AGENDA RECHTZAKEN DONDERDAG 9 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HET NIEUWE MOEDERHUIS DER VROUWEN VAN i NAZARETH. DE „TILTENBERG" INGEWIJD. Bij de „Tiltenberg". bet Moederhuis der Vrouwen van Nazareth bij Vogelenzang was er, in tegenstelling met anders, giste ren een buitengewone drukte en een file van auto's verried, dat hier iets buitenge woons stond te gebeuren. Uitgestoken vlag gen uit de naburige woningen bewezen dat er niet alleen iets buitengewoons, doch ook iets feestelijks zou plaats hebben. Het wao de dag dat „De Tiltenberg"' plechtig zou worden ingewijd door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haar lem. In den morgen had Z. H. Exc. in de Kapel van dit Moederhuis voor de leden dezer Congregatie een H. Mi-s opgedragen, was toen naar Haarlem teruggekeerd om te ongeveer drie uur aan „De Tiltenberg" terug te keeren voor de plechtige inwij ding. Een groot aantal genoodigden was in- tusschen reeds gearriveerd, o.w. wij o.m. zagen Z.Exc. Minister mr. Reijmer, de Hoogeerw. heeren mgr. Mollmann, Vic.-gen. van het Bisdom Haarlem, mgr. H. J. M. Taskin, Pres. van het Groote Seminarie te Warmond, Wijtenburg, Regent van het Klein Seminarie Hageveld; den hoogeerw. heer Steinmann, Vic.-gen. van het Bisdom Berlijn, Pater Jac. van Ginneken S.J., stich ter dezer congregatie, J. H. Niekel, Direc teur van het Philosophicum te Warmond, voorzitter van den diocesanen Jougdraad, Plebaan Westerwoudt te Haarlem, Baron van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer, dr. Vlaming, Deken Borsboom te Noordwijk en Deken v. Rooy te Gouda, Pater H. de Greeve SX, dr. Witlox, de weleerw. heeren Piohot. en Achterof, secretarissen van Z. H. Exc. den Bisschop, Pastoor Schiphorst Ie Katwijk a. d. Rijn, Pastoor Möller te Schiedam, Rector van Galen te Amsterdam, Retor Timp te Haarlem, mr. Goseling, voor zitter van den Partijraad der R. K. Staats partij, dr. Berger, lid van het bestuur van den Diocesanen Jeugdraad, L. Wete- rings, Directeur van „De Spaarnestad", de architect van het gebouw, dat zou ingewijd worden, Jan Stuyt, den Burgemeester van Vogelenzang, cn nog vele anderen. Na de eerste verwelkoming was de gang naar de kapel, alwaar door Z. H. Exc. den Bisschop een plechtig Lof werd gecele breerd, geassisteerd door de zeereerw. heeren pastoor de Kok (de Zilk) en Bur- winkel (Vogelenzang). Na het Lof had de inwijding plaats. Na dat deze plechtigheid was verricht, toog men naar de groote ontvangzaal waar hot eerste gesproken werd door de Moeder Alg. Overste der Vrouwen van Nazareth. Moeder Marguerite ving haar toespraak aan met er op te wijzen, dat deze d>ag er een is van groote beteekenis, een dag van zeer groot belang in de geschiedenis der oongnpgatie. Met. den bouw van dit Moe derhuis is een der mooiste idealen vervuld, geworden. Want nu de congregatie een eigen Moederhuis heeft, nu kan de geest die zich had gevormd tot een hechte tra ditie worden, nu kan het noviciaat zich ten volle gaan ontplooien. Nu eerst is er de veilige zpkerheid, dat de "bestaande geeft kan worden overgedragen op dogenen, die later komen. En daarom is men zoo dank baar gestemd jegens God, Die ons langs soms wondere wegen naar ons doel heeft geleid. Moeder Marguerite sprak hierna woorden van dank aan Monseigneur, die, doelbewust, de Vrouwen van Nazareth leidde naar de ons dierbaar geworden Graalbeweging. Het is vooral door Uw werken, Monseigneur, dat. deze jonge congregatie zich mag ver heugen in het bezit van zoo'n ideaal Moe derhuis. Ook bracht Moeder Overste dank aan Pater van Ginneken, den stichter dezer