WOENSDAG 11 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S .m HET KONINKLIJK INSTITUUT VAN INGE NIEURS hield Dinsdag een excursie naar de in aanbouw zijnde hefbrug te Barendrecht. De inge nieurs op het werk. HET TWEEDE CRISISCONGRES DER ALG. R. K. WERKGEVERS is Dinsdag in Hotel „Twee Steden" te den Haag gehouden. Tijdens de openingsrede van den voorzitter Mr. M. P. L. Steenberghe. NA DEN DOOD VAN DEN FRAN- SCHEN PRESIDENT PAUL DOU- MER. Een lange file wacht voor het Elysée om wijlen president Doumer aan laagten tfroet te brenéen. DEMONSTRATIES MET DE MICHELINE. In tegenwoordigheid van den Franschen gezant te den Haag en den directeur der fabriek zijn Dinsdag te Utrecht demonstra ties met de Michelinewagen gehouden HET REGIMENT DER WIELRIJ DERS te den Bosch heeft Dinsdag zijn tienjarig bestaan gevierd, waar bij een feestmarsch door de stad ge maakt werd. Tijdens het défilé voor het stadhuis. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Heel erg opwekkend waren de debatten Maandagavond in den Raad niet. Zakelijk waren ze en over 't algemeen in den goeden toon, m&ar.... wel 'n beetje saai. B. en W. hadden iets nieuws bedacht, n.l. een avondzitting zonder middagzitting, maar als zij van deze uitvinding verwacht hadden, dat de raadsleden hun besprekin gen zouden bekorten, dan moet geconsta teerd worden, dat deze proefneming niet gelukt is; wat niet wil zeggen, dat wij her haling ervan zouden willen ontraden. Het eerste punt van de agenda, n.l. een voorstel tot opheffing van eenige bestaan de en stichting van nieuwe openbare lagere scholen, heeft nagenoeg den geheelen avond in beslag genomen De Raad schijnt' van zins te zijn, voortaan slechts één punt per zitting af te doen. Als wij zóó doorgaan wordt het voorstel- van Stralen inzake voortzetting der cokes- verstrekking aan de werkloozen behandeld bij de eerste hitte-golf en komt de interpel latie van den heer Koole over het badhuis, dat in Tuinstadwijk moet komen, aan de orde bij de opening van de ijsbaan! Enfin wij zijn thans zoover, dat er twee belangrijke bezuinigingsmaatregelen zijn afgehandeld en wel de korting op de amb tenarensalarissen verleden week en nu de samenvoeging van enkele openbare scholen. De bezuiniging, welke door deze laatste maatregel wordt verkregen, is gelegen in de vermindering van het aantal bovental lige leerkrachten, dat zijn leerkrachten, wier salaris niet door het Rijk wordt ver goed, maar ten laste komt van de eemeen- te. Dat wordt mogelijk gemaakt door de leerlingen van dun bevolkte openbare scholen samen te voegen, waardoor het klassegemiddelde zal stijgen. Door de ge lijkstelling van het bijzonder onderwijs met het openbare wordt op het bijzonder onder wijs daardoor eveneens bezuinigd Volgens de cijfers van den heer v Eecke zouden bij aanneming van de voorstellen van B en W. „slechts" 44 boventallige onderwijzers ten laste van de gemeente komen tegen 61 op het oogenblik. Het voorstel tot opheffing van de school Haverstraat B. vond weinig bestrijding en kwam er met vlag en wimpel. De leerlingen van deze school zullen overgaan naar de Duivenbodestraat. (De opheffing van deze laatste school was slechts formeel; zij is direct daarop weer opnieuw „gesticht"). Vervolgens is van de beide Schuttersveld- scholen één school gemaakt, waartegen de socialisten zich verzetten. Het meeste verzet rees echter tegen de opheffing van de meisjesopleidingsschool voor U.L O. aan de Boommarkt Het cijfer van ongeveer 170 leerlingen, welke de school in totaal nog telt, maakte blijkbaar indruk, zoodat verscheidene leden niet wenschten aan te nemen, dat deze school geen levens vatbaarheid meer zou hebben Met 3 stem men meerderheid kreeg de wethouder even wel toch zijn zin. In dit schoolgebouw zullen voorloopig een aantal leerlingen van de Aalmarktschool worden ondergebracht, wel ke school in tweeën zal worden gesplitst. Het plan bestaat om voor deze leerlingen later een nieuwe school te bouwen aan de Thorbeckestraat, maar de uitvoering van dit plan wordt verschoven tot betere tijden. Een amendement-v. Eecke om in ieder ge val met