SPORT WILT U IETS WETEN? VRIJDAG 10 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. IS noordwijkerhout. Steunt ons streven. In de Leidsche en Nieuwe Haarlemsche Courant^ Hebt ge alreeds vernomen, Wat er hier de laatste weken Is tot stand gekomen. Een comité, om onze oudjes, Trots moeilijke tijden, Een genoegelijken dag Op hun levensavond, te bereiden. Maar denkt er wel aan, dorpsgenooten, Zooiets kost een handvol geld. Al worden ook de auto's, gratis Ter beschikking ons gesteld. Men steekt toch hier en daar eens op, Gebruikt een kopje thee. En daarbij een degelijk maal, Zooiets, heusch, valt niet mee. Onze Voetbalclub gaf Zondagmiddag Een voorbeeld dat navolging wekt. Maar met de opbrengst, beste vrienden, Zijn de kosten niet gedekt. Daarom zijn ondergeteekenden, Door middel van de pers, zoo vrij, De hulp en steun te vragen, Van gansch de burgerij. Al spreken wij ook hier als elders Van een hoogst critieken tijd, Toch steunen wij met vol vertrouwen Op Uwe edelmoedigheid. Opdat 16 Juli worde, Voor ruim zeventig oude liên Een dag, waarop ze steeds met vreugde, En blijdschap zullen nederzien. Dus, allen, voor dit schoone doel, Met liefde U omgorden, Gedachtig, aan het woord van God, Geeft, en U zal gegeven worden. Namens het comité voor de autotocht, C. Geerlings. J. Aartman P. P. van Denzen. L. Mens. P Reijneveld. M. Kokkelkoorn. Bart Zandbergen. LISSE. Concert. Op Dinsdag 14 Juni a.s. des avonds te 8.15 uur zal de R. K. Harmonie „Adolf Kolping", directeur de heer G. Dik te Leiden, een concert geven in de Gemeen telijke Muziektent. Het volgende program ma zal worden ten gehoore gebracht: 1. „Vieux Camarades" marsch van O. Teike. 2. „Sim plate'* Ouverture van J. Martin. 3. „Un Saluto a Genome" Valse van A. Cosetti. 4. „Parbofale Suite" Con coursnummer van Th. Vlessing. 5. „Une Soire d'Automme" Fantasie van A. Go- vaert. 6. „Met Moed Voorwaarts*' van G. Dik, 7. „Les Saltum Canqour" Fantasie van G. Martin. 8. Marsch Finale. Het bestuur rekent op aller aandachtige medewerking. Tentoonstelling. Gisteravond had de officieele opening plaats van de tentoon stelling van den Naaikrans voor Missio narissen van Lisse. Toen wij de groote zaal van het Patronaat betraden, werden wij getroffen door de smaakvolle opstelling der kerkornamenten en hare onderdeelen, geheel belangloos gearrangeerd door den heer de Wan, chef der R. K. Coöperatie afd. Manufacturen. De zeereerw. heer Pastoor sprak in zijn openingswoord een woord van gelukwensch aan het adres der N. M. L. voornamelijk aan Mej. Akerboom. Spr. noemt het een heerlijk werk te arbeiden voor de Missio narissen van Lisse Vervolgens werd een rondgang gemaakt. Het geheel ziet er keurig uit en is een be zoek overwaard. Er wordt gratis koffie en thee geschonken door de R. K. Coöperatie. De sluiting vindt plaats Zondagavond om negen uur. De Post. —'De openstelling van het kan toor der Posterijen en Telegrafie is voor deze gemeente veranderd en nader vastge steld op des voormiddags van 8 tot des na middags 1 uur en van des namiddags 2 tot 7 uur. Deze wijziging is reeds enkele dagen aangevangen. Dienstplicht. Ingeschreven dienst plichtigen van de lichting 1933 kunnen tot 15 Juli a.s. bij den Commandant van hun Indeelingsdistriet hun wenschen kenbaar maken omtrent de inlijving. Bouwvergunning. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben ver gunning verleend aan den heer C. Buts, al hier, tot het bouwen van een serre en het verbouwen van zijn woonhuis. Geboren: Johanna, d. v. J. Moole- na-ar en N. Kuneman; Petrus Stephanus, z. v. St. R. Lemmers en E. van Beek; Wil lem Jan, z. v J. Kaak en W. M. Gardenier; Anna- Wilhelmina Leonarda, d. v. A van Dijk en L. H. van der Velde; Gerard Wil lem Maria, z. v. J. W A. Lefeber en J. C. Pijnacker; Johanna, d v. J Koning en M. Slootweg. Ondertrouwd: Leonardus Koele- wijn, 32 jaar en Geertruida Johanna Gahr- mann, 26 jaar, "beiden te Lisse. Jacobus de Graaf, 29 jaar en Jantje van Parijs, 20 jaar, beiden te Lisse. Getrouwd: D. Ch. Jansen en Z. Las- zip, beiden te Lisse. Gevestigd: G G. Kerkvliet van Noordwijk; J. P. van der Slot van Noord- wijk; G. E Gast, J. Simler, J Gasch, L. Vienhold, L. Scherer en U. Frohlich, allen uit Duitschland. V ertrokken: J. M. Schuts naar Wor- mer; G. M. van Dijk naar Franekeradeel; O. de Vries naar Haarlemmermeer; J. Ta- nis naar Ouddorp; H. Ippel naar Mij drecht; J. M. Kleijn naar Haarlem; E. Geszier naar Hongarije; F. Thaczik naar Duitschland; M. Zablochi naar Duitsch land; M. C. van Stein naar Anna Paulow- na; P. Veer naar Haarlemmermeer; A. M. van den Burg naar Hilversum. VOETBAL Ruoff hangt de fluit aan de wilgen. Volgens „De Sportkr." heeft de bekende internationale scheidsrechter Paul Ruoff voor zijn functie bedankt. Ook diverse wedstrijden van ons land heeft de Zwitser geleid, o.m. den laatsten wedstrijd tegen België, waarvan het fluitresultaat niet te best was WATERPOLO U. Z. C. ii—l. z. C. ii 5—3. De L. Z. C.-reserven hebben het gister avond in den eersten wedstrijd, ondanks een goed begin, Ie el ijk laten liggen. Met 53 hebben de Utrechtenaren gewonnen, hoewel dit resultaat aanvankelijk in het geheel niet verwacht werd. De Lpidenaars waren voor de rust de baa«. Zij namen de leiding, waarop de gelijkmaker volgde. Daarna werd het 21 en 31 voor de L. Z. C.'ers en de rust kwam met 32. Toen was het evenwel gedaan. Utrecht was in de tweede helft veel sterker en de onge- oefendheid, het gemis van Planjer beter gezegd, deed zich reeds nu gevoelen. Drie Utrechtsche doelpunten na de rust bezorg den U. Z. C. de overwinning. 't Is een les voor de spelers. Er moet ge oefend worden. Een bezoek aan de zwem inrichting- alleen is niet voldoende. Er moet gezwommen worden, maar ook getraind! Morgenavond speelt, het eerste zevental te Heemstede tegen H. P. O. de zijl iii—l. z. c. v 2—3. Gisteravond om 8.15 uur speelden in de Zweminrichting „De Zijl" bovengenoemde zeventallen een wedstrijd. Nog geen mi nuut na den aanvang doelpunt Geeve voor de Zijl. Kort daarna nogmaals. Met dezen stand komt de rust. Na de hervatting be gint de L. Z. C.-voorhoede te schieten en weet drie doelpunten te maken; zoodat de wedstrijd met een 32 overwinning voor L. Z. C. eindigde. WIELRENNEN t wedstrijden in het stadion. Nieuw 20 km. baan-record van de Graaf. Het plotselinge fraaie weer had er toe bijgedragen, dat bet Stadion te Amster dam bij dezen tweeden wedstrijd in het seizoen vrij goed bezet wasnaar schat ting zullen er 12.GCO toeschouwers zijn ge weest. Het programma begon met een goed gereden nieuwelingenwedstrijd over 8 km. waarvan de uitslag was: 1. C. Kooij, 2. H. Sehlebaum, 3. N. Repko. Vervolgens