eon- gregalie, die in vertrouwen op God ons den moed gaf om steeds door te zetten. Vervolgens werd gewezen op de verant woordelijkheid, die de congregatie op zich genomen heeft, want van den graad van vurigheid, die vanuit dit Moederhuis zal uitstralen, van den graad van overgave en offermoed, die in dit noviciaat zal worden gekweekt, zal het afhangen, of de Graal beweging zal blijven bestaan beweging zal blijven bereiken datgene, het geen U, Mgr., van haar verwacht, en waar voor God haar heeft gemaakt- Met de plechtige belofte, dat de Vrou wen van Nazareth alle krachten zullen in spannen om te bereiken, dat de geest van gehoorzaamheid., van algeheele overgave nimmer zal verslappen, eindigde Moeder Overste haar toespraak. Vervolgens sprak Z. H. Exc. den Bi3- schop. Mgr. wees er op, dat er in deze don kere tijden toch altijd nog liohtpunten te ontwaren zijn; heerlijke lichtpunten. O. H. Vader heeft in zijn laatste rondschrijven ook hierop gewezen. Ten eerste het jeugdig enthousiasme, waarmede zich kenmerkt de nieuwe beweging onder de R. K. jeugd. Ver volgens het leekenapostolaat, d.i. dat zoo vele heilige zielen dp priesters behulpzaam willen zijn bij de uitbreiding van het Rijk van Christus. Wat zou de Heilige Vader er een vreugde aan beleven als Z. H. wist wat hier vandaag stond te gebeuren aan de „Tiltenberg". Mgr. vestigde verder de aandaoht der aanwezigen op de Graalbeweging, die zich zoo heerlijk heeft ontwikkeld. Een heer lijke beweging, die mijn volle sympathie heeft. Ik dank God steeds, zeide Mgr., dat Hij deze beweging in dit Bisdom zoo heeft doen ontluiken, van welke beweging, zeide Mgr., zooveel verwacht wordt voor de uit breiding van het Rijk van Christus op aarde. Deze Graalbeweging, die de bewon dering trekt van zoovelen, heeft ook een uiterlijkheid, waarvan wel eens ge vraagd is, of dit niet beperkt moet wor den. En dan antwoordt Mgr., neen, doeh de uiterlijke beweging moet doorgloeid zijn van innerlijkheid. Dr. Poels heeft gezegd: willen wij de wereld hervormen dan moeten wij ons geloof prediken naar buiten, ook op de pleinen der grootsteden. Daarmede ben ik het, zegt Mgr., volkomen Mgr. wijst verder op de heerlijkheid van het leekenapostolaat en op de verheven en moeilijke taak van de Vrouwen van Naza reth, wier bedoeling het is, de jonge meisjes en vrouwen, die onder haar leiding komen, diep godsdienstig te maken, te vormen tot overtuigde R. K. vrouwen; uiterlijk aan de wereld te verkondigen, dat zij het hare wil len bijdragen om do wereld te helpen her vormen in Christus; de vrouwelijke jeugd te ontwikkelen in het maatschappelijk leven., ze maken tot echte huismoeders, haar dat gene te leeren, wat voor de huisvrouw on ontbeerlijk is: naaien, stoppen, verstellen, enz.; de cultureels ontwikkeling van onze jonge meisjes en vrouwen te bevorderen. Dit is het grootsche doel. Op dezen dag wil ik, zegt Mgr., hierop nogeens de aandacht vestigen. Mgr. zegt te hopen, dat het getal novicen bij voortduring zal toenemen. Dat vele meisjes, die diep-godsdienstig zijn en ergens in uitblinken, do rijen van de Vrou wen van Nazareth komen vermeerderen. Mgr. zegt den zegen van God over dit Huis te zullen afsmeeken en dat het in lengte van dagen magen toenemen in aantal inwo ners tot grooteren bloei van Gods H. Kerk. Hierna sprak Directeur J. H. Niekel, voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad, die ten slotte de hoop uitsprak, dat de wensch van Mgr. den Bisschop in vervulling moge gaan. Vervolgens sprak de Burgemeester van Vogelenzang, die gelukwensohen uitte bij de groote plechtigheid van vandaag. Na