BUITENLAND DE SPRONG OVER DEN OCEAAN EEN ZAKENMAN MAANDAG 23 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 DUITSCHLAND crisis in pruisen. De regeering-Braun neemt ontslag. Volgens mededeeling van de „V. D. Z." jheeft het Pruisisch sta-atsdepa.rtement den nieuwen' Pruisischen landdag thans een schrijven doen toekomen waarin minister president dr. Braun namens zijn regeering den landdag-president meedeelt, dat de Pruisische staatsministers hun portefeuil le-s ter beschikking stellen. Een motiveerinig van dit besluit bevat het schrijven niet, noch de mededeeling, dat het kabinet-Braun zich voorloopig mcft de waarneming der regeeringszaken blijft belasten. De nieuwe Pruisische landdag komt Dinsdagnamiddag in eerste zitting bijeen. nieuwe belastingen in DUITSCHLAND. Tot financiering van den werkloozensteun. Een nieuwe belastingnoodverordening, is thans in ontwerp gereed en bevat ver schillende maatregelen tot financiering van den werkloozensteun. Zoo zal een be lasting van \V> Pet- worden geheven op het inkomen van alle personen met een vast inkomen van meer dan 30Ö mark per maand. De opbrengst hiervan wordt ge schat op 325 millioen mark. Voorts zal de crisisbelastinig worden verlengd tot het einde van het begrootingsjaar 19321933, hetgeen 45 millioen zal opleveren. De zg. burgerbela-sting zal dit jaar nogmaals wor den geheven, waaruit voor de gemeenten een opbrengst van 250 millioen zal voort vloeien. Daar het aantal werkloozen op gemid deld 5.9 millioen wordt geschat, zal voor de steun verleening in totaal 3018 millioen mark noodig zijn. Hiervan wordt circa 1.1 milliard gedekt door de bijdragen in de werkloosheidsverzekering, zoodat het rijk en de gemeenten de rest ad 1,9 milliard zullen moeten opbrengen. Vast staat, dat aan het beginsel der werkloosheidsverzekering zal worden vast gehouden, en dat alleen tot verkorting van den steunduur van 2Q.. tot 13 weken zal i worden overgegaan. Het kabinet heeft intusschen nog niet over deze noodverordening beslist, zoodat I wijzigingen in het ontwerp mogelijk blij- I ven. OOSTENRIJK OOSTENRIJKS NOOD. De leening-kwestie. In de Vrijdag te Genève gevoerde ver trouwelijke besprekingen tussohen de bij het Donauvraagstuk belanghebbende mo gendheden is in zooverre een wending ge komen, dat Duitschland, Engeland en Ita lië zich principieel bereid hebben ver klaard, aan de Oostenrijksche regeering ter overwinning van de ernstige financieele moeilijkheden een leening te verstrekken. Daar van F ran ache zijde echter nog ern- j stige bezwaren hiertegen bestaan, zal hier voorloopig nog eenige tijd mede heengaan. Wanneer een leening wordt verstrekt, zal de Oostenrijksche regeering voorloopig van het afkondigen van een transfermora torium kunnen afzien. Over de grootte en de voorwaarden van een nieuwe internationale leening aan Oostenrijk zijn nog geen overeenkomsten getroffen. Het verluidt, dat van Fransche zijde thans weer het plan van Tardieu in den raad van den volkenbond naar voren zal worden gebracht. ITALIË kant tot bloedige ba-rrioadegevechten is ge komen. Binnen een uiterst kort tijdsbestek zijn de aanvankelijk plaatselijke, centraal geleide, onlusten op het geheele gebied tot Saloniki overgeslagen. Het personeel van posterijen en telegrafie staakt. Naar uit Athene wordt gemeld is het Grieksohe kabinet afgetreden in verband met de zich 6terk uitbreidende stakingsbe weging onder het