SLECHTS TWEE DAGEH TLLE MET 25 EXTRA KORTING FLY-TOX DONDERDAG 2 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 1 Haarl.straat 130-136 UITSLUITEND COURANTE HIATEN EN NIEUWSTE DESSINS Haarl.straat 130-136 Zomerstoffen - Crepe de Chine, uni en imprimé - Gekleurd linnen - Witte katoen - Graslinnen - Bonte Stukgoederen DE LOONSVERLAGING TE AMSTERDAM. ONEENIGHEED IN DE S.D.A.P. Gisteravond kwam de Federatievergade ring van de S.D.A.P. bijeen, waar de bestu ren van alle afdeelingen tegenwoordig wa ren. In deze vergadering werd besproken liet stemmen van de raadsleden Van den Bergh, Ossendorp en W. Polak voor de voordracht tot verlaging der loonen van gemeentewerklieden. De houding van deze raadsleden werd aan ernstige critiek on derworpen. Alle besturen verklaarden, dat in de af deelingen de ontstemming over de houding \an deze drie partijgenooten groot is. Mr. van den Bergh verdedigde de hou ding van hem en zijn twee medestanders. Hij legde namens hun drieën een verkla ring af, welke echter door de vergadering onbevredigend werd geacht, waarna met al- gomeene stemmen de volgende motie werd aangenomen „De vergadering van de Federatie Am sterdam van de S.D.A.P. overwegende het standpunt der Partij inzake loonsverlaging; gezien het door de Federatie vergadering met algemeene stemmen gegeven advies in- zake de loonkorting voor de gemeente werklieden; keurt het standpunt, ingeno men door de part-ijgenooten v. d. Bergh, Ossendorp en W. Polak in de Raadsver gadering van 19 Mei j.l. bij de behandeling van de loonsverlagingsvoordracht, af en verzoekt dezen partijgenooten hun manda ten ter beschikking te stellen". Zouden de drie, die durfden.... hun ze tels werkelijk verlaten? Wij zien mot belangstelling uit naar het verdere verloop dezer zaak. HET CLEARING-ONTWERP. En de moeilijkheden met Duitschland. De Frankfurter Zeitung schrijft onder het opschrift: De moeilijkheden met de devie zen met Nederland, het volgende: Zooals bekend, is de toewijzing van de viezen in Duitschland zoo geregeld, dat de importeur 50 pet. van zijn contingent in deviezen ontvangt; voor de rest is hij op crediet aangewezen. Duitschland heeft- deze regoling, niet tegenstaande alle moeilijkheden, tot nu toe doorgevoerd, zonder deze regeling in eenig opzicht voor protectionistische doel einden te misbruiken. Dit wordt in het buitenland niet altijd genoegzaam erkend. Nederland heeft zich den laatsten tijd op het standpunt gesteld, dat Duitschland zijn impórten niet geheel betaalde, omdat de importeur slechts 50 pet. in deviezen ontvangt, waardoor de Ne- derlandsche exporteur of wel van de zaak moet afzien of wel crediet moet geven. Dit werd tot aanleiding genomen om voor Nederland een bijzondere regeling te oischeu met de verwijzing naar het over schot van dc handelsbalans tusschen Duitschland en Nederland. Om voor de hand liggende redenen moest Duitschland dezen eisch afwijzen. Nu heeft men in Nederland plannen om een soort clearing in te voeren, waarbij het echter in werkelijkheid niet om een clearing gaat, maar om Nederlandsche importeurs, voor zoover zij goederen uit Duitschland invoe ren, bepaalde moeilijkheden te maken, om dat men hen evenzoo niet het geheele de- viezenbedrag wil toewijzen. Hoe men dat "wil doorvoeren, is voorloopig nog niet te •begrijpen. „N.R.Ct.". NOG TE WEINIG BEKEND! 