STADSNIEUWS AGENDA WOENSDAG 8 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 KORTING OP SALARISSEN. En pensioengrondslagen. Do Pensioenraad verzoekt om plaatsing van het volgende: Het is gebleken, dat vele gemeentebe sturen een gelijksoortige regeling hebben getroffen als die, welke door het Rijk met het oog op de crisisomstandigheden tenv aanzien van de salarissen van de Rijksamb tenaren is vastgesteld. Het is van groot belang, dat in de ter minologie van de genomen raadsbesluiten de bedoeling van de regeling duidelijk tot uitdrukking komt. Zij kan op tweeërlei wijze geschieden. In de eerste plaats op het voetspoor van de door do regeering gevolgde methode door middel van een tijdelijke korting op de salariseen, in welk geval de wedden en de pensioengrondslagen naar de meeniiig van den Pensioenraad geen verandering ondergaan, omdat het dan alleen gaat ora een verminderde uitbetaling \an de wedde; in de tweede plaats door een verlaging van de salarissen, tengevolge waarvan dan ook een nadere vaststelling van de pen sioengrondslagen moet plaats hebben. Het verdient aanbeveling, reeds getrof fen regelingen, waarbij met bovenvermeld onderscheid tegen de bedoeling in geen re kening mocht zijn gehouden, alsnog te wij zigen met terugwerkende kracht tot de aanvankelijke regeling. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Voorstel directie verworpen. Heden heeft te Utrecht de vergadering van de hoofdbesturen der erkende organi saties van spoorwegpersoneel plaats ge vonden onder leiding van den Personeel- raad. Het nieuwe voorstel van de directie in zake do loonsverlaging is na langdurige bo- sprekingen verworpen. De Raad kreeg opdracht zich opnieuw met de directie in verbinding te stellen. DE ANNEXATIE-PLANNEN VAN 'S-GRAVENHAGE GAAN DOOR Naar de „Msbd." verneemt, hebben Ged. Staten, na kennisneming van hetgeen van de zijde der betrokken gemeenten voor en tegen hun voorstellen tot grenswijziging is ingebracht, in hun vergadering van 1.1. Maandag besloten hun grenswijzigings- ontwerp te handhaven en dit aan het De partement van Binnenlandsche Zaken in te zenden. Broedeendeneieren naar het buitenland. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat: le. Is het uw Excellentie bekend, dat het Neder 1. Eiercontrolebureau van iederen eendenkouder te Tondel, gem. Ermelo, een jaarlijksche bijdrage vordert van 100, on geacht of men 100 dan wel 10.000 eenden houdt? 2e. Ia uw Excellentie bereid mede te dee- len, wat de oorzaak is dat herhaalde re- queeten van het bestuur der eendenhou- dersvereeniging niet tot een bevredigende oplossing van dezen onbillijken maatregel geleid hebben? 3e. Is uw Excellentie bereid, aangezien alle eieren aan de veiling te Arnhem wor den aangevoerd, en de kisten van iederg persoonlijk merk voorzien zijn, zoodat on middellijk de aanvoerders zijn vast te «tel len, maatregelen te nemen dat de controle te Arnhem plaats heeft, zoodat deze on billijke bijdrage van 100 kan vervallen? 4e. Ia Uwe Excellentie bereid maatrege len te nemen, dat het verzenden van broed- eieren naar het buitenland kan plaats heb ben zonder dat de betreffende eendenhou der ia ingeschreven als exporteur waarvoor thans een extra bijdrage van 100 door het Nederl. Eiercontrolebureau wordt gevor derd? heeft de minister van economische zaken en arbeid geantwoord: le. Het is ondergeteekende bekend, dat het Nederlandsche Eiercontrolebureau in zijn huishoudelijk reglement heeft vastge legd, dat één pakplaats voor eiken aange slotene vrij is, en eerst voor elke pakplaats meer 100 wordt gevorderd. Hij vermoedt daarom, dat deze vraag op een misverstand berust. Slechts één eendenhouder in Ton- sel is aangesloten bij het Nederlandsoh Eiercontrolebureau en deze heeft slechts één pakplaats, waarvoor dus geen vergoe ding is verschuldigd. 