LUCHTVAART MAANDAG 30 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 R. K. FEDERATTE. Om het kampioenschap. De wedstrijd om het Federatie-kam pioenschap tusschen Mulo en TYBB werd met 21 door do Haarlemmers gewonnen. De Helmondsche club wist de leiding te nemen en de-ze tot de rust te behouden. Daarna scoorden de Boys tweemaal. De stand in de kampioenscompetie is nu als volgt: T.Y.B.B. 5 4 1 9—10 8 Mulo 3 2 1 6—4 4 Santpoort 4 112 96 2 SD.O.U.C 4 13 6—10 1 Om het Kampioenschap MU1LO—TYBB 1—2. Eerste Klasse A. KerkradeVolharding 21; SVBUnion 4—1. Nw. Delftsche Oourant-Beker. Spartaan'Gr. Floris 62; Gr. Willem II LeideP. 62. CONCORDIA I—TEYLINGEN I 5—5. Gisteren is het voor Concordia een mooie sportdag geweest. Om 10.30 togen wij van het Vereenigingsgebouw door de straten van Hillegom, getooid met clubvlaggen achter de muziek van Crescendo, naar het terrein. Eerst kregen wij de gymnastiekoefenin gen te zien, waarna om 2.30 uur bovenver melde wedstrijd aanving. Het eerste begin is voor Teylingen doch dit is van korten duur. Het blijkt al spoedig, dat Concordia aan het smalle en korte veld "beter gewend is. Als er 10 minuten is gespeeld, weet Tey lingen de leiding te nemen (01). Concor dia pakt beter aan, zoodat Teylingen alle zeilen bij moet zetten en spoedig is de ge lijkmaker daar (11). Teylingen neemt het te gemakkelijk op, of het mooie weer doet haar laks spelen. Hiervan weet Concordia te profiteeren en geleidelijk wordt de stand opgevoerd tot 41. Nog 3 minuten is er voor rust te spe len. Wanneer Teylingen haar opstelling door elkaar gooit, worden in 2 minuten tijd 3 goals gefabriceerd, zoodat de rust aan breekt met 44. Onder de rust kon men weer genieten van de gymnastiekoefenin gen. Na de thee wegen beide partijen tegen elkaar op en krijgen wij aardige momenten te zien, doch het spel is over het algemeen te slap. Als het spel een kwartier oud is, weet v. d. Ploeg uit een corner schitterend in te koppen (45). Concordia zet alles op alles en het gelukt haar om den stand gelijk te maken (55). Kort hierna is het einde. Scheidsrechter v. Beelen leidde goed. Na den voetbalwedstrijd krijgen we 100 M. hardloopen te zien, wat gedemonstreerd werd door Concordia, Turnlust en Teylin gen. Hierbij wist 0. 'Rteekers zegevierend uit den strijd te komen. Ook de Juniores van bovengenoemde vereenigingen liepen den 80 M.. waarin Tey lingen zich de meerdere toonde. De eerste prijs werd behaald door H. v. Veelen. Daarna, was het programma afgeloopen, waarna alle deelnemers en supporters ach tera de muziek naar het clublokaal gingen. In het Vereenigingsgebouw werden de prijzen uitgereikt door den voorzitter met woorden van dank aan allen, die deze mid dag zulke goede propaganda hadden gege ven. Teylingen 3 wist op de seriewedstrijden te Warmond den Isten prijs te behalen, voorwaar een mooi succes. R. K. S. V. „LEIDEN". Ons eerste trok naar Delft en speelde daar een alleszins te loven wedstrijd tegen Gr. Willem, maar kon het tot geen over winning brengen. Het begin van deze mateh is voor Leiden en reeds denken wij Kerkvliet de score te zien openen, als zijn hard schot in het zij net belandt. Suces komt aan den anderen kant, wan neer de Gr. Willem midvoor de bal in on betwiste positie opvangt en C'ampfens pas