Het is nu tijd voor HANDWERKEN AGENDA STADSNIEUWS VRIJDAG 3 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE WERELDPOSITIE VAN DE ZUIVEL- INDUSTRIE. Besprekingen te Londen. In de vorige week vergaderde te Londen het hoofdbestuur van den Internationalen Zuivel bond. Aanwezig waren de vertegenwoordigers van de nationale comités in Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Zwitserland, Koorwegen, Zweden, België, Nederland, Finland, Denemarken, Australië, Nieuw- Zeeland, Letland en Estland. Nederland was vertegenwoordigd door de hecren dr. F. E. Posthuma, G. J. Blink, dr. A. J. Swaving, J. M. Wagenaar ïïumme- link en ir. B. Gerritsen. Besproken werd het ontwerp: de ramp zalige positie, waarin de zuivelindustrie dor geheele wereld zich bevindt Bij dczo bespreking werd natuurlijk op den voorgrond gesteld het verschil in po sitie van een Land, dat zuivelproducten moet exporteeTen, en een Land dat zuivel producten moet omporteeren. Niettegen staande het grootê verschil van deze beide soort landen, werd eenstemmig erkend, dat beide op het oogenblik in een rampzalige positie verkeeren. Het resultaat va-n de besprokingen was, dat het dagelijksch bestuur eenige commis- ties zou benoemen om den mogelijken uit weg voor de verschillende landen te zoe ken. De bedoeling is voor Duitschland, En geland, Frankrijk cn België aan de Natio nale Comité's van de landen, die in belang rijke mate naar een dezer landen exportee ren, te vragen, personen te willen aanwij zen, die met de belanghebbenden in zoo'n land de zaken nader zullen bespreken. Ook in deze bijeenkomst was men over tuigd, dat als terzake deskundigen de juiste verhoudingen bespraken, het mogelijk moet zijn wegen te vinden, die bevredigend zou den kunnen zijn zoowel voor belangheb benden in exportlanden als in importlanden. Waren deze belanghebbenden het eens ge worden, dan zou het voor de betreffende Regeeringen veel gemakkelijker zijn elkan der ook te vinden. STAKERSTERREUR. Stukadoors mishandeld. Wij hebben gisteren gemeld een ergelijk geval van stakersterreur te Warmond. Ook elders hebben zich Woensdag der gelijke feiten voorgedaan, dio een schril licht werpen op de haast onduldbare dwang die stakende stucadoors op hun werkwillige collega's willen uitoefenen. Het begon als Woensdagmorgen vroeg in de Duivenvoordestraat te Haarlem. Daa was een werkwillige stucadoor op een bouwwerk aan het werk, toen hij on der bedreiging van mishandeling door stakers gedwongen werd van de stelling af te komen cn hot werk neer te leggen. De stakers hebben hierna de stelling af gebroken om zoo den voortgang van het werk te beletten. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. Een ander geval speelde zich af bij de pont te Velsen, waar een stucadoorspa- troon, die eenige werkwillige stucadoors uit Bevenvijl per auto had gehaald, onder weg door stakers werd opgewacht. Deze gooiden met steenen naar den auto.waar van de ruiten verbrijzeld werde nen de 5 in zittenden allen min of meer ernstig door glasscherven gewond werden. Onmiddellijk keerden ze terug naar Be verwijk, waar aangifte bij de politie volg de. Deze heeft proces-verbaal tegen de sta kers opgemaakt. DE VARKENSFOKKERIJ. Wetsontwerp tot steun in uitzicht. Naar wij vernemen mag begin van de vol gende week het crisiswetsontwerp tot steun aan de varkensfokkerij worden tegemoet gezien. Doel van dit ontwerp is, door tal van maatregelen de fokkerij centraal te re gelen, waardoor de export in goede banen .kan worden geleid en de varkensprijzen, welke thans zoo laag zijn, dat ze ver bene den de productiekosten blijven, kunnen wor den opgevoerd. De Regeering zal het zeer op prijs stel len, dat het wetsontwerp nog door de Ka mer alvorens zij op reces gaat, wordt afge handeld. AFZET VAN BOLLEN IN DE TROPEN. Hoe tewerk dient te worden gegaan, Aneta meldt uit Bandoeng: Naar aanlei ding vaa de herhaaldelijk mislukkende kostbare proefnemingen ter vergrooting van het