[STAR STEUN Schoenen I PAANAKKER Co. - Maarsmansst. 3 f ONDERWIJS KERKNIEUWS EEN ZAKENMAN RECHTZAKEN AGENDA DONDERDAG 19 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 STEUN VAN DEN STAAT AAN ZEESCHEEPVAART. Oprichting van een financierings maatschappij onder Rijkstoezicht De regeering heeft een wetsontwerp in gediend beoogend de behartiging van de nationale scheepvaartbelangen. De noodtoestand, welke voor een groot deel van de Nederlandsche zeescheepvaart is ingetreden, heeft er toe geleid, zoo wordt in do memorie van toelichting betoogd, dat de regeering zich genoodzaakt heeft ge zien, maatregelen te beramen, ten einde te voorkomen, dat hier een van onze be langrijkste takken van bedrijf aan den ondergang wordt prijs gegeven. Deze maat regelen vinden hun belichaming in een speciaal op te richten financieringsmaat schappij voor de scheepvaart, waarvan de meerderheid der aandeelen in handen dor regeering zal zijn en welke in het bijzon der zal werken met voorschotten uit 's rijks kas. Thans is de situatie zoo, dat 54 pet. der wereldvloot zich bevindt in handen der reederijen, gevestigd in landen mot gede- precieerde valuta. Nederland, dat ruim schoots zijn aandeel had in de uitbreiding van de wereldvloot, kwam daardoor in een uiterst precaire situatie te verkeeren. Voor menige scheepvaartmaatsohappijl is de toestand nagenoeg onhoudbaar ge worden en voor een groot deel der Neder landsche reederijen mag de toestand zoo gesohetst worden, dat onder gelijkblijvende omstandigheden uitoefening van het bedrijf vrijwel onmogelijk wordt. Dit is de regee ring overtuigend gebleken, zoowel uit een algemeen verzoek der Nederlandsche ree derijen om Staatssteun, als uit verzoeken om hulp van de zijde van individueele maatschappijen. De Nederlandsche koop- vaardijvloot heeft een groot deel van haar concurrentiekracht ingeboet. De regeering meent, dat de saneering, welke de tegenwoordige situatie eisoht, geen oogenblik vertraagd zou mogen wor den door het verleenen van subsidies. Er zal in bet algemeen geen steun verleend worden dan nadat de betrokken maat schappij een aannemelijk reorganisatieplan heeft ingediend, waarvan de uitvoering verzekerd is en dat een voldoende bezui niging waarborgt. Voorts zal van geval tot geval moeten worden nagegaan of samensmelting of een andere vorm van nauwe samenwerking tus- schen de hulpbehoevende maatschappijen mogelijk is en betere resultaten voor de toekomst waarborgt. Ten slotte zal geen steun mogen plaats vinden in een vorm, die de lasten van het budget teveel ver zwaart of door ongedekte voorschotten het staatscrediet in gevaar brengt. De te ver leenen credieten zullen dus alleen tegen zakelijk onderpand en tegen een billijke rentevergoeding mogen worden verstrekt. Ten einde de bovenstaande drieledige eisch zoo goed mogelijk te kunnen verwe zenlijken en toch anderszijds aan de scheepvaart den tijdelijk onmisbaren steun niet te onthouden, is het wenschelijk, dat overgegaan wordt tot de oprichting van een onder objectieve scheepvaartkundige leiding staande maatschappij, die haar werkkapitaal grootendeels zou moeten ontleenen aan een rijksvoorschot en die om die reden onder regeeringstoezioht moet staan. Het maatschappelijk kapitaal zal op 5 millioen bepaald worden, waarvan de meerderheid, t.w. 2.6 millioen, in handen van den Staat zal zijn. Behalve de Staat kunnen scheepvaart maatschappijen aandeelhouder zijn; de maatschappijen welke een voorschot krij gen zullen verplicht zijn aandeelen te ne men. De vennootschap wordt bestuurd door een directie bestaande uit ten hoogste twee directeuren. De achteruitgang in het scheepvaartbe drijf is uiteraard ook niet zonder invloed gebleven op de gang van zaken bij de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd. Deze