VRIJDAG 3 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAL) BAti. II GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De (R'aad dezer gemeente kwam Woens dagavond in spoedeischende vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester Mr. Wol- dringh v. d. Hoop. Aanwezig \alle leden, be halve Dr. Eijkelenboom, die bericht van verhindering zond. Na- opening met gebed is aan de orde punt 1, Voorstel tot verlenging van den duur der steunregeling voor werklooze ar beiders. Verlenging steunregeling. De voorzitter licht dit punt als volgt toe In de vergadering van 19 Mei j.l. deel den B. en W., naar aanleiding van 'een door den heer Kulk gestelde vraag, mede, dat, hoewel hun eveneens de ernst der tijden duidelijk voor oogen staat, naar hun mee ning een tweede verlenging der steunrege ling voor de werklooze arbeiders boven de financieele krachten der gemeente zou gaan. Voorts gaven B. en W. te kennen, dat mocht evenwel de Minister van Bin- nenlandsche Zaken zijn standpunt nog wil len herzien en de categorieën, welke voor een Rijksbijdrage van 75% in aanmerking komen, tot alle groepen van werkloozen in deze gemeente uitbreiden, het in het voor nemen van dit College ligt verlenging van de regeling voor te stellen. Aangezien thans de Burgemeester bij zijn bezoek ten Departemente de toezegging heeft verkregen, dat bij de rangschikking der steuntrekkenden naar de verschillende beroepen de noodige soepelheid zal worden betracht, waardoor de Kijksbijdrage aan merkelijk hooger wordt dan waaróp deze oorspronkelijk is geraamd, zijn B. en W. op grond van de hieronder gegeven becijfering van oordeel, dat nu een tweede verlenging met het oog op de financiën wel te verde digen is. Indien de eerste, thans aan het Departement verzonden, declaratie als ba sis aangenomen wordt, komt men tot de conclusie, dat over de eerste 5 weken in totaal door de gemeente aan steun is uit gekeerd een bedrag van f 11.602.65. In verband met de rangschikking der be roepen, welke voor de berekening van het Rijks-subsidie in aanmerking worden geno men, is thans over deze periode van 5 we ken aan het Rijk gedeclareerd 75% van f 8651.40 of f 6488.55. Uitgaande van de veronderstelling, dat de Minister met deze declaratie accoord gaat, zou alsdan over genoemd tijdvak voor rekening der gemeente blijven f 5114.10 of wel per week f 1022.82. Oorspronkelijk is bij het Raadsbesluit van 20 Februari j.l., tot wijziging van de ge meente-begrooting dienst 1932, betrekking hebbende op de voteering van gelden ten behoeve van deze steunregenilg, gerekend op een totale netto-uitgaaf van f 22.500. Tot nu toe is gedurende 12 weken de steunregeling van kracht geweest. Voort bouwende op den grondslag, dat de rege ling wekelijks f 1022 S2 of rond f 1100.aan de gemeente kost, zou alzoo over genoemde 12 weken op de gemeente een last drukken van f 13.200.zoodat dus nog beschikbaar zou zijn f 9300. Rekening houdende met mogelijke tegen werpingen van den Minister terzake van de ingediende en nog in te zenden decleraties en het feit, dat de uitgekeerde bedragen over de laatste steunweken hooger waren dan in den aanvang der regeling het geval is geweest, stellen B. en W. den raad voor den duur van meergenoemde steunregeling voor werklooze arbeiders ingaande 30 Mei j.l. met 5 weken, alzoo tot en met 2 Juli a.s., te verlengen. De heer v. d. Bent zegt zich wel met het voorstel te kunnen vereenigen doch vraagt hoe het staat met de valide arbeiders van boven 60 jaar. Op heden komen deze in het geheel niet voor steun in aanmerking. Spr. had gedacht dat B. en W. wel met een voorstel zouden gekomen zijn om ook die in de regeling te betrekken. De voorzitter zegt dat de R'aad gebonden is aan de regeling van het Rijk dat 75% bijdraagt dus zeker medezeggenschap heeft. De overwegingen die er toe geleid hebben om degenen boven 60 jaar uit te schakelen zijn B. en W. niet bekend. Andere regelin gen zijn niet toegestaan. Zelfs blijven bouwvakarbeiders nog -buiten beschouwing. De heer v. d. Bent zegt te weten dat er plaatsen zijn