De jongste Encycliek van den H. Vader 23ste Jaargang ZATERDAG 21 MEI 1932 No. 7206 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND S)e£cidóelve(Boii/t<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week - f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent» TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De nooden van dezen tijd Begeerlijkheid, overdreven nationalisme, afkeer van God en godsdienst. HERSTEL DER ORDE DOOR BOETE EN GEBED. Door Christus' liefde gedrongen, heeft de H. Vader in zijn encycliek „Nova impen- det" van 2 October van het vorig jaar al len aangespoord om de gruwelijke kwalen, uit den eoonomischen toesband voort vloeiend, eenigszins te verlichten. Bij het groeien van.de armoede tengevol ge van de werkloosheid, neemt het gevaar voor de maatschappij nog steeds toe en het gevaar van een algemeen© instorting wordt steeds dreigender. Daarom wil de H. Vader zijn aansporing opnieuw herha len om gemeenschappelijk de nooden van de maatschappij te verhelpen. De begeerlijkheid, wortel van het kwaad. Nauwelijks kan men na den zondvloed rampen, zooals de menschheid thans teiste ren, in de wereld bekennen. We worden gekweld door geldnood en economische be klemming, en hoe meer we trachten ons aan dit net te ontworstelen, te steviger worden we er door vastgeklemd. Hetzij door eigen nood of door dien van anderen, we worden naar den afgrond meegesleurd. De weinigen, die met ontzettende rijk dommen begiftigd, het roer der wereld in handen schijnen te houden en de zeer wei nigen, die op onbeperkte winst belust, zelf de oorzaak der ellende voor 'een groot ge deelte geworden zijn, zelfs die worden nu door den nood overweldigd, zoodat op hen van toepassing is het schriftwoord: „Waar door iemand zondigt, daardoor wordt Lij ook gekweld" (Sapientia, XI, 17). Over dezen toestand zuchtend, voeden we Ons gedrongen de gevoelens van Je zus' Hart uit te drukken, door met Hem uit te roepen: „Ik heb medelijden met de schare". (Marcus VIII, 2). De wortel van al het kwaad moet, vol gens het woord van den H. Geest, gezocht worden in de begeerlijkheid (I Timotheus VI, 10). Hierbij denkt de H. Vader aan het woord van den heidenschen dichter: „de vloek waardige honger naar goud". De begeerlijkheid zoekt het eigenbelang; de begeerlijkheid, met welken naam ook genoemd, is de oorzaak, dat het mensch- dom in het uiterste gevaar wordt gebracht. Van hier de wederzijdsche achterdocht, de jaloerschheid, de onmatige zelfzucht; van hier de verwarring en de ongelijke verdee ling der goederen, waardoor het bezit in handen van weinigen is terechtgekomen, die, zooals Wij in de encycliek „Quadrage- simo Anno" reeds herinnerden, tot groote schade der volkeren, het ruilverkeer naar "igen willekeur regelen. Het overdreven nationalisme. Wordt men door nationalisme gedreven dan is niets meer te erg, zoozeer dat een misdaad door een persoon bedreven, wel ke door iedereen als berispelijk wordt aan gemerkt, voor lofwaardig gehouden wordt, zoodra ze uit nationale motieven geschiedt. Daardoor ontstaat in plaats van liefde haat tusschen de volkeren. In het staatsbestuur worden daardoor de heilige wetten, die de norm zijn van het burgerlijk leven, met voeten getreden. Daardoor worden de grondslagen van recht en trouw, waarop de staat steunt, om vergeworpen; worden de tradities bedorven en uitgewischt, die tot nu toe de steun van de staten vormden. De campagne van de goddeloozen. Maar wat 't gevaarlijkst van alles is, de omverwerpers van iedere orde, hetzij com munisten, hetzij anderen, overdrijven iD deze verwarring de gevolgen van de eco- We hebben reeds een beknopt overzicht gegeven van de En cycliek „Caritate Christi com- pulsi" door Christus' lief de gedreven door Z. H. den Paus aan de nooden van dezen tijd en de middelen tot herstel gewijd. We laten hier nog een meer uitvoerige uiteenzetting volgen. nomische moeilijkheden. Zij spannen tevens hun krachten in door een oorlog tegen el- ken godsdienst en tegen God zelf te ontke tenen; zij stellen zich ten doel om uit de harten der menscben de godsdienstige ken nis en het godsdienstig gevoed uit te ruk ken. Zoodoende geschiedt, wat nog nooit gebeurd is, dat de goddeloozen overal ter wereld, schaamteloos het vaandel opheffen tegen God en godsdienst. Wel waren er ook vroeger eenige atheïsten, doch slechts zeer weinige, die niet zoo openlijk