Waals Woning Inrichting VRIJDAG 20 MEI 1932 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 U wordt uitgenoodigd tot bezichtiging der speciaai-étalages in onze passage - Ook op onze afdeelingen MEUBILEERING en WONING-INRICHTING stellen wij voor U zeer veel moois ten toon - Vrije bezichtiging zonder de minste verplichting BINNENLAND HULPVERLEENING MELKVEE HOUDERIJ. HET OPSLAAN VAN BOTER IN KOELHUIZEN. Van -officieele zijde wordt gemeld, dat de regeering voornemens is om, wanneer het thans aanhangige wetsontwerp, hou dende tijdelijke maatregelen tot hulpver leening aan de melkveehouderij, tot wet wordt verheven, bij alsdan te treffen re geling rekening te houden met de hoeveel heden boter, die reeds in koelhuizen op geslagen zijn of opgeslagen zullen worden. Deze hoeveelheden zullen dan in bedoelde regeling worden betrokken, zoodat het op slaan van boter in koel- en vrieshuizen geen extra risico voor de belanghebbenden oplevert. In afwachting hiervan en ter aan moediging van het opslaan van boter heeft de regeering besloten, dat de kosten van opslag en bewaren van boter in koel- en vrieshuizen door haar vergoed zullen wor den, zoowel voor wat aangaat de reeds aanwezige voorraden, alsook tot nader or der voor alle voorraden, die nog opgesla gen zullen worden. Ter voorkoming van prijsopdrijving van de koelruimten is dit besluit, hetwelk reeds Dinsdag j.l. genomen werd, eerst gisteren bekend gemaakt. REGELING VAN DEN INVOER VAN BOTER. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van boter ontleenen wij het volgende Verscheidene leden 'betreurden, dat de Regeering niet spoediger tot contingentee- ring van den invoer van boter is overge gaan. Algemeen werd erkend, dat de contingen- teering van boter moeilijk gemist zal kun nen worden in verband met de in overwe ging zijnde steunmaatregelen voor de melk veehouderij. Andere leden waren er niet van overtuigd, dat beperking van dezen in voer noodzakelijk 1». Twijfel werd uitgesproken omtrent de juistheid van het voorgestelde percentage dezer contingenteering, omdat de voorge stelde contingenteering niet meer betee- kent dan een stabiliseering van den invoer over de jaren 1928, 1929 en 1930. Verschillende leden waren van oordeel, dat, in aanmerking genomen het ruime zui- velsurplus, hetwelk in ons land bestaat, eigenlijk elke invoer overbodig moet wor den geacht en dat het percentage niet hoo- gcr diende te worden gesteld dan 10. Door verscheidene leden werd verlaging van het percentage nog bepleit op andere gronden. Voorts rijst de vraag, of een onder nor male omstandigheden ingevoerde hoeveel heid thans niet als te groot moet worden 'beschouwd en in verband met den hoogst ernstigen toestand, waarin do melkveehou derij verkeert, wel toelaatbaar is te achten. Er werd dan ook op aangedrongen, om den maatregel voor een langeren tijd dan voor gesteld van kracht te doen zijn. Verscheidene leden wenschten gaarne nader te worden ingelicht omtrent de al dan niet juistheid van beweringen, als zou een overmatig groote boterinvoer ten tijde en zelfs nog enkele weken na de uitvaardi ging van het kon. besluit regelende de be perking van den invoer van boter, hebben plaats gehad. Verscheidene leden, die zich met de strekking van het ontwerp konden vereeni gen, zagen echter in dit ontwerp niet een afdoenden maatregel tot steun aan de melk veehouderij. Naar het oordeel dezer leden is het noo- dig, dat onverwijld worde overgegaan tot het opslaan van boter in koelhuizen onder garantie van het Rijk. In dit verband