seert. Eenige minuten later wordt een corner op het 'Rtood-Zwarte doel keurig ingekopt. Dit vindt Leiden al te erg. Fr. Goddijn passeert naar links, de heele voorhoede stormt op het Grafelijke doel af en W. Goddijn besluit de stormloop met een doel punt 21. We denken Leiden nog gelijk te zien ma ken, maar als de heele Gr. Willem defen siestelling gepasseerd is, schiet W. God dijn tegen den uitloopenden Gr. Willem keeper. Een penalty voor onbekende redenen brengt Gr. Willem het derde doelpunt. Met dezen stand wordt gedraaid. Na de rust schijnt het alsof Leiden booze voornemens heeft, het is echter maar een moment en het is weer Gr. Willem dat het eerste het net vindt. B. Goddijn weert zich geducht op de linksbuitenplaats, maar tot goals komt het niet. Een paar zwakke momenten van den Leidschen keeper bezorgt de Leidsche tou wen evenzooveel deininzen. Spoedig is het dan ook 61 voor Gr. Willem. Toch blijft Leiden partij geven en eenige minuten voor het einde maakt Kerkvliet toch nog een goaltje met welken stand het einde kwam. A.s. Woensdag trainen te 7.15 uur. Allen aanwezig. Waarom bracht de Junioren-aanvoerder niet even het wedstrijd-formulier van den wedstrijd Lisse-jun.—Leiden-jun. aan het secretariaat? DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R.-K. S. V. „D. 0. S.". D. O. S. 2 heef! revanche gnomen op de 62 nederlaag in Langeraar geleden. Lan- geraar won den toss en D.O.S. trapt af. NEDERLAND—DUITSCHLAND 0P 5 JUNI TE ARNHEM. Naar mate de dag van den grooten lan- denwedstrijd meer nabij komt, neemt ook de stroom van bestellingen voor plaatsbe wijzen meer toe en het Arnhemsche Comité heeft druk werk met aan de talrijke aan vrage te voldoen. Van Noord en Zuid, uit «Westen en Oosten, van stad en dorp, aller- wege komen de sportliefhebbers naar Arn hem. Teneinde te voorkomen, dat toegangs kaarten te laat aankomen moeten de gel den voor verdere bestelingen uiterlijk op Woensdag 1 Juni in het bezit van dén pen ningmeester van het comité zijn, temeer nog waar het anders niet mogelijk is de bestellingen tijdig uit te voeren. De elfde land en-wedstrijd R.-K. Ne derlandR.-K. Duitschland trekt, zooals uit het bovenstaande blijkt, allerwege be langstelling. Het aantal zitplaatsen is nog wederom uitgebreid doch ook deze plaat sen zijn reeds verkocht. Een laatste waarschuwing: Wacht geen dag langer met het nemen van plaats- kaarten, anders voorzien wij teleurstellin gen. Kaarten worden toegezonden, na giree ring van het bedrag plus 30 ets portokos ten. Het adres is: A. G. van Dalen, Paul- straat 107, Arnhem, Postrekening 181322. J- roeK oJgemsene q sjeromën gekasn KORFBAI REDEELANBKOHE KOBFBALBOND. Om het landskampioenschap. In Dordrecht werd gisteren gespeeld tusschen Deetos en Koog Zaandijk. De Dordtenaren wonnen met 63. ATHLETIEK Het blijkt spoedig, dat beide partijen goed tegen elkaar opwegen, wat de Langeraar- ders missen aan techniek, vullen ze aan met enthousiasme. Tot doelpunten komt het echter niet, terwijl D.O.S. bij een goed genomen corner ineens inschiet (10). Met dezen stand wordt gedraaid. Daarna pakt D.O.E. iets beter aan en een voorzet van rechts schiet v. Ruiten ineens in (20). Steeds komt D. O. S. weer opzetten en ze weten den stand tot 40 op te voeren. D. O. S. won verdiend, doch een tegenpunt hadden de Langeraarders zeker verdiend. R.