met hun stel sel propaganda maakten, alsof men deze gevoelens in zijn hart verborg, maar nü, in dezen tijd dringt deze verderfelijke dwa ling door tot in de volksschool en openlijk in de schouwburgen. Men maakt gebruik van de nieuwste uitvindingen om den strijd tegen God te voeren: do bioscoop en radio, brochures worden in alle talen verspreid, optochten worden georganiseerd. Celvorming. Dit is nog niet genoeg; over de politie ke, de economische en militaire groepen verdeeld en sterk onderling verbonden, trachten zij onvermoeid hun misdadig doel te bereiken en eenmaal meester van hun slachtoffers snoeren zij ze aan hun stel sel en verbinden zij ze aan hun kudde. On willekeurig komt ons hierbij in de gedach te het woord van Christus: De kinderen van deze wereld zijn voorzichtiger dan de kinderen des lichts in hun geslacht (Lucas XVI, 8). Welnu, de leiders dezer beweging, die de ellende van dezen tijd misbruiken, trach ten door misdadige drogredenen God en den godsdienst bij het volk verdacht te maken als de oorzaak van zooveel ram pen. De redelijke eischen voor sociale ver betering koppelen zij vast aan de bestrij ding van den godsdienst. Daarbij komt, dat zij onbeteugelde begeerten op gelijke lijn stellen met de redelijke eischen van de na tuur. Een bijna ontelbaar aantal menschen, denkend aldus beter voor hun levensonder houd te strijden, werpen alle waarheid overboord, sluiten zich bij deze dwalingen aan, en varen uit tegen God en gods dienst. En dit niet alleen tegen den Katho lieken godsdienst, maar tegen alle gods diensten, die God. als Schepper en Be stuurder erkennen. Onder dezen nieuwen vorm van goddeloosheid wordt dan geroe pen, dat er geen vrede en geluk op de wereld zal zijn, voordat het laatste spoor van godsdienst is uitgewischt en de laat ste aanhanger van den godsdienst uit den weg is geruimd. Zij meenen daarmede de wonderbare harmonie, waarmee al het ge schapene Gods lof verkondigt, tot zwijgen te hebben gebracht. Hoopvolle teekenen. We weten zeer goed, aldus de H. Vader, dat al deze pogingen ijdel zullen zijn, daar te gestelder tijde „God zal oprijzen en Zijn vijanden verstrooid zullen worden". De hoop op de eiudelijke overwinning van God en de Kerk wordt heden nog versterkt door de edele liefde tot God, die we overal en in alle rangen der maatschappij waarne men. Vooral de harten der jongeren wor den door den H. Geest gedreven tot het volmaakter beoefenen der Christelijke wet. Zelfs in hen ontstaat een dorst naar God, die dezen dorst niet zouden willen erken nen. Onze oproep tot het leeken-apostolaat is overal gehoorzaam en grootmoedig op genomen. Dagelijks groeit in steden en dorpen het aantal van hen, die met woord en daad dé wet van Christus propageeren. Maar toch, deze vertrapping van de hei ligste instellingen, en deze schade aan de onsterfelijke zielen en deze verachting van Gods majesteit beschouwend, moeten Wij wel Onze diepe smart tot uiting brengen en Onze stem verheffen en dit des te meer, omdat onze tegenstanders niet slechts met woorden, maar met inspanning van alle krachten hun plannen ten uitvoer trachten te brengen. We moeten al onze krachten en alle middelen gebruiken in dezen strijd, waarin het gaat voor of togen God en waarin het lot van heel de wereld op het spel staat. De middelen tot herstel. Wij sporen dus zoowel de particuliere personen als de Staten aan, alle egoïsme af te leggen, dat de geesten verduistert, dat zelfs de edelste ondernemingen ver ijdelt; dat allen zich vereenigen de maat schappij te beschermen. Dat allen zich vcreenigen. Allereerst zij die zich beroemen op den naam van chris ten, volgens het woord: Zij waren één van hart, één van geest (Handelingen IV, 32). Maar ook allen die God erkennen en eer biedigen, moeten hun diensten leenen om het gevaar te bezweren. Alle menschelijke middelen moeten worden gebruikt in dezen strijd. De H. Vader verwijst dan naar de encycliek „Quadra gesimo Anno". Maar menschelijke middelen kunnen niet afdoen de zijn, volgens het woord van Christus: „Dit soort van duivel wordt niet uitgewor pen tenzij door gebed en vasten. Gebed. Gedachtig de beperktheid van onze menschelijke natuur en onze afhanke lijkheid van God moeten wij op de eerste plaats tot het gebed onze toevlucht ne men. In dit gebed moeten we vooral ons richten tot Hem die is de Middelaar tus schen God en de menschen. Dit bidden draagt reeds in zich gedeeltelijk de vervul ling van hetgeen men vraagt, want waar iemand bidt wordt hij reeds vanzelf met God vereenigd; hij belijdt zijn geloof in den Schepper en Heer en waar men ge meenschappelijk b' erkent men hierdoor den hoogsten Heer riiet alleen' van de indi viduen maar van de maatschappij. „Waar twee of drie in Mijn naam vergaderd zijn ben Ik in hun midden". Verder wordt de oorzaak der rampen door het bidden weg genomen, namelijk de onverzadigbare be geerte naar tijdelijke goederen; want wie bidt ziet ten hemel en wordt van het aard- sche afgetrokken. Op deze wijze wordt ook door den vre de de weg geëffend, zooals Sint Paulus aanduidt, waar hij het voorschrift om te bidden in verband brengt met het verlan gen naar vrede en algemeen welzijn (I Ti motheus II, 14). Met het gebed moet de boete verbon den worden. De christelijke geest en de daad van boete zooals ons de Goddelijke Meester dit leert, zooals de heiligen ze be oefend hebben en waartoe altijd 't hart van 't christelijke volk juist in tijden van be proeving zich aangetrokken gevoeld heeft. De boete brengt vrede, daar zij de orde, door de zonde verwoest, weer herstelt, waar zij den berouwvollen zondaar den in- wendigen vrede schenkt, den vrede die een zoo lieflijk geheimenis is, dat hij aan de lippen van den Arme van Assisië een jubel zang van het Zonnelied ontlokte. Het H. Hartfeest De H. Vader wijst er dan op, dat geen passender gelegenheid om ons in gebed en boete te vereenigen te vinden is dan het feest van Jezus' H. Hart. Juist aan dit feest toch, zooals Wij. zegt de Paus, in Onze en cycliek Miserentissimus uitvoerig hebben uiteengezet, is de geest van boete eigen. Daarom hebben Wij toenmaals bevolen, dat voor den vervolge jaarlijks op dezen dag in alle kerken oefeningen van eerher stel voor alle beleedigingen, die het God delijk Hart verwonden, zouden worden ge houden. Het feest van het H. Hart moet daarom voor de geheele Kerk een feest van zoen zijn en van gebed. In lange rijen dienen de kinderen van deze beroefde Moeder ter H. Tafel te schrijden, den in het H. Sacrament verbor gen Heiland., Die op dezen dag in alle ker ken feestelijk moet zijn uitgesteld, aanbid den. Tot Hem mogen zij bidden, terwijl de Allerheiligste Maagd Maria, de midde lares aller genaden, haar machtige voor spraak voor ons ten beste geeft, bidden voor zichzelf en hun familie, bidden voor hun land, voor de Kerk; bidden voor Chris tus' Stedehouder op aarde en de overige Prinsen der Kerk, die met hem den ge weldigen last van het herdersambt in het rijk der zielen dragen; bidden voor de broe ders in het geloof, voor de dwalende broe ders, voor de ongeloovigen, voor de heide nen; bidden zelfs voor de vijanden van God en van de Kerk, opdat zij zich mogen bekeeren; bidden voor het arme mensch- dom. Die geest van gebed en boete moge in de geloovigen levendig en werkzaam blij ven gedurende het geheele octaaf waarmee Wij dit feest willen onderscheiden. In don geest zooals Wij rulks in het kort aandui den zullen gedurende dat octaaf openbare gebeden en andere devote godsdienstoefe ningen worden gehouden. Dit octaaf zal voor het geheele christen volk een octaaf van Boete en heilige droe fenis, een tijd van versterving en van vas ten zijn. De geloovigen dienen alle open bare feestelijkheden en alle andere geoor loofde uitspanningen te vermijden. Zij die meer met aardsche goederen gezegend zijn, dienen, in den geest der christelijke ver sterving hun gewone ook bescheiden le venswijze een weinig te bekrimpen en aan de armen de vrucht van dit offer ten goe de doen komen. Want ook de aalmoes is een voortreffelijk middel om aan de godde lijke rechtvaardigheid voldoening te schen ken en de goddelijke barmhartigheid af te smeeken. De armen en werkloozen, door broodsgebrek in deze tijden zoo zwaar ge troffen, mogen in denzelfden geest van versterving met nog grooter overgeving hun ontberingen, hun door den zwaren tijd en den socialen toestand opgelegd, aan God opdragen. De Goddelijke Voorzienigheid heeft in haar onnaspeurbaar maar altijd liefderijk raadsbesluit ook deze beproevin gen voor hen weggelegd. Het Goddelijk Hart van Jezus kan on mogelijk onbewogen blijven bij de gebeden en de offers van Zijn Kerk. Het aal tenslot te tot Zijne Bruid die onder zoo grooten last en nood aan Zijn voeten zucht de woor den spreken: „Uw geloof is groot, U ge schiede zooals gij verlangt". (Matth. XV, 28). De H. Vader eindigt dan met aan de Bisschoppen, de geestelijkheid en aan de geheele Katholieke wereld met vaderlijke liefde Zijn Apostolischen Zegen te schen ken. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. DENKT OM DE KLOK. Voor zooveel noodig wordt eraan herin nerd, dat de zomertijd hedennacht aan vangt. Om twee uur worden de openbaro klok ken dan op drie uur gezet. Om onaangename verrassingen te voor komen, is het raadzaam klokken en wek kers hedenavond reeds een uur vooruit te zetten. De zomertijd duurt dit jaar tot den tweeden October. DE JONGSTE PAUSELIJKE ENCYCLIEK. Qver de jongste pauselijke encycliek schrijft „Het Volk" o.m. „De paus richt zich in zijn laatste ency cliek tot de machtigen der aarde, tot de Kreugers, tot de speculanten in de oude en de nieuwe wereld, tot de bezitters van de wapenfabrieken, tot de Schneiders, tot de Krupps, tot de Vickers, tot de Arm strongs en tot hen, die zeggenschap heb ben over de S'koda-Werke, tot hen en tot allen, die gedreven worden door den ver vloekten honger naar geld, die door hun overmatige winsten oorzaak zijn van de ellende, waaraan zij zelf mede het slacht offer worden. Bidt en doet boete, roept de Heilige Vader hun toe, „want het gebed wendt de gedachten van de begeerlijkheid der aardsche goederen af." De raad van den paus komt op een zeer gewichtig oogenblik. Europa staat met de voeten voor den afgrond. Voor de ontwa peningsconferentie te Genève kan de roepstem van den paus uitkomst brengen. De wapenfabriekanten zijn er officieel niet vertegenwoordigd, doch hun booze geest drukt zwaar op de debatten voor en ach ter de schermen. Bidt en doet boete, roept de paus. Laat ons afwachten, hoe de weinige on noemelijk rijken, die de wereld beheer- schen, aan de roepstem van den paus ge hoor geven. Ook met weinig zullen wij te vreden zijn". We moeten hierbij opmerken, dat de Paus niet alleen de weinige onnoem lijk rijken opwekt tot bidden en boeten Inderdaad de raad van den Paus komt op een zeer gewichtig oogenblik Mocht de mensch'heid er naar luisteren EMIER FEISAL. Gisterochtend is Emier Feisal met ge volg per auto van Den Haag naar het vliegveld Schiphol gereden van waar hij per vliegtuig naar Berlijn is vertrokken. De heer D. van der Moulen, oud-Neder- land8ch-consul te Djeddah, die den prins tijdens zijn verblijf in ons land was toege voegd, is met hem meegegaan naar Ber lijn. Namens den minister van buitenland- sche zaken, kwam diens kabinetchef, mr. Scheltus, den Emier in het hotel des Indes groeten en vergezelde hem op den auto tocht naar Schiphol. VALKENBURG (L.) HOTEL JANSSENf Villa Dr. Herman). Bon ds- hotel. Telef. 65. C'entr. verw. Alle comf. Schitterende tuin. Gr. garage. Eigen luxe toeringcar. V. en naseiz. f4.Seiz. f4.50 Clubs reductie. 3700 VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Verscherpte controle op vreemdelingen in Frankrijk. (3e blad). Nieuwe complotten in Japan ontdekt. (3e blad). De vliegenierster miss Earhart gestart voor haar solo-vlucht over den Oceaan. (Luchtv. 3e blad). BINNENLAND. Subsidieering van kerkgenootschappen. De motie-Drop verworpen, (lste blad). De steun aan het veehoudersbedrijfwij zigingen in het aanhangige wetsontwerp. (lste blad). Uitvoer naar België; boter, rund- en var- kensvleesch, runderen, varkens en snijbloe men onder de regeling, (lste blad). De zeereerw. pater MAURITIUS LANS, O. Carm., herdenkt Woensdag den dag, waarop hij voor 25 jaar de H. Priesterwij ding ontving. Van deze 25 jaar heeft de jubileerende priester er 23 doorgebracht in do Missie van Brazilië. Zijn eerste twee priester- jaren was hij assistent-pater in ons land. Woensdag om negen uur celebreert pater Lans een plechtige H. Mis in de St. Petrus- kerk. Pater Lans verblijft momenteel ten huize van zijn familie Wasstraat 31, te Leiden. UIT HET MIJNBEDRIJF. Uit Heerlen meldt men aan den „N.R. Crt.", dat do nieuwo bcperkingsmaatregel van de Fransche regeering ten aanzien van de invoer van steenkolen voor de Lim- burgsche mijnen een vermindering aan af zet beteekent van ongeveer 10.000 ton steenkolen per maand. Op dc mijn Laura en Julia wordt Zater dag en Maandag in verband met het ge brek aan afzet niet gewerkt. De vier Oranje Nassau-mijnen werken Zaterdag wel.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1