2e. Naar aanleiding van klachten van de eendenhoudersvereeniging Tonsel en Om streken te Ermelo is gebleken, dat zij niet bij het eiercontrolebureau is aangesloten, zoodat zij daaraan ook geen 100 betaalt en haar klachten bij dat bureau ook niet voor behandeling in aanmerking kunnen komen. De leden dezer vereeniging leveren hun eieren aan de te Arnhem gevestigde Gel- dersohe Eier\eiling, die daartoe pakplaat sen bij het Nederlandsche Eiercontrolebu reau heeft doen inschrijven; zij zullen daar om hun bezwaren aan het bestuur dezer veiling kenbaar moeten maken, hetgeen dezerzijds aan hun vereeniging ia medege deeld. 3e. Ondergeteekende meent, dat in ver band met het antwoord, op de eerste vraag de beantwoording van deze vraag kan ver vallen. 4e. Voor verzending van broedeieren naar het buitenland wordt geen extra bij drage van 100 gevorderd, zoodat voor het nemen van de verzochte maatregelen geen aanleiding bestaat. R.-K. Kiesvereeniging Maastricht. De Kath. Kiesvereeniging te Maastricht heeft Maandag in de St. Servatius-socië- teit een goed bezochte vergadering gehou den. De aanwezigen onderstreepten krachtig en eenstemmig de inzichten van mr. v. Truien, die opkwam voor de door den Partijraad „afgemaakte" rechten van den Limburgschen Kieskring. Met groote meer derheid verwierp men een schriftelijk ver zoek van jhr. J. Graafland tot heropneming als lid der Kath. Kiesvereeniging. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Maassen, Frijn (aftr.), Gordijn, Hauvat, Sassen, Minis (aftr.) en Jaspers. Aan den heer Smoets, aftredend secreta ris, werd dank voor zijn nauwgezette werk zaamheden gebracht. De voorzitter der Katholieke Raads fractie, de heer Hagdorn, gaf een uitvoerig exposé van den financieelen toestand der gemeente, welke toestand voor de begroo ting 1933, wanneer men niet meer kan be schikken over een batig saldo, dat in 1931 14!).580 bedroeg, verre van rooskleurig is. De vergadering nam een door dr. Dom. Sassen ingediende motie aan. Geen rijksstoun voor onze haring- visscherij? Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Zooals bekend is, heeft de Reedersver- eeniging voor de Nederlandsche haringris- scherij na afwijzing van haar eerste ver zoek tot het garandeeren van minimum prijzen voor de Noordzeeliaring, welke in het nieuwe seizoen door onze haringschepen wordt aangevoerd, een nader verzoek tot den betrokken minister gericht, waarvan de hoofdstrekking was, het maximum van den bijslag, welke onder de garantie-rege ling zou worden verleend., tot 1.600.000 en den maximum bijslag per kantje tot 4 te rug te brengen, waarbij de reeders de deel neming aan de visscherij tot 60 pet. van de vloot zouden beperken. Ook op dit tweede verzoek heeft de be trokken minister afwijzend beschikt. Het verdient z.i. voorkeur, geheel af tfe zien van den haringexport naar Duitschla-nd en de uitoefening van de visscherij tijdens het nieuwe seizoen aanmerkelijk te beper ken. Het eenige, waartoe hij zich onder ze kere voorwaarden bereid verklaart, is het verleenen van crediet voor den verkoop van groote partijen te bevorderen. De Reeders vereeniging voor de haring- visscherij heeft nu aan haar leden geadvi seerd, slechts zooveel vaartuigen in bedrijf te brengen, dat de deelneming aan de vis scherij tot 60 pet. van de normale blijft. EEN WOORD VAN DANK. Zooals bekend is, heeft de Algemeene R.