't Is een feit, dat vele jongemannen de pnnineie Holland beschouwen als het ideale land om werk te vinden. Vandaar de trek naar de grooto steden, waaronder ze ker ook Den Haag mag gerekend worden. Maar velen van deze jongemannen ver moeden niet aan welke groote gevaren naar ziel zij dikwijls bloot staan. Ze zijn meestal nog onervaren en weinig gewend aan vrijheid en verleiding. Ze leven nu, misschien voor 't eerst builen den hui- selijken kring, waar ze den beschermenden en veredelenden invloed van het gezins leven ondergingen. Zij zijn hun eigen heer en meester en moeten nu alleen strijden, om zich staande te houden in de vele gevaren van het groote stadsleven. Hoe vinden die vele Roomsehe jongeman nen een goed tehuis, veilig onderdak? .Sommigen zoeken op goed geluk een ad vertentie uit het een of ander veelgelezen neutrale blad en komen hier of daar te recht, zonder verdere informatie. En zoo komen ze niet zelden terecht in een onge- loovige, socialistische, soms godsdienstha- tende omgeving. Anderen, de emstig-katholieken, zoeken een Roomsch kosthuis. Maar daarmede treffen ze nog niet altijd aan, wat ze noo- dig hebben: een omgeving waar ze zijn als in het ouderlijk huis, waar ze vriendschap, steun, leiding en gezelligen omgang heb ben. En daarom wordt er van katholieke zijd© met ijver gewerkt aan de geestelijke ver zorging van die jeugdige personen, die bij zondere zorg vereischen en dikwijls aan de gewone zielzorg ontsnappen. Ook in Den Haag kent men deze speciale zielzorg voor R. K. Jongemannen, die van elders komen, door een idcalo stichting „Kolpingshuis" geheeten. Hebt ge in Den Haag een werkkring ge vonden of gaat ge daar Uw vacant-ie door brengen, dan biedt U een veilig onderdak: „Het Kolpingshuis", Z.O. Buitensingel 133. Een R. K. tehuis voor ongehuwden. Een moderne, ideale inrichting. Van allo ge makken voorzien. Met eigen kapel, conver- satic-biljart-en leeszaal en bibliotheek. De huishoudelijke verzorging geschiedt door Eerw. Zust-ers, terwijl de geestelijke verzorging aan ondergeteekende is toever trouwd. Gaat ge dus naar Den Haag en zoekt ge voor U zelf of voor Uw jongen een geschikt verblijf, kiest dan het Kolpingshuis en wendt U om inlichtingen tot Pater L. Wildenburg o.fm. Directeur v/h Kolpinghuis Z.O. Buitensingel Den Haag. Tentoonstellingen van teekeningen vervaardigd op de schrijfmachine. Voor de organisatie van deze tentoon stellingen ten bate van de plaatselijke cri- sis-comité's zijn thans in Den Haag en Amsterdam de voorbereidingen in vollen gang. De tentoonstelling te 's-Gravenhage zal Vrijda-g 10 Juni des morgens om 11.30 geopend worden door den oud-Minister Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State. Het Bestuur van do Haagsche Kunst kring heeft voor dit doel haar zalen be schikbaar gesteld, terwijl zich een uitvoe rend comité gevormd heeft, waarin zit ting hebben de heeren: W. M. van Konij nenburg, Ir. Hein von Essen, Mr. A. B. Cohen .Stuart, secretaris van het Haagsche Crisis-Comité en de dames A. de Zilwa Abbema en M. SchoeversKeus. De tentoonstelling duurt 3 dagen en de opbrengst komt geheel ten goede aan het Haagsch Crisis-Comité. In Amsterdam is het I. C. A. (Initiatief Comité Amsterdam), dat zich voor de orga nisatie van de Tentoonstelling gespannen heeft. Het eere-comité voor Amsterdam bestaat uit de heeren: Mr. R. E. Kielstra^ Dr. R. J. Th. Meurer, Mr. M. C. C. Vrij, B. van Ylijmen, Jhr. F. J. E. van Lennep, W. H. El les. G. H. de Marez Oyens J. C. Zn.. L. D. Petit, De Directie van het Carlton Hotel te Amsterdam heeft geheel belangeloos ge durende de 4 dagen dat de tentoonstelling daar gehouden wordt, nl. 16, 17, 18 en 19 Juni, een zaal beschikbaar gesteld. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Oud-gerroente-ontvanger Lubbe overleden. Gisteravond is alhier overleden de oud gemeente-ontvanger van Oegstgeest, de heer G. Lubbe. De overledene bereikte den leeftijd van 72 jaar. In Maart j.l. heeft de heer Lubbe af scheid genomen van zijn werkkring, bij welke gelegenheid wij een uitvoerige le vensbeschrijving hebben opgenomen. De werkloosheid. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling staan heden inge schreven 92 werkzoekenden, waaronder 45 landarbeiders. Werkgevers werden ver zocht hun personeel zooveel mogelijk via dezen dienst te betrekken. Het agentschap is govestigd aan het bureau voor Gemeen tewerken. Noodlanding. Hedenmiddag om 1 uur moest een militair vliegtuig uit Soesterberg wegens eon defect aan de leiding een nood landing maken op het weiland nabij de Ka tholieke school. Het vliegtuig was bemand met twee militaire vliegers, die zich on middellijk met Soesterberg in verbinding stelden om nadere instructies. VOORHOUT. Rijkspostspaarbank. Op het hulppost- kantoor, alhier, is in de maand Mei ge stort op de Rijkspostspaarbank een be drag van ƒ1.624 92 en terugbetaald een bedrag van 2.796.75. Land- en tuinbouwvereeniging. Naar wij vernemen is in deze gemeente een on- derafdeeling opgericht van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf. Deze neutrale ver- eeniging zal naar wij hopen geen afbreuk doen aan den Ned. R.-K. Landarbeiders- bond en den Ned. Chr. Landarbeiders- bond. Voetbalvereeniging. Naar wij verne men worden er pogingen in het werk ge steld om te geraken tot de oprichting van een RrK. Voetbalvereeniging. Voor het be oefenen van deze sport bestaat in deze gemeente veel animo, aangezien men des avonds de vootbalenthousiasten bezig kan zien op een gemeentelijk stukje weiland, hetwelk voor publiek terrein is openge steld geworden. Gezamenlijk dragen deze sportliefhebbers de eventueele kosten, de eventueele verdere kosten. Aan verschillende autoriteiten is reeds de medewerking gevraagd voor het op richten eaner vereeniging, terwijl men een geschikt voetbalier rein op het oog hoeft. OUDEWETERING. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de R.-K. Kiesvereeniging alhier haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer G. H. Rotteveel in hotel van den Bosch. De opkomst der leden was matig. De voorzitter opende de vergadering met den Christelijken Groet en heette allen hartelijk welkom, hoewel het hem wel zeer speet, dat niet meerderen aan de oproeping van het bestuur gevolg hadden gegeven. In een goed verzorgde beschouwing wees spr. op den ernst der tijden, welke zoo ge makkelijk voedsel geven aan ontevreden heid tegenover de regeering en de over heid. De activiteit van de con munisten en de socialisten is in deze dagen neg veel grooter dan gewoonlijk en het is de plicht van ons allen om ons aaneen te sluiten in onze B.-K. organisaties, om gezamenlijk zij aan zij de moeilijke tijden door te wor stelen en om, door onze krachtige organi satie toestanden te verhinderen, welke zich in zoo vele landen, als Rusland Spanje en Mexico, tot onnoemelijke scha de voor Kerk en Maatschappij, hebben ontwikkeld. Spr. vertrouwde dan ook, dat alle inwo ners van Oudewetering, die daarvoor in aanmerking komen, lid zullen blijven of worden van de Kiesvereeniging. Hierna las de 2e secretaris, de heer J. J. de Jong de notulen, welke werden goed gekeurd. Eveneen* werd gelezen het jaar verslag van den len secretaris, den heer Jos. Penning de Vries, die veriinderd was deze vergadering bij te wonen. Dit uitvoe rige verslag behandelde de verkiezingen voor de Provinciale Staten en den Ge meenteraad en met gerechtvaardigde vol doening werd er op gewezen, dat de ideeën welke de schrijver reeds in het jaarverslag over 1930 ten deze had behandeld, bij de kiezers blijkbaar instemming hebben ge vonden, getuige de uitslagen van genoem de verkiezingen. Het jaarverslag werd on der applaus goedgekeurd. Daarop bracht de penningmeester, de heer J. L. Zoet, reke ning en verantwoording uit over het afge- loopen jaar. De rekening sloot met een ba tig saldo van 44.10. Een commissie be staande uit de heeren J. H. Vesseur en J. C. de Jong bracht gunstig rapport uit, waarop de penningmeester werd gedéchar- geerd. Het jaarverslag der R.