WEEK-END LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 14 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 INTERPAROCHIEELE PINKSTERFEEST. GENADEFEEST. Pinksterfeest, feest van liefde en genade. Feest van vernieuwing. Even als met Pa- schen luiden de klokken en jubelen de al leluja's! Pinsteren; feest van genade, wier uitdeeling bizonder wordt toegeschreveu aan den H. Geest. Wat 'n gebeurtenis, de nederdaling van den beloofden H. Geest. In één oogenblik maakte Hij van onwetende Galileesche Vis- schcrs, mannen van kennis en van durf, Apostelen van Christus' Kerk. En op dien gedenkwaardigen dag, zooals de geschied bronnen verhalen, werden er door toedoen van dien zelfde genade-werking des H. Geestes 3000 menschen van allerlei talen en streken bekeerd en gedoopt. Toen is de zuurdeesem, die Christus' Kerk is, gaan werken op de massa. De Geest Gods werkte en deelde genade uit rijk en veel. Langzaam maar zeker is 'n deel der menscbheid door de eerste Christengemeen schap opgeheven uit haar onwaardige staat der slavernij. De helsche machten streden 'n verschrik- kelijken strijd in de personen der Romein- schc Keizers of Caesars. Wat vermochten echter deze aardsche machten met hun legers van millioenen te gen de door Christus gestichte Kerk. Uit 't bloed der ontelbare martelaren ontkiem de 't zaad voor de toekomst, die ongeken de bloei en uitbreiding aan de Katholieke Kerk bracht. Eeuwen zijn, sinds deze wonderen din gen geschiedden verloopen; maar ook al deze eeuwen door heeft de Kerk haar tijden gekend van bloei en verval. In onze dagen schijnt er weer 'n strijd gestreden te wor den, die beslissen zal voor de toekomst. En nu wij dankbaar herdenken, de ne derdaling van den H. Geest, nu is aan ons de taak de traditie voort te zetten. Daar voor behoeven wij jongeren niet in 't voet spoor onzer voorgangers te treden. Nieuwe tijden, nieuwe banen! Ook ons actueel Kol pingsprogram is voor onze da gen. Onze Bisschop, Mgr. Aengenent, heeft 't nog zoo kernachtig gezegd, bij zijn be zoek aan Haarlem I. De zuivere idee over gezin, en over den arbeid als roeping GodsDit is 'n ontzag lijk terrem, wat hier voor ons open ligt. De moed hebben openlijk onze mèening over deze te uiten en als 't moet goed en zakelijk tc verdedigen! Ja, wij Kolpingszonen, moeten de kern zijn der Katholieken jongeren. Wij moeten de zuurdeesem der nieuwe maatschappij zijn, met een sterk geloof, een groot Godsver trouwen en een groote liefde. In deze gedachte doorwerkende, door eendrachtig samen te werken, zullen wij, door God s Geest verlicht, veel tot stand brengen. Nu de godshaat openlijk gepropageerd wordt, staan wij, gezellen, als paladijnen rond Christus troon, en willen Hem belij den, beminnen, aanbidden, verdedigen en uitdragen in de wereld. Zien wij in de nieu we Maatschappij onze roeping als zonen van onzen grooten Adolf Kolping! 'n Kolpingsbroeder. HET ZESDE JAARFEEST DER RETRAITECLU B. 't Was een fijne uiting van wat leeft in onze rijen, de viering van het zesjarig be staan der Retraiteclub „St. Clemens". Aan het met donkerroode rozen versierde altaar der Lodewijkskerk werd Zondag j.l. de fl. Mis opgedragen door onzen vice-Praeses, waarbij bijna alie leden tegenwoordig wa ren. Na de Mis volgde de generale H. Com munie, terwijl voor en na de dankzegging geestelijke liederen werden gezongen. Al- zoo een zeer mooi begin van den feestdag onzer groote Onderafdeeling. Te half tien zaten allen aan bij het fees telijk ontbijt in het Gezellenhuis. Alles was tip-top verzorgd en er heerschte een huise lijke stemming, die nog werd verhoogd door den komst van onzen Gezellenvader. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat het bestuur er zoo in geslaagd was een hoogstaande kerkelijke en huiselijke viering den leden aan te bieden en hij wenschte allen een „Zalig Hoogtij". Dat de Retrai teclub de grootste is, aldus spr., komt door het actieve bestuur, waaraan hij hulde en dank brengt, want zulk werk is dankbaar heid waard. In onze vereeniging zijn talrij ke clubs en buitenstaanders zullen zich misschien verwonderen over een onderaf deeling op uitsluitend godsdienstig terrein, die de grootste en de sterkste is. Spr. is er zeer blij om en voor de toekomst raadt hij allen aan eens per jaar retraite te houden en onze recollecties trouw bij te wonen. Met de beste wenschcn voor de toekomst eindigde Praeses zijn toegejuicht hartelijk „woordje". Hierna sprak de heer J. A. Vreeburg, als vertegenwoordiger van den Raad van Bestuur. Deze haalde herinneringen op uit de jaren 19121913, onder het Praesidium van Praeses v. d. Laar z.g. Moeilijk wa-s net destijds om de gezellen ter retraite te krij gen, maar' de paar die gingen, kwamen als propagandisten thuis. Toch was het vor men van een club iets onmogelijks en pas onder leiding van Praeses Kemperman z.g. gelukte het de Onderafdeeling op te rich ten en tot bloei te brengen. Was er des tijds tegenwerking in de vereeniging, hoe goed doet het dan nu te zien, dat de Re traiteclub de grootste is en zoo uitstekend werkt. Een zegen is deze club voor de Gez. Ver., juist omdat ons eerste devies de „Godsdienstzin" is. In waardeerende woor den brengt spr. hulde aan het bestuur en, mede namens den Raad van Bestuur, wenschte hij de club, onder Gods zegen, op de voorbede van St. Joseph en St. Clemens, een tijdperk van groei en bloei voor het geestelijk heil van de ons zoo dierbare Ge zellen-V ereeniging. Een langduirg applaus volgde. Dan sprak de 2de voorzitter, die aller eerst dankte voor de woorden van hulde en dank. 't Is waar, er is veel bereikt en wij zijn er blij om, maar er kan nog meer gedaan worden; want onze vereeniging heeft meer dan 200 ongehuwde leden en ze ventig retraitanten is wel mooi, maar nog niet genoeg. Het bestuur vraagt daarom meer propaganda van de leden zelf, wat vaak meer invloed heeft dan een „bestuurs tafel-woord"; een nog beter en geregelder komen naar de recollecties, kortom, een medewerking waardoor we die anderen ook in onze rijen trekken en ze brengen in de weldoende sfeer der retraite. We leven thans in roerige tijden en van de Katho lieken, speciaal van de jongeren zal het af hangen. Daarom moeten we sterk groeien in ons Katholicisme en ons vormen tot vol ledige christenmannen. Daarvoor is een re traite zoo'n kostbaar middel en door de recollectie wordt dat geestelijke goed be waard en vernieuwd. Na gewezen te heb ben op het fundamenteele der Gez. Ver. besloot hij met de aansporing: In een dracht en onder Gods zegen.... vooruit! Toen \olgde de verloting van een zeven tal prachtige prijzen, waarbij spanning en vroolijkheid niet ontbrak. Met gebed werd dan deze feestelijke viering besloten. Onmiddellijk daarop volgde de jaarver gadering, welke door den vice-Praeses met onzen bekenden groet geopend werd. De secretaris gaf, na voorlezing van het Algemeen Statuut, een keurig overzicht van de afgeloopen zes jaren, speciaal van het laatste jaar. Het vele en mooie werk werd nog eens naar voren gebracht en de vice- Praeses was zeker aller tolk, toen hij den secretaris dankte voor zijn uitstekend ver slag. Het jaarverslag van den penningmeester was kort maar krachtig: Inkomsten en uit gaven waren gelijk en in kas blijft slechts een klein batig saldo van de vorige jaren.