-K. Propagandaclub „Dr. Schaepman" gedurende geruimen tijd een steunactie ge voerd ten bate van de georganiseerde R.-K. werkloozen te dezer stede. Op de resultaten van deze actie mogen wij gelukkig met groote dankbaarheid te rugzien. Niet alleen toch mochten wij al om hartelijke sympathie en daadwerke lijke medewerking ontmoeten maar ook een ruime male van offervaardigheid, die ons in staat stelde aan het R.-K. werkloozen- comité eenige malen niet onbelangrijke be dragen af to staan. Nu wij met 1 Juni 1932 onze actie voor- loopig hebben gestaakt, niet omdat steun- verleening thanö niet meer noodig zou zijn (helaas is dit nog in sterke mate het ge val) doch omdat wij van oordeel zijn niet zoo maar blijvend en ongewijzigd een be roep te mogen doen op de betoonde offer vaardigheid, is het ons een behoefte hier openlijk onzen hartelijken dank te bren gen aan al diegenen, die ons in staat ge steld hebben zoo nuttig werkzaam te zijn. Wij spreken hierbij het vertrouwen uit, dat indien het in de toekomst noodzake lijk mocht blijken (wat wij geenszins hopen maar wel ernstig vreezen) wij opnieuw de zelfde bereidvaardigheid mogen aantref fen. die thans betoond is. Onzen dank betreft ook al diegenen, die met zulke groote, innige toewijding weken, ja maandenlang aan de daadwerkelijke or ganisatie van onze actie hebben deelgeno men. Wij zijn er ons van bewust, veel van hun goeden wil, tijd en werkkracht gevergd te hebben, maar verheugen ons er over, dat alles met zooveel blijmoedigheid is ge daan. Moge onze eventueele volgende oproep met evenveel sympathie worden ontvan gen. Namens het bestuur van „Dr. Schaepman". Mr. H. F. A. DONDERS, Voorzitter. H. LOMBERT, lste Secretaris. N.V. „De Leidsche Courant'*. De heden gehouden vergadering der N.V. De Leidsche Courant heeft de gewijzigde statuten goedgekeurd. In de vacature van den heer A. J. Prins te Wa.TTeDadr die als commissaris bedankt had, is gekozen de heer B. Lans, oud-di recteur van de N.V. Autobusdienst Warmond-Leiden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben af gewezen het verzoek van de N.V. Leidsche Auto-Boxen-Garage om wijziging van de in beroep bij Kon. besluit van 4 November 1931 gehandhaafde vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Leiden (Hoogerbeetsstraat) naar Warmond (Warmundastraat) en omgekeerd zoodat het begin en eindpunt zou zijn veranderd in Leiden (Stationsplein!. UITVAART EN BEGRAFENIS PATER J. J. A. BERNSEN O.F.M. De gezongen Metten. Dinsdagavond.. De zomerzon zette de Hartebrugskcrk nog in laaien gloed, toen te omstreeks zeven uur de geestelijkheid, veelal paters Franciscanen, zich opmaak te om het stoffelijk overschot van hun medebroeder, den weleerw. pater dr. Sanctes Bernsen, voor de laatste maal de kerk binnen te leiden. Een droeve stoet: voorop de kruisdra ger pater J. Jorna O.F.M. en pater Hulho ven O.F.M., assistenten, do cantores de zeereerw. heer Th. Beukers, pastoor der St. Petrusparochie, en de weleerw. pater G. Dolle, O.F.M., de deken van Leiden, de hoogeerw. heer A. H. J. M. Homulle, de pastoor der parochie, de zeereerw. pater J. A. Heiling O.F.M. en vervolgens aggns diaken en subdiaken bij de Lauden. Daar na de kist met het stoffelijk omhulsel van den eenvoudigen, geliefden Franciscaan in den bloei van zijn leven weggerukt uit de omgeving^ die hem lief was geworden, uit zijn werkkring, waaraan hij zich ge heel had gegeven en waaruit hij