23ste Jaargang MAANDAG 13 JUNI 1932 No. 7225 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Sfe- £eicbelie 6ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Voor Leiden J9 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste*30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Velerlei cultuur. „Oultuur" is een van die woorden, wel ke verscheidene, min of meer los van eükaar staande begrippen aanduiden. Er is een „uiterlijke" en een „innerlijke" cultuur, en elk dezer kan men weer van meerdere kanten bezien en dan anders definieeren. Een Katholiek waardeert, vanzelf spre kend, de innerlijke cultuur véél hooger, dan de uiterlijke; maar hij verwaarloost de eerste volstrekt niet. Een Katholiek maakt ook onderscheid in de waarden van de verschillende objec ten van de innerlijke oultuur, naar gelang zij in meer of minder direct verband staan met den Godsdienst en het zede- 1 ij k leven. In onze krant- en tijdschriftlectuur ont moetten wij gisteren twee artikelen over cultuur. In „Bouwen" schrijft pater dr. J. van Heugten S.J. over: „Cultuur, Courant cn Boek". En in dat artikel lezen we: „I'k zou cultuur hier willen noemen een zekere geestesgesteldheid, waar in de mensch openstaat en een zekere gevoeligheid bezit voor al wat goed en schoon en edel is, waarin hij zich heeft losgewerkt van een al te sterke gebondenheid aan de aarde, een ze kere expansie van den geest heeft ver worven. Mijn definitie is misschien gebrekkig, maar ik meen toch, dat dit ongeveer onder „oultuur" verstaan wordt.. Ongetwijfeld, men kan ook zijn laatste doel bereiken en in den he mel komen, zonder cultuur, maar ware cultuur kan onmogelijk de genade in den weg staan, zal juist een vrucht baarder bodem voor het Goddelijke zaad zijn dan on- of wancultuur. De natuur immers staat geordend en ge richt naar de bovennatuur." Naar onze bescheiden meening, is de hier gegeven definitie van cultuur nog niet zoo erg gebrekkig! Integendeel. Naar de mate die „niet al te sterke ge bondenheid aan. de aarde" en die „zekere expansie" meer direct gericht is op over wegingen van Godsdienstigen aard, naar die mate is de cultuur van hooger innerlij ke èn effectiever innerlijke waarde. In den zin van direct-dhristelijke cul tuur, schrijft de „Gelderlander" in een ar tikel over cultuur, Zaterdagavond. Wij citeeren uit dit artikel het volgende: alles wat wij zien en hooren van de nieuwe katholieke jeugdbewe ging staat op den grondslag der kui tuurbeweging in den eenvoudigen Chris bel ij ken zin van het woord, in de vorming der persoonlijkheid door de beoefening der christelijke deugden en de ontwikkeling van het karakter. De beweging neemt de baak van het ge zin niet over, maar is zioh bewust, dat zij deze taak moet aanvullen en naar de behoeften van dezen tijd verster ken. De gezinnen zijn er dankbaar voor; ouders erkennen vaak met ontroering dat het jonge geslacht op een hooger plan staat, dan zij ooit hebben bereikt en zij zegenen de werkers en de werk sters, die zich uit liefde Gods geven aan de opvoeding der kinderen van anderen." Inderdaad, in onze katholieke jeugd-be weging bot aan alle kanten frisoh leven uit. Niet alleen in de organisatie der vrou welijke jeugd voor ons Bisdom onder leiding van de Graal maar ook in die van de mannelijke jeugd, vereenigd in ka tholieke organisaties, openbaart zioh een veelzijdige cultureele activiteit, die wij moeilijk te hoog kunnen waarde©ren. V Stuurlooze gevoelens. „Kan een katholiek socialist zijn" onder dezen titel kondigde de Vara Zater dag een radio-lezing aan van mevr. Buising van Besouw. Een sensationeele aankondi ging die bij de socialistische luisteraars, wier verwachtingen daardoor waren opge wekt, wel ontgoocheling zal hebben ver oorzaakt. Genoemde spreekster, die sinds enkele jaren voor zichzelf tracht katholiek- en so cialist-zijn te vereenigen, constateerde dat het socialisme