-K. Centrale Kiesvereeniging „Alkemade" was nog niet ingekomen, zoodat voorlezing daarvan niet kon plaats vinden. De voorzitter, die pe riodiek moest aftreden werd herkozen en nam zijn herbenoeming aan. Hierna had als attractie een verloting plaats van sigaren en sigaretten, welke verloting een geanimeerd verloop had. Bij de rondvraag merkte de heer J. J. Zoet op, dat z.i. de vergoeding welke werd gegeven aan dengene, die op de stem mingsdagen de lijsten der B.-K. kiezers controleert te hoog was. De voorzitter ant- oordde, dat bij volgende verkiezingten, re kening zou worden gehouden met de ver- andere tijdsomstandigheden. Voorts werd de opmerking gemaakt dat de convocaties te vroeg zijn bezorgd en ook dat dit niet ltijd met de noodige zorg geschiedt. Voorgesteld, werd om aan dengene, die de convocaties bezorgt een kleine vergoeding te geven en dan te eischen, dat in ieder gezin, de convocatie wordt overhandigd en niet maar neer wordt geworpen. De voor zitter antwoordde hierop, dat in een vo rige veragdering door een der leden de be merking was gemaakt, dat de convocaties te laat werden bezorgd. Het bestuur zal voortaan trachten om den juisten midden weg te bewandelen. De kwestie over het geven van een belooning aan den bezor ger zal onder de oogen worden gezien. Na nog enkele besprekingen werd de zeer ge animeerde vergadering door den voorzitter met een opwekkend woord en den chr. groet gesloten. DE KAAG. Personalia. Geslaagd is voor het di ploma Steno-Typiste in de Eng. taal van den algemeenen Stenografen Bond mcj. G. Schuilenburg alhier. (Leerlinge der Pont- schiool, Leiden). UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Vuilverbranding. De werkzaamheden aan de voormalige loodaschbranderij in buitenkerk naderen haar einde. De stand plaats van woonwagens is in gebruik geno men hier is gelegenheid om 4 k 5 wagens tijdelijk een standplaats te geven. Deze geheel betonnen ruimte, ziet er perfect uit. Naast dezen standplaats zijn twee open- ruimten, met een muur van den weg afge sloten, welke dienstbaar gemaakt zullen worden voor bergplaats. Het fabrieksge bouw, waar een veel grootere ruimte is, dan men aan de buitenkant zou vermoe den, zal gehe! staan in dienst van de vuil- berging. Hier heeft men ruimte om dat gene, wat niet voor verbranding geschikt is op te slaan. Er zal trouwens niet veel zijn dat niet voor verbranding in aanmerking komt. Wij waren Woensdagmiddag in de gelegenheid het verbrandingssysteem te bezichtigen. Zoodra de vuilophaler zijn wa gen vol geladen heeft, rijdt hij door een groote deur in het gebouw en stort zijn wagen leeg op een rooster naast de brand- plaats. Door het openen van een paar deuren kan hij het vuil in de brandplaat-s deponeeren, waar het vuur zijn vernieti gingsproces volstrekt. De groote verbran dingsmogelijkheid werd ons gedemon streerd. Een groote wagen, volgeladen met vuil werd in de brandplaats leeg gestort. Eén lucifer en er ontstond een vuurbrand, waarvan men terugschrok, in zeer korten tijd was de voorraad door het vuur ver nietigd, niets dan asch overlatend. Wij kregen van dezen demonstratie den indruk, dat hier een bedrijf is