'AMES RUBRIEK ■mm. de wandeljapon. Deze japon vervaardigd van donker bruin aghalaine de soi heeft een heup stuk, dat midden voor met een diepe punt eindigt. De rok komt er klokkend onder uit, doch heeft een schuin over elkaar geslagen plooi, welke een rechte lijn vormt met de schuine kant van het heupstuk. De blouse poeft van achteren iets over, maar is van voren geheel los, zoo dat hij daar den indruk maakt van een bolero, wat hij niet is. Onder de voor kanten van de blouse is een fraai kan ten vest aangebracht, met een V-vor- mige halsuitsnijding. Om de taille heeft het heupstuk z.g. nerfplooien en trekt als het ware het heupstuk in plooien naar achteren. De mouw is geheel glad, waardoor het mogelijk is een handschoen te dra gen met een uitstaande kap, nauw slui tend om den pols. moderne ringen. In den laatsten tijd zijn de z.g. half edelsteenen zeer in de mode gekomen. Vooral hangers en ringen van deze half-edelsteenen worden meer en meer gedragen en genieten vaak de voorkeur voor echte steenen. Deze half-edelstee nen of synthetische steenen komen in zeer veel variëteiten voor. Bergkristal b.v., ook wel „strass" genoemd, wordt als het kundig wordt geslepen, prach tig helder en flonkert alsof het echt diamant is. Ook wordt het in den han del gebracht onder den naam van Za- beltisten of Boheemsch topaas, is het bruin dan rook-topaas en als het kris tal heelemaal zwart is Morion. Bergkristal wordt gevonden in gra niet. Vooral de Zwitsersche Alpen heb ben heel wat van dit kristal geleverd. Verder zien wij veel dragen amethyst, agaat, barnsteen, enz. Hoewel tegen- de „edelsteenen" niet meer zoo kost baar zijn, vooral de kleine steenen zijn heel billijk, is toch de veel lagere prijs der halfedelsteenen aanleiding, dat men die meer en meer ziet toegepast, omdat men bij iedere japon zonder groote uitgaven een bijpassenden ring of hanger kan hebben, welke in effect niet onder doet voor een echte. Onze teekening laat u een viertal ringen zien die geheel rondom gezet zijn met steentjes, z.g. roosjes van bergkristal, of diamantgruis. Heeft men een dikke beurs, dan is zoo'n ring van echte briljanten buitengewoon mooi. In het buitenland, waar men lang niet zoo als bij ons den gouden gladden ring kent, gebruikt men deze soort rin gen vaak voor trouwring. In dit geval worden de steentjes in de oppervlakte gezet, zoo, dat de rand met de boven kant der steentjes gelijk komt en men dus geen gevaar loopt, bij het geven en drukken van een hand, dat de steentjes in het vleesch worden gedrukt waar door men geregeld wondjes zou krijgen DE PEIGNOIR. In onzen modernen tijd.is de eigenlijke beteekenis van de peignoir wel wat verloren gegaan. Wij hebben zoo n nut tig kleedingstuk nog wel noodig, maar het bewijst toch niet meer die diensten v^n-^nige jaren terug. \>open niet meer 's morgens met eek .eutelmandje door het huis om onze orders aan het personeel te geven en toe te zien, of alles geschiedt, zooals wij het wenschen. Neen, wij trekken er veelal direct na het ontbijt zelf op uit om onze bood schappen te doen, daar velen van ons zich de luxe van een dienstbode niet meer kunnen permitteeren. Of wij gaan 's morgens vroeg reeds baden of zwemmen of wel: we gaan naar ons kantoor of betrekking. Dus: de peignoir hangt 's morgens vergeten in onze kleerkast, maar dat wil vol strekt niet zeggen, dat wij deze in het geheel niet meer noodig zouden heb ben. Want geheel buiten een peignoir kun nen we niet. We hebben dit kleeding stuk vooreerst noodig, als wij 's mor gens het eerste kopje thee bij onze huisgenooten gaan brengen, ook dan, als wij ons overdag eens gaan verklee- den en als wij bij warm weer 's avonds in onze kamer nog eens willen genieten van de avondstilte. Maar voor de jonge moeder, vooral voor haar. die haar eerste kleintje heeft, bewijst de peignoir onschatbare diensten. Zij, die als het ware drie kwart van den dag in dit kleedingstuk loopt, zal er zeer gevoelig voor zijn. als ze weet er toch correct in uit te zien. Welnu voor deze vrouwtjes is de peig noir van crepe de chine, gegarneerd met geplisseerde stronken van hetzelf de materiaal of van fijne kant een^ uit gesproken statiegewaad, waarin zij er