strevingen heeft, welke met de christelijke leer harmonieeren; dat er vele ^Christenen zijn, die in het maat schappelijke sociale leven niet overeenkom stig de christelijke beginselen leven, en trok uit deze juiste gegevens de frap- pant-onlogische conclusie, dat christen-, ka tholiek- en socialist-zijn kunnen samen gaan! Zoo „redeneerend" zou men ook nog wel kunnen „concludeeren", dat een katholiek communist kan zijn, en nóg vreemdere „conclusies" trekken. Als iemand op zijn gevoelens rondzeilt, terwijl het oordeelend versband het roer loslaat, dan weet hij niet, waar hij be landt. Genoemde dame geeft daarvan een treffend tragisch voorbeeld! Z. EXC. Mr. TH. HEEMSKERK t In den ouderdom van 79 jaren is, na een korte ongesteldheid, welke operatief ingrij pen in de Diaconessen-inrichting te Utrecht noodzakelijk maakte, overleden de Minis ter van Staat, mr. Th. Heemskerk, Tweede Kamerlid en oud-Minister. Met den heer Heemskerk is heengegaan een politicus, wiens naam ten nauwste is saamgeweven met de parlementaire ge schiedenis van ons land gedurende bijna de laatste halve eeuw. Mr. Heemskerk was een Staatsman, men zou wel haast kunnen zeggen „par droit de naissance". De Kroon verliest door zijn verscheiden een kundig, scherpzinnig raadsman, het land verliest in hem een staatsman vaji be- teekems, het Parlement zal in hem missen een zijner bekwaamste afgevaardigden wiena met gezonden humor gekruide rede voeringen, tintelend van geest, als 't ware tot luisteren dwongen, en de Anti-revolu- tionnaire partij ziet zioh door zijn heen gaan beroofd van een harer meest talent volle voormannen, die nog slechts weinige dagen geleden bij de behandeling van het Godslasteringwetje voor de verdediging van de beginselen zijner partij op de bres 6tond. Hoewel van oud-liberalen huize zijn vader was de bekende Staatsman mr. J. Heemskerk Azn. en ook nog als student aan de Leidsche Universiteit de liberale beginselen toegedaan, schaarde de thans ontslapene zich nadat hij na zijn promo tie in de rechten op 13 Mei 1876 op een proefschrift getiteld.: „Over huwelijken van Nederlanders buitenslands", zich als advo caat had gevestigd te Amsterdam waar hij van 1877 tot 1887 plaatsvervangend kan tonrechter is geweest onder het anti- revolutionnaire vaandel. In 1883 ving daar op zijn eigenlijke politieke loopbaan aan. Want in dat jaar verkreeg hij voor het dis trict Weesp zitting in de Provinciale Staten van Noord-Holland, een zetel welke hij se dert bleef bezetten tot Februari 1908 toen hij als Minister-President optrad van het Kabinet dat zijn naam droeg en dat tot Augustus 1913 aan het bewind is geweest en toen, omdat de verkiezingsstrijd ten na- deele van de rechtsche partijen was uitge vallen, plaats maakte voor het Ministerie- Cort van der Linden. In 1888 deed mr. Heemskerk zijn intrede in de Tweede Kamer voor het toenmalige district Ridderkerk en sedert vertegen woordigde hij tot aan zijn eerste Minister schap, achtereenvolgens onderscheidene kiesdistricten in 's lands vergaderzaal, na- melijk van 1888 tot 1891 Ridderkerk; in 1893 Harlingen; van 1894 tot 1897 Sneek; van 1901 tot 1905 Amsterdam VII en daarna tot 1908 Sliedrecht, het oude Kuyper-district. Zooals uit deze opgave blijkt, bleef de thans ontslapene van 1897 tot 1901 buiben de Kamer, hetgeen zijn oorzaak hierin vond, dat hij bij den stembusstrijd van 1897 in Sneek met één stem minderheid ten achter bleef bij den liberalen candidaat mr. van Gilse, terwijl hij ook in Amsterdam, hoe wel evenveel stemmen op zich vereenigende ^ls de liberale tegenstander tegenover de zen afviel, omdat deze ouder was. Inmiddels was mr. Heemskerk reeds in 1889 gekozen tot lid van den gemeenteraad van Amsterdam en den 15en Mei 1901 volg de zijn verkiezing tot wethouder in de plaats van den tot burgemeester benoem den mr. van Leeuwen. In Februari 1908, na den val van het Ka binet-de