c\YVeicn'lS ^Xee. CENTRALE VERWARMING EÏIZX SANITAIRE INSTALLATIES ZATERDAG 14 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 Een beeld van afwisse lenden bloei en verval. Opnieuw hebben we ons nedergezet om eens na te gaan, wat de stads- en dorps beschrijver van omstreeks heb jaar 1S00 wist te vertellen van Katwijk aan Zee en we hebben, behalve dingen, die ongeveer ieder bekend zijn, ook nog veel gevonden, wat de vermelding overwaard is. Katwijk dan zou zijn naam te danken hebben aan de Katten, een volksstam, die ten tijde van de Batavieren aan de Noord zee huisde. Wanneer dit dorp ontstaan of gesticht is, weet men niet met zekerheid vast te stellen, maar het behoeft geen be toog, dat het reeds zeer oud is. Langs het strand gaande ligt het 1480 roeden van Noord wijk aan Zee en 3552 roeden van Scheveningen. Van Katwijk aan den Bijn, ook wel Katwijk-Binnen geheeten, is het 700 roeden verwijderd. De weg tusschen de beide Katwijken is moeilijk te begaan, aangezien hij midden door de duinen loopt en uit geel zand bestaat. Sedert 1661 heeft men de duinen zooveel mogelijk van ko nijnen gezuiverd, welke dieren door hun groot aantal zeer veel schade deden. STICHTING EN GROOTTE. Zooals reeds eerder gezegd is, zou het dorp door de Katten gesticht zijn, doch dit is natuurlijk niet met zekerheid vast te stellen. Wat verder de grootte aangaat, hier van hebben we nergens een opgave kun nen ontdekken. „De tegenwoordige Staat van Holland" vermeldt ze niet, evenmin als het „Geapprobeerd Reglement van Rhijnland" van 10 Februari 1796. Ook de geschriften van „Paes" en „Van Leeuwen" maken er met geen enkel woord gewag van. Ons oude manuscript deelt ons mede, dat de jaarlijksche verponding (belasting op vaste goederen) de somma beliep van 398 ponden. 18 schellingen en 1 denier. (Een pond Vlaamsch was 6.verdeeld in 20 schellingen, 240 groot). BLOEI EN VERVAL. Hoe aanzienlijk dit dorp geweest is, kan blijken uit een verzoekschrift in 1540 ge richt tot Keizer Karei V, waarin gespro ken wordt van 200 haardsteden of huizen, die er in dien tijd gevonden werden, waar van er 150 alleen door visschers eu de ove rige door bakkers, schoenmakers, wagen makers en andere handwerkslieden be woond werden. Dit aanzien werd daarna merkelijk min der en wel het allermeest in den oorlog met Spanje, toen het dorp door de Span jaarden (volgens anderen door de Water geuzen, nadat ze Den Briel hadden inge nomen) geheel in den asoh gelegd werd. Ook de zee heeft het op verschrikkelijke wijze geteisterd. Bij het redres (opnieuw vaststellen) der verpondingen in het jaar 1632 zeggen ge zworenen, dat in 15 jaren tijds 79 en later nog eens 70, te zamen dus 149 huizen al hier weggespoeld zijn en naderhand nog eens verscheidene huizen, herbergen, tim merwerven en stukken duin bonevens 11 huizen tegelijk door de zee zijn verzwol gen. Daarbij kwam nog de pest, die menig ingezetene wegrukte, zoodat er in 1625 ten gevolge van deze schrikkelijke ziekte en den watersnood 56 huizen onbewoond wa ren. Toen in het jaar 1632 het getal huizen tot 187 geslonken was, bekwam het dorp eenige jaren aaneen om aangevoerde en gegronde redenen ook een vermindering in de op te brengen veroondingsgelden. In 1694, dus 62 jaar later waren er niet meer dan 154 huizen, ofschoon er in dat jaar verscheidene huizen door meer dan één huisgezin bewoond werden. Hieruit kan men opmaken, dat dit dorp v >or het einde van 1694 een verlies had