De Roode Haan maakt weer een slachtoffer in de Sleutelstad DINSDAG 17 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 „ZOMERZORG" TOT DEN GROND AFGEBRAND. In een half uur tijd verwoest wat met jaren van zorg was opgebouwd. Wanneer de Roode Haan ïn Leiden kraait, dan is het raak. Zoo nu en dan en dikwijls een klein brandje, maar wan neer het meenens is, dan verricht het vuur zijn werk afdoende. Dat is in den afgeloopen nacht weer duidelijk gebleken, nu „Zomerzorg" aan den Stationsweg ten offer is gevallen aan den vuurgod. In een korte spanne tijds, eigenlijk binnen een half uur was van het de laatste jaren steeds meer uitgegroeide „Zomerzorg" niets over dan enkele kale muren, want het vuur, dat daar in den afgeloopen nacht heeft gewoed, heeft zijn vernielend werk ten volle verricht. Hoe de brand ontdekt werd. 't Was precies half vier, toen de sur- veilleerende agenten van politie Zwart en Boon den brand ontdekten in het café en onmiddellijk zagen zij in, dat het een zware brand zou worden. Het vuur woedde in het voorgedeelte van het café, ter plaatse ongeveer waar zich het buffet bevond. Een half uur tevoren was er een voorbijganger langs gekomen, die toen nog niets bijzondere had bemerkt, zoodat de brand onmiddellijk na het uit breken een grooten omvang had aange nomen. De eerst® gedachte was natuurlijk de bewoners te wekken. Deze waren zooals gewoonlijk te rond 1 uur ter ruste ge gaan, zoodat zij als het ware nog in hun eersten slaap waren. Terwijl de agent Boon de politiespüit ging halen van den post aan de Steenstraat, poogde de agent Zwart de bewoners te wekken, doch dit ging niet zoo gemakkelijk, zoo dat het tenslotte met veel geweld en lawaai gepaard ging. De echtgenootc van den heer Baten burg werd hiervan het eerst wakker en ■wekte haar man, die bij het vernemen van het spektakel dacht, dat er zich dronken lui op straat bevonden, weshalve hij het beter vond eerst de politie op te bellen, alvorens zich naar buiten te be geven. Aan de telefoon hoorde hij toen, dat zijn zaak in brand stond. Ijlings werden toen ook zijn twee dochters en de zoon gewekt, maar in middels hadden de politie-agenten zich toegang tot het woonhuis verschaft en rieden zij de bewoners aan zich zoo spoe dig mogelijk te redden. Slechts schaarsch gekleed' voldeden deze tenslotte aan het bevel om het huis te verlaten met ach terlating van alles wat voor hen waarde had. De heer Batenburg liep, toen wij na ongeveer tien minuten ter plaatse ver schenen, met bloote voeten op straat, wee- nend over het stuk levenswerk, dat hem werd weggenomen. Zijn zoon had ijlings een jas over z'n pyama aangetrokken, vrouw en dochters hadden kans gezien een japon aan te trekken. Mevr. Batenburg vond vriendelijk on derdak bij buren, terwijl de overigen op straat bleven, om het vonnis te zien vol trekken. Den tijd om twee honden te redden had men niet. Een ervan wist echter te ontkomen, de ander is vermoedelijk om gekomen. Het blusschingswerk. De politie kon met den eenen straal op de kleine politiespüit natuurlijk niets uitrichten tegen de vlammenzee, die zich onmiddellijk ontwikkelde terwijl de brandweer dra het groote gevaar inzag en de tweede motorspuit liet aanrukken. Onder aanvoering van den w.n. com mandant, den heer van Lith en den w.n. onderconjmandant, den heer Neute boom, werd onmiddellijk begonnen met het uitleggen van materiaal, maar het oude brandmeldingssysteem, waarbij de een na den ander wordt opgeroepen en niet alle brandweerlieden tegelijk ge alarmeerd worden, wreekte zich ook nu weer, want het duurde vrij geruimen tijd vooraleer het geheele personeel ter plaat se was. De eerste motorspuit werd, na dat de tank geleegd was, aangesloten op den brandput, die voor het huis van prof. Zaayer ligt, zoodat daaraan spoe dig enkele slangen waren aangekoppeld, maar ook dit vermocht tegen deze ver nielende vuurzee niets. Een kwartier na het ontdekken van den brand sloeg het vuur naar