opgericht, waaraan onze gemeente zeer dringend behoefte had. Veel, wat anders jaren lang op zelf vernietiging door verrotten lag te wachten en een groote ruimte vroeg, wordt hier in korten tijd .tot asch verbrand. Verkooping. Bij de heden gehouden verkoop van het woonhuis met erf aan de Van Tolstraat was de hoogste bie der de heer W. Bos voor 4400. Daar het niet afgemijnd werd is hij kooper geworden. De bouwmanswoning „Meijehoeve", welke verleden week was ingezet is he den afgemijnd met 3500 door den heer W. de Jong te Nieuwerbrug. De gunning i3 aangehouden. STADSNIEUWS LEIDSCHE PROCESSIE NAAR HEIL00. 't Is een gelukkig verschijnsel, dat in de zen benarden crisistijd, nu er in stilte zoo veel leed te dragon va.lt, vele menschen hun heil zoeken in het gebed. Niet minder dan 780 pelgrims trokken gistermorgen naar Heiloo om in het gena deoord van Onze Lieve Vrouwe ter Nood Maria's hulp en steun af te smeeken. Te 10 uur werd door den Hoogeerw. heer Horaulle, Deken van Leiden, daarbij geas sisteerd door de Weleerw. heeren Busch- en Hessing een plechtige Hoogmis op- Door het zangkoor d( tie afd. mannen van de St. Joseph-parochie, werd op zeer verdienstelijke wijze gezon gen: „Missa Te Laudamus" van Perosi, terwijl haar directeur, de heer J. Gordijn, op zeer devote wijze het „Ave Maria" van Hubert Cuijpers vertolkte. Na de Hoogmis werd een predikatie ge houden door den Weleerw. heeir J. H. v. Keasel, kapelaan te Bodegraven. Tijdens de plechtige Processie op het bedevaartsteurein werd het Allerheiligste Sacrament gedragen door den ZeerEerw. heer A. J. Leusen, oud-pastoor te Leiden, thans te Zoetermeer. Een gezamenlijke Kruiswegoefening werd gehouden met een predikatie op den kruis berg door den Weleerw. heer H. J. Ban- ge-rt, kapelaan alhier. Pater Joi-wi O.F.M. hield bij het beeld van St. Willibrord een predikatie. Tot slot werd een plechtig Lof opgedra gen door den Zeereerw. heer Floor met assistentie van de Weleerw. heeren Hoek en' Brands. Door hetzelfde zangkoor werden op schoone wijze de daarbij passende gezan gen uitgevoerd. Avonds te 6 uur werd de terugreis aanvaard. Het was een schoone bedevaarts dag; mogen de vele gebeden en verzuch tingen door O, L. Vrouwe ter Nood wor den verhoord. Kunstkring „Voor Allen". De Leidsche Kunstkring „Voor Allen" hield gisteravond een ledenvergadering in de Harmonie. De voorzitter, de heer P. v. d. Hoeven, opende de vergadering, welke niet talrijk was bezocht, met een woord van welkom. De 2e secretaresse, mej. Oudshoorn, las de notulen, welke weiden goedgekeurd'. Medegedeeld werd, dat B. en W. vrij stelling hebben verleend voor dit jaar van de vermakelijkheidsbelasting. De1 leden betalen thans 30 cents minder op hun lid maatschapskaart. Voor de concerten zul len echter geen losse kaarten meer be schikbaar worden gesteld. Dit geeft een nadeel voor de kas, maar de voorzitter hoopte, dat velen zich alsnog bij de ver eeniging zullen aansluiten. De voorz. besprak de wijzigingen, die in de serie concerten gedurende het afgeloo- pen jaar moesten worden aangebracht, o. a. door de ziekte en het overlijden van Evert Cornelia. Spr. bracht warme hulde aan diens nagedachtenis voor diens har telijke toewijding voor de kunstkring. De samenwerking met Evert Cornclis was bijzonder welwillend; hij was een warm vriend van den Kunstkring. Zijn nage dachtenis zal in dankbare herinnering blijven. De secretaris, de heer J. Hartkamp, bracht vervolgens jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend. De paedagogi- sche concerten moesten ten gevolge van geringe inteekening worden uitgesteld. Gewezen werd op de bestuurswisselingen