Meester wegens de verwerping van de Oorlogsbegrooting van Minister Ridder van Rappard, trad op het Ministe rie-Heemskerk, in welk Kabinet de thans ontslapene zich belastte met de portefeuille van het Departement van Binnenlandsche Zaken, terwijl hij zioh, gedurende de ruim vijf jaren dat zijn Ministerie aan het bewind is geweest, bij herhaling genoopt zag, te vens voor langeren of korteren tijdsduur het beheer van andere departementen op zich te nemen. Zoo trad. hij onder meer een paar malen op als Minister van Justitie ad inte rim, eerst voor Minister mr. Nelissen en la ter voor Minister nir. E. R. H. Regout cn voorts als Minister van Koloniën ad interim toen Minister Idenburg in Augustus 1909 benoemd werd tot Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië. Kort na zijn aftreden als Minister in 1913 werd mr. Heemskerk geroepen om zit ting te nemen in den Raad van State ter be zetting van de opengevallen plaats in dat hoog staatscollege doordien mr. Cort van der Linden als lid aftrad tengevolge van zijn optreden als Minister. In den Raad van State maakte hij deel uit van de Afdeeling voor de geschillen van bestuur en van de Af deeling Binnenlandsche Zaken. Gedurende vijf jaren maakte mr. Heems kerk deel uit van den Raad van State, want in September 1918 werd hij geroepen om als Minister van Justitie zitting te ne men in het toen optredende Kabinet-R uys de Beerenbrouck, dat na de eerste verkie zingen volgens het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging aan het bewind kwam ter vervanging van het extra-parlementaire Kabinet-Cort van der Linden. De portefeuille van Minister van Justitie is door mr. Heemskerk waargenomen tot Augustus 1925, toen het tweede Ministerie- Ruys de Beerenbrouëk aftrad, daar het zijn taak als geëindigd beschouwde. Sedert 16 September 1925 was de thans ontslapene weder lid van de Tweede Ka mer, waar hij een tijdlang voorzitter is ge weest van de anti-revolutionnaire fractie. Den 27en Augustus 1926 viel mr. Heems kerk de hooge onderscheiding te beurt te worden benoemd tot Minister van Staat, terwijl reeds vroeger zijn verdiensten jegens den lande waren beloond met het Comman deurskruis der Orde van den Nederland- schen Leeuw. Nog kan worden gememoreerd dat de thans ontslapen Staatsman in 1930 voorzit ter is geweest van de in Maart van dat jaar te 's Gravenhage gehouden internationale oonferentie voor Codificatie van het Inter nationaal Recht. Mr. Heemskerk was voorzitter van het College van Curatoren der Vrije Universi teit en maakte deel uit van het Curatorium der Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. Van verschillende belangrijke Staatscom missies heeft de thans ontslapene gedu rende zijn langdurige Staatskundige loop baan deel uitgemaakt, o.a. sinds 1897 van de Staatscommissie tot bevordering van de codificatie van het internationaal privaat recht en in 1903 van de Staatscommissie voor de gemeente-financiën. Van de Inter parlementaire Unie was hij een zeer gezien lid en meermalen heeft hij op vergaderin gen der Unie in het buitenland het woord gevoerd over groot© internationale proble men van onzen tijd. Ook is hij gedelegeer de geweest ter Conferentie voor Interna tionaal Privaatrecht. In het begin van zijn loopbaan zijn ver schillende geschriften van zijn hand ver sohenen, waarvan het voornaamste is: Het Wetboek van Strafrecht in doorloopende aanteekening verklaard (met medewerking van mrs. K. Hazelhoff en B. J. Polenaar, 18811890, twee deelen). Onder de wetten, die mr. Heemskerk tij dens zijn Ministerschap van Binnenland sche Zaken heeft tot stand gebracht ver dienen vermelding: de wet tot invoering van een wettelijken tijd, verschillende wij zigingen in de Gemeentewet en de Lager- Onderwijswet, de Pandhuiswet, de Trekhon- denwet 1910 en de wet tot regeling van het Armbestuur; van de wetten, welke hij als Minister van Justitie heeft