zoo noode gemist kan worden. Toen de kist aan den voet van het altaar was geplaatst en met het rouwkleed waa bedekt, vingen de gezongen Lauden aan. Agens was de zeereerw pater drs. Bal- duinus de Goede O.F.M., directeur van de R. K. H. B. S., waaraan pater Bernsen leer- aar was, met assistentie van de weleerw. paters P. C. Frigge O.F.M. en W. v. d. Bosch O.F.M. Behalve de hierboven reeds genoemde eerwaarde heeren, waren o m. aanwezig de zeereera paters M. A. A. Hase, pastoor te Delft, J. W. B van Heel, pastoor te 's-Gra- venhage, destijds t,e Amsterdam, waar pa ter Bernsen bij hem inwoonde, P. J. A. do Graaf, pastoor te Gouda, Ign Smeets, rec tor van het klooster aan den Haagweg, pa ter G. Klaverweijden, pastoor der Kruis- heerenkerk te Zoeterwoude, verder paters Franciscanen uit Katwijk, o.w. de directeur van het Missie-College St. Willibrordus, de zeereerw. zeergel. pater mr. E. van der Helm, studiegenooten van den overledene en geestelijken uit de stad. Zeer ^ele geloovigen gaven door hun aanwezigheid blijde van medeleven, want, hoewel de meesten pater Bernsen misschien slechts van aanschouwen kenden, de laatste dagen hadden allen veel van hem gehoord en daardoor was ongetwijfeld bij allen het besef levendig geworden, dat de Orde der Minderbroeders hier een ernstig verlies leed. Te omstreeks acht uur waren de dooden- gezangen ten einde en verlieten allen zeer onder den indruk de kerk. Lauden en Uitvaart. Hedenmorgen to tien uur begonnen de plechtig gezongen Laudtn. Evenals gisteravond werden deze gehou den in de Hartebrugskerk met het oog op het feit, dat de kloosterkerk aan den Haag- weg te klein was om de vele belangstellen den te bevatten. Agens bij de Lauden was de zeereerw. pater fr. Ignatius Smeets, rector van de kloosterkerk aan den Haagweg, met assi stentie van de zeereerw. paters B. de Goede, directeur der H.B.S. als diaken en pater G. Dolle als sub-diaken. Als cantores fungeerden de zeereerw. heer Th. M. Beukers en de zeereerw. zeergel. pater mr. dr. de Beaufort. Na de Lauden werd de plechtig gezongen H. Mis van Requiem opgedragen door den zeereerw. pater Ign. Smeets met dezelfde assistentie als bij de Lauden. De Hartebrugskerk was thans nog voller dan bij de Metten. Op het altaar had plaats genomen de hoogeerw. hooggel. lieer Mgr. H. J. M. Tas- kin, president van het Groot Seminarie te Warmond, terwijl de eerste rijen in de kerk geheel met geestelijken waren gevuld. Onder hen merkten we o.m. op den hoog eerw. heer deken A. H. J. M. Homulle, de paters Minderbroeders Regalatus Haze- broek, oud-Provinciaal der Ned. provincie, thans custos der Ned. provincie en pastoor te Amsterdam, prof. Franses, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. G. Vrijmoed uit Delft, mr. dr. de Beaufort uit Utrecht, pater Bouman, leeraar aan de R. K. H.B.S. te Heerlen, pastoor v. d. Valk uit Haarlem, pastoor v. Heel uit Den Haag, pater mr. E. van {Ier Helm uit Katwijk a. d. Rijn, pater Kruit wagen uit Woerden, prof. dr. R. Ligten- berg uit Utrecht, allen van de Orde der Minderbroeders, pater van Boxtel SJ". uit den Haag. Verder tal van andere geestelijken, stu diegenooten, vrienden enz. De Leidsche Universiteit was vertegen woordigd door haar president-curator, bur gemeester A. van de Sande Bakhuyzen en den administrator van curatoren, den heer Hoogstraaten. Verder waren aanwezig prof. Eug. Dubois uit Amsterdam, prof. dr. W. H. Keesom. Dr. I. M. van der Vlerk vertegenwoordig de wegens ziekte van den directeur prof. B. D. Escher het Geologisch Mineralogisch Museum. Dr. Ph. Kuenen en dr. Krijnen waren aanwezig namens de Geologische Sectie van het Mijnbouwkundig Genoot schap, dr. C. E. Crommelin en dr. C. J. v. d.. Klauw als directeur en a-dj.