gewezen te hebben op het feit, dat wereld lijke ooileges zich meer bepalen bij mate- rieele belangen, zegt spr„ dat Z.Edelaaht- bare het niet alleen wil laten bij een ge- lukwensch, doch dat hij mede gekomen is om te zeggen, dat het gemeentebestuur de zer gemeente waardeering heeft voor de taak van de Vrouwen van Nazareth. Hierna spraken achter elkaar twee Leid sters der Graal wachten, de eerste in het Duitsoh, de tweede in het Nederlandsch, die blijdschap en dank uitbrachten, dat dit Moederhuis thans ingewijd, dus klaar was. Dank werd door haar gebracht aan Mgr. Aengenent, die de stuwkracht is geweest bij de stichting van dit gebouw. De aanwezigen werden hierna verzocht zich naar een hiervoor in gereedheid ge bracht terrein in het bosch te begeven, waar de thee zou worden aangeboden. Ver volgens zou er gelegenheid zijn om het ge bouw en den tuin te bezien, waarvan een ruim en dankbaar gebruik is gemaakt. Het gebouw, dat reeds van buiten om zijn schoonheid geheel wit met glanzend lichtblauwe dakpannen ieders aandacht trekt, heeft een interieur dat nog meer trekt en boeit dan het uitwendige. Archi tect is Jan Stuyt, wiens reputatie door dit achoone gebouw nog vergroot is. Op heden vertoeven een dertigtal novicen in de „Til tenberg". Het gebouw is voorloopig bere kend op een zestigtal, doch met den bouw is op uitbreiding gerekend. BUITENLANDSCHE BETALINGEN PER GIRO. Aansprakelijkheid van den Postchèque- en Girodienst voor niet-gehonoreerde wis sels. Een belangwekkende kwestie te Delft. Ten kantore van de Kamer van Koop-' handel en Fabrieken voor Delft en om streken werd gistermiddag een openbare vergadering gehouden. De voorzitter de heer H. W. Mauser, deelde mede, dat de heer Mulder te Delft aan de Kamer ken nis heeft gegeven, dat hij aan den Post chèque- en Girodienst opdracht had gege ven tot het overmaken van gelden aan een firma te Londen. Voor dat. doel had de Dienst een wissel gekocht bij de firma Scheurleer, die in middels in moeilijkheden was gekomen. De wissel was daardoor niet betaald. De dienst had verdere verantwoordelijkheid afgewezen en den beer M. geantwoord, dat hij opnieuw zou moeten betalen en de wis sel, afgegeven door de firma Scheurleer, door hem kon worden gevoegd bij die van andere schuldeischers. De Kamer schreef daaromtrent een brief aan het Hoofdbestuur en ontving ten ant woord dat juridisch de Dienst niet aan sprakelijk kan worden gesteld. Ook mo reel voelde men zich tot niets verplicht. Met dit standpunt van den Dienst kon den vele leden zich niet vereenigen en daarom werd na eenige discussie besloten dat zal worden getracht alsnog een meer met goede trouw overeenstemmende beslis sing te verkrijgen. De overige Kamers zul len met deze kwestie in kennis worden ge steld en 7.00 noodig zal daaraan verdere pu bliciteit worden gegeven. OPVOLGER VAN SCHAPER. De nieuwe Gedeputeerde als drukkers maatje begonnen. Het nieuwe lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer P. de Bruin, is op 16 October 1879 te Schiedam geboren en dus 52 jaar oud, meldt het „Volk". Na de la gere school werd hij op twaalfjarigen leef tijd dnikkersmaatje in Schiedam en trok toen naar Masereeuw in Rotterdam. Hij maakte revolutionaire gedichten en schreef revolutionaire kranten. In Schie dam teruggekomen, werd de Bruin in 1907 raadslid. Een bedrijfsongeval aan zijn rechter hand maakte hem voor handenarbeid on geschikt. Hij stichtte toen een particulie ren nachtveiligheidsdienst, opende een modemagazijn, werd in de mobilisatie-ja ren directeur van het Levensmiddelend is- tributiebureau te Schiedam, om in 