GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 10 MEI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S Een avondzitting bijna geheel gevuld met een schooldebat. Belangrijke bezuinigingsmaatregelen aangenomen. Een noviteit, een ginnende om 8 uur 's avonds, zonder mid dagzitting. Voorzitter de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakbuyzen. Onder de Ingekomen Stukken bevindt zich weinig vermeldenswaardigs, zoodat direct kon worden ^overgegaan tot de be handeling der agenda. De schoolkwestie. lo. Voorstel in zake de opheffing van bestaande- en de stichting van nieuwe scholen. De heer Vos is van meening, dat de overheid maatregelen t.a.v. het openbaar onderwijs slechts met de uiterste omzich tigheid behoort te nemen. De voorgestelde maatregelen beoogen bezuiniging, doch spr. vraagt zich af of er wel bezuiniging wordt verkregen en of het onderwijs er niet te zeer door geschaad wordt. De eerste vraag beantwoordt spr. ontkennend, de tweede bevestigend. Het aantal boventallige on derwijzers zal niet verminderen, zeker niet als de wet-ïerpstra inzake het leerlingenaantal zal worden aangenomen. Spr. levert vervolgens critiek op de voor gestelde regeling, mode op practisohe gron den. De leerlingen van de school Haver straat A. en Duivenbodestraat B. zullen nooit naar de nieuwe school aan de Duiven bodestraat gaan wegens den afstand. Hij stelt voor, de scholen Haverstraat A. en B. op te heffen en de nieuwe lagere school te plaatsen in het gebouw van de school Ha verstraat. Met de opheffing der school Schutters veld kaai spr. meegaan. Tegen de voorgestelde opheffing van de meisjes-opleidingsschool voor U.L.O. aan de Boommarkt moet spr. zich ten sterkste verzetten. Hij verwacht van deze groote verschuiving van leerlingen een groot na deel voor leerlingen en onderwijs. De zui nigheid zou hier de wijsheid deerlijk be driegen. De stichting van een school aan de Thor- beckestraat juicht spr. van harte toe, doch van een splitsing van de opleidingsschool aan de Aalmarkt gevoelt spr. niets. Spr. stelt voor deze school intact te laten t>ot de school aan de Thorbeckestraat-gereed zal zijn. Al dat gereorganiseer De heer Groeneveld ziet in het voor stel een streven van B. en W. om het over heidspersoneel in te krimpen. Volgens spr. komt het onderwijs wel op de laatste plaats in aanmerking voor bezuiniging. Spr. is geen voorstander van bijzonder onderwijs, maar als het er is, moet het goed zijn, al was het alleen maar, dat deze kinderen goed onderlegd zijn, als zij later eens in onze rijen komen. De heer Knuttel: Dan bestaan jullie rijen niet meer. (Gelach). De heer Groeneveld meent, dat het openbaar onderwijs maar niet tot rust kan komen. Men werpt de kinderen van dat onderwijs als knikkers door elkander. Aan dat gereorganiseer moet eens een eind ko men. De school Haverstraat B. komt zeker voor opheffing in aanmerking, als er maar een geschikte oplossing te vinden was; doch de voorgestelde oplossing acht spr. niet gunstig. Ook spr. kant zich niet tegen de opheffing der school aan het Schutters veld, wel tegen de opheffing van de meis jesschool aan de Boommarkt. Deze school is nog een bloeiende school. Over de Aal- marktschool kan z.i. niet gesproken wor den, omdat dit afhangt van de aanneming of verwerping van het vorige punt. De bouw van een school aan de Thorbeckestraat juicht ook spr. toe. Toch wel bezuiniging. De heer v. E e c k e geeft eenige cijfers waaruit blijkt, dat de voorgestelde reorga nisatie wel degelijk een belangrijke bezui niging beteekent, ook al wordt de wet- Terpstra aangenomen. De heer Vos vergist zich. Spr. stelt verder voor, met den bouw van de school aan de Thorbeckestraat on middellijk te beginnen zoodra een aan draag zou binnenkomen voor den bouw van een bijzondere school. In dezen geest dient spr. een amendement in. Afbraak der kapitalistische cultuur. De heer Knuttel noemt dit voorstel van B. en W. van zeer verstrekkende be- teekenis, hoewel het den schijn heeft van een gewone administratieve maatregel. Spr. ziet daarin een symptoom van de afbraak van de kapitalistische cultuur. Bovendien is het een