SPORT.» 5PEL X) Nederland T s jecho-Slowakije MAANDAG 30 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Haandag if415® Bijvoegsel Een gelijk spel ware betere verhouding 1—2 GEEN ONVERDIENSTELIJK RESULTAAT. Het Oranje-amateurisme niet opgewassen tegen het professionalisme. Zoo is het internationaal programma gisteren dan ten einde gekomen met den wedstrijd tegen de Tsjechische profes sionals. De voetbalenthousiasten hebben gedurende het afgeloopen voetbalseizoen wel kunnen genieten, ook al heeft het programma in zijn geheel niet dat eind resultaat geschonken, dat we er met eenige gegronde hoop van hadden ver wacht. Daarmede willen we niet zeggen, dat de Nederlandsche ploeg er, ook na de voortdurende en intense training, zou wezen. Allerminst, want geen enkele training, ook niet der profs zelf, is in staat een immer winnend elftal samen te 'brengen. Dat hangt trouwens tevens af v-^n het spel der tegenpartij en als zoo danig mogen we ook dezen wedstrijd weer als een goede oefening voor het Oranje-elftal beschouwen, want er blijft toch altijd maar nog veel te leeren. Dat heeft dit spel der Tsjechische proffen wel duidelijk doen zien, waarmede we hun echter allerminst het brevet van volmaaktheid in hun spel willen geven. Immers, ook van hen kunnen we gevoe gelijk zeggen, dat zij hebben gespeeld zooals hun tegenpartij hen wilde laten spelen en dat is opzichzelf reeds een goede belooning voor onze Oranjeploeg. De wedstrijd. De belangstelling voor den wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije was niet gering. Natuurlijk geen aantal toeschouwers en afgewezen toeschouwers als bij een Ne derlandBelgië-wedstrijd, maar toch, ge zien het vergevorderde seizoen, een zeer bevredigende belangstelling. Er was één vak op de overdekte tribune geheel leeg en dat gaf een groote gaping in het overigens uitverkochte stadion. Het weer was zomersoh, heerlijk om een wedstrijd te volgen, maar voor de spelers nu juist niet de ware wedstrijd- temperatuur brengend. Het Stadion lag als overgoten in zonnebrand en heb zon netje, dat zoo heel het voorjaar op zich had laten wachten, vergoedde nu veel van het maar al te langdurige gemis. Toch mogen we niet zeggen, dat de temperatuur van invloed is geweest op het vertoonde spel, al is het mogelijk, dat minder warmte meer enthousiasme te zien zou hebben gegeven. De gasten telden een invaller voor den oorspronkelijken invaller-linksbuiten. Zoo was dus Sokolar vervangen door Sipera en de voorhoede bestond nu uit drie Slavia-spelers en twee van Sparta; voorts waren de midhalf en de keeper van Sla- via, de beide backs en de rechtshalf van Sparta, en de linkshalf tenslotte van Te- plitz. De opstelling was als volgt: Nederl and. Van der Meulen Weber Van Bun J. Paauwe Anderiessen Van Heel Wels Bonsema Lagendaal Volkers v. Nellen Scheidsrechter: Bauwens (Duitschland) Sipera Silny Nejedly Swoboda Junek Krcil Cambal Xostalek Otroky Burger Planicka Tsjech o-S 1 o w a k ij e. De entree der beide elftallen verboon- de hetzelfde beeld als immer. Volkslie deren, fotografen, gejuich van de tribu nes en wat goal'kicken voor den offi- cicelen aanvang. Dr. Bauwens heeft de leiding en we mogen verwachten, dat dit veilig aan 'hem toevertrouwd werd. De gasten winnen den toss en Lagen daal brengt dus den bal aan het rollen. De wind stond dwars over het veld, de zon was iets in het nadeel der Hollan ders. 't Is reeds ruim over half drie, als onder gejuich der toeschouwers wordt begonnen; de Tsjechen zitten er dade lijk goed op, maar tot een goeden aan val komt het niet. Beter doen de Hol landers het. Als van Heel goed aangeeft aan van Nellen, plaatst deze niet erg zuiver naar Lagendaal, maar de Botter- dammer weet het leer mooi vrij te ma ken en schiet in, doch de keeper stopt vallende. Even later komt Lagendaal reeds weer terug en Planicka moet den Het Nederlandsch elftal heeft gisteren in het Amsterdamsche Stadion den vijfden en laatsten wedstrijd van het internationaal programma verloren. De rust ging in met gelijken stand (11), na dat debutant