geleden van niet minder dan 182 huizen. Na 1694 werd de toestand langzamerhand beter. De bevol king nam toe en wel in die male, dat het aantal inwoners in het jaar 1795 op 2469 en het aantal woningen en andere gebou wen op 294 geschat werd. De welvaart der inwoners hield gelijken tred met de opbrengst van de vischvangst. Deze was, zooals blijken zal, aan allerlei wisselvalligheden onderhevig. De schrijver A. Pars zegt, dat er in het jaat 1694 dagen waren, waarop 50 k 60.000 scbelvisschen op den afslag verkocht werden, die overal heen gezonden werden. Tn 1540 was het ge tal der visschersvaartuigen van 30 tot 20 en dat der haringvissohers van 50 tot 6 ge daald. Later nam het aantal weer toe en bedroeg in 1694 voor alle bedrijven weer 38 of 40. In 1746 was het reeds 60 en in 1797 was het getal 70 bereikt. De toen heer- schende oorlog deed dit getal weer dalen tot 50 en deze schepen lagen nutteloos langs het strand aangezien de visschers zich niet op zee waagden uit vrees, dat de En gelsehen hun schepen zouden afnemen. De seheepmakerijen, zeilmakerijen, lijnbanen, nettenbreierijen en alle bedrijven, lie maar eenigszins met de vischvangst in verband stonden, lagen stil. zoodat vele inwoners ten prooi vielen aan de dienste armoede. Honderd jaren terug was Kat wijk door een zelfde ramp getroffen geweest en dat wel in de jaren 1690 en 1695, toen Holland met Frankrijk in oorlog was. In die jaren werd de eene vissehersschuit na de andere door de Franschen genomen, te gen hooge geldsommen weer vrijgegeven en dan soms weer genomen. We zouden hier nog verder over kunnen uitweid doch we meenen den lezer al genoeg ge zegd te hebben over de rampen, waaraan dit dorp in den loop der tijden is bloot gesteld geweest, en de welvaart er deden verminderen. KERKELIJKE EN GODSDIENSTIGE GEBOUWEN. De kerk der Gereformeerde gemeente, die in vroeger tijd onderhoorig was aan die van Valkenburg en daarna aan die van Katwijk aan den Rijn, is toegewijd aan St. Andreas. Het jaar van stichting wordt evenmin vermeld als de namen van haar eerste priesters. In 1571 werd het dorp overvallen door eenige vrijbuiters, op 2000 gulden gebrandschat en daarna uitgeplun derd. Bij die plundering werd de kerk van al haar sieraden beroofd en in brand ge stoken. Na 1574 werd ze voor een gedeelte weer opgebouwd en in 1694 vergroot, en verbeterd, zoodat ook de inwoners van Valkenburg en Katwijk aan den Rijn er ter kerke konden gaan. Als eerste predi kant werd op 15 Maart 1599 bevestigd de eerw. heer Josias Heinsius, die in 1606 van hier naar Delft vertrok. Het tegenwoordige kerkgebouw is in goeden staat en van binnen netjes inge richt, heeft een hoogen toren met- een vier kanten, fraaien spits, goed uurwerk en twee klokken. Behalve deze twee heeft ze nog een klein klokje, dat geluid wordt, als er afslag van visch wordt gehouden. De woning van den predikant en het schoolhuis verkeeren in goeden staat, en worden evenals het kerkhof behoorlijk in orde gehouden. Er wordt hier ook een gasthuis of H. Geesthuis gevondert, dat in 1481 door heer Hugo van Zwieton en diens huisvrouw Luydgaert van Boschhuizen is gesticht, die, onder zekere godsdienstige bepalingen, nog zeer veel aan genoemd huis geschon ken hebben. Het weeshuis, een ruim en geriefelijk ge bouw, heeft zich stichting te danken aan het volgende ongelukkige voorval: „Op den 14den October 1615, gebeurde „het, dat eene Lambert Dirksz. op zee „verongelukte, latende een