MAANDAG 23 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Financiën en Economie DE NIEUWE 5 PCT. TWEEDE STAATSLEENING VAN 250.000.000. Blijkens een advertentie in dit blad stelt de Regeering op 2 Juni a.s. van 0 uur 's morgens tot 4 uur 'ff middags de inschrijving open op de 5 pCt. Tweede vrijwillige geldleening van den Staat der Nederlanden tot een bedrag van ƒ250.000.000, waa-rv. geplaatst: ƒ20.550.000 terwijl de deelneming is verzekerd tot een bedrag van 59.600.000. De inschrijving staat open ten kan tore van de in de advertentie vermelde Bankinstellingen en van den Agent van het Ministerie van Financiën te Amster dam. De schuldbewijzen aan toonder zijn groot 100, 500 en 1000 en worden uitgegeven tegen den koers van 100 pet. Op de 6 pet. obligatiën van de leening 1922 B wordt een voorkeursrecht ver leend. De aflossing van de nieuwe leening begint op 1 Juli 1933 tot ten minste 0.83 ten honderd van de geheele schuld, ver meerderd met het bedrag der door die verpichte aflossingen vrijgevallen rente. De aflossing geschiedt k, pari. De schuld bewijzen "worden bij loting in de maand Maart ter aflossing aangewezen. De leening zal in uiterlijk 40 jaren *ijn afgelost. De aflosbaar gestelde obligatiën ver jaren 30 jaren na den eersten dag waar op zij aflosbaar zijn. De formulieren voor de inschrijving zijn verkrijgbaar vanaf 23 Mei aan de kantoren van inschrijving. De inschrijvingen moeten beloopen be dragen van 100 of veelvouden daar van. De inschrijvingen waarvoor de 6 pet. obligatiën van 1922 B worden gebezigd, zullen ten volle worden toegewezen. Bij do tot storting aangeboden obliga tiën moeten gevoegd worden de bijbe- hoorende, nog niet vervallen coupons van September 1932 en volgende, waar van de rente over de maanden Maart tot en met Juni nog wordt verrekend. De storting moet geschieden op Vrij dag 1 Juli 1932 ten kantore waar de in schrijving is geschied. Bij elke storting worden voorloopig rccepissen aan toonder uitgereikt, welke zoo spoedig mogelijk kosteloos zullen worden ingewisseld. UIT DE OMGEVING HOOGMADE „St. Deus Ded.it"Deze vereeniging hield Vrijdagavond een ledenvergadering in de zaal van café Hillebrand. De voorzitter opende de vergadering met gebed, heette de leden van harte welkom, en in het bijzonder den beer Salman, lid van het hoofdbestuur, die op deze vergadering tegenwoordig is. De voorz. zette het doel van deze vergadering uiteen, n.l. de klachten, die de voorz. ontvangen heeft over de steunregeling, waarom spreker direct ge legenheid gaf tot het stellen van vragen, wel ke vragen dan door den heer Salman zullen worden beantwoord. Vele vragen werden er gesteld, welke door den heer Salman naar ieders genoegen werden beantwoord. Daarna deelde de heer Salman mede, dat, mocht er eens iets haperen aan de steunregeling of met werkgevers, of iets anders, dan eefst naar het bestuur van de eigen organisatie te gaan, dan kunnen wij vanaf het H.B. de zaken in der minne zien te schikken. De voorz. dankte den heer Salman voor zijn nuttige raadgevingen. Daarna werden de notulen gelezen, welke onder dank werden goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde: bestuursverkiezingen, we gens het bedanken van den 2den penningmees ter, den heer C. J. Lieverse. Daar er geen candidaten-lijst was ingezonden, ging men over tot stemmen. Gekozen werd met meerderheid van stemmen de heer Cor van der Ploeg, die zijn functie aannam. De heer C. H. van den Berg werd benoemd als lid van de controle commissie. Van de rondvraag werd ook druk gebruik gemaakt, welke vragen door den voorz. wer den beantwoord. Nadat was medegedeeld, dat het vakblad m het vervolg bezorgd zou worden door C. v. d. Ploeg, sloot de voorz. deze vergadering met den chr. groet. LISSE. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatse lijken correspondent der Arbeidsbemidde ling en Werkloosheidsverzekering staan in geschreven 336 werklooze personen, t.w. 258 landarbeiders, 5 schilders, 6 kistenma kers, 1 machinist, 4 chauffeurs, 2a- fabrieks arbeiders, 11 metselaars, 25 timmerlieden, 3 loodgieters, 2 smeden, 1 behanger en stof feerder, 3 mach. houtbewerkers, 3 opper lieden, 1 rijwielmonteur, 1 kantoorbedien de en 10 schippers. Verloren en gevonden voorwerpen. Bij de politie alhier is als verloren aangegeven een lampekap, portemonnaie met inhoud, een gummi heerenregenjas en een biezen handkoffer met militaire onderkleeding. Als gevonden is aangegeven: een belas- fcingmerk 1931/1932. Inlichtingen worden ingewacht en kun nen verkregen worden ten Politiebureele. Politie. De Chef van Politie dezer ge meente is telefonisch aangesloten en te 'be reiken onder no. 125. Hij woont School straat no. 8. Vanwege de gemeente-politie wordt er aan herinnerd, dat het ingevolge de Alg. Politie-verordening dezer gemeente verbo den is om de trottoirs dezer gemeente te bereiden en bij het Motor- en Rijwielregle ment „het buiten oodnzaak de linkerzijde van den weg berijden". Deze beide bepa lingen worden in deze gemeente nogal eens overtreden en hierop zal in den vervolge toegezien worden. Men zij gewaarschuwd. HILLEG0M. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. "Weder vervulde Roomsch Hillegom groote vrougde: een harer zonen zou, na Zaterdag uit de handen van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem het H. Priester schap te hebben ontvangen, den volgenden dag in de St. Martinuskerk zijn eerste H. Mis opdragen. Rijk en smaakvol, doch eenvoudig met palmen en witte lelies was het Hoofdaltaar van dit schoone Godshuis gesierd en tegen tien uur vulde zich het ruime gebouw Zon dag met geloovigen, waaronder vele uit de St. Josephpa-rochie, geheel. De Neomist, de weleerw. heer J. Groot, werd bij de H. Handelingen geassisteerd als volgt: Presbyter-assistent de zeereerw. heer J. J. A. J. Krook, pastoor van St. Mar- tinus, Diaken de zeereerw. Pater-Missiona- ris Van Sambeek O.P., oom van den Fees teling, Sub-Diaken de weleerw. heer M. Groot, kapelaan van Krommenie, broeder van den Neomist, terwijl in het Priesterkoor hadden plaatsgenomen: de zeereerw. heer B. van Leeuwen, pastoor van St. Joseph, de zeereerw. zeergel. heer Prof. Laurier van het seminarie Hageveld en de heereerw. heer pastoor G. Groot, Pastoor en Oom van den Jubilaris. Het zangkoor voerde onder Directie van den heer S. Redeker en den Organist J. van '-Rtoode uit de Missa Lauda Sion van Kuipers, het Veni Creator en Tantum Ergo uit den Gregoriusbundcl en na de Plechtig heden een Feestlied. Schitterend was daar in vooral de vertolking der jongens. Na het Evangelie betrad de weleerw. heer M. Groot het Preekgestoelte tot het hou den der Feestpredikatie. Tot tekst had deze gewijde redenaar ge kozen Jer. 31 vs 14: „Ik zal de ziel van Mijn Priester met Mijn volheid verzadigen en Mijn volk zal vervuld worden met Mijne goederen''. Na een korte inleiding, met grooten gloed uitgesproken, schetst de ge wijde redenaar de grootheid van den Pries ter als middelaar tusschen God en de men- schen, zich bijzonder openbarende bij den terugkeer van den zondaar tot zijn God en bij het Heilig Sacraficie der Mis. Schoon schildert de redenaar het onbegrijpelijk contrast der wereld met den priester, waar de eerste niet kan voelen, welke stroomen van genade de priestei*door 's Heeren goedheid op de menschen doet nederstroo- men. Dan komt het slot, het gedeelte, dat bij velen het gemoed doet volschieten, als deze jeugdige Priester, een jaar geleden zelf ge wijd, zich persoonlijk richt tot zijn Priester broeder, thans zijn beminde broeder in het Priesterschap; schouder aan schouder heeft, hij met hem gewerkt en nu zijn zij weder vereenigd door Jesus liefde. Laten wij elkaar steunen in het gebed zooals wij deden vanaf onze prilste jeugd in hartelijke sympathie. Thans juichen wij met U, den ken met U mede, offeren