Hasselman Panilsr BUITENLAND Woon- en Slaapkamers EEN ZAKENMAN BINNENLAND DINSDAG 10 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ONTWAPENING DE VIJFMOGENDHEDEN- CONFERENTIE UITGESTELD. Van welingelichte Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat de vijf-mogendhedencon- ferentie, die op 17 Mei a.s. opnieuw tus- schen vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden zou worden gehouden, defi nitief is uitgesteld. Men verwacht niet, dat do vijf mogend heden voor den aanvang der herstelconfo- rentie nog besprekingen met elkaar zullen kunnen voeren, aangezien Mac Donald we gens zijn oog-operatie niet voor medio Juni naar Genève kan komen en ook de Fran- sche Kamerverkiezingen een geheel nieuwe situatie hebben geschapen. DUITSCHLAND DUITSCHLANDS FINANCIEELE ZORGEN. Minister Dietrich voor den rijksdag. De rijksdag is gistermiddag voor het eerst sedert Februari weder bijeengekomen. De zaal en de tribunes waren goed bezet, hoewel men de atmosfeer van een grooten dag miste. De meeste leden van het kabi net waren aanwezig. De agenda vermeldde als punten van be handeling de nieuwe wet tot aflossing van de schulden en voorts algemeene politieke beschouwingen. De oppositie heeft een heele reeks van moties ingediend. Moties van wantrouwen, tot ontbinding van den rijksdag en tot op heffing van de noodverordeningen zijn in gediend door de communisten, do Duitsch- nationalen en de natiomaal-socialisten. De nationaal-socialisten hebben een motie van wantrouwen, zoowel tegen de geheele re geering als tegen de afzonderlijke minis ters Gröner, Dietrich en Stegerwald inge diend. De eerste spreker was minister Dietrich, die de wet tot aflossing van de schulden toelichtte en ook voorloopige mededeelin- gen over de nieuwe begrooting deed. De wet tot aflossing van de schulden be staat uit twee gedeelten waarvan het eer ste de credietvolmackten van vroegere ja ren en het toestaan van een nieuw crediet voor het loopende jaar betreft, benevens de aflossing van de vlottende schuld. Het tweede gedeelte vraagt machtiging tot uitgifte van een premieleening voor de werkverschaffing. Minister Dietrich wees er op, dat de vlottende schuld in de laatste twee jaar met 350 millioen mark tot 1600 millioen ver minderd is. Ook de geconsolideerde schuld is met ongeveer 300 millioen mark vermin derd. Echter zijn de bepalingen tot aflos sing van de vlottende schuld, niet nageko men. Gedekt moet worden 770 millioen vlot tende schuld van 1930, 500 millioen van 1931 en 550 millioen van vroegere jaren. Wat de gevestigde schuld betreft, is slechts een klein gedeelte aangegaan Ier voorziening van de behoeften van het rijk. Het grootste gedeelte daa-rvan is besteed voor dekking van lasten, voortspruitende uit den oorlog, pensioenen en schadevergoe ding. Met betrekking tot de nieuwe begrooting, die nog niet geheel gereed is, deelde de mi nister mede, dat deze met een bedrag van 8.3 milliard in evenwicht is. Bij het opstellen van de begrooting is de grootst mogelijke zuinigheid betracht. Voor het eigenlijke rijksbestuur is 2.2 mil liard noodig. Bij het opstellen van de begrooting is omtrent één vraagstuk nog geen klaarheid gesohapen, namelijk dat der kosten der verzekering tegen de werkloosheid. Het is moeilijk, reeds thans 'n raming voor den a.s. winter te maken. Op de werkloosheid, oefe nen niet alleen de crisis en de buitenland- sche politiek invloed, doch ook de maat regelen, welke Duitschland zelf kan tref fen. Hierbij geldt het de pogingen, om aan een gedeelte der werkloozen arbeid te ver schaffen, of hen elders te doen vestigen. Na den minister kwamen de woordvoer ders der socialisten, communisten en na tionaal-socialisten aan het woord. De be raadslagingen worden heden voortgezet. FRANKRIJK OM HET PRESIDENTSCHAP. Laatste groet aan Doumer. Het stoffelijk overschot van president Doumer is gisterochtend in een der za len van het Elysée op een katafalk ge plaatst, die bekleed is met zwarte dra perieën, met zilver