werd aangedrongen op de indiening van een wetsontwerp, waarbij de Regeering de bevoegdheid wordt toegekend om de bedoelde garantie te verlecnen. DE STAKING IN HET STUCAD00RS* BEDRIJF. Bemiddeling zonder resultaat. De strijd, die hot gevolg is van het conflict in het stukadoorsbedrijf, wordt van beide zijden met heftigheid gevoerd. Zoowel de patroonsbonden als de ge- zellenbonden, welke het landelijk contract aanvaard hebben, namelijk de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond en de R. K. Bouw vakarbeidersbond nemen scherpe maat regelen. De stukadoors-patroonsbonden hebben hnn onwillige afdeelingen den Haag en Dordrecht geschorst, terwijl de R. K. gezellen door hun organisatie ge royeerd worden, omdat zij zich niet hou den aan de bevelen van hun hoofdbe stuur om voor de nieuwe voorwaarden te gaan werken. Oud-minister Aalberse heeft in Den Haag de partijen gehoord, maar de on derhandelingen zijn op niets uitgcloopen. De staking neemt een landelijk karakter aan. „Msbd." UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Nieuwe 5 pet. loonsverlaging. Op het einde van April heeft de R.-K. Werkgeversvereeniging in de textielnij verheid waarbij niet zijn aangesloten de Tilburgsche wollenstoffenfabrikanten, die een eigen organisatie hebben on derhandelingen gevoerd met de arbei dersorganisaties „8t. Lambertus", „Uni- tas" en de „Eendracht", over een nieuwe loonsverlaging en wel van 10 pet. voor alle uur-, stuk- en tariefloonen. Op die basis werd een arbeidsovereenkomst in overweging gegeven met een opzegter mijn van drie weken. In de conferentie te 's-Hertogenbosch wezen alle arbeiders-vertegenwoordigers de voorstellen af, welk standpunt door de ledenvergaderingen bekrachtigd werd. Begin der vorige week ontvingen de arbeidersorganisaties de mededeeling van de werkgeversorganisatie, dat deze be reid is, om de voorgestelde loonsverla ging voorloopig op 5 pet. terug te bren gen. En voorts zal aan de ongehuwde ar beiders geen vergoeding meer worden toe gekend voor vacantia- en christelijke feestdagen. De minimum-loonen, die die nen ale grondslag voor de berekening van de stuk- en tariefloonen, en ver goeding voor algemeen verzuim, worden alle met 10 pet. verlaagd. Het feitelijk loon gaat echter algemeen boven het mi nimum uit. De nieuwe regeling is middelerwijl reeds van kracht geworden en wel met ingang van de derde loonweek van Mei; de juiste data zijn 11 en 12 Mei. Bij de eerstvolgende loonsbetaling, op hedén, wordt de korting dus reeds ingehouden. Woensdag, zou er op verzoek van de arbeidersorganisaties nog een nieuwe conferentie ter zake worden gehouden. Daar dan echter de regeling reeds in werking is getreden, wordt van deze be spreking geen resultaat verwacht. LOON- EN SALARISKORTING TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met 24 tegen 20 stemmen aan genomen het voorstel van B. en W. om over te gaan tot korting van de loönen der gemeentewerklieden, de wedden der hoo- gere ambtenaren en de wedden van het on derwijzend personeel, terwijl hierbij ook do wedden van B. en W. op hun voorstel zijn gekort. Tegen hebben gestemd twaalf S.D.- ledcn, onder wie de drie wethouders, voorts de drie middenstanders en vijf com munisten. Vóór hebben gestemd de burgerlijke partijen (behalve de middenstanders) en de drie S.D.