VRUDAG 3 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD PAG. V ROEIEN DE WEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. DE VOORWEDSTRIJDEN BEGONNEN. Gisteren werd op de Ringvaart bij Slo ten een aanvang gemaakt met het jaarlijk- sche roeifestijn van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. In verband met de onge schiktheid van de roeibaan op den Amstel voor de ongestuurde booten, moest het pro gramma van dit jaar op twee verschillende plaatsen verroeid worden en wel voor de ongestuurde nummers op de Olympische baan in do Ringvaart bij Sloten en voor de gestuurde nummers op den Amstel. De be langstelling van de zijde van het publiek was zeer gering. Het was ideaal roei weer. Begonnen werd met het nummer Oude S c i f feerste heat tusschen Het Spaarne en de Laa-k. Direct na den start was de Laak iets voor. De slagen in de eerste hal ve minuut bedroegen resp. voor De Laak 22 en voor Het Spaarne 18. Beide roeiers leveren goed waterwerk. Als 800 M. geroeid zijn loopt Het Spaar en iets uit. Öp 1200 M. bedraagt het ver schil reeds 1 lengte. De Spaarne-man roeit in rustig tempo verder. Zijn tegenstander begint teekenen van vermoeidheid te too- nen. Timmermans loopt meer en meer uit en na 1500 M. bedraagt zijn voorsprong reeds 2 lengten. Van strijd is in deze heat dus geen sprake. Hij passseert met een tijd van 8 min. 23 sec. een drie lengten voor sprong de finish. Hierna verschenen aan de start voor do le heat van het nummer Jonge Sciff A Do Laak (Oosterhuis) en Willem III (iSchröder). 'Kteeds onmiddellijk is Willem III voor. Rustig roeiend gaat Schroder in den tijd van 8 min. 23 1/5 sec. met drie lengten voorsprong doör de finish. De 2e heat van het nummer Oude Sciff gaat tusschen A. R. S. A. (Boerma) en Argo uit Wageningen (v. d. Scheer). Dit is een spanningloos nummer geworden Boerma gaat met een voorsprong van ruim 2 lengten in den tijd van 8 min. 18 sec. door de finish. Als laatste nummer van het voor-avond programma wdrdt verroeid de 3e heat van het nummer Jonge Sciff A tusschen Laga (de Monchy) en Nautilus (de Vries). De Monchy weet in den tijd van 8 min. 33 3/5 sec. met 1/4 lengte te winnen. Later op den avond wordt de publieke belangstelling iets grooter, doch van de ge zellige drukte die altijd op den Amstel heerscht, valt niets te bespeuren. Na de pauze wordt om half acht aangevangen met de le heat van het nummer Twee zonder stuurman tusschen Nereus, James (boeg) en de Wit (slag) en Laga, ter Poorten (boeg) en Ferman (slag). De Amsterdammres winnen met ongeveer 4 lengten voorsprong in een tijd van 7 min. 55 sec. door de finish. Do derde heat van het nummer Oude Sciff ging tusschen Viking (Knol) en Laga (v. Dongen). Dit werd een voor Laga op gemakkelijke wijze gewonnen race. De 3e heat Jonge Sciff A brengt in de baan Amstel (Gosselaar Beerta) en De Hoop (Hasselman). De Amstel gaat met een voorsprong van ongeveer 4 lengten in den tijd van 8 min. 17 2/5 sec. door de finish. Dc le heat van Overnaadsche Sciff voor beginnelingen brengt Amstel (Blijenburgh) en ARSA (Oomst) aan den start. Ooms wint in den tijd van 8 min. 43 sec. De 2e heat gaat tusschen Willem III en Dc Schie. Willem III wint met gering ver schil in 8 min. 36 sec. De 4e heat Oude Sciff gaat tusschen Arsa (Boerma) en Spaarne (Timmermans) resp. als winnaars van de le en 2e heat. Dit werd wel de mooiste race van den dag. Ar sa wint met P/s lengte voorsprong in 7 min. 54 sec. Heb laatste nummer was de 4e heat van de Jonge Sciff A. tusschen Willem III en Laga. Deze