alle zijden uit. Aan den Sta tionsweg geleek de gevel een brandende waterval, hetgeen ongetwijfeld een groot- sohen aanblik opleverde en waardoor de laatste schaduwen van den voorbijen nacht als het ware vervaagden. Ook naar achteren had het vuur zich uitgebreid en de biljartzaal zoowel als de tooneelzaal stonden spoedig in lichte laaie, wijl alles, steunend op wat pilas ters, van hout is opgetrokken. Het ge leken brandende toortsen, die zich in de lucht verhieven en het geheel een fan- tastischen aanblik gaven. Ook naar den anderen kant woekerde het vuur steeds door en via het restaurant bereikte het het woonhuis, dat spoedig in een dichte rook gehuld was. Slechts weinig gered. Politie, omwonenden en een enkele belangstellenden in het vroege morgen uur trachtten nog te redden wat te red den viel, doch het was uit den aard der zaak bitter weinig. Slechts uit de bene- denwoonkamer kon wat huisraad naar buiten worden gesleept, wat stoelen, een spiegel, de radio, de piano en enkele dingen, die zoo voor het grijpen lagen, maar van het bovenvertrek, waar de slaapkamers lagen en dus de kasten met kleeren en sieraden, werd hoegenaamd niets gered. De geheele café-inventaris is verbrand. Daaronder bevonden zich ook twee pia no's van den heer Batenburg, benevens acht instrumenten, w.o. vier violen en twee cynibalen van den muziekband, die er in de afgeloopen twee maanden musi ceerde. De instrumenten vertegenwoor digden een waarde van 10.000. Intusschen zette het vernielend vuur zijn wreedaardig werk voort en de brand weer moest er al zijn aandacht aan wij den om het vuur niet verder dan het woonvertrek te laten doordringen, opdat het niet naar het naastgelegen „Zomer- lust" zou overslaan. Gelukkig werd dit gebouw door een hoogen muur van „Zo merzorg" gescheiden, zoodat het gevaar niet zoo heel groot en de brandweer slaagde er dan ook in uitbreiding te voorkomen. Er werd met een flink aan tal slangen gewerkt op de twee spuiten, waarvan de een, zooals reeds gemeld, op de brandput was aangesloten en de an der op het open water aan den Rijnsbur- gersingel. Om half vijf had men niets anders meer te doen dan de puinhoopen na te blusschen. Het vuur had zijn werk ge daan «n Achtereen vale® na sfnrtfj* nu hier dan daar een stuk gevel ïn en langzaam maar zeker kwam de geheele voorwand van het café-restaurant „Groot Zomerzorg" naar beneden, terwijl zelfs het stuk, dat voor het oude woonhuis bevestigd was, meegesleurd werd. Dat was het einde. De oorzaak. Omtrent de vermoedelijke oorzaak was hedenmorgen vroeg heelemaal niete te zeggen. Op den gewonen tijd, kwart over twaalf, was het café voor het publiek gesloten en als steeds werden hierna door directie en personeel de gewone zaken afgedaan. De ober-kellner 'was als gewoonlijk te even 1 uur naar huis ge gaan zonder iets bijzonders te hebben opgemerkt. In het buffet brandde evenals iederen nacht de automatische gas-koffiebrander op een heel klein pitje. Of hier de oor zaak moet gezocht worden, of dat zij ge legen is in een mogelijk weggeworpen brandend eindje sigaret, dan wel, dat kortsluiting de oorzaak is, wie zal het zeggen 1 Zooals bekend was het pand, evenals meerdere panden daarnaast, eigendom van de Ned. Spoorwegen, die het ge bouw natuurlijk wel verzekerd zal heb ben gehad. De heer Batenburg zelf is met inventaris en tegen bedrijfsschade verzekerd bij de Nederlanden van 1845. De inventaris was voor 6O.OO0 verze kerd. Hoe hoog de bedrijfsverzekering ie, wist de heer B. ons niet te zeggen. Wel deelde hij mede. dat vijf jaar gele den de bedrijfsschade-vferzekering belang rijk was verhoogd. Groote belangstelling. Ondanks het vroege morgenuur waren er dadelijk vrij veel belangstellenden. Waar de menschen zoo gauw vandaan komen, weet men niet, maar er kwamen er velen, vooral uit de omliggende stra ten, die hetzij door het geraas van het vuur, zoo nu en dan gepaard met kleine ontploffingen, hetzij door de brandweer