regeeringspetrsoneel. Venizelos raadde in de Kamer-zitting, waarin hij zijn demissie-besluit mededeel de aan, uit de democratische oppositie een nieuwe regeering te vormen, ten einde de onlusten te voorkomen, die zekerlijk zou den ontetaan, wanneer de regeering zou worden overgenomen door de partij der monarchisten. Na de Kamerzitting reed Venizelos naar den staatspresident Zaimis, ten einde hem het verzoek om ontslag te overhandigen. De aftredende regeering is vastbesloten om, zoolang zij nog de loopende zaken be hartigt, den strijd tegen de stakende amb tenaren onverbiddelijk door te zetten. Deze staking onder de ambtenaren is overigens nog in vollen gang. Ook onder het spoor wegpersoneel bestaat neiging in staking te gaan, zoo dat een verdere uitbreiding van de stakingsbeweging mogelijk is. De toe stand moet dan ook zeer kritiek worden geacht. BRITSCH-INDIE DE ONLUSTEN TE BOMBAY GEËINDIGD. De regen maakte er een eind aan. Vroeger dan gewoonlijk het geval is, is Zondag te Bombay de natte moesson aan gevangen. De regen ^as zoo hevig, dat vele straten in een oogwenk blank stonden, ter wijl door den krachtigen wind tal van boo- men werden ontworteld. In de laatste hon derd jaar is het maar een maal of vier voorgekomen, dat de natte moesson voor Juni is ingetreden. Door dit onverwacht vroege intreden van den regentijd is er een plotseling einde gekomen aan de onlusten die de laatste week te Bombay hebben plaats gehad, en die trouwens voor het grootste gedeelte reeds weer door de politie waren onderdrukt. Er zijn niet minder dan 153 personen in de afgeloopen week gedood, en aan de be komen verwondingen overleden, terwijl nog 1650 gewonden in de ziekenhuizen worden behandeld. Men neemt aan, dat er drie tot viermaal zooveel gewonden zijn geweest., dooh dat het meerendeel geen plaats heeft gevonden in de ziekenhuizen. Zaterdagmor gen zijn voor het aanbreken van den dag de woningen van verdachte personen in de wijk der Hindoes omsingeld. Hierbij wor den niet minder dan 211 Hindoes gearres teerd, die allen zijn veroordeeld tot veer tien dagen opsluiting in een speciaal in- terneeringskamp, dat door Engelsohe troe pen wordt bewaakt. De straten der stad liggen nog vol met het puin der vernielde winkels en huizen. Groote stapels katoenen goederen, half verbrand, belemmeren het verkeer. In af wachting vaji het onderzoek der assuran tie-maatschappijen, laat men alles voorals nog liggen, waar het ligt. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. MIJNRAMP IN ZUID-AFRIKA 20 Inboorlingen bedolven Tengevolge van een aardbeving werden in de Robinson Deepmijn te Kaapstad op een aanzienlijke diepte 20 inboorlingen bedolven gegeven. De reddingswerkzaamheden zijn onmiddel lijk koortsachtig begonnen. Na vele u-en ge lukte het met een der bedolvenen door klop- teekens in contact te komen. Over het lot van zijn kameraden kon nog "iets worden vastgesteld. MISS EARHART GELAND IN IERLAND. De Do X op de Azoren aangekomen. onbekend gebleven complot tegen mussolini. Eerst thans is bekend geworden, dat een poging in het werk is gesteld, oan een aan slag op Mussolini te plegen. Dit is bekend geworden, doordien Zaterdag het proces tegen personen, waaronder ook een vrouw, zou beginnen, die beschuldigd worden, het plan voor een aanslag beraamd te hebben. Het proce-s i® echter op het laatste oogen- blik uitgesteld. GRIEKENLAND SNELTREIN ONTSPOORD BIJ SARREBOURG Stoker gedood, machinist zwaar gewond. De sneltrein BazelOostende is Zaterdag 7 uur 35 bij het binnenrijden van het station Sarrebourg ontspoord. De locomotief viel om; de goederenwagen werd verbrijzeld door den voorsten wagon, een rijtuig derde klasse, ter wijl alle overige wagons uit de rails liepen, met het gevolg, dat de lijn over de afstand van honderd meter vernield werd. De machi nist werd zwaar gewond; het geheel verkool de lijk van den stoker werd onder de machine gevonden. Twintig reizigers, voor het meeren deel soldaten met verlof, werden licht gewond. De reizigers konden de coupé's verlaten door uit de raampjes te springen. Üe oorzaak van het gebeurde is niet bekend. DE BRAND BIJ SARRASANI Gerechtelijk onderzoek geslaakt Zooals men weet, is toen in Januari j.l, Sarrasani te Antwerpen optrad, in het circus brand uitgebroken. De directie van het circus had een aanklacht ingediend wegens brand stichting. Thans echter is het gerechtelijk on derzoek bij gebrek aan bewijzen gestaakt. Reuzenopslagplaatsen in vlammen. In de opslagplaatsen van de firma Hueck Lindemann, expediteurs van porcelein en aar dewerk, te Berlijn-Tempelhof, brak Zaterdag middag door tot dusver onbekende oorzaak een brand uit, die in korten tijd naar de ge heele 3000 M3. beslaande hal oversloeg en haar geheel in asch legde. Het personeel had de hal, daar het Zater dag was, reeds tegen kwart voor tweeën ver laten. Uit de nabijgelegen garages konden de auto mobielen en benzinevoorraden nog tijdig ver wijderd worden. ERNSTIGE POLITIE-DWALING Door beroerte getroffen dame als dronken behandeld. De Brusselsche correspondent van de Msb. schrijft: Op de Beursplaats kreeg een dame, terwijl zij uit een autobus stapte, een beroerte, waar door haar arm plotseling verlamd werd en haar mond scheef ging staan. Zij kon zich, om zoo te zeggen, niet meer voortbewegen. Een politie-agent nam haar bij den arm en leidde haar naar het hoofdbureau van politie. Daar dacht men met een dronken vrouw te doen te hebben en werd zij zonder verderen vorm van proces in een arrestantenlokaal op gesloten. Toen men acht uur later in haar cel kwam, was zij overleden aan de gevolgen van een beroerte. De bladen protesteeren terecht tegen het gebrek aan onderscheidingsvermogen van het personeel van den hoofdcommissaris en zij wijzen er verder niet zonder reden op, dat het niet aangaat, iemand gedurende acht uren op te sluiten, die heelemaal geen inbreuk heeft gemaakt op welk gemeentelijk- of poli- tiereglement dan ook. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. STEUNDE CURTIS DE DRANK SMOKKELAARS? Een nieuwe lezing. Naar verluidt zou de gearresteerde reeder Curtis met zijn bedriegelijke verhalen, vol gens welke Lindbergh's baby zich op een boot zou bevinden, hebben beoogd, de aandacht der kustschepen af te leiden van de drank smokkelaars, waarmee Curtis in relatie moet hebben gestaan. Doordat alle schepen der kustwacht er op uit waren, de mysterieuze boot met het ontvoerde kindje op te sporen, konden de dranksmokkelaars in de buurt van Norfolk naar hartelust hun ladingen aan land brengen. Dr. Condon, hoogleeraar aan de New-York- sche Universiteit, heeft Zaterdag voor de „grandjury" van Bronx uiteengezet, hoe hij de 50.000 dollar losgeld van Lindbergh heeft ont vangen, en ze op het Straymonds-kerkhof heeft betaald aan de mannen, van wie hij ver onderstelde, dat