5PORT 5PEL DE HOLLANDIA-WEDSTRIJDEN MAANDAG 23 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Haandag y***® Bijvoegsel HET SLOT DER ROEI WEDSTRIJDEN. Laga legt beslag op het hoofdnummer. NJORD EINDIGT ALS TWEEDE. De laatste dag van het Hollandia- roeifeest mag zeker niet de minstge- slaagde heeben. Het weer hield zich uit stekend, er was zon, veel zon zelf?, maar tevens ook wind, die zorgde, dat •het voor roeiers noch toeschouwers te warm werd. De belangstelling voor de Hollandia- wedst-rijden was ditmaal niet zoo groot als andere jaren. De malaise? We weten het niet, maar de invloed daarvan za-1 ook onder de liefhebbers van de roei- sport wel slachtoffers gemaakt hebben. Dat bleek niet alleen uit het geringer aantal toeschouwers, al was het tegen het slot der wedstrijden een drukte als van' ouds, maar ook uit het geringer aan tal deelnemende ploegen. Dat het hoofdnummer van Hollandia slechts twee inschrijvingen telde, is wel teekenend. Wat het resultaat der wedstrijden be treft moet geconstateerd worden, dat Laga weer de kroon spande, al waren haar resultaten tot 's middags nog niet beter dan van Njord of de Laak. In een goeden eindspurt wist de Delft- sche ploeg echter de drie laatste num mers te winnen en daardoor het aantal veroverde eerste prijzen op vijf te bren gen, w.o. het hoofdnummer de Oude Acht. De andere nummers waren: Vier zonder stuurman, Jonge Vier A, Oude -Sciff en Twee zonder stuurman. Verder werd nog een tweede prijs behaald in Jonge Twee A. Na Laga kwam Njord op de tweede plaats met drie overwinningen, n.l. in de Lichte Vier, Jonge Vier B en Jonge Acht B., benevens twee 2e prijzen, n.l. in Jonge Sciff A en Oude Vier. Ook Laak behaalde drie eerste prij zen, n.l. in Jonge Twee A, Jonge Sciff B en Jonge Twee B. Nereus twee eerste prijzen: Oude Vier en Overn. Twee Beg., en tweede prijs in Overn. Vier Beg. Hierna volgden de Oadetten, Schie, Amstel en Nautilus- alle een lsten prijs. In de damesnummers waren de meeste successen voor de Leidsche dames. Die Leythe spande de kroon met twee eer ste prijzen in de nummers Jonge Vier en Sciff en een 2den prijs in Sciff Seniores. De tweede plaats werd bezet door de Vliet, die zegevierde in de Acht en Jonge Sciff, terwijl de Sciff Sen. een 2den prijs Nereus, Laak, Nautilus en Hoop be haalden elk een eersten prijs, de Trek vogels een tweeden prijs. Het programma van den laatsten dag ving aan met het nummer: Overnaadsche Sciff Jun. A. Aan boei 1 lag Njord (J. J. Vriesendorp), boei 2 Nautilus (R. de Vries). Vriesen- dorp blijft dadelijk iets achter en maakt niet zoo'n goeden indruk, zoodat de Vries bij de eerste pikettenrij reeds twee lengten voor is. Door beter uit roeien weet de Nautilus-sculler nog meer uit te loopen en onbedreigd te winnen. Uitslag: 1. Nautilus in S min. 21 1/5 sec., 2. Njord, in 8 min. 35 1/5. sec. Oude Twee. In dit nummer starten Willem III en Laga. Beide ploegen gaan heel goed weg. Willem III weet dadelijk de leiding te nemen om steeds meer en meer uit te loopen en op fraaie wijze te winnen. Uitslag: 1. Willem III in 8 min. 34 3/5 fee., 2. Laga. De winnende ploeg bestond uit: A. A. Dekker (boeg), W. H. Jens (slag) en H. H. Smits (stuurm.). Tegelijk met dit nummer roeide de Laak Th. Visser (boeg), J. E. v. d. Bergh (slag) en J. S. Wils (stuurm.) een row over voor het nummer: Jonge