STADSNIEUWS MAANDAG 30 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 DE SLUITING VAN DE ZUIDERZEEDIJK. De laatste grijpers ledigen hun inhoud waardoor de afsluiting een voldongen feit is. Op den achtergrond de Waddenzee; op den voorgrond het IJselmeer. DE JAARLIJKSCHE SINGELLOOP TE UTRECHT, waaraan plan. 100 loopers deelnamen heeft Zondag te Utrecht plaats gehad. De winnaar J. Baars- Steyneman, van Pro Patria uit Rotterdam. Mr. HARM SMEENGE is Zaterdag ter gelegenheid van zijn SOsten verjaardag in Meppe'l gehuldigd. Uit dankbaarheid voor wat hij voor de Drentsche geiten teelt gedaan heeft, werd hem een geit aangeboden door een prentsche schoone. gestimuleerd. De winstcapaciteit der on dernemingen daalt geleidelijk aan en de neiging om credieten te vers-trekken ver mindert, waardoor de moeilijkheden en de liquidatie-drang weder grooter worden. Men ziet dus, als de steen eenmaal aan het rollen is, wordt hij moeilijk tot staan gebracht. Men draait in een vicieuzen cdrkel rond en op deze wijze ziet men, dat de prij zen verder dalen, omdat eenmaal een prijs daling is ingetreden. Dit geheele proces van prijsdaling heeft echter met het goud tekort niets te maken. Het is een zuiver psychologisch verschijnsel. Roep om protectie. Behalve de gehoopte prijsstijging is ook het voordeel voor het bedrijfsleven in En geland uitgebleven. Want de eene noodkreet na den ander wordt geslaakt en de roep om steeds verder gaande protectie neemt t-oe. Nu is het nemen van beschermende maat regelen ook een zwaard, dat met de uiter ste omzichtigheid moet worden gehanteerd. Want men krijgt dan een eigenaardige tegenstrijdigheid. Het middel der deprecia tie van het pond had ten doel om den ex port zoo groot mogelijk te maken, terwijl protectie de uitgesproken bedoeling heeft om den import te beperken, maar daardoor onvermijdelijk tevens de tendenz heeft al is dat niet bedoeld om den export ook te verminderen. Wat men dus bereiken wil met den eenen maatregel, verhindert men weer met den ander. Uit den roep om bescherming blijkt intus- schen maar al te duidelijk, dat er van een opleving der industrie al zeer weinig te bespeuren valt. En de export? Als de industrie achteruit gaat, kan er van een opleving der export bezwaarlijk sprake zijn. Het een staat met het ander in verband. Bij een overzicht van de moeilijkheden in de Engelsche ijzer- en staalindustrie, spreekt „The Economist", een der meest 'vooraanstaande bladen op het gebied van economie, van een „catastrophic decline of our exports of finished goods", dus van een catastrophale daling van onzen export van afgewerkte goederen. Hoewel uit den aard der zaak nog be trekkelijk weinig cijfers ter onzer beschik king staan, waaruit met meer zekerheid den werkel ijken toestand kan worden af gelezen, blijkt uit deze gegevens toch wel voldoende, dat het loslaten van den gou den standaard Engeland vooralsnog geen voordeel heeft gebracht en dat Nederland geen enkele reden heeft om Engelands voorbeeld na te volgen. Economische theo rieën zijn dikwijls heel aardig, maar men doet toch goed, ze eerst eens aan de prac- tijk te toetsen. R. K. Muziekvereeniging „Perosi". Bovengenoemde vereeniging behaalde gisteren op het te Delft gehouden concours, uitgeschreven door den Bond van Kath. Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zuid- Holland, een 2den prijs met 294 punten in de 2de afdeeling. Daar het hier goldt een concours alléén voor verplicht nummer, mag dit zeker een groot succes voor „Perosi" en haar krani- gen directeur den heer J. Noordanus wor den genoemd. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 297. Firma F. C. A. N. Machen voorheen J. A. Meiman, Warmond, Dorps straat B 232, molenmakerij en aannemer. Uittr. E.Mej. M. J. C. L. Machen en Mej. J. H. C. Machen, Warmond, dd. 1 Mei 1932. Uittr. Gevolm.H. M. L. Machen, War mond. Wijz. handelsn. in. P. Schrier v/h J. A. Mêlman. De opbrengst van de collecte gisteren ge houden in de Monpèrekerk tenbate van de St. Yinoentiusvereeniging alhier, bedroeg de som van f 200 DE OPENSTELLING VAN DE BERLAGEBRUG TE AMSTERDAM heeft Zater dagmiddag officieel door burgemeester de Vlugt plaats gehad. Burgemeester de Vlugt spreekt op den toren van de nieuwe brug de openingsrede uit. LEIDEN. t VEERTIGJARIG