allerliefst uitziet. HET WEERGEVEN VAN ONZE HOBBIES. Behalve de groote lijnen van de mode, die wij volgen in onze mantels, japonnen en hoeden, zijn er nog zooveel verschillende kleine dingen, waarbij onze persoonlijke smaak tot uiting komt, in onze persoonlijke hobbies. En wie heeft die nu niet? Kijkt u maar eens om u heen of u iemand ont dekken kan, die niet het een of ander heeft, waaraan hij of zij haar of zijn ziel heeft verpand, het mag dan iets heel prozaisch zijn als b.v. lékker eten en drinken, maar ook op sportgebied vinden wij zoo van allerlei. Op het oogenblik is het de groote mode onze hobbies figuurlijk te doen uitkomen op onze kleeding. Als sport- motieven kunnen wij ze als opstiksels aanbrengen op blouses, pullovers en jaquettes. De figuren mogen niet al te groot zijn, maar gemiddeld een afmeting heb- schooljurken. De beste stelregel om onze meisjes aardig aan te kleeden is het volgende voorschrift: weinig geld besteden ge paard aan veel goeden smaak. En dan natuurlijk een beetje idee en handigheid om een en ander zelf te maken. De handige naaisters onder onze lezeressen zullen ongetwijfeld met groot genoegen de hierboven afge beelde modellen zien verschijnen, want het geeft ons, ondanks het gure voor jaar, toch al het gevoel, dat de zomer nu werkelijk nog maar een kwestie van enkele weken is. Het uitzoeken van een geschikt stofje is niet zoo eenvoudig, want als men zoo in de winkels rondkijkt en men ziet de groote verscheidenheid van patronen, dan is het soms heel moeilijk een keuze te doen voor onze jonge dochtertjes. Voor de schooljurken is een eerste vereischte dat het goed zon- en kleur echt is, en gemakkelijk gewasschen kan worden. Het wordt ons door de z.g. indanthrenstoffen wel gemakkelijk ge maakt, vooral het tobralco is een bui tengewoon geschikte stof voor school jurken en daarom hebben wij onze keuze daar voor dit maal op geves- tigd. De eerste jurk is heel eenvoudig. Een witte ondergrond met blauw, rood en geel bloempje is van tobralco en be staat uit een glad bovenstuk met een aangerimpeld rokje, dat flink wijd is, en waarvan de ruimte bij het beleg stuk je is weggesmockt. Het kraagje en de manchetjes zijn van wit pique, afgezet met 'n biesje van de stof der jurk. Eigenlijk kan men hier niet van een manchetje spreken, omdat het meer een schouderklepje is, ben van 2 tot 9 cM. volgens uw per soonlijken smaak. Onze teekening laat u een drietal van deze motiefjes zien, die uitgevoerd in een frissche tegengestelde kleur als applique heel aardig doen. Wilt u meer werk aan uw hobbie besteden, dan kunt u uw motieven ook borduren, maar denkt u er vooral aan, wasch- en kleurechte zijde of garen te gebruiken, want de sportcostuums moeten vaak en goed gewasschen kunnen worden, zon der dat wij angst behoeven te hebben dat er vlekken ontstaan of dat de op- stiksels doorloopen. dat den indruk moet wekken van een kort mouwtje. De tweede jurk is van een ander mo tiefje, doch eender gemaakt als het eerste modelletje alleen is het kraagje met punten geknipt en daarna gefesto- neerd met een dikke draad zijde in de donkerste tint van de jurk. Een smal ceintuurtje wordt hier om het middel gedragen. Inplaats van het schouder- kapje, zooals de eerste jurk heeft, is hier de schouder wat breeder geknipt en met een schuine bies afgewerkt. Het derde model is voor een meisje, dat weer een paar jaartjes ouder is en gemaakt van wollen mouseline met rooden ondergrond, bedrukt met witte en gele bloempjes, die iets grooter zijn. De rok, die ruim aan het belegstukje is gezet, dat onder de groote kraag valt, wordt op de taille met smockwerk inge haald en precies op maat tamelijk breed bewerkt. Het vierkante kraagje bedekt het splitje in het voorpand en sluit met een zwart zijden lintje. De voorpunten zijn uitgeknipt. Ook hier worden de armsgaten met een schuine bies afgewerkt. Het vierde en laatste model is van geel linnen bedrukt met zwarte en blauwe bloemen, een aardig klein mo tief ie. Het lijfje valt geheel glad tot in de taille, waaraan een aardig klokrokje wordt gezet. Op de naad komt een smalle ceintuur van dezelfde stof als de iurk, van achteren in een strikje eindigend. Op den schouder zien wij