aan God met U; wij volgen U, biddend in uw liefde en ons gebed zal U steunen en God zal er rijkdom van genade aan geven. Dierbare Moeder, uw tweede kind be kleedt thans het Priesterschap; wat moet ik thans tot U zeggen? Gij hebt ons allen opgevoed in liefde; als moeder van den Priester is er vreugde in uw hart, welke niet te beschrijven is: hij is uw eigen zoon, uw kind en juichen kunt U voor de offers, die U voor hem gebracht hebt. Thans zet hij de grenspalen uit van het Rijk van Christus; hij zal U steeds in zijne gebeden gedachtig zijn. Uw geluk had grooler kun nen zijn; zwaar is de slag, die zijn heen gaan U bracht, doch juich heden, want onze Vader jubelt met ons in volmaakt ge luk in den hemel. Kort is het leven en dan worden we vereenigd met hem. De hooge uitverkiezing van uw zoon slaat hij van den hemel gade: Vader, onze Vader in den Hemel, geef ook uw Vaderzegen op dezen dag. Ontroerend was het oogenblik, waarop de pasgewijde Priester voor het eerst de H. Communie uitreikte aan zijn Moeder, broers en zusters en andere bloedverwanten. Van half 2 tot half 3 volgde een drukbe zochte receptie, waarna de plechtigheid te 3 uur met een Plechtig Lof en Te Deum werd besloten. KATWIJK AAN DEN RIJN Postkantoor en belasting. Sedert 2 Mei kan men op het hulppostkantoor alhier zijn be lastingspenningen voldoen, 't Blijkt echter, dat het publiek meent, dat alleen op den dag als de ontvanger zitting houdt, ook op het post kantoor de belastong kan betaald worden. Het was den laatsten zittingsdag van den ontvan ger op het postkantoor zoo druk met belas tingbetalers, dat een vlotte afdoening van za ken bijna onmogelijk was. Ook op andere postkantoren schijnt men dergelijke ervaringen te hebben opgedaan. Er wordt daarom nogmaals de aandacht op gevestigd, dat op alle uren waarop het hulp postkantoor voor den dienst geopend is, men zijn belastingschuld kan vereffenen. Kostelooze inenting. Donderdag 26 Mei a.s. des namiddags om 2 uur zal dr. W. E. Hueting in het gemeentehuis zitting houden tot kostelooze inenting en herinenting. LEIMUIDEN Ambtsjubileum. Op Woensdag 1 Juni a.s. is 't 25 jaar geleden, dat de Eerw. Zusters Celesta en Hildefonsa, uit 't St. Josefsgesticht alhier als onderwijzeres in dienst kwamen bij het R.K. Bijz. onderwijs. Naar wij hopen zal 't beide jubilarissen dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat beide Eerw. Zusters ook voor de wereld zusters en aan dezelfde school verbonden zijn en wel respectnevelijk als hoofd der school en als onderwijzeres. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Gisteren heeft de Weleerw. heer Joh. Klijn, die Zaterdag 21 Mei j.l. de H. Pries terwijding mocht ontvangen, zijn Eerste Plechtige H. Mis opgedragen. Voor de H. Mis aanving, werd de nieuwe wijdeling door een 12-tal bruidjes het kerkgebouw binnengeleid. Te 10 uur betrad hij het altaar om het H. Misoffer op te dragen, hierbij geassisteerd door de weleerw. heeren Jongmans als diaken, A. Pannebak ker als subdiaken, pastoor Daalmans als Presbyter assistens, terwijl Kap. Franssen als ceremoniarius fungeerde. Door het man nenkoor onder leiding van den dirigent, den heer Jac. M. Nieuwesteeg, werd uitge voerd „Missa Jubilaei" van Aug. Wiltber- ger. Na het Evangelie betrad pastoor Daal mans den kansel tot het houden van een feestpredikatie. ZijnEerw. had als tekst ge kozen de woorden van den H. Paulus: „Zoo beschouwe de mensch zich als dienaar van Ohristus en uitdeeler van Gods geheimen. Weer mag de parochie van Boskoop jui chen en jubelen, daar wederom een zoon hier staat, die zijn eerste plechtige H. Mis aan God .zal opdragen. Gisteren hebt gij, feesteling, de H. Priesterwijding ontvangen, van den Bisschop. Hoe jubelt het hart' nu na zooveel arbeid en voorbereiding bet- einddoel is bereikt. Gisteren zijt gij gewor den de verheven dienaar van Christus, uit deeler van Gods geheimen. Met hoeveel vreugde