-K. S. V. „S. M. C" De gisteren gespeelde wedstrijden had den tot resultaat dat Lisse V, dat vóór de rust het doel niet kon vinden ten slotte tóch met een 30 overwinning huiswaarts keerde, welke op S. M. C. III werd bevoch ten. De wedstrijd S. M. C. IIBlauw Zwart III bracht wat meer spanning. Bij S .M. C. bleek het verband totaal zoek. BI. Zwart wist in de tweede helft, kort voor het einde, te scoren wat hen deed overwin nen. De laatste partij bracht er de meeste spanning. Kolping—Boys II tegen Teijlin- gen III spelend weerde zich geducht en telkens om beurten scorend werd de eind stand tot 44 opgevoerd. In de verlening was Teylingen de gelukkigste, door het eerst te doelpunten en alzoo een 54 over winning te boeken. De junioren oefenen 's Maandags van half acht tot half tien des avonds, terwijl de senioren in de congregatie verwacht worden. Dinsdags- en Donderdagsavonds avonds oefenen op denzelfden tijd de se nioren, terwijl des Zaterdags van 4 tot 8 door allen geoefend kan worden. R.-K. Sportvereeniging „Meerburg". Zoeterwoude (H.-R.). Voetbal. De trainingsuren van deze week zijn dezelfde als de vorige week, en wel: Maandag- en Donderdagavond voor Junioren. Dinsdag- en Vrijdagavond voor sinoren. We hopen dat zooveel mogelijk door al len aan deze training wordt deelgenomen. Zondag a.s. om half drie Meerburg I 5.D.C. I voor de Promotiecompetitie le klasse. a A t h 1 e t i e k. Training Woensdagavond en Zaterdagmiddag. Met het oog op de reeds spoedig te houden wedstrijden re kent het bestuur dat alle atheleten present zullen zijn. Voor de zooveelste maal worden alle voetballers aangespoord ook de athletiek te gaan beoefenen. Hierdoor wordt niet bedoeld dat zij ook aan wedstrijden móe ten deelnemen, maar het is voor de voet- bailers, speciaal wat betreft het uithou dingsvermogen en de 9printcapaciteiten, van onnoemelijke waardea dat zij deze bij uitstek nuttige tak van sport, metterdaad beoefenen. Tevens deelen wij mede, dat de abusie velijk vastgestelde wedstrijden van Vitesse t© Zaandam op 12 Juni a.s. uitgesteld zijn tot 6 Augustus 1932. De eerste wedstrijden die nu gehouden zijn die van A.C.E. en wel op 19 Juni a.s. De contributie voor de afd. Athletiek afzonderlijk bedraagt 0.10 per week. Gymnastiek. De jongens-junioren worden aangemaand morgenavond op de lessen te komen resp. van 67 uur hand ballen en van 78 uur gymnastiek. R. K. Athl. en Sportver. „Rood-Wit". Voetbal. De tweede dag in Rijswijk is wederom naar wensch verloopen. Onze kleine junioren die zwaar gehan dicapt uitkwamen, speelden een uitsteken den wedstrijd tegen Oliveo II. Met enthou siasme hebben zij tot de laatste seconde gestereden en met een kleine nederlaag keerden zij huis waart (32). Onze jongens kwamen hierdoor in het bezit van den 2den prijs. Proficiat!. Tegen Oliveo I speelde het eerste junio- renij-elftal in kampioensvorm, met niet minder dan 60 kraakten zij de club uit Pijnacker. Door deze overwinning plaatsten zij zich in de finale. Ook het eerste liet zich niet onbetuigd, met e>en 82-nederlaag stuurde men Wil helmus naar Voorburg. De geheele wedstrijd stond in het teeken van tempo. We vertrouwen dat onze Boys in de fi nale deze lijfspreuk eveneens voor oogen zullen houden! Athletiek. Donderdagavond 7 uur training op de Maaldrift. Aanmelden nieu we leden bij G. Molkenboer Jr., Morschweg 6, Telef. 