HULPVERLEENING AAN DE MELKVEEHOUDERIJ 23ste Jaargang DONDERDAG 26 MEI 1932 No. 7210 S)e SoiMant DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19-cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poEt f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V In een economisch-bangen tijd In dezen tijd is de bodem rijp, als in geen jaren, voor ontevredenheid. Wie critiseert, fel critiseert vindt onmid dellijk aanhang, hoe ook zijn oritiek zij; en met eenig talent zou hij zelfs partijstichter kunnen worden! En 't is verklaarbaar. 't Is verklaarbaar, omdat zoo veler per soonlijke achteruitgang en nood hen alles zins gemotiveerd ontevreden maakt met den huidigen toestand, waarin zij volkomen terecht heel veel zien, wat anders moest en wat ook anders kon, als alle menschen goed wilden. Al blijft 't waar, dat ook dan zelfs nog de crisis niet teneenenmale zou zijn opgelost en de malaise niet eens klaps zou zijn verdwenen. Die ontevredenheid, zoo verklaarbaar en gemotiveerd, kan echter met één stap over slaan in redelooze en onredelijke verbitte ring, in een mokken en morren, wat de geestestoestand van den klager vergif tigt kan voeren tot daden, die, bij ge- ipis aan kalme bezinning, niets goeds be reiken, niet opbouwen, maar zelfs nog ver der afbreken. De ontevredenheid moet niet verblinden voor de feiten, die als feiten er nu eenmaal zijn en zelfs een onomstootelijke werkelijk heid vormen. Een feit is b.v., dat zeker Nederland de crisis niet kan opheffen of de malaise doen verdwijnen; dat m.a.w. ook de regee ring beperkt is in haar doen en laten door den nood der tijden, waartegenover zij tot op zekere en verre hoogte machteloos staat! Een feit is ook b.v., dat steun hier bijna noodzakelijkerwijs nadeel ginds beteekent, zoodat vele regeeringsanaatregelen met evenveel gemak geprezen als gelaakt kun nen worden, naar gelang men ze bekijkt of naar gelang men wenscht! Wij leven in een economisch-b a n g e n tijd. Dat wij in dezen tijd geestelijk-vrij mo gen blijven! Rustig bezinnend en actief doende, wat gedaan Worden kan, om den nood te lenigen of op te heffen. En mogen wij dan allen daarbij vóór al les denken aan en doen naar 's Pausen opwekking tot boeten en bidden.... BINNENLAND EERSTE KAMERVERKIEZING. Twee tegenstemmers van de Pachtwet niet geadviseerd. Zooals uit het gepubliceerd Politiek Ad vies blijkt, is van de afgetreden Eerste Ka merleden voor groep II (Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland) alleen de heer Van der Lande te Nijmegen opnieuw can- didaat gesteld. In de plaats van de aftredende leden Dobbelmann en Arntz werden de heeren Ant. J. Schoemaker te Deventer en H. Ruijter te Arnhem geadviseerd. HERZIENING LAGER ONDERWIJS WET. Gewijzigd ontwerp spoedig te wachten. De ,,Msb.' verneemt, dat het wijzigings- ontwerp van de Lager Onderwijswet, na behandeld te zijn door de commissie van voorbereiding der Tweede Kamer, door Minister Terpstra op enkele essentieele punten is herzien. De publicatie van dit laatste ontwerp benevens samenvatting van het overleg tusschen den Minister en de commissie- Beumer is in de eerste dagen der volgende week te verwachten. UIT DE METAALINDUSTRIE. Een ultimatum aan Gebr. Stork. Omdat de directie van de Machinefa briek Gebr. Stork en Co. te Hengelo een begin heeft gemaakt met de invoering van een loonsverlaging, terwijl de onderhande lingen met de organisaties nog hangende zijn, hebben de drie samenwerkende me taalbewerkersbonden met groote meerder heid van stemmen besloten tot het stellen van een ultimatum. TWEEDE KAMER Het wetsontwerp 53/12 aangenomen De mogelijkheid voor een' meng- percentage boven 25pCt. is gehandhaafd Amendement-Boon voor onge mengde margarine voor be- hoeftigen aangenomen Na een inspannende en nogal vrij bewo gen vergadering die tot half acht duurde, heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot steun aan de Melkveehouderij aange nomen met 53 tegen 12 stemmen. Dit mag een succes worden genoemd voor Minister Verschuur die ten slotte alle partijen met uitzondering van de Soc.