heeft de parochie dit feest tege moet gezien. De priester zet het werk van Christus voort. Hij is door God aangesteld, om het volk te geven, wat het noodig heeft, om het geluk in den hemel te bereiken. Hij is de persoon, die het pas geboren kind doopt, het onderricht, om aan de Tafel des Heeren aan te zitten. Maar ook dan is zijn taak nog niet geëindigd. Met vaderlijke zorgen waakt hij er voor dat dit kind ver der opgroeit in eer en deugd. Hij leidt het naar het Patronaat of Joseph-Gezellen- vereeniging om het voor de gevaren der wereld te behoeden. Hij i® de ziel der ver- eenigingen, die niet zonder priester kun nen bestaan. Dan, wat is de priester in de biechtstoel. Hoeveel heeft hij er daar in Gods naam vergiffenis geschonken, en hoe- velen heeft hij daar moed en kracht inge sproken. Ten slotte, wat is de priester aan het sterfbed. Welk een heerlijke taak voor hem, om de zieken te troosten in hun lijden, en wanneer de zieke ernstig is, hem met H. Olie te zalven, en de H. Teerspijze toe te dienen, waarvan Christus gezegd heeft: „Wie dit brood eet, zal niet sterven maar leven in eeuwigheid "..Hoe heerlijk iederen morgen het H. Misoffer op te dragen, en daar het bloedige offer van den Calvarie berg op onbloedige wijze te hernieuwen. Hij werkt voor armen en rijken en staat in Christus "plaats om goed te doen. Boskoop mag wederom verheugd zijn, een priester in zijn midden te ontvangen. Welk een vreugde voor de ouders, die gis teren tegenwoordig waren bij de wijding van hun zoon. Men begrijpt hun ontroering, wanneer zij de eerste zegen van hem heb ben ontvangen. Wij van onzen kant moeten altijd den priester eeren. Wij moeten de moeilijke taak beschouwen, besloot spr., die zij voor onze zielen op zich nemen. Dan zal God u zeker zegenen en loonen voor alle eer die men Zijn dienaar aandoet. Schoon was het oogenblik waarop de ouders voor het eerst de H. Communie uit de handen van hun zoon mochten ontvan gen. Na de H. Mis werd door het koor nog gezongen Laud a-te Domino. Te 12.45 uur hield de Neomyst receptie in de zaal van het R. K. Vereenigingsge- bouw, die voor deze gelegenheid een feeste lijk aanzien had gekregen. Bij het binnen treden van den nieuwen priester werd door de schoolkinderen een welkomstlied gezon gen. Hierna hield de heer Chr. Koppen, voorz. van de feestcommissie de volgende toespraak. Weleerw. Feesteling, geachte Ouders, en verdere familie van den Neomyst. Het is weer feest, het is weer een Roomsch feest in Biskoop, het is een schoon feest, en ieder rechtgeaard Katholiek hart klopt vandaag vreugdevoller dan anders. Wel is deze Wering geen zeldzaamheid meer, wel bestaat het gevaar, dat de ge woonte ook van dit heerlijke feit de hel dere, verheven glansen wil doen verzwak ken, maar toch blijft het, ook voor den nuchteren mensch iets, dat grijpt in z'n geloofsleven en daarom een waarde heett, die niet met aardsche maatstaf is te meten. En daarom, weleerw. wijdeling, is het ze ker op z'n plaats, om te midden van al wat rondom ons, lëeken, belangstelling en sym pathie en moeite vraagt, de gedachten op dezen dag te concentreeren op de straling van dit feest, uw feest niet alleen, maar ook een feest voor uw ouders en familie, voor de parochie, ja een feest voor de H. Kerk. Want voor u is dit het hoogtepunt van uw aardsche leven, het doel uwer stu die van een dozijn jaren. Neen, het is meer, ge hebt bereikt uw schoon, verheven en heilig ideaal, een waardigheid, waarnaar de mensch zelf niet grijpen mag, doch waar toe God hem uitverkiest. Priester Gods, gezalfde des Heeren. Wanneer een jong of ficier den eed van trouw aflegt aan z'n vaandel, voelen wij de romantiek van z'n jeugdig vuur en zijn nobele gevoelens. Maar hoe zinkt dit alles in het niet, wan neer wij die heerlijke reine schaar van wijdelingen, den eed van trouw zien afleg gen, niet aan een aardschen vorst-, maar aan een heruelschen; almachtigen