-directeur van het Ned. Hist. Natuur Wetenschappelijk Museum, verder personeel van het Geolo gisch Museum, afgevaardigden van het Gil de De Klare Waarheid te Amsterdam, tal van vrienden van den overledene, alsmede de studenten der R. K. H.B.S. Het zangkoor voerde de driestemmige Requiemmsi van Don Lorenzo Perosi uit. Er werd geen lijkrede gehouden. Aan vankelijk lag het wel in de bedoeling van pater de Goede een enkel woord te spre ken, doch wijl het geen gewoonte is en dus zeker niet volgens den wensch van den eenvoudigen Minderbroeder zou zijn, heeft hij van zijn voornemen afgezien. Na de H. Mis werd de absoute verricht door den hoogeerw. pater Regalatus Haze- broek, waarmede de indrukwekkende plechtigheid hier ten einde was. De kist met het stoffelijk overschot, bedekt met een krans van het Rijksmu seum voor Geologie, werd hierna per auto overgebracht naar Katwijk aan den Rijn, waar paters, broeders en studenten van het St. Willibrodus Missie College den stoet opwachtten. In den volgstoet waren meegekomen de paters van het klooster aan den Haagweg en van do Hartebrug, de familieleden en verder tal van offi- cieele personen. Toen de stoet aan het College gearri veerd was, werd het stoffelijk overschot, voorafgegaan door de zingende paters en studenten, de kapel binnen gedragen, waar na de zeereerw. pater mr. E. van der Helm, directeur van het Missie-College opnieuw de absoute verrichtte, waarna vervolgens het stoffelijk overschot, gedra gen door broeders van het College, voor afgegaan en gevolgd door een stoet van meer dan tweehonderd geestelijken en leeken naar zijn laatste rustplaats werd gebracht gelegen achter in den tuin van het. College. Nadat hier de laatste gezangen en ge beden waren verricht verlieten allen diep onder den indruk de greove. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. De jaarvergadering. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde heeft heden in het Nutsgebouw alhier haar jaarlijksche vergadering gehou den. Herdenking van de overledenen. De voorzitter, prof. dr. L. Knappert Jzn., opende de vergadering met eon rede, waar in hij allereerst de dooden herdacht, die in het afgeloopen jaar aan de Maatschappij zijn ontvallen. Dit zijn K. M. P. de Mout, Mr. J. Waclcie Eysten, Hubertus Elfers, P. J. C. de Vos, prof. M. W. F. Treub, prof. D. P. D. Fabius, dr. J. Th. de Visser, prof. mr. J. E. Heeres, prof. dr. W. Galand, prof. dr. M. J. v. d. Meer, prof. dr. H. Blink, dr. H. J. Eymael, C. A. van Dishoeck, mr. Vin cent Loosjes, J. Cimberg, prof. P. J. Al- bers S.J., mevr. de wed. Van Gelder-de Water, dr. A. Hendriks, dr. Ernst Bone bakker, F. J. Hopman, Richard Gerald Anfchonisz en Helen Lincklaen Fairchild. Spreker verzocht de aanwezigen zich te hunner nagedachtenis van hun zetel te willen verheffen. Prof. Knappert vroeg hierna de aan- nacht voor een andere herdenking die voor zijn gevoel als het afdoen eener groote schuld der Maatschappij wezen zal jegens een harer vermaardste leden. Bilderdijk herdacht Bilderdijk, driemaal inwoner van Leiden, heeft even zoovele malen in lot en leven der stad gedeeld en aan den arbeid van Letterkunde ruimschoots deelgenomen. Dit na ruim honderd jaren in uw midden te ge denken scheen mij, aldus spr., overwaardig. Uitvoerig stond spr. bij het leven en Je werken van Bilderdijk stil. Hij