-leden dr .W. Polak, Ossendorp en mr. v. d. Bergh. (Deze di-ie laatsten was de politiek van de meerderheid der S.D.A. P. te onwaarachtig). LOONSVERLAGING PHILIPS. Afgewezen door de Katholieken. De R. K. Fabrieksarbeidersbond en de R. K. Metaalbewerkersbond hebben de voor gestelde 516 y2 pCt. loonsverlaging bij Philips te Eindhoven als totaal onge motiveerd afgewezen. KATHOLIEKE» NEDERLANDSCHE 1 BOEREN- EN TUINDERSB0ND. Buitengewone algemeene vergadering. Het bestuur van den Katholieken Neder- landschen Boeren- en Tuindersbond heeft besloten een buitengewone algemeene ver gadering zijner leden bijeen te roepen in verband met den noodtoestand, waarin de land- en tuinbouw verkeert. Deze vergadering wordt gehouden reeds op Woensdag 25 Mei a.s., des voormiddags te 11 uur in het Concertgebouw te 's-Hcr- togenbosch. Als eenig punt van de agenda wordt be handeld: „de noodtoestand in den land en tuinbouw", welk onderwerp zal worden ingeleid door den heer H. Ruyter, secreta ris van den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tuindersbond te Arnhem. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot Arts de heeren P. K. Pel (W a s s e- n a a r) en W. H. Scheffer (Leiden); tot doctor in do rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: „Aansprakelijkheid bij het beheer van gemeentegelden", de heer J. O. M. Sweens, geboren te Uden- hout; tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te, op proefschrift getiteld: A. van Hall en zijne constitutioneele beginselen", de heer L. C. Suttorp, geboren te Schiedam. STADSNIEUWS DE NIEUWE 8-CYLINDER FORD. De nieuwe Ford V 8 is vanaf Maandag voor het publiek tentoongesteld in de showroom aan den Stationsweg. Het nieuwe product van de Fordfabrieken beteekent een omwenteling op de automobielmarkt. De V 8 is niet alleen een verbetering van het bestaande model, maar een wagen is geschapen die de voordeelen van de duur ste automobielen binnen het bereik brengt van degenen, die ook met do economische zijde van het vervoer rekening wenschen te houden. Hoewel de nieuwe Ford een zeer ruime carosserie heeft, een zeer sterk dubbel doorgebogen chassis-raam, gesynchroniseer de overschakeling met een geruischlooze tweede versnelling en vele andere goede eigenschappen, weegt de complete wagen, voorzien van 8 cylinder in V-vorm motor van 65 P.K. slechts 45 KG. meer dan de Ford-Model A. Zooveel mogelijk is gestreefd naar een voud in constructie. Als bijzonderheden, bijdragende tot dezen eenvoud, mogen ge noemd worden de uitlaatkanalen, welke aan één stuk met de cylinderblokken zijn gego ten en de inlaat-leidingen ondergebracht tusschen de beide cylinder-blokken onder een aluminium deksel. De 8-cylinder motor is zoo geconstrueerd, dat deze niet meer plaats inneemt dan de 4-cylinder. Een nieuwigheid voor antomobiel-motoren is, dat de kleppen tot één geheel zijn gemaakt met de klepstooters. Dit is een groote ver eenvoudiging en tevens een belangrijk voordeel. De stroomverdeeler is op het vooreinde van de kruk-as gemonteerd, waardoor een speciale overbrenging hier voor vermeden is. Verdere technische bij zonderheden zijnde valstroom carburator met inlaait-geluiddemper en smering on der druk van alle lagers. Van dit type is behalve een 8-cylinder ook een 4-c.ylinder vervaardigd Beide motoren zijn geheel in rubber opgehangen ter bevordering van het geruischloos loopen. Nog vele belangrijke verbeteringen in chassis en in dg bedieningsorganen zijn aan gebracht. De achterveer is gemonteerd ach ter de achteras, waardoor de geheele ca rosserie lager en stabieler komt te liggen. Aan het uiterlijk van de nieuwe Ford is de grootste zorg besteed; het is werke lijk een pracht-wagen. Wel een verschil met de Fordjes van eenige jaren. Het Leidsch