zal, ook nadat de reorganisatie zal zijn tot stand gekomen, niet zonder verdere hulp kun nen voortbestaan. De regeering is van meening, dat deze hulp alleen versohaft zou kunnen worden op de wijze, welke door het aanhangige voorstel wordt mogelijk gemaakt. Het overleg dat de directie van den Kon. Holl. Lloyd met de regeering ter zake heeft gepleegd heeft geleid tot een reor ganisatievoorstel, waarover thans overeen stemming met de crediteuren en de aan deelhouders dier vennootschap moet woe den verkregen. Dat voorstel omvat oa. de voorwaarden, waaronder de regeering be reid is aan een regeling voor de schulden aan den Staat, uit hoofde van de ver strekte kasvoor8chotten, mede te werken. Wat den Staat betreft wordt reeds me degedeeld, dat in principe geen afstand lean worden gedaan van de vordering op den Kon. Hollandschen Lloyd. In verband met verschillende omstandigheden, welke niet konden worden voorzien, heeft de Staat echter gemeend een offer te moeten brengen in dien zin dat voor zijn vorde ring genoegen kan worden genomen met een regeling waarbij verkregen worden 1.237.500 aan inkomst-obligatiën en 3.562.500 aan uit winst af te lossen ren- telooze amortisatiebewijzen. De regeering is van meening, dat het haar door de Kon. HolL Lloyd gedane voor stel aanvaardbaar is. Het ligt uiteraard in de bedoeling, dat de bestaande overeen komst met den Kon. Holl. Lloyd wordt op gezegd, zoodat het kasvoorschot voor het tweede halfjaar komt te vervallen. Even- tueele nadere voorwaarden voor nieuwe credieten aan den Kon. Holl. Lloyd zullen t. z. t. door de op te richten financierings maatschappij gesteld moeten worden. In de gegeven omstandigheden heeft de re geering geen bedenkingen tegen het feit, dat de reorganisatie van den Kon. Holl. Lloyd naar alle waarschijnlijkheid op 31 Mei a.s. nog niet zal zijn voltrokken. BEGIN VAN DEN ZOMERTIJD. Voor zooveel nog noodig, wordt eraan herinnerd, dat de Zomertijd aanvangt den 2-2sten Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam, op den dag waarop de Zomertijd aanvangt, 2 uur aan geeft in den -voormiddag, het wordt geaoht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den Zomertijd geschiedt met andere woorden dus in den nacht van Zaterdag 21 Mei op Zondag 22 Mei te 2 uur. DE STEUN AAN DE VEEHOUDERIJ. A.s. Dinsdag in de Kamer? De „Msbd." verneemt, dat de Memorie van Antwoord betreffende het wetsont werp inzake steun aan de veehouderij, zoo spoedig zal afkomen, dat de wet reeds Dinsdag a.s. in de Kamer in be handeling zal kunnen worden genomen. Vergadering Centrale Raad. De Hanze in het Bisdom Haarlem houdt op Woensdag 25 Mei in „Amicitia" te Den Haag de voorjaarsvergadering van den Cent ral en Raad. In deze vergadering wordt o.m. behan deld het rapport der Oommissie inzake de stichting van plaatselijke voorschot-instel lingen voor den middenstand. In dit rap port wordt voorgesteld de oprichting van een centraal diocesaan instituut, dat tot taak heeft plaatselijke of gewestelijke in stellingen in het leven te roepen voor het verstrekken aan middenstanders van die soort voorschotten, welke omwille van het bedrag of van den aard van het voorschot buiten het gewone middenstandscrediet vallen. Heb hoofdbestuurslid, de heer H. van den Brnle, lid van den Gemeenteraad te Rotterdam, zal een inleiding houden over de taak, die in dezen crisitijd voor den middenstand is weggelegd en wat er in cri sistijd vo«r den middenstander te berei ken valt. Voorts is er een voorstel van het Hoofd bestuur aan de orde, om het Hoofdbestuur uit te breiden met twee leden. DE STAATSLOTERIJ. Wijziging in de nummers lotende Staatsloterij. Naar wij vernemen zal in de nummers van de loten der Staatsloterij een belang rijke wijziging worden