23ste Jaargang MAANDAG 30 MEI 1932 No. 7213 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ONTWAPENINGS-CONFERENTIE TE GENÈVE. BINNENLAND Botsing van twee montagetreinen S)e£cididie6oti^cmlJ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. IS ER NOG AAN SUCCES TE DENKEN? Hebben de pessimisten gelijk, die thans reeds spreken over een crisis der ontwape ningsconferentie! Ik voor mij geloof, dat we ons bevinden tusschen normaal verloop en crisis, dit wil zeggen, dat de conferentie evengoed uit de crisis tot normaal verloop kan komen als in een volslagen crisis ver vallen. Eén ding is zeker: in het slakken- tempo van nu kan de conferentie niet ver der gaan. Reeds zijn eenige gedelegeerden uit de Britsche dominions moedeloos heen gegaan. Ze hebben overal verteld, dat ze aan een succes der conferentie niet meer ge- looven en niet meer terug zullen komen. Het wordt al warm in Genève en spoedig zal het er heet zijn. In Juli zou trouwens een zomer-vacantie plaats hebben en de bange vraag wordt al gesteld, of vele rijken buiten Europa na die vacantie nog kost bare delegaties naar Genève zullen zenden, wanneer men tenminste bij ..de verdaging tot 'n grondslag is gekomen voor de hoofd kwesties der conferentie. Hoe is het zoover gekomen Eind April blies een frissche wind in de slappe zeilen. De Amerikaansche delegatie deed het gezonde en juiste voorstel der kwalitatieve ontwapening, d.i. het aange ven van bijzonder sterke aanvalswapenen, die voor ieder volk dan zouden worden ver boden. Een tegenactie onder Fransche leiding heeft er toen echter toe bijgedragen, om het mandaat der technische commissies niet precies te omschrijven en zoo zijn we in de tegenwoordige onbevredigende situatie ge raakt. De poging, om bij gelegenheid van de aanwezigheid der ministers Stimson, MacDonald en Brünin| klare duidelijke lij nen voor de conferentie op te stellen, mis lukte helaas door het wegblijven van Tar- dieu. Dan kwamen de Fransche verkiezin gen en nu wordt er gefluisterd, dat pas midden Juni een nieuwe Fransche regee ring zal worden gevormd en dat tot dan toe geen gewichtige besluiten zullen worden genomen. Als actieve deelnemer aan de conferentie kom ik helaas tot de conclusie, dat de con ferentie uit eigen kracht niet meer uit het moeras kan komen. De instructies der regee ringen zijn voor eenige delegaties te star en niet elastisch genoeg. Vele buiten-Euro- peesche staten worden ter conferentie* ver tegenwoordigd door hun Parijsche gezanten en zijn er ver vandaan een nieuwe frissche meening te hebben, niet besmet door de Europeesche overlevering. Het gewichtig ste is en blijft echter de bijzondere en eigenaardige gedachtenwereld van Frank rijk. waarvan heden nog niemand zeggen kan, of uit haar in Juni. ontstaan zullen de reaal-politieke besluiten, die voor het sla gen der conferentie absoluut noodzakelijk zijn. Is er nog aan succes te denken! Ik meen van wel, als men zich algemeen kan ver eenigen met de volgende vijf gedachbengan gen. Ten eerste is het noodzakelijk, het pro bleem der kwalitatieve ontwapening niet van zuiver technisch standpunt op te los sen, maar alleen naar de beantwoording der volgende vragenwelke wapenen zullen een staat, die een ander wil aanvallen, ten dienste staan ter overwinning van den zich verdedigenden tegenstander! Het politieke punt van uitgang moet dus het Kellogg- pact blijven en de juiste idee, die Gibson bij 't 'begin der debatten tot grondslag maakte van zijn actie, dat aan de volken de vrees moest worden ontnomen, te wor den aangevallen. Het is duidelijk, dat deze idee niet beperkt mag worden tot zware landkanonnen, gasoorlog