Twee B. De gemaakte tijd was 8 min. 14 sec. Jonge Vier A: 1. Cadetten, 2. Spaarne, 3. Laga. De Delftsche ploeg weet vrij spoedig den kop te nemen, de Cadetten volgen als tweede. Tegen de helft der baan komt het Spaarne, fel spurtend, inloopen en de Cadetten wor den gepasseerd. Zij houden evenwel vol en door slecht werk van den Spaarne- stuurman komen de Cadetten weer op de tweede plaats. Laga blijft intusschen fraai voor en wint in 7 min. 21 3/5 sec., 2. Cadetten, 3 Spaarne. De winnende ploeg bestond uit: J. K. P. Sloos (boeg), R. J. Schor, M. E. Ver schuur,, W. C. A. J. van der Wilde (slag), M. van 't Hoogerhuys (stuurm.). Hierna werden twee nummers dames- stijlroeien verwerkt. De uitslagen hier van luiden: Dames Sciff-Seniores: 1. Hoop (mej. J. E. Repelius), 2. Die Leythe (mej. C. Eerdmans), 3. Vliet (mej. C. L. Stuur man). Dame? Vier Seniores: 1. Laak, 2. Argo. De winnende ploeg bestond uit de dames: E. H. Sweep (boeg), D. Fol- mer, H. C. Rademaker, J. B. Eerland (slag) en Th. M. Verkerk (stuurvr.) In de pauze waren we de gasten van Bram Griethuizen, die zich als steeds een uitnemend gastheer betoonde. Het programma werd to 2 uur ver volgd met het nummer Oude Vier. De strijd ging hier tus- schen Laak, Nereus en Njord. De groote vraag was, of Nereus zijn overwinning op de Varsity zou bestendigen of dat een andere ploeg haar superioriteit zou toonen. 't Werd een aardige strijd tus- schen Nereus- en Njord, welke beide ploe gen uitnemend startten, terwijl Laak on middellijk achter was en steeds meer ter rein verloor. Op 500 M. is Nereus een halve lengte op Njord voor en de voor sprong wordt geleidelijk nog iets ver groot. Na de 3e pikettenrij weet de Leid sche ploeg door een goeden spurt iets in te loopen, doch door een goeden eind spurt wint Nereus ten slotte onbedreigd, daarmede de overwinning van de Var sity bevestigend. Uitdag: 1. Nereus in 7 min. 10 2/5 sec., 2. Njord in 7 min. 16 3/5 sec., 3. Laak. De winnende ploeg bestond uit: A. M. Ton (boeg), H. S. D. Bartlema, P. Ja mes, S. de Wit (slag), G. Hallie (stuur man). A. v. d. Graaf, L. v. d. Hoeven, P. Baertl (slag) en mevr. Flegeheim (stuur- vrouw). Dames Acht: 1. De Vliet, 2. Ne reus. Winnende ploeg: dames H. Spaarga ren (boeg), D. C. Lodder, E. A. M. A. Baljon, E. A. M. Kostinkiewiez, A. P. J. Boele, C. E. de Monchy, R. Huizinga, F. Ie Cosquino de Bussy (slag), P. C. Fer- min (stuurvrouw). Er bestond voor deze race vrij veel belangstelling en toen de muziek, bij ge brek aan een clublied het bekende over winningsdeuntje speelde, waren de stu denten bij 's-Molenaars zoo attent om het „Aan den oever van een snelle Vliet 1" aan te heffen. Tenslotte volgden de drie laatste nummers voor de heeren. In de Oude Sciff ging de strijd tusschen het Spaar ne (P. Timmermans) en Laga (ir. J. R. J. van Dongen). Had deze Laga-man Vrij dag fortuinlijk gewonnen door diskwali ficatie van den Argo-sculler, nu kreeg hij op dezelfde wijze de overwinning ca deau, toen Timmermans op de laatste paar honderd meter in de baan van v. Dongen kwam en werd aangevaren. Van Dongen maakte een prachtigen eind spurt en zou misschien ook in normalen strijd wel gewonnen hebben. Zijn tijd was nu 8 min. 8 sec. Twee zonder stuurman. Aan den start Laga (A. C. ter Poorten en J. D. Ferman) en Njord (K. A. T. Houwers en J. A. James). Een aardige