zij de ontvoerders waren. PROCES TEGEN MATUSCHKA Begint 10 Juni a.s. Naar de „Reichspost" meldt, zal het pro ces tegen den beruchten bedrijver van trein aanslagen Matuschka ,op 10 Juni a.s. een aan vang nemen. Voor het proces, dat twee dagen duren zal, zijn alle mogelijke maatregelen getroffen om zooveel mogelijk aan alle aanvragen en ver langens van vertegenwoordigers der buiten- landsche pers tegemoet te komen, den ingereciht als telegraafkantoor, om de den ingericht als telegraakfkantoor, om de journalisten in staat te stellen met hun bla den in het binnen- en buitenland geregeld contact te houden. Matuschka heeft zich den laatsten tijd, dien hij in voorarrest doorbrengt, bijna uitsluitend beziggehouden met teekenwerk. ROOFOVERVAL Een doode, een gewonde. Een buitengewoon brutale roofoverval is Zaterdagmorgen kort voor 11 uur op de mijn OttoWilhelm in Recklinghausen bij de uit betaling der mijnwerkersloonen gepleegd. Twee mannen kwamen aan het loket. Toen op hetzelfde oogenblik twee mijnwerkers hun loon kwamen halen, draaide zich een der man nen om en loste eenige revolverschoten op hen Een mijnwerker werd licht aan het hoofd ge wond, terwijl de tweede zoo zwaar gewond werd, dat hij kort daarop, overleed. In totaal maakten de schurken ongeveer 800 Mark buit Zij slaagden er in op een motorrijwiel te ont komen. JACHT OP ZAKKENROLLERS TE BERLIJN Door twee studenteh. Nabij het station Charlottenburg te Berlijn heeft zich een opgewonden achtervolging af gespeeld. Een Berlijnsch koopman, wien op het station zijn portefeuille gerold werd, ver dacht hiervan den persoon, die naast hem stond. Het kwam tot een heftige woordenwis seling, waaraan ook door twee studenten werd deelgenomen, totdat een vijfde persoon, waar schijnlijk een handlanger van den zakkenrol ler, de vducht nam. Hij sprong op de rails en maakte zich uit de voeten. De beide studenten wisten hem nabij het station Zoo te achterha len, De dief verweerde zich wanhopig, waar door geen van drieën merkte, dat intusschen een sneltrein naderde. Gelukkig wist de ma chinist op het laatste oogenblik den trein nog tot staan te brengen, waarop de dief werd overmand. Ook zijn medeplichtige was onder- tusschen in hechtenis genomen. De portefeuille hadden zij weggeworpen, toen zij zich betrapt zagen. MISS EARHART'S IN 151/2 UUR OVER DE GROOTE PLAS De Ooeaanvluoht van miss Earthart is gelukt. De vliegenierster, die de eenige vrouw is, die de vlucht over den Oceaan alleen heeft ondernomen, is Zaterdagmid dag te Londonderry in Ierland geland. Miss Earhart, bijgenaamd Miss Lindy, wegens haar gelijkenis met Lindbergh, was Vrijdagavond om 22 uur 50 M. E. T. van New-Foundland opgestegen voor een Oceaan vlucht, dien zij met succes vol bracht. Zij landde om 15.45 uur in de na bijheid van Londonderry op een weiland. Na haar landing telefoneerde zij onmid dellijk met Dublin, mededelende, dat zij bij haar landng, een noodlanding, niet was gewond. Ook het vliegtuig is ongedeerd ge bleven. Gedurende den overtocht had de uitlaat van haar machine zeer slecht ge- functionneerd, hetgeen 10 volle uren ge duurd had. Over oen grooten afstand heeft zij te kampen gehad met hevige stormen, regen en voor een gedeelte van den weg ook met mist, hetgeen den tocht zeer bemoeilijkt had. Bovendien was do benzinemotor gebroken, zoodat de aviutri- oe zich genoodzaakt had gezien in Ierland een noodlanding te doen. Miss