race werd door Willem III op gemakkelijke wijze gewonnen in den tijd van 8 min. 8 sec. Om den Telegraafbeker. Voor den jaarlijkschen wedstrijd om den Telegraafbeker op 7 en 8 Juni a.s. is ingeschreven door Argo, Laga en Njord. ATHLETIEK BELANGRIJKE ATH LET IE K-WED STRIJDEN TE HAARLEM. De wedstrijden van de H.A.V, „Haarlem'* die a.s. Zondag op het terrein van „Haar lem- aan den Schoterweg zullen worden gehouden, beloven uitermate belangrijk te worden. Vrijwel alle sterren, welke aan den Hollandschen athletiekhemel schitteren, hebben ingeschreven, terwijl ook de vier candidaten voor de Olympische Spelen te Los Angelos van de partij zijn. Het is wel karakteristiek, dat de wed strijden van „Haarlem" altijd zoo'n bijzon dere belangstelling hebben, zoowel van de zijde der athleten als van het publiek. Te verwonderen valt dit eigenlijk niet, want in Haarlem is alles altijd in orde. Terrein, jury, afwerking van het programma, kortom atletiekwedstrijden zijn daar steeds model georganiseerd. De lijst van deelnemers waarin ons een blik gegund wordt, vermeldt de namen van bekende athleten, zoodat de wedstrijden a.s. Zondag op hoog peil zullen staan en ongetwijfeld menig record dien dag niet veilig zal blijken te zijn. Op de 100 M. welke in drie series en een beslissing wordt verwerkt, starten Jan sen (V.E.L.), Eikema en Kok van Blauw Wit, de A A.C.'ers Eisman, Hennings, voorts de Haan (D.D.V.), en Schillemans (A.M.V.J.), en tenslote de Haarlemmers Berger,, van den Berge, Benz en Blik. Een keurcollectie sprinters dus Sierhuis van de A.V. „1923" heeft het op de 400 M. niet gemakkelijk. Tegenstanders als zijn clubgenooten Robert en Ooster- meijer, Geurts (V.E.L.), Prins (Blauw. Wit) en Van der Booren (Haarlem), voorspellen een zwarme strijd, vooral nu Sierhuis nog niet geheel in vorm is. De bezetting op de 800 M. is van dien aard, dat dit nummer het mooiste of één der mooiste van het programma belooft te worden. De namen van athleten als Dop en Geurts van V.E.L., Kok (Trekvogels), Nieuwland (Hellas), Heijmans (A.A.C.), Ro bert (1923) en de Haarlemmers Efforn en Van der Booren doen een spannender) strijd verwachten, een snelle race, waarbij de tijd wel onder de 2 min. zal komen. De 1500 M., die ook open is voor B-klas- sers, telt een aantal middelmatige krach ten, die, nu Jan Zeegers niet deelneemt, el kaar fel de zege zullen betwisten. Deelne mers aan dit nummer zijn o.m. de A.V.A.C.- ers Plieger, A. Zeegers en Lodewijks, van der Ploeg, de Vries en van Breugelen van de A.A.C., Buijs en van der Booren van Haarlem en de veteraan Piet de Boer van de Trekvogels. Aardige strijd staat den ongetijfeld tal rijken aanwezigen Zondag op de 10 K.M. te wadhten, anders meestentijds een verve lend nummer. De strijd zal voornamelijk wel gaan tusschen Bakker van de A.V.A.C. en Baars-Steijneman van Pro Patria, doch ook Muller en Toorenenburg (A.V.A.C.), de Groot (Zwaluwen), Peters (Trekvogels) en Bruin (W.F.C.) kunnen het den favorieten lastig maken. Op de 110 M. horden komen uit de Gebr. Kaan (Haarlem), Karman (V.E.L.), Car rière (1929), e.a., terwijl op de estafette de ploegen van Blauw Wit, A.V. 1923, A A.C. en twee teams van Haarlem. Op verspringen bekampen elkaar o.a. Van Welsenes en van Musscher (Haarlem), Boot (D.F.C.), Lameré en Vergunst (A P. G.S.), op speerwerpen de Keijser (1923), Knol (A.P.G.S.), van de Leij (Blauw Wit), en Visser (Haarlem), die hardnekkige po gingen willen doen om het record te ver beteren en op polshoog zijn het de bekende namen van Oorschot (Vianen), de Keijser (1923), Verhoef (A.V.A.C.), van Genne, (Alk maar), en van der Zee (Haarlem), die el kaar de eere-palm zullen betwisten. Het nummer hink-stap-sprong brengt de Olympische favoriet Peters (P.E.C.), aan den bak met concurrenten als Blankers en Fiedler (1923), Lameré en van Musscher (Haarlem). De bezetting van de nummers voor de dames mag er ook in alle opzichten zijn. Op de 100 M. starten de dames Schuurman, Du Mée, Kips, Buisma. en Briejer, op hoog springen Lien Gisolf, Leeksma, e.a. en op de estafette komen uit de ploegen van A.D.A. Amsterdam, Brunhilde Groningen, Brunhilde Leiden, en een gemengde ploeg met Mej. Schuurman. De wedstrijden vangen om 2 uur aan, een aardig bij-programmatje wordt van 1.30 tot 2 uur afgewerkt. SCHERMEN NATIONALE POLITIE-WEDSTRIJDEN. Op het terras van het Badhotel Ko ningin Wühelmina te Soheveningen werden gisteren nationale politie schermwedstrij- den, gehouden. In de middaguren werden de finales van den personeelen wedstrijd sabel gehouden. De beide poules voor de beslissing had den een uiterst spannend verloop, zoo zelfs dat de afdeeling A barrage partijen voor de beslissing van het kampioenschap van den Politiesportbond noodzakelijk was tus schen van Ekelenburg, Keur en Muller. De resultaten zijn als volgt: Afd. A: 1. E. van Ekelenburg, den Bosch 7 gew., 17 ontv. en 32 gegeven treffers; 2. P. Keur, Den Haag, 72132; 3. J. A. Muller, Nieuwersluis 72633 4. A. van Almkerk, Den Haag 62031; 5. G. A. Schalk, Den Bosch 52527 6. insp. J. de Jonig, Den Haag, 52626 7. P. C. Mol, Den Bcrsch 32724 8. P. O. v. d. Corput, Den Bosch 33220 9. E. Beens Leiden 1—3419; 10. H. A. H. ten Bokum Den Haag 13418. Afd. B.: 1. H. J. Boxma, Den Haag 61928; 2. K. Rempt, Leiden 51927; 3. P. Harks, Dpn Haag, 52025; 4. M. van Hilten. Leiden, 52024 5. B. Im- pelmans, Leiden, 52126; 6. G. Paling, Leiden 4212l7. J. B. Straathof Lei den 42520; 8. W. A. Akkermans, Dpn Haag 22621; 9. J. P. Jasperse, Den Haag 0—32—11. Ook in de ba rragepar tijen heerschte de noodige spanning. Muller won van v. Eke lenburg, waarna bij tegen Keur verloor. Toen won v. Ekelenburg echter van 1V."r zoodat opnieuw barrage noodig was. Daar bij begon Keur met van v. Ekelenburg te winnen. Laatstgenoemde herstelde zich echter schitterend, door van Muller met 42 te winnen. De laatste partij Keur Muller werd met groote overmacht door Keur gewonnen, waardoor deze vertegen woordiger van de Haagsche Politie Sport- Yereeniging het kampioenschap in de wacht sleepte. De korpswedstrijd. Door deze barragepartijen was het reeds laat geworden, zoodat eerst te circa half zes met den korps wed strijd op sabel kon worden begonnen. Hiervoor kwamen zes korpsen op den looper. De strijd was uiterst spannend, en liep in hoofdzaak tusschen de eerste équipe van Den Bosch en de eerste équipe van Den Haag. Slechts met een minimaal verschil in treffers heeft Den Bosch hierbij de overhand weten te behalen. De Bossche équipe bestond uit de heeren: E. van Ekelenburg, J. M. Ge- lijns, P. C. Mol en G. A. Schalks. Den Haag I was samengesteld uit de heeren, leden van de H. P. S. V.: insp. J. de Jong, H. J. Boxma, P. Keur en H. A. H. ten Bokum. Het totaal-resultaat luidt als volgt: 1. Den Bosch I 16 gew.. 40 ontv. en 71 gegeven treffers; 2. Den Haag I 1642 70; 3. Leiden 86463; 4. Öen Haag II 3—6857; 5. Militaire Politie Den Haag 77060; 6. Den Bosch II 57241. ,Vad." SCHAKEN. PROMOTIEWEDSTRIJDEN LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. De kampioen van den Amsterdamschen Schaakbond, de schaakclub