Koning. Hij vraagt u geen overwinning van anderen, Hij vraagt de overwinning van uzelf. Ze ker niet zonder vuur, niet zonder liefde voor uw God, hebt ge u aan hem gesckoD- ken, maar toch ook na rijpe overweging van al wat uw roeping tot soldaat van Christus van u zou eischen. En dit alles heeft u niet weerhouden de stem van Gods genade in u te volgen en zoo ziet ge u thans bekleed met meer dan Engelenmacbt. Zeker, als er ooit reden is om zich te ver heugen en dit uit te drukken door een blij feest, dan is dat zeker wel heden voor u. En voor uwe ouders! Ge zijt de laatste hun ner kinderen, die zij met zorgen en moeite gebracht hebben op zijn bestemming. En wellicht heeft geen zooveel opoffering van hen gevraagd als juist gij, door de keuze van deze roeping. Maar dan mogen we toch ook aannemen dat zij van de hun door God geschonken kinderen geen dag hebben mo gen beleven, zoo vreugdevol, zoo haast vol maakt gelukkig, zoo verheven als juist he den, nu zij hun hëerzoon zagen opgaan naar Gods altaar, ter voltrekking van het H. Sacrificie der Mis, nu zij, de ouders, hebben mogen ontvangen God zelf, uit de handen van hun eigen kind, dat zij hebben opgekweekt van een klein hulpeloos wicht 'tot een voorwerp van Gods bijzonder wel behagen. Ge hebt voor hem alle lasten met liefde gedragen en tot uw heerlijk loon ziet ge u thans begunstigd met een voorrecht, dat aan zoovele andere brave ouders niet geschonken wordt, al behoort het tot hun stoute toekomstdroomen. Gij, zusters en broeders, en verdere fa- miile, gij ook vindt in onzen godsdienst de redenen tot een groote vreugde. Het stemt u terecht blij en dankbaar een uwer naaste verwanten tot de priesterlijke waardigheid geroepen te zien. De genegen heid voor den wijdeling doet u deeien in zijn groot geluk. Maar ook voor de parochie is het feest. Want meer dan zulks in een stadsparochie het geval is, voelt men zich hier één. Men kent elkaar hier beter, en loopt elkaar niet als vreemden voorbij. En daarom zijn de parochianen heden verheugd en trotsch, dat een uit hun midden tot de bediening der altaren is geroepen. Want voor ons heeft het woord priester een hei lige klank. En nu gij zijt getreden bij die zoo hoog vereerde schaar van gocLsgezan- ten, willen wij niet achter blijven daarbij onze gevoelens tot uiting te brengen. Veie parochianen ziet gij hier reeds bijeen, na mens hen, en ook namens degenen die niet tegenwoordig kunnen zijn, hebben wij de eer de hartelijke gelukwenschen aan te bie den der Katholieke Boskoopers, onze ge lukwenschen met den dag van gisteren, toen onze geëerde en beminde bisschop u met een schare van anderen in de prachtige Bavo-kathedraal zalfde to^ Zijn helper. Wij wenschen u geluk met dezen morgen, toen we getuigen mochten zijn van uw Eerste Plechtige H. Mis. Toen hebben wij ook iets beseft van wat er omging in uw jeugdig priesterhart en we hebben gesticht het kerkgebouw verlaten. En onze gelukwen schen gelden heden evenzeer u, mevr. en mijnheer Klijn, en u allen die nader of ver der verwant zijt met den feesteling. Een priester tot de uwe te mogen rekenen is gewis een felicitatie van allen die u ken nen, ten volle waard. Weleerw. Neomyst. Ge hebt om onze gebeden verzocht. We hebben aan uw verzoek voldaan Ons kuust- zinnig altaar hebben we voor deze gele genheid een pa-ssende versiering gegeven. En als blijvend aandenken aan dezen dag en tevens als blijvend teeken van de achting en eerbied van Roomsch Boskoop, voor u en uw priesterlijke waardigheid, bieden wij u thans aan het feestgeschenk der parochie. (Aangeboden werd een bui-eau met stoel en boekenkast. Moge het in lengte van jaren een plaatsje hebben in uw eigen kamer. Moge het daar de stomme getuige zijn van uw arbeid voor het heil der zielen. Moge het daar immer de getuige zijn van uw aangeboren vrien delijke Lach. Dat de zorgen van uw pries terlijk leven er niet in slagen hem van uw gelaat