werden twee ritten gereden van - den sprintwedstrijd Nederland Duitsohland, te verrijden in vier ritten van twee en 1 rit van vier rijders, telkens over 1 km. De eerste rit bracht G. Leene aan den start tegen den Duitscher P. Steffes. Lee ne moet den kop nemen en gaat er in den laatsten bocht van door, gevolgd door den Duitschen kampioen, die gemakkelijk de leiding neemt en met ruim een lengte wint. Tijd laatste 200 meter 13.2 sec. Tweede rit: Deze brengt de Duitscher Engel tegen Jaap Meijer. Engel neemt den kop en in de helft van de laatste ronde gaat Meijer er van door. Even lijkt het of Engel hem zal passeeren, doch met een praohtigen spurt weet Meijer zich eerste te plaatsen met 3/3 lengte voorsprong. Tijd laatste 200 meter 12.6 sec. De wedstrijd met motorgangmaking be stond uit drie manches, resp. van 20, 30 en 40 km. Na den start voor de eerste 20 km. schie ten Blekemolen en Paillard de Fransche kampioen, snel naar voren en na eemge ronden is de volgorde de Graaf, Paillard, Blekemolen, Sehlebaum, Snoek, Möller, Wambst. Er wordt in vrij snel tempo ge reden en aanvankelijk biedt de race wei nig variatie. Eerst na 6 ronden doet Sehlebaum een geslaagden aanval op Blekemolen, die spoedig ook door Snoek gepasseerd wordt. Weer gaat de race zon der veel strijd verder, tot er nog 4 km. te rijden zijn. Paillard onderneemt dan een aanval op de Graaf, die nog steeds den kop houdt. De Graaf is vanavond echter in prachtige condtie en slaat den aanval gedecideerd af. Paillard blijft ach ter hem aanjagen zonder een kans te krij gen. Als er nog twee ronden te rijden zijn krijgt Wambst zijn eersten lap en dan gaat de Graaf onder luid en verdiend ap plaus als eerste over den eindstreep. De uitslag is: 1. De Graaf tijd 15 min. 23.4 sec., 2. Paillard op 10 meter, 3. Sehle baum op 120 meter, 4. Snoek op 300 me ter. 5. Blekemolen op 450 meter, 6. Möl ler op 4S0 meter, 7. Wambst op 600 meter. De tijd van de Graaf beteekent een nieuw baanrecord. Het oude baanrecord stond op naam van Sehlebaum met 16 min. 4 sec., gevestigd op 18 Juni 1931. Premiewedstrijd voor beroepsrijders en onafhankelijken 6 km. De uitslag: 1. Hoe- vens, 2. Engelmoer, 3. Ikelaar, 4. KI. van Nek, 5. Brilman, 6. Th. Slesker. Hierna werden weer twee ritten gehou den voor den sprintwedstrijd Nederland Duitschland. 3e rit: Steffes tegen Meijer. Beide rijders balanceeren langdurig en dan is Meijer het- eerste weg, doch Steffes ie direct naast hem en er ontstaat een LICH. OPVOEDING WAAROM MEDISCHE SPORTKEURING? verplichtend stellen dringende eisch. Op initiatief van de Leidsche Politie- Sportvereeniging heeft gistermiddag dr. E. J. J. G. Renaud in de theorie zaal van het Leidsoh Politiebureu een uiteenzet ting gegeven over het nut en de noodzake lijkheid van medische sportkeuring. Het doel hiervan was om zoo mogelijk te komen tot maatregelen om de medische sportkeuring voor allen, die aan sport doen verplichtend te stellen en middelen te be ramen ter bestrijding van de uitwassen, die zich telkens weer voordoen bij over matige sportbeoefening zonder dat be trokkenen zich tevoren en geregeld me disch hebben daten onderzoeken. Dr. Renaud ging in zijn uiteenzetting terug tot de Grieken, die voornamelijk de gymnastiek, de rybhmisohe en Grieksche dansen beoefenden en de Romeinen, die ontwikkeling