tot stand ge bracht, mogen worden genoemd, de nieuwe wet op de coöperatieve vereenigingen, het nieuwe Wetboek van Strafvordering, de uitbreiding van de mogelijkheid tot het op leggen van geldboete in strafzaken, de wij ziging der Loterijwet, de nieuwe bepalin gen omtrent het wisselrecht, de koopmans boeken, de makelaardij, het Zeerecht en andere onderwerpen, in het Wetboek van Koophandel geregeld, alsmede de wijziging van een aantal bepalingen in ons Burger lijk Wetboek, o-a. betreffende het erfrecht. Ook heeft mr. Heemskerk een belangrijk aandeel gehad in de voorbereiding van de wet op de naamlooze vennootschappen. De thans ontslapene was behalve met de versierselen van Commandeur van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, begiftigd met het Grootkruis in de Orde van San tiago van Portugal, van de Belgische Leo poldsorde, het Legioen van Eer van Frank rijk en andere hooge buitenlandsche ridder orden. KRUISTOCHT VAN HELPENDE LIEFDE. REDE MGR. JANSEN De jongste encycliek van den Paus heeft te Utrecht de laatste dagen plannen doen rij pen, die gisteravond vaste vormen hebben aan genomen en bekend zijn gemaakt in ^n groote vergadering welke in het gebouw van K. en W aldaar is gehouden en waar ook de Aartsbis schop Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen in een enthousiaste rede zijn instemming heeft be tuigd. In opdracht van den HoogEerw. Deken Th. J. Knuvelder is eenigen tijd geleden door de geestelijke adviseurs van de verschillende or ganisaties een voorloopig comité gevormd om de uitvoering van de kruistochtgedachte, wel ke in de jongste encycliek tot uiting kwam, onder de oogen te zien. De voorzitter van het voorloopig bestuur, moderator S. Tr. Visser, heeft in de vergade ring, waartoe de volledige besturen van alle R.K. organisaties waren uitgenoodigd de groote zaal van K. en W. was dan ook stamp vol nadere mededeeling over de plannen gedaan. Na deze inleiding van moderator S. Th. Vis ser. sprak Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht de vergadering toe, Toen men voor deze zaak bij mij kwam, al dus de Aartsbisschop ,heb ik mijn geheele persoon daarvoor toegezegd en daarom ben ik ook op deze vergadering gekomen om het woord tot u te te richten. Gij allen te zamen en ieder in het bijzonder moet op de allereer ste plaats diep doordrongen zijn van de ge dachte, die u moet bezielen, wil deze kruis- toch slagen. Wij moeten niet slechts meeloo- pen met de anderen, maar zelf werken alsof we alleen op de bres stonden. We moeten enthousiast denken, voelen en werken en als belooning van Christus zult gij vinden een doorwerken van het enthousiasme voor deze goede zaak. Gij zult gaan, lichtend voorge gaan door den Paus, een zekeren weg naar het toekomstig heil van velen. Aan de armen en aan hen, die tegen wil en dank leegloopen, zullen we leeren dat we allen broeders zijn in Christus, we zullen leeren, dat zij die de middelen hebben, zich niet terugtrekken in hun huizen en zoo nu en dan maar eens een schandelijke kleinigheid gaven. We zijn niet verantwoord met een bordje aan de deur of met de afgifte van koud geld door een dienst bode. Juist van de hoogste standen moet het voorbeeld komen van zichzelf geven. We moe ten niet geven aan datgene, waarvoor wij voe len, wij Katholieken moeten voor alles voelen en van hoog tot laag leeren geven. Zoo zul len dan ook de noodlijdenden begrijpen, dat het hier geen vertooning is, maar een kruis tocht van liefde, dat zij op u allen zullen kun nen rekenen. Wij zuilen den kruistocht prediken van liefde, zooals Franciscus predikte, die niet zei, maar zich in al zijn liefde en deugd in de straten van Assisië vertoonde. We zullen pre diken door ons te geven en wij zullen ons met allen een en dezelfde voelen, stammend van één God en allen verlost door Gods Zoon Wij zullen ook werkelijk collecteeren, wer kelijk geld verzamelen. Hoog