en tanks, maar ook tot de zeewapenen, dat zij dus uitgebreid moet worden tot tonnage der groote oor- losgschepen en der onderzeöbooten. Het is dus te hopen, dat de vijf groote zeemogend heden niet tot 1935 (afloopdatum van het pact van Londen) zullen wachten, maar reeds thans op deze conferentie maatrege len zullen treffen, om hun zeebewapening te verminderen. Van 1936 af zou die dan voor de volken gelden. En tenslotte moet ook bij het luchtwapen hfet principe der kwalitatieve ontwapening worden doorge voerd. De tweede gedachte staat- in verband met de kwantitatieve ontwapening. Ook hier staan we gelukkig voor een Amerikaansch initiatief. De Duiteche cijfers zouden voor Alleen Gods barmhartigheid kan ons redden uit dezen grooten nood. Het middel om uit dezen verschrikkelijken nood te raken is aan gegeven door den Paus". Aldus ongeveer de voorzitter van den Partijraad der R.K. Staatspartij op de vergadering van j.l. Za terdag. Vanzelfsprekend is het, dat wij ook met ge spannen belangstelling uitzien naar wat de invloedrijke leiders der wereld-ordening willen en doen, of zij kunnen en willen zijn de instrumenten in Gods Hand....; dat wij hopen op Genève, op de belangrijk-beslissende Ont wapeningsconferentie. Onze lezers zullen het op prijs stellen over deze conferentie de meening te vernemen van een Staatsman, die aan de conferentie deel neemt. de bewapening te land als richtsnoer voor de militaire bewapening dienen, die noodig is voor de binnenlandsche veiligheid der landen. Daarbij zouden dan komen strijd krachten voor de landsverdediging en voor de verdediging van overzeesche gebieden. Ook hier mag men zeggen, dat er maar een minimum van goeden wil noodig is om deze gedachte ter uitvoering te brengen. De derde gedachte gaat over het Fran sche voorstel betreffende het vormen van een internationaal leger. Ik betreur, dat het nog niet mogelijk was om over dit voor stel in de algemeene commissie te onder handelen. De onmogelijkheid van dit voor stel zou dan zijn gebleken. En de Fransche politici hadden zich er dan van kunnen overtuigen, dat niet om redenen van oppo sitie. maar doodgewoon om gebrek aan deelneming hun voorstel in dezen tijd on mogelijk is. Het is te hopen, dat de Franschen dit zullen inzien. Dan zal er een duidelijker en zuiverder atmosfeer ontstaan. De vierde gedachte is vooral voor Duitschland van gewicht, zij betreft het op houden met het discrimineeren van Versail les en het herstel van gelijk recht voor alle staten. De Duitschers wenschen geen op voering der bewapening en ook geen be- wapeningsconcurrentie. Zij wenschen een aanpassing van den algemeenen toestand der Duitschers aan dé conventie, die voor alle staten zal gelden, voor het geval, dat de anderen niet eenvoudig op grond van Versailles ontwapenen. Zij wenschen groo- tere veiligheid door de ontwapening der an deren. Churchill heeft dezer dagen tegen „gelijkheid" gesproken, omdat hij van mee ning is, dat het Fransche leger het beste bolwerk is tegén het bolsjewisme. Hierop va-lt te zeggen, dat Duitschland ook niet absolute cijfergelijkheid met Frankrijk eischt, maar alleen het vervangen van deel V van het Verdrag van Versailles door een internationale overeenkomst, waarin type en methode der wapenen dezelfde zijn, maar waarin de cijfers, alhoewel met een strekking naar latere gelijkmaking, ten gunste van het Fransche leger veel hooger mogen blijven. Het beste bolwerk tegen het bolsjewisme op het continent is een gezond Duitschland, dat tegelijk met de verdedi ging van eigen cultuur en economie de Europeesche beschaving tegen 't bolsjewis me kan beschermen. De