schetste den band, die hem met de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde bond en wees er daarbij op, dat Bilderdijk op 24-jarigen leeftijd als student lauweren verwierf door zijn beantwoording van een prijsvraag der Maatschappij „Over het verband van de dichtkunst en de welsprekendheid met de wijsbegeerte", waarvoor hem, met het lot tegen Hieronymus van Alphen, de gouden eerepenning ten deel viel. Na tal van bijzonderheden uit het leven van Bilderdijk, die allen min of meer in verband met de Maatschappij stonden, te hebben medegedeeld, besloot prof. Knap pert aldus: „Over Bilderdijk en zijn Leidsche om geving oordeelt de geschiedenis. U zij het welgevallig geweest den man te hooren ge denken in zijn onloochenbare liefde voor onze Maatschappij en voor de stad, waar zij haren zetel heeft". Het overzicht van den secretaris. De secretaris, dr. H. T. Damsté, heeft hierna verslag uitgebracht van den staat der Maatschappij en van hare belangrijk ste lotgevallen en handelingen gedurende het afgeloopen jaar 1931/1932. Na een overzicht te hebben gegeven van de sprekers, die op de maandelijksche ver gaderingen zijn opgetreden en \an de door dezen behandelde onderwerpen, zegt het verslag dat, sinds nagenoeg iedere Neder landsche woning is uitgerust met een radio ontvangtoestel en luidspreker, het steeds schijnt moeilijker adressen te vinden, waar men beter zou kunnen zijn „qu'au sein de sa fa.mille". De opkomst der leden op de maandelijksche vergaderingen heeft hier door echter niet te lijden. De opkomst gaat als het ware er op vooruit. Van de offervaardigheid onzer leden, waar het er om gaat de tot standkoming te bevorderen van goede werken, vallend bin nen ons Maatschappelijk ressort, leverde ook het verslagjaar weer een treffend voor beeld. Het staat vermeld in punt XI van den beschrijvingsbrief: Vier leden brachten 1000.bijeen om de uitgave mogelijk te maken van het door mejuffrouw dr. H. J. A. Ruys bewerkte vierde of laatste deel van Petit's Repertorium van Bijdragen be treffende de Geschiedenis des Vaderlands. Met den hartelijken dank van het bestuur aan die vier heeren stemmen al onze leden wel stellig in. De jaarlijksche bundel „Handelingen en Levensberichten" verscheen in November 1932. Aan de schrijvers der daarin voorko mende 13 levensberichten herhaalt het be stuur hier zijn grooten dank. Mede in November 1931 verscheen een herdruk van _Von Histoire van den Ridder Dit nummer bestaat uit drie bladen Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a de N.V. Textielfabrieken v/h* Gebrs. van Wijk en Co. en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een fabriek van sajetten, garens, wol len dekens en tricotages in do perceelen Vestestraat Nis. 4064, Sectie I. No. 1731 en van een fabriek van wollen dekens en sajetten garens gelegen Levendaal/Hoogo- woerd, Sectie D. No. 1614; b. H. J. de Jong en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een verffabriek in het perceel Fokke- straat No. 2b, Sectie B No. 2821; c. de N.V. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg en Zn. en rechtverkrijgenden, tot liet oprichten van een wollen dekenfabriek in de perceelen Vestestraat Nis. 28-30-32, Sectie I. Nis. 1126, 1622, 2170, 2171, 2305, 2608 en 2635 en dat door hen aan D. S. P. Visser ontslag is verleend van de naleving van twee voorwaarden verbonden aan de door hun college verleende vergunning tot oprichting van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine met bovengrond- sche aftapinrichting in en op den Haag weg vóór het perceel Haagweg No. 52, Sectie O. No. 771, en dat ter vervanging van die voorwaarden een nieuwe voorwaarde is opgelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 Juni 1932. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Ledenbijeenkomst. Eigen Huis 9 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. metter Swane" als no. Ill (3) van de Serie Nederlandsche Volksboeken. Alle ter vorige jaarvergadering benoem de 30 gewone en 3 buitengewone leden na men hun benoeming aan. Te betreuren valt het verlies van 20 in het afgeloopen vereenigingsjaar gestorvëfi leden. Onze voorzitter heeft in zijn rede hun namen genoemd en hun verdiensten ge memoreerd. Van nog één in het buitenland verblij vend gewoon lid en 6 buitengewone leden die al eer kwamen te overlijden, werd heb heengaan eerst kortelings hier bekend. Ook hem heeft onze voorzitter genoemd. Gezien de tijdsomstandigheden, moet het mogelijk nog redelijk heeten, dat het aan tal leden, dat voor het lidmaatschap be dankte, zich tot een 19-tal beperkte. De Maatschappij gaat het nieuwe jaar in met 1 eerelid, 645 gewone en 77 buitenge wone leden, ongerekend de op heden te benoemen, door u verkozen 35 gewone en 3 buitengewone leden, en door het bestuur benoemden. Van de gewone leden hebben 46 (buitenlanders) geen verplichtingen aan vaard. Zij genieten dus slechts de rechten van buitengewone leden. Andere verslagen. Hierna volgde het verslag van den staat der boekenverzameling, alsmede het ver slag omtrent de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, welke beide verslagen werden goedgekeurd. Aan het vervolgens uitgebrachte verslag van de Commissie, voor Taal- en Letterkun de is het volgende ontleend: In het afgeloopen genootschap* jaar heeft de Commissie negen maal vergaderd. Zeer tot haar leedwezen zag de heer van der Meulen zich in April genoopt, zijn lidmaat schap neer te leggen. Van het door de Maatschappij uitgege ven. door de Commissie geredigeerde Tijd schrift. voor Nederlandsche Taal- en Letter kunde is het 50ste deel in 1931 gereedgeko men, terwijl van het 51ste twee afleveringen zijn verschenen. Het verleden jaar aange kondigde begister nadert zijn voltooiing. De Commissie is er tot haar spijt niet in geslaagd, het verschijnen to verzekeren, zonder dat eenigszins op den omvang der gewone afleveringen wordt gekort. De moeilijke tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat de uitgever van de reeks herdrukken van populaire geschriften voorloopig niet bereid is ze voort te zetten. Gunstiger zijn de vooruitzichten voor de reeks herdruk ken van Nederlandsche Volksboeken, zoo wel wat betreft de voltooiing van de reeds voor jaren ter hand genomen Salomon en de Marcolfus als voor het beginnen met nog een ander werk, waaromtrent thans de eerste besprekingen worden gevoerd. In de vergaderingen hebben de leden de voleende wetenschappelijke mededeelingen gedaan: De heer van Rijnbach: lo. het „bonte bottershuis" (uit Bredero's Klucht van de Koe); 2o. is Coster de schrijver van Tijaken van der Schilden? 3o. betrekkingen tusschen Hverschmidt en Penning? de 'heer de Vreese: de Bredasche Almanak voor 1663 van Joh. Vlietius; de heer Hein- sius: verscherping en verzachting van mu- tae, bepaaldelijk bij assimilatie; prof. Mul ler: de namen „Batavia", „Betuwe" en „Ve- luwe"; prof. do Vries: de namen „Frane- ker" en „Vroonlo"; prof. Kern: de suffixen waarmee in het Nederlandsch femininas van persoonsnamen worden gevormd; do

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2