„VIVISECTIE OP MENSCHEN" LETTEREN EN KUNST UIT DE OMGEVING AGENDA STADSNIEUWS MAANDAG 13 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BEZUINIGINGSRAPPORT- WELTER. BEGROOTINGSTEKORT 1932: 170 MILL. Voorgestelde bezuinigingen. In het komende jaar zou, zoo er niets ge daan werd, op een tekort op de gewone be grooting moeten worden gerekend van 102 millioen, welk tekort dan nog zou toenemeo met 35 millioen voor werkloozenuitkeeringen cn 35 millioen, die zullen moeten bijgestort worden in het Gemeentefonds. Totaal is dus een tekort te becijferen van ruim 177 millioen gulden. De commissie-Weiter schijnt nu bezuiniging tot een bedrag van 102 millioen te hebben ge vonden, en met wat medewerking zal dit mis schien tot 108 millioen kunnen stijgen. De uitgaven der staatsbegroting, waarop bezui nigd kan worden, bedragen plra. 390 millioen. De voornaamste bezuinigingen moeten ko men van nieuwe kortingen op de salarissen en beperking van uitgaven voor materieel. Elk departement moet daartoe ongeveer 15 pet. bij dragen. Op de defensie-begrooting moet 9 millioen worden bezuinigd enz. Alleen versobering, later misschien afbraak. Uitdrukkelijk wordt in het rapport gecon stateerd, dat er alleen versobering van staats diensten wordt voorgesteld, geen afbraak. In dien de staatsinkomsten later zouden blijken nog meer terug te loopen, dan thans kan wor den berekend, dan zou tot afbraak moeten v/orden overgegaan, b.v. door opheffing of sterke inkrimping van sommige staatsdiensten of Instellingen (b.v. universiteiten en hooge- scholen), die wel zeer nuttig zijn, doch voor het bestaan van den staat niet onmisbaar mo gen worden geacht. Dienstreizen op mooie dagen! Als voorbeeld van versobering, die kan wor den aangebracht, zonder eenig nadeel voor den staatsdienst, werden ons de reis- en ver blijfkosten genoemd. Per (aar schijnen daar aan ongeveer 5 millioen te worden uitgege ven, waarvan alleen op P.T.T. een klein mil lioen. Er zal een strenge controle worden in gevoerd op die reizen, en daarbij zal ook worden nagegaan, of niet menige dienstreis kan worden vervangen door een telefonisch onderhoud. Men moet hebben bevonden, dat op mooie dagen het aantal dienstreizen plot seling stijgt. Voorts is het slechts ten deele juist, dat de Raad van State door de commissie-Weiter in geen enkel opzicht bedreigd wordt. De com missie besloot aanvankelijk de begrootings- hoofdstukken I (Huis der Koningin) en II (Hooge colleges van Staat) buiten hare be schouwingen te laten. Den heer Weiter werd echter de opmerking gemaakt, dat het toch wel een minder aangenamen indruk moest maken, dat juist de hooge colleges werden gespaard. De commissie wenschte echter rechtstreeksche voorstellen te vermijden, maar vond er dit op, dat in het rapport de wensch zou worden geuit, dat aan die colleges zelve de beoordeeling werd overgelaten, welke ver soberingen in de samenstelling ervan aange bracht zouden kunnen worden. Er wordt dus op de colleges een moreele plicht gelegd. Het is de meening van de commissie-Weiter, dat de Raad van State uit 8, in plaats van uit 15 leden zou kunnen bestaan en dat het perso neel belangrijk ingekrompen zou kunnen wor den. V ij ontvineen heden de volgende niedo- deeling van het Haagsch Correspondentie bureau Na-ar wij van bevoegde zijde vernemen is geheel onjuist het bericht in een der bladen, dat de commissie-Weiter op de begrooting voor 1933 een tekort van 170 millioen zou hebben becijferd. DE KONINGIN NAAR FINLAND? Uit Helsingfors wordt aan de Wesor Zeitung gemeld, dat de Koningin van Ne derland dezen zomer een bezoek agn Fin land zal brengen. De Prinses naar Duitschland. Prinses Juliana gaat in het begin van de volgende week voor ecnige dagen naar Duitschland, tot het brengen van eon fami liebezoek. UIT HET DRUKKERSBEDRIJF. De Contactcommissie bijeen geroepen. Het „Drukkersweekblad' meldt: In verband met de daling der indexcijfers en den verderen achteruitgang van het be drijfsleven, hebben de drie patroonsbonden het wenschelijk geaoht om de Looncomimis- sie, genoemd