het middelpunt van alles is thans de uitslag der verkiezingen voor den Rijksdag. De regeering-Brümng had <le vrijheid van agitatie der Hitler-partij be snoeid. Deze besnoeiing wordt opgeheven. Dit geschiedt niet, hoe paradoxaal het ook moge klinken, ten gunste van die partij, maar uit de overtuiging, dat juist de scherpe houding der vorige regeering te genover Hitier dezen succes op succes heeft gebracht. De verklaring ligt in de diepe economische en geestelijke crisis, waarin de breede massa's verkeeren. De regeering- Von Papen meent, dat, wanneer aan de Hitler-partij geen dwang meer wordt aan gedaan en zij dus niet meer de rol van martelares kan spelen, haar aanhang aJ spoedig zal verminderen. De proef op de som moeten de Rijksdagverkiezingen bren gen en men rekent in regeeringskringen op niet meer dan 42 tot 43 percent nationaal- socialistische stemmen, zoodat, wat abso luut het plan is, de Hitlerpartij tot samen werking en tot toetreden der regeering zal worden gebracht, maar verhinderd zal wor den, dat zij alléén aan het bewind komt. Dan zal ook de kwestie der houding van het Centrum opnieuw acuut worden. Het is moeilijk aan te nemen, dat het dan even intransigent zal blijven als thans. Wanneer deze poging gelukt, kan men voor de volgende jaren een stabiele regee ring in Duitschland verwachten, die over een groote parlementaire meerderheid be schikt en de wetgeving weer in normale banen kan leiden. Gelukt zij niet, blijft het Centrum afzijdig staan, dan zal de bin- nenlandsche toestand zeer moeilijk worden. Dan zou het mogelijk zijn, dat Hindenburg, die streng grondwettelijk wdl regeeren, een nieuwfe nationale vergadering bijeen roept, om de bestaande grondwet te wijzigen. Wijziging behoeft op de eerste plaats het ongeschikte Duitsche kiesrecht, dat er een is, niet van politici, maar van mathemati sche rekenmeesters. Wijziging zou ook moe ten komen in de structuur der landen, die thans nog in staat zijn, om aan de rijks politiek de grootste moeilijkheden in den weg te leggen. Vooral het dualisme tus schen Pruisen en Rijk is een zware hinder nis voor het nationale herstel. Het onderscheid tusschen de oude en nieuwe regeering is, dat de nieuwe niet met noodverordeningen zal regeeren, die geen einduitkomst gaven uit- den nood, maar slechts tijdelijke verlichting brachten. Het nieuwe kabinet zal rekening houden met de psychologische en algemeen-politieke behoeften, die tot'uiting zijn gekomen in de oppositie tegen Brüning. Nog grooter dan vroeger wordt de ver antwoordelijkheid van Hindenburg, den Maarsmanssteeg 14 - Tel. No. 1293 In de artikelen der GERO FABRIEK vindt U bij ons een uitgebreide keuze, tegen de laatste I ge prijzen. OUD-MINISTER HEEMSKERK t Aan een „In memoriam" in de „Maas bode" ontleenen wij: „Naast den jurist domineerde mede in hem de diep-geloovige Calvinist. Daardoor was ook zijn houding bepaald tot de Roomsch-Katholijken zooals hij ons graag noemde, de ij als ij uitsprekende. Hij was een krachtig principieel voorstander van een samengaan der drie Rechtsche partijen, maar hij vond het toch wel noodig ons in de gaten te houden. „Het gele wim peltje", waarmede hij graag tegen ons wuifde, was wel een lachende uiting van zijn bezorgheid voor ons optreden. Heele- maal vriendelijke spotternij was dit niet, er school ook calvinistische ernst onder. Wat niet uitsluit, dat de Anti-revolutio naire Partij en inzonderheid de Tweede- Kamerfractie onder zijn leiding, voor ons een trouwe bondgenoot is geweest. Hij voelde het zeer juist aan, hoeveel er bij al le verschil toch reeds was, dat ons samen bond. En hij gaf daar uiting aan, met zijn groep, in woord en daad zelfs op oogen- blikken, dat trouw niet zonder bezwaar viel te toonen. Zoo is deze merkwaardige staatsman, in zijn lang leven, steeds een groote figuur geweest, veel omstreden, zelfs in eigen kring, maar toch vereerd en geëerbiedigd ook door den politieken tegenstander. Vorstin en land verliezen in hem een trouwen dienaar en een beproefden leider. Gods barmhartigheid moge neerdalen over dezen, die Hem in de mate van zijn kracht heeft beleden en gediend." Zijn laatste redevoering. De laatste redevoering van den overle den staatsman, bij de behandeling van het ontwerp tegen smadelijke godslastering, is geworden t-ot een prachtig getuigenis, met voor een bijna-tachtigjarigen opvallende frischheid