waar bedoelde personen wel trekken, met goedkeuring van de regeering. De voorzitter zegt te meenen dat plaat selijke overwegingen hiertoe geleid zullen hebben. De heer P. Guyt zegt het met den heer v. d. Bent volkomen eens te zijn. De voorzitter zegt te betwijfelen of het Rijk het wel zal goedkeuren, gezien de en orme uitgaven die de steunregeling reeds aan gemeente en Rijk kosten. Wethouder Veltkamp wijst er op dat, als de Raad zulk een voorstel zou aannemen, de regeling niet zal worden goedgekeurd en dan komt de geheele post voor rekening der gemeente. Besloten wordt met algem. stemmen in de regeling op te nemen dat niet trekken degenen die den leeftijd van 65 jaar over schreden hebben, mits de regeering zulks goedkeurt. Het voorstel om de steunuitkeering te doen gelden wordt met algemeene stem men aangenomen. De winkelsluiting. Volgt punt 2. Herstemming wegens het staken van stemmen over het voorstel v. d. Zwan met betrekking tot de verordening op de winkelsluiting. De voorzitter wijst er op dat volgens de gewijzigde gemeente wet opnieuw besprekingen mogen worden gehouden over dit punt. De heer v. Tongeren begint met te ver klaren waarom hij in de vorige vergadering niet bij de stemming aanwezig was. Uit zijn verklaringen en uit de daarop volgende be sprekingen door den heer v. d. Zwan ea. bleek dat geen der raadsleden in vorige vergadering het praeadvies en de daarmee in verband staande besluiten die toen ge nomen werden, hadden begrepen. Echter trachtte te heer v. Tongeren aan te toonen dat het besluit genomen moest worden toen hij afwezig was, geen beginselbesluit was. Tenslotte werd met 15 tegen 1 (Dr. Lodder) besloten dat winkels des Zondags gesloten moeten zijn, behoudens melkwinkels die ge dispenseerd worden tot v.m. 9 uur. Precies zooals in Katwijk de toestand was voor de aanneming der Rijkswinkelsluitingswet. De heer v. Tongeren wees er nog op dat zoolang deze verordening niet door Ged. Staten is goedgekeurd men zich heeft te houden aan de Rijkswet. Men is dus eigen lijk met de verordening te laat. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Duyn of op het toezicht der werkverschaffing niet kan worden bezuinigd door mindere con trolediensten omdat het getal sucafc. ^ave- lijk kleiner wordt. De voorzitter zegt dat de agent Jonker niet langer voor den politiedienst gemist kan worden dus dat de heer J. v. Duyn de algeheele controle thans heeft. De heer P Guyt vraagt of het door ver zuim of anderzins is dat de waterleiding in het kampeerterrein bevroren is geweest. De heer v. Tongeren vraagt of voor de stoffeering in het Gemeentehuis al opdracht is gegeven. Zoo ja, waarom do Katwijksche ingezetenen vergeten zijn. De heer Grimbergen vraagt of er voor de nieuw benoemde brugwachter een in structie is. Op de laatste vragen in volgen de zitting antwoord. Hierna sluiting der vergadering met ge bed. NTOORDWIJKERH0UT. Arbeidsbemiddeling. Bij het plaatse lijk orgaan der arbeidsbemiddeling staan als werkzoekenden ingeschreven: 113 land arbeiders, 1 opperman, 1 handelsreiziger, 3 timmerlieden, 2 metselaars en 1 machine bankwerker. 1e Prijs. De firma H. van Hensbergen, luxe-bakkerij en kokerij, alhier, behaalde te Leiden op de Broodwedstrijd, georgani seerd door de Dorma-Gistfabriek te Venlo, den len prijs, zijnde een rooktafel met toe- behooren. Wel een bewijs, dat het brood van deze firma van prima kwaliteit is. Pl.m. 40 bakkers hadden brood voor deze tentoonstelling ingezonden. (Gisteren abusievelijk geplaatst onder Noordwijk-Binnen). Autotocht ouden van dagen. De auto tocht voor de ouden van dagen zal gehou den worden op 16 Juni a.s. Er zijn 34 luxe auto's door diverse eigenaars beschikbaar gesteld om de oudjes gedurende den ge- heelen dag t«e rijden. Naar we vernemen gaat de Ed.Achtb. heer Burgemeester en de geestelijkheid mee. Er zal niet harder worden gereden dan 30 km. daar de men- schen dan alles goed kunnen bekijken. Eenige jonge dames hebben zioh bereid verklaard de oudjes te helpen, en bij het eten te bedienen. Tot heden is er nog veel te weinig