in art. 26 der Collectieve Ar beidsovereenkomst, opnieuw bijeen te roe pen Een uitnoodiging is verzonden tot een bij eenkomst op Maandag 27 Juni a.s. DROGISTEN STAKEN. Protest tegen wetsontwerp artsenijbereidkunst. De georganiseerde en ongeorganiseerde Haagsche drogisten hadden op voorstel van de Haagsche afdeeling van den Alge- meenen Nederlandschen Drogistenbond be sloten, om bun zaken op heden a.s. des middags van twee tot vijf uur gesloten te houden, als een uiting van protest tegen bet thans in de Tweede Kamer in behan deling zijnde wetsontwerp op de artsenij bereidkunst. Tevens beoogde deze sluiting alle dro gisten in de gelegenheid te stellen tot het bijwonen van een vergadering, onder lei ding van den Algeraeenen Nederlandschen Drogistenbond, den R.-K. Drogistenbond en den Nederlandschen Christelijken Dro gistenbond hedenmiddag om twee uur in de groote zaal van den Dierentuin te ■"«-Gravenhaco. VA^NDELI^ITREIKING TE EDE. Aan verschiller*e landstormcorpsen. Op het terrein Langenberg te Ede zijn Zaterdagmorgen, onder groote belangstel ling, zoowel van militaire, als van burger autoriteiten, door den minister van Defen sie mr. dr. L. N. Deckers, veertien Konink lijk erkende vaandels in dienst gesteld van die Landstormkorpsen, die nog geen Ko ninklijk erkend veldteeken voerden. Om eif uur stonden de troepen opgesteld, gevormd uit de B.V.L.-detachementen uit het geheele land, zoomede de troepen, die te Ede in garnizoen zijn. Toen de minister mr. dr. L. N. Deckers, vergezeld van zijn adjudant den eersten luitenant der Huzaren P. M. H. Tielens, het terrein betrad, werden de gebruikelijke eerebewijzen verricht, en de vlag, die de Minister van Defensie voert, werd gehe- schen. De Minister braeht een groet aan de vijf erkende reeds vroeger, in 1915 en 1916 in dienst gestelde vaandels. Nadat de Minister vervolgens de troe pen geïnspecteerd had, werd tot de eigen lijke plechtigheid overgegaan. De adjudant van den Minister las onder groote stilte het Koninklijk Besluit voor van 21 Augustus 1931 no. 40, waarbij de vaandels der veertien Landstormkorpsen Koninklijk erkend worden, en gelijk gesteld met de vaandels en standaarden van het le ger. Dan overhandigde de Minister, daarin bijgestaan door den Inspecteur van de land storm, Generaal Borel aan ieder der Korps- oommandanten het vaandel. Nadat de vaandels overhandigd waren, heeft de minister van Defensie deze met een toespraak in dienst gesteld. Hierna traden de vaandels bij de deta chementen in; de troepen presenteerden de geweren en de muziek speelde het Wilhel- BEV0EGDHEID TANDHEEL KUNDIGEN. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der tandheel kunde, het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche tandartsen en het bestuur van het Nederlandsoh tandheelkundig ge nootschap hebben gezamenlijk een adres gericht aan de Tweede Kamer naar aanlei ding van het wetsontwerp, houdende rege len betreffende de bevoegdheid, der tand heelkundigen. Adressanten zijn gezamenlijk de verte genwoordigers van alle organisaties van Nederlandsche tandartsen. Zij herinneren eraan, dat een advies tegen invoering van een dergelijke wet is gegeven door de me dische faculteit te Utrecht en door het hoofdbestuur van de Nederlandsche maat schappij tot bevordering der geneeskunst. Allereerst gaan adressanten in op de voor hen grievende zinsneden in de memorie van antwoord. Adressanten wijzen erop, dat do minister uooit van do door hen aangeboden gelegenheid tot het inwinnen van inlichtin gen heeft gebruik gemaakt. Zij hebben nooit de tandtechnici in de uitoefening van hun beroep bemoeilijkt. Adressanten komen op tegen de zin snede van de memorie van antwoord als zou de opleiding tot tandarts een vakop leiding zijn, wat al wordt tegengesproken door het feit, dat de examens worden af gelegd voor een staatscommissie. Ihdien het beoogde wetsvoorstel zou worden aangeno men, zou eigenlijk de heele wetenschappe lijke opleiding tot tandarts als een overbo dige luxe worden beschouwd on dat. terwijl buitenlanders met bij hen geldige examens •hier te lande eerst alle examens voor tand arts of ton minste een groot deel daarvan moeten overdoen voor zij tot de praktijk worden toegelaten. VERKENNERSAVOND TE WARMOND. Zaterdagavond werd op het sportterrein achter het Philosophicum en Groot Semi narie te Warmond een goed geslaagde Verkennersavond gehouden door de Chris- tophorus-groep van de R.