race, waar in beide ploegen elkaar niet veel toega ven, doch waarin Laga tenslotte door een mooien eindspurt fraai won in 7 min. 43 2/5 sec. DE FINALE DER JONGE ACHT B tusschen Njord en Argo, welke door de Lei- denaars werd gewonnen. Jonge Acht B: Voor deze race tusschen Argo, Njord en Laga was de belangstelling langs den wal heel wat grooter geworden en vooral rond 's-Mo lenaars was het een geweldige drukte. Wellicht ging dit nummer voor Laga verloren door een groote fout van haar stuurman, die zoo dom was om den eer sten boei verkeerd te nemen, waardoor de ploeg geen strijd meer kon leveren en gediskwalificeerd werd. Op de 500 M. is Njord een halve lengte voor op Argo, dat den strijd niet vol kan houden, on danks heftige pogingen om gelijk te ko men. Njord weet in den eindspurt nog meer uit te loopen en. op fraaie wijze te winnen. Uitslag: 1. Njord in 6 min. 36 sec., 2. Argo in 6 min. 48 sec. De winnende ploeg bestond uit: C. Croon (boeg), P. L. Damsté, H. F. Lui king, S. C. H. Coebergh, A. A. R. Por- theine, W. A. Visser, H. Broekema, H. Neeb (slag), L. D. J. Reeser (stuurman). Een foto van de winnende Leidsche ploeg hebben we in ons nummer van Zaterdag geplaatst. Nu waren de dames weer aan de beurt en kregen we enkele nummere snel-stijlroeien te zien. Door de kwalifi catie „stijl" wordt het onbeperkte race roeien der dames aan banden gelegd, althans voor zooverre een ploeg in aan merking wenscht te komen voor een prijs. Terecht beschouwt men het zich volledig geven der dames aan het race- roeien niet als overeenkomende met den aard der vrouw, waarom in het proef- reglement duidelijk tot uiting komt, dat het roeien der dames stijlroeien moet blijven, ook al is het hardroeien. Geluk kig hebben we dezen middag ervaren, dat de dames dezelfde meening zijn toe gedaan, te oordeelen althans naar de conditie, waarin de mededingende ploe gen bij aankomst verkeerden. De uitslagen dezer damesnummers luiden: Dames Sciff: 1. Die Leythe (mej. C. Eerdmans) row over. Dames Dubbel Sciff: 1. Nereus (dames T. de Kruyff en E. N. Weiter), 2. Hoop. Dames Vier: 1. Nautilus, 2. Hoop. Winnende ploeg: dames G. Tans (boeg), Oude Acht. Voor de laatste maal kwam Laga thans in den strijd, nu tegen Nereus in het hoofdnummer, waarvoor groote belangstelling bestond. Nereus nam aanvankelijk de leiding, is op 500 M. een halve lengte voor, doch Laga kwam opzetten en wist de leiding over te nemen en steeds meer uit te loopen, zoodat met enkele lengten werd gewon nen. De winnende ploeg was als volgt sa mengesteld: H. W. Berenschot (boeg), E. Ruempol, F. Stoop, H. Baggelaar, G. Westendorp, P. C. Schell, G. Klijnstra, B. Vreede (slag), W. F. Tiemeijer (stuur man). Na afloop der wedstrijden volgde de prijsuitreiking op het feestterrein. voetbal ALPHEN TWEEDE KLASSER. ZANDV00RT—ALPHEN 1—5. Op het A. S. C.-terrein heeft Alphen gisteren haar promotie naar de tweede klasse tot een onbetwistbaar feit gemaakt. Met niet minder dan 51 werd de oude tweede klasser Zandvoort geklopt en tot degradatie gedoemd, al dient dadelijk te worden erkend, dat deze cijfers wel wat geflatteerd zijn. Want niet eerder dan nadat de stand 41 was voor Alphen, gaf Zandvoort zich gewonnen en tot dat oogenblik was Zandvoort in het veld geenszins de mindere. Ook werkte deze omstandigheid voor Alphen ten goede, dat de Zandvoort