weduwe na „met zeven kinderen. Daar nu deze weduwe ..binnen een maand tijd daarna mede „overleed en deze kinderen dus hulpeloos „zonder ouders zouden hebben moeten „rondzwerven, zoo vonden de kerkelijke „zoowel als de wereldlijke overheden, „gasthuismeesters, stuurlieden, buren en „anderen het met elkander goed om alhier „een weeshuis op te richten, waartoe de „kosten alleen uit liefdegaven werden „goedgemaakt, en waartoe al spoedig een „som van 1400.17 in gereedheid was, wel- „ke met nog andere penningen werden „vermeerderd, waarna er mede een en .andere voorrechten aan hetzelve werden „verleend en ook verscheidene makingen „daar aan werden gedaan, zóodat de stich- „ting reeds in den jare 161S zijn volle be- „slag had, blijkens het jaartal hetwelk bo- „ven een der ingangen gevonden wordt, „onder welke het jaartal nog te leze is: ,„God komt den armen Weezen te baaten „Die van Vader en Moeder zijn verlaaten." In 1Ö87 hebben do „weesmeesteren" (re genten) aan dit gebouw aan de Oostzijde een langen, steonen muur laten aanbren gen, waarin een mooie steonen poort met twee pilaren is geplaatst. Op ieder van deze pilaren staat een schild met een wa pen. Op den pilaar aan de rechterzijde ziet men het wapen van Willem van Lier, heer van de beide Katwijken en het Zand (liet Zand was een ambacht, dat aan Katwijk grensde), welk wapen door eenige kinde ren op de schouderrs gedragen wordt. Het schild op den linkor pilaar verbeeldt het wapen van zijn huisvrouw, vrouwe Geer- truida Anna, baronesse van Wassenaar en Duivenvoorden. WERELDLIJKE GEBOUWEN. Hiertoe rekenen we het raadhuis, als mede het rechthuis, dat een aanzienlijke herberg is. Ook vindt, men hier een waag, die aan het gasthuis behoort. In 1605 werd alhier een nieuwe vuur- boet (vuurbaak, lichttoren) gebouwd. Dit was hard noodig, omdat de oude door de afkabbeling van de zee op 't punt stond om te vallen. Deze nieuwe vuurboet staat thans niet ver van de kerk op een duin en heeft do gedaante van een torentje. Eon gevelsteen vermeldt het jaar van stichting. Aan de eene zijde ziet men het wapen van Holland en aan de andere hot wapen van Wassenaar. Volgens Resolutie van 24 Mei 1628 moet van elke 15 stuivers, die er aan visch op den afslag verkocht wordt, één duit (vier duiten is 2.5 cent) afgedragen wordon om in de onkosten van den vuurtoren to KERKELIJKE REGEERING. Deze wordt uitgeoefend door den predi kant, zijnde sedert 1792 de eerw heer Roe lof Schouwenburg, met nog vier diakenen en vier ouderlingen. De kerk met toebehooren wordt bestuurd door vier kerkmeesters, de gasthuismees ters en weesmoeders. REISG ELEG ENH EDEN. Deze bestaan hier bijna niet. We kun nen slechts wijzen op de wagens en rijtui gen, die langs het strand van Schevenin gen en Noordwijk aan Zee en ook van Katwijk aan den Rijn heen en weer rijden. HERBERGEN EN LOGEMENTEN. Herbergen en logementen zijn er hier verscheidene. De voornaamsten zijn: het Rechthuis, genaamd het Hof van Holland, en de Witte Zwaan. ECHTE FRIESCHT CffM HEEREN BAAI 50 c' Pcroni^ syttelangc vati rijpe tabakken GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK BERNARD SCHULTE - Voorhout bij Leiden -Telefoon: Sassenheim 4532 Gistermiddag te 2 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter de burge meester, de heer J. B. V. M. J. van de Mortel. De wethoudersbenoeming. Het eerste agendapunt is tevens het belang rijkste,n.l. de benoeming van een nieuwen wet houder ter