afzetgebied van de Hollandsclie bollenkweekers in de tropen, heeft de Prov. Landbouwvoorlichtingsdienst een voorloo- pig advies uitgebracht, hetwelk is geba seerd op proefnemingen, welke plaats von den in samenwerking met prol'. Blaauw te Wageningen. Voor de tropische gebieden benedon de 1600 meter hoogte boven het zeeniveau is volle grond-cultuur uitgesloten. Hyacinthen-bollen moeten in Holland^ na het afsterven van het loof, zoo spoedig mo gelijk worden verpakt en verzonden des noods nadat zij na het rooien gedurende 5 dagen bij een temperatuur van 32 tot 34 graden C. sterk zijn gedroogd. Daarna moe ten zij met turfmolm verpakt worden. Het transport per boot geschiede in de koel- kamer bij een temperatuur van 2 tot 4 gr. O. met vermijding van de warme kaden en loodsen voor het vertrek en na aankomst. Na aankomst in Ned.-lnddë moeten de bol len 9 tot 10 weken worden bewaard bij een temperatuur van 24 tot 27 gr. C. Dan heeft de bloem vorming plaats. Daarna moeten zij naar het bergland worden vervoerd, ten zij een gekoelde ruimte beschikbaar is met een temperatuur van 13 tot 18 gr. C. De kweekers in de bergen kunnen de planten, wanneer de neuzen 3 tot 6 c.M. uit den bol zijn gekomen, naar de Laagte brengen, waar zij bij particulieren tot bloei kunnen komen. CONTINGENTEERING VAN TRICOT GOEDEREN. Op de lijst van goederen, vastgesteld in gevolge art. 7 lid 2 van het K. B. van 28 April, houdende voorschriften tot tijde lijke beperking van den invoer van boven- kleeding voor mannen en jongens, vrou wen, meisjes en kleine kinderen, geen ge breide en tricotgoederen, voor zoover niet vervaardigd van weefsels met caoutchouc, gomelastiek of rubber komen onder de artikelen, welke niet gecontingeerd zijn ojl. voor kimono's, peignoirs en pyama's. Gebleken is, dat sommige importeurs in de meening verkeeren, dat deze artikelen, ook indien zij van tricotstof zijn gemaakt, vrij kunnen worden ingevoerd. In verband hiermede verzoekt men ons er op te wijzen, dat deze opvatting onjuist is en dat kimono's, peignoirs en pyama's indien deze van tricotstoffen rijn, slechts kunnen worden ingevoerd, indien daarvoor een invoerverguning aanwezig is. Invoer van leestklaar schoenwerk. De minister van Economische Zaken en Arbeid zegt in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer op het wets ontwerp tot regeling van den invoer van leestklaar schoenwerk, dat het hem aange naam was te vernemen, dat deze contin- genteeringsmaatregel vrij algemeen instem ming vond. De minister wijst er nog op dat indien zoo'n maatregel effect wil sortee- ren bij de contingenteering van fabrikaten, ook het halffabrikaat, dat door een een voudige productieverrichting tot eind-fa brikaat kan worden gewerkt, dient betrok ken te worden. Een zoodanig halffabri kaat is het leestklaar schoenwerk, dat op één bewerking na het stadium van eind product heeft bereikt. Aanvankelijk achtten verschillende des kundigen de samenstelling van schoenen uit schachten en onderstukken nit tech nisch oogpunt zeer bezwaarlijk, doch van ander zijde verwachtte men dat deze tech nische moeilijkheden spoedig zouden wor den overwonnen en de invoer van het half fabrikaat zich belangrijk Zou ontwikkelen. Aangezien de inzichten hieromtrent zeer verdeeld waren en de invoer van het half fabrikaat vroeger practisch geen beteeke- nis had, achtte de minister voorshands geen reden tot ingrijpen aanwezig. Inmiddels is gebleken, dat laatstvermelde zienswijze j'uist was en dat van verschillende zijden de invoer van leestklaar schoenwerk werd voorbereid, terwijl de eerste zendingen reeds in aantocht waren hierin heeft de minister aanleiding gevonden maatregelen te treffen. Uit een en ander blijkt z.i. wel dat bezwaarlijk gezegd kan worden, dat men de differentiatie te ver voert door een dergelijken en bewusten vorm van ontdui king van een contingenteering tegen te gaan. Van het raadslidmaatschap vervallen verklaard. Bij besluit van Ged. Staten van Gelder land zijn wegens handelingen in strijd met art. 26 der Gemeentewet ambtshalve van hun raadslidmaatschap vervallen ver klaard de heeren J. A. B. Wicherink, B. A. Wolters en J. B. W. Kaak te Groenlo. De heer J. A. B. Wicherink was tevens wethouder en loco-burgemeester. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisterenavond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig 12 leden (één vacature). Voorzit ter Burgemeester v. Gerrevink, secretaris R. Reitema. (De publieke tribune was in tegenstelling met anders, eivol). Bij de opening deelde de voorzitter mede het overlijden van den heer Lubbe, oud- ontvanger dezer gemeente, en herdacht deze in een korte rede en prees hem om zijn onkreukbare eerlijkheid. Besloten wordt een krans te zenden. (Vreemd vonden wij het, dat deze rede door den Raad, in tegenstelling met wat elders steeds geschiedt^ zittend werd aan hoord). 1. Mededeeling van den heer H. W. Ru benkamp, dat hij ontslag neemt als lid van den raad. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek van de woningbouwvereeni- ging om een voorschot uit de gemeentekas voor den bouw van 31 eensgezinswoningen, alsmede een bijdrage in de exploitatiere kening ad 169 per jaar voor vijf woningen voor groote gezinnen. Gezonden om advies. I. Verzoek van A. Kooloos om aankoop van grond aan den Ho ogen Monschweg. Gezonden om advies. 4. Bezwaarschrift van F. H. Swaak, te gen zijn aanslag in het vergunningsrecht. Gezonden om advies. 5. Verzoek van de Leidsche Bestuurders- bond om instelling van een steunregeling voor werkloozen. Gezonden om advies. 6. Verzoek van het bestuur der Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël" om subsidie voor de politievakschool te 's-Hertogen- bosch over 1933. Wordt behandeld bij de Begrooting 1933. 7. Afwijzende beschikking op het verzoek aan G. Borst alhier een bijdrage ad 450 uit 's Rijks kas te verleenen in de kosten van een te bouwen grootgezinswoning. Wordt na een opmerking van de heeren Paardekooper en Kortmann voor kennis geving aangenomen. I. Verslag der N.V. Leidsche Duinwater- znaatshappij over 1931. Voor kennisgeving aangenomen. I. Afschrift van het besluit van den voor zitter van het Centraal Stembureau, waar bij in de door het bedanken van den heer H. W. Rubenkamp opengevallen plaats in den raad is benoemd verklaard de heer J. H. Ivuijken. Voor kennisgeving aangeno men. 10. Mededeeling van den voorzitter van het Centraal Stembureau dat de heer J. H. Kuijken zijn benoeming tot lid van den raad aanneemt. Voor kennisgeving aange nomen. Burgemeester en Wethouders deelen ver der nog mede: a. diat de verordening op de heffing van praeoariorechten, vastgesteld bij raadsbe sluit van 14 December 1931, bij K. B. vaxx 11 April 1932, No. 18 is goedgekeurd. b. dat de Gedeputeerde Staten de beslis sing op het raadsbesluit van 2 Mei j.l. tot het aangaan van rekening-courantovereen komsten met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten hebben verdaagd. c. dat de huurovereenkomst met A. Dort- wegt van de stal bij het perceel Gevers straat No. 2, wegens wanbetaling is beëin digd. d. dat aan den commies te-r secretarie J. C. Donk ook voor de maand Juni ziekte verlof is verleend. Nieuw Raadslid. De geloofsbrieven worden door een com missie bestaande uit de heeren dr. Simon Thomas, Kortmann en den Ouden onder zocht en er wordt tot toelating besloten. Rapport Commissie. Punt 4. Rapport van de commissie ad hoe, benoemd teneinde een onderzoek in te stellen naar het schrijven d.d. 19 Maart 1932, gericht door den te Leiden residee- rende notaris H. M. Markusse aan den Bur gemeester. De voorzitter doet mededeeling van een bezwaarschrift van mr. Donders tegen de quitantic, afgegeven aan zijn cliënt, den heer Ruben kamp, waarin ve rmeld staat, „van door hem in het nadeel der gemeende genoten provisie van den door de gemeen te gedurende zijn Wethoudersschap van de L.e.m.wo.g. aangekochte