- Ook dezen functionaris werd dank ge bracht, speciaal omdat hij de grootste stuw kracht is voor het retraitewerk. Het punt: bestuursverkiezing bracht geen wijziging in het bestuur, daar de bei de aftredenden, de 2de voorz. en de pen- ningm., met algemeene stemmen werden herkozen. De vice-Prases zeide dit wel ver wacht te hebben, omdat beide voor hun taak berekend zijn. Hij hoopte dan ook, dat ze met dezelfde activiteit blijven werken. (Spontaan applaus). Van de rondvraag werd door enkele aan wezigen gebruik gemaakt, hierna volgde sluiting. God zegene het eerzame handwerk! God zegene hetl ADOLF KOLPING. XXXIV. In heel de wereldgeschiedenis is er nooit een tijdperk geweest van volkomen vrede onder de volken en het zal wel nooit zoo ver komen dat we het beleven zullen. Ons behoeft dat met te verwonderen, want bij den zondeval van de eerste menschen ont stond de disharmonie tusohen God en de menschen, werd het contact verbroken met den hemel en werd op het menschdom God's vloek gelegd. Geen wonder dan ook, dat het mensch dom in den zwarten nacht van immer do len zich vastklampte aan Jehova's belofte, dat de Zoon Gods als de Messias zou ko men, op de aarde zou weldoen en leeraren en door een bloedig lijden den Hemel zou ontsluiten. En zoo kan men de heele zaak uitstippelen, de eeuwen door tot aan on zen tijd. En altijd weer zien we, hoe een streven naar hooger en beter bij velen is waar te nemen, maar niet voldoening ge vend is. Zou men niet to veel vergeten dat van de gevloekte aarde geen Paradijs te maken is? En dat we bij ons streven naar hooger en beter nooit volmaakt kunnen worden? Dit moet ook den grooten Kolping voor den geest hebben gestaan, als hij bij het aangeven van het „hoe" der sociale orde ning tevens wijst op dit nooit volmaakte ondermaansche. Maar Kolping was ook een geniaal denker en hem viel het op, dat de groote massa geen onderscheid wist tus- schen ideaal en werkelijkheid. Ziet, over idealen praten is ook thans niet zonder ge vaar, laat staan in Kolping's tijd, toen Duitschland was overgeleverd aan een stel fantasten, die aan het volk niet9 anders dan idealen verkondigden. En wat voor soort! Zonder erkenning van God en Zijn geboden, zonder geloof, hoop of liefde, zon der fundamenteele gedachten. Eén zucht was er: geld, brood en spel. Men vergat dus ook de werkelijkheid van den arbeid te zien als roeping Gods, van strijd in geest en vleesch, van ziekte en lij den ons door God als loutering overgezon den etc. Nu pakt Kolping de menschen aan, voor al de jongemannen. En we kunnen ons in denken zijn machtig geluid te hooren .in vergaderingen en congressen en te verne men: „Er is èèn brok werkelijkheid, uw leven van iederen dag; er is één ideaal. God in den Hemel!' En omtrent d-it punt zegt hij in „Mit- BROEDERS-CONGREGATIE 0.L.VR0UW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden. teilungen" tot de Presidenten het volgen de: Met hart en ziel moet gij aan de ver eeniging zijn toegewijd. Wie wezenlijk hart voor de zaak heeft, leert gaarne, wat der zaak is en brengt gaarne die offers, welke zij vordert. Want het hart wordt door de liefde bestuurt en waar de liefde voor de vereeniging is, daar ontbreekt nimmer de ijver. Willen we echter volkomen slagen, dan moet aan de gezellen openhartig ge leerd worden, wat het leven is en wat het vraagt, en moeten wij hun voorhouden den weg naar het