23ste Jaargang DONDERDAG 9 JUNI 1932 No. 7222 e £eicbelie DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week MM f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL.. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Geen menschen als automaten. Het feit, dat drie sociaal-democratische Raadsleden te Amsterdam gedwongen zijn, als lid van den Gemeenteraad af te treden, omdat zij vóór loonkorting hebben ge stemd geeft aanleiding tot geschrijf en gewrijf buiten en in de S. D. A. P. In de S. D. A. P. wrijven en botsen de meeningen tegenover elkander. Een gezaghebbend sociaal-democraat, de heer v. d. Tempel, heeft al reeds, geheel onverwacht, als lid van. den Amsterdam- schen Gemeenteraad ontslag genomen. Naar geschreven wordt (de socialistische pers zwijgt over het geval) houdt deze ont slagname verband met hetgeen ten opzichte van de drie bovenbedoelde Raadsleden is gebeurd. En wij mogen veronderstellen, dat deze deiAonstratie van ontevredenheid en mis noegen door andere van uit de partij-zelf zal worden gevolgd. Wij verwijzen in dit verband naar een beriöht onder „Binnen land" over een verdwaalde briefkaart van den heer Vliegen, die zich ook blijkbaar tegen de partij-tyra-nnie der" S. D. A. P. verzet. In het „Volk" dat het partij-besluit der S. D. A. P. langs allerlei kronkelingen tracht te verdedigen komt Henri Polak op voor de vrijheid. Hij schrijft o. hl: Wanneer onze menschen, die in de verschillende vertegenwoordigende lichamen zitting hebben, ten opzichte van zulke aangelegenheden gebonden zouden moeten zijn aan „adviezen'' van plaatselijke partij-organisaties, dus zouden hebben te spreken en te stem men tegen eigen geweten, dan zou het onmogelijk worden in deze lichamen zitting te nemen. Want wie zou de kans willen loopen, dat een plaatselij ke partij-organisatie hem te eeniger tijd, of herhaaldelijk, noopt haar wil loos werktuig te worden, zoo besluit de heer Polak. En in gelijken zin hebben ook de heeren Albarda en Wibaut zdoh uitgesproken. Maar de overgroote meerderheid in de S. D. A. P. redeneert of redeneert niet, doch wil anders. 't Is wel een bedroevend verschijnsel 1 Zij, die de volkeren vertegenwoordigen in de internationale conferenties, zijn ver blind en verdwaasd door nationalisme. En, als zij, die in de nationale politiek leiding geven, zich niet laten leiden door eer en geweten, doch naar wat een niet di rect verantwoordelijke en in vele opzichten niet deskundige partij-vergadering hen op legt te doen dan is ook nationaal bin nen den kortst mogelijken tijd de ohao6 volkomen. De chaos volkomen indien niet an deren, met meer kracht van zelfstandig heid en onafhankelijkheid de bestuurs macht uitoefenen. Vooral in onzen tijd zijn menschen, die handelen als automaten, in bestuursfuncties niet op hun plaats! TWEEDE KAMER BINNENLAND BEZUINIGINGSPLANNEN. Het rapport der bezuinigingscommissie- Welber stelt aan de regeering voor, op do in d© Bezoldigingsbesluiten vastgelegde salarissen van burgerlijke ambtena ren en militairen een uniforme korting toe te passen van 8 pet. voor de gehuwden en van 13 pet. voor de ongehuwden. De vergoedingen voor reis- en ver blijf kosten zullen belangrijk worden verlaagd. Tevens zal strenge controle wor den ingevoerd op de noodzakelijkheid en doelmatigheid van de dienstreizen. Het voornemen bestaat, de door het Rijk verleende of nog te verleenen gratifi caties met 25 pet. te verminderen. DRIE CRISISMAATREGELEN Z. H. S. AANGENOMEN. Over een Rotterdamsch Raadslid, dat in een Russisch bedrijf heeft gewerkt. De Kamer kreeg heden in de interpella tie van den heer L. de Visser (C.P.) over de vraag of Nederlanders, die in dienst treden van Russische bedrijven, hun Nederlanderschap verhezen, een belang rijke juridische kwestie te behandelen. Deze zaak vindt hare oorsprong in een mededeeling van den Burgemeester van Rotterdam aan het Communistische raads lid Reudering, dat hij geen lid van den Raad zou kunnen blijven, omdat hij zijn Ne derlandschap had verloren, door in dienst te treden van een Sovjet-Russisch bedrijf. De interpellant betwistte, dat door zulk een daad het