goederen". Cliënt stelt zich op een standpunt nim mer iets ten onrechte genoten te hebben, ook geen provisie en verlangt ook intrek king van het schrijven van Notaris Mar- kivsse, dato 19 Maart, waarin 15000 gulden werd toegezegd voor het geval de obligaties van Lemvog in handen van de gemeente Oegstgeest, niet de nominale waarde zou den opbrengen. De voorzitter stelt zich op 't standpunt, dat de Raad bedoeld schrijven heeft geac cepteerd en ddt niet kan worden ingetrok ken en meent, dat er in het feit der aan bieding van de geldsom alle aanleiding was, om de kwitantie te kwiteeren, zooals zij gekwiteerd is; spr. handhaaft deze mee ning. Verder doet de voorzitter voorlezing van een schrijven van notaris Markusse, waar in deze bezwaar maakt tegen de publicatie van het schrijven dato 19 Maart en dat zijn naam in de stukken is genoemd. De voor zitter weerlegt dit bezwaar en wil gaarne in openbare vergadering mededeelen, dat notaris Markusse niets met doze zaak heeft te maken en alleen gediend heeft als fcus- schenpersoon. De voorzitter zal over het rapport weinig zeggen. Het is zoo objectief mogelijk samengesteld. Spreker meent ech ter ten sterkste to moeten protesteeren te gen hetgeen de heer Rubenkamp in zijn brief schrijft, n.l., dat de commissie van drie een politieke commissie was. Voorts stelt spreker voor het rapport voor kennis geving aan te nemen, omdat geen feiten meer naar voren kunnen worden gebracht, die niet in het rapport zijn vermeld. De Raad kan tevreden zijn, want de belangen der gemeente zijn veilig gesteld. De heer Bakker dankt den voorzitter voor zijn waardeerende woorden ten opzich te van het werk der commissie en werpt de uitlatingen van een „politieke commis sie" van zich af. De heer Uitenboogaard is tevreden doch niet voldaan. Wij hadden een wethouder gekozen, die het vertrouwen genoot, doch het is nu heel anders uit gekomen.. Er nu maar zand over doen vindt spreker niet voldoende. We hebben ontvangen f 25.000 aan obligaties, doch spreker zou liever con tanten zien. Het geld is aan de gemeente ontnomen; wat hebben we aan die papie ren? Spreker zou het nemen van andere maatregelen gewenscht vinden. De voorzitter wijst er op. dat de hande lingen er juridisch heel anders uitzien, dan de heer Uitenboogaard voorstelt. Het is gewetensgeld en is civielrechterlijk niet in te vorderen. De rechterlijke macht zal wel uitzoeken hoe die zaak juridisch in elkaar tit. De gepleegde feiten zijn publiekrech terlijke corruntie. doch betwijfelt wordt of ze strafbaar kunnen worden gesteld. De heer den Oude wijst op het verweer van den heer Rubenkamp en wijst er ook op, dat geschreven is, dat de gemeente maar moet uitmaken of het geld haar toe komt. De voorzitter zegt uitdrukkelijk, dat het gestorte geld en de toezegging van eventueele restitutie der obligaties Lemvog worden beschouwd als gewetensgeld. Wan neer de heer Rubenkamp wil trachten, deze gelden weer uit de handen der ge meente te" krijgen, zal zulks niet gemakke lijk gaan. Er zijn maatregelen genomen het geld safe te stellen. De heer Kruizinga zou de obligaties ten gelde willen maken. De heer Kortmann vraagt of het niet mogelijk is, dat de Raad B. en W. mach tigt bij gunstige gelegenheid de obligaties op te ruimen. Weth. Zandbergen wijst op het schrij ven van notaris Markusse. waarin de heer Rubenkamp 15.000 aanbiedt, ƒ5000 zijn ontvangen; laat de heeT Rubenkamp de resteerende 10.000 ook in contanten stor ten; hij kan dan de obligaties terug ont- van gen. De heer van Breda heeft ook een onjuist heid ontdekt in het verweer van den heer Rubenkamp. Niet de heer R. doch de heer den Oxide heeft de Raad attent gemaakt, dat de hooiberg was verkocht. I>e heer den Oude bevestigt dit. De voorzitter meent, dat de eerste brief van notaris Markusse bindend is en dat daar steeds op kan worden terug gekomen, indien mocht, blijken, dat de obligaties min der dan 10.000 waard zijn. doch spaart Uw geld en koopt slechts