Het Oosten'' heeft zijn eersten wedstrijd gewonnen van het Haarlemsch Schaakgezelschap met 7 punten tegen 3 punten en komt nu in de tweede ronde tegen het Leidsch Schaakge nootschap. Deze wedstrijd zal a.s. Zaterdag alhier in Café Centraal aan de Breestraat ge speeld worden. De winnaar moet dan a s. Zondag over een week tegen de Schaak club „Mauton" te Groningen. Mocht de Leidsche club winnen, dan zal als plaats voor den wedstrijd wel Utrecht worden aangewezen. De wedstrijd op a.s. Zaterdag begint des middags om 4 uur. De Leidenaars zullen wel hun uiterste best moeten doen, om de zen wedstrijd te winnen. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. In de 5e ronde speelde Rassers tegen Snieder en W. H. Bosscha tegen G. Bos scha. Beide witspelers verloren in den loop van het spel een pion, maar dit bleek voor de tegenstanders niet voldoende om te winnen zoodat remise het slot was. De stand is trans de volgende: 'Rassers 21/, uit 3 en twee afgebroken partijen, G. Bosscha 21/a uit 3 en eveneens twee afgebroken partijen, W. H. Bosscha l1/, uit 5 en Snieder 1/2 uit 3 en twee af gebroken partijen. De stand der afgebroken partijen is zoo danig, dat naar alle waarschijnlijkheid Ras sers 1 punt voorsprong krijgt. De nog te spelen partij G. BosschaRassers zal dan de beslissing brengen moeten. Verliest Ras sers deze, dan kunnen beide gelijk uitko men. De beide andere deelnemers hebben geen kans meer. LUCHTVAART ONGEVAL MET VLIEGTUIG DE UIL. De schroef beschadigd. Uit Rangoon wordt geseind: Een machi ne van de Nederlandsche luchtmail, die van Calcutta- naar Rangoon was gevlogen, is bij de landing beschadigd. Het toestel was vlot geland op het vliegveld van Rangoon, doch kwam op het terrein in aanraking met een voorwerp, waardoor een schroef werd beschadigd. Naar wij van de K. L. M. vernemen, is het beschadigde toestel het Indië-vliegtuig „De Uil", dat 26 Mei jl. van Schiphol is vertrokken en gisteren te Calcutta aan kwam. De K. L. M. heeft een telegrafisch bericht ontvangen, waaruit blijkt, dat een nieuwe propelloar zal worden aangebracht Vermoedelijk zal de „Uil" met slechts één da.g vertraging de reis kunnen voortzetten. De bemanning bestaat uit de heeren Te- pas en Veenendaa-1, resp. eerste en tweede bestuurder, Franse, radiotelegrafist en Dik, mecanicien. Wat anderen er van zeggen 120.000 VOOR DEN REINIGINGS DIENST. M. de Redacteur, AVe beleven vreemde tijden! In plaats van tal van protesten tegen de groote uit gaven, die a.s. Maandag goedkeuring van den Raad vragen, een algeheel zwijgen. Het laat den burgers schijnbaar Siberisch koud.' Veeg teeken! En toch, M. de Red. gaat het a.s. Maandag in den Raad om een kapitaal-uitgaaf van circa 1 en driekwart ton tezamen, waarvan een kleine 120.000 ronde guldens voor verbetering van den 'Reinigingsdienst. Het desbetreffende voor stel wordt m.i. wel heel eenvoudig en luchthartig onder „Gemeentezaken'*, in Uw blad van Dinsdag 31 Mei opgenomen, op gediend. De verouderde wagens voldoen al lang niet meer, het schuitenvervoer is ook ver ouderd, alles dus weg en wat eenvoudiger dan vervangen door „autotractie" en aan geschaft 7 roltrommelauto's a 7600 gulden plusminus en 3 kleine „autowagentjes" met inhoud van 1 ,/2 2 M3 a 3500 gulden, deze laatsten bijzonderlijk bestemd voor de Leidsche stegen, De zaak is dan zoo ongeveer „op gang" doch houde men in 't oog de bemerking, dat in hygiënisch opzicht de zaak dan nog wel niet volkomen is, want voor „volkomen" zoude zeker nog een uitgaaf van plusminus 50.000 gulden