Nederlanderschap verloren kon gaan. Op de eerste plaats niet omdat men in den vreemde in een overheidsbedrijf te treden nog niet in vreemden Staatsdienst trad. Er waren tal van gevallen, waarin dit was geschied, zonder dat het tot verlies van het Nederlanderschap had geleid. Zoo was er het bekende geval van Minister Kraus, die in Chileenschen Staatsdienst wa-s getreden zonder zijn Nederlander schap te verliezen. Spr. haalde zelfs een ge val aan, van een anderen Nederlander, die zes jaren in een Russisch bedrijf was werk zaam geweest en toch blijkbaar zijn Neder landerschap niet had verloren, want hij was in dienst aangenomen van den Nederland - schen Staat in Ned. Indië. Men kan overi gens volstrekt niet zeggen, dat de bedrijven in Rhisland straatsbedrijven zijn. Integen deel, daar evengoed als hier heeft men al lerlei zelfstandige bedrijfsvormen: coöpe raties, trusts, zelfstandige lichamen, enz. enz. en de kolonie Koezbas was zelfs een geheel zelfstandige industrieel© kolonie, in welker dienst Reuderink was getreden. Maar spr. ging nog verder. Zelfs, indien iemand in Russischen staatsdienst zou tre den, betoogde hij, dan nog zou hij tenge volge daarvan zijn Nederlanderschap niet kunnen verliezen; want de Russische Staat is door den Nederlandschen Staat niet de jure erkend, zoodat men evengoed in dienst zou kunnen treden van bijv. een Nederlan der, die zich ergens in de Sahara tot. ko ning zou opwerpen. Daardoor zou men zijn Nederlanderschap toch ook niet verliezen. Tot zoover waren er in het betoog van de Visser goede argumenten aan ons besta*in- de recht ontleend en hij was dan ook veel rustiger en zakelijker dan hij gewoonlijk pleegt te zijn. Indien hij het nagelaten had aan deze beschouwing de veronderstelling vast te knoopen, dat de Regeering alleen om politieke redenen en met opzet degenen zocht, die in Sovjet^Russischen dienst wa ren getreden ten einde hun als straf het Nederlanderschap te ontnemen, dan had men kunnen zeggen, dat de communist dit maal een zakelijk betoog had geleverd. Nu kon de Minister van Buiten land sche Zaken beginnen met de ver klaring, dat de stelling van den interpel lant als zou de Regeering aan Reudering het Nederlanderschap hebben ontnomen, te eenen male onhoudbaar was. In de zaak TJeuderink was de Regeering slechts zijde lings betrokken; zij had daarin geen enkel initiatief genomen. Het verlies van het Nederlanderschap is niet iets, dat intreedt doordat het van re- geeringswege wordt ontnomen, doch dat vastzit krachtens de wet aan het treden in vreemden Staatsdienst, zonder verlof. Daarom kan men zich hier niet beroepen op zulke gevallen, als dat van minister Kraus, waarin wel verlof was verleend. Alle ge vallen waarin geen verlof werd verleend, hebben ook automatisch tot verlies van het Nederlanderschap geleid, zooa-lg de Minis ter aan de hand van een lijstje* van zulke gevallen aantoonde. Het is evenwel uiter aard mogelijk, dat er gevallen zijn, die niet ter kennis der Regeering komen. Ook met het geval Reudering was dit zoo. Voordat het gemeentebestuur van Rotterdam bij de Regeering inlichtingen vroeg. De Regee ring beantwoordt de vraag, of het treden in Sovjet-Russischen Staatsdienst tot verlies van het Nederlanderschap moet leiden, be vestigend. Dat de Sovjet-Republiek niet de jure is erkend, belet niet het intreden van dit gevolg voor hen, die in dienst van de zen Staat treden. Het was ©enigszins begrijpelijk, dat de heer de Visser door dit antwoord niet te vreden was gesteld; want de eigenlijke vraag, waarover het ging, of men n.l. door in een Rhissisch bedrijf te treden, ook in Russischen Staatsdienst treedt, was door den Minister niet beantwoord. Dit was waarschijnlijk de reden, waarom de heer de Visser voorstelde de beraad slaging te schorsen tot heden bij het begin der zitting, wanneer de Minister van Jus titie, wiens afwezigheid door zijn collega geëxcuseerd was, aanwezig zou kunnen zijn. Dit voorstel vond steun bij den heer Marchant (VD.) omdat ook de vraag ter sprake moest komen, hoe de houding behoorde te zijn tegenover hen, van wie eventueel zou worden uitgemaakt, dat