aanvulling van de vacature, die ont staan is door het aftreden van den héér C. v. d. Wiel, wegens drukke werkzaamheden, met ingang van 1 Mei. De heer Krau dringt vóór de stemming er bij de leden op aan bij deze stemming alleen te denken aan het belang der gemeente. Bij eerste stemming wordt tot wet houder gekozen de heer E. L. de Witt met 8 stemmen, terwijl 5 stemmen werden uitge bracht op den heer H. Liefferink en 2 stemmen op den heer D. van der Niet. De oud-wethou der van der Wiel was de anti-revolutionaire beginselen toegedaan, terwijl de nieuw-benoem- de wethouder chr,-hist. is. Op een vraag van den voorz, deelt de heer de Witt mede, dat hij beraad wenscht over de aanvaarding van zijn benoeming tot het einde der vergadering. De voorz. huldigt den oud-wethouder van der Wiel voor de bekwaamheid en de toewij ding waarmede hij de belangen van de ge meente heeft behartigd, terwijl de heer van der - Wiel dankt voor de aangename samenwerking in het college van B. en W. en in zijn dank woord ook betrekt den secretaris en verdere hoofden van dienst, waarmede hij meer in het bijzonder heeft samengewerkt. In handen van B. en W. om advies wordt gesteld het schrijven van Ged. Staten, waarbij deze het gevoelen van den Raad vragen over een voorgenomen korting met 3 pet. op de sa larissen van burgemeester, secretaris, gemeen te-ontvanger en wethouders. De voorz. deelt mede, dat aan den opzichter-teekenaar, den heer Theunissen met ingang van 15 Mei eervol ontslag is verleend uit zijn tijdelijke betrek king, terwijl het eveneens, tijdelijk dienstver band van den heer Imthorn bij den dienst van openbare werken in deze week na Pinksteren De voorz. deelt voorts mede, dat hij in ver band met de ernstige tijdsomstandigheden bij gelegenheid van de Oranje-feesten geen ver gunning voor vermakelikheden zal geven. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt op een verzoek van dc firma Zandvooit om reductie als grootver bruiker op de tarieven van gas en water. De heer Braun bepleit hierbij om in het algemeen de bedrijven en speciaal de broeiers van bol gewassen, die in een bepaalden tijd van het i iar veel water gebruiken, reductie op het ta rief toe te staan. De heer Soeteman, zelf broeier, verklaart deze reductie niet noodig te achten. Verbetering van den Rijnsburgerweg. B. en W. bieden aan den Raad aan een voor stel tot verbetering van den Rijnsburgerweg door het aanbrengen van een wegdek teersplit, waarvan de kosten worden geraamd op 5200, en dit werk uit te voeren in eigen beheer. De aan te brengen verharding zal gelijk zijn aan die van de Beeklaan en Boerenburgerweg. De verharding zal worden opgesloten tusschen be- tonbanden. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat Zaterdag de openstelling van de telefoon des anchts en op de Zondagen zal ingaan. Een definitieve regeling van deze openstelling zal echter eerst over eenige weken kunnen worden getroffen als de onderhandelingen van het rijk zijn beëindigd. De Raad gaat hiermede accoord De winkelsluiting. De ter goedkeuring ingezonden verordening, houdende afwijkingen van de bepalingen der winkelsluitingswet voor deze gemeente is met verschillende bemerkingen van den minister van Economische Zaken en Arbeid terug ge komen. B. en W. stellen voor de eerst vastge stelde verordening in te trekken en een nieu we verodening vast te stellen waarvan de voor naamste bepalingen de volgende zijn: In de maanden Juni, Juli