zochten in kracht en lenig heid als oefenschool voor de weerbaar heid. De moderne sport heeft beide elemen ten tot elkaar vereenigd, maar er blijft een groot verschil bestaan tussohen gym nastiek en sport. Bij de gymnastiek is alleen de beweging het doel, bij de sport is het doel in de eerste plaats het spel en het winnen. De gymnastiek wordt gedo ceerd, heeft nimmer zonder leiding plaats, ja juist bijna altijd onder leiding, hetgeen niet bij de sport het géval is, enkele uit zonderingen daargelaten. De voor- en nadeelen van gymnastiek en sport Hierna ging spr. de voor- en nadeelen van gymnastiek en sport na. Wanneer de gymnastiek goed geleid wordt, levert zij nimmer gevaar voor over matige inspanning op en dus geen nadeel voor de gezondheid. De gymnastiek brengt alle spieren in beweging en bevordert de harmonische ontwikkeling van het lichaam. Nadeelen ervan zijn, dat zij meermalen wordt beoefend in gesloten lokalen, waar ruimte evenals de versohe luoht op den duur onvoldoende zijn. Gelukkig valt hier in evenwel verbetering te oonstateeren en wordt er vooral in de zomermaanden veel buiten geoefend. Een tweede nadeel is, dat helaas niet elke gymnastiek-onderwijzer voor zijn taak berekend is. De sport wordt beoefend in de open lucht, is amusant en pakit den leerling. De nadeelen ervan zijn de volgende. In de eerste plaats de grootste fout dat de sport vrijwel geheel zonder leiding wordt be oefend en daardoor dikwijls volkomen in verkeerde richting geleid wordt. De groote spanning, waarin de sportman (vrouw) komt te verkeeren, is helaas niet onge woon. Zij leidt tot ongelukken, indien zij niet binnen de voorgeschreven lijn be perkt blijft. Dit is vooral het geval bij wed strijden, recordverbeteringen en z. g. top prestaties. spannende strijd. Steffes wint met band dikte. Tijd laatste 200 meter 13 sec. 4e rit: Engel tegen Leene. Engel wint met half wiellengte. Hierna vangt de tweede manche aan ach ter groote motoren over 30 km. Van den aanvang af was deze wedstrijd vol span ning en afwisseling. De Graaf, die als laat ste start, weet direct de derde plaats te bezetten. Voor hem rijden Wambst en Sehlebaum en achter hem Paillard, Möller, Blekemolen en Snoek. Paillard wacht met aanvallen niet zoo lang als den eersten keer. doch schiet di rect naar voren, strandt echter op Sehle baum, die zich op de tweede plaats hand haaft, ook tegen Möller, die even later een aanval op hem doet. Wambst houdt kranig den kop, gevolgd door Sehlebaum. Het lijkt wel of deze beide renners zonder me dedinging rijden, en strijd komt voortdu rend voor om de derde 'plaats, terwijl de eerste twee verder met rust worden ge laten. Achtereenvolgens komen Paillard, Blekemolen, en Möller op de derde plaats en bij verrassing schier voorts Snoek, die zich al lang niet meer met de laatste plaats tevreden heeft gesteld, naar voren. Het is een voortdurende afwisseling met voortdurend wissele .de kansen. Pas als er nog vier ronden te rijden zijn, doet Sehle baum een aanval op Wambst, die echter wordt afgeslagen. Wambst is eerste. De uitslag luidt: 1. Wambst tijd 23 46.6 sec.; 2. Sehlebaum 50 meter, 3. Möller 175 meter 4. Paillard 190 meter, 5. De Graaf 200 me ter, 6. Snoek 400 meter, 7. Blekemolen 450 meter. De sprintwedstrijd moest wegens een lekken band van Leene tweemaal afge beld worden. De