JUBILEUM. Aanstaande Woensdag hoopt de heer G. Bergman den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar bij de Fa. Gebr. Kruyt, Ijzer handel alhier, in dienst is getreden. Vereeniging Noord-Brabanders en Limburgers. Hier ter stede is opgericht eene Ver- niging van Noord-Brabanders en Limbur gers, voor Leiden en Omstreken, met het doel de saamhoorigheid van deze gewest- genooten en het gezellig onderling ver keer te bevorderen. Een 60-tal leden zijn reeds toegetreden. Op de vorige week gehouden ledenver gadering werden de statuten en het huis houdelijk reglement vastgesteld en werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. H. M. van Lieshout, voorzitter; M. M. van de Ven, 2de voorzitter; J. M. H. Horikx-, secretaris; H. C. J. van Noort, 2de secretaris; C. L. Regli, pen ningmeester; T. Brouwers en M. Hendriks leden. Het secretariaat is gevestigd Oude Vest 177, alhier. De vereeniging houdt maandelijks een clubavond, waarvan de eerste is vastgesteld op Woensdag 8 Juni i a.s., in de „Harmonie", Breestraat, alhier. j In den theetuin aan de Witte Singel is I gistermiddag de 7-jarige P. C. uit een draaimolen gevallen, waardoor het ventje j een enkel brak. Door den E.H.D. werd de jongen naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. MAATSCHAPPIJ VD0R TOONKUNST. De jaarvergadering. Onder presidium van den voorzitter, den heer A. D. Vijgh, hield Vrijdagavond in een der zaaltjes van het Nutsgebouw de Maat schappij voor Toonkunst haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering, waarvoor, als naar gewoonte, de belangstelling van de zijde der leden niet groot was. De voorzitter opende de vergadering met een kort welkomstwoord tot de aanwezi gen en stelde daarna den secretaris, den heer G. W. Groen, in de gelegenheid de notulen der vorige jaarvergadering voor te lezen, welke onder dankbetuiging onver anderd werden goedgekeurd. Aan het verslag over den toestand der Maatschappij over het 97ste maatschappe lijke jaar, eveneens uitgebracht door den heer Groen, ontleenen wij het volgende: In de vorige jaarvergadering werd in de aftreding, direct herkiesbaar voorzien door de herbenoeming van den heer A. D. Vijgh als zoodanig. Op 31 Dec. 1931 was het Bestuurs samen gesteld als volgt: A. D. Vijgh, voorzitter; mr. G. H. E. Nord Thomson, vice-voorzitterG. W. Groen, secretaris; L. Driessen, penningmees lei mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen, bi bliothecaresse; dr. H. W. Borgerhoff Mul der; jhr. ir. A. C. van Weiier; M. H. A. Juta; G. R. D. Crommelin. Het bestuur vergaderde 19 maal, waar onder twee buitengewone bestuursverga deringen en de jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Met ingang van 1 April werd aan Mej. Harry van der Harst op eigen verzoek eer vol ontslag verleend als Directrice van en leeraresse aan de muziekschool met dank betuiging voor in die hoedanigheden be wezen groote diensten. Tot het geven van onderwijs in den zang, enz., methodisch spreken werden tijdelijk benoemd resp. Mevr. Maartje Offers en Mevr. L. HennyVan Rees. Met ingang van 1 Sept. werd benoemd: le. als Directeur van de Muziekschool, 2e. ais leeraar in het piano-spel en aan verwante vakken met ingang van 1 Jan. 1933, De heer Richard Boer, hoofdleeraar aan het Conservatorium te Amsterdam, voor heen Staedtischer Musikdirector te Luzern. Tot leeraar in saxophone enz. werd ber noemd de heer L. W. Schweitzer, trombo nist bij het Residentie-orkest en leeraar voor trombone en tuba aan het Kon. Con servatorium te Den Haag. De wekelijksche piano-muziekavonden tot oefening in het a prima vista-spel, on der leiding van den heer Franco Mendes en de samenspel-klasse in het kwartetspel enz. onder leiding van den heer Jac. van dén Burg hebben wederom succes gehad, er blijft belangstelling voor bestaan. Er hadden vier uitvoeringen der leerlin gen plaats, twee in de Stadsgehoorzaal en twee in het Nutsgebouw, welke veel be langstelling onderwonden, ook dit jaar ble ken weer zeer gunstige resultaten te zijn bereikt. Het ledental der Maatschappij bedroeg op 31 December 1931: 279, het aantal leer lingen op dien datum 313. Aan de leden konden dit jaar vier ge wone uitvoeringen worden aangeboden, waarmede een groot succes kon worden be haald. De rekening der concerten-afdeeling sluit met een batig saldo ad 19.41, die der Muziekschool met een voordeelig saldo groot 277.95, bestemd ter verdeeling on der het onderwijzend personeel, terwijl die der andere afdeelingen grooterc of kleinere batige saldi aanwijzen, mede tengevolge van het voorzichtig beheer van het be stuur. Het nut van de muziek-bibliotheek bleek ook dit jaar wederom zeer groot te zijn, het aantal uitgeleende werken bedroeg 260, de belangrijkste der 5 afdeelingen telt nu ongeveer 1170 boeken, waaronder be langrijke schenkingen van wijlen Mevr. Wed. Prof. I. C. C. Jonker, Ir. G. L. Dries sen, Mej. A. Prins, Mevr. v. d. Eist en den heer Franco Mendes. Ook niet-lede-n van de Maatschappij voor Toonkunst kunnen van deze Muziekbiblio theek gebruik maken. Niettegenstaande de alom heerschende malaise wordt het 93ste maatschappelijk jaar met vertrouwen ingegaan. Het resultaat van de plannen tot sa mensmelting van de afdeeling Leiden van de maatschappij „tot Bevordering" moet nader worden afgewacht. Het Bestuur brengt hierbij gaarne een woord van dank aan den Directeur en dames en heeren Leeraren voor de uit nemende wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. _Het jaarverslag werd, onder dankzeg ging van den voorzitter aan den heer Groen, door de vergadering goedgekeurd en definitief vastgesteld. De commissie tot nazien van de reke ning en verantwoording over het jaar 1931 heeft deze aan de hand van de diverse bescheiden van die administratie accoord bevonden, de voorzitter stelde voor, den heer L. Driessen als penning meester der Maatschappij voor het gevoer de beheer décharge te verleenen. De voorzitter betuigde den leden dief commissie vriendelijk dank voor de ge nomen moeite, den heer Driessen, pen ningmeester, den heer J. L. F. Buningh, boekhouder, voor den accuraten arbeid, door hen in het jaar 1931 verricht. De boekhouding is een voorbeeld van nauw keurigheid en netheid. Den heer Driessen werd conform het advies décharge ver leend; mej. van de Sande Bakhuyzen ont ving dank voor haar vele bemoeiingen als bihliot heca r esse. Bij het hierna- volgend agenda-punt „Be stuursverkiezing" werd de heer G. W. Groen als secretaris (direct herkiesbaar) herkozen, die zich deze benoeming liet welgevallen, hetgeen door de vergadering met ingenomenheid werd begroet. Na nog eenige mededeelingen van in ternen aard sloot de voorzitter de verga dering met een woord van dank tot d9 aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Nog dient te worden vermeld, dat in het afgeloopen jaar aan twee leerlingen het di ploma van de Muziekschool kon worden uitgereikt resp. zang en piano, aan één leerling het getuigschrift va-n met vrucht genoten piano-onderwijs. Tijdelijk werd van 1 April tot 1 Septem ber met de directie van de Muziekschool belast mej. C. M. C. van Gulik, leerares in het pianospel, die zich op verdienstelijke wijze van haar taak heeft gekweten. R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Door enkele leden van bovengenoemde bond werd aan het bestuur gevraagd een ledenvergadering te beleggen. Waar aan de reglementaire bepalingen was voldaan werd door het bestuur deze vergadering vastgesteld op Dinsdag 31 Mei a.s. om 8 uur in het Bondsgebouw. Waar deze ver gadering, zooals gezegd, door de leden zelf is gevraagd, vertrouwt het bestuur, dat alle leden, maar dan ook allen aanwezig zullen zijn. Convocaten worden niet gezon den. Het bestuur neemt het standpunt in, dat alle leden abonné zijn der „Leidsche Courant". DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 405. Het werd een soort wedstrijd, waarbij de vader der snoeken hot weer won. Ze. gingen door een stroomversnel ling zoo snel, dat het matroosje bijna geen adem kon ha len en het verkeersagentje moeite had op do visch te blijven. 406. Na een prachtige rit bereikte men eindelijk de spleet waardoor Keesie en het matroosje waren gegaan, om ook eens een kijkje te kunnen nemen in de onderwatersche grotten en holen. Voor de spleet werd halt gehouden. Keesie en het matroosje betuigden hun dankbaarheid aan allen, die hun zoo goed hadden geholpen. En Keesie ver klaarde plechtig, nooit visch meer te zullen opeten. Met een lang zullen ze leven gingen ze heen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8