versierd en de Fran- sche kleuren. Vier hooge officieren van het militaire kabinet van den overledene houden de wacht. Om 2 uur des middags werd gelegen heid gegeven een laatsten groet aan den overleden president te brengen. Eerst verschenen de voorzitters van Kamer en Senaat, Bouisson en Lebrun, met de le den der regeering, vervolgens eenige bloedverwanten van Doumer en journa listen. Toen begon het défilé van het pu bliek, dat urenlang in den regen had staan wachten, om toegang tot het Ely- see te verkrijgen. Onafgebroken trokken delegaties uit Elzas en Lotharingen, sol daten, priesters en kinderen langs de baar. Om kwart voor zes bracht de zoon van den Britschen premier, Malcolm MacDonald, een laatsten groet aan Dou mer. Aangezien mevr. Doumer den wensch heeft uitgesproken, dat het stoffelijk overschot van haar echtgenoot in den familie-grafkelder zal worden bijgezet, zal het Donderdagavond van het Pan théon naar een Parijsch kerkhof worden overgebracht. Koning Albert van België zal met den premier Renkin bij de begrafenisplechtig heid aanwezig zijn. De ministerraad heeft besloten, dat Donderdag van alle open bare gebouwen in België de vlag half stok zal waaien. Morgen zullen do zit tingen van Kamer en Senaat ten teeken van rouw verdaagd worden. Painlevê trekt zich terug. Verschillende fracties van den Senaat hebben zich gisteren bezig gehouden met de candidaturen voor de verkiezing van den president der republiek. De fractie van de republikeinsche unie, waarvan Senaatspresident Lebrun lid is, heeft een resolutie aangenomen, waarin zij zich eenstemmig voor de candidatuur van Lebrun uitspreekt. Ook de fractie van de linksche republikeinen heeft be sloten op Lebrun te stemmen. LEBRUN, Frankrijks toekomstige president. De Senaatsfractie van de democrati sche en radicale unie, die overeenkomt met de fractie-Loucheur in de Kamer, zal Lebrun eveneens steunen. Intusschen is de radicale fractie met Painlevé in contact getreden. Zij gaf den wensch te kennen een eeirheidscan- didatuur tot stand te brengen. Painlevé trok hierop zijn candida tuur in. HERRIOT, die genoemd wordt als kabinetsformateur van Frankrijk. AMERIKA GISTING ONDER AMERIKA'S WERKLOOZEN. Verklaring van Senaatscommissie. De vertegenwoordiger van de Amerï- kaansche arbeidsfederatie, Mac Grady, beeft gisteren voor de senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar het voor- stel-Costigan, dat beoogt volmacht te geven voor de uitgifte van een half mil liard dollar aan schatkistbiljetten voor het verleenen van voorschotten aan de staten en gemeenten, verklaard, dat er groot gevaar bestaat voor opstand onder de acht millioen werkloozen in de Ver. Staten, tenzij de regeering maatregelen neemt ter bestrijding van de werkloos heid. Mac Grady zeide verder, dat de geu ren der revolutie wijd geopend zullen worden, indien de werkloozen blijven hongerlijden, of deze nog erger wordt. Men had de beteekenis van een aantal onlusten in industrie-steden verminderd door te verklaren, dat zij door commu nisten werden geleid, maar die werkloo zen hebben met communisme niets te maken en willen slechts brood. De secretaris van een weldadigheids- vereeniging in Pennsylvanië verklaarde, dat de staat zich voor een onbeschrijf lijke economische en sociale crisis be vindt. Drie millioen personen zijn zon der regelmatige inkomsten, een millioen ontvangt of verlangt steun, maar nie mand ontvnagt voldoende hulp. De lei- Aparte modellen Zeer lage prijzen LEIDEN seta VRAAGT BEGROOTINGEN der van de weldadigheidsvereenigingen in Chicago deelde mede, dat de stad 700.000 werkloozen telt en dat de ver- eenigingen tegen midden Juli over gee nerlei middelen meer zullen beschikken. BOMAANSLAG OP AMERIKAANSCH CONSULAAT TE NAGASAKI. Begin van brand veroorzaakt. Naar het Amerikaansche consulaat te Nagasaki (Japan) is gisterochtend een bom geworpen. De consul-generaal aldaar heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat de bom, die van primitieve samenstellingen was, waarschijnlijk vanuit een voorbijrijden den auto ie geworpen en in den ingang van het consulaat terechtkwam, waar een begin van brand ontstond, die spoedig gebluscht kon worden. De consul-gene raal is blijkbaar van meening, dat aan dezen aanslag geen politieke beteekenis moet worden gehecht. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. NOG 30 PERSONEN TE LY0N BEDOLVEN. Gisteren 13 gered. ""Set staat nu vast, dat nog 30 personen onder de puinhoopen van de ingestorte huizen te Lyon bedolven liggen. Gister zijn 13 raenschen levend uit de puinhoopen be vrijd, maar men, koesterde weinig hoop voor de 30 bedol venen. Relaas van een ooggetuige. Een ooggetuige van de aardverschui- vingsramp te Lyon heeft verteld welken indruk het gebeurde op hem maakte. „Ik had juigt den kant van de rivier ver laten", vertelt hij, „toen ik eensklaps een enorme wolk van rook en stof zag opstij gen, terwijl een ontzaglijk gedreun de lucht vervulde. Ik repte mij naar de plaats, waar ik de stofwolk had waargeno men. Het tooneel van verwoesting, dat ik daar gewaar werd. gaat alle beschrijving te boven. Van de beide huizen, die inge stort. bleken te zijn, was niets dan ééb enkele, geweldige puinhoop overgebleven, waaruit het gekerm van talrijke bedolve- nen opsteeg." Ieder, die zich in de nabijheid bevond, snelde onmiddellijk te hulp, om te trachten de slachtoffers der ramp uit hun verschrik kelijke positie te bevrijden. Tevens wer den de manschappen van het in een der kazernes gelegerde Tunesische regiment gealarmeerd. In stroomenden regen trok ken de mannen aan het werk. Zij bleken echter voor een uiterst moeilijke taak te staan en pas een uur na de instorting slaagden zij er in, een der slachtoffers, een bejaarde vrouw, uit de puinhoopen te be vrijden. Daar bleek, dat zij nog zwakjes ademde, werd zij in allerijl naar het zie kenhuis vervoerd. Nog elf der bedolven bewoners konden daarna geleidelijk wor den gered. Een ontzettend tooneel speelde zich af, toen een der bewoners naar zijn huis te rugkeerde. De ongelukkige had met zijn vrouw getelefoneerd, toen eensklaps de verbinding werd verbroken, zonder dat hij er in slaagde, zich weer gehoor te ver schaffen. Door een angstig voorgevoel aangegrepen, snelde hij naar huis,- waar men hem slechts kon meedeelen, dat zijn vrouw tot degenen behoorde, die men niet had bunnen redden. Levensgevaarlijk reddingswerk. De hoop, dat wellicht toch nog het meerendeel der slachtoffers gered zou kun nen worden, bleek ijdel. Omstreeks half- twaalf vond de tweede instorting plaats en zij bezegelde naar alle waarschijnlijk heid het lot van allen, die op dat oogen- blik nog onder de duizenden kilogrammen steen en ijzer begraven lagen. Het red dingswerk moest noodgedwongen worden gestaakt, aangezien de reddingsmanschap pen zelf in voortdurend levensgevaar ver keerden en het zich liet voorzien, dat nieuwe instortingen en aardverschuivingen waren te wachten. Dit bleek dan ook inderdaad het geval te zijn. Laat in den namidag, toen men eigenlijk reeds meende, dat het reddings werk langzamerhand wel weer hervat zou kunnen worden, begon de grond op eens te trillen en met daverend geweld stortten opnieuw groote brokken van den heuvel neer, op de helling waarvan de beide on gelukshuizen hadden gestaan. Een der bewoners ontsnapte op wonder baarlijke wijze aan den dood. Hij was juist bezig, een paar brieven uit de bus te ha len, toen hij het gedreun van rotsblokken hoorde, die van 20 M. hoogte op de huizen neerstortten. Hij sprong de straat op, ter wijl vlak achter hem, het huis ineenzakte. Helaas bevonden zijn vrouw en dochter zich onder hen, die onder de puinhoopen bedolven werden. AANVARING OP DEN RIJN. Twee dooden. In de nabijheid van Zons is gistermid- ag op den Rijn een gesleept schip door een ander schip aangevaren. Het gesleepte schip zonk binnen enkele minuten. De eige naar en de matroos konden worden ge red, evenals het aan boord zijnde gezin van den matroos. De vrouw en het kind van