linkshalf, toen de stand 10 voor Zandvoort was, den bal op eigen doel terugspeelde, waaruit een doelpunt en dus voor Alphen op zeer gelukki ge wijze den gelijkmaker ontstond. Dit de primeerde Zandvoort zichtbaar. Overigens heeft Alphen zeker verdiend ook deze be slissingswedstrijd gewonnen, ook de cijfers van dezen wedstrijd laten voor twijfel in tusschen toch geen plaats. Bij Zandvoort was het baekstel vooral zeer goed, terwijl bij Alphen de voorhoede uitmuntte door schotvaardigheid. Keeper van Leeuwen voorkwam door moedig optreden een paar zeker schijnen de doelpunten. Om even over twee stellen de elftallen zioh onder leiding van scheidsrechter Israëls als volgt op: A 1 p h e n Van Leeuwen Krumpelman Hesseling Broere Dijkman v. d. Lek Windhorst H. van Kooijk Ram Binnenkamp M. v. Kooijk 0 v.d. Bos Schuiten Koper Weber Rinkel Keur Molenaar J. Paap Keesman P. Schaap Scheffer Zandvoort Zandvoort wint den toss, zoodat Alphen om 2.05 uur aftrapt. Zandvoort zet direct goed op met eenige niet ongevaarlijke aanvallen, waarbij vooral de linksbuiten zich onderscheidt. Ook Alphen krijgt eenige goede kansen, die de goed spelende Zandvoort-achter- hoede echter bezweert. Opvallend is dat de enthousiast spelen de Alphen-voorhoede nogal eens van plaats verhuist. Op een oogenblik legt H. van Kooijk vanaf de linksbuitenplaats den bal precies voor de voeten van zijn broer, die nu even op de middenvoor plaats staat maar diens schot faalt. Zandvoort speelt in deze periode zeer goed en als Koper alleen voor het Alphensche doel koipt te staan, werpt van Leeuwen zich moedig voor zijn voeten en werkt den bal weg. In het veld is geen van beide nu overwegend sterker. Na een kwartier doet Zandvoort een goede aanval, de Alphen-backs zijn te ver opgedrongen en v. d. Bos breekt door Zijn schot is raak. Het is 10 voor Zand voort. De opstuwende middenlinie van Zand voort, maakt, do aanvallen voor Alphen dikwijls gevaarlijk. Na eenige van deze aanvallen komt Alphen even opzetten. Do linkshalf Keur, speelt op den Zandvoort- keeper terug, die den bal wel vangt, maar, evenals andere keeren niet klemvast is. H. van Kooijk loopt toe, maar zelfs zon der zijn medewerking verdwijnt den bal in het doel. De stand is na 25 min. 11. Achtereenvolgens mist Zandvoort een goede kans en stopt van Leeuwen een goed schot van Koper. De rust komt met dezen stand. Na de rust dringt Alphen nu steeds meer op en na eenige aanvallen loopt Ram plotseling goed door en scoort onhoudbaar 21 voor Alphen. Weer komt hierna de Zandvoort midvoor alleen voor den A'lphon keeper, maar wéér werpt deze zich moe dig voor diens voeten en bezweert het on heil. 10 minuten na de rust speelt H. van Kooijk den bal mooi vrij, hij brengt goed op en plaatst naar Ram, die ineens weer doorloopt en tussohen de beenen vgn den Zandvoort-keepcr door het 3e doelpunt scoort. Nog geeft Zandvoort zich niet ge wonnen, maar Alphen is moeilijk meer te houden. De Zandvoorkecper maakt geen betrouwbaren indruk als hij een gemakke- lijken bal laat vallen, wat hem bijna weer noodlottig wordt. De midvoor van Zand voort raakt dan geblesseerd. Hij speelt nog even door, maar moet tenslotte het ter rein verlaten. Een invaller neemt zijn plaats in. Dan maakt een speler van Zandvoort hands even buiten het beruchte gebied. Het schot wordt door een der backs met de hand gestopt. Penalty. II. van Kooijk plaatst zioh achter den bal en het is 41. Nu is het met Zandvoort gedaan. Zij krijgt nog wel enkele goede kansen, maar van Leeuwen geeft geen pardon. 