-K. Verkenners uit Haarlem, onder aanvoering van hop man Nooy. De verkenners waren des mid dags gearriveerd en hadden dadelijk een zestal tenten opgeslagen, waar zij den nacht zouden doorbrengen. Des avonds te omstreeks kwart voor tien, werd een kampvuur gehouden. Hier voor bestend veel belangstelling mede zoo wel van de zijde der studenten van het Philosophicum als van die der professo ren. Uit de verkennerswereld waren o.m. aanwezig de Diocesane Verkennersgees- telijke uit Den Haag, kap. van Woesik, de Aalmoezenier van de troep, kap. van der Lugt, benevens de diocesane commissaris dr. Berger uit Den Haag. De avond werd geopend, toen alle ver kenners, omhangon met dekens, rond het kampvuur waren gezeten. Hopman Nooy liet het clublied zingen en vervolgens ge schiedde de wijding van het kampvuur en hield de aalmoezenier een kampvuurver-" telling, waarvoor hij tot onderwerp had ge kozen een drievoudige legende van het Chrstuskind uit den tempel van Jerusa lem, n.l. lo. over den grooten bazuin van Mozes, de stem van den Wereldvorst, 2o. De Paradijsbrug, 3o. de zuilen van Abraham. Met groote aandacht hadden de jongens maar eveneens de studenten en professo ren geluisterd naar de vaak begeesterende woorden van kap. van der Lugt. Daarna volgden nog enkele kampliede ren en werden er enkele wedstrijden ge houden, waarop het kampvuur werd beslo ten met een: „Aan U, o Koning dei- Eeuwen Na het avondgebed zochten allen hun tenten op, om gisteren opnieuw van hun kunnen blijk te geven in den vorm van kampwerk en kampdemonstraties voor de studenten. Kap. v^n Woesik en dr. Ber ger hielden bovendien enkele lezingen voor de studenten, die eveneens in het Verken- nerswerk moeten worden ingewijd. EEN AANKLACHT EN EEN OPEN BRIEF VAN ARTS PIJL. Is de actie gerechtvaardigd? De Haagsche arts P. Pijl, die verleden jaar met zijn brochure „Vivisectie op men- schen" den knuppel in het hoenderhok wierp, laat zich door de protesten van vele zijden ^ooral uit het medische kamp niet uit het veld slaan. Men herinnert zich dat zijn publicatie onder bovenstaanden sensationeelen titel, waarin hij een felle aanklacht uitte tegen het nemen van eenige proeven op kinderen in de kliniek van prof. Gorter te Leiden, geleid 'heeft tot de instelling van een com missie, benoemd door den voorzitter van den gezondheidsraad in opdracht van den minister van Arbeid en ten verzoeke van den minister van Onderwijs. Het rapport van deze commissie is in ons blad van Woensdag 1 Juni opgenomen en men heeft eruit kunnen lezen, dat de com missie het ageeren van den heer Pijl ten sterkste afkeurde. Het antwoord van den vivisectie-bestrij der was een aanklacht tegen prof. Gorter, prof. Storm v. Leeuwen en eenige andere doktoren, alsmede een open brief aan het adres van bovengenoemde commissie. Of deze aanklacht werkelijk leiden zal tot een proces, is een groot vraagteeken, daar het de officier van justitie is, die een vervolging moet instellen en niet de heer Pijl. Slechts wanneer de officier voldoende termen aanwezig vindt, gaat hij tot ver volging over. Wat den open brief aan de commissie betreft, daarin constateert de heer Pijl al lereerst, dat deze commissie was samenge steld uitsluitend uit voorstanders van vivi sectie, onder wie er zijn, die zelf geregeld vivisectie toepassen. Aan zulk een commis sie ontzegt hij elke aanspraak op onpartij digheid. Wij voor ons hechten evenwel meer aan datgene wat gezegd wordt dan aan diege nen, die het zeggen. Maw. het komt op den inhoud van het rapport aan, de per soonlijkheid der schrijvers kan ons hoogs tens wat meer vertrouwen inboezemen of ons stemmen tot voorzichtigheid. En dan kunnen