Cabaret Gezelschap „De Cocktail" in het Rijksasyl voor Psychopathen. Men schrijft ons: 't Was Woensdagavond groot feest in de turnzaal van het Rijks asyl. De R. IC. Reclasseeringsvereeniging, afdeeling Leiden, had gemeend den patiën ten een cabaretavond te moeten aanbieden en zulks als slot van de Pinksterfeesten, 't Is nu eenmaal een echte Roomsche ge dachte om naa-st het geestelijke ook het stoffelijke een plaats te geven. Het geestelijke gedeelte had reeds Maandag plaats gevonden in de kapel, waar, door den Weleerw. heer Kapelaan Hessing, een plechtig gezongen H. Mis werd opgedragen, waaronder een aantal patiënten ter H. Tafel naderde. Woensdagavond kwam nu het Cabaret- Gezelsohap „De Cocktail" het stoffelijke ge deelte van ons Pinksterfeest verzorgen. Of ze daarin geslaagd zijn? En: óf! 't Is een ensemble dat zich op menig punt met beroepsmenschen kan vergelijken en ruot tot hun nadeel. 't Programma was van verfijnd genre, niet dat grove, waarmede menig altist een margarineboter-succes tracht te behalen. 't Was alles achttien karaatshoorbaar voor ooren van eiken leeftijd, vol humor, geest en, vaak ook, satire. Zonder onderscheid hebben de genoo- digden, zoowel als de patiënten, genoten van hetgeen werd opgediend. De dames waren snoezig, leuk, geestig. Vooral in hun matrozenliedje. Ik heb weieens gelezen over het harde leven van matrozen aan boord van zeeschepen, maar als je zulke makkers aan boord hebt als de heeren G. Groene wegen, J. Westen en hun kapitein J. Genang Jr. hadden.... dan krijgen ze heusch geen zeeziektedan loopt 't wel los. Dezelfde heeren piekerden al geruimen tijd over het gewichtige vraagstuk: waar om zijn de baaianen krom? Maar voor de lachspieren der menschheid kunnen de heeren nog gerust een beetje over deze zeer „belangrijke kwestie" doorpiekeren. Het geheele programma was in verhouding tot het boven geschetste gedeelte, hetgeen dui delijk bleek uit de bijval die de dames en heeren in ontvangst moesten nemen. üp een enkel nummertje wil ik nog even wijzen. Mejuffrouw Hilde Beurschgens gaf, met begeleiding van piano en zang, een moderne dans. Maar dat was niet 't voor naamste. Wel dat zij klaar en duidelijk be wees dat de danskunst ook modern be oefend kan worden zonder tot ontaarding te leiden. Jammer was 't voor de ballerina, dat het tooneel voor dergelijke kunst te klein was. De heer Hein Hegenbarth had de zware taak van het muzikale gedeelte, de bege leiding, op zich genomen, een taak die hy met succes volbracht. Is het nu te verwonderen dat na afloop bloemen aan de dames werden aangebo dendat een hartelijk dankwoord werd gesproken tot mejuffrouw Stumpel en den heer Simonis als bestuursleden van de ii. K. Reclasseeringsvereenigingtot de heeren dr. Scholtens en dr. Wiersma, niet alleen dat zij de toestemming tot deze uit voering hadden gegeven, maar ook omdat zij den geheelen avond in het midden dei- patiënten warenook tot den heer Poelstra, die al de drukte vooraf had, werkzaamheden waarvan zoo weinig naar buiten blijkt en dan ook tot verpleger Ti- bout, die ook al z'n portie gehad heeft aan de voorbereidende werkzaamheden en vei- der tot het geheele personeel, die van hun vrijen tijd een paar uren moesten afstaan ter wille van het patiëntengenotik zou zeggen, dat deze dank volkomen gerecht vaardigd was, evenals die aan het vroo- lijke zevental gebracht. Uit dit laatste ont stond de toezegging, dat het gezelschap zich gaarne nogeens wilde laten hooren voor de patiënten, een toezegging, die met een stormachtig applaus werd ontvangen, 't Wa-s een prachtavond. Ik zou mijn Leidsche medeburgers wel een raad willen geven. Komt u vandaag of morgen eens door de Haarlemmerstraat of langs de Hooigrachtloopt dan eens aan bij mijnheer Simonis of mejuffrouw Stumpel.... 