zij in Russischen dienst hun Nederlander schap hadden verloren, en die dan later om naturalisatie zouden vragen. Het voor stel de Visser werd aangenomen met 37 te gen 25 stemmen. Van de rechterzijde stem den voor de heeren Visscher (A.R.), Van der Meijs, Van Poll en Uyen, allen R.K. Zeer vele leden van rechts waren afwezig. Ook de rest van de zitting had een bui tengewoon merkwaardig verloop. Op de eerste plaats wel omdat Minister de Geer sedert geruimen tijd zijn eerst echec had te boeken. Dat was het geval bij een wetsontwerp om aan de Gemeente Den Haag een strook grond te verkoopen welke grenst aan de Kamergebouwen. Reeds vroe ger heeft het plan bestaan, om op dit ter rein een nieuw Parlementsgebouw te zet ten, wat echter telkens met het oog op de ongunstige tijdsomstandigheden is uitge steld. In 1922 is toen het bestaande ge bouw eenigszins uitgebreid; en hierop be riep zich Minister de Geer om te beteogen, dat toentertijd gezegd werd: dit is een op lossing voor afzienbaren tijd. Zijn tweede argument was, dat Den Haag dringend be hoefte had aan verbreeding der straat, den Hofweg, die langs dit terrein gelegen is. Bovendien kon het bestaande Parlements gebouw nog altijd worden uitgebreid met localiteiten van den R'jad van State, en zou men eventueel zelfs elders een nieuw Parle mentsgebouw kunnen zetten. De Kamer was echter onvermurwbaar. Na betoogen van den heer Van D ij k (A.R.), dat het niet de vraag was, of men nog uitbreiden kon, maar wel of men zóó kon uitbreiden, <3at een praotisch en econo misch geheel werd verkregen, en van den heer K. ter Laan (S.D.A.P.), dat Den Haag geen behoefte had aan dit terrein, doch alléén aan een strook van 7*/j M., ter wijl men dan in afwachting een plantsoen zou kunnen aanleggen, verwierp de Kamer het wetsontwerp met niet minder dan 59 tegen 9 stemmen. Er volgde daarna een buitengewoon komisch slot. Op de agenda stonden nog een viertal wetsontwerpen, waarvan het laatste was, dat op de artsenijbereidkunde. De drie overige waren wetsontwerpen, die alweer Minister Verschuur regardeerden, t.w. het wetsontwerp op den invoer van boter, de contingenteering van leestklaar schoenwerk, en dat tot steun aan de kip- penhouderij Vooral over laatstgenoemd ontwerp wer den vrij uitvoerige debatten verwacht. Verschillende afgevaardigden zaten nog met belanghebbenden te confereeren, toen tengevolge van de schorsing van de be raadslagingen over de interpellatie-de Vis ser het wetsontwerp aan de orde kwam, na dat de twee voorafgaande z.h s. waren aan genomen. De voorzitter vroeg, wie het woord verlangde, en, daar niemand zich aanmeldde, stelde hij voor het wetsontwerp z.h.s. aan te nemen. Nauwelijks was de ha mer over dit voorstel gevallen, of de bo venbedoelde Kamerleden traden binnen, en hun beteuterde gezichten verwekte natuur lijk de grootste hilariteit bij de overige col lega's. Het was waarlijk een komisch slot! Om kwart over vier was de Kamer met hare werkzaamheden gereed. EEN VERDWAALDE BRIEFKAART. EEN BEDENKELIJKE OMWEG. Wij lezen in het „Handelsblad": „De Tribune" heeft gisteren een fac simile gepubliceerd van een briefkaart, die de heer W. H. Vliegen op 3 Juni uit Genève aan mr. dr. G. van den Bergh te Amsterdam heeft geschreven om hem en de heeren W. Polak en Ossendorp geluk te wenschen met hun houding in de Ara- sterdamsche loonenkwestie; de schrijver voegt er aan toe, dat hij met kracht aan hun kant. zou hebben gestaan indien hij nog te Amsterdam was geweest. Deze uiting van den heer Vliegen ver baast ons geenszins: wij hadden niet ge dacht. dat de heer Vliegen aan de zijde van de Amsterdamsche fedratie en de nog niet afgezette soc.