eeuwig geluk. Zien we nu in deze dingen geen oplos sing op de vraag: waarom en hoe? We hebben in ons Katholiek-zijn de volledige oplossing, als we tenminste naar de grond stellingen van ons H. Geloof ons leven in richten, als we den durf hebben ons zelvon te vervormen en te buigen en aldus te be antwoorden aan wat Kolping noemde het bewust-levend Christendom. Ideaal en werkelijkheid moeten ons steeds voor oogen staan. Duizenden om on9 heen worden begeesterd door idealen, die wel pakken en trekken, maar nooit tot wer kelijkheid kunnen worden, omdat de ver kondigers van die idealen het ideaal niet kennen. Daarom sta gegrift in de hoofden en de harten van alle gezellen, ja van alle Ka tholieken, het woord van Kolping: Er is één brok werkelijkheid, uw leven van iede ren dag; er is één ideaal, God in den He mel 1 S. M. DAMCLUB „DE TWEE SLEUTELS". De 1.1. Maaandag gehouden simultaau- da-mwedstrijd door den heer A. G. de Jeu heeft het volgende resultaat gehad. Er werd gespeeld tegen 24 personen, hiervan wisten slechts 3 ':rsonen te winnen en 2 remise te spelen,"ir^dat de heer de Jeu 19 partijen gewonnen heeft. Voorwaar een mooi resultaat. Vanaf deze plaats danken wij de heer de Jeu nogmaals voor zijne medewerking. Maandag 30 Mei a.s. houdt de club haar jaarvergadering, waar o.a. het clubregle ment behandeld zal worden. Allen present. Het Bestuur. MEDEDEELINGEN. Kolpingsblad. Ons Kolpingsblad, uitgave van het Cen traal Verband zal vanaf Juli a.s. in een an dere uitgave verschijnen. Het formaat wordt iets kleiner, maar het aantal pagi na's grooter zoodat de inhoud belangrijk zal toenemen. De meuwe omslag verschijnt in onze eigene internationale kleuren. Het mogen voor velen een aansporing zijn om nog beter ons eigen blad te lezen. Zangclub. Bij de bizondere viering van ons 45ste Stichtingsfeest in October a.s. zal ook van onze Liedertafel veel worden gevraagd. Graag zagenwij daarom deze onderafdee ling met nog eenige jongere krachten uit gebreid. De repetitie-avonden zijn des Woensdags te kwartier na achten en ken merken zich door een hoogst aangename sfeer. Excursie naar de Liebaard. Zondag 5 Juni a.s. organiseert het be stuur van de Studieclub een excursie naar het Kolpingsvacantie-oord De Liebaard. De tocht gaar per auto-car. Een bezoek aan de studio's van de K.R.O. staat op het program. De eerste auto is geheel bezet. Wanneer nog eenige leden zich opgeven, zal naar een grootere wagen worden om gezien. Voor inlichtingen en opgave wende men zich tot den penningmeester F. de Keuning of een der andere leden van het bestuur. Inschrijving nieuwe leden. Vanwege de viering van den tweeden Pinksterdag op Maandag a.s. moet de in schrijving van nieuwe leden dezen lilden Maandag vervallen. Gelegenheid tot in schrijving wordt nu opengesteld op Maan dag 23 Mei a.s. te half negen. Jaarvergaderingen. De besturen der onderscheidene clubs worden herinnerd aan de bepaling der re glementen, die het houden van de jaar vergadering in de maand Juni voorschrijft. De secretarissen en penningmeesters ma ken hunne jaarverslagen in duplo gereed. Voor het bepalen van een nadere datum stellen de secretarissen zich in verbinding inte den Praeses. Vastgesteld zijn de data voor de Dam club De Twee Sleutels en voor de Licder- tafel Sebastian Schalier. KALENDER DER WEEK HOOGFEEST VAN PINKSTEREN. ZONDAG 15 Mei. Hoogfeest van Pinkste ren v. d. Nederdaling v. d. H. Geest over de Apostelen. Mis: Spiritus. De beloofde H. Geest is ons geschonken. De Geest des Heeren vervult de geheelo aarde! Alleluja! (Introïtus). Moge Hij ook onze harten vervullen en daarin ontvonkeu het vuur Zijner Goddelijke Liefde. (Allo- luja-vers). Moge Hij ook zijn de zoete Gast onzer zielen, aan wie Hij geven zal Zijne zevenvoudige gaven (Sequens). MAANDAG 16 Mei. Tweede Pinksterdag. Dag van devotie. Mis: Cibavit. Pinksteren is het feest ook van de stich ting der H. Kerk. Het Epistel verhaalt ons de groei van de jeugdige Kerk. Petrus be zield door den H. Geest, bekeert vele hei denen door zijne prediking tot de Kerk van Christus, welke ook nu nog leert en altijd zal blijven leeren: „Wie in Christus ge looft zal niet verloren gaan, maar het eeuwig leven hebben". (Evangelie). DINSDAG 17 Mei. Derde Pinksterdag. Mis: Accipite. WOENSDAG '18 Mei. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. 4e dag v. h. Pinksteroctaaf. Mis: Deus. 2e ge bed v. d. H. Venantius, Martelaar. Als knaap van 15 jaren aangeklaagd bij keizer Antiochus ads belijder v. d. christe lijke godsdienst onderging Venantius de gruwzaamste folteringen, waarvan hij tel kens wonderbaar herstelde. Tenslotte is hij onthoofd en stierf hij den marteldood tege lijk met velen, die op het zien van Venan tius' standvastigheid en wonderbare ge nezingen het geloof in Jesus Christus had den aangenomen. DONDERDAG 19 Mei. 5e dag v. h. Pink steroctaaf. Mis: Spiritus. 2e gebed v. d. H. Petrus Caelestinus; 3e v. d. H. Puden- tiana. Petrus Caelestinus heeft een mooi voor beeld gegeven van ootmoed. Tegen zijn wil Paus gekozen om wille van zijne deugden, moest hij zich deze keuze laten welgeval len. Vier maanden later legde hij in een Consistorie te Napels, in tegenwoordigheid van den koning zijne waardigheid neer en ging opnieuw zijn kloosterleven beginnen. VRIJDAG 20 Mei. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. 6e dag v. h. Pinksteroctaaf. Mis: Repleatur. 2e ge bed v. d. H. Bernardinus van Siëna, Belij der. Bernardinus, één der grootste sieraden van de Kerk in de 15e eeuw, werd den 8en September uit een edele familie te Massa geboren. Zijne moeder stierf toen hij pas drie jaren oud was. Bernardinus ont ving echter toch een vrome opvoeding vau twee zijner tantes, zoodat hij van dag tot dag in godsvrucht, wijsheid en liefde jegens God en de menschen opgroeide. In het jaar 1404 legde hij zich op het verlangen van zijne oversten toe op het predikambt. Voor al heeft hij den zoeten Naam gepredikt in Italië als een teeken van verzoening en vrede in die dagen van strijd en verdeeld heid. ZATERDAG 21 Mei. 7e dag v. h. Pink steroctaaf. Mis: Caritas. 2e gebed voor Kerk of Paus. N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. De Sequens „Veni Sancte Spiritus" en de gebeden „Communicantes" en „Hanc igitur" van Pinksteren. Kleur: Rood. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: WOENSDAG. 2e gebed v. d. H. Petrus van Gantalicië; 3e v. d. H. Venantius. DONDERDAG. 2e gebed v. d. H. Ivo; 3e v. d. H. Petrus Caelestinus; 4e v. d. H. Pudentiana. ZATERDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Theophi- lus, Crispinus en Benvenutus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. EEN GENERAAL. Soms heb ik oogenblikken, dat ik mij zelf voor m'n kop zou willen slaan! U ook? Nou, ik wel. Ik doe het natuurlijk niet. Ja, ik ben daar gek. Ik weet veel te goed, dat het pijn doet. En als een ander het zou doen, zou ik hem aanklagen bij de politie. Maar toch heb ik somsaanvechtingen om mijn eigen hoofd te hardhandig te be tasten. Ook nu, terwijl ik zocht naar een onder werp voor dit week-end. Want ik las dat Generaal Snijders 80 jaar zal