noodig zijn. Dat durven B. en W. onder de bestaande omstandigheden vooralsnog niet aan. Bij de aanschaffing komen dan de ver dere kosten voor berging van de v u i 1- a u t o's en van de steegjes-,,autowagen- tjes", dus een garage-bouw, etc. etc. ma kende alles tezamen een uitgaaf van circa één en twee-tiende ton. Met 't vooruitzicht, dat binnen afzienba- reu tijd een uitbreidings-crediet-aanvraag moet komen, zal de Raad de goedkeuring wel verleenenWaarom ook niet M. de Red. Het zijn vreemde tijden, die we beleven. Van alle kanten moet bezui nigd worden, salarissen gesnoeid, subsidies gekort, tot in Pietluttigheden beknibbeld, maar gaat het om zeer grCote uitgaven, dan is er geen krimp. En in casu nu, in ge- moede, M. de Red. zijn de dienstverrich tingen van den Reinigingsdienst nu der mate slecht, dat nu in deze moeilijke tijden zulke groote uitgaven noodzakelijk zijn? Wanneer we terugzien in het zakenleven, zou er dan wel een koopman of particulier te vinden zijn, die thans groote vernieu wingsuitgaven of verbeteringsuitgaven zoude doen, wanneer het met het sedert jaren function eer end materiaal nog vrij goed loopt? Doch het is gemakkelijk riemen snijden van andermans leer. M. de Red. 't Groot-doen heeft ook in Leiden nog niet afgedaan, blijkbaar. Doch wanneer men naast deze voorstellen in kwestie neerlegt de cijfers door Dr. Colyn genoemd in zijn kortelings gehouden rede „Het Storingetij'' waarvan het verslag in de groote bladen is te lezen geweest, (N.R.C. Zondag 29 Mei j.l.) dan is verklaar baar meer dan ooit, dat ontstaat een voort woekerende wrevel en misnoegen jegens de wereld en ook jegens de wijze, waarop ieders lasten steeds meer en meer worden verzwaard. Moge de Raad a.s. Maandag besluiten de reinigingsplannen aan te houden tot beter tijden, tijden, die weder perspectief zullen geven en waarvan verwacht kan worden, dat de inkomsten de uitgaven zullen dek ken. Met dank voor de plaatsing, M. de (Rted. teekent met hoogachting, N. G. Spaargaren. Leiden, 2 Juni 1932. Haagweg 31. WIE VOLGT? Geachte Redactie, Verzoeke beleefd plaatsing van het vol gende In de gisteravond gehouden vergadering van den Gemeenteraad te Oegstgeest werd, zooals U allicht reeds bekend, een Com missie benoemd, thans om een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van en de uitgebrachte beschuldigingen tegen het Raadslid Paardekooper. Met alle waardeering voor den ijver waarmede de vorige soortgelijke Commis sie haar taak heeft willen trachten te vol brengen (zeer zeker was dit een lastige taak), kunnen wij toch zeker geen bewonde ring hebben voor het rapport op zich en de daarin vermelde conclusie. Twee leden (zeker niet de minste) der vorige Commissie hebben dit blijkbaar aan gevoeld en gaven den Raad te kennen, lie ver niet in aanmerking te komen. Toch liet de heer Sprey zich een benoeming welge vallen, en gelukkig, want, nu zulk een Com missie er eenmaal weer is, is deze bezadig de jurist nog het eenige lichtpunt. Opvallend was echter de stemming voor de leden dier Commissie. Geen der Raads leden, buiten de R. K. zelf, hebben hun stem blijkbaar willen uitbrengen voor een R. K. lid in deze Commissie. Gezien de gemoedstoestand in Oegst geest, gedurende den laatsten tijd, geeft dit laatste evenmin bewondering voor de toe komstige taak der Commissie. Met dank voor de plaatsing, Met de meeste Hoogachting, F. B. NIETS NEUTRAAL. Voorhout, 2 Juni 1932. Mijnheer de Redacteur, Ik lees in uw blad, dat alhier een afdee ling van den Ned. Bond van Arbzeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf is opgericht. Uw berichtgever voegt daaraan toe :„Deze neutrale zal naar wij hopen geen afbraak doen aan den Ned. R. K. Landarbeidersbond en den" Ned. Chr. Landarbeidersbond". Het spijt mij voor uw berichtgever maar eerstgenoemde organisatie is in het geheel geen neutrale, doch een zuiver socialisti sche vereendging. Een geloovig Protestant nog veel minder een katholiek arbeider behoort in die vereeniging thuis. Zij kun nen onderdak vinden bij de Katholieke en Christelijke organisaties, die minstens zoo goed. voor hun belangen opkomen dan de z. g. modernen Bond. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. dn. J. H. v. d. VOET. DE BOEREN VERDEDIGD. Met waardeering constateeren wij, dat ook wij gelegenheid krijgen onze grieven te uiten in uw veel gelezen blad en daarover een beschouwing te houden. Beleefd opname gevraagd van het vol gende: Met erkenning van de schier bovenmen- schelijke taak, de regeering in deze dagen op de schouders gelegd, waarvoor weinig minder wordt vereischt dan genie, vragen we toch, was het van professor Aalberse wel goed gezien (overigens met alle eer bied en ontzag voor den tact en het beleid van onzen leider) om nu juist de boeren als voorbeeld te stellen van onmatige cri- tiek op de Regeering. Wat toch is het ge val? Bij de oprichtingsvergadering van onze K. K. Boerenvakbonden, is ons uit den treu- re en tot vervelens toe voorgehouden, de ellende uit de tachtiger jaren, als gevolg van het liberale beheer, toen er niets voor de boeren werd gedaan. Thans na afschui ving van de kosten van beschermende en beperkende maatregelen in de z.g. be schutte bedrijven op de ruggen van hen die de onbeschutte bedrijven exploiteeren met hunne arbeiders, zijn de prijzen der produc ten tengevolge van de meedoogelooze tac tiek van vraag en aanbod, van invoerrech ten van het buitenland, en daarenboven vergroot door monetaire oorzaken, gedaald lager dan in de tachtiger jaren, terwijl voorts de uitgaven in bijna geen enkel op zicht behagen kunnen scheppen in het ni veau van den ouden tijd. Niettegenstaande al hetgeen er al voor de boeren is gedaan, is het afbraakprocedó in volle gang en hebben alleen in Friesland al 600 boeren het veld moeten ruimen, vele betalingen achterlatende voor de thans nog zittenden (borgen) en volgens den afgevaar digde van Gelderland, van Koevorden, ver keert practisch meer dan de helft van de boeren in staat van faillissement. Onder deze omstandigheden wordt ons voorgehou den vertrouwen te stellen in de Regeering en in de R. K. Staatspartij, maar hoe noo dig en gewenscht ook, wij zouden daaren tegen het vertrouwen in deze wel eens wil len zien van andere bevolkingsgroepen, als hun loon of inkomen eens werd verlaagd met 100 of 150% Treffende staaltjes van dat vertrouwen heb'ben we al kunnen be wonderen bij de verlaging van 2l/a tot 5% van het overheidspersoneel in Januari, la- tor uitgesteld tot Maart. Het vertrouwen was toen zoo groot, dat Professor Aalberse, toenmaals juist voorzitter van de partij raad geworden, zich verplicht gevoelde, om tegenover het R. K. Overheidspersoneel de houding van de Roomsch Kath. Kamer fractie te gaan verdedigen, door de uiteen zetting, dat, wanneer de verlaging geen doorgang had gevonden, misschien de gul den was gedeprecieerd, wat voor hen nog erger had geweest. Nog slechts enkele da gen geleden op de vergadering van de A.R.K.A. te Eindhoven wilde de afdeeling Helmond het vertrouwen in de 'Rt K. Frac tie opzeggen en werd de houding van het