23ste Jaargang WOENSDAG 8 JUNI 1932 No. 7221 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HOLLANDSCHE PELGRIMS IN ROME. 3)e£ek)be}ve(Bou#cwit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per poEt f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Een krans op het graf der „vreemde huurlingen" Audiëntie bij den Paus. (Van onzen Romeinsehen correspondent). ROME, 3 Mei 1932. Het is voor de Nederlandsche kolonie in Rome altijd een gebeurtenis, wanneer er een Nederlandsche bedevaart op komst is; want behalve natuurlijk de verschillende ooms en tantes, die mee komen, geeft het steeds- een heele drukte, om voor een audiëntie bij dén H. Va der te zorgen en om verschillende gees telijken te verzoeken, of ze hun Rome kennis niet eens voor hun landgenooten dienstbaar willen maken. Zoo stond dan, den avond van den 31en Mei, een groepje van de Nederland sche kolonie aan het Termini-station, om de 108 Hollanders te verwelkomen, die met de Franciscaansche bedevaart over Padua naar de eeuwige stad kwamen. Een beambte van het station vertelt bhs, dat de trein aan het 14e perron zal aankomen en zoo gaan we allen naar het 14e perron en turen langs de lange spoor baan, totdat we eindelijk, om 8 uur in de verte twee lichten zien van een aan stormende locomotief. Enkele minuten later is het heele perron vol van de drukte en de herrie, die een groote inter nationale trein altijd meebrengt, maar de Hollanders zijn al vlug onder de me nigte te herkennen. Velen zijn moe van de lange en ongewone spoorreis en iet wat nerveus van de vele emoties in de laatste dagen opgedaan; anderen, meer bereisd voelen zich beter „thuis" in de drukte. Maar allen zijn ze opgewekt en blij, dat ze nu in Rome zijn. „Een mooie reis gehad?" vragen we. „O ja heerlijk", klinkt het van alle kanten opgetogen terug, „het Vierwoud- stedenmeer, Lugano, en vooral Padua met zijn luisterrijke feesten en het poë tische Assisië, alles even prachtig". Al leen was het „zonnige" Italië een beetje in zijn reputatie te kort geschoten. We hadden ook de gelegenheid even den zeereerwaarden pater Roorda te be groeten, den geestelijken leider van de bedevaart. Ook deze was ten zeerste vol daan over de mooie reis, de prettige stemming onder de pelgrims en de tech nische leiding van het reisbureau Rotala. Buiten het station stonden al verschil lende autocars te wachten, die het heele gezelschap naar het Victoriahotel brach ten, waar de pelgrims verblijven zouden. Toespraak van Mgr. Smit. Den eersten morgen werd de Sint Pie- ter bezocht en daarna even een kort be zoek gebracht aan het Duitsche kerkhof naast de Sint Pieter, waar_ de groote Dr. Sohaepman begraven ligt. Hier hield Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. dr. Jan Olaf Smit een toespraak, waarin hij de geestdrift van dr. Schaepman voor Rome schilderde. In Rome vond hij steeds de kracht voor zijn rusteloos wer ken voor de Katholieke zaak en op het eind van zijn leven riep hij bij een rede voering een uit: Ik moet naar Rome, om nieuwe geestdrift te halen, of om daar te sterven. Mgr. Smit besloot zijn toespraak, die door allen met de diepste aandacht werd bijgewoond met de woorden, dat van een pelgrimsreis naar Rome meer liefde voor Kerk en Paus moest meegenomen wor den, dat een pelgrim als meer en beter Christen naar Holland moest terugkeeren. Een krans bij de zouaven. 