auto's spoedig van den brand hoorden. Ook officieele personen waren natuur lijk aanwezig. We zagen den burgemees ter, mr. A. van de Sande Bakhuvzen, den gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, de wethouders Splinter en Goslinga en den commissaris van poli tic. den heer R. J. Meijer, benevens ver scheidene inspecteurs. Er was, gelukkig, in het vroege mor genuur nagenoeg geen verkeer. Later werd dit geheel over het tramemplace ment geleid, doch bij het normale tram verkeer was zulks niet meer mogelijk, zoodat de politie geheel den dag de han den vol had. Wat Zomerzorg was en wie Batenburg is. Ouderen in Leiden en omgeving ken nen „Zomerzorg" reeds als van ouds. Uit heel vroeger jaren weten we alleen, dat de zaak bekend was om zijn tuinconcer- ten van Wettrens en Gottfried Mann. Hoe Zomerzorg" was onder den heer Brink weet nagenoeg iedereen, al zal het even moeite kosten uit het toen vrij wel onaanzienlijke „Zomerzorg" het „Groot Zomerzorg" der laatste jaren te herkennen. 't Was met Maart zeven jaar ge'eden, dat de heer Batenburg de directie over „Zomerzorg" kreeg. Al zijn energie en levenslust heeft hij er aan gegeven. Door herhaalde verfraaiingen en vergrootingen wist hij „Zomerzog" te veraangenamen en tot een centrum van Leiden's uitgaau- de wereld te maken. Veranderen en verbeteren zat den beer Batenburg in het bloed Zijn stelregel ,,Een goed zakenman heeft altijd meer plannen dan hij persoonlijk verwezenlij ken kan", kon men bezwaarlijk op hem (Foto Slegtenhorst.) zelf van toepassing maken, want bij heeft van „Zomerzorg" meer gemaakt dan er onder de gegeven omstandigheden van te maken was. De heer A. B. Batenburg is sen Lei- denaar «'an geboorte. Op negen-jarigen leeftijd ving reeds zijD zakenloopbaaan aan, toen hij als loopjongen in dienst kwam van den heer van der Stok. tnans nog steeds een hier welbekende za<k. Batenburg werd daarna A. K. O.-jongen en vervolgens kwam hij als jongste Kellner in de derde klasse-wachtkamer aan het station in be- tvekking, als hoedanig hij tien jaar werk zaam was. Reeds toen huldigde hij het principe: „Naar mijn meening is voor uitkomen in de were cl een normaal ver schijnsel, en niet-vooruitkomen abnor maal". Dit principe heeft hem in zijn ioven steeds gekenmerkt, te oordeelen althans naar hetgeen de heer Batenburg bij zijn wederintroden in de Sleutelstad heeft gedaan. Zeven jaar geleden kwam de steeds jeugdige Batenburg van Hotel Bloemink te Apeldoorn hier terug en wist hij al die jaren aller aandacht op zijn zaak te concentreeren. En nu, met één slag is alles weg, alles vernield. Een stuk van zijn leven is hiermede ten on der gegaan en de puinhoopen van het „aangename zitje" zijn daarvan het spre kende bewijs. Of de heer Batenburg bij de pakken zal gaan neerzitten? Ongetwijfeld niet, indien de Spoorwegen hem sleohts de gelegenheid bieden opnieuw te beginnen. Of dit zal geschieden is nog een groote vraag, waarvan we de oplossing met be langstelling tegemoet zien. UIT DE OMGEVING ..ZOMERZORG" HEDENNACHT TOTAAL AFGEBRAND. HILLEGOM. Werkverschaffing en Steunregeling. Men deelt ons mede, dat de Commissie voor het werkloozenvraagstuk in de bloem bollenstreek voorstelt, 15 Juni de gemeen telijke werkverschaffing en steunregeling geheel stop te zetten. Hopen we dat vóór dien datum de werkgelegenheid zoo kan worden verruimd, dat. er weder voor ieder werk te vinden is! Geboren: d. van A. O. Versluys Appelo; d. van A. C. van LeurGuttink. Ondertrouwd: C. B. van der Klugt en B. M. Marinkelle. J. van der Kwaak en G. A. M. Prins J. G. Schoneveld en G. Koopmans. C. V. Bakker en G. van Beek. Getrouwd: A. H. J. Otte en A. J. Weijers. A, Slot en H. Verhoeve. LISSE. Gemeenteraad. De Riaad dezer ge meente vergadert Woensdagavond te 7.30 uur. 1. Gemeenschappelijke regeling bij brand; 2. Later sluitingsuur voor winkels; 3. Ge wijzigde verordening als bedoeld in art. 9 der Winkelsluitingswet; 4. Verzoek van het