en laag zal zich vernederen en langs de huizen gaan collectee ren als bedelaars voor de armen. Is dat geen stoute gedachte: is het geen durf om te vra gen om langs de straten te loopen van de stad Utrecht, als de dwaze Franciscus, predi kend voor Christus. Toen men mij vroeg om zelf in de kerk te preeken en te collecteeren, heb ik een oogen- blik geaarzeld, want als er maar een heele VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het nieuwe spoor in de Lindbergh-af faire dood geloopen. Violet Sharpe, het meisje, dat zelfmoord pleegde, was onschul dig. (Buitenl. Berichten, 2de blad). De Poolsche Oceaanvlieger Hausner ge red na een week op zee rondgedreven te hebben. (Luchtvaart, 2de blad). binnenland. Overleden is oud-minister Heemskerk in den ouderdom van 79 jaren, (lste blad). Overleden is de yiaamsche letterkundige dr. René dé Clercq. (L. en K., lste blad). De vliegtuig-lijn Twente—Amsterdam (lste blad). Drie jongemannen bij het roeien ver dronken. (Laatste Brichten). Ongelukken bij het ontratten van het s.s. Marnix van St. Aldegonde te Amster dam. (Gem. Ber., 3de blad). De zomerwarmte eischte reeds weer ver scheidene slachtoffers van het zwemmen. (Gem. Ber., 3do blad). sport en wedstrijden. Schitterende prestaties onzer athleten in het Olympisch Stadion. De athletiek- en zwemploegen voor de Olympische Spelen samengesteld. Ongelukken bij de motorraces op Hout- rust. kleine kans zou zijn, dat men dit als een ver tooning had opgevat, zou ik het niet hebben gedaan, maar ik heb het toch aangenomen omdat het alleen maar kan worden opgeno men als de bazuinstoot door Utrecht, het Aartsbisdom en geheel Nederland, dat de Kruistocht der helpende liefde is begonnen. Als ik rondga langs die enkele rijen kerk banken, zullen mijn zwakke krachten maar weinig kunnen doen, maar mijn hand zal ver- duizendvoudigd worden door uwe handen, die liefdegaven zullen bedelen. Dit is het woord, dat ik uit mijn hart ge sproken heb en ik wensch daarbij vurig, dat dit woord weerklank zal hebben gevonden in uwe harten. Voor het welslagen van deze zaak heb ik van morgen het H. Sacrificie opgedra gen en i|c laat het thans over aan de heeren van het comité om over mijn persoon te be schikken. Ik wil mijn bisschoppelijken zegen geven speciaal voor ieder van u, dat deze kruistocht volkomen moge slagen. Na een kort dankwoord van de leider der vergadering, gaf Mgr. aan de neergeknielde aanwezigen zijn bisschoppelijken Zegen. Nadat Mgr. Jansen de zaal had verlaten, waarbij de aanwezigen staande het „Aan U, o Koning der Eeuwen" zongen, zette modera tor S. Th. Visser nader uiteen hoe het voor loopig Comité zich de organisatie had ge dacht. HET NIEUWE VLIEGVELD IN TWENTE. Hedenmorgen zijn uit Amsterdam in twee vliegtuigen een aantal vertegenwoor digers van de K.L.M. en een aantal gas ten van deze onderneming naar hot vlieg veld Twente vertrokken. Onder deze gas ten was de wethouder der bedrijven, do heer dr. E. J. Abrahams, de heer G. van 't Hek, lid van de Kamer van Koophandel. Op het vliegveld Twente, dat ligt in den driehoek EnschedeOldenzaalHengelo waren ter ontvangst aanwezig do voorzit ter van het nieuwe vliegveld Twente, do heer Edo Bergsma,-burgemeester van En schede, benevens vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel in Twente. Dit gezelschap heeft daarna een rondreis per auto door Twente gemaakt om hen do schoonheid van dat landschap te tooncn. In den avond opende burgemeester Edo Bergsma officieel het vliegveld met een rede, waarin hij de hoop uitsprak, dat dit vliegveld een groote bloei tegemoet zal mogen gaan tot heil van Twente, waarmee een nieuwe verbinding tusscben oost en west was tot stand gekomen. Hierna vertrok het eerste vliegtuig naar Amsterdam, waarmede deze lijn officieel geopend is. Het vliegtuig voor heden was reeds volgeboekt.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1