't is toch zoo eenvoudig om te zeggen: ik wil het doel der Reclasseerings- vereeniging steunen't is zulk een mooi werk, vooral de sociale strekking is zeer belangrijk en waar een vereeniging als deze permanent geldgebrek heeft, zeker al tijd te kort komt, zou ik zoo zeggen: een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 2954. Spaarbank van de Alphensche Bank, Alphen a. d. Rijn, Schoolstraat 2. Uittr. Comm.: W. M. Scheurleer en C. W. Lunsingh Scheurleer, 's-Gravenhage. N. Comm.: L. Sprey Jzn., Al phen a. d. Rijn. 110. Alphensche Bank, Alphen a. d. Rijn, Schoolstraat 2. Uittr. Comm.: W. M. Scheurleer, 's-Gravenhage en C'. W. Lun singh Scheurleer, te Den Haag. N. Comm.: J. A. Bos, Alphen a. d. Rijn en L. Sprey Jzn., Alphen a. d. Rijn. 103. Firma Hasselman Pander, fa bricatie van meubelen en tapijthandel. Overl. Venn.: J. Pander, Leiden, d.d. 14 Mei 1932. 1085. A. E. Bink, Leiden, Hoogl. Kerk- koorsteeg 13, vergunninghoudster. Inge trokken is de volmacht van: J. F. A. M. van Kiminenaede (d.d. 29 April. '32). Wijz. handelsn. in: Café „De Bonte Koe". „Vereenigde Staten van Europa". Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer Taco Mulder en een rede van den secretaris, mr. J. H. Schultz van Hae- gen in „De Burcht" is gisteravond een af deeling van. „De Vereenigde Staten van Europa" opgericht. In het voorloopig be stuur namen zitting: mej. S. J. Hoope en de heeren J. P. v. d. Bent, J. C. B. Bontje, E. W. v. d. Burgh, P. H. A. Jordaans, J. R. de Ren en J. de Ren. Het secretariaat wordt waargenomen door laatstgenoemde, Oobetstraat 70, aan wien voorloopig alle correspondentie moet worden gericht. Op den 19en Mei waren 2565 (v.j. werkzoekenden ingeschreven. Aanbesteding. Door de directie der Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Mij. te Haarlem is aanbe steed het uitbreiden van de remise aan den Rijnsburgerweg alhier. Laagste inschrijf- ster was de fa. Bik Breedeveld alhier voor 43.000, aan wien het werk is gegund. De heer M. Z., wonende Jan van Hout kade, is tot de onaangename ontdekking gekomen, dat uit zijn woning een geldkistje, inhoudende 530.is ontvreemd. Men vermoedt, dat in den loop van de week een onbekende door insluiping zich van het geld beeft weten meester te maken. Gisteren werd het diploma voor maat- knippen op systeem snelapparaten uitge reikt aan de dames C. Bolk, M. v. Harte- velt, M. Stnavers, C. Lieshout en C. Tege laar, alhier, M. Stavleu en J. Stavleu te Leiderdorp. Leerlingen van N. Kouw-de Rooze. Voor het voorloopig diploma machinis ten-examen is te Den Haag geslaagd de heer L. van Klaveren. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Vrijdag. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Con certgebouw „Concordia", 8.15 uur. Maandag „De Hanze", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag, Oprichtingsvergadering Prop. Club R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Zita-gebouw Pieterskerkkoorsteeg 15, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 17 tot en met Zondag 22 Mei a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Visohmarkt 8, telefoon 552. „Perosi". De R. K. Muziekkapel „Perosi" neemt op 29 Mei deel aan hot Concours, georga niseerd door den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zuid-Holland. Het