R. K. Kerkbestuur van de Parochie van de Parochie van de H. Agatha om medewer king ingevolge art. 81 der L. O -wet 1920 tot het aanbrengen van eene sanitaire in richting in de R. K. Meisjesschool en het irnichten van drie voormalige bewaar schoollokalen tot lokalen voor het geven van lager onderwijs; 5. Benoeming van een lid van den Raad van Commissarissen der N.V. Elect-riciteitsbedrijf te Hillegom, Lis- se, Sassenheim wegens periodieke aftreding van den heer J. Pijnacker; 6. Verzoek van de afdeeling Lisse van den Ned. R. K. Volksbond, ora er bij de Regeering op aan te dringen de bouwvakarbeiders onder de crisiswerkloozen te rangschikken; 7. Vast stelling van een verordening op de inning van openbare bewaarschoolgelden; 8. Vast stelling van verordeningen op de heffing en invordering van verlofrecht voor den verkoop van zwak^alcoholischen drank in het klein in de gemeente Lisse; 9. Vast stelling van verordeningen op de heffing en invordering van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in de gemeente Lisse; 10 Comptabliteit; 11. Ingekomen stukken en mpdedeclingen. Ko hier Hondenbelasting 1932 KATWIJK Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente houdt Donderdag a.s., des namiddags te 7.35 uur een openbare vergadering. Punten van be handeling: 1. Mededeeling van ingekomen stuk ken. 2. Voorstel tot verkoop van grond. 3. Vaststelling verordening regelende het vergun- nings- en verlofsrecht op grond van de nieu we Drankwet. 4. Voorstel op een verzoek tot het scheuren van weiland. 5. Voorstel tot tijde lijke korting op de salarissen van burgemees ter, secretaris, ontvanger, wethouders en amb tenaren v. d. Burgerl. Stand. 6. Voorstel tot wijziging instructie van den keuringsveearts, hoofd van den Vleeschkeuringsdienst „Kring Katwijk". 7. Voorstel tot wijziging gemeen schappelijke regeling voor het geneeskundig schooltoezicht „Kring Katwijk". 8. Behande ling belasting-reclame. 9. Voorstel tot wijzi ging verordening op den gasprijs. 10. Voorstel len tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1931 en '32. 11. Vaststelling verordening tot afwijking der bepalingen der winkelslui tingswet. 12. Vaststelling verordening tot wijzi ging van die op de zeebaden en het strand. 13. Voorstel tot bestemming van het 2e Duinpad tot voetpad. 14. Rondvraag. Badseizoen. Door B. en W. is ter kennis gebracht dat het badseizoen met ingang van heden is geopend. Griezelig. Bij het afgraven der gronden van het voormalig Groot-badhotel en Pavil- joen is op 4 M. diepte een menschenschedel gevonden. Ra, ra, van wie? Winkels/uiting. De gezamenlijke kappers ter plaatse besloten den Raad te verzoeken bij verordening vast te stellen dat kappers zaken gesloten moeten zijn te 8.30 uur n.m. met gelegenheid om af te werken tot 9.30 uur. HAARLEMMFRMEER Geboren: Margaretha Janneke d. van P. Kreeft en T. J. A. Dissel Frederik Willem z. van W. A. Drcschler en E. Sluimer Jan- nie Baptista d. van W. Trouwen en L. M. Boelee Jacobus Christiaan z. van W. Kuil- boer en A. M. Bergman Karei z. en Cor z. tweeling van J. van der Lelij en A. D. M. Mansfeit Petrus Johannes z. van P. Uiter- waal en K. C. Hekman Arie v. van J. F. Weggelaar en C. G. Huisman Cornelia d. van J. Pecht en J. J. Markwat Margare tha d. van C. Markus en A. M. K. Koolhaas Kornelia Louwerina d. van B. Griekspoor en J. C. Griekspoor Pieter z. van J. Korsuize en M. J. Duivenvoorden Antonius Johan nes Gerardus z. van Th. M. Vreeburg en M. A. Blankendaal Geertje d. van C. Rinze- ma en J. T. van der Bos Lamberta d. van G. van den Heuvel en A. B. Schuurman Gerrit z. van J. Meijer en J. E. A. van Ga meren Margaretha Helena d. van N. Pasman en T. Wijn Dirk z. van D. Keessen en T. Jooren. Ondertrouwd: G. J. van der Steege 23 j en A. M .van Dijk 25 j, J. Warmerdam 23 j. en S. M. Vermeeren 29 j. H. Th. G. Dorrcstijn 25 j. en K. M. G. van Steijn 24 j. K. van Keulen 22 j. en P. D. Baardse 18 j. P. van Dijk 26 j. en J. de