den eigenaar, dat slechts enkele da gen oud was, verdronken echter. Het ge zonken sohip ligt midden in den stroom, zoodat de scheepvaart belemmerd wordt. DE BLIKSEM SLAAT IN EEN GOLFTERREIN. Speler en twee caddies gedood. Te Nashville (Tennessee) werd een golf- speler met zijn beide caddies door den blik sem getroffen en gedood. Drie anderen werden gewond, terwijl zij voor een plot seling opkomende regenbui vluchtten en in het clubhuis wilden gaan schuilen. BRAND IN FILMATELIERS TE EPINAY. Alle negatieven verbrand. In de filmateliers van de Tobis-maat schappij te Epinay heft heden brand ge woed. De schade wordt op tien millioen fr. geschat, daar alle filmnegatieven verbrand zijn. ENGELANDS WERKL00ZENCIJFER GESTEGEN. In één maand met circa 85.000. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 25 April 2.652.181, dat is 84.849 meer dan op 21 Maart en 132.068 meer dan op hetzelfde tijdstip verleden jaar. Werkloosheid in Duitschland iets afgenomen. Volgens een mededeeling van het rijks bureau is in het tijdvak van 16 tot 30 April he-t aantal werkloozen in Duitschland met 197.000 verminderd tot 5.737.000. In de eerste helft van April bedroeg de vermin dering circa 100.000, DRAMA BIJ BRUSSEL. Haar kinderen vermoord. In het dorpje Zellik bij Brussel heeft een jonge vrouw met een scheermes haar drie kindertjes de hals doorgesneden, nadat- zij haar echtgenoot met een bijl zwaar had verwond. Het gezin, waarin dit drama zich heeft afgespeeld, genoot de algemeene achting. De man stond bekend als een voorbeeldige arbeider en vader. De vrouw hield zich ge heel met de opvoeding der kinderen bezig: een jongen van zeven jaar, één van vier en een wicht van een maand. Tusschen de echtgenooten bestond de beste verstand houding. Zondag had de man met zijn muziekver- eeniging ter gelegenheid van de plaatselijke kermis eenige herbergen bezocht. Om tien uur 's avonds kwam hij naar huis, maar zijn vrouw wilde hem niet bin nenlaten. Daarom ging hij weer terug naar zijn vrienden in de herberg. Tegen halfeen ging hij huiswaarts. Toen hij aanklopte aan de deur van zijn woning, verscheen zijn vrouw met- een bijl en bracht hem daarmee eenige slagen toe. Zwaar gewond vluchtte de man. De ver toornde echtgenoote ging naar de kamer, waar haar kinderen sliepen en sneed hun de hals af. Zij gaf zich vervolgens zelf bij de politie aan. Zij verklaarde in alle kalmte, dat zij woedend was geworden, omdat haar man zoo laat was thuisgekomen en behoefte had gekregen, iemand te dooden. Moordaanslag beraamd op Lilian Harvey? Bij het verhoor door de Berlijnsohe po litie van den moordenaar Ernst Waldow is komen vast te staan, dat hij met behulp van een jongen man een roofoverval be raamde op een Berlijnsche filmactrice. Naar de politie thans mededeelt, betreft het een uitgewerkt plan, (waarbij een tee- kening van het huis) om de filmactrice Lilian Harvey te vermoorden en vervolgens te berooven. De overval zou men op denzelfden avond plegen, als waarop het echtpaar Baar werd vermoord. Circus Schneider uit de moeilijkheden geholpen. Dank zij de hulp van den heer Gleich, di recteur van het Circus Gleich, is Alfred Schneider er in geslaagd op de openbare verkoopingen van 16 en 25 April j.l. te Na pels zijn gezamenlijk materiaal en de die ren zijner ondernemingen terug te koopen. Het circus Schneider is daarop naar Pa rijs vertrokken voor een optreden in het Palais des Sports. zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. STEUN MELKVEEHOUDERIJ. Dringend verzoek tot behan deling van het wetsontwerp tot steun aan de melkvee houderij. De drie Centrale Landbouworganisaties, de AJg. Ned. Zuivelbond en de Bond van Kaasproduoenten hebben Maandag 9 Mei 1932 het volgende telegram aan de Tweede Kamer der Staten-Gencraal gezonden: „In verband met de steeds voortschrij dende daling van de prijzen der zuivelpro ducten verzoeken de drie Centrale Land bouworganisaties, de Alg. Ned. Zuivelbond en de Bond van Kaasproducenten de Twee de Kamer beleefd doch zeer dringend de behandeling van het wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij met alle kraoht te bespoedigen. De nood stijgt met den dag en iedere dag vraagt nieuwe slachtoffers". DE NOOD DER VARKENSFOKKERS. Waar blijft de steun? Het lid der Tweede Kamer de heer v. Rappard, heeft den minister van Economi sche Zaken en Arbeid gevraagd: Kan de Minister mededeelen, of het on derzoek inzake 6teunverleening aan de varkenshouderij, bedoeld in het ant woord van den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw op vragen van ondergeteekende, ingezonden 12 April j.L, thans is ten einde gebracht en of binnen kort maatregelen tot leniging van den steeds nijpender wordenden nood in het be drijf kunnen worden tegemoet gezien 1 LOONSVERLAGING GEMEENTE- PERSONEEL TE 'S-GRAVENHAGE. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft na langdurige beraadslagingen het voorstel van B. en W. tot 3 1/2 pet. kor ting op de salarissen, en de loonen van het gerneentepersoneel aangenomen met 28 tegen 16 stemmen. Alleen de sociaal democraten en communisten stemden te gen. Een motie-Guit om, inplaats van een korting op de pensioensbijdrage, een tij delijke korting op de loonen toe te pas sen, alleen voor gezinnen met minder dan vier kinderen beneden achttien jaar, en dit voorstel in het Georganiseerd Overleg te bespreken, is verworpen met 35 tegen 9 stemmen. Alleen de katholieken stemden vóór. Tijdens de behandeling van bovenge noemd voorstel heeft de heer Drees, wet houder van financiën, o.m. medegedeeld dat hij, ondanks beperking der uitgaven, belastingverhooging (een vrij belangrijke verhooging van het aantal opcenten op de Fondsbelasting) in de naaste toekomst onvermijdelijk acht. LOONSVERLAGING GEMEENTE- PERSONEEL TE ROTTERDAM. Na dagenlange beraadslagingen heeft de Raad van Rotterdam gisteravond besloten de loonen van het gerneentepersoneel met 3 pet. te korten. Dit voorstel werd met 25 tegen 18 stemmen aangenomen. Tegen stem den S.D.A.P., C.P.H. en R.S.P. Dit is de tweede loonsverlaging. Voorts werd met 24 tegen 19 stemmen besloten de opcenten op de hoofdsom van de gemeentebelasting te bepalen op 80. Bij de tegenstemmers had zich ditmaal ge voegd de. vertegenwoordiger van de Staat kundig Gereformeerde Partij. SPOORWEGPERSONEEL. Waarom geen overleg? Zaterdag 7 Mei kwam de Personeelraad van het Spoorwegpersoneel in vergadering bijeen ter bespreking van de situatie, ont staan door het schrijven van den Minister van Waterstaat aan de organisaties en aan den Personeelraad. De Baad besloot: 1. Aan den Minister een audiëntie te verzoeken ter nadere toelichting van zijn standpunt. 2. De hoofdbesturen uit te noodigen tot een gemeenschappelijke bespreking va.n den toestand, welke bespreking op Zater dag 21 Mei a.s. zal worden gehouden. Do hierboven bedoelde brief van den Minister van Waterstaat houdt o.m. in, dat het door den Personeelraad ingenomen standpunt hem bevreemdt, terwijl hij zijn leedwezen over het ten aanzien van de Directie-voor stellen tot loonsverlaging ingenomen stand punt uitspreekt. Verder stelt hij de vraag, of het niet op den weg van de vakvereeni- gingen ligt te zorgen, dat een dergelijke hoogstbelangrijke aangelegenheid niet zon der overleg tusschen directie en personeel wordt afgedaan. Machinisten ontslaan. Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen het besluit genomen om met. ingang van 1 Juli a.s. een veertig tal machinisten, die den leeftijd van 58 jaar hebben bereikt den dienstbe trekking op te zeggen onder toekenning van zoogenaamd vervroegd ouderdoms pensioen. In den loop van dit jaar zullen dan nog 6 machinisten, die denzelfden leeftijd bereiken onder dezelfde voorwaar den worden ontslagen. De directie is hiertoe moeten overgaan, waar er behalve het bestaande overcom pleet van locomotief-personeel, door de in voering van de zomer-dienstregeling nog meer iocomotiefpersoneel overcompleet zal komen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6