's Middags had er ook een spontane en sympathieke plechtigheid plaats. Dien dag nL was de heele stad vol van de voor ons Roomsche Nederlanders zoo hatelijke ver schijning van de roodhemden, die allen naar Rome waren gekomen, voor de Gari baldifeesten en om mee te loopen in de optocht met het lijk van Anita Garibaldi, een van de vele vrouwen, waarvoor de „held" aan een bepaalde hartzwakte leed. Maar nu werd op spontaan aandringen van de pelgrims een kleine herdenkings plechtigheid georganiseerd bij het graf van de Hollandsche zouaven op het groote kerkhof. De hoogeerw. Pater Dr. P. Rut ten, Procurator Generaal van de Kruishee- ren hield een korte maar gloedvolle toe spraak, waarna onder gebed een krans werd neergelegd, versierd met de Neder landsche kleuren. En die krans bedekt nu de steenen plaat, die de regeering eertijds eens aan heeft laten brengen, en waarop onze Hollandsche helden, die alles over hadden voor den Paus, gekwalificeerd worden als „vreemde huurlingen". De Paus-audiëntie. Hedenmiddag oam twee uur werd de be vaart door den H. Vader in audiëntie ont vangen. Lang tevoren waren allen al pre sent in de plechtige consistoriezaal van het Vaticaan. De H. Vader werd rondgeleid door den geestelijken leider den Zeer Eeerwaarden Pater Roorda en door den Hoog Eerwaar den Pater Rutten. Nadat de H. Vader de rijen Hollanders langs gegaan was zette hij zich op den Troonzetel neer en hield een korte toe spraak. Zijne Heiligheid zeide, dat hij zich steeds gelukkig gevoelde Hollanders te kunnen begroeten, want hij kende Holland goed, niet omdat de H. Vader er zelf zou ge weest zijn, maar omdat hij van jongsaf aan al veel over Holland had gestudeerd, en veel mooie dingen had gelezen over ons land, zijn mooie natuur, zijn kunst en zijn roemvolle geschiedenis. Maar vooral was de H. Vader blij Hol landers te kunnen begroeten omdat Hol land door zijn religieuze geschiedenis en vooral door zijn moderne religieuze ge>- schiedenis een eereplaats inneemt onder de landen van de wereld. Want het is werkelijk bewonderenswaardig, zoo sprak Zijne Heiligheid, wat het kleine Holland, dat klein is door zijn geographisohe uitge strektheid en door het feit, dat de katho lieken er altijd toch maar een minderheid vormen, wat dat kleine Holland voor de missies werkt en offert, en hoeveel roepin gen Holland aan. de missies geeft. Daarom groet de H. Vader met Vader lijke genegenheid en erkentelijkheid de Hollanders, die nu hier zijn en zegent hen allen, allen met al hun intenties, met al hun dierbaren, die in het vaderland zijn achtergebleven. Maar bijzonder zegent de H. Vader de herders van het volk, de Bis schoppen en de priesters, opdat in de her ders ook geheel het Nederlandsche volk gezegend zij. Deze zoo sympathieke woorden van den H. Vader werden door Pater Rutten in het Nederlandsch vertaalt, en tijdens de vertaling gaf Zijne Heiligheid herhaal delijk blijk, het Nederlandsch te verstaan. Toen voegde de H. Vader er nog in het Duitsch aan toe, sprekend tot Pater Rut ten: Pater, zeg hen ook nog, dat ik hen van harte gelukwenach, dat de bedevaart zoo talrijk is, en dat ik hoop, dat de pel grims, nu zij de H.H. plaatsen van Padua en Assisië bezocht hebben en hier zijn ge komen, naar het middelpunt van het Ka tholieke leven, dat deze bedevaart een bron moge zijn voor inniger Christelijk leven. Hierna gaf de H. Vader aan allen zijn Pauselijken zegen en werd door allen uit volle borst het: „Aan U o Koning der Eeuwen gezongen, welk lied de Paus staan de aanhoorde. Toen sprak de Paus nog: „Gelobt sei Jezus Christus" waarop een daverend „In alle eeuwigheid" volgde. De audiëntie was afgeloopen en onder een begeesterd ge- juitfh van „Leve de Paus", trok de H. Va der zich terug in zijn particuliere vertrek ken. Iedereen was diep onder den indruk van deze waarlijk mooie audiëntie. Het was het hoogtepunt van de onder alle opzich ten zeer goed geslaagde Franciscaansche bedevaart naar de Eeuwige Stad. Iedereen zal een onvergetelijken indruk van Rome mee naar Holland nemen, dank zij de goede leiding en zorgen