gebracht, teneinde een gebruik maken van de uitkomsten van de trekkingen der Staatsloterij door par ticuliere loterij-ondernemingen zooveel mogelijk tegen te gaan. De nummers der 10500 doorgefourneerde loten zullen liggen tussohen no. 1 en 12000 en de nummers der klassikale loten tus sohen no. 12001 en 24000. A. H. BOEKRAAD. Naar alle waarschijnlijkheid gaat de heer A. H. Boekraad 1 Juli a.s. Leiden verlaten om de functie te aanvaarden van directeur van het Rembrandt-Theater te vens Schouwburg te Eindhoven. De heer Boekraad neemt, door zijn be noeming, ontslag als directeur van de Film-afdeeling der K. S. A., als voorzitter van de Kamer-Centrale Leiden en als bestuurslid der Sta ten-Centrale. In deze laatste functie zal de heer Boekraad wor den opgevolgd door de heer Heemskerk. Door zijn aftreden als voorzitter van den R.K. Kamer-Centrale treedt de heer Boekraad automatisch a.f als bestuurslid der R.K. Staatspartij. Verder zal de heer B. bedanken als lid der Centrale Commissie voor Filmkeuring. De heer Boekraad heeft in Leiden voor de sociale en politieke actie met toegewijde energie gearbeid. Wij herinneren aan zijn werkzaamheid aan het Centraal Bureau der K, S. A., zijn voorzitterschap van de vroegere „Jonge Garde", zijn bestuurslid maatschap van de R. K. Kiesvereeniging. Belastingverlaging te Amsterdam voor gesteld. De Amsterdamsche gemeenteraadsleden mr. C. P. M. Roanane (r.k.), G. Baas Kzn. (a.r.), Wairave Boissevain (lib.), Th. M. Ke telaar (v. d.) en mej. mr. C. Frida Kabz (c. h.) hebben den gemeenteraad voorge steld B. en W. uit te noodigen in overleg te treden met de regeering om te bevor deren, dat ondanks het intreden van het belastingjaar 1932—1933 de over dat jaar vastgestelde opcenten op de gemeente fond sbelasting alsnog kunnen worden ver laagd, en van het resultaat van dat over leg den raad mededeeling te doen. R.K. Charitatieve Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid. Op Zaterdag 11 Juni a.s. 's namiddags 2 uur zal in het „Kasteel van Antwerpen", Oude Gracht te Utrecht een Algemeene Vergadering worden gehouden van de R. K. Charitatieve Vereeniging voor Geeste lijke Volksgezondheid. Prof Dr. A. van Rooy uit Amsterdam zal aldaar van medisch standpunt en prof. Salsman S.J. uit Leuven zal van moraal theologisch standpunt, het onderwerp be handelen: „Het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk en Geestelijke Volksge zondheid". Voor introductie kan men zich wenden tot het Secretariaat: Dr. C. T. Korten- horst, Psychiater te Vught. (N.B.). ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiB ONZE BEKENDE VERVANGEN MAATWERK. 4012 ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiauiiiiuuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STEMMEN DER TECHNIEK. STEMMEN DER NATUUR EN De hoofdredacteur van de „N. Tilb. Crt.", die in Wassenaar woont, sohrijft in zijn blad: „In onze buurt, aan den rand der dui nen is het in de boschjes iederen avond hoogtijgejubel van de nachtegalen. God lof, die zijn er nog. Veel is door de men- schen reeds bedorven en veel vogels zijn uitgeroeid, nachtegalen hebben wij nog volop. Zij bedriegen de menschen uit de ebad, die om al dat nachtegalengezang meenen, dat er nog vogels genoeg zijn. Stedelingen kennen niet veel vogels. Gisterenavond stonden ©en paar Haag- sche jongens te luisteren naar twee van die koningszangers, die tegen elkaar in- juichten. Soms tonen zoo diep als gloeiende bourgogne-wijn. En dan weer een klaterende parelval. Hoor de vinken, zei er ©en. Neen, antwoordde een kleine Wasse- naarsche jongen, dat zijn nachtegalen. O, zijn dat nachtegalen? Hoe weet je dat? Dat hoor ik natuurlijk. Ja luidde het antwoord bij ons in de straat zingen geen nachtegalen.. Meteen snorde een groote auto langs; een