- Dem. op zijne hand heeft gekregen. Het mag wel even worden gesignaleerd, dat van de S. D.-fractie bij de eindstemming slechts 12 leden aanwezig waren, wel een bewijs, dat het verzet dezer fractie nu niet bepaald van een diep gewortelde overtuiging uitging. Het meest opvallend was wel, dat de heer v. d. H e ij d e n, die te verstaan had gegeven, dat hij voor het wetsontwerp zou stemmen, zich voor de eindstemming had teruggetrokken. Waar de Soc.-Dem. hun gewone tactiek toepas ten, toen de heer Van Poll, die bij de beraadslaging over het amendement-B o o n reeds had verklaard, dat aanvaarding van het amendement zijn hoofdbezwaar zou wegnemen, in een korte verklaring mede deelde, dat hij in vertrouwen op een loyale uitvoering van dit amendement en op de verklaringen van den Minister, dat ook hij voelde voor de billijkheid om bij de lastenverdeeling van volgende steun- maatrege^n rekening te houden met_ de draagkracht der verschillende bevolkings groepen, en deze verklaring met hoonend geroep begroetten, mag wel eens op het glazen huis worden gewezen, waarin deze heeren zich bevinden. Het wetsontwerp is door Minister Ver schuur ongetwijfeld op bekwame wijze verdedigd. Hij begon met de verklaring dat het hier een groote en krasse maat regel gold, waartegen dan ook belangrij ke^ bezwaren waren in te brengen. Doch de uiterste nood, waarin de melkveehouderij verkeert, wettigt deze maatregelen. Zon der een spier to vertrekken sprak hij de meening togen van den heer van der Heuvel als zou niemand met constructieve denkbeelden zijn gekomen. De heer Braat had immers voorgesteld weer maar 30 pet. op de ambtenaren in te kor ten. Dat was tenminste in den stijl van het groote vraagstuk. Maar de heer Braat moest dit denkbeeld maar in overweging geven aan den Minister van Financiën. (Gelach). Ook van den heer Kersten wts con structieve politiek uitgegaan. Deze had im mers voorgesteld heffingen tot een bedrag van 200 millioen. Het was gewenscht, dat de heer Kersten voortging met^ overwegen omdat een dergelijk voorstel niet uitvoer baar is. T.a.v. de groote punten van het ontwerp zeide de Minister het volgende: de lasten op het publiek zijn eigenlijk geen lasten maar terughalen van crisiswinst door de verbruikers gemaakt ten koste van de melkveehouders. De menging door de margarine is noodzakelijk, omdat anders onmogek'jk het boteroverschot kan ver werkt worden. In verband met deze nood zakelijkheid en de winst welke door de ver bruikers werd gemaakt wegens de lage kos ten van de boter, meende spr., dat de ethische bezwaren van den heer van^Poll niet tegen het wetsontwerp konden wor den ingebracht. De voordeelen, welke aan de landbouwers zullen toevloeien, zijn niet overdrevenwant bij een richtprijs van de melk van 5 ct. kunnen slecht geoutil leerde bedrijven zelfs niet bestaan. Er is dus geen prikkel tot uitbreiding van het melkveehoudend bedrijf doch wel een prik kel om het bedrijf beter te outilleeren. De exportmogelijkheden worden behouden. En de Regeering doet alles om den export te bevorderen. In verband met deze ex portkwestie besprak de Minister het