hoofdbestuur inzake sala-rispolitiek (niet genoeg ageeren) krachtig afgekeurd door de afdeeling Eindhoven. Is nu de critiek der boeren bij zooveel grooter verdrukking zoo onmatig? Zijn hun ne verlangens zoo absurd. De boeren, en vele plattelanders met hen, zij vragen geen restitutie van hun verloren bezit, geen hoog loon of achturendag, noch vacanti© of vacantietoeslag, geen wachtgeld, pen sioen of werkloozenuitkeenng, ook geen vrijen Zaterdagmiddag of zelfs Zondagrust in vele streken, geen sociale voorzieningen ten hunne behoeve, maar zij vragen een ka^ rig, laat zijn, een redelijk inkomen, voor niet weinig arbeid. Als ook dit echter hun nog langdurig moet worden onthouden, moet het daarbij dan nog verwondering wekken, dat uitgezien wordt naar midde len om aan deze toestanden een einde te maken. Laten wij het allen wel beseffen, dat, alleen als de nood der tijden den land bouwers van Nederland en hun die daarvan verder moeten bestaan zal hebben geleerd onvervaard en zonder aarzelen op te ko men voor de landbouwbelangen van Neder land, en zij die belangen niet meer zullen loslaten voor de mooie woorden van wie dan ook, de slechte tijden er niet vergeefsch geweest zijn. Zouden de protesten nu gaan verstommen, men zou waarempel nog gaart denken dat de landbouw nu het troetel kindje van de Regeering was geworden, en door de agitatie van de stedelijke bla den en anderen zou zelfs de tarwewet weer tot het verleden gaan behooren. Bij voorbaat beleefd dankend voor de plaatsing, M. P. v. d. W e ij d e n, Noorden (Z.-H.). KERKNIEUWS „DE THAB0R" Bisschoppelijk Retraitenhuis Rotterdam Eertdrachtsstraat 97. 8II Junii Verloofde Dames 8.50, Pater Dominicaan; 1316 Juni Gehuwde Dames 8.50, P. Carmeliet; 1822 Juni Meisjes 1725 jaar, 4 dagen, 7.50 P. Capucijn; 2730 Juni Gehuwde dames 10.Pater Capucijn; 4-7 Juli Leden H. Familie Euch. Retraite 6.50, P. Augustijn; 1013 Juli Jonge dames 10.P. Franciscaan; 1821 Juli Meisjes, 1725 jaar, 6.50, P. Dominicaan; 2427 Juli Congreganisten uit Amsterdam en Leiden 6.50, P. Pas- sionist; 2730 Juli Meisjes 6.50, Pater Jezuiët; 15 Aug. Jonge dames en on- derw. 4 dagen 10.P. Dominicaan; 7— 10 Aug. Meisjes Congr. 6.50 P. Domini caan; 16:19 Aug. Meisjes 6.50 P. Pas- sionist; 2225 Aug. Dames Onderw. 10. P. Jezuiët; 2730 Aug. Meisjes 6.50 P. Jezuiët; 47 Sept. Meisjes Euch. Retr. 6.50, P. Augustijn; 710 Sept. Verloofde Meisjes 6.50, P. Franciscaan; 1215 Sept. Gehuwden 6.50 P. Capucijn; 1821 Sept. Jonge dames 10.Pater; 2629 Sent. Leden H. Familie f 6.50 Pater. Vriendelijke uitnoodiging voor een de zer Retraiten. Om er aan deel te nemen is de leeftijd van 17 jaar vereischt. Inlichtingen worden gaarne gegeven. Opening der Retraiten, 's middags om half 7 uur. Sluiting, om half 4 uur; de 4- daagsche Retraiten om 11 uur des mor gens. De Retraitanten worden vóór half 6 uur verwacht. De Nos. der tramlijnen staan vermeld op de toegangskaart, waarmede men op 2 minuten afstand naar „de Tliabor" kan komen. „De Thabor" is nos. 93; voor de post en bezoeken 97. Financiën en Economie DE OLIE-CONFERENTIE MISLUKT. De Petroleum-conferentie te New-York is vastgeloopen op het vraagstuk van de vrijheid van Rusland om te beschikken over de surplus-productie. De Engelsch-Ameri- kaansche belangen willen een overeen komst voor den tijd van 10 jaar, de Sov jet is niet bereid een overeenkomst aan te gaan voor een tijdperk langer dan 3 jaar. Het is mogelijk, dat een tweede confe rentie in Europa zal worden gehouden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6