Bonsema aan Oranje de leiding had gegeven. In de tweede helft scoorden de Tjsechen nog eenmaal, waartegenover de onzen niets stelden. bal uit een hoek grabbelen, maar daar mede bewees hij tevens, dat hij uit het goede hout gesneden en voor geen klein geruchtje vervaard was. Hierna volgen kort achter el kaar twee aan vallen der gas ten, waaraan van der Meu len door tijdig uitloopen een einde maakt. De Hollanders zitten er in- tusscben ook aardig op. Bonsema en Wels, die al spoedig aan el kaar vertrouwd WELS schijnen te zijn, zetten een keurigen aan val op. Daaruit plaatst Wek1 keurig voor doel, waar van Nellen voor de voeten van Burger springt en den bal inkopt, maar juist in de handen van den goed opgestelden Planicka. Volkers verknoeit dan een mooi kans je, daar een te harden voorzet te geven inplaats van een pass aan Lagendaal. Van Heel en van Nellen forceeren een corner via Burger. Lagendaal kopt hier uit keurig in, maar Planicka tipt het leer weer over. Deze eindigt met een vrijen trap voor de gasten, waaruit Ne jedly een aanval opzet, besloten met een keurig schot, dat door van der Meulen vallende gestopt wordt. In de middenlinie zijn het Paauwe en van Heel, die telkens weer opvallen door hun uiterst productief werk. Meer dan Anderiessen zijn zij dezen middag in vorm. Vooral van Heel sjouwt enorm, en wat we den laatsten tijd heelemaal niet van hem zagen, hij bepaalt zich niet alleen tot zijn eigen helft, doch vult ook Anderiessen waar mogelijk aan. Van Run brengt de Hollandsche voet- balsohare dan eenige oogenblikken in vertwijfeling, als hij geheel tegen zijn goede gewoonte in, enkele malen zeer onvast in zijn trappen is en de bal een heel verkeerden kant uitgaat. Gelukkig blijkt het slechts van voorbijgaanden aard te zijn, want later op den middag heeft de Eindhovenaar ons van derge lijke capriolen verstoken gelaten, geluk kig. Toch kregen de gasten door hem de eerste goede kans om de leiding te ne men. Junek toch wist tot kort voor het doel op te dringen bij een door van Run gemisten bal en het schot, dat hij loste, kwam van dor Meulen zoo onverwacht voor do oogen, dat hij den bal niet vol doende verwerken kon, maar daarna werd het leer gelukkig overgeschoten. Bonsema geeft Oranje de leiding. De Hollanders blijven zichzelf. Zij doen niets voor hun tegenstanders onder en beantwoorden eiken aanval met een ge- lijkwaardigen tegenaanval, waaruit ten slotte het eerste doelpunt komt. Bij een goeden aanval der Oranje voorhoede loste Volkers een vrij hard schot, doch de bal kwam tegen een der gasten aan en bleef steken op ongeveer vijf meter voor doel. Bonspma had het in de gaten, snelde toe, dribbelde een paar pas, terwijl de keeper uitliep en zich op het leer stortte doch de Gronin ger passeerde hem heel handig en schoot in het leege doel (10). Er was toen nog slechts ruim een kwartier gespeeld. Groot was natuurlijk het gejuich der tienduizenden en het was nog niet tot bedaren gekomen toen alweer werd afgetrapt. De gasten pakken daarop even feller aan. De voorhoede wordt telkenmale aan het werk gezet, niet in het minst door den keurig spe lenden midhalf Cambal. Er ontstaat eenig overwicht bij de Tsjechen en de Hollanders moeten alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen, maar dit gelukt niet. De gelijkmaker uit een keurig doelpunt. Immers, slechts een viertal minuten na het eerste doelpunt weet de links binnen Silny uit een van de toen vinnige aanvallen ineens prachtig een voorzet van rechts te benutten en keurig on houdbaar den gelijkmaker in de touwen te jagen (11). Dan zijn de partijen weer in even wicht gekomen en ontstaat er een korte* periode van kalmte, als ware het, dat men op adem wil komen. De Tsjechen spannen zich niet al te zeer in, waartoe hun zwaar positiespel hen wel heel gemakkelijk in staat stelt. Geen der spelers loopt meer dan noodig is; de bal gaaat van voet tot voet en in een ommezien is hij van de verdediging in den aan val, zonder dat soms een der spelers enkele passen .geloo- pen heeft. Dat vermoeit het spel der