laatste manche van den wedstrijd achter groote motoren over 40 km. is aan vankelijk weinig spannend. Wambst heeft de leiding, gevolgd door Sehlebaum, Möl ler, Paillard, Blekemolen, De Graaf en Snoek. Na 14 ronden valt Paillard, Sehle baum aan die na een feilen strijd moet zwichten. Blekemolen en ook Möller wor den door De Graaf gepasseerd en dan blijft de stand onveranderd tot de laatste 6 km. die eenigen strijd brengt om de vierde en vijfde plaats. De laatste vijf ronden jaagt Paillard achter Wambst aan die hem geen kans geeft. Het is jammer dat de jonge Franschman in den eersten rit als laatste is aangekomen, want hij had ze- Wel zijn er zg. trainers, maar ieder, die meent iets te kunnen presteeren, werpt zich tegenwoordig op als oefenmeester zonder ook maar eenige verantwoording te kunnen aanvaarden. Medische keuring en doorloopende me dische controle ontbreekt nagenoeg nog geheel. De nadeelen daarvan op de ver schillende organen te bespreken is spr. in korte trekken niet mogelijk, dooh hij wijst in 't kort op de nadeelen, die het hart als een der voornaamste organen daarbij on dervindt. Velen weten niet van maat hou den, vooal onder de jongeren. Op een ge geven moment weigert het hart zijn dienst en merkwaardig genoeg vallen de slachtof fers dan veelal onder de ©ogenschijnlijk sterkeren. Dit kan vermedeni worden, als de sport geleid wordt evenals de gymnastiek, waar voor spr. ten voorbeeld naar Engeland ver wijst. De afstandsmarschen allen mogelijk voor geoefenden. Wat nn de afstandsmarschen, hier te Leiden vooral de 40 K.M.-marsch der Leid sche politie betreft, zegt spr„ dat deze niet zijn onverdeelde instemming hebben. Circa 7 K.M. per uur behoort alleen open te worden gesteld voor getrainden en ge- oefenden. De inschrijving van Jan en Alle man zal spr. nimmer kunnen billijken. Een algeheele reorganisatie zal dan ook moeten plaat-s vinden, willen de afstands marschen op den duur spr.'s sympathie hebben. Eerste eisch is dan ook, dat overgelegd worde een certificaat van medische keu ring, welke geschied moet zijn kort voor den marsch. De organisatie van de afstandsmarschen. Hierna geeft spr. enkele nuttige wenken die bij het loopen van den 40 K.M. marsch bijzonder behartigingswaardig zijn. Zoo moet er een arts in vasten dienst van be gin tot einde den tocht medemaken in een autobus, die geheel moet zijn ingericht tot het verleenen van medische hulp, waarbij de medicus moet worden bijgestaan door twee verpleegsters. De medicus zal van dezen hulpdienst de algeheele verantwoor ding dragen. Voorts moesten hem twee padvinders terzijde staan, die voortdurend rapport kunnen uitbrengen over de conditie van de deelnemers. Nog een grootere autobus moet hem ten dienste staan ter opname, e. v. verdere verzorging van de uitvallers. De medicus moet bovendien het recht heb ben loopers verdere deelname te ontzeg gen, indien hij zulks noodzakelijk vindt. Wenken voor de deelnemers. De deelnemers moeten zorgen voor een goede nachtrust vóór den dag der deelna me. Te omstreeks tien uur moeten zij een goed ontbijt gebruiken. Op marsch nemen zij een boterham mede, waarvan de groot ste helft gebruikt wordt in de groote pauze. Het drinken. "Het lesschen van den dorst geschiedt het best door middel van koude slappe thee zonder suiker en zon der melk. Dit bederft