te doen verdwijnen. Zij zal een op beurende kracht zijn voor hen, die gij in armoede of krommer bezoekt. Gelukkige Neomyst, verheugde oudera en familie. Wij wenschen u toe, dat ge de zen dag, die voor u en ons allen onvergete lijk zal zijn, in dezelfde opgewekte stem ming verder moogt doorbrengen ais waarin ge hem begonnen zijt. Na deze toespraak werden de paro chianen in de gelegenheid gesteld, den jon gen priester persoonlijk geluk te wenschen. Een plechtig Lof, gecelebreerd door den Neomyst besloot deze plechtige en vreug devolle dag. Boskoop ka-n er wederom trotsch op gaan, een nieuwe priester in hun midden te heb ben, waarvan de groote belangstelling dan ook wel getuigde. Z0ETERW0UDE. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Onder het groote getal van jonge pries ters, die Zaterdag de H. Priesterwijding hebben ontvangen, was er ook een zoon van de parochie van St. Jan Onthoofding, de weleerwaarde heer L. A. van Teylingen. Het was weer een van die mooie priester feesten, zooals er al zoo vele gevierd zijn in de oude parochie, altijd even spontaan en luisterrijk. Ditmaal was, na de intocht van Z. H. Exc. den Bisschop bij de inwijding van de nieuwe kerk, en de nog te vieren feesten in dezen zomer, afgezien van een feestelijke intocht. Toch wapperde aan e]k huis de driekleur met pauselijke wimpel toen te gen den avond de Neomyst met zijn fami lie uit Haarlem terugkeerde van de voor hen nooit te vergeten H. Priesterwijding. Aan het ouderlijk huis op de Dorpstraat werd even halt gehouden om de ruim 80- jarige Grootmoeder van den Neomyst hem te laten vergezellen naar de kerk om met de familie God to danken voor het groote voorrecht naast haar priesterzoon een priesterkleinzoon te mogen bezitten. Bijna een halve eeuw was het geleden, dat zij met ongeduld de dag verbeidde waarop haar zoon Leo priester zou worden en nu was het vier en dertig jaar geleden, dat zij den dag beleefde. Toen na vele, vele jaren ook haar kleinzoon Leo do priester studie aanving gaf zij nogmaals den wensch te kennen, dat God haar mocht laten be leven ook haar kleine Leo als priester op liet altaar te zien.... en nu had God hare bede verhoord. Een schaar van lieve kinderen in blanke kleedjes strooide een wit pad en droegen witte bloemen uit naar het Hoogaltaar, dat in een schoonen hof stond van wuivende palmen, sierlijke planten en heerlijke bloe men. De jongelingschap van de propaganda- club had giften ingezameld en ook ge werkt om de kerk om te toQveren tot een tuin in den schoonen Mei waarin Maria'a beeltenis prijkte als bedolven onder een witte bloeinenschat. Uit de hooge sluitsteenen hingen kleu rige banieren die in wijdscbe bogen naar de kapiteelen zwierden om het gothisch lijnenspel van de mooie gewelven te om spelen, tot feestelijke stemming van het roomsche volk. Het orgel juichte en jubelde, de heerlijk ste accoorden en zoo bracht de Neomyst Lof aan God, daarbij geassisteerd door den zeereerw. heer L. D0II9, zijn oom, als dia ken en den hoogeerw. heer J. C. F. Jan sen als sub-diaken. Deken Jansen sprak van den kansel de Neomyst, zijne familie en de geloovigen allerhartelijkst toe. Zijn herderlijk woord was als immer om te wijzen op de goedheid Gods, aansporen de tot dankbaarheid en wijzende op den plicht tot gebed voor den jongen priester. Zondagmorgen tien uur was elke plaats in de kerk bezet toen de Neomyst in plech tige rondgang alle aanwezigen door de zielereinigende kracht van het wijwater voorbereidde tot zijn eerste H. Misoffer. Tot dit H. Misoffer werd hij geassisteerd door den Zeer Eerw. Heer L. Dolle aLs Pres byter assistens, de ZeerEerw. heer G. H. Klaverweyden O.S.Cr. als diaken en de Weleerw. heer H. Brans als sub-diaken. De hoogeerw. heer Deken had op het altaar plaats genomen. Het zangkoor voer de na het 3-stemmige Veni Creator van F. R. Eppinb zeer verdienstelijk de 4-stemmi- g$ Missa St. Joannes Cantij