van Pater Rutten. TWEEDE KAMER ZEVEN CONCURREERENDE MOTIES. Indien men bet debat van gisteren in een korte omschrijving zou willen typeeren, zou men kunnen zeggen, dat het zich bewoog rond een vijftal overgebleven min of meer demagogische moties, die geen andere strekking hadden dan deze: dat de voor stellers zich wilden aanbevelen in de gunst en recommandatie van de bevoordeelden met name de boeren. De redevoeringen, welke tot toelichting en bestrijding dezer moties werden gehouden, hadden op enkele loffelijke uitzonderingen na, geen andere bedoeling dan de motie zelf. Men kan het den heer Duys (S.D.A.P.) kwalijk als een verdienste aanrekenen, dat hij dit in de ge geven omstandigheden beschaamd debat in het Parlement heeft ontketend. Zoowel de heer Schouten (A.R.) als de heer Loerakker (R.K.) en de Minister, hebben het karakter zijner motie voldoen de duidelijk in het licht gesteld. Het was niet mogelijk haar serieus op te vatten. Zij wilde de z.g. patroons met een belastbaar inkomen van f 1500 of minder vrijstellen van de betaling der sociale verzekering. Wat dat zou kosten, had de heer Duys, al dus de Minister, voor het gemak maar niet uitgerekend. Hij rekende voor, dat- het minstens 11 millioen zou zijn. Ook had de heer Duys soms gezegd, dat deze last op de overige verzekerden moest- worden afge wenteld, vooral de meer vermogenden, soms, dat- hij door den Staat zou moeten worden betaald. De Minister rekende ech ter voor, dat in de gegeven omstandigheden zeer vermogende personen van premie zou den worden vrijgesteld en betrekkelijk kleine baasjes de premie zouden moeten ■betalen. De heer Loerakker voegde hieraan toe, dat de arbeiders de premie zouden moeten blijven -betalen, met name ook de reeds zoo zwaar beproefde landar beiders. En nu moest men niet zeggen, al dus deze spr., dat de landarbeider eigenlijk meer verdient dan de boer zelf. Het is op het oogenblik zeker waar, dat er boeren zijn die niets verdienen, en dan verdient een landarbeider, die f 300 per jaar maakt, altijd nog meer dan een boer, die verlies lijdt. Zoo echter mocht men niet rekenen, men mocht niet uitsluitend letten op den toestand van het oogenblik, doch ook het verleden in aanmerking nemen, dat de boe ren in staat had gesteld, mede uit den ar beid der landarbeiders hun bezit vormen. Daarom was deze vergelijking, die door den heer van Rappard getrokken werd, volko men onjuist. Evenzoo is de wijze waarop de heer Kersten over de boeren spreekt, zon der ooit zich van de landarbeiders iets aan te trekken, niets anders dan een ophitserij, waarover deze geachte afgevaardigde ver volgens een zalfje van berusting strijkt. Het is al evenmin juist, dat de kosten van verzekering f 450 bedragen per boer en per jaar. Hierbij zijn de grondbedrijven en de tuinderijen en de boomkweekerijen en de bollenkweekerijen inbegrepen. Maar met den kleinen boer, waarover het hier gaat, is het heel anders gesteld. Het loont eigenlijk niet de moeite het tot zes uur voortgezette debat verder te ontleden. De eene spreker maakte den an der af, en de Minister maakte alle voor standers van moties af, met deze mededee- ling dat de volgende begrooting de heeren wel zou overtuigen, dat de Staat geen hal ven oent kon missen, en dat alle reserves, die van de verzekering inbegrepen, noodig zouden zijn, om het gat in de financiën te stoppen. De moties Wijnkoop en Dr Vos zullen op een nader te bepalen dag worden behandeld. De overige moties wer den verworpen en met de volgende stem- mencijfers De motie Duys met 55 tegen 26 stemmen; de motie Braat met 78 tegen 3; de motie Weitkamp met 64 tegen 16; en de motie met 77 tegen 3 stemmen. De stemmencijfers toonen voldoende aan de volstrekte