worden en toen schoot me opeens te binnen, dat ik nog nooit over Generaal Snijders had geschreven. Daarin zag ik een traagheid van mijn geest, wat de aan vechtingen van mijzelf te kastijden tenge volge had. U snapt natuurlijk allang, dat dit weck end aan onzen generaal gewijd moet zijn. Dat mag ik nu niet meer nalaten. Die achterstand moet worden ingehaald. Bo vendien hij is al 80 jaar en.als hij dood is kan ik het met fatsoen niet meer doen. Als ik dan over hem zoo schrijven, moet ik ernstig blijven. Denk niet, geachte lezer, dat Generaal Snijders geen ernstig man is. Hij wel, maar ik niet, tenminste niet, als ik mijn week end schrijf. Alzoo: Generaal Snijders wordt binnen kort 80 jaar. Als je hoort van iemand-, die 80 jaar is, denk je allicht aan een mummelmondje, spierwitte of geen haren, pantoffels en ge bogen knieën. Maar zoo is de Generaal niet! Kun je begrijpen Hij is al lang generaal af, je kunt nou eenmaal niet je heele leven generaal blij ven. Dies loopt hij nu in z'n burgerpakkie, maar dat staat hem niet. Da's nou net een- der, als een politie-agent met een schort voor. Moet u hem zien in ambtsgewaad. Z'n sabel, die achter hem aansleept, omdat hij maar drie lucifers hoog is en z'n borst vol blikkies. Tout militairement. Klein maar dapper! Vol spirit. Twee jaar geleden is-ie nog eens getrouwd. Da's lef! En als er een vliegmachine op stijgt is-ie er bij. zoo! U hadt misschien gedacht, dat hij in een stoel had gaan zitten suffen, toen hij pen sioen kreeg, oi dat hij radijsjes was gaan zaaien in zijn achtertuintje. O. nee, hij is weer van voren af begon nen en nou is hij bijna tachtig. En als er nu nog wat te doen is, feestelijke dingen en zoo met of zonder champagne, dan is hij present. En ik ben ervan overtuigd, dab zoo n man nog een groote toekomst tege moet gaat. Kijk u maar naar Generaal Hindenburg. Die was ook Generaal af, toen hij 60 jaar was. En ze moesten niets meer van hein hebben. Zelfs in het begin van den oor log met, hoe graag hij ook wilde. En toch is hij nog den oorlog ingegaan. En nu is hij alweer President en al 84 jaar oud. Terwijl hij reeds radijsjes aan 't zaaien was en Generaal Snijders de K.L.M. be drilde. Zoodat je maar nooit kunt weten, wat er nog gebeuren kan, a-1 ben je 80 jaar. 't Is maar, dat we hier geen President noodig hebben, maar anders DANIëL. MEI. Al is het nu de mooie Mei, De ramen blijven dicht, Zoo nu en dan een straaltje zon, Geassisteerd door jicht. De regen valt in overvloed, Van kou zijn wij niet vrij, De lente is in aantocht in De mooie, milde Mei. Wanneer de Mei komt in het land, Trekt heel het menschdom uit, Met n dozijntje zakdoeken En snuiten snuiten snuit. Een waaghals, die den lentezon Voelt krieb'len in z'n nek, Gaat blootshoofds uit en ieder zegt: Die man is stapelgek. Het raam is dicht, de kachel brandt En er wordt zwaar geproest. De eene kiicht, de ander snuit, De rest is aan de hoest. Dat is omdat het Meimaand is En lente is het ook, Daarom zijn alle neuzen in Heel Holland aan de kook. Nog heeft de menscbheid niets geleerd. En dat is vreemd en raar, Nog doet de menschheid lenterig, Al komt dit ieder jaar. Door schade wordt de mensch toch wij3, Dat is nog maarmisschien, Want ik heb reeds een dwazen man Met 'n strooien hoed gezien. Maar is 't niet onze eigen schuld, Dat wij uit niezen gaan, Als deuren, ramen, dag aan dag Maar wijd-uit open staan. De schoonmaak is hiervan de schuld En die is nu voorbij, En 't wachten is nu met geduld Op 't einde van de Mei. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6