wij den heer Pijl niet ge heel en al ongelijk geven, als hij erop wijst, dat de commissie de hoofdzaak van deze heele kwestie onaangeroerd laat en deze hoofdzaak is de vraag, of het geoorloofd is proeven te nemen op kinderen, ten einde van de werking van een nog niet geheel en al bekend' genees- of voorbehoedmiddel na te gaan. De commissie verklaart slechts, dat d i e rproeven zoowel uit een wetenschap pelijk als uit een praktisch oogpunt be schouwd, haar noodzakelijk voorkomen, het geen niet wegneemt, dat hier, gelijk overal, excessen vermeden moeten worden. Ook wij zijn van meemng, dat dierproe ven pu eenmaal onvermijdelijk zijn en wij zouden elke proefneming op dieren niet gaarne afkeurenswaardig noemen, mits vaststaat, dat deze in het belang der weten schap noodzakelijk of althans hoogst wen schelijk is. Doch de brochure van arts Pijl richtte zich hoofdzakelijk tegen menschen- prooven en meer speciaal tegen kinder- proeven. De heer Pijl, die zich verzet tegen dier proeven, keurt a fortiori kinderproeven ten sterkste af. Wij hebben indertijd het standpunt inge nomen, dat proeven op kinderen niet in alle omstandigheden ongeoorloofd kunnen worden beschouwd, doch dat men in dit op zicht de uiterste voorzichtigheid moet be trachten. Is dat gebeurd in de gevallen, welke de brochure van den heer Pijl signaleerde? Men kan daarover van meemng verschil len. De kinderen werden aan gevaar bloot gesteld, zegt de heer Pijl, door de toepas sing van een twijfelachtig middel, n.l. het z.g. B C.G. een praeparaat tegen t.b.c. be smetting. Prof. Gorter ontkent dat, het B C.G. was reeds duizenden malen met succes toege past en de behandelde kinderen kwamen uit een besmet milieu. Daartegenover stelt de heer Pijl, dat de immuniseerende uitwerking van het B.C.G. zeer problematiek is zeker in den tijd. toen de proeven werden genomen en dat de onschadelijkheid van dit middel ook nu nog niet vast staat. Weet de heer Pijl dit uit eigen ervaring of onderzoek, vraagt de commissie? Neen, antwoordt deze, mijn meening is gebaseerd op de uitspraken van verschillende deskun digen van naam. ï)e behandelde kinderen hebben toch maar geen nadeel van de proeven onder vonden, constateert de tegenpartij weer. Dat weet ik nog niet, antwoordt de heer P. Er zijn kinderen behandeld, die herstel lende waren van griep en voor dezen had de behandeling althans gevaar kunnen opleveren. Dit geeft de commissie t o e en zij meent, dat men om elke beden king te vermijden, voorzichtiger had ge handeld door met het toedienen van B.C. G. nog wat te wachten. Vervolgens wijst de heer Pijl erop, dat een dezer kinderen is gestorven. Zoowel de commissie als prof. Gorter wij zen elk verband tusscben de doodsoorzaak (acute meningitis) en de toediening van B.C.G. nadrukkelijk af, doch de heer Pijl handhaaft zijn opinie, dat de mogeljjkheid bestaat, dat dit kind gestorven is tenge volge van de verzwakking door dit expe riment. Dit is oi. het ernstigste geval uit deze heele geschiedenis, de rest gaat althans in onze oogen slechts om kleinigheden, zooals het optreden van abcesjes e.d. Doch juist in dit ernstige geval staat de heer Pijl o.i. buitengewoon zwak, daar het tijds verloop tusschen de toediening van het B.C.G. en het optreden van de ziektever schijnselen, die ten slotte den dood van het kind tengevolge hebben gehad, niet schijnt te wijzen op eenig verband. Het is voor een leek zeer moeilijk een oordeel te vellen. Er is geen eenstemmig heid omtrent de voorstelling van zaken. Werden de kinderen met B.C.G. behan deld ten einde hen te immuniseeren (al thans een poging daartoe te doen) tegen hun besmette omgeving en werd het ver loop van de klinische behandeling verwerkt tot een proefschrift of stond de proefne ming op den voorgrond, en wilde men de werking van het nog niet in elk opzicht door en door bekende B.C.G. nagaan op kinderen, die voor een dergelijke behande ling toevallig in aanmerking kwamen, om dat zij nu eenmaal aan besmetting bloot stonden? In het eerste geval kan men minder van /proefnemingen'' spreken