-dem. raadsleden van Amsterdam zou staan. Maar wat ons wel verwondert, is, dat „De Tribune" deze briefkaart kan publiceeren; dit blad moet er op een of andere slinksche manier aan ge komen zijn. Wij vernemen, dat de brief kaart gisteravond ten huize van den heer Van den Bergh is bezorgd; er is dus een verkeerd gebruik van gemaakt vóór dat het stuk ten huize van den geadresseerde werd afgeleverd. De zaak is, naar wij ver der hooren, bij de posterijen in onderzoek en dat is stellig ook zeer noodig. Want als er in een rijksdienst „lekken" bestaan waarvan een communistisch or gaan profiteert, zou de toestand zeer be denkelijk zijn. De post is een vertrouwen- dienst, die vooral vrij van „cellen" gehou den moet worden. DE LOONSVERLAGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Zoowel de directie als de personeelraad zal zich tot den minister wenden. Het bureau van den personeelraad heeft zich gisteren in verbinding gesteld met de directfe der Nederlandsche Spoorwegen om haar mededeeling te doen van de be slissing van de vergadering van de hoofd besturen der personeelsorganisaties. De directie verklaarde geen aanleiding te hebben, een nieuwe bespreking met den geheelen personeelraad te houden. Zij zou nu een eigen voorstel bij den minister in zenden. Ook de personeelraad heeft besloten, zich tot den minister te wenden. A.T.O. en Van Gend en Loos-personeel. Do Centrale bond van spoor- en tram wegpersoneel en de Centrale bond van transportarbeiders hebben beide het nieu we voorstel van de directie van de N.V. Algemeene Transport Onderneming en de N.V. Van Gend en Loos in zake loonsver laging, n.l. 7 pet. met 1 Juli a.s., afgewe zen. Besloten is, als het moet, een loons verlaging van 5 pet. te aanvaarden. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Belgische koning bedreigd. (2© blad). Pruisische noodverordening om de be grooting in evenwicht te krijgen (2e blad). Hoe Hindenburg rijkskanselier Brüning ontsloeg. (2e blad). BINNENLAND. Het nieuwe Moederhuis der Vrouwen van Nazareth te Vogelenzang ingewijd. (1st© blad). OMGEVING. Relletjes te Boskoop; één doode, tien ge wonden. (2de bladX HET NATIONAAL MARIACONGRES. Vanwege het Nationaal Mariacongres, dat 6, 7 en 8 Augustus a.s. te Nijmegen ge houden wordt, is een mooie reclameplaat uitgegeven. De plaats is het resultaat van een Prijs vraag, door het Bestuur van het Nationaal Mariacongres uitgeschreven onder Neder landsche Katholieke kunstenaars. Het pro gramma van deze Prijsvraag was goedge keurd door de Permanente Prijsvraag-Com missie (P.O.). De Jury voor de Prijsvraag werd ge vormd door de Heeren: Joan Collette, Oh. Estourgie, G. Ligthart S.J., Alb. van der Kallen en Jhr. J. van Rijckevorsol. Deze Jury heeft uit 55 inzendingen aan de plaat, welke onB werd toogezondeg, den eersten prijs toegekend, omdat aan den voornamen eisch „reclame" zoor good is voldaan. De religieuze voorstelling, welke de Madonnafiguur en wel de „Nijmeegsche" (het beeldje uit do St Canisiuskerk, dat tij dens het Congres plechtig zal worden ge kroond) goed doet uitkomen legen den lich ten achtergrond, is eveneens te prijzen. Uitstekend is van de kleurtegcnstelling tegen den achtergrond partij getrokken, om het dool, hot Congres goed te doen uitko men. De idee „Moeder der Menschen" (het motief van 't Nijmeegsche Congres) spreekt duidelijk uit den aardbol, beheerscht door de hoofdfiguur. Aldus het oordeel der Jury. De plaats bleek bij opening van liet motto-briefje ontworpen door den heer W. Heijnen te Venlo. Op advies der Jury zal van 1219 Juni een tentoonstelling der 55 affiches worden gehouden op do bovenzaal van restaurant „Germania" te Nijmegen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeenten Noordwelle en Se- rooskerke (S.) W. H. Scholder, burgemees ter der gemeente Renesse, tot burgemees ter der gemeente Nieuwe Pekela J. Side- rius, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Termunten. RIJKSWERKINRICHTINGEN. Ingediend is een wetsontwerp tot ophef fing van de Rijkswerkinrichting voor man nen te Hoorn, tot inrichting van een nieu we werkinrichting te Groningen en tot overbrenging van de Rijkswerkinrichting voor vrouwen van Gorinchem naar Breda. HUIZE DE „TILTENBERG"het Moederhuis der Vrouwen van Nazareth, onder Voge lenzang, is gisteren doorZ. H. Exc. Mgr. Aengenent ingewijd. De Bisschop in ge sprek met mej. Kersbergen, Vrouwe van Nazareth (In hetMoederhuis doch alléén, daar dragen de Vrouwen van Nazareth een wit habijt met blauwen ceintuur en wit ten sluier).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1