be kende conflict tusschen hem en den heer Posthuma. Hij dééd dit op geestige wijze, waardoor hij herhaaldelijk de lachers op zijn hand bracht. Men zegt, dat het onge oorloofd is, als een telegram van een De partement eerder in de couranten staat dan het ter kennis komt van den betrokkene. Maar de Regeering leest aan haar gerichte telegrammen steeds in de courant. (Ge lach). Overigens is het feit, dat de heer Pos thuma het bewuste telegram te laat ont ving, hieraan te wtijen, dat spr. de be roemdheid van den geadresseerde over schatte (gelach). Hij had n.l. geadresseerd: Posthuma, Voorzitter Comité voor Ver weer. Dit telegram werd geweigerd als on voldoende geadresseerd; en de bode, die het bezorgde, verzuimde het adres aan te vullen, doch stak het telegram in zijn zak, om het den volgenden morgen te verzen den. Mocht de Kamer wenschen, dat spr. zijn telegrammen voortaan zelf bezorgt, dan moet zij dat maar zeggen (gelach). Wat nu betreft de zaak, waarover het in het conflict met den heer Posthuma gaat: het verweer tegen Duitschland ten deze i°, geheel in den geest van den heer Posthu ma gehandeld. Er werd een deputatie naar Berlijn gezonden, die echter met een zeer onbevredigend resultaat terugkeerde. Thans is er weer een deputatie daarheen, maar de eerste berichten van haar kant zijn weinig bevredigend. Spr. wenscht te verklaren, dat het hier een zaak geldt van grooten ernst. Men zal wellicht als ant woord op de Duitsche deviezenregeling tot een Nederlandsche moeten overgaan. In ieder geval dient men er zich van bewust te zijn, dat de Regeering niet van plan is de rol van Lamme Goedzak te spelen. De regeering heeft nu a gezegd: maar zij zal clan ook b zeggen, en spr. hoopt, dat dan ook de Kamer geen bezwaar zal maken, cm b te zeggen. Ten gevolge van de te rugkeer van den heer v. d. Waerden (S. D. A. P.) ontstaat dan een discussie, waarin deze vastlegt, dat hij weliswaar met de verklaringen van den minister ac- coord gaat, maar dat het toch niet de be doeling kan zijn de Kamer vooraf vast to leggen aan de concrete maatregelen, welke de Regeering zal voorstellen. Te dien aan zien wil spr. vrij blijven. Ook de heer M a r c h a n t (V. D.) wenscht dit vast te stellen. Bij de replieken betoogt de heer v. Poll dat de stelling van den Minister, als zouden met name de margarinegebruikers piofiteeren van de crisiwinst, niet juist is. Overigens is deze thesis van den Minister niet vol te houden; heeft de Minister de consequenties van deze stelling wel door dacht? Er zijn thans tal van bedrijven, die beneden den kostprijs werken, en die dus alle cadeaux zouden geven aan de overige bevolkingsgroepen. Deze zouden dan ook aanspraak hebben op steun, maar dan komt men tot een volledigen Planwirt- schaft. Spr. houdt vol, dat het hier gaat om een rechtvaardige verdeeling van de lasten. En hij hoopt zijnerzijds dat de Mi nister zijne mede-ministers, die hierbij be trokken zijn, tot het inzicht zal brengen dat het noodzakelijk is met name degenen, die het meest van de goede periode in den landbouw hebben geprofiteerd, de hypo theekhouders, ook in de lasten te doen deelen van den steun, die aan de landbouw wordt verstrekt. De Minister ant woordt, dat het niet mogelijk is alles tege lijk te doen, dat consequqenties in de Staatkunde niet altijd kunnen worden toe gepast, maar dat ook de Regeering het niet gewenscht acht, dat een groot deel van den steun, die voor de werkers in de landbouw is bestemd, bij de anderen terecht komt. De algeincene beraasiagingen worden dan gesloten en in behandeling komen de amendementen. Het belangrijkste debat ontspon zich rond een amendement van den heer Boon (V. B.), dat de Regeering de bevoegdheid wilde geven om onvermengde goedkoope margarine voor de meest behoeftigen des volks beschikbaar te stellen. De minister had in antwoord op de bezwaren van den heer van Poll bij de algemeene beschou wingen reeds toegezegd, dat hij bereid was 2 millioen Kilo voor dat doel beschikbaar te stellen. Door de heeren Boon (V. B.) v. Poel (R.