geld bij het comité binnengeko men om een en ander te bekostigen, we verwachten dan ook dat vele particulieren eens hun beurs zullen nakijken of er voor dit mooie doel niet wat over is. Eenige winkeliers hebben toezegging gedaan, dat zij sigaren en lekkernüen beschikbaar stel len voor onderweg. Een montage-wagen en een consumptiewagen zullen de stoet vergezellen. Bij de thuiskomst zal de mu ziekvereniging de oudjes verwelkomen. A.s. Zondag zal de voetbalvereniging N. V. C. op haar eigen terrein een voet balmatch geven. De oobreugst zal geheel ten (TPP''io k^mp*"! n«i nrvmi X *ï«»f autotocht organiseert. Alle sportliefheb bers dus a s. Zondag naar het terrein ven N. Y. C. Het bestuur van de autotocht zal dan ook aanwezig zijn. Ongeluk. Mej. v. d. B., alhier, slipte met haar fiets op de Emmabrug te H. Ze viel tegen den weg en bekwam een won de aan haar hoofd. Per auto is ze naar haar woning te Noordwijkerhout vervoerd. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Woensdagmiddag vergaderde de ge meenteraad. De heer Leliveld wa6 afwezig. Onder de ingekomen stukken bevondt zich de rekening van he eloctrisch bedrijf, dat een winst maakte van ruim 7000.en 27000 K.W.U. meer verkocht dan in 1930. Afgewezen werd een ongezegeld adres van den bond van koffiehuishouders enz. oan het sluitingsuur \an café's enz. te verlaten. Van een trottoir. Behandeld werd een adres van J. Vree ken, die geweigerd heeft zijn trottoir aan de Prins Hendrikstraat aan de gemeente af te staan ten behoeve van den aanleg van een tegeltrottoir. Dit nieuwe trottoir houdt nu voor zijn pand op cn loopt dan over op het ongeveer 10 c.M. lager gelegen straatje van adressant. Deze vraagt nu ook tegels, maar zonder afstand wan zijn eigendom. De heer Oldemans verdedigt dit adres. Hij diskwalificeert de houding van B. en W., die geheel verkeerd zijn opgetreden. Zij willen dwingen en dreigen met politie enz. Langdurige besprekingen worden gehou den, waarbij harde noten worden gekraakt. De voorzitter zegt, dat met alle eigenaars de onderhandelingen vlot zijn verloopen, alleen met den adressant niet. Deze heeft voor een paar jaar in de Willemstraat een straatje moeten leggen, toen hij zijn tegen woordige pand kocht. Uit rancune weigert hij nu te teekenen. Uit do discussie blijkt echter, dat er nog meer grieven bestaan. De eigenaars hebben een stuk geteekend waarbij ze er hun goedkeuring aan hech ten, dat ze inplaats van de oude straat een tegeltrottoir kregen. Meerderen hebben ge dacht dat ze, zooals dat te doen gebruike lijk was, de oude stcenen zouden mogen behouden. Echter is de redactie zoo geko zen, dat ze feitelijk de oude steenen hebben afgestaan en daaraan houden zich B. en W. Dat gaf eenige conflicten. B. en W. wil len nu het adres verder afhandelen. De heer Jongeneel wil het uitstellen, omdat het te laat is binnengekomen. Beide voorstellen worden echter verworpen. De heer Huitkar wijst op de kleinzieligheid der menscben, die om een beetje oude steenen ©en kwes tie maken. De heer v. d. Poll gelooft, dat het minder gaat om <ie knikkers dan om het recht van spel. Meerdere eigenaars hebben niet begrepen dat ze hun eigendom moes ten afstaan. Deze spr. wil ook Vreeken zijn oude steenen laten behouden. Over het al of niet gerechtvaardigde van het optreden wan B. en W. ontspint zich een lange dis cussie, die tenslotte het uiteindelijk gevolg heeft, dat het oorspronkelijk voorstel, dar. verworpen was, weer wordt aangenomen. Nog een adres. De „Hanze" en de vereen, van Handel- drij renden komen in een adres terug op het voorstel-Boer, dat is aangenomen en afgekondigd, waardoor de winkels in de maand Juli tot 8 uur zullen mogen open blijven. De „Hanze" had indertijd gevraagd dit latere sluitingsuur te doen gelden om streeks Paschen en Pinksteren en kregen toen deze regeling, die meer in het belang der landbouwende bevolking zou zijn. De vereen, zijn daar echter niet mee ingeno men en willen de stille Juli-maand maar liever om 8 uur sluiten. Do heer v. d. Poll levert een uitvoerige verdediging van het adres. Hij stelt tenslotte voor do regeling voor Juli in te trekken en dan later die 21 dagen nog te verdeelen. Niets mocht ba ten. Algemeen voelde men er meer voor dit nu eerst maar eens te probeoren om te zien, hoe de regeling bevalt. Een voorstel-v. d. Poll werd dan ook verworpen met 84 stemmen en aangenomen een voorstel van B. en W., dat voorloopig do regeling voor de maand Juli handhaaft. Met een opmer king van den heer v. d. Poll, dat het voor stel-Boer niet woordelijk was uitgevoerd, maar gewijzigd, ging de voorzitter niet accoord. Salarissen. Overeenkomstig het advies van B. en W. werd besloten tot een salariskorting op de hoogere salarissen, zooals Ged. Staten die hebben vastgesteld, met 3 pot. Enkele leden verklaarden bevreesd te zijn dat deze re geling een hoogere korting, die zij noodig achten na eenigen tijd zou verhinderen. De heer Oldemans verwierp elke salarisverla ging. Op de andere sala-riesen, die de ge meente zelf vaststelt zal geen korting wor den gevraagd. Bij de begrooting zullen te dier zake echter wel voorstellen komen. De R. K. school in de Moije krijgt 584.40 voor de aanschaffing van school banken. Woonwagens zullen voortaan niet langer ■dan 10 dagen achtereen en 30 dagen in to taal per jaar in de gemeente mogen blijven staan. Over de wijziging van het reglement van orde, op slechts enkele weinig belangrijke punten, ontspon zich een lange zeer ver warde discussie. De comm. van voorberei ding was niet bijzonder gelukkig geweest en moest heel wat critiek hooren. Ook B. en W. hadden echter voorstellen ingediend, die tenslotte na zeer langdurige besprekin gen werden aangenomen. Een voorstel van B. en W. om de Open bare U. L. O. school op te heffen, werd na Lange besprekingen ingetrokken. Het leer lingenaantal daalde steeds en op 16 Maart 1.1. waren er slechts 9. Bovendien vertrekt er een leerkracht, zoodat niemand op wachtgeld behoeft te worden gesteld. In- tusschen bleek het aantal echter gestegen tot 27 en maakte zelfs weth. Batelaan zich van het voorstel los cn stemde voor behoud der school. Eindelijk trok ook B. en W. het geheele voorstel in. De T.B.C.-vereen. krijgt nu eindelijk het gevraagde terrein tegen slechts 1. De Raad was mot dit voorstel zeer ingeno men, maar de heer Oldemans zorgde door het ophalen van de historie voor een scher pe noot. Enkele malen beschuldigdo hij den voorzitter van onjuiste voorlichting en draaien. De hoer v. d. Poll erkende de waarheid van de woorden van den voorzit ter. Een motie van afkeuring van den heer O. werd niet gesteund. Hem zelf werd om beloedigende uitdrukkingen het woord ont nomen. De bestaande werkloosheidsrege ling werd voorloopig weer met een maand verlengd. N00RDWIJK. De cofcesprijzen. Met ingang van 1 Jun. zijn de cokesprijzen van de gemeen telijke gasfabriek verlaagd en opnieuw vastgesteld voor geklopte cokes op 70 ct. per El.L. en vcor parelcokes op 55 cent per HL. (loketprijzen). De tweede postbestelling. Naar wfj vernemen zal sis gevoig van voorgenomen bezuinigingsmaatregelen bij den post dienst niet ingang van 13 Juni aanstaande do tweede besie'mg te Noord wijk Binnen en to Noordwijk aan Zee worder opgehe ven. Fietsen voor het postkantoor. Door B. en W. is aan het Nederlandsche publi citeitsbureau te Rijswijk toestemming ver leend voor het plaatsen van een rijwiel- rek voor het postkantoor te Noordwijk- Binnen waarvan de kosten worden bestre den door het daarop aanbrengen van een bescheiden reclame. Officieele ontvangst. Het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland is een algemeene vergadering to houden op Zaterdag 18 Juni in Noordwijk. De deelnemers aan deze vorgadering zul len, naar wij vernemen, officieel door het gemeentebestuur op het raadhuis ontvan gen worden. Werkloozen. Het aantal werkloozen bedraagt thans nog 413. In normale tij den was er in dezen tijd van het jaar geen i enkele werklooze. Dit is wel een droevig I beeld van den tijd. Geslaagd. Bij het 1 Juni gehouden Staatsexamen ter verkrijging van diploma B. verpleging van krankzinnigen en ze- nuwzieken, slaagden