140. R.-K. Ath.ver. „De Bataven". Om zeer gemotiveerde redenen kunnen „De Bataven" hedenavond nog niet buiten trainen. Maar alle atheleten worden he denavond voor het laatst verwacht in het gyma-lokaal Pieterskerkhof. Gezien de belangrijke mededeeling voor de jaarvergadering welke a.s. Donderdag avond gehouden wordt, wordt een ieder he denavond verwacht. Houdt in ieder geval a.s. Donderdag avond vrij voor het bezoeken van deze ver gadering. Jongens het is je eigen belang om aanwezig te zijn. Sportvereeniging „Jeanne d'Arc". Den heeren en jongensaspiranten wordt bekend gemaakt, dat hun lesuren een kwartier later aanvangen en dus als volgt: Groep A van halfzes to half zeven, groep B. van half zeven tot half acht, groep C. van halfacht tot kwartier voor negen en de heeren van kwartier voor negen tot half I elf. I Dan heeft het bestuur besloten een korf balclub op te richten; leden en nieuwe le den kunnen zich opgaven aan het bestuur en 's avonds a-an de les. Bij genoeg deel name zal er met athletiek worden begon nen, terwijl de andere maand zal inge schreven worden voor den 40 K.M.-marsch der L. P. S. V. NIEUWE WERELDRECORD 30 K.M. Jose Rivas heeft in een wedstrijd te Buenos-Aires een nieuwe wereldrecord ge vestigd over 30 K.M. Hij liep dezen af stand in een tijd van 1 uur 40 minuten 57.6 sec. Het wereldrecord stond tot nu toe op naam van Sipilae van Finland met een tijd van 1 uur 43 min. 7.8 sec. Juan Zabala (ArgenFinië) liep echter in October 1931 dezen afstand in Weenen in een tijd van 1 uur 42 min. 31.2 sec., een tijd, die to nu toe nog niet erkend is ge worden. TWEE NEDERLANDSCHE EN EEN U. P. A. B.-REC0RD VERBETERD. Op het U.V.Y.-terrein te Utrecht von den gisteren de jaarlijksche door den U. P. A. B. georganiseerde nationale dames- en juniores-wedstrijden plaats. Voor deze wed strijden bestond van de zijde van de deel nemers en deelneemsters groote belang stelling, van de zijde van het publiek was deze echter matig. De prestaties waren zeer goed te noe men en vertoonden bij andere jaren over de geheele linie een vooruitgang. Tijdens deze wedstrijden werden niet minder dan drie records verbeterd en wel twee Neder- landsche en een U. P. A. B.-record. Mej. Munnikes van A.D.A. (Amsterdam) verbeterde haar eigen Ned. record kogel- stooten en bracht dit van 10.165 op 10.33 M. Mej. C. Pels van A. D. A. (Amsterdam) vestigde een nieuw Ned. record discuswer pen, door de op haar naam staande presta tie van 33.86 M. to brengen op 36.28 M. Voorts slaagde mej. van Aalten van T. O. V. uit Zeist er nog in het U. P. A. B.- record spaarwrpen te verbeteren en te brengen op 30.22 M. Onze candidaten voor uitzending naar de O. S. in Los Angelos, de dames Schuur man en Gisolf, die ook aan de wedstrijden deelnamen, slaagden er zonder veel moeite in haar nummer te winnen. PAARDENSPORT RENNEN EN DRAVERIJEN OP DUINDIGT. De gisteren op Dindigt gehouden Ren nen en Draverijen hadden het volgend re sultaat: Dominoprijs (Prijzendraverij 4de klasse 1750 M.): 1. Weidlooper, eig. R. F. Sormani. 2. Vaandrager, eig. M. Brunt. Dianaprijs (Ren op de vlakke baan 1350 M.): 1. Mercedes, eig. W. Jochems. 