-K.). Kuiper (R.-K.) en Oud (V. D.) werd dit amendement met kracht verdedigd éti er op aangedrongen de hoe veelheden van 2 millioen kilo te verhoogen. De heer Boon noemde een cijfer van 5 millioen kilo. Daarentegen vreesde de heer Schouten. (A.-R.) dat de aanvaardinc van dit amendement de uitvoering van dit wetsontwerp in gevaar zou kunnen bren gen, omdat niet vaststaat boever men het begrip behoeftigen wil uitbreiden. In ant woord daarop betoogden de heeren Boon en Oud, dat dit aan den Minister werd overgelaten. De heer Snoeck Henke- mans (C.-H) meende, dat het amende ment overbodig was, omdat de Minister toch de bevoegdheid heeft tot deze maat regel over te gaan. Naar aanleiding hier van merkte de heer v. Poll op, dat in dit geval de Minister toch ook in dit geval zou moeten uitmaken, wie behoeftig is. De Mi nister verzette zich niet tegen het amen dement en deed de toezegging, dat hij zoo ver zou gaan als mogelijk is bij het be schikbaar stellen van goedkoope marga rine voor behoeftigen. Dit voornaamste amendement werd aangenomen met 56 te gen 20 stemmen. Nadat een sub-amende- ment-Hiem8tra om deze verplichting impe ratief in de wet voor te schrijven was ver worpen met 57 tegen 19 stemmen (de heer van Poll stemde voor dit amendement) en een tweede amendement-Hiemstra om het voor behoeftigen te vervangen door minst- draagkrachtigen met 68 tegen 18 stem men. Een amendementr-Korten'horst, bedoe lende zeker te stellen, dat voor de bis- quitfabricage onvermengde margarine be schikbaar zou worden gesteld, werd z. h. s. aangenomen. Evenzoo eenige amen dementen van den heer Hellenberg Hu- bar, die beoogde redactioneele verbete ringen in art. 6. Een amendement-Boon om het hoog ste mengpercenta-ge van 50 piet. te ver vangen door 30 pet. werd verworpen met 52 tegen 27 stemmen. Een amendement-van den Heuvel be- oogende den Minister bevoegdheid te ge ven om den verkoop, het vervoer en de aflevering van consumptiemelk te rege len werd z. h. s. aangenomen. Evenzoo eenige amendementen-Beumer, bevatten de redactioneele verbeteringen. Ingetrok ken werd het amendement Hiemstra, dat aan de crisiszuivelcentrale het reöht wilde geven den verkoop van zuivelpro ducten zelf ter hand te nemen en ook een amendement vaan den Heuvel, dat bedoelde in de wet opgenomen uitkeering van 75 ct. per melkgevende koe en per beest gedurende 3 weken, teneinde da-ar- door onmiddellijken steun aan de melk veehouders te geven, uit te breiden tot 8 weken. Daarna werd het wetsontwerp met de reeds boven aangegeven stemmenverhou ding aangenomen. EERSTE KAMER SANEER INGSVOORSTEL. Met 34 tegen 23 stemmen keurde do Tweede Kamer op 22 April het wetsvoor stel goed, dat bedoelde de Ned. Bank over het verlies heen te helpen, dat dit instituut leed door de Engelsche inflatie, welke onze circulatiebank, naar men zich herinnert, een kleine dertig millioen gulden kostte. De Eerste Kamer behandelde gisteren het ontwerp. Nieuwe argumenten werden van de Senatoren niet gehoord. En de Mi nister zag zijn wet aangenomen met 21 tegen 9 stemmen van sociaal democraten en vrijzinnig democraten, bij wie mr. Pollema zich als tiende