de maag niet en is een aangename en goede drank. Een veldflesch vol is voldoende voor den ge- ker verdiend te winnen nu hij ook in den laatsten rit eerste werd. Sehlebaum maakt van den strijd om den kop gebruik om op Paillard de 2e plaats te veroveren. Uitslag: 1. Wambst 31 min. 14.8 sec.; 2. Sehlebaum, 3. Paillard, 4 Snoek, 5. Möl ler, 6. De Graaf, 7. Blekemolen. Totaalklassement: 1. Sehlebaum 7 pun ten, 2. Paillard 9 punten, 3. Wambst 9 punten, 4. De Graaf 12 punten, 5. Möller 14 punten, 6. Snoek 14 punten, 7. Bleke molen 19 punten. De laatste rit van den sprintwedstrijd Nederland—Duitschland brengt alle vier de sprinters tegen elkaar en wordt gewon nen door den Duitscher Steffes (laatste 200, meter 12.8 sec.), 2. Meijer, 3. Engel, 4. G. Leene. Totaalldassement: 1. Steffes 3 punten, 2. Meijer 5 punten, 3 Engel 6 punten, 4. G. Leene 8 punten. De sprintwedstrijd is dus gewonnen door Duitsohland met 913 punten. SCHAKEN Promotiewedstrijden Leidsch Schaakgenootschap. De wedstrijd tussohen het Leidsch Schaakgenootschap en de schaakclub „Staunton" te Groningen, zal niet te Utrecht of te Amsterdam gespeeld wor den, miur te Amersfoort a.s. Zondag 12 Juni. Hoewel de Groningers nog in het geheel niet en de Leidenaars reeds drie wedstrijden hadden gespeeld, nani het Bestuur van Staunton een weinig tege moetkomende houding aan, door voor te stellen te Zwolle te spelen. Het bestuur der Leidsche club wenschte hierop niet in te gaan, tenslotte is Amers foort gekozen. De winnaar van dezen wed strijd moet daarna tweemaal, op Zondag 19 en op Zondag 26 Juni spelen tegen de schaakclub „Utrecht", no. laatst der le klasse. Mocht elke club één wedstrijd win nen, dan is waarschijnlijk nog een derde wedstrijd noodig. Om het kampioenschap van Leiden en Omstreken. De Leriissende partij in de 6e ronde was die ^lu-schen G. Bosecha en P. L. J. Ras sere. De eerste moest winnen, om met heelen marsch. Tijdens het loopen moet niet gedronken worden. Beter is dan een dun schijfje citroen. Koffie, limonade, spuitwater, kogelflesohjea 4en ijs zijn ge heel Verkeerd. De dorst wordt daardoor slechts schijnbaar gestild, later wordt hij zelfs erger. Ook koud water is verkeerd en veroorzaakt slechts maag-catahr en het moet door transpiratie weer verwerkt wor den. 't Behoeft niet gezegd, dat alcohol en dus ook bier ten eenenmalo geheel verbo den is. Na afloop wordt men, blij of niet, ge kweld door een ondragclijken dorst en worden groote hoeveelheden drank ver zwolgen. Voor dit moment wil spr. het meest waarschuwen. Eerst na een flinkon warmen maaltijd mag men drinken on dan spoedig ter ruste gaan. De kleeding. Do kleeding moet be staan uit een flanel of tricot of nethemdje, waarover een dun hemd of dunne blouse, verder een trioob broekje en daarover een sportbrookje voor de heeren en oen rok voor de da/mes. Een jekker of pullover moet men meenemen om bij de controle of tijdens de rust aan te doen. Het loopon met blooto onderboenen is totaal verkeerd. De open poriën toch staan dan bloot aan infectie, welko gereede aanleiding geeft tot eczeem of steenpuisten. Het schoeisel. Wie gewend is lage schoenen te dragen, dnage deze ook tijdens den marsöh; wie laarzen gewend is, drage laarzen. Zij moeten echter alle ingoloopcn zijn en niet sloffen. Geheel te verworpen zijn sandalen, gummi-sohoenen, gymnas tiek- of tonnisschoenen. Spr. hoopte tenslotte, dat zijn woorden door middel van de pers de groote massa zouden bereiken dat zij ook weerklank mogen vinden, zulks in het belang niet al leen van een goede organisatie, maar vooral in het belang van de deelnemers aan de afstandsmarschen. Hierna sprak de heer Frank, voorzitter der L. P. S. V„ een woord van dank, spe ciaal tot dr. Renaud, voor zijn uiteenzet ting. Hij deelde voorts mede. dat het be stuur alles in het werk heeft gesteld om een goed verloop van den te houden marsch te verzekeren en hij weet zioh overtuigd, dat de medische verzorging bij dr. Renaud in goede handen zal zijn. Het speet spr., dat do Leidsche Wan- dclsportvereeniging niet aanwezig was, hoewel toöh zeker een dor bestuursleden had kunnen tegenwoordig zijn. Met een woord van dank aan den C. van P. voor het beschikbaar stellen van de zaal was de bijeenkomst ten einde eri bleef men nog wat napraten over het nut van de medische keuring, waarbij allen als hun meoning te kennen gaven, dat het na al hetgeen er tot heden na de gehouden afstandsmarschen is geschied, toch wel on verantwoordelijk moet worden genoemd, indien een deelnemer zonder gekeurd te zijn meeloopt of indien een bestuur van een vereeniging die deelname niet ver plichtend stelt voor haar leden. Dr. Renaud wees hierbij nog op het goede voorbeeld in de zwemsport waar de Leidsche Zwemolub, de Zijl en de Leid sche Reddingsbrigade medische keuring verplichtend stellen voor aJle deelnemers aan wedstrijden. Rassere gelijk to komen. Hij opende do partij met Pf3 (Réti-opening), maar zette zoo sleoht voort, dat hij reeds spoedig ver loren stond, zoodat Rassere vrij spoedig de overwinning behaalde. Do stand is nu: Rassere 3.5 uit 4 én twee afgebroken partijen; G. Bossoha uit 4 en twee af gebroken partijen; W. H. Bosscha 1.5 uit 5, en W. F. Snieder 0.5 uit 3 en twee afge broken partijen. Rassere staat in beide partijen het beste, in de één zelfs goed op winst en is derhalve vrijwel zeker van het kaïmpioe nsehap. V raag: Wie is Caruso? Is hij Italiaan of Spaanjaard? Antwoord: Enrico Caruso, de Ita- liaanschc operazanger werd in 1873 te Na pels geboren. Hij begon zijn loopbaan bij kleine, reizende tooneelgezelschappenhij werd opgemerkt, toen hij in 1899 te Milaan in „Fedora" van Giordano optrad;'hij trad in 1902 met veel succes te Londen op on maakte in 1904 een tournee door Amerika, alwaar zij nroem voorgoed gevestigd word. Caruso was ook een zeer begaafd carica- tuur-tcekenaar. Vraag: Kunt u medodcclen hoeveel departementen er op het oogenblik in Ne derland zijn, do benamingen er van, en welke minister aan het hoofd van elk de partement. staat? Antwoord: Dep. van Buitenlandsohe Zaken: minister jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Dep. van Justitie: minister mr. dr. J. Donner. Dep. van Binnenlandsche Zaken minister Jhr. mr. Ch. J. M. Ruvs de Beercnbrouck. Dep. van On derwijs, Kunsten en Weienschappen: minis ter mr. J. Terpstra. Dep, van Waterstaat? minister mr. P. J. Reijmer. Dep. van Fi nanciën: minister jhr. mr. D. J. de Geer. Dep. van Defensie: minister mr. dr. L. N. Deckers. Departement van Koloniën: mi- nistor S. de Graaff. Dep. van Economische Zaken en Arbeid: minister mr. T. J. Ver schuur.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15