2. Mael strom, eig. H. v. d. Pol. Dalilaprijs (Prijzendraverij lsto klasse 2030 M.): 1. Postduifje G., eigen. Jac. v. d. Graaf, 2. Diamant Bleu, eig. C. F. Ock- horst. Danteprijs (Prijzendraverij 2de en 3do klasse 2010 M.): 1. Tijloopen, eig. C. P. v. d. Kroft. 2. Saffier, eig. P. Kramer. Double Chanceprijs (Ren op de vlakke baan 2100 M.): 1. Marialva, eig. R. L. Por- tocarrero. 2. Paddy's Darling, eig. A. M. van Oss. Vierde Heerrijdcrsprijs (1ste klasse 2010 M.): 1. Robert E. Lee, eig. Stal Birkhoven, 2. Clyde, eig. Joh. v. d. Stad. SCHAKEN. PROMOTIEWEDSTRIJDEN LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. De Leidsche club wint van Hilversum met 6H—3K. JJ. Zaterdag werd in het Hotel „De Roode Leeuw" aan het Damrak te Am sterdam (het vereenigingslokaal van het Vereenigd Amsterdamsch Schaakgenoot schap) bovengenoemde wedstrijd gespeeld. De Leid en aars kwamen wederom met de zelfde ploeg, hadden geen meevallers, zooals in den vorigen wedstrijd tegen Kralingen, dooh wonnen niettemin met nog grootore cijfers. De volledige uitslag luidt: 1. G. Bosscha (L.)N. M. Boek drukker 10 2. W. DemmendalP, Smit 01 3. W. H. BosschaA. M. Hazevoet YïY 4. P. L. J. Rassers—A. C. van W'a- geningen 01 5. M. M. SegaarW. R. G. Zahn 10 6. J. M. VoldersC. M. de Graaf 10 7. M. Bloem—H. de Jong 10 8. A. L. de Wolf-J. W. J. M. de Jong 10 9. Ir.J. WestraP. de Ruiter 01 10. S. P. OuwerkerkH. M. Spit 10 Totaal.... 6K—3yt A.s. Zaterdag of Zondag moet wederom gespeeld worden, maar tegen welke club is nog niet bekend. Het schijnt, dat „Het Oosten" nog niet definitief kampioen van den Amsterdamschen Schaakbond is, maar dat ook „Max Euwe" een andere club te Amsterdam nog aanspraken heeft. Een van de beide clubs moet dus spelen tegen het Haarlemsoh Schaakgezelschap en de winnaar weer tegen L. S. G. Daar na treedt de schaakclub „Maunton" de Groningers als mededingers op. Om het kampioenschap van Leiden en Omstreken. In de 4e ronde won P. L. J. Rassers van W. H. Bosscha. Ook de afgebroken partij tusschen deze beide spelers werd door Rassers gewonnen. De partij tusschen G. Bosscha en W. Snieder is afgebroken, waarschijnlijk in gewonnen stand voor eerstgenoemde. Rassers heeft thans de beste kansen, om het kampioenschap te behalen. WIELRENNEN VAN DE ROTTERDAMSCHE BAAN Vreeswijk wint het sprintnummer Gistermiddag waren op de Rotterdamscbe wielerbaan wedstrijden georganiseerd, waar aan een sprintwedstrijd voor amateurs en on- afhankelijken alsmede een strijd tusschen stayers achter motoren over in totaal 90 K.M.. in drie manches, de hoofdschotel vormden. In den sprintwedstrijd behaalde Vreeswijk de eerepalm, terwijl ook v. d. Heuvel weer van goede sprintkwaliteiten blijk gaf. De finale van den sprintwedstrijd moest tweemaal be gonnen worden, omdat Vreeswijk den eersten keer kwam te vallen. Hoewel Vreeswijk een flinke schaafwond aan een van zijn armen op liep, belette dit hem niet den strijd in fraaie stijl te winnen. De uitslagen luiden als volgt: Sprintwedstrijd voor amateurs en onafhan- kelijken over drie ronden, te rijden in series. De le en 2e aankomende worden in de halve beslissing geplaatst: le serie: 1. N. Vreeswijk, 2. W. Krens; 2e serie 1 Wildschut, 2 Raaymakers; 3e serie 1 C. de Vos, 2 N. Krens; 4e serie 1 R. de Leur, 2 P. Suiker; 5e serie 1 B. de Bont, 2 Meynders; 6e serie 1 Matena, 2 Crooimans; 7e serie 1 v. d.Heuvel, 2 Alkemade. le halve beslissing tusschen Vreeswijk, Raaymakers, Meynders, geplaatst Vreeswijk. 