man voegde. DE KOSTEN DER SOCIALE VERZEKERING Bespreking voor de R. K. Werkgevers vereniging. Maandag 30 Mei belegt de Algemeene R. K. Werkgeversvereniging in het bisdom Haarlem een vergadering voor leden en ge- noodigden om half 3 te Amsterdam in American Hotel (ingang Leidschekade), waar oud-minister dr. F. E. Posthuma zal spreken over: „Hoe kan door wijziging in de uitvoering bezuinigd worden op de kos ten der sociale verzekering?'' Introducties zijn voor belanghebbenden verkrijgbaar aan het secretariaat der Yer- eeniging, Lange Voorhout 19, 's-Graven- bage. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN. De Belgische Regeering heeft, na eeni- gen tijd geleden aan Minister Terpstra, mede in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Nederlandsche afdeeling van de Commissie, belast met do uitvoering van het intellectueel verdrag met België, het Grootkruis in de Kroonorde van België te hebben verleend, aan den ondervoor zitter, de leden en den secretaris van de Nederlandsche afdeeling de volgende on derscheidingen toegekend: mr. J. Limburg, groobofficier in de Kroonorde, Prof. R. N. Roland Holst en Prof. Dr. J. Schrijnen, beiden Commandeur in de Orde van Leo pold II, Prof. dr. J. Barge, Officier in de Kroonorde. Ir. C. F. Stork Wzn. en mr. II, J. Smidt, beiden Officier in de Orde van Leopold IL VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Bloedige vechtpartij in den Pruisischen Landdag tusschen nazi's en communisten. (2de blfwi). Engelands oorlogsschuldcn aan de Ver- eenigde Staten. (2de blad). Nieuwe Mexicaansche wet tegen de Katholieke geestelijkheid te verwachten. (2de blad). BINNENLAND. Het wetsontwerp tot tijdelijke steun verlening aan de melkveehouderij aange nomen met 53 tegen 12 stemmen. (1ste blad). De Tweede Kamer nam een amende ment-Boon aan, om het fabriceeren van ongemengde margarine in beperkte hoe veelheid mogelijk te maken. (1ste blad). De katholieke boeren en tuinders heb ben te 's-Hertogenbosch een drukbezochte crisis-vergadering gehouden. (2o blad). HILLEGOM. DE NIEUWE GEMEENTE-SECRETARIS MR. JOHAN H. PEEK. De Gemeenteraad heeft heden benoemd tot secretari sin do plaats van mr. Sens, de heer mr. J. H. Peek. Johan H. Peek werd op 15 Februari 1895 te Kerkdriel in Gelderland geboren, doch toen hij 2 jaar oud was vertrokken zijn ouders naar Utrecht. De nieuwbenoemde is uit een groot gezin: er waren 9 kinde ren, waarvan thans nog 6 in leven zijn. Nadat hij de lagere en middelbare scho len te Utrecht met vrucht had bezocht, beëindigde hij zijne studies aan het St. Ignatius-College te Amsterdam en kwam daarna in 1916 in dienst der Stad Utrecht, eerst eenige jaren aan de Gasfabriek en daarna aan de Gemeente-secretarie. In zijn vrijen tijd bekwaamde hij zieh voor het Staatsexamen en promoveerde in 1930 tot Mr. in de Rechten. De nieuwe Hoofdambtenaar was ook administratief werkzaam aan de R. K. Jeugdcentrale, daar ter slede, welk lichaam van grooten omvang is op het ge bied van de R. K. Jeugdorganisatie. Nog is de benoemde sinds jaren lid van het vermaarde Zangkoor der Kathedrale Kerk van de Bisschopstad. Mr. Peek is nog ongehuwd, dooh hoopt t. z. t. een eigen gezin te stichten. Hij is een eenvoudig man, voorkomend en immer tot hulp bereid, die uitnemend met men schen kan omgaan, in een woord een waar dig opvolger van Mr. J. B. Sens, den hoogstbegaafden vertrekkenden Hillegom- schen secretaris. Wij feliciteercn Mr. Peek van harte met zijn benoeming en vertrou wen, dat bij hier vele gelukkigo jaren mo ge doorbrengen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1