en Augustus zullen de winkels waar uitluitend of in hoofdzaak worden verkocht: kunstvoorwerpen, antiquitei ten, souvenirs, foto-artikelen, prentbriefkaar ten. brood, koek, banket, suikerwerk en cho colade, fruit, kleine consumptie-artikelen, zoo als belegde broodjes e.d., melk en andere al coholvrije dranken, tabaksartikelen, badartike- len en speelgoed (emmertjes, schopjes, e.d.) uitsluitend voor den verkoop van genoemde ar tikelen geopend zijn op alle Zondagen tusschen 9 uur des voormiddags en 10 uur des namid dags. Slagerswinkels mogen op de Zondagen in de drie genoemde maanden geopend zijn vao 12 tot 4 uur. Van 1 Mei tot 15 September zullen alle win kels op de Zaterdagen geopend mogen zijn van 5 uur des voormiddags tot 11 uur des namid dags. Op de andere werkdagen zullen zij in dit tijdvak geopend mogen zijn van 5 uur des voor middags tot 10 uur des namiddags. Verder wordt nog toegestaan om met afge sneden bloemen te venten of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en water wegen buiten de kommen der gemeente tus schen 8 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags- op de Zon- en feestdagen vallende in het tijdvak van lc Maart tot en met 31 Mei. De voorz. geeft in overweging geen enkel amendement in te dienen op het voorstel van B. en W., omdat dit oorzaak zou kunnen zijn dat de voorgestelde ontheffingsbepalingen met het a.s. seizoen niet meer in werking kunnen treden. Eventueel gewenschte wijzigingen kun nen dan beter na afloop van het badseizoen worden aangebracht. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer C. G. J. Alkemade had bij gelegen heid van de algemeene beschouwingen van de begrooting 1932 een voorstel ingediend tot wij ziging van de schoolgeldregeling, waarbij het tarief in het algemeen eenigsins werd verlicht, terwijl de grootste reductie werd voorgesteld voor de middelbare inkomens. Spr. grondde zijn voorstel hierop, dat deze klasse van in gezetenen door de gemeentelijke belastinghef fing in haar geheel onevenredig zwaar werd getroffen. B. en W. die in opdracht van den Raad over dit voorstel hun advies hadden uit te brengen deelden den Raad mede, dat zij het voorstel van den heer Alkemade tot wijzi ging van de schoolgeldregeling met eenige kleine wijzigingen ter vaststelling aan den Raad aangeboden. B. en W. kwamen ook tot hun voorstel omdat zij het gewenscht achten de belastingdruk op de groote gezinnen eenigs zins te verlichten. De heeren Braun en van der Meer verklaarden zich tegen dit voorstel omdat naar hun meening de gemeente in dezen tijd geen 2000 aan belasting kon missen. Na een krachtige verdediging door den voorz. en den heer C. G. J. Alkemade wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Bij de rondvraag informeert de heer den Hollander wanneer het uitbreidingsplan nu ein delijk eens klaar zal zijn. Daar komt nooit een eind aan, terwijl er toch voldoende voor wordt betaald. De voorz. zegt, dat het plan nu spoedig kan worden tegemoet gezien. De wijze van belasting-hellen. De heer C. G. J. Alkemade stelt voort een raadscommisie te benoemen onder voorzitter schap van een lid van het dagelijksch bestuur en met als secretaris een deskundig secre tarie-ambtenaar, welke commissie het belas tingstelsel der gemeente in verband met de buitengewone omstandigheden in studie zal hebben te nemen. De voorz. zal de meening van B. en W. hierover in een volgende vergade ring kenbaar maken. De heer Krau vraagt