Hollanders zicht baar en gelukkig was van der Meulen toen de man, die een groote inzinking voor kwam. Er ontstonden hiaten tusschen voorhoede en mid denlinie. Er was geen Adam, die 't verband zoo sterk in stand hield als we de laat ste wedstrijden gewend waren Bonsema zoowel ale Volkers speelden te veel in de voorhoede, de middenlinie had handen vol werk om de verdediging te helpen en zoo geleek het eenige oogen blikken, dat het- een fiasco zou worden. Maar van der Meulen was er ook nog." Hij stond pal bij eiken aanval, hoe ge vaarlijk en goed opgezet die ook mocht zijn. Na ge- DE VOETBALWEDSTRIJD HOLLAXD-TSJECHO SLOWAKIJE eindigde een 21 overwinning voor Tsjecho Slowakije. Van der Meulen in actie. vaarlijken Hol- landschen aan val, waarbij Burger niet anders weet te doen dan bij na in eigen doel te kop pen, komen de Tsjechen fanatiek op zetten. Van d. Meulen loopt echter uit, als hij het gevaar v. d. MEULEN ziet aankomen hij onderschept de voorzetten, hij vangt en grijpt met zijn lange armen, dat het een lust is. Nog geeft hij zich niet go- wonnen en inderdaad het gelukt tot de rust stand te houden. Zelfs krijgt dc Hollandsche voorhoede nog een kans om opnieuw de leiding te nemen, als Wels een mooien voorzet geeft en de uitgeloo- pen Planicka het leer wegetompt, om Volkers een goede kans te geven, maar., deze schiet over het verlaten doeL De tweede helft. We zijn er niet zoo geheel zeker van, dat de Hollanders in de tweede helft eenzelfde figuur zullen slaan als in de eerste helft. De Oranjemannen blijkbaar zelf ook niet. Zij komen moe en loom in het veld terug om den strijd te hervat ten. Er heerscht vrij weinig enthousaisme in het veld zoomin als daaromheen en de eerste twintig minuten gaan zonder veel opwinding voorbij, niet echter zon der dat nu het eene dan het andere doel onder schot is genomen. Het Hollandsche is het eerst aan de beurt en van der Meulen bezorgt ons een benauwd oogenblikje, als hij is uitgeloo- pen, maarSwoboda schiet naast het leege doel! Inderdaad ook de proffen kunnen missen. Dat is dezen middag trouwen meer dan ééns afdoende geble ken. Op den keper beschouwd heeft de Oranje-voorhoede zeker zoo goed gescho ten als die der Tsjechen en ware de kee per der gasten niet in zoo buitengewonen vorm geweest, we zouden hebben gewon nen. Kort achter elkaar lossen Volkers en van Nellen twee felle schoten, de eerste in den linkerbenedenhoek, de laatste in den rechterbovenhoek en de keeper haalt den bal weg! Dit doet het enthousiasme van het publiek een weinig aanwakkeren, maar het is spoedig weer gedaan. De Tsjechen blijven hun kort positie spel doorvoeren, om zoo nu en dan eens te verrassen door een langen pass naar de vleugels, zoodat de kanthalfs steeds op hun hoede moeten zijn. Van Lagen- f-1,1 daal gaat de zen middag weer weinig initiatief uit. Zijn spel ia te doorzichtig en de beide backs Burger vooral spelen, of ze hem reeds lang kennen. Zij geven hem nagenoeg geen kans zijn ge wone spel te ontplooien- en, LAGENDAAL krijgt hij al eens een gelegenheid, dan zijn ze toch weer zoo spoedig in zijn na bijheid en zitten ze hem weer zoodanig op zijn huid, dat het gevaar al spoedig weer is afgewend. Zwaar spelen kunnen deze profs zeer zeker. Lagendaal en Bonsema ondervonden dit maar al te zeer. Trucjes en ongeziene trucjes vooral voerden dikwerf den toon boven spel en dat droeg er toe bij, dat de Oranje mannen niet meer tot hun gewone krachts-uiting kwamen. Dat wil echter geenszins zeggen, dat zij zich gewonnen gaven. Integendeel. De cijfers wijzen dit trouwens wel heel duidelijk uit. Het Oranje-enbhousiasme wilde in geen enkel opzicht onderdoen voor do techniek dezer voetbalprofs en de wijze, waarop Weber vooral, maar in de tweode helft ook van Run, den Tsjechischen aanval weerston den was in een woord keurig. Dan nemen de gasten de leiding. En wanneer we ons zeiven wijs maken, dat onze jongens het zoo best kunnen uithouden, komt onverwacht de beslis sing van den wedstrijd, als Nejedly na twintig minuten een voorzet van den rechtsbuiten weet te