1919 zijn intrede te doen in 't college van B. en W., waar hij de portefeuille van Onderwijs en Sociale aangelegenheden kreeg. HET KOELE WEER Koude luchtstroom uit het hooge Noorden OP EEN KOUDEN VOORZOMER EEN WARME MIDZOMER 1 Uit Engeland komen berichten over het zeer koele weer. Volgens die berichten moet het. daar in de laatste 23 jaar niet zoo koud zijn geweest op 5 Juni als het j.l. Zondag was. Het scheelt niet veel of hetzelfde zou men kunnen zeggen van het weer der al lerlaatste dagen in ons land. Uit mijn tem- peratuur-aanteekeningen van de laatste 21 jaren blijkt, dat in drie jaren, n.l. in 1914, 1920 en 1923 de temperatuur om streeks dezen tijd nog lager is geweest dan zij van de vier laatste dagen was. Het jaar 1914 ging op die dagen nog twee gra den lager en het jaar 1923 maakte het eigenlijk nog bonter door de lage tempe ratuur (lager dan nu) van 14 tot 20 Juni te laten voortduren. Overigens dient nog te worden vermeld, dat de eerste dekade van Juni op het ge bied van warmte en koude groote verras singen brengen kan. In den nacht van 6 Juni 1924 daalde de thermometer in de thermometerkooi (gewone minimum-tem peratuur) tot 2.0 gr. C., in het gras (uit- stralings-temperatuur) echter tot 2.3 gr. C. Daartegenover kan de maximum-tem peratuur van 33.4 gr. C. gesteld worden, die hier den Ssten Juni 1915 werd opgetee- kend. Hiermede zijn de uiterste tempera turen genoemd, die ik hier in de laatste 40 jaren omstreeks 6 Juni heb waargeno men. Ook kan vermeld worden, dat de gemid delde dagtemperatuur van 8 Juni 1915 25.8 gr. C., die van 1.1. Zaterdag en Maandag 11.2 gr. C. bedroeg, welke cijfers duidelijk laten zien hoe koud en hoe warm het in hot begin van deze maand kan zijn. Vraagt men naar de oorzaak van het koele weer dan kan daar slechts op geant- HET AFTREDEN VAN DE AMSTERDAMSCHE RAADSLEDEN. De ingekomen stukken voor de raads- agenda te Amsterdam van gisteren gaven dezen keer aanleiding tot een discussie, want daaronder was de brief, waarin de raadsleden Van den Bergh, Ossendorp, W. Polak en Van den Tempel ontslag namen, de drie eerstgenoemden in verband met het bekende conflict, de laatste in een an dere missive, zonder bepaalde opgaaf van redenen. De heer Van den Tempel is ziek, de hoeren Van den Bergh, Ossendorp en W. Polak waren bij den .aanvang der zitting niet aanwezig. De burgemeester stelde namens B. en W. voor deze missiven voor kennisgeving aan te nemen en hield daarop de volgende rede: ,,De mededeeling, in deze beide missiven vervat, waarbij een viertal uwer medele den berichten, dat zij ontlag nemen als lid van den raad, is zoo ongewoon en ernstig gebeuren, dat het niet alleen uw volle belangstelling heeft, maar in breede krin gen in en buiten de burgerij onzer stad de aandacht heeft getrokken. De gedach- tenwisseling, die hierover in woord en ge schrift plaats vond, toont dit duidelijk. Intusschen als voorzitter uwer vergade ring acht ik het niet op mijn weg te lig gen, mij in deze discussie te mengen of mij uit te spreken over de motieven, waarop de heeren Van den Bergh e s. hun besluit gronden. Wel meen ik de tolk uwer verga dering te zijn, wanneer ik verklaar, dat ik de ontslagname van deze vier zeer ver dienstelijke leden van uw raad buitenge woon betreur en het een groot verlies acht voor den raad en voor de stad, die in hen op zoo menig terrein warme en be kwame pleitbezorgers had. Hartelijk breng ik hun, mede uit uw naam, mijn dank voor alles, wat zij zoowel gezamenlijk, als' ieder in het bijzonder, ge durende de vele jaren van hun raadslid maatschap voor de burgerij en voor onze