race- en reis-wagen van geweldige afmetingen. Kijk, die Isota, zei een der Hage naars; jongen, da's geen pestcitroentje. Hoe ziet u dat zoo gauw? Wel, dat hoor ik aan 't loopven en aan het ronken der machine. En aan den vorm zie ik het. Dat begrijp je zóó, wat voor wagen het is. Ze komen den heelen dag voorbij. Je leert het vanzelf Dr. Sonnenschein had dan tóch gelijk! De stedelingen kennen de stem der tech niek, niet meer de stem der natuur. Vogelenmelodie kunnen zij niet thuis brengen! De zomerfanfare der vinken ver warren ze met de maneschijnsonaton der nachtegalen. Maar een Isota, die voorbij gaat, verwarren ze niet met een Hispano''. DE FRANCISCAANSCHE BEDEVAART NA^R PADUA. Naar wij vernemen is bij de leiding van de Franciskaansche bedevaart naar Pa dua, welke a.s. Dinsdag vertrekt, bericht ontvangen, dat de Pauselijke Delegaat de Nederlandsche delegatie te Padua officieel zal begroeten. Na een bezoek aan Padua zal een groot deel der bedevaartgangers nog een be zoek brengen aaa Assisië en Rome. In totaal telt de Ned. bedevaart onge veer 225 deelnemers. Examens L. I. T. E. H. De examens Handelscorrespondentie in de moderne talen van L. I. T. E. H., Ver eeniging van Leeraren In Talen En Han delscorrespondentie, worden in verschil lende plaatsen van ons land gehouden op 21 en 22 Juni a.s. Propectus met inschrijvingsformulier gratis verkrijgbaar bij den Administra teur R. van Westen, Hendrick de Keyser- plein 16, Amsterdam-Z. H. PRIESTERWIJDING. Op Zaterdag a.s. zullen 34 theologanten uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de wijding van het H. Pries terschap ontvangen, terwijl aan 37 theoL loganten het Subdiakonaat zal worden toe gediend. Dit is het grootst aantal wijdelingen, dat tot nu toe in ons Bisdom is voorgekomen. GENERAAL KAPITTEL PATERS CAPUCIJNEN. De nieuwe Generaal gekozen. In het te Rome gehouden generaal ka pittel der Paters Capucijnen, werd tot Generaal der Ctupucijnen-Orde gekozen de Hoogeerw. Pater Vigilius van Valstag- na, hofprediker van Z. H. den Paus. Tot Generalen Definitor werd gekozen de Hoogsteerw. Pater Leonardus van Mer- cato Saraceno van Bologne; tot procura tor-generaal de Hoogsteerw. Pater Laza rus van Arbonne en tot generale definito- ren de Hoogsteerw. Paters Donatus, Pro vinciaal der Belgische Provincie, Pater Sylvester van Passon, Pater Cornelus van Sturgoyen en Pater Sigisberus van Ander- mott. zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. EXAMEN ART. 12 H. 0.-WET (STAATSEXAMEN). Bij Kon. besluit van 13 Mei zijn be noemd tot lid en voorzitter van de commis sie, aan welke in 1932 het afnemen van het examen, bedoeld in artikel 12 der Hoogeronderwijswet, wordt opgedragen dr. E. H. Renkema, inspecteur der gym nasia, te 's-Gravenhage tot lid en ondervoorzitter der commis sie: J. van Andel, inspecteur der lycea, te 's-Gravenhage, en tot' leden: A. L. van Beeck, leeraar aan het ge meentelijk gymnasium te Leiden; dr. D. E. Bosselaar, rector van het gemeente lijk gymnasium te Leiden; P. J. J. H. M. Cramer, leeraar aan het R. K. gym nasium te Rolduc; dr. W. E. Engel'kes, conrector van het Christelijk lyceum te Bussum; dr. R. Jacobsen, leeraar aan het Erasmiaaansoh gymnasium te Rotter dam; dr. C. de Jong, conrector van het gemeentelijk gymnasium te Leiden; J. W. Kemper, rector van het R. K. gym nasium te Amsterdam; dr. J. Mehler, conrector van het Baarnsch lyceum te Baam; J. Martin Muller, oud-conrector van het Gereformeerd gymnasium te Amsterdam, wonende te Santpoort; dr. P. A. Okken, leeraar aan het gemeente lijk gymnasium te Groningen; dr. M. J. Patatist, rector van het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam; dr. H. C. Schamhardt, conrector van het Christe lijk lyceum te Zeist; dr. M. A. Scfhwartz, rector vaan het gemeentelijk gymnasium te Nijmegen; dr. E. Slijper,, conrector van het gemeentelijk gymnasium te Utrecht; J. H. Spijkerman, leeraar aan het R. K. gymnasium te Eindhoven; dr. C. Spoelder, rector van het gemeentelijk gymnasium te Haarlem; dr. W. F. Stut- terheim, rector van het gemeentelijk gymnasium te Middelburg; dr. L. G. J. Verberne, conrector van het R. K. ly ceum te Breda; A. H. Versondert, con rector van het R. K. gymnasium te Roer mond. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. Nader onderzoek naar de echtheid van het briefje gelast. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft zooals gemeld, gisternamiddag voortgezet de behandeling van de zaak betroffende den moord op den heer Esohauzier. Een hoofdinspecteur en een rechercheur verklaarden, dat een loopjongen, die voor een der verdachten een boodschap zou hebben gedaan, dien verdachte op het po litiebureau heeft herkend in verband met de wissel-affaire. Toen hem de portemonnaie werd ge toond, had hij daarvan' reeds een beschrij ving gegeven, die met de werkelijkheid klopte. Dr. Hesselink, schriftkundige, verklaar de thans, dat het blaadje papier, dat uit het boekje van den heer Esohauzier was gescheurd, een handschrift van den heer Esohauzier zelf bevat. Het mist de ken merken van namaak, het is volkomen vlot geschreven en het vertoont alle eigen- sohappèn van het handschrift van den heer Esohauzier. De heer P. Esohauzier, een broer van het slachtoffer, verklaarde, dat het be wuste zakboekje van zijn broer afkomstig was. Het schrift op het briefje lijkt vol gens spr. zeer veel op dat van zijn broer, doch de stijl niet. Ten slotte is de oudste verdachte nader ondervraagd. Op vragen van den presi dent zeide hij, met den heer Eschauzier een handelsrelatie te hebben gehad naar aanleiding van een uitvinding van hem, waarvoor hij 100.000 van den heer E. te vorderen zou hebben. Daar de heer E. de ze vordering niet voldeed, zou verd. hem hebben willen dwingen. Reed3 eerder was getracht hem daartoe te bedwelmen, om hem dan een schuldbekentenis te laten teekenen. Daarna kwam het plan om hem op 9 Mei af te persen. Dit zou in het pak huis moeten hebben geschieden. Verdacht© verklaarde voorts, niet naar het pakhuis, waar het slachtoffer verbor gen was, te zijn teruggegaan,omdat hij den sleutel ervan niet had. De andere verdach te had den sleutel ontvangen en die zou voor den noodigen leeftocht voor den heer Eschauzier zorgen, nadat hij hem zou heb ben losgemaakt. De jongste verdachte verklaarde hierna nog, dat dubbel touw werd gebruikt, om dat dit niet zoo in de huid zou snijden als enkel touw. Hij vertelde verder, dat hij tijdens het transport naar het pakhuis al vreesde, dat de heer Eschauzier dood was. Mr. De Visser: Waarom bent u dan toch nog papier gaan koopen? Verdachte: Ik wist niet, waarvoor K. dat noodig had. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag, Oprichtingsvergadering Prop. Club R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Zita-gebouw Pieterskerkkoorsteeg 15, 8.15 uur. Vrijdag. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Con certgebouw „Conoordia", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 17 tot en met Zondag 22 Mei a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Visohmarkt 8, telefoon 552. Mr. De Visser: En verder zijn jullie biertjes gaan drinken en „boodschappen" gaan doen. Om ruim kwart over vijf deelde de pre sident mede, dat de verdere behandeling zou worden gesohorst tot hedenochtend tien uur. Mr. Nederveen zou in de gelegenheid willen zijn, alsnog den veldwachter te hooren, die getuige is geweest bij het on derzoek naar het briefje. Verder vroeg spr. schorsing van de behandeling voor langeren termijn, tenzij het hof de echt heid van bet