benutten en langs den inmiddels uitgeloopen Hollandschen doelman plaatst (12). Dat doet het enthousiasme weer een beetje oplaaien, de Hollanders zetten de tanden nog eens op elkaar, maar dan beantwoorden de gasten dezen ommekeer over het algemeen wat te fel en enkele vrije trappen zijn er het onvermijdelijk gevolg van. Wels weet eenige hiervan zoo goed mogelijk te benutten, maar tot doelpunten komt het niet. Dan missen de Tsjechen enkele vrij gemakkelijke kansen door naast of over schieten. Plotseling volgt een belegering van het doel der profs, met als gevolg een ware bekogeling, ,maar steeds is er een been, die den bal weet te keeren, totdat Anderiessen aan alle onzekerheid een einde maakt door keihard over te schie ten. Lagendaal krijgt nog een kans, maar de keeper grijpt rdsoluut in. Dadelijk is de bal weer aan den anderen kant, waar do rechtsbuiten hard inschiet maar v. d. Meulen stopt *het leer mot één hand. Een mooie kans gaat voor de Hollan ders verloren, als de aanval op het doel der gasten afstormt en een der backs den bal met de hand wegslaat, een on hebbelijke gewoonte, die zeker ook door de midhalfs viermaal voorkwam. Lagendaal kwam daarop steeds meer in actie. Als Wels eens keurig inschiet en de bal van onder do lat in het veld terugspringt, kopt Lagendaal keurig in, maar Planicka tipt het leder juist cor ner. Even later wordt de lange Rotter dammer zelfs gevloerd en moet er een oogenblik gestopt worden. Golukkig is er niets erg gebeurd. .Do laatste minuten worden wel onder groote spanning ge speeld, maar verandering in den e t and komt er niet meer. Hoe er gespeeld is. Zooals we in den aanhef van ons ver slag reeds hebben gezegd, is het resul taat van dezen wedetrijd voor de Hol landers zeker niet onverdienstelijk. Een 21 tegen prof-voetballers is opzichzelf al niet slecht, maar het vertoonde spel geeft bovendien geen reden tot klagen. 't Moge echter niet ontkend worden, dat de techniek bij de gasten hooger stond dan bij de onzen. Hoe kan het ook anders. Toch, hoe hoog die techniek dan ook moge staan, de Tsjechen kregen toch niet voldoende gelegenheid om hun spel op gewone wijze te ontplooien en dat alleen reeds teekent voldoende welke kracht er ook van het Oranje-team uit ging. De spelers afzonderlijk te bespreken ie niet gemakkelijk. Van der Meulen heeft ongetwijfeld zijn elftal voor een grootcre nederlaag be hoed. Het backstel was, na een minder vast begin van v. Run, zeer goed en voor al We-ber dient genoemd. In de mid denlinie viel Anderiessen weinig op. Be- tor waren Van Heel en Paau we. Van Heel hoede zich echter voor te forsch spel, dat zijn ove rigens fraai technisch spel ontsiert. WEBER In de voorhoede mogen we, beginnen de met den debutant Bonsema, dezen als een goede aanwinst beschouwen, zon der dat hij ons natuurlijk Adam kan doen vergeten. Hij is een goed doorzet ter, maar hij vergeet veelal zijn steunen de taak in do middenlinie. Aan ditzelfde euvel gaat ook Volkers mank, terwijl hij bovendien te weinig met van Nellen re kening hield. Van Nellen en Lagendaal speelden niet onverdienstelijk, terwijl Wels ons nog de beste toescheen, hoewel hij somtijds wel wat te weinig te doen kreeg. Tenslotte moeten we van het Holland sche spel zeggen, dat hot te weinig open werd gehouden. Daardoor kregen de Tsjechen steeds weer gelegenheid in te grijpen. Snel, open spel had ongetwijfeld wel tot meer succes geleid. De Tsjechen vormden een homogeen, technisch goed spelend elftal, waarin al leen goede schutters ontbraken. Mot de mooie kansen die verschillende spelers gehad hebben zouden andere voetballers heel wat meer bereikt hebben. In de middenlinie blonk Cambal uit. Hij was wellicht de boste speler van het veld. Beide backs waren resoluut in hun optreden en trapvast. Zij brachten La gendaal meermalen tot wanhoop. Keeper Planicka deed keurig werk en hoeft menigen aanval onschadelijk ge maakt. Van der Meulen was evenwel niet slechter dan hij. Scheidsrechter Bauwens leidde correct en prettig.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5