stad hebben gedaan. Zij hadden Amster dam lief en bevorderden waar het in hun vermogen lag, de belangen der gemeente, welker behartiging uw raad is toever trouwd. En zij deden dit op een wijze, die schier altijd van talent, breed inzicht, van kennis en ervaring getuigde. Daarom moet ons woord van afscheid een woord van op rechten dank zijn, waaraan zich onze bes te wenschen paren voor hun persoonlijk welzijn en geluk." (Applaus in den raad). Verscheidene leden gaven hun afkeuring te kennen over het door de S. D. A. P. vereischte stemmen bij opdracht. Van de zijde der S. D. A. P. werd het optreden tegen genoemde Raadsleden verdedigd, waarna het debat werd gesloten. DE STAKING DER HAAGSCHE TAXI CHAUFFEURS. Het voorstel van den Rijksbemiddelaar afgewezen. Nadat de vorige week in een stakersle denvergadering van de Haagsche Ohauf- feursvereeniging verslag was uitgebracht van de op 1 Juni j.l. gehouden conferentie met de werkgevers in het taxi-bedrijf on der leiding van den Rijksbemiddelaar mr. De Vries, heeft de H.C.V. hedenochtend opnieuw met haar leden vergaderd om mededeeling te doen van den brief van den Rijksbemiddelaar, d.d. 6 Juni. Het voorstel van den Rijksbemiddelaar komt neer op een provisieregeling om 25 pet. van het verreden bedrag of een ga rantieloon van f 12 per week tot een verre den bedrag van f 42. De vergadering besloot eenstemmig, dit voorstel af te wijzen, zoodat de staking onverzwakt voortduurt. woord worden, dat een uit het hooge Noorden komende zeer koude luchtstroom, die in Zweden sneeuwstormen veroorzaak te, nog steeds lucht van zeer lage tempe ratuur aanvoert en over geheel West- Europa uitstort. Het verschijnsel is dus niet van plaatselijken aard. Ook is in de laat ste dagen de algemeen© weerstoestand in dat opzichte niet verbeterd, doch in zoo- danigen zin veranderd, dat er weinig uit zicht bestaat op een zeer spoedige verbe tering. Het verschijnsel van het uitbreken van koude palaire lucht naar het Zuiden is bovendien dit jaar sterker en langduri ger dan in de meeste jaren, wat de vrees wettigt, dat een weersverbetering binnen een paar dagen nog geen blijvende verbe tering is. Natuurlijk is deze opmerking niet als een weersverwachting op te vat ten, daar geen voldoende gronden te vin den zijn om zooveel dagen vooruit het weer te voorspellen, maar in aanmerking moet toch worden genomen, dat achter dit veelvuldig uitbreken van koude lucht uit de poolstreken een luchtdruk- en tempe ra tuurverdeeling over een zeer groot ge bied zit, die niet in enkele dagen ingrij pend veranderd kan zijn. Daarom geloof ik, dat men in zulke koude voorzomers als wij nu beleven, wat pessimistischer ge stemd moet zijn dan in tijden, waarin zul ke koude-invasies zwakker en minder veel vuldig zijn. Overigens is het een feit, dat wij elk jaar door die periode van koud zomerweer heen moeten. Wij kunnen bij dit verschijn sel zeer zeker denken aan een aftapping van groote hoeveelheden lucht uit de Noordpoolstreken, hetzij ten gevolge van een temperatuur-stijging in het hooge Noorden in verband met den komenden poolzomer, betzij door een versterkte alge meen© luchtcirculatie. In beide gevallen hebben, wij te doen met een verschijnsel van groote uitgebreidheid en uit den aard der zaak van langen duur. Wij mogen daarbij echter weer niet vergeten, dat wij reeds een heel stuk daarvan achter den rug hebben en dat andere jaren bewijzen, dat op een kouden voorzomer een warme midzomer kan volgen. (Nadruk verboden). LANDB0UWVERL0VEN. In strijd met de Leerplichtwet. Het Kamerlid Loerakker heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat op ver schillende plaatsen o.a. te Standdaar- buiten op zeer ruime schaal landbouw- verloven worden verleend in strijd met art. 14 sub 3o. van de Leerplichtwet, ter wijl daarnaast onder de landarbeiders nog groote werkloosheid bestaat'? Is de Minister niet van oordeel, dat te gen een defgelijke wetsovertreding met spoed en krachtig moet worden ingegre pen? Mooie opdracht. Aan de firma Smit-Slikkerveer is opge dragen de levering van een turbogenerator voor de opwekking van draaistroom van 6300 volt en een vermogen van 25000 K.W. of ca. 30.000 P.K. bij 3000 omw. p. min., be stemd voor de Prov. en Gem. Centrale Utrecht. De omzetting van mechanische in electrische energie geschiedt in deze machine met een rendement van bijna 96.5 pet. Ofschoon de firma Smit reeds een 130- tal soortgelijke machines leverde, is dit toch de grootste electrische machine ooit in Nederland gebouwd. De machine wordt aangedreven door een stoomturbine van Gebr. Stork en Co. te Hengelo. Bosschen voor het publiek opengesteld. Bij beschikking van de Ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Fi nanciën zijn de onroerende goederen, toe- behoorende aan jhr. W. A. W. van Schuy- lenbourch te Terborg c.s. ter grootte van ruim 260 H.A. onder de Natuursehoonwet 1928gerangschikt. De eigendommen die voor het meeren- deel uit bosch bestaan, liggen in drie com plexen, t.w.: a. onmiddellijk ten Zuiden van Terborg'; b. nabij de halte Silvolde en c, nabij Binnen Heurne. De terreinen genoemd onder b. en c. zijn zonder eenige beperking voor het publiek opengesteld. De N.V. D. Jordaan en Zonen te Haaksbergen heeft in haar bedrijf bekend laten maken, dat er voortaan in de oude weverij in plaats van vier, drie dagen gewerkt zal worden. Te Naarden is plotseling overleden de heer A. Ph. F. van Straelen, wethou der dier gemeente. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Bloemen- d a a 1 is als opvolger van den heer Laan tot wethouder gekozen de heer A. F. Kre- mer (V.BJ-^iie 7 stemmen van de 13 op zich vereenigde. De heer Prinsenberg (R.- K.) kreeg 4 stemmen, de heer Schult-z (S. D.A.P.) 2 stemmen. 1 stem was in blanco uitgebracht. To Zurich, waar hij al geruimen tijd voor herstel van gezondheid vertoefde, is gisteren in den leeftijd van 66 jaar overle den de heer A. Isaac, president-commissa ris van de N.V. „De B ij e n k o r f'. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! Het Katholieke Dagblad plaatst het dagelijksch wereld-gebeuren in het licht der Katholieke beginselen. Het Katholieke Dagblad doet u meele ven met het openbare Katholieke leven. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. DE MOORD OP RIJKSVELDWACHTER TAP TE KERKDRIEL. Veroordeeling door het Gerechtshof te Arnhem. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen de drie gebroeders R., die door de Tieische recht bank wegens moord op den 'Rijksveldwach ter Tap te Kerkdriel op 31 December 1931 waren veroordeeld, ieder tot dertien jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft thans G. R. veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf en de beide andere verdachten tot tien jaar gevangenis straf. De eisch was tegen allen dertien jaar. AUTORIJDEN OP SCHANDELIJKE WIJZE. Een student, die „er goed tegen kan", rijdt twee menschen dood. Op 12 Maart jl. reed een 24-jarig student uit Utrecht met zijn auto, komend uit Am sterdam, ter hoogte van den spoorwegover gang aan den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht twee voetgangers omver met het gevolg, dat beiden aan hun wonden bezwe ken. Dientengevolge had