Earhart verklaarde verder, dat zij zioh onmiddellijk telefonisch in verbinding wilde stellen met haar echtgenoot, den uitgever Putman. Zij was buitengewoon verheugd, dat de overtocht goed gelukt is. Miss Lindy heeft met haar vliegtuig twee groote prestaties geleverd. Zij is zoo wel de eenige vrouw, die alleen over den Oceaan is gevlogen als de eenige vrouw, die tweemaal den Atlantisohen Oceaan per vliegtuig is overgestoken. In 1928 is zij nl. reeds over den Oceaan gevlogen, in ge zelschap van de vliegeniers Stultz en Gor don. Teleurstelling te Parijs. Het bericht, dat Miss Earhart in Lon donderry in Ierland was geland heeft op het vliegveld van Parijs onder het in groote getale aanwezige publiek groote teleurstelling veroorzaakt.» Vele sport vrienden en bewonderaars waren reeds in den ochtend naar het vliegveld gegaan om bij de landing tegenwoordig te kunnen zijn. De politie had reeds uitgebreide maatregelen genomen om het vliegveld vrij te houden en de van uur tot uur aan groeiende menigte op een afstand te houden. Omstreeks twaalf uur was ook de Amerikaanache ambassadeur Edge aan gekomen. Amelia Earhart vliegt naar ^Londen. De Amerikaansohe a via trice Amelia Earhart is Zondagmiddag van Londonder ry gestart naar het Engelsohe vliegveld Hanworth. Te Londonderry was een groo te menigte samengestroomd om de koene aviatrioe uitgeleide te doen. Miss Earhart heeft gelukwenBchtele- grammen ontvangen van president Hoo ver, van den Engelsohen minister van luchtvaart en van den Amerikaansohcn ambassadeur te Londen, Mellon. Een blindgeborene wordt doctor. Dezer dagen is aan de universiteit van Stockholm een jonge mathematicus, Nils Ju- ringius tot doctor in de philosophie bevorderd op proefschrift: „Symétrische functies" De jonge doctor is blind geboren, zoodat zijn promotie algemeen de belangstelling trok Hij is bij zijn studie geholpen door zijn oude moeder, die hem jarenlang uit boeken beeft voorgelezen, die hij voor zijn studie noodig had. Vreugde verstoord door 4 vliegongeluk. Een vliegtuig, waarmede persfoto's van de aankomst van mevrouw Earhart te Lon donderry naar Londen zouden worden ge bracht, is in een dichten mist, in Schot land neergestort, meldt de „Tel.". De bestuurder en de fotograaf, die zioh als passagier aan boord bevond, kwamen bel den om het leven. Toen mevrouw Earhart van het ongeluk hoorde, was zij zeer ont steld en zij kon bijna niet gelooven, dat de beide „aardige lui", die zij nog Zater dag gesproken had, waren omgekomen. Zij verzooht haar diepe sympathie aan de na gelaten betrekkingen der slachtoffers te betuigen. „Tic kan mij", zoo zeide zij, „zoo goed voorstellen, hoe dat in den dichten mist bij de kust gebeurd is". „Lady Llndy." Amelia Earhart, de 34-jariffe vrouw van den uitgever Putman, met wien zij verleden jaar trouwde, is in Amerika bekend als „Ladv Lindv" wegens haar gelijkenis met den bekenden vliecrer Lindbergh» die de zer dagen zoo tragisch in het middelpunt, van de belangstelling der geheele wereld is komen te staan. Zij heeft Lindbergh's prestatie thans overtroffen Het rood-en-goud geschilderde vliegtuig waarmede zij van New-Foundlnnd vertrok, had geen naam. alleen maar het numlfier 7052 ann de onderzijde der vleuvoK TTaar eenige voedsel was een pannetje kinnen- snep pn nn haar vlneht van 2000 mijl heeft klaarhliikeliik peen enkel sehip haar waar genomen. Taal noch teeken vernam do wereld