van Jos. Gre- gor Zange uit. Na het offertorium werd het Ave Maria van Hub. Cuypers gezongen. Na het Evangelie besteeg de zeereeerw. heer L. Dolle, pastoor te Goes, de kansel. Met den tekst „Gratias agamus, Domino Deo nostro", ving de gewijde redenaar zijne predicatie aan om dan jubelend te ge tuigen van de groote blijdschap die hem bezielde op dezen schoonen dag. In over gevoelige woorden schetste Zijneerw. het geluk in zijn geboorteplaats op dezelfde plek waar zijn eerste Misoffer was opge dragen, thans getuige te mogen zijn van het geluk aan zijn familie door God gege ven. Toen dan de gewijde spr. zich richtte tot zijn oude Moeder om hare zielevreugde te schetsen en met haar God te danken voor het geluk op haren gezegenden oudendom, toen werd het stil in de stampvolle kerk en menige stoere kerel pinkte een traan weg. Dan sprak Zijneerw. tot zijn zuster en haar groote gezin van het geluk hen thans door God gegeven na de vele offers en groote zorgen met een diepgaand© harte lijkheid om dan to spreken in forsohe taal tot den Neomyst woorden, getuigend van wate liefde tot den jongen priester van een geestelijken Vader. In schoone bewoordingen ontvouwde Zijn eerw. hoe de jonge priester, door de ban den van bloedverwantschap met hem ver bonden zijnde, nu geworden is zijn wapen broeder en medestrijder voor de eer van God om dan te gaan beschouwen de ver hevenheid van het H. Priesterschap. Treffend was vooral deze predicatie door de ontvouwing van de gedachte, dat de Priester als een alter Christus het kruis offer herhaalt. Ook het schetsen van het verloop van de H. Priesterwijding met hare diepzinnige bet eekenis volle ceremoniën was zeer ontroerend. De Lange predicatie werd met gespan nen aandacht gevolgd woord voor woord. Het voert ons te ver nog meer daarvan te schrijven en wij volstaan met nog te vermel den, dat de gewijde redenaar den Neomyst tot priesterlijk gebed aanspoorde voor zijne ouders en alle geloovigen tot een gebedje voor den jongen priester in zijn zwaren strijd door het leven. De predicatie had een diepe indruk op de geloovigen nagelaten en er was in de kerk een groote stilte onder de plechtig heden. Dat zijn momenten die ieder moeten ont roeren. Als daar een jonge ma-n uit eigen omgeving opgegroeid, in de gemoedelijke omgang van het platte land gekend de woorden van de consecratie uitspreekt, dan voelt men altijd weer hoe groot de macht des priesters is en vooral als het oogenblik komt waarop dan een menschenzoon aan zijne ouders het Goddelijk Vleesch en Bloed mag uitreiken voelt ieder althans ©enigs zins het overgroot© voorrecht van de ouders. Ook de oude Grootmoeder ging nog ter H. Tafel. Na de H. Mis zong het zangkoor de can tate voor driestemmig mannenkoor en ba ritonsolo „De Priester" van Elbertus Jos. Franssen. In de Vespers te 2 uur gehouden wa-s de Neomyst agens, Pastoor Dolle diaken en Pastoor Klaverweyden sub-diaken. In een toespraak dankte de Neomyst God en vroeg aan de geloovigen hunne ge beden, opdat hij een priester zou worden onthecht aan het aardsche, opdat hij veel goeds zou mogen stichten voor het heil der zielen, daarbij belovende, dat hij God zou bidden te vergelden ten eeuwigen leven, allen die hem weldeden in Zijnen naam. Hierna had een drukbezochte receptie plaats aan de pastorie en kwam d© St. Jans fanfare een ovatie brengen. Er ston den dichte drommen volks voor de pasto rie. Kapelaan Brans, als voorzitter van d© Sint Jansfanfare, sprak de Neomyst toe, de huldiging met bazuinen en pauken voe gende bij het heerlijke priesterfeest. De Neomyst dankte hartelijk voor alle hulde hem gebracht, waarna allen neder- knielden voor de eerste priesterzegen van den Neomyst. Het feest werd nu in de familiekring voortgezet en zoo kan dit priesterfeest we der opgeteekend. worden, als gevierd, do parochie van St. Jan Onthoofding waardig.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10