vijfde, de slotgedachte, betreft de noodzakelijkheid van een samenkomst der voornaamste staatslieden, die in April mis lukte, in Juni te herhalen met inclusief de Fransche leidende mannen. Het is dui delijk, dat de oplossing van het herstel- probleem zeer nauw samenhangt met de principieele beslissing in het ontwapenings- vraagstuk. Wij moeten krijgen een klaar keerpunt in wereldpolitiek en wereldeco nomie. Iedereen moet toch inzien, dat zon der nieuw vertrouwen de wereldciisis op geen enkel gebied za. kunnen worden over wonnen. Het schijnt, dat pas op net aller laatste oogenblik moge het dan nog niet te laat zijn! princiiv'eele beslissingen zul len worden genomen. Mogen ze geluk bren gen voor vrede en wereld. W0KJXER FREIHERR VOX RHEIXBABEX. (Nadruk verboden). zuiderzee thans afgesloten. TECHNISCHE OVERWINNING. DE TOEKOMST VOL VRAAGTEEKENS. De afsluiting van de Zuiderzee is Zater dagmiddag een feit geworden. Zaterdag is de afsluitdijk gedicht en heeft de Zuiderzee opgehouden te bestaan. Het groote werk is volbracht en na eeuwen is de Noordzoe, welke binnen onze landpalen was gedrongen, teruggeworpen. Als is de toekomst-, ook voor het machtige werk, nog vol vraagteekens, een hulde aan onze kranige ingenieurs is zeker op haar plaats en ten volle verdiend. Zij hebben een schier bovenmenschelijke opdraoht vol bracht. We weten het immers allemaal, zegt het „Vaderl.", waaraan we dit ontlee- nen: De kosten zijn tegengevallen. De land- honger is tot een minimum gedaald, de boer wil hot op de zee gowonnen land voorloopig niet hebben, een typisch visschersbedrijf is vernietigd, de geleerden zijn het over de toekomst van het IJaselmecr niet eens, en de gevoelens van het Nederlandsohe volk bewegen zich tussohen het rooskleurigst optimisme en het zwartgalligst pessimisme. Moge de toekomst den optimist gelijk ge ven! Zaterdag omstreeks één uur in den mid dag waren bij het laatste sluitgat aanwe zig de minister van Waterstaat, mr. Paul Reymer, de heeren dr. H. Colijn en mr. G. Vissering, resp. '.„er en vice-voorzit- ter van den Zuiderzeeraad, dr. ir. H. Wort- mann en ir. M. C. E. Bongaerts, die mede deel uitmaken van het dagelijksch bestuur van den raad, en de beide secretarissen, mr. K. Jansma en mr. W. J. Vogel. Voorts had. een aantal leden van den Zuiderzeeraad gevolg gegeven aan de tot hen gerichte uitnoodiging. Tot het gezelschap behoorden verder o.m. de directeur-generaal der Zuiderzeewer ken, ir. De Block van Kuffeler, ingenieurs en ander personeel. Toen het groote moment was aangebro ken en de voltooiing van den afsluitdijk een feit geworden was, voerden achtereen volgens het woord minister Reymer, oud minister Colijn en ir. De Block van Kuffeler. Dr. ARIëNS-VEREENIGING. De Dr. Ariëns-vereeniging. voor herstel van katholieke alkoholisten in Nederland, houdt een Herdenkings- en Studiebijeen komst op Donderdag 9 Juni a.s. om half twee, te Utrecht in het Gebouw voor Kuns ten en Wetenschappen. Het is thans vijfentwintig jaar geleden, dat het Dr. Ariëns-fonds werd gesticht, dat later tot Dr. Ariëns-vereeniging uitgroeide. Dit feit zal op eenvoudige wijze herdacht worden in deze bijeenkomst, waar de Voor- zit'ter de heer P. Voestermans uit Venlo, een korte beschouwing zal houden in ver band met deze 25 jaar reddingsarbeid, die voor zooveel honderden in het land een réd ding naar ziel en lichaam gebracht heeft. Pater Grollenberg p.P. uit Nijmegen zal daarna spreken over „De Stille Reddings brigade der Dr. Ariëns-vereeniging". Vervolgens zal Dr. C. T. Kortenhorst, Psychiater te Vught, behandelen: „Alkoho- lisme en Erfelijkheid". Deze bijeenkomst is toegankelijk voor al len, die in het werk der Dr. Ariëns-vereeni ging en in de te behandelen onderwerpen belang stellen. In den voormiddag van dezelfde dag, om kwart over 11 komen Afdeelingen en Correspondentschappen in jaarvergadering bijeen, ter afdoening van de jaarlijksche vereenigingszaken. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. buitenland. Rijkskanselier dr. Brflning heeft het ont slag van het kabinet ingediend welk ont slag is aanvaard. (1ste blad). Rede van rijkskanselier Brüning over de werkloosheid. (2de blad). Vliegtuig met geredden van de „Phi- lippar" in Italië verongelukt. (Luchtv., 2de blad). binnenland. De elfde vergadering van den Partijraad der R.-K. Staatspartij (3de blad). Man onder den trein graakt op het sta tion te Haarlem. (Laatste Berichten). Ernstige verkeersongelukken. (Gem. Bcr. 3de blad en Laatste Ber.). omgeving. Nabij Voorschoten zijn twee montage- treinen op elkaar gebotst. Een ge wonde. (1ste blad). Ernstig verkeersongevallen te Wassenaar (lste blad). sport en wedstrijden. Nederland verloor den voetbalkamp te gen de profs van Tsjecho-Slowakije met 21. (2de blad). DE ONTWAPENINGSCONFE RENTIE TE GENEVE Bladz. 1 INFLATIE VAN DEN GUL DEN Blad. 7 en 8 EEN MONTEUR ERNSTIG GEWOND. Nabij station Voorschoten. Hedennacht omstreeks 1 uur heeft op de spoorlijn LeidenDen Haag nabij het sta tion Voorschoten een botsing plaats gehad tusschen twee montage-treinen, waarbij een monteur ernstig is gewond. Voor vernieuwing van de draden van de bovenleiding van den spoorweg ver trokken hedennacht van het station Den Haag twee montage-treinen, ieder bestaan de uit een locomotief en twee werk-wa- gens. De treinen volgden elkaar op een tijdsafstand van 4 a 5 minuten. Montagetrein I stopte op de in de dienstorder aangeduide plaats, nabij blok- post P. B. Het was zwaar mistig, en dat was oorzaak, dat 'de machinist van mon tagetrein II den stilstaanden trein niet bemerkte en er met een flinken gang tegen op botste en een van de twee wagens zwaar beschadigde. Op het achterbalkon van dezen wagen stonden op het oogenblik van de aanrij ding vier monteurs, onder wie een leerling machinist, de heer Boot uit Den Haag, die wegens overcompleet dezen nacht als mon teur dienst deed. Toen de mannen plotse ling de roode lichten van den naderenden locomotief door de nachtelijke nevel za gen opdagen, sprongen er twee langs den uitgang van het balcon af. Voor de twee anderen bestond geen andere uitkomst dan den wagen binnen te vluchten. Door de schok van de botsing werd de monteur Boot tegen de grond gesmakt en brak daarbij een been. De andere monteurs kwamen er goed af. Dat de vier mannon in levensgevaar verkeerden, blijkt wol uit het totaal ineen- gedrukte en versplinterde achterste ge deelte van den wagon. Ook hot voorge deelte, dat tegen den eersten wagen van den tfein gedrongen werd, is zwaar be schadigd. Naar Den Haag werd onmiddellijk om hulp gebold. Do gewonde monteur werd spoedig per extra-trein naar Den Haag vervoerd en daar in het ziekenhuis opge nomen. De ongevallentrein werd vanuit Den Haag gezonden, die de half-versplinterde montage-wagen wat „bijspijkerde", waarop deze met een vaart van 2 A 3 K.M. per uur op een zijspoor kon worden gereden. Vermoedelijk zal do wagen daar worden afgebroken. De locomotief van de aanrijdende trein werd licht beschadigd. Het trein-verkoer ondervond groote ver traging. De treinen moeslen langs opgaand spoor naar Den Haag rijden. Te 9.02 was de belemmering weggeruimd. Naar de schuldvraag wordt een onder zoek ingesteld. (Foto Slcgtenhorst.)

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1