de mo derne schouderklepjes, die afgebiesd worden met een smalle zwarte bies. De opening wor^t gevormd door een splitje met opgestikte schuine bies en sluit met zes fantasieknoopies. Het kraagje van wit piaue is geschulpt. HET TOILETSTEL. Ieder jong meisje verlangt, zoodra ze een bakvischje is geworden, naar een toiletstel, dat zoo goed doet op de toi lettafel, als men pas een eigen kamer tje heeft betrokken. Maar de groote moeilijkheid is dikwijls, dat een toilet- tel van kristal veel en veel te kostbaar is, niet alleen, maar ook heelemaal niet geschikt is voor een jong meisje. Tegenwoordig ziet men alleraardigste toiletstellen van celluloid in de prach tigste kleuren, terwijl ook stellen van glas in een artistieke uitvoering zeer aanbevelenswaardig is. Het celluloid- stel heeft het voordeel onbreekbaar te zijn, maar het glazen stel doet meer. Heeft men een heel goedkoop glazen stel gekocht, dan kan het jonge meisje er iets heel persoonlijks van maken, door enkele stukken, b.v. de flacons, de vazen en de poederdoos zelf te beschil deren, hetzij met een klein stijlvol bloemenmotiefje of met een moderne versiering. Bij een moderne versiering verdient het aanbeveling om de meest voorko mende kleuren in de kamer te gebrui ken, zoodat het toiletstel in overeen stemming met de overige voorwerpen in de kamer is. j een aardig reiskoffertje. Onze teekening laat u een handig koffertje zien, dat voor allerlei doelein den is te gebruiken, op reis voor kleine voorwerpen, zooals kousen, zakdoeken, dassen, handschoenen, naaibenoodigd- heden enz. Beoefent men een of andere tak van sport b.v. tennis of athletiek, dan kan men er zeer goed een blouse, trui, schoenen, zonneklep, muts, handdoek enz. in meedragen. De verschillende voorwerpen, die niet met elkaar in aan raking mogen komen worden hier op hun plaats gehouden door een soort van stalen beugel, die met een paar scharnieren zijn bevestigd. Is zoo'n koffertje door het vele ge- bruik oud en leelijk geworden, dan is 't voor een handige vrouw een klein kunstje om het heelemaal met een vroo- lijke lap sterke cretonne te overtrek ken en van binnen te bekleeden, er een nieuwe zak bij den deksel in te maken en dan doet zoo'n koffertje nog jaren lang dienst als naaidoos, of voor het bewaren van borduur-, stof- en ver stelwerk. ONZE LIEVE ATTENTIES. Als je heel jong en idealistisch bent, wil je aan je vriend of vrien din met hun verjaardag iets heel aparts iets buitengewoon artistieks geven. Gij peinst al weken van te voren, wat het wel zal zijn, wat ge toch het liefst zou willen geven en.... gij weet het niet. Want iets werkelijks moois en aparts, iets van kunst en blijvende waarde kan onze beurs niet altijd opbrengen. En dan worden we moedeloos en koopen wij tenslotte maar iets; we voelen ons echter onvoldaan en on tevreden. Maar als we wat minder jong en wat minder idealistisch waren ge worden, streven wij niet zoozeer meer naar het buitensporig „aparte" als wel naar het „kleine" bewijs van onze „groote" vriendschap. Het gaat immers om de lieve at tentie en het is de appreciatie van onze goede bedoeling, die de weder- zijdsche vriendschap in stand houdt. Het is werkelijk niet in hoofdzaak de materieele kant van onze geschen ken als wel de hartelijke stemming, welke ons op het idee bracht van de attentie. De waarde van kleinigheden in het leven wordt in onzen tijd van „groot-doen" en „bluffen" zoo spoe dig over het hoofd gezien 1 Het is soms bijna belachelijk de menschen te hooren jammeren over komende verjaardagen, die hun weer zooveel kosten gaan door de ca- deaux, welke zij „verplicht" zijn te geven! De voornaamste voorwaarden voor die geschenken is dan, dat zij een „kostbaren" indruk maken, ook al gaat dit gepaard met veel hoofdbre ken. Weet u wat de echte vriendschap in stand houdt? Het bewijs, dat wij met onze vrienden meeleven I Dat wij belangstelling toonen in hun aan gelegenheden. Die teedere bewijzen kunnen wij even goed leggen in een klein ge schenk, dat ons geldelijk weinig of fers kost, maar van onschatbare waarde is voor wie het ontvangt, om- dat zij er onze hartelijke bedoeling in kunnen zien.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11