noode- loosheid van dit debat, dat overigens van wederzijdsche houwen, niet ontbloot was. Zoo beantwoordde de heer Loerakker een opmerking van den heer Duys als zou hij namens de heeren v. Wijnbergen en Korten- horst gesproken hebben, met de vraag of de heer Duys van de federatie 's-Graven- hage wel verlof had om zoo iets te zeggen Wie kaatst! BINNENLAND DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1933. HET RAPPORT WELTER. Op allerlei gebied zal op de meest drastische wijze moeten worden bezuinigd. Minister Verschuur zei gisteren in de Tweede Kamer: Iedere goedgeefschheid uit de staatskas is thans uit den booze. Als de Kamer ken nis zal hebben genomen van het rapport- Weiter, zal zij dit wel inzien. Het zal bui tengewoon bezwaarlijk blijken om voor 1933 een sluitende begrooting te verkrijgen De fiscus zal op zijn achtersten zolder worden gejaagd, op allerlei gebied zal op de meest drastische wijze moeten worden bezuinigd. Een lid der regeering, dat zich met deze vraagstukken heeft bezig te houden, ge voelt zich dan ook bij een debat over goed- geefsche moties niet op zijn plaats. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Wissekerke J. Geuzetot burgemeester van Vlifdorp mr. H. J. Boijenstot burgemeester van Melick en Herkenbosch S. D. Rouven, met toekenning van getijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Nieuwstadt; tot burgemeester van St. Odiliënberg P. H. Houben. DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Candidatenlijsten der S.D.A.P. Gistermiddag kwam naar het „Volk" meldt de Partijraad van de S.D.A.P., in besloten zitting bijeen, ter bespreking van de aanstaande verkiezingen voor de Eersrte Kamer. Na eenige discussie zijn de candidaten lijsten aldus vastgesteld: Voor groep II (Groningen, Drente, Over ijssel, Gelderland): 1. mr. M. Mendels (af tredend); 2. E. Rugge (aftre Je.id); 3. L M. Hermans (aftredend); 4. J. H. A. Scha per; '5. mevr. SaundersBlauwboer; 6. Bartels; 7. J. H. Anema. Voor groep IV (Zuid-Holland): 1. A. B. de Zeeuw (aftredend); 2. F. L. Ossendorp (aftredend); 3. P. Danz (aftredend); 4. G. F. Lindeyer; 5. L. v. d. Wal; 6. A. Kievit; 7. L. A. Donker; 8. I. G. Keesing. De Partijraad hield zich bezig met het verzoek van den Vrijzinnig Democratischen Bond de verkiezing van den vrijzinnig-de- mocratischen candidaat in groep IV te hel pen bevorderen. Het partijbestuur kreeg machtiging de zaak met de sociaal-demo cratische fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland te regelen. De voorzitter deelde mede, dat de Partij raad voor den volgenden Zaterdag op nieuw zal worden bijeengeroepen ter be spreking van de actie, die tegenover de crisispolitiek der regeering-Ruys zal moe ten worden ontwikkeld mede in verband met de interpellatie, die door den heer Kupers in de Tweede Kamer is aange vraagd. NED. R. K. VOLKSBOND. Centrale-raadsvergadering te Haarlem. In de Sociëteit „St. Bavo" te Haarlem werd Maandag de Centrale Raadsverga dering gehouden van den Ned. R.K. Volks bond onder voorzitterschap van den heer J. W. v. d. Akker. In zijn openingswoord constateerde deze, dat het ledental in 1931 van 29.347 is go- stegen tot 33.235 en het aantal afdeelingen van 111 tot 114. Betreffende de actie, die gevoerd is om te komen tot het oprichten van een Dio cesaan R.-K. Ziekenfonds, deelde de voor zitter mede, dat de Mij. tot bevordering van de Geneeskunst aan deze oprichting niet medewerkt, zoodat de actie nog geen resultaat heeft kunnen afwerpen. Het leek spr. mogelijk, dat nu via een bestaand er kend R. K. ziekenfonds het doel bereikt zal kunnen worden, als van dit fonds in meer plaatsen afdeelingen of agentschap pen zullen worden gesticht. Na vaststelling der notulen kwam in bespreking het verslag van den secreta ris over de werkzaamheden van het Cen traal Bestuur en werd tevens het beleid van het Centraal Bestuur besproken. Het verslag werd daarna goedgekeurd en de vergadering geschorst. In de peuze maakte men een excursie naar de Kathedraal aan de Leidschevaart, welke onder leiding van den plebaan be zichtigd werd. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Rijkskanselier von Papen intervenieert in de Pruisische crisis. (2e blad). De regeeringsverklaring van het kabinet- Hl err iot. (2e blad). Kerkvervolging in Chili? (2e blad). BINNENLAND. Minister Verschuur kondigt straffe be zuinigingen aan. (1ste blad). De Haagsche annexatie-plannen goedge keurd. (1ste blad). Aan Pasto# Hafkenscheidt te de Kwa- kel is op diens verzoek eervol ontslag ver leend. (Kerkn., 2de blad). LEIDEN. Uitvaart en begrafenis van pater dr. S. Bernsen. (1ste blad). NEDERLANDSCHE PEL GRIMS IN ROME Bladz. 1 OP DE KAGERPLASSEN Bladz. 6 Na de pauze kwam het financieel ver slag in behandeling. Zonder bespreking werd hes goedgekeurd. In behandeling kwamen dan de voor stellen van de afdeelingen. De afdeeling Goes stelde voor, het Cen traal Bestuur op te dragen een onderzoek in te stellen naar het aantal gepension- neerden, die nog in andere betrekking werkzaam zijn, met vermelding van het pensioen en het salaris, dat genoten wordt. Tevens stelde deze afdeeling voor, een on derzoek in te stellen naar hot aantal ge vallen, waarbij één persoon meer betrek kingen vervult, en er bij de bevoogde in stanties op aan te dringen, dat daaraan een einde wordt gemaakt. Hoewel de uitvoering zeer veel moei lijkheden met zich medebrengt, werd be sloten, dat het Centraal Bestuur, dat reeds eerder een enquête ten deze instelde, wel ke echter absoluut mislukte, opnieuw een enquête zal instellen bij do afdeelingen on het zich aan de hand van de door haar te verstrekken gegevens weer in verbinding zal stellen met het R.-K. Werkliedenver bond om gezamenlijk het onderhavige euvel te bestrijden. Een voorstel-Rotterdam om in den ver volge slechts één keer per jaar door den Centralen Raad te doen vergaderen, werd aangenomen. Deze vergadering zal eind April of in Mei worden gehouden. Bij de verkziezing van drie leden in hot Centraal Bestuur werden de heeren P. Dekker, Th. J. H. Mouwens en L. H. van Rooyen herkozen. De rondvraag leverde nog eenige bespre king van verschillende organisatiebelan- gen, welke een zeer geanimeerd verloop had en tot slot waarvan de bond sad vi- seur, rector Bots, een korte toespraak hield, waarin hij de leden en vooral de be stuursleden aanspoorde, zich van hun taak wel bewust te zijn. Nadat de oud oentraal-praeses de heer Smit nog een kort woord gesproken had, werd de vergadering gesloten. De voorzitter van de afdeeling Schie dam, de heer Th. J. H. Mouwens, maakt een kwart eeuw deel uit van het Centraal Bestuur en werd ter gelegenheid van dit feit tijdens de vergadering onder aanbie ding van een geschenk door den heer J. Smit, oud-centraal-praescs, gehuldigd. Ter vergadering werd nog medegedeeld, dat het succes met het organiseeren van de Sociale Studiedagen in 1931 het Cen traal Bestuur er toe geleid heeft, ook in 1932 studiedagen te houden, ook weer in het retraitehuis te Bergen (N.-H.) en wel van 8 tot 11 October. Op deze dagen zal behandeld worden de encycliek „Quadragesimo Anno". Een tiental vooraanstaande personen w.o. Mgr. Aengenent, pater dr. D. Beau fort, directeur van de Centrale Arbeiders ontwikkeling van het R.-K. Werklieden verbond, rector Bots, prof. W. Koenraadt, en het Tweede Kamerlid H. Hermans, zul len de beteekenis dezer encycliek uiteen zetten. „Msbd."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1