wegens vertrek van mej. Valk en van den heer Sprenger, die benoemd werd tot bur- AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Donderdag. Zitting R. K. Reclaisseerings- vereeniging St. Vincentiushuis, Hoogl. Kerkgracht, 80 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Mei tot en met Zondag 5 Juni a.s. waar genomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. Doodt vliegen, muggen met Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe verpakking. gemeester van Ewijk. Aan hen werd dank gebracht voor de bewezen diensten. Aan gedrongen werd om, zoo mogelijk, de mini mum contributie aan te vullen door vrij willige bijdragen. Wanneer de leden liet voordeel, dat zij genieten door de vrijdom van vermakelijkheidsbelasting, aan de vereeniging willen schenken, zon de ver eeniging daarmede ten zeerste zijn gebaat. De vereeniging heeft namelijk ieder jaar een tekort, zooals uit het verslag van den penningmeester blijkt. Het verslag werd onder dank goedge keurd. Den secretaris werd hulde ge bracht voor zijn vele werkzaamheden. De penningmeester, de heer L. GerVer- dinck, gaf rekening en verantwoording: Ontvangsten: contributie van 980 leden en verkoop losse kaarten 3060. rente 30.reglementen 20.totaal 3110.—. Uitgaven: concerten 2890.algemee^ ne onkosten 250.vergaderingen 80, totaal 3220.—. Het nadeelige saldo ad 110.wordt bestreden uit het beschikbaar saldo aan het begin van het jaar ad 560. De controle-commissie bracht gunstig rapport uit, waarna de penningmeester, onder dank voor zijn beheer, werd gedé- chargeerd. De begrooting 19321933 werd goedge keurd, sluitende in inkomsten en uitga ven op 2650.Hierbij is rekening ge houden met een ledental van 800 perso nen, doch de voorzitter hoopte, dat een groot aantal zich voor dez© goedkoope concerten zullen opgeven. Bij de bestuursverkiezing werden de herkiesbare leden mevr. C. GentileVan Daalen, P. v. d. Hoeven en J. de Jong bij acclamatie herkozen. In de vacatureSprenger werd gekozen de heer mT. Sormani. De voorzetter wenschte den heer Spren ger, die ter vergadering aanwezig was, een schoonen loopbaan toe. Spr. dankte den heer Sprenger voor de krachten, welke hij aan de vereeniging heeft geschonken. Tot leden der kaseommissie werden be noemd de heeren T. J. Kruijt Junior, Dou- ma en Goossens. De contributie werd vastgesteld op 3. Bij de rondvraag nam de heer Sprenger afscheid van den Kunstkring. Spr. heeft de vereeniging leeren kennen als een ver eeniging met durf, wat voor een groot ge deelte te danken is aan de energieke lei ding van den voorzitter. De heer Asselen bracht hulde aan het bestuur voor het buitengewoon verzorgde programma. De voorzitter lichtte tenslotte het pro gramma nader toe. Spr. wekte de leden op te ijveren voor de Kunstkring, waarna de vergadering werd gesloten. Belangrijk sportbericht. Leden, supporters en verdere belang hebbenden wijzen wij er op, dat vanaf he den de terreinen der R.-K. Athletiek en Sportver. „Rood Wit" niet meer gelegen zijn aan de Maaldrift, Met ingang van 1 Juli a.s. openen wij onze nieuwe terreinen in de nabijheid der stad. Verdere bijzonderheden over athletiek volgen a.s. Zaterdag. Gisteravond te 7 uur is op den Lage Rijndijk de 6-jarige A. L. uit de Park straat bij het plotseling oversteken van de straat aangereden door een auto van den heer G. W. O. uit Voorhout. Het knaapje liep een vrij ernstige hoofd wonde op en werd door den E. ff. D. naar het St. Elisabeths-ziekenhuis ver voerd. Voor het machinistenexamen diploma A is te Den Haag geslaagd de heer W. Wald- kötter, alhier.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2