1 minuut voor het einde werkt een der Zandvoort- backs onvoldoende weg en H. van Kooijk is er als de kippen bij om no. 5 onhoud baar in het net te jagen. Direct hierop fluit de scheidsreohter, die goed voldeed het einde. Alphen was tweede-klasser. Honderden Alphen-supporters stroom den het veld op om hun club toe te jui- hcen en op de schouders werden de spe lers naar het kleedlokaal gedragen. Bloemen werden daar aangedragen en Hoe do strafschop werd benut. de eerste, die Alphen met zijn promotie gelukwonschto was de heer Warringa, die namens do L. V. B. woorden van geluk- wensoh sprak met de voor Alphen zoo gun- stigen uitslag van deze promotiecompe titie. De vreugdedisch. Hierna vereenigden bestuur, spclere, terreinfondscommissie, eero-lcdcn en en kele genoodigden zioh aan een gemeen schappelijk diner in „Zomerlust" te Lei den, waarbij door verschillende aanwe zigen het woord werd gevoerd. Do voor zitter van A. V. V. „Alphen", de heer G. v. d. Kolk, wenschto spelers on bestuur in welgekozen bewoordingen geluk met het behaalde tweede klasse-schap. De heer D. Soeteman, bestuurslid, onderstreepte ten volle het door den voorzitter gespro kene, doch wenschte tevens een bijzonder woord van erkentelijkheid te wijden, aan twee personen, die vanaf do oprichting, tot op heden lid der vereeniging bloven, nl. den lieer .G van der Kolk, resp. als be stuurslid en de laatste jaren als voorzitter, benevens do heer A. J. Goedhart, die als gewoon lid do A. V. V. „Alphen" trouw bleef. Na het diner, hetwelk een uiterst gezellig verloop had en nog door menige speech werd onderbroken, werd per auto bus de terugreis aanvaard. Bij aankomst te Alphen verzamelde zich dadelijk oen groote menschenmenigte, welke spelers en bestuur een geestdriftige ontvangst be reidde. Nog lang bleef op straat ©en groote drukte heersohen en tal van per sonen getooid met insignes in do bekendo kleuren, gaven op luide wijze hun vreugde over het behaald succes te kennen. EEN STUKJE HISTORIE. De Alphensche voetbalvereeniging „Al phen" werd opgericht 1 Maart 1609 en kwam voort uit do samenvoeging der reeds eenigen tijd bestaande vereenigin- gen „Olympia" en R. V. V. Olympia nam deel aan de competitie van den Leidschen Voetbalbond, R. V. V. daar entegen was opgenomen in den Goudschen Voetbalbond. De nieuwe vereeniging, die aanvankelijk den naam van D. V. S. (Door Vereeniging Sterk) droeg, begon voorloo- pig haar voetballoopbaan in don G. V. B. Voorloopig omdat nog meerdere malen ook aan de competities van den L. V. B. werd deelgenomen o.a. toen de oorlogsja ren het reizen bezwaarlijk maakten en Leiden gemakkelijker te bereiken was. Dit verhuizen van den ccnen bond naar den andere was mogelijk omdat de N. V. B. Alphen aan den Rijn blijkbaar als „neu traal terrein" beschouwde. Later is daar verandering ingekomen. Betrekkelijk spoe dig, na een jaar of vier, mocht het Alphen gelukken de derde klasse N. V. B. te be reiken. Het behalen van een hoogcre af- deeling behoorde tot heden tot de vrome wonsohen. Hoewel reeds 3 maal het kam- Het elftal, dat Alphen in dc tweede bracht.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5