dan in het twee de geval. Maar hoe men de zaken ook stelt, in beide gevallen had voorzichtig gehan deld moeten worden. Mischien heeft hieraan in enkele gevallen iets ontbroken, zooals bij de herstellende griep-patientjes, en misschien heeft hier en daar de eenheid van proefneming en het belang der waarneming wat al te veel op den voorgrond gestaan, zooals bij do twee pasgeboren kinderen, die eveneens ingespo ten werden, ofschoon de gewone toediening van het B.C.G. bij deze kinderen door den mond, in de melk, geschiedt Doch o.i. wet tigt dit alles nog geen aanklacht. Wel zou den "wij ook nu nog de waarschuwing wil len geven, vooral met het oog op de onaan tastbaarheid der ziekenhuisverpleging: men zij voorzichtig, uiterst voorzichtig met alles wat naar proefnemingen zweemt. Er zijn maar al te velen, die voor opneming in een academisch ziekenhuis terugschrik- ken omdat zij zich proefkonijn gevoelen en wat men voor zichzelven nog zou aanvaar- j den, daarvoor wil men zijn kinderen toch nog behoeden. Mr. H. G. Dr. RENé DE CLERCQ OVERLEDEN. Gisteren is te Maartensdijk, waar hij lo geerde bij de familie Pieck overleden de bekende dichter en Vlaamsche schrijver Dr. René de Clercq op 54-jarigen leeftijd. De Clercq logeerde te Maartensdijk om te herstellen van een maagkwaal waarvan hij den laatsten tijd eenige last had. De Clercq werd 14 November 1877 te Deerlijk in West-Vlaanderen geboren, stu deerde Germaansche philologie te Gent, en promoveerde in 1902 op een proefschrift over Guido Gezelle. Hij was achtereenvol gens aan verschillende inrichtingen leeraar Tijdens den oorlog was hij aan de Belgi sche school te Amsterdam verbonden. In October 1915 werd hij door de Belgische re geering om zijn politieke inzichten ontsla gen. Van dat oogenblik af heeft hij met een overweldigend enthousiasme zijn ideaal in zake zijn Groot-Nederlandsehe overtuiging in Noord-Nederland verbreid Van zijn hand verschenen een groot aantal dicht bundels, letterkundige- en tooneelwerken, terwijj hij in woord en geschrift de Vlaam sche zaak op tal van plaatsen verdedigde. De teraardebestelling is Donderdag te Lage Vuursche. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30*—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wondt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juni a.s. waar genomen door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, Telet 523. NIEUWVEEN. Dorpsstraat voor verkeer opengesteld. Zaterdagmidag is de Dorpsstraat, na drie weken voor het verkeer gesloten te zijn geweest, weer opengesteld. De werk zaamheden zijn nog niet geheel geëindigd, aangezien de trottoirs niet gemaakt zijn. Dat laatste is echter van ondergeschikt Wang. De gemeente kan in haar handen wrijven, dat het met de werkzaamheden zoo meegeloopen is. Een bange tijd stond haar anders deze week te wachten. Im mers, met ingang van Maandag (heden) gaat het uurloon van 30 ct. in. De meeste arbeiders hebbeai gezegd, daar niet voor te willen werken. De Dorpsstraat was dan waarschijnlijk voorloopig voor het ver keer gesloten gebleven, wat menigeen reeds schade betrokkend heeft. De stukjes vernieuwde straatgedeelten tot een gezamenlijke lengte van 100 M. heb ben èn de gemeente èn den arbeiders veel displeizier gebracht. Van een goede har monie fcusschen werkgeefster en werkne mers wae geen sprake. Het valt niet te ontkennen, dat de gemeenteraad door de plotselinge loonsverlaging, zich in een wes pennet gestoken heeft, w.aar hij voorloopig zonder steken uitgekomen is. Terecht merkte de burgemeester in de Spoedver gadering wan Zaterdag 4 dezer op, dat de raad de consequentie der loonsverlaging niet heeft ingezien. Tot stalt.'ng is 't geluk kig niet gekomen; wel was in de afgeloo- pen week de toestand een enkele keer ge spannen, doch tot uitwassen kwam het niet. Naar we vernemen zal het trottoir afge werkt worden, door eenige stratenmakers van buiten de gemeente. Voorts hoorden we, dat het fceeren van den Stationsweg waarschijnlk deze week zal beginnen. Dit zal tegen een uurloon