den bouw te beginnen zoodra een aanvrage, om een bijzondere school in dat kwartier te bouwen, niet kan worden ge weigerd, vond bij de meerderheid geen ge nade. De bedoeling van den heer v. Eecke was ongetwijfeld om een bijzondere school in dat kwartier te beletten, om gebruik makend van der tijden ongunst, het open baar onderwijs eén school af te snoepen. Vreemd genoeg zagen de sociaal-democra ten er blijkbaar iets anders achter, althans zij steraden tegen, terwijl juist verscheidene voorstanders van bijzonder onderwijs hun zuivere meening demonstreerden door vóór te stemmen. Nadat ten slotte de herstemming over een paar ondergeschikte punten inzake de tijdelijke korting op' de ambtenarensalaris sen (waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt) ten gunste van B en W. was uitgevallen, werd nog z.h st. een voorstel goedgekeurd om B. en W. te machtigen sommige pachtsommen te verla gen en kwam het eindp te ongeveer half één in den nacht. Zes punten bleven op de agenda staan. Mr. H. G. BUTTFNLAND FRANKRIJK FRANKRIJKS NIEUWE PRESIDENT. LEBRUN'S INSTALLATIE. De historische plechtigheden te Versailles. Zooals wij gisteren reeds in een deel van onze oplaag melden konden, heeft de Na tionale Vergadering te Versailles gister middag senator Lebrun tot president ge kozen. Deze keuze werd algemeen verwacht. Onder den druk van de droeve gebeur tenissen der laatste dagen verliep de stem ming uiterst rustig. De gebruikelijke manifestaties op 't oogenblik, dat zeer bekende persoonlijkhe den hun stem uitbrachten, kwamen slechts sporadisch voor, bijvoorbeeld, toen mannen als Tardieu en Herriot stemden. Om 4.40 uur kon de zitting na de sch.ir sing, gedurende welke de stemopname plaats had, weer hervat worden. Het was nu niet meer de heer Lebrun, die presideerde, doch de vice-president, Radier. Men weet, welken uitslag hij komt mede- deelen.Als hij de woorden uitspreekt: „De heer Lebrun heeft de volstrekte meerder heid gekregen. Ik proclameer hem tot pre sident van de republiek", volgt een donde rend applaus als echo dezer woorden. Als de toejuichingen voortduren, worden de communisten onrustig en schreeuwen: „Weg met den oorlog, leven de sovjets 1" doch hun manifestatie wordt door nieuwe salvo's toejuichingen tot den heer Lebrun, overstemd. Het presidium doet vervolgens het pro ces-verbaal der zitting vaststellen en de nationale vergadering wordt gesloten. Installatie door Tardieu. Omgeven door het bureau van het con gres en gevolgd door de ministers en een groote schare senatoren en afgevaardigden, wordt de heer Lebrun naar de zalen van het presidium geleid en dan heeft de in vestituur plaats. De minister-president, de heer Tardieu, spreekt dan den nieuwen president toe: „Ik heb de eer, de authentieke acte te overhandigen, waarbij de nationale verga dering u in naam van het land oproept, de opvolging op u te nemen van president Doumer. De ministerraad legt tegelijkertijd in uw handen de rechten, prerogatieven en lasten van het uitvoerend bewind, waarvan de constitutie hem het interim had toever trouwd". In korte, krachtige woorden memoreer de de heer Tardieu de carrière van het nieuwe staatshoofd en bracht hem de ge lukwenschen over van de regeering. Ook de vice-president van den senaat spreekt dan den gekozene toe. Lebrun spreekt. Daarop is het woord aan president Lo brun, voor wie het geen gelegenheidsfor mule is, als hij aanvangt, met te zeggen, dat de stoutste ambities van zijn jongens- droomen niet de eer hebben gegolden, die hem thans te beurt valt. Inderdaad is de heer Lebrun wellicht de eerste president, die nimmer de eer van het Elysée heeft geambieerd. Na zijn dank te hebben uitgesproken aan allen, die hem zooeven zulk een blijk van vertrouwen hebben geschonken, herdacht de heer Lebrun in diep gevoelde woorden zijn voorganger en hij besloot: „Ik zal mijn krachten inspannen om het herstel en den vooruitgang te bevorderen, in binnenland- sche orde en arbeidzaamheid, evenais in vrede naar buiten, dien vrede, waarnaar alle Franschen zedelijk verlangen, mee- nende hem voor goed te hebben bezegeld door het bloed van zooveel edele zonen". Verschijning voor het publiek. Bij het uitgeleide ontvangt de president de toejuichingen van het publiek, waarvan zich een ware geestdrift hoeft meester ge maakt. De „Marseillaise", die reeds geklonken heeft op het oogenblik, dat het stemmings resultaat werd bekend gemaakt, wordt her haald, zoodra de stoet zichtbaar wordt. De president en de minister president nemen plaats in een open auto, die den presidentieelen standaard voert, terwijl het congresburcau in de volgauto's plaats neemt. Het geheel wordt begeleid door een escadron dragonders. Op de Place en ook voor het paleis en in de lanen van Versailles wordt de stoet geestdriftig toegejuicht en zeer merkwaar dig geldt deze manifestatie van sympathie niet alleen den nieuwen president, maar ook den heer Tardieu. Ook als later Parijs bereikt wordt, zijn het de kreten: „Leve de president, en leve Tardieu!" die den stoet vergezellen. Intocht te Parijs. Het is precies zes uur als de saluutscho ten voor het nieuwe staatshoofd over Pa rijs dreunen en aankondigen, dat de nieuwe president zijn intrede gaat doen in Parijs. Als gewoonlijk wordt aan de poorten der stad de stoet opgewacht door de republi- keinsche garde te paard om de taak der dragonders over te nemen. De stoet krijgt weer den cadans van het trompetgeschal, doch, anders dan vorige keeren, worden de auto's nu ook aan weers kanten door een file ruiters ingesloten. De prefect van politie, de heer Chiappe, heeft de leiding van de veiligheidsmaatre gelen, die des te uitgebreider zijn, omdat .eeJs in den ochtend de heer Lebmn tal van dreigbrieven heeft ontvangen, die ech ter, naar men vermoedt, van onbeteekenen- de heethoofden afkomstig zijn. De intocht in Parijs levert altijd een schoonen aanblik op, vooral in net Bois de Boulogne, de Avenue Maréchal Foch en in de Champs Elysées. Overal ia het publiek zeer talrijk. De geestdrift geldt vooral als een protest te gen den afschuwelijken aanslag van Vrij dag. Vlak bij het Elysée bevinden zich de rijen van tienduizenden, die, ondanks de nu en dan neerkletterenden regen, geduldig wachten om een blik te kunnen werpen in de chapelle ardente, om een laatstcn groet te brengen aan president Doumer, wiens wasbleek gelaat zulk een diep ontróeren den indruk maakt op allen, die de baar kunnen benaderen. Do omstandigheden kenmerken hior den intocht wel op aangrijpende wijze. De toc- juichingskreten tot den nieuwen president komen uit de monden van hen, wier borst nog beklemd is door den tragischen dood van zijn voorganger. Het moment, dat in de gangen van het paleis de eerewacht de wapens presenteert is zeer treffend. De president begeeft zich naar de cha pelle ardente en brengt, aan een groote ontroering ten prooi, een groet aan het stoffelijk overschot. Na deze ontroerende ontmoeting, begeeft de president zich naar de vertrekken van het presidium, om mevrouw de weduwe Doumer en haar kinderen opnieuw te con- doleeren. Even later wordt opnieuw do Champs Elysées ingereden en nog steeds zal de tocht het strenge karakter, als gelukkig in de historie tot de zeldzaamheden behoort, bewaren. Het tweede bezoek is do traditioneeie hulde bij het graf van den onbekenden sol daat. Hierop gaat het naar het Luxembourg, waar de heer Lebrun de zijnen vindt, die hem met een ontroering, die zich denken laat, ontvangen. De plechtigheid van de presidentskeuzo is afgeloopen en roods eenige minuten la ter ontmoet president Lebrun de lasten van zijn taak, daar de beslissing van den heer Tardieu en zijn medeministers, j.l. Maandag genomen, hem voor een ministe- neele crisis stelt. Wel zijn de moeilijkheden daarvan niet voor dezen dag, want do heer Tardieu heeft beloofd de loopendc zaken te blijven af handelen, maar alles maakt toch, dat de aandacht gevestigd wordt op de zeer moei lijke tijdsomstandigheden, waarin de veer tiende president van de derde republiek zijn taak aanvaardt. Het kabinet neemt ontslag. Minister-president Tardieu heeft aan president Lebrun het ontslag van het ka binet aangeboden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5