van haar, voor de eenzame vrouw in een wei de bii Culmore daalde, vijf mijl vnn Lon donderry. Het eerst is zij den Atlantisohen OoeanA overgestoken in lft®R nis passagier met Wilmer Stultz en Louis Ornvlon. die in Zuid-Wales landden na een vlneht over "000 mijl in 21 1/2 uur. Tnen zü vertrokken, hadden reeds drie nviatriees het leven in de golven van den Oceaan gelaten, nl. nrinses Lnwensfein Werthehn. F,Die Maekay en mevrouw Dravson. De vlueht was mneiliik. veel regen en mist. „Lady Lind" vliegt al meer dan tien Jaar en reeds in WO heeft zij een hongte- reoond gevestigd, toen zij een hoogte van 14000 voet bereikte. Als fiinzinnige, wel-opgevocde vrouw heeft Miss Earhart een afkeer van open baarheid en reclame. Tn een afscheidsbrief aan haar zuster aan den vooravond van haar vorige oceaan vlucht, schreef zij de volgende karakteristieke woorden: „Ik speel om een hoogen inzet en als ik slaag, zal alles goed zijn. Wanneer ik faal, zal ik gelukkig zijn mijn einde to vinden bij zoo'n avontuur. Tk heb mijn testament gemaakt en alles in goedo orde achter gelaten." VLOTTE TOCHT VAN DE DO X. 0p de azoren aangekomen. Thans te Vigo voor anker Ook de DO-X heeft den tocht over den Oceaan voorspoedig volbracht. Zaterdag avond arriveerde de vliegboot in Horta op de Azoren en Zondag zette do machine den tocht naar het vasteland voort. Gisteravond* 7 uur 48 min. is de DO-X na een voorspoedigen toch van de Azoren te Vigo aangekomen en vlot voor anker gegaan. 's Morgens 8 uur 20 Greenwieh-tijd steeg de vliegboot van Horta op voor den tooht naar het Euroneesche vasteland. Twee uur later bevond de DO-X zich op 38 graden 30 minuten Noorderbreedte en 24 graden 50 minuten Westerlengte. Do snelheid bedroeg toen 176 km. per uur. Do Dornier-fabrieken ontvingen kort daarop het volgende telegram: „Veertien uur Greenwioh-tijd was onze positie 40 graden 26 minuten Noorderbreedte en 16 graden 50 minuten Westerlengte. Alle» in orde. Het weer is goed. Wij hebben 10,500 liter brandstof noodig. Aankomst to Vigo ongeveer halfzeven. Christiansen". Ook het verdere dool van den tooht had een vlot verloop, al werd Vigo ook circa een uur later bereikt dan verwaoht was. zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. DE REGEERING AFGETREDEN. Een algemeene staking in Griekenland? Sedert Vrijdagnacht komen te Sofia moeilijk te oontroleeren berichten binnen, volgens welke in Griekenland een alge meene staking zou zijn uitgebroken en in verband daarmede bloedige straatgevecht ten zouden zijn voorgekomen in steden van Griekseh Macedonië en Thracië, die het ge volg zouden zijn geweest van onlusten, uit gebroken onder bewapende tabaksarbei ders. Het te dezer stede verschijnende dag blad „Wreme" bericht, dat het te Xanthi, Drama, Guemuerrjina, tusachen de politie en de militairen aan den eenen kant en gewapende arbeiders aan den andeern DE TUNNELINSTORTING IN CHILI 41 Arbeiders gered Uit Santiago (Chili) wordt gemeldt: Een en veertig van de vijf en veertig arbeiders die in de tunnel te Las Racas bedolven waren, zijn gered. AARDBEVING IN MIDDEN-AMERIKA Tot dusver zes dooden Volgens berichten uit Midden-Amerika heeft zicht aldaar een hevige aardbeving voor gedaan, welks centrum Salvador was en die ook het omliggende land over groote afstan den heeft geteisterd. Tot dusver wordt als aantal dooden zes op gegeven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11