van 30 ct geschie den. WASSENAAR. Van zweeftoestel gevallen. Mej. S. uit Koog a. d. Zaan die aan het Wassen. Slag van het zweeftoestel viel, brak tengevolge daarvan heide polsen, terwijl bovendien een arm uit het Ud schoot. Nadat dr. Jan- se de eerste hulp had verleend, is zij per ziekenauto vaai den heer Goemans over gebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Lei den. Goede ruil. Een achter de woningen wan den heer K. aan den Oostdorperweg geplaatst rijwiel, is geruild voor een oud rijwiel. Verkeerstoestand bij de halte Den Deijl. Op drukke Zon- en Feestdagen stelt de H. T. M. een ejetra-dienst in den Haag den Deijl, waarvoor aldaar geregeld tram wagens zijn gestationeerd. De wagens zijn dan zoodanig geplaatst, dat de niet breedo van Zuylen van Nijevoldtstraat (verkeers weg van Den Haag naar Katwijk en Noord- wijk) aldaar is versperd, waardoor herhaal delijk opstopping plaats heeft van het zeer drukke autoverkeer. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben aan de Directie der H. T. M. verzocht de tramwagens zoodanig op te stellen, dat het autoverkeer ongehin derd kan passeoreru Leidsche Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen. Hedenmiddag is in Krasnapolsky te Am sterdam onder voorzitterschap van den trustee, notaris Bon, wederom een. verga dering gehouden van 5 V2 pet. obligatiehou ders der L.E.M.V.O.G. Op deze vergadering waren namens een obligatiehouder ingediend een vijftien-tal vragen met verzoek deze op de vergade ring te willen behandelen. Deze vragen luiden: 1. Bestaat er een balans van den toe stand van het oogenblik evenals deze op de jongste vergadering van aandeelhouders op 29 April 1932 door de Commissie van Advies is doorgegeven. Indien deze balans bestaat, wordt ken nisgeving van den inhoud aan de Obliga tiehouders verzocht. 2. Is de trustee bereid op te geven, welke landerijen en huizen (gespecificeerd in totalen) na de transactie met Gemeen schappelijk Eigendom (Verköop Roombur- gerpolder, land Rhijn/.ichtweg en huizenbe- zit Den Haag) zijn verkocht. 3. Ondervindt de Maatschaappij gedu rende de laatste weken nadeel van de koersdaling der preferente aandeelen Ge meenschappelijk Eigendom, welke fondsen tot een bedrag van tachtig duizend gulden aan de Maatschappij in betaling zijn gege ven. 4. Hoe groot is thans het saldo-verlies, dat volgens de laatste balans 135.279.61 bedroeg. 5. Hoe groot is het nadeelig saldo op de exploitatie-rekening; heeft dit sialdo op dit moment niet een dergelijke omvang be reikt, dat indien niet binnen korten tijd alle bouwgrond verkocht wordt, de Maat schappij tot totalen ondergang gedoemd is. 6. Is het bedrag van 5000.(vijf dui zend gulden), dat door Directie en Commis sarissen genoten is als vergoeding voor de borgstelling van de hypotheek Roombur gerpolder, inderdaad in de kas der Ven nootschap teruggestort of heeft hier alleen een boekhoudkundige transactie plaats ge had. 7. Zijn de tweede hypotheken, die aan de commissarissen der Vennootschap gece deerd zijn, weer aan de Vennootschap over gedragen en is van deze transactie een acte 8. Acht de trustee het niet noodzake lijk de inmiddels in voorloopig arrest ge stelde Directeur door de Commissarissen te doen schorsen. 9. Vindt de trustee den tijd niet aange broken om voor allo obligatiehouders een tweede verband op de bezittingen der Maatschappij te vestigen, zoodat zij gewaar borgd zijn van elke transactie hun deel te krijgen, welke deel dan in een afzonder lijk te beheeren fonds dient te worden ge stort, totdat aan alle verplichtingen vol daan is. 10. Verkeeren de bezittingen in Haar lem en Omstreken, Amsterdam, Hilversum en Bussum niet in een dergel ijken toestand, dat aanzienlijke onderhoudskosten noodig zullen zijn, om deze bezittingen verkoop baar te maken. Komen deze bezittingen niet voor een te hooge waarde op de balans voor. 11. Indien bovenstaande vragen juist zijn, hoe denkt de trustee zich dan de mo gelijkheid in, dat obligatiehouders, die hun

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2