Jongh 25 j. L. L. Freijser 22 j. en H. Muijres 24 j. J. S. Breedijk 24 j. en J. van Zundert 20 j. Getrouwd: J. Flobbe 31 j. en A. G. van Haaften 22 j. N. G. van Leeuwen 27 j. en T. Dol 25 j. H. Gijzenberg 24 j. en A .Kroon 24 j. J. B. Kruiswijk 29 j. en M. Kamper 29 j. C. Jekel 33 j. en S. E. van 't Hot 28 j. Overleden: Paulina Alida 15 m. d. van J. G. Nieuwveen en D. C. Maarsseveen Barteld Koopmans 68 j. geh. met D. Vlieger Johannes Verbeek 56 j. geh. met E. Wiegel Jantje Lamberta 15 m. d .van J. F. v. d. Stelt en J. Zoetebier. Gevestigd: G. E. Nicolaij en gezin van Amsterdam J. Scheiberlich en gezin van Amsterdam J. H. Even en gezin van Am sterdam K. de Rover en gezin van Hille gom J Stam wed. L. Elzinga en gezin van Amsterdam J. Spierdijk en gezin van Am- sterda mC. B. J. Wassenaar en gezin van Amsterdam L. Wiersma en gezin van Rijn- saterwoude C. v. d. Boogaard en gezin van Amsaerdam N. Koppenol wed. A. v. Val kenburg en gezin van Amsterdam J. J. de Carpentier en gezin van Haarlem A. L. Bo- gaart van 's Gravenhage C. A. van der Pouw Kraan van Mijdrecht J. E. van der Roest v. Amsterdam C. Somers van Amster dam H. Versluis van Eindhoven M. W. Weiman van Rotterdam M. C. van Aalst wed. P. van Zonen van Haarlemmerliede L D- van Amerongen van Arnhem A. H. van Amerongen van Arnhem W. P. Cornelisse van Mijdrecht P. Gehmaijer van Amster dam P. Immink v. Heemstede E. Mat- schulat van Duitschland Gerta A. M. Strack van Duitschland M. Vermeule E. Wiers ma van Aalsmeer N. E. A. Wortel van 's Gravenhage. Vertrokken: W. van Os en gezin naar Ned.-Indië J. P. Luke naar Amsterdam J. de Milde naar Rotterdam C. Slop naar Koog aan de Zaan J. H. Drenth naar Aalsmeer M. M. Hekman naar Amsterdam G. de Vries naar Wilnis C. J. Gundlach naar Amsterdam H. Bernhard naar Am sterdam I. L. Bergsma en gezin naar Gin- neken (N.B.) C. C. Warmerdam echtg. Th. Dijt naar Unthoom J. H. v. d. Heijden wed. K. Grotewal naar Amsterdam H. Bis- hoff naar Oudorp I. Kievit naar Amster dam L. J. H. Mesker en gezin naar Haar lemmerliede J. de Boer naar Haarlem A. Nieuwenhuijse naar 's Gravenhage A. M. Hoogkamer naar Hillegom K. Koopmans n. Enkhuizen E. B. Arxhoek en gezin naar Benneboek J. de Wilde en gezin naar Bloe- mendaal, Overveen A. A. Jagt naar Hil versum A. Konijnenberg naar Bussum C. van de Ruit naar Zwijndrecht. VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Woensdag den 18 Mei a.s., des namiddags om 8 uur ter behandeling van de volgende punten: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken en mededcelingen3. Voorstellen van Burge meester en Wethouders inzake vergun- nings- en verlofsrecht; 4. Ontwerp veror dening, regelende de eischen van benoem baarheid en bezoldiging veldwachter; 5. Schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland omtrent korting op wedden, met prae-advies van Burgemeester en Wet houders; 6. Vaststelling kohier wegenbe lasting dienstjaar 1932; 7. Bespreking hu ren der woningen van de woningstichting „Herman Boerhaave". Verkeersongeval. Gisterenmorgen reed bode Hekker op den Jacoba van Beicren- weg nabij het kruispunt 's-Gravcndamschen weg toen een auto bestuurd door den heer H uit Noordwijk .van dien weg kwam ge reden zonder signaal te geven, zoodat bode Hekker, die met zijn bestelauto op den Ja coba van Beierenweg reed, genoodzaakt was zijn auto in den berm van dien weg te stu ren om een aanrijding te voorkomen. Hier door reed hij met zijn auto tegen een paal van het radio-distributienet aan, waardoor deze afknapte. De vrachtauto bek<vam een zoodanige schade, dat zij per kraan wagen moest worden weggesleept. De bestuurder H. uit Noordwijk vond het blijkbaar niet noodig om te stoppen en is doorgereden. Het nummer van de auto was evenwel ge noteerd, zoodat hij met behulp van de po litie spoedig was opgespoord. Naar wij ver nemen ligt de schuld van dit ongeval bij H. uit Noordwijk.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9