en spontaneïteit en de innigste overtuiging uitgesproken. In ademlooze stilte werd deze improvisatie van den in zijn heiligst gevoel gekwetsten grijzen par lementariër aangehoord. „De overheid is Gods dienaresse", zoo betoogde hij, die ge loofsvrijheid moet eerbiedigen, maar opk „de geloofsvrijheid van hen die gelooven", en dan gaat hij verder: „Zij moet dat niet alleen doen tegen fei telijke aantasting, maar ook tegen pogin gen, om een geestelijke atmosfeer te kwee ken, waarin op het geloof wordt gesmaald, waarin gesmaald wordt op God, Christus en den Heiligen Geest, op zoodanige wijze, dal niemand, die ook maar een greintje eerbeid voor God heeft, het van zich zou kunnen verkrijgen, om voor te lezen op de wijze, waarop dat in den tegenwoordigen tijd meermalen is geschied. Tegen zoodar nig geschrijf is dit wetsontwerp gericht. En nu heeft men niet te vragen of de rech ter zich daarbij zal begeven in allerlei theologische verschillen. Ieder rechtge aard rechter zal onmiddellijk moeten voe len, dat er is een krenking van godsdien stige gevoelens door smalende godslaste ring. Indien de rechter niet in staat is, dat uit te maken, zooals verschillende leden meenden, dan is de rechter in Nederland niet staande op een peil, dat men zoude mogen verwachten, en het is zonderling, dat dit in deze Kamer is verkondigd." De begrafenis. Het stoffelijk overschot van Mr. Heems kerk zal Donderdag a.s. op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde worden besteld. vader des vaderlands, die zijn leven niet zal willen besluiten zonder den grondslag te hebben gelegd voor een regeermethode, die beter overeenstemt met de behoeften van het Duitsche volk. Van de nieuwe re geering zijn dócL op economisch, noch op politiek gebied avontuurlijke experimenten te verwachten. Zij zal ook de buitenland- sohe verplichtingen van Duitschland eer biedigen en in het binnenland trachten de voorwaarden weer te herstellen, waarop die verplichtingen berusten. Dit zal zij traeh- ten te bereiken door alle werkwillige en positieve krachten van het Duitsche volk te vereenigen. FRITZ KLEIN. (Nadruk verboden). NATIONAAL MARIA-CONGRES TE NIJMEGEN. Die Eerste Bliscap van Maria. Zooals bekend, zal tijdens het Nationaal Maria-Congres te Nijmegen, onder regie van den priester-dichter Willem Smulders, het vijftiend' eeuwsche Mysteriespel „Die Eerste Bliscap van Maria" ten tooneele worden gebracht. De opvoering van dit Mysteriespel zal ongetwijfeld een der glansrijkste momenten vormen in de reeks van plechtigheden en manifestaties, welke op 6, 7 en 8 Augustus gedurende het Nijmeegsoh Maria-Congres zullen plaats hebben. Men herinnert zich nog het schitterend succes, dat in 1913 te 's-Hertogenbosoh be haald werd met de eerste opvoering van „Die Sevenste Bliscap". „Die Eerste Bliscap" overtreft, uit het oogpunt van tooneellcunst, nog de Seven ste en het feit, dat dit Mysteriespel, na vier eeuwen onder het stof gelegen te heb ben, in Nijmegen een vernieuwde en uiterst verzorgde opvoering zal krijgen, zal onge twijfeld duizenden gedurende de congres dagen naar de stad van Petrus Canisius, den zetel onzer Katholieke Universiteit, heentrekken. Wij spraken van een uiterst verzorgde opvoering. Daarvoor staat ons borg de re gie van den fijnzinnigen priester-dichter Willem Smulders, die wordt bijgestaan door de actieve leden van de spel-coimmis- sie, de heeren H. C. W. van Schaik en W. P. J. A. Weebers, De décors en de cos- tuums worden ontworpen door den kunste naar Piet Gerrits. De Gregoriaansohe ge zangen worden uitgevoerd door een kna penkoor onder leiding van G. W. Tünissen O.P. Executanten zijn een uitgelezen schaar van leeraars en leeraressen, onder wijzers en onderwijzeressen van Nijmegen en omgeving. De uitvoeringen worden gegeven in de groote zaal van „De Vereeniging" op Za terdag 6 Aug. 8 uur nam., Zondag 7 Aug. 1.30 uur nam., Maandag 8 Aug. 2 uur nam., Zaterdag 13 Aug. 8 uur nam., Zondag 14 Aug. 3 uur nam. en Maandag 15 Aug. 3 uur nam. Kaarten voor de voorstellingen zijn ver krijgbaar bij den heer H. C. W. van Schaik, Koolemans Beijnenstraat 6, Nijme gen. Bij iedere aanvrage geve men nauw keurig op: naam en adres van den aan vrager; aantal kaarten; rang en datum der voorstelling. Kaarten van het Congres geven geen toegang t-ot de voorstellingen van het spel. Bij gelijktijdige afname van minstens 