hoe het staat met de gemeentelijke vuilnisbelt. Massa's, geheele vrachtauto's tegelijk, met kwaden grond wor den in de schuiten ter wegvoering ingeladen. Kan de politie hier niet op toezien, waar het toch iederen dag gebeurt. Waar ik het alleen we' zie, kan het 14 man sterke politiecorps deze overtreding toch ook wel conslateeren. De heer van der Meer dringt er op aan, dat de gemeente zelf een terrein zal koopen, waarop de ingezetenen zelf hun vuil kunnen storten, terwijl de heer Liefferink de noodzakelijkheid bepleit van een zoodanig terreintje in het hart van Noordwijk aan Zee. Dan wordt er geen rommel op het strand en in de duinen gebracht. De heer C. W. Alkemade informeert wat er geworden is van het voorstel van eenige in gezetenen om den vuilnisafvoer en het ophalen I van de gemeente aan te nemen. Waar hier dui- zende guldens voor de gemeente kunnen wor- 1 den bespaard, dringt hij op grooten spoed aan. De heeren van der Niet en van der Wiel vestigen er de aandacht op, dat het ophalen van het vuil niet veel geld kost maar alleen het wegvoeren en dat er bij een particulieren dienst voortdurend klachten zullen komen. De heer de Witt verklaart hierna op een vraag van den voorz., zijn benoeming tot wet houder aan te nemen. De voorz. wenscht de heer de Witt geluk met zijn benoeming. De nieuwe wethouder dankt den voorz. voor zijn felicitatie en den Raad voor het vertrouwen. Spr. hoopt, dat God hem de noodige kracht en wijsheid zal geven om de gemeente te dienen. Hierna gaat de Raad in besloten zitting Na de heropening der vergadering besluit de Raad z.hst. tot het leggen van een nieuwe straat in het verbreede gedeelte van den Nieu we Zeeweg te Noordwijk aan Zee, bestaande uit een rijstraat van 11 meter en tegelvoetpaden aan weerszijden van 2 meter breedte. B. en W. krijgen hiervoor een crediet van 11.200. Het leggen van deze nieuwe straat zal worden aan besteed Hierna sluiting. ST00MVAARTBFRICHT> STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOH AN VAN OLDENBARNEVELT, (vacant iereis) vertr. 13 Mei van Amsterdam naar Oslo. TABIAN (thuisr.) pass. 12 Mei Gibraltar KON. H0LL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) pass. 13 Mei van Oucs- sant. ZEELANDIA (thuisr.) vertr. 13 Mei van Montevideo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK, Vancouver naar Rotter dam arr. 13 Mei te Willemstad. HOLLAND—BR ITS CH-IND IE LIJN. MEERKERK arr. 13 Mei van Hamburg te Rotterdam. STREEFKERK (thuisr.) arr. 13 Mei to Suez. HOLLAND—00ST-AZIE LIJN. GAASTERLAND (thuisr.) vertr. 11 Mei van Honkong. SEROOSKERIv (uitr.) arr. 13 Mei to Port Said. ZUIDERKERK (uitr.) arr. 11 Mei to Hongkong. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. IJSTROOM (uitr.) vertr. 10 Mei van Dakar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (uitr.)-vertr. 13 Mei nam. 1 uur van Marseille. SIBAJAK (thuisr.) vertr. 11 Mei van Colombo. TOSARI vertr. 13 Mei van Rotterdam naar Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYLOCHUS, Java—Amsterdam, arr. 13 Mei te l'enang. MEMNON, JapanAmsterdam, pass. 13 Mei Bcvczier. STENTOR arr. 12 Mei van Batavia 1. v. Amsterdam te Londen. TROILUS, JavaAmsterdam arr. 13 Mei te Singapore. EMZETC0 LIJN. JONGE ELISABETH, Valencia naar Londen, pass. 12 Mei Ouessant. JONGE JACOBUS arr. 9 Mei van Can nes te I'alma (Muj.). JONGE JOHANNA. Carthagena naar Londen, pass. 12 Mei Gibraltar.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15