concours wordt gehouden te Delft in de Stadsdoelen. Wij wenschen onze R. K. mu zikanten van „Perosi" veel succes,ook hun eminenten directeur, den heer J. Noorda- nus. „CON AMORE". a Cappella-uitvoering. De Christelijke Oratoriumvereeniging „Con Amore" gaf gisterenavond baar jaar lij ksch a Gapellaconcert in de Hoogland- sche kerk, onder leiding van den nijverea dirigent, den heer D. Smink. Nadat de Weleerw. heer de Bondt, predikant te de zer stede, met een kort gebed dezen avond van gewijde muziek had ingeleid, ving het koor aan met een der talrijke composities van da Palestrina, den verheven groet: „O Crux-ave-spes unica". Met de vertol king hiervan zou „Con Amore" zich reeds aangediend hebben als goed-gedisciplineerd a Cappella-koor. Wat aan koorcultuur in de laatste jaren is gegeven is lofwaardig, wat het „bel canto" aangaat zoowel als in de coleratuur. Onder de differente koor werken troffen wij aan een welbekend maar altijd weer schoon lied: „Iele wil mi gaan vertroosten" en „Christus is opgestandeu". In „Psalm 138" van Sweelinck had men de polyphone-moeilijkheden goed bestu deerd; het werk werd gekend, de uitvoering is het prijzen waard. De twee oud-Duitsche koralen uit de eerste helft van 1500 en uit de tweede helft der 16e eeuw, liederen vol vrome ontroering, werden met devoot enthousiasme uitgevoerd, beheerscht en met distinctie. Voor afwisseling was op kunstzinnige wijze gezorgd. Mevrouw Jo Vincent en mevrouw Rosa Spier verleenden haar uitnemende mede werking. Niet zoodra heeft men de begaaf de zangeres aanhoord of men komt onder de bekoring van haar heerlijke stem, en serene zangkunst, de eenvoud in de voor dracht. Beluister haar in de 17e eeuwsche liederen van Staden en Gesuis, met als hoogtepunt de „Aria uit Kantate 159" van Bach, waarin de zangeres eveneens haar hoogtepunt bereikte. Of wel luistert men naar de Passions-aria van den elf-jarigen Mozart, of in diens „Kommet her", altijd weer achterhaalt zij de sfeer van ingetogen heid en reinheid, met gezond innerlijke muzikaliteit. In Schuberts „Pax Vobis- cum" kwam haar prachtig rijp orgaan voor treffelijk uit in het ruim der kerk. De be geleiding door het koor „a bouche fermée", zouden wij niet prefereeren qua klankcom binatie, maar wij onderschatten daarom niet de gave interpretatie. Mocht een opmerking geoorloofd zijn, dan zou het do vraag wezen: kan het aan geven der toon niet iets meer pianissimo geschieden? Hoogst artistiek was dc vertolking der harpiste mevrouw Rosa Spier. Aan wie luistert zal niet ontgaan zijn hoe rijk het Engelsch instrument de harp is aan toon- schakeering en toon-psyche, natuurlijk wan neer men haar, als op dezen avond, hoort bespelen. Want welk een zeldzame hoogte heeft deze kunstenares bereikt in het ach terhalen der meest verschillende toonat- mosfeeren. Met welk een ongekunstelde be valligheid, en ongeëvenaarde gratie speelde zij de „variations pastorales" van Marcel Sam. Rousseau (sur un vieuse Noël). Met de grootste onderscheiding van nuance, brengt zij van uit haar eigeno sfeer elke melodie, elk nootje, elk gegeven tot de wei- kelijkheid. Zoo genoten wij van de twee werken van John Thomas. Een schoon besluit der koornummers gaf de piëteitvolle uitvoering van Mendels sohn's Motet „Beati Mortui". De organist Aart Smink heeft met veel toewijding de zangeres begeleid. „Con Amore" heeft ons veel schoons gegeven. Na afloop van het concert sprak de Eer waarde voorganger, ds. de Bondt, het dank gebed uit. J. K.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2