door pleiter overgelegde briefje aanneemt, zooals dat door dr. Hes selink is' verklaard. Het hof begaf zich in raadkamer. Na twintig minuten raadkamer deelt de president mede, dat het hof een nader on derzoek naar de echtheid van het blaadje papier gelast en daartoe de stukken in handen van den rechter-commissaris stelt. Om halfzes is de zitting gesloten. De behandeling der zaak zal thans op een nader te bepalen datum worden voortge zet. DOODSLAG OP CARNAVALSAVOND. Een drama in een café. Te Hering, onder de gemeente Schinveld, speelde zich op den carnavalsavond van 8 Februari j.l. een ontzettend drama af. In het café van H. H. bevond zich dien avond de mijnwerker J. J. K. uit Schinveld, in ge zelschap van de verkleede zuster van den herbergier en nog een tweetal andere meis jes. Achter in de keuken waren de als smok kelaars bekende Gebrs. S. uit Kreutrath met nog een derde F. W. bezig ingeslagen smokkelwaren te verpakken. Tijdens de bezigheid is de zuster van den herbergier de keuken binnengekomen en begon de 18-jarige Duitscher M. S., die z'n gelaat met roet had zwart gemaakt, met haar te stoeien Toen kwam de mijnwerker J. J. K. binnen, die z'n geraaktheid over deze stoeipartij betuigde. Tusschen hem, en den broer van eerstgenoemde S., n.l. P. S., ontstond toen een vuistgevecht, waarbij J. J. K. tegen een kast botste. Verdachte J. J. K. verklaarde Dinsdag morgen voor de rechtbank te Maastricht, dat hij, zooals ook getuigen zagen, een mes met krom lemmet opende en dit bij zich stekend daarna terugging in het café. Ook de drie smokkelaars begaven zich in het herberglokaal. Kort daarop ontstond opnieuw ruzie en dreigden de bij verdachte zittende meisjes de smokkelaars bij de po litie te zullen aangeven. Getuige F. W. acht te het raadzaam zich van zijn smokkelwaar te ontdoen en begaf zich derhalve naar de keuken. M. S., die in het herberglokaal achter bleef, is tijdens de ruzie vervolgens door een messteek getroffen en bleef op de plaats dood. Meerderen schijnen aan de vechtpartij te hebben deelgenomen. Geen der getuigen kon echter met zekerheid verklaren, dat verdachte gestoken heeft. Deze verklaarde, hoe verslagene, na eerst z'n verloofde tegen den grond geslagen te hebben, hem uitdaagde en diens broer met een stok en vervolgens met een stoel naar hem sloeg. Verdachte trok toen het reeds geopende mes en heeft gestoken zonder mikpunt in den wilde weg. Geheel over stuur en niet wetend hoe noodlottig het ge volg van zijn daad was, is hij naar huis ge gaan, waar de marechaussee hem van z'n bed gelicht heeft. Noch op verdachte's kleeren, noch aan het mes heeft de deskundige bloedsporen kunnen ontdekken. De officier van justitie ging de omstan digheden na. welke aanleiding waren tot de daad, welke slechts aan dezen verdachte kan worden geweten. Verdachte zal, in het nauw gebracht niet de bedoeling hebben gehad om den verslagene te dooden. Daar om acht het O.M. niet doodslag, doch zware mishandeling, den dood ten gevolge heb bend, bewezen. Spr. meent enkele verzach tende omstandigheden te mogen aanvoe ren. Het feit echter eischt een streng op treden tegen verdachte. De eisch luidt dan 4 jaar gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk. De verdediger, Mr. P. Janssen wees er in zijn pleidooi op, dat het wettelijk bewijs dat deze verdachte den noodlottigen steek toebracht niet is te leveren. Spr. vraagt derhalve vrijspraak en subsidiair clementie voor zijn cliënt. De 'Rtechtbank bepaalde het vonnis op 30 Mei a.s. Beleediging van meteropnemer. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het beroep van J. M. F. V., caféhouder alhier, die wegens beleediging van een meteropnemer was veroordeeld tot 14 da- Arrest 23 Mei.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2