de candidaten: do j Eerw. Zusters: Zuster Johanna en Helena, j ZusterB van Liefde te Noordwijk; Zuster Rosalie, Margaretha en Emerentiana, Zus ters van het Gasthuis te Breda. Electrische verlichting. Onze gemeen te heeft haar eerste electrische verlichting gekregen. De breede nieuwe verbindings weg tusschen Noordwijk-Binnen en Noord- DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. wijk aan Zee, de Van Panhuysstraat, is nl. van electrischen straatlantaarns voor zien. Woensdagavond werd de verlichting voor het eerst, ingeschakeld. De inschakeling van deze verlichting door middel van de nieuwste vinding-op dit gebied, nl. door middel van een elec trische klok met aatronomisohe tijdsohïjf. Deze tijdso'hijf reflecteert op hot daglicht. Zoodra de duisternis begint te vallen schakelt de verlichting automatisch in. Bij het weer dag worden schakelt, de ver lichting automatisch uit. De in- en uit schakeling geschiedt dus altijd op 't juiste moment. De voetfing vindt plaats door den hoofdkabel, waarin zoogenaamde proefdra- den zijn opgenomen, die 's avonds automa tisch onder stroom gebracht wwden. Do lichtpunthoogte der masten is 5.5 m. De masten zijn voorzien van armaturen spe ciaal geschikt voor verlichting van wegen omgeven door gebouwen. Do lampion heb ben een sterkte van 100 watt. Diefstal. De heer St.. alhier deed bij de politie aangifte van ontvreemding van bloemen van zijn aan de Bocklaan gelegen land. WILT U IETS WETEN? Vraag: Wij hebben een radiateur v&n neert. Is u een middel bekend, waArmedo gegroeid is met ketelsteen nu niet functio neert. Ns u een middel bekend, waarmedo dat op to losen of uit to hakken of op een ander manier er uit to krijgen is. Het is een Chevrolet (dus vischgraat radia teur). Antwoord: 10 piet. zoutzuur oplos sing ingieten. De motor laten draaien. Daatna aftappen en 3 maal naspoelen met schoon water, daar zoutbzuur do metalen aantast. Ondertusschen de motor laten draaien. Een andere methode is: 1 p>ond fijne soda^ op'ossen. De motor stationair laten draaien zonder riem tot de radiateur sch<»kt. Herhalen tot de radiator schoon is. Naspoelen met schoon water. Wat voor 'n datum hebben wij van daag? Kijk op de krant, die jo in je zak hebt. Neen, dio deugt niet; die is van gis teren. 413. Maar daar kwam de hengel naar beneden met den kronkelenden worm. Nu zagen ze hun vergissing. Neem me niet kwalijk, zei Keesie tot den andere. Wie kwalijk neemt is een dief en vergissen is menschelijk, zei daarop het matroosje en ze werden weer vrienden en ze bespra ken met elkaar hoe zij den hengelaar een pont* J -< leveren. 414. Een oude schoen lag op den bodem van de beek en daarmede zouden ze nog nu beginnen. Aan de lus van do oude schoen werd de haak vastgemaakt en nauwe lijks hing de schoen aan den haak of de hengelaar haal de op. Daar moest nu wel een kanjer van een visch aan den haak zitten. ST00MVAARTBF.RICHTE* STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN SINT ALDEGONDE (thuisr.) vertr. 2 Juni van Algiers. TABIAN (uitr.) arr. 2 Juni te P. Said. TANIMBAR (bhuier.) vortr. 2 Juni van Tjilitjap. KON. NED. ST00MB. MIJ. BAARN vertr. 2 Juni van Londen naar Hamburg. BODEGRAVEN vertr. 1 Juni van Cura cao naar Liverp>ool. HELDER vertr. 1 Juni van Hamburg naar Antwerpen. JASON (uitr.) vertr. 31 Mei van Callao. ORPHEUS vertr. 1 Juni van Zanthe n. Oporto. SIMON BOLIVAR (uitr.) arr. 2 Juni to Barbados. STELLA vertr. 1 Juni van Palermo naar Algiers. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW HOLLAND, Singapore naar Adelaide; piass. 31 Mei Thursday Isle. TASMAN vertr. 30 Mei van Nort Natal naar Algoabaai. HOLLAND-AFRIKA LIJN. HEEMSKERK (uitr.) arr. 1 Juni to Kaapstad. HOLLAND-A MER IK A-LIJN. MAASDAM, RotterdamN. Orleans vertr. 2 Juni van Antwcrpon. DINTELDIJK, Vanc.-Rott. vertr. 1 Juni van Liverp>ool. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. MAASKERK (uitr.) piass. 1 Juni te Dungenees. ROTTERDAM—ZUID-AMER1KA LIJN. ALCHIBA (thuiar.) pass. 1 Juni Oues- sant.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11