daar, waar het goed en HET GOEDKOOPSTE IS. Geteekende Jurkjes kant enklaar, in mooie pastelkleuren, maat (**11/ 45 cM., slechts0/ /2 Met 5 ct. stijging per maat Geteekende Kinderschortjes in verschillende kleuren qq _i maat 45 c.M., slechts Oö CL Met 4 ct. stijging per maat Geteekende Kindernachtzakjes met alleraardigsto voorstel- or i lingen, slechtsDO CL Groote Nachtzakken »r div. dessins 97, DO Cl. Enorme keuze Geteekende Kleedjes, cc vanafUO Ct. Geteekende Ontbijt- lakens vanaf8 Cl. Garnituren, Kussens, Theemutsen, enz. De grootst denkbare keuze in: FOURNITUREN en WOL. D.M.C. artikelen in ALLE kwaliteiten en kleuren steeds voorhanden. Baby Wol in rose, zalm, wit, lichtbl. QC nf enz., per 50 gramOO CL Baby en Camisole Wol c p. knot van 100 gram reclame *r0 CL ONZE GEKLEURDE KATOEN is mooier, glansrijker, in meer dan 40 gegarandeerd Indanthren kleuren voorhanden en kost per knot van 100 gram qh nt slechtsOU LI. per doos van 5 knotten i a rj slechtsI.4U Het rapport wordt voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. Dr. Simon Thomas wij.st op een ingezon den artikel in het Leidsch Advertentieblad van een „collega raadslid-", waar beschuldi gingen worden geuit tegen e>en lid van de zen Raad. Spreker zou een onderzoek daar naar willen instellen. De voorzitter is het daarmede eens. Er moet een zuivere toestand geschapen wor den. Ook in het belang van het betrokken raadslid. (Naar aanleiding van wat in het eerste het beste oi'gaan door een onbekende wordt geschreven? Red. L. Grt.) De hee-r Simon Thomas stelt voor, we derom een commissie te benoemen, welk voorstel door den heer Uitenboogaard wordt gesteund. De heer Bakker keurt het anoniem schrij ven af. Bovendien weet men niet eens, of het van een Oégstgeester raadsilid afkom stig is. De heer v. Egmond vraagt, of het wel juist is, om op ieder krantenbericht af te gaan, waarin iets van een raadslid wordt De voorzitter is voor onderzoek. De heer Paardekooper zegt, dat hij het bedoelde raadslid is. Spreker stelt er prijs op, dat een oommissie van onderzoek wordt ingesteld. De beschuldigingen in het be doelde artikel noemt spreker gelogen en hij betreurt het, dat iedereen maar be voegd is iemand een „hak" te zetten. De heer den Oude zou dezelfde commis sie willen benoemen hetgeen mr. Spreij niet gewenscht voor komt. De heer Bakker onderschrijft de woorden van mr. Spreij. Bij stemming worden in de commissie be noemd de heeren mr. Spreij, dr. Simon Tho mas en Kruizinga. De heer Paardekooper vraagt waarom in de vorige vergadering geen mededeeling is gedaan, dat spreker verhinderd was de vergadering bij te wonen, wat hij aan den voorzitter persoonlijk heeft bericht. De voorzitter zegt, dat door hem zulks wel is geschied, doch mogelijk wat onduidelijk, zoodat het door de pers niet is verstaan. Spreker wil dit gaarne nog herstellen. De heer Paardekooper komt op tegen de beschuldigingen door den heer Kruizinga geuit in de vorige vergadering. De heer Kruizinga blijft bij zijn meening, dat de heer Paardekooper niet de volle waarheid heeft gezegd. De heer Paardekooper zal den heer Krui zinga uit de stukken toonen, dat hij wel de volle waarheid heeft gezegd-, waarop de heer Kruizinga antwoordt indien dit uit de stukken blijkt hij zijn woorden zal intrek ken. De heer v. Breda bracht nogmaals de Pastoorswetering ter sprake waarna slui ting. Gemeentelijke Aankondigingen DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. Do Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1933 met het daaruit opge maakt Alphabetisch Register met ingang van 3 Juni a.s. gedurende tien dagen, ter gemeentesecretarie, Afdeeling Militaire Zaken, Breestraat no. 119, hoek Wolsteeg, alhier, voor een ieder ter inzag ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgemeester, op voornoem de secretarie afdeeling, worden ingediend. Aan den verzoeker wordt oen bewijs van ontvangst afgegeven. De. Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commis saris der Koningin, die beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld worden. A. VAN DE SANDE BAKHUYSEX, Burgemeester. Leiden, 2 Juni 1932. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Mei tot en met Zondag 5 Juni a.s. waar genomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. EXPORT H0LLANDSCHE HARING. Door het bureau der Kamer van Koop handel en fabrieken voor Rijnland is aan de Kamer voorgesteld aan den Minister van Economische Zaken volgende schrijven te zenden: Zooals Uwe Excellentie bekend is, wordt de export van Hollandsche baring door al lerlei maatregelen van het buitenland steeds mqer onmogelijk gemaakt, waardoor in de exportbedrijven, de haringreederij en tal van nevenbedrijven een groote ont wrichting dreigt in te treden en deze voor een belangrijk deel zelfs dreigen ten onder le gaan. De toestand is geleidelijk zoo critiek ge worden, dat een desastrueuze verhooging in Duitschland van het invoerrecht van 3 M. op 6 of 9 M., zooals in het voornemen schijnt te liggen, nauwelijks beroering brengt. Nu het bedrijf slag op slag krijgt; loopt men groot gevaar zich gelaten dij den toestand neer te leggen. De momen teel te bedingen prijzen, de stagnatie in den export door verhooging van invoer rechten, contingenteering, deviezenmaat- regelen, zullen evenwel tot onmiddellijk waarneembaar resultaat hebben, dat de reeders reeds dit jaar niet hun geheeie vloot ter haringvangst zullen uitrusten. Ernstiger is evenwel dat, als dit jaar we derom ernstige verliezen worden geleden, de ondergang van vele bedrijven onvermij delijk schijnt. De volkswelvaart in de betrokken plaat sen za' daardoor blijvende en niet of uiterst moeilijk te herstellen schade lijden, in welk verband inzonderheid o"»fc aan een omvangrijke werkloosheid moet worden gedacht. Naar de stellige meening der Kamer is steunvex leening daarom dringend noodza kelijk Daarbij denkt de Kauior eenerzijds aan direct hulpbiedende maatregelen en anderzijds aan steunmaatregelen welke het voortbestaan op den duur moeleu mogelijk make u Als directen steun acht de Kamer wen- schelijk een nader te regelen toeslag op eiken ter haringvangst uit te enden logger, zulks uitgaande vat? dc gedachte dat an ders aan werkloozenuitkeering allicht nog meer zal moeten worden betaald. De Kamer veroorlooft zich daarbij Uwe Excellentie te verzoeken, ten spoedigste de daartoe noodige mattregel^n te willen nemen, opdat de loggers nog dit jaar in genoegzaam aantal zullen kunnen worden uitgerust. Wat de definitieve steunmaatregelen be treft, die het bedrijf moeten schragen, acht de Kamer het allereerst noodzakelijk, dat er ten spoedigste een regeling komt tusschen Duitschland en Nederland, waar door niet alleen een behoorlijke afname wordt verzekerd, maar waarbij ook gega randeerd wordt dat de geleverde goederen worden betaald. Wat door de Kamer in haar adres van 24 Mei j.l. aan den Minis terraad, in het algemeen is gezegd, kan niet het minst op deze branche worden toegepast. De liquidatie en de soliditeit ook der haringexportbedrijven, wordt door de deviezenmaatregelen zeer ernstig aan getast. De bedragen, welke in Duitschland en andere landen worden vastgehouden zijn zóó groot, dat zelfs de kapitaalkrach tigste ondernemingen dit niet langer kun nen volhouden. Met groote voldoening heeft de Kamer dan ook kennis genomen van de Memorie van Antwoord op Wetsontwerp 305 inzake het Internationaal Betalingsverkeer en zij veroorlooft zich de hoop uit te spreken, dat allereerst ten aanzien van Duitschland een regeling worde getroffen die dc Ne- derlandsehe belangen in voldoende mate beveiligt. De Kamer veroorlooft zich echter te de zen aanzien met verschuldigden eerbied op te merken, dat Duitschland wel volledig aan Rusland betaalt, maar niet aan Neder land en dat terwijl Rusland eerst na ja ren crediet aan Duitschland wil betalen en

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2