50 kaarten wordt een reductie van 10 pet. ver leend. Vereenigingen, Congregaties, Pensiona ten enz., die voor hun leden dit bijzondere Mariaspel tevoren willen doen uitleggen en verklaren, kunnen een spreker of spreekster aanvragen (vergoeding van reis- en verblijfkosten). Aanvragen hiervoor te richten tot den heer L. G. J. Bol, Javast-raat 36, Nijme gen. Plaatselijke Propaganda-Comité's In verschillende plaatsen van ons land zijn reeds Plaatselijke Propaganda-Comité's opgericht voor het Nationaal Maria-Con gres, in andere is men met de oprichting van deze comité's bez'ig, in weer andere kijkt men nog de kat uit den boom. Om deze laatste minder aanbevelens waardige Hollandsöhe hebbelijkheid af te leeren verzoekt het Dagelijksch bestuur van (het Maria-Congres ons de aandacht te vestigen op een mooi voorbeeld van Bus- sum. Ook Bussum heeft een Propaganda-Co- mité voor het Maria-Congres opgericht. Het volgende plan van actie is opge steld 1. Aanmoedigingen tot deelname en op wekking tot geldelijken steun te doen plaatsen in het plaatselijk katholiek Nieuwsblad. Eventueele wekelijksohe ver antwoording in genoemd blad te plaatsen van ingekomen giften. 2. Circulaires te drukken met geperfo reerde strook, waarop de katholieken voor een bijdrage kunnen inteekenen, deze bij alle katholieken rond te bezorgen en weer te doen ophalen. (Die gift kan ineens zijn of wekelijks). 3. De verschillende godsdienstige ver eenigingen om een bijdrage verzoeken. 4. Reclamemaken voor de stcunkaarten. Aldus het voorbeeld van Bussum, dat de zaken blijkbaar flink aanpakt. Voorbeelden trekken! Laat men in plaatsen, die nog niet in actie zijn voor het Nationaal Maria-Con gres, zich spiegelen aan het Bussumsche voorbeeld. Zend een briefje aan het Bureau van Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De kansen der conferentie te Lausanne na de gedachtenwisseling tusschen MacDo- nald en Herriot te Parijs. (2e blad). De nieuwe Duitsche noodverordening. (2e blad). Abessinië's ex-keizer weer gevangen. (2e blad). BINNENLAND. Een vergadering van de drie drogisten bonden tegen het ontwerp-artsenijbereid- kunst (1ste blad). Het drama te Putbroek. Uitspraak van de rechtbank. (Rochtsz., Ie blad). Twee bankdirecteuren te Den Haag ge arresteerd. (Gem. Berichten, 3do blad). De roofoverval te Vriezenveen. (Gom. Berichten, 3de blad). LEIDEN. De vergadering van 5.5 pct.-obligatiehou- ders der Leidsche Exploitatie Mij. (2do blad.) IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! het Maria-Congres, Van Schaeck Mathon- singel 1 te Nijmegen en ge ontvangt om gaande alle inlichtingen, die ge voor d© oprichting en de actie van een Plaatse lijk Propaganda-Comité noodig hebt. INVOER VAN VISCH IN BELGIë. Contingenteering. De correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldde gisteravond: In de Maandagmiddag gehouden weke lijksohe bijeenkomst van het kabinet-Ron- kin is besloten tot contingenteering van den invoer van visch. Het is do bedoeling vooral den invoer van dure visch t-e beper ken. Als basis zullen genomen worden de cijfers van het. jaar 1931, wat overeenkomt met een vermindering van den invoer met 20 a 25 pCt. R.K. Propagandavereenigingen te Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Te 's-Gravenhage zijn bijeengekomen de Algemeen Geestelijk Advisours der R.K. Propagandavereenigingen te Amsterdam, Rotterdam, en 's-Gravenhage, de Weleer waarde heeren W. J. Bosch, H. J. Kuijpers, Th. van Woesik en de Algemeene voorzit ters, de heeren Jan Bakker, M. van Stapele en H. Chr. Jansen. Deze bijeenkomst is geslaagd in hare be doeling: meer contact te verkrijgen tus schen de R.K. Propagandavereenigingen in de groote steden van het land. Begrijpend, dat door eenheid van doel stelling, ook zoo mogelijk, door meer een heid van middelen en handelswijze, groo ter kracht kan worden uitgeoefend ten b*u te van de katholieke actie, zal getracht worden verder te gaan. Overeenstemming is verkregen t.o. van het verder pogen, dat bedoelt in de naaste toekomst medewerking te verleenen, om ook door samenwerking de R.K. Propagan da in andere plaatsen van het Bisdom Haarlem tot grooter bloei te brengen. Het. voorloopig secretariaat van dit ver band is, ook voorloopig, gevestigd bij me juffrouw Aug. Schwartz, Sonoystraat 72, 's-Gxavenhage.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1