hij zich Dinsdag voor de rechtbank te Utrecht te verant woorden. Uit de verklaringen van verschil lende getuigen bleek, dat verdachte met groote snelheid had gereden, volgens som migen met enorme snelheid. Een bus chauffeur, die zelf zeven jaar rijdt, schatte de snelheid op ver over de 90 K.M. Ver dachte zelf taxeerde haar op 50 a 60 K.M. Vele getuigen hadden de auto nagekeken, omdat zij vreesden dat er iets zou gebeu ren, sommigen hadden het nummer willen opnemen, .maar wegens de groote jacht was dit niet mogelijk geweest. De president van de rechtbank releveer de, dat verdachte daags tevoren in Amster dam gefuifd had tot half drie 's nachts, dat hij behoorlijk had gedronken en den dag waarop het ongeluk geschiedde 's middags een borrel, twee glazen port en tezamen met eenige vrienden zes flesschen asti spu- mante hadgedronken. „Voelde u zich wel verantwoord onder deze omstandigheden een auto te bestu ren V' vroeg mr. v. d. Meulen. Verdachte antwoordde, dat hij er niets van had geweten. Hij kon er goed tegen. Nadat tal van getuigen waren gehoord, o.w. prof. Baart de la Faille, die de lijken had geschouwd, werd de zitting verdaagd tot over 14 dagen, waarna nog twee getui gen k décharge verklaringen zullen afleg gen. ALKMAARSCH ADVOCAAT IN H00GER BEROEP VEROORDEELD. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft he den arrest gewezen in de zaak van den Alkmaarschen advocaat, die in hooger be roep had terecht gestaan terzake van het op 23 Februari j.l. door de rechtbank te Alkmaar gewezen vonnis, waarbij hij we gens verduistering op groote schaal is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, met bevel tot onmid- delijke gevangenneming op grond van vrees voor vlucht. Het O.M. had drie jaren ge- eischt. Het betreft hier, naar men weet, de ver duistering van een aantal effecten, die een groot bedrag vertegenwoordigden, ge pleegd in het tijdvak van 1921 tot Augustus 1922 als beheerder van de R. K. instelling van weldadigheid „Het Huis van Zessen" te Alkmaar, en in de jaren 1925 tot 1930 van een aantal geldsommen, welke bedra gen toebehoorden aan de te Amersfoort ge vestigde Onze Lieve Vrouwestichting, wel ke te Alkmaar een aantal scholen heeft, waarover verdachte het beheer voerde. Het Hof heeft op formeele gronden het vonnis van de Alkmaarsche Rechtbank vernietigd en, opnieuw rechtdoende, den advocaat veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorloopige hechtenis we gens voortgezette verduistering van effec ten van „Het Huis van Zessen" tot een waarde van ongeveer f 28 000.en verduis tering van gelden tot een aanzienlijk be drag ten nadeele van de O. L. Vrouwe stichting. De procureur-generaal had een jaar en zes maanden gevangenisstraf gevorderd, met aftrek van het voorarrest. Het Hof overwoog in zijn vonnis dat „Het Huis van Zessen" een instelling van weldadigheid is, het sprak zich dus niet uit over het bedrag der verduisterde gelden van de scholen, gelijk de Rechtbank te Alk maar wel had gedaan, n.l. ruim f 79.000. Wat de strafmaat betreft, overwoog het Hof dat verdachte eenerzijds schromelijk misbruik heeft gemaakt van het groote vertrouwen, dat hij genoot, doch dat hij an derzijds reeds zwaar gestraft is door het verlies van zijn maatschappelijke positie. Voorts heeft hij de gelden van „Het Huis van Zessen" niet ten eigen bate aangewend, doch hebben anderen daarvan geprofiteerd. Verd's verzoek om althans 1 September in vrijheid te worden gesteld, zulks met het oog op het verkrijgen van een betrekking, is dus niet ingewilligd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2