2e halve beslissing tusschen Wildschut, de Bont, W. Krens en v. d. Heuvel, geplaatst v. d. Heuvel. 3e halve beslissing tusschen de Vos, Matena, N. Krens en Alkemade, geplaatst Matena. 4e halve beslissing tusschen de Leur, Sui ker en Crooimans, geplaatst Crooimans. Beslissing: 1 Vreeswijk; 2 v. d. Heuvel; 3. Crooimans; 4. Matena. Wedstrijd over 5 K.M. (20 ronden) voor nieuwelingen: 1 Gillet, 2 Mosterd, 3 v. d. Berg Wedstrijd achter motoren te rijden in drie ritten: le rit 1 v. d. Wulp (Slesker) in 24 min. 8 sec.; 2 J. Lorrié (Ceuremans) op 15 M.; 3 Boussaart (v. d. Bosch) op 4 ronden en 155 M.; 4 P, Goossens (N. Deutz) op 5 ronden *en 170 M. Tweede rit: 1. J. Lorrié in 30 min.; 2 Bous saart op 20 ronden; 3 v. d. Wulp op 23 ron den; 4 P. Goossens op 25 ronden. Derde rit: 1 P. Goossens in 36 min. 15 sec., 2. Lorrié op 125 M.; 3 Boussaart op 1 ronde en 125 M., 4 v. d. Wulp op 23 ronden. Totaal 1 Lorrié 5 p.; 2 Boussaart 8 pt.( 3 v. d. Wulp 8 pt., 4 Goossens 9 pt. Leidsche Ren- en Toartstenoer. „Swiff Onder aanvoering van den heer W. Graaf- mans gingen de Leidsche Swiftleden bij hun Noordwijksche clubvrienden een sprintwed strijd rijden. Hoewel Leiden ook niet sterk was vertegenwoordigd ging het bij de Noord- wijkers hetzelfde. De wedstrijd, die gereden werd in series, herkansing en finale, gaf als uitslag: le serie: 1. W. Kanbier; 2. Th. de Roode; 2e serie: 1. J. Riethoven, 2. A. van Egmond, 3. 1. Chr. de Vonk, 2e J. Stafleu (b.m.) De herkansing tus schen de tweede geplaatsten werd gewonnen door Th. de Roode, De finale werd op een zeer tactische manier door W. Kanbier gewonnen en waarbij J. Riet hoven zich 2e plaatste, Th. de Roode 3e en Chr. Vink 4e. Na afloop werd er naar het clublokaal te- 1 ruggereden, waar de prijsuitreiking plaats had. POSTDUIVEN „De Trekvogel" (Leiden). Wedvlucht vanaf Coinpiëgne (Fran krijk afstand 346 K.M.: De duiven werden in vrijheid gestel om 10 uur 30 min. De uitslag was als volgt: J. Se lier, 1—2—3—10—1^—13. J. J. Mul der 3; H. Wallaard, 457: J. Neute boom 6; C. v. Roode, 8911. De eerste duif werd geconstateerd te 3717. De laatste om 4377. „Leidsche Postduivenclub". Uitslag Noyon, duiven los 8.25. 110 26 C. Bosman, 2—311—17 J. Vliegent- 'hart, 418 D. Gaykema, 5142021 J. Bakhorst, 613 N. Bemelman, 7819 A. Krol, 916 T. Vlieland, 12 J. v. d. Berg, 15 Th. Werter, 22-^24 Th. de Haas, 23 Dr. V. Leesberg, 25 B. Langezaal. Eerste duif geconstateerd 105928, laatste 12- 25—57. „De Gevleugelde Vrienden" (Wassenaar). Zondag hield de postduivenvereenï- ging „De Gevleugelde Vrienden" een wed vlucht met oude duiven vanuit Compiègne (Fr.) Afstand 323.501 K.M. De duiven wer den in vrijheid gesteld te 10.30 uur met Z.- iW.-wind. De eerste vogel bereikte het hok te 3.04.10 uur, de twaalfde prijs winnende vogel te 3.36.09 uur. De uitslag was: 1, 7, 10 en 12 C. Versteeg Jr. 2, 8, 9 en 11 J. P. Bredrode, 3. H. Ouds hoorn, 4 en 5 K. Scheffer, 6. K. I. Waas dorp. ONDERHOUD MET PICCARD. Ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag van zijn tocht naar de stratos feer heeft prof. Piccard een onderhoud toegestaan aan een vertegenwoordiger van het Belgisch Telegraaf-agentsohap. De professor toonde er zich verbaasd over, dat seder 27 Mei 1930 nog geen en kele andere geleerde of luchtvaarder heeft besloten een opstijging naar de hoo- gere aether-sferen te ondernemen. Hij verklaarde, dat zijn boek over den vori gen tocht thans in druk is en dat de defi nitieve wetenschappelijke resultaten van zijn studies dus weldra zullen verschijnen. Nu dit werk voltooid is, kan prof. Pic card zich geheel wijden aan de voorbe reiding van de tweede opstijging. Deze zal plaats hebben in den loop van Juni of Juli, naar gelang van de atmosferische omstandigheden. Piccard zal weer de leiding op zich ne men, en zooals reeds gemeld, vergezeld worden door Max Cosyns. De plaats waar de ballon zal opstijgen is nog niet defini tief vastgesteld. Maandag gaat hij naar Zurich om te onderzoeken, welke moge lijkheden het vliegveld van Dubendorf hem biedt. Deze vlieghaven is omringd door heuveh en de windsnelheid is er veel minder dan op andere plaatsen, waardoor misschien een opstijging in den morgen mogelijk wordt, in plaats van onmiddelijk bij het aanbreken van den dageraad. Ook van Augsburg is niet geheel afgezien daar de ballonfabriek aldaar weer in wer king zal worden gesteld. Professor Piccard rekent er op, dat de opstijging ditmaal niet zoo lang zal du ren als twee jaar geleden. De tocht zal ten doel hebben de bestudeering der kosmi sche stralen, terwijl men ook de metingen wil completeeren, welke bij de vorige reis zijn verricht. De gondel zal voorzien zijn van een lioht kortegolf-toestel, waardoor korte berichten in Morse-teekens, kunnen worden uitgezonden. De golflengte is nog niet vastgesteld, daar op dit punt nog proeven worden genomen, doch zij zal in elk geval liggen tusschen de 40 en 80 Me- ter. De uitzendingen zullen zooveel mogelijk op vaste tijdstippen geschieden, doch het voornaamste doel van het apparaat is de plaats aan te geven waar de ballon zal dalen, in geval deze weer plaats heeft in de bergen, zooals bij den eersten tocht. „Ik kan nog niet met u afspreken", zoo besloot prof. Piccard het interview, „waar ik U na mijn tocht iets zal kunnen vertellen over mijn ervaringen, maar de journalisten zullen mij daar wel weten te vinden." OM EEN PRIJS VAN 75 MILLE. Browne waagt den sprong SeattleTokio De New Yorksche vlieger Nat Browne is gisterochtend 5 uur 20 (plaatsel. tijd) te Seattle opgestegen voor een tocht naar Tokio over den Stillen Oceaan; indien hij slaagt, krijgt hij een prijs van 75.000. Verscheiden duizenden toeschouwers zagen Browne's vuurrooden eendelcker zich moeizaam van den grond verheffen; slechts door 100 gallons benzine over boord te werpen slaagde de vlieger erin, de gewensehte hoogte te bereiken. Des kundigen maakten zich ietwat bezorgd, toen zij dit zagen, want zij vreesdon, dat hij wellicht, niet genoeg benzine aan boord van het vliegtuig had overgehouden. Browne was van plan de gewone route der mailbooten te volgen. Het laatst werd hij door een stoomschip gzien boven Puget Sound. Borwne heeft in Februari een non-stop- vluoht beproefd van Maine naar Buenos Aires, doch hij stortte reeds bij Boston neer.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6