opleggen van een belangrijke verslechtering van het openbaar onderwijs, waaraan het. bijzonder onderwijs zich kan onttrekken. Speciaal de Katholieke scholen worden al zeer weinig getroffen door het systeem der boventallige onderwijzers, om dat vele leerkrachten daar tot den geeste lijken stand behooren. Dat de lagere klas sen van de school Haverstraat B. ontvolkt zijn, is z.i. te danken aan de kunstmatige overbevolking van de school Haverstraat A. Hetzelfde is het geval met de scholen aan het Schuttersveld. Spr. kan de ver slechtering van het onderwijs door de vor ming van veel te groote klassen nooit aan vaarden. Z.i. is er niet de minste reden tot opheffing van de meisjesschool aan de Boommarkt. Ook de Aalmarkt-school wensoht spr. gehandhaafd te zien. Spr. meent, dat B. en W. het bijzonder onder wijs te veel bevoordeelen, de nieuwe school aan de Thorbeckestraat zal wel tot in lengte van dagen verschoven worden. De tering naar de nering. De heer M e y n e n vindt weinig aantrek kelijks in de voorstellen van B. en W., in tegendeel ziet spr. veel bezwaren. Dat de Boommarktsohool in aanmerking komt voor opheffing, betreurt spr. zeer. Oschoon spr. de bezwaren niet onderschat, gelooft spr. niet, dat de mogelijkheid bestaat om aan de voorstellen van B. en W. te ontkomen. Deze voorstellen zijn noodzakelijk. De som, welke de gemeente jaarlijks voor de boven tallige onderwijzers betaalt, is veel te hoog. Niet het feit, dat deze scholen op het punt zouden staan om dood te gaan, maar het feit, dat op de uitgaven bezuinigd moet worden, is de oorzaak van deze voorstel len. De tering moet nu eenmaal naar de nering worden gezet. Het bezwaar, dat de leerlingen van de Haverstraat-sebool niet naar de Duivenbodestraat zullen gaan, heeft spr. laten varen, nu ook het hoofd der school Haverstraat dit bezwaar niet deelt. Ook de andere geopperde bezwaren ontleedt spr. uitvoerig, waarbij hij tot de conclusie kómt, dat de voorstellen van B. en W. dienen aanvaard te worden. Spr. vraagt B. en W. of zij bij gelegenheid de school aan het Schuttersveld willen om zetten in een opleidingsschool voor UX.O. Waarom gaat de openbare school achteruit. De heer v. E s meent, dat de oorzaak van het niet tot rust komen van het open baar onderwijs (waarover de heer Groe neveld klaagde) gelegen is in de minde rende aantrekkingskracht van dat onder wijs. Het bijzonder onderwijs komt even min tot rust, want het groeit gestadig. Het verminderen van het aantal kindereu schrijft spr. voornamelijk toe aan de min dere gezinsvorming. Het doet spr. genoegen, dat B. en W. de voorgestelde veranderingen willen doen ingaan op 27 Juni a.s., nog vóór de groote vacantie. Spr. zal zich niet verzetten tegen een schoolbouw in de Thorbeckestraat, hoewel hij aanmaant tot voorzichtigheid. Geen bevoordeeling van het bijzonder onderwijs. De heer de B e e d e sluit zicih aan bij den heer Meynen. Hij verzet zich tegen de bewering, dat het bijzonder onderwijs be voordeeld wordt t.o.v. het openbaar onder wijs. Het openbaar onderwijs gaat nu een maal overal achteruit. In verband daarmee zijn de voorgestelde maatregelen noodzake lijk, ook afgezien van den financieelen toestand-. De opmerking van den heer Knut tel, dat het bijzonder onderwijs in het voor deel is, noemt spr. belachelijk. Integen deel, van de gelijkstelling komt dikwijls in de practijk bitter weinig terecht, door de trage verrekening der voorschotten waardoor jaarlijks rente-verlies ontstaat. Ook de voorgestelde maatregelen maken het voor de bijzondere scholen weer moei lijker, doordat de openbare scholen nu weer voordeeliger zullen gaan werken. Spr. verklaart zich een tegenstander van een school in de Thorbeckestraat; daaraan is za. geen behoefte in die buurt. Verslechtering is overdreven. De heer Donders is het eens met de bezwaren, welke de heer Meynen naar vo ren heeft gebracht. De strekking der voor stellen is ébhter geen andere dan het klas sen-gemiddelde iets op te voeren; dit een belangrijke verslechtering te noemen acht spr. overdreven. De voorstellen zijn we gens de huidige economische verhoudingen noodzakelijk. Tegen opheffing der Haver- straatsohool heeft spr. geen bezwaar, hoe wel spr. betrwijfelt, of de leerlingen naar de Duivenbodestraat zullen gaan. Of spr. hel voorstel-Vos zal steunen, zal afhangen van het antwoord van den wethouder. De opheffing van de Boommarktschool acht spr. het minst gelukkige gedeelte der voor stellen. Daaraan zal spr. zijn stem niet kunnen geven. De splitsing van de Aal- marktschool acht spr. ook niet gelukkig. Wanneer deze school overbevolkt is, moet er een nieuwe komen en het bezwaar van de ligging dezer school aan de Thorbecke straat deelt spr. niet. De heer V erwey meent, dat er wel degelijk sprake is van bevoorrechting van het bijzonder onderwijs. De groote bloei van dat onderwijs schrijft spr. toe niet aau den wil der bevolking, maar aan het feit, dat de bijzondere scholen zoo gunstig gelegen zijn. Het is spr een raadsel, hoe B. en W. kunnen voorstellen, de school aan de Boommarkt op te heffen, en spr. kan zich daarmee dan ook niet vereenigen. Het voorstel-v. Eecke vindt spr. een uit- noodiging aan een schoolbestuur om direct een aanvraag tot den bouw van een bijz. school m te dienen. De zienswijze, dat een school centraal gelegen moet zijn, acht spr onjuist. In de Thorbeckestraat is een nieuwe school alleszins op haar plaats. De wethouder verdedigt zich. Webhouder T e p e is dankbaar voor de zakelijkheid der debatten, behoudens hier en daar een enkel addertje onder het gras. Doelbewuste benadeeling door B. en W. van het openbaar onderwijs, is laster; het eeni ge motief is de noodzakelijkheid om te be zuinigen zoowel op het openbaar als op het bijzonder onderwijs. Deze bezuiniging zal moeten plaats vinden door het klasse gemiddelde op te voeren. Men kan dat be reiken door opheffing van scholen en ook door klasse-combinaties. Dat laatste stel sel hebben B. en W. zelfs niet in overwe ging willen nemen. Wanneer men dus scho len wil opheffen, gaat men zoeken naar scholen, die daarvoor het eerst in aanmer king komen, zoowel door slechte bezetting als op andere gronden, zooals bijv. de lig ging. De heer Knuttel heeft zich verzet tegen het opvoeren van den klasse-deeler. Is de klasse-deeler in Rusland soms beter? Bij de confessioneele scholen is het gemiddelde nog hooger en in andere landen is het niet lager dan nu door de voorstellen van B. i W. bereikt wordt, integendeel. Het is de bedoeling van B. en W. over geheele linie te bezuinigen, ook op het bijz. onderwijs en dan is de opvoering van den klasse-deeler het eenige bezuinigings middel. De schade, door deze maatregelen te ver oorzaken, kan niet groot genoemd worden en voorzoover er schade wordt aangericht, betreuren B. en W. het evenzeer, dat zij daartoe gedwongen zijn. Spr. verdedigt daarna zijn voorstellen één voor één. De scholen aan de Haver straat en het Schuttersveld behooren tot de zwakst bezette scholen, hun opheffing ligt voor de hand. De heer Vos wil de scho len aan de Haverstraat samenvoegen, op grond van de vrees, dat de leerlingen niet naar de Duivenbodestraat zullen gaan, doch deze vrees is volkomen ongegrond. Boven dien behoeft de Duivenbodestraat dringend versterking. De vrees, dat verschillende leerlingen naar een bijzondere school zul len overgaan, acht spr. al even ongemo tiveerd. Spr. verwerpt derhalve het voor stel-Vos. Het hoofdpunt der voorstellen is de op heffing der meisjesschool aan de Boom markt, tegen welk voorstel de meeste op positie is gerezen. Spr. verklaart, dat de andere voorstellen slechts geringe bezui niging zouden geven, indien dit voorstel niet zou worden aanvaard. De Boommarkt school is niet de slechtst bezette van dit soort scholen, doch de andere scholen fco- men door hun ligging minder voor ophef fing in,aanmerking. Ondanks haar 176 leer lingen op dit oogenblik, gaat. de levensvat baarheid van de Boommarktschool toch geducht achteruit. Wanneer deze school een bijzondere was, zou het schoolbestuur wel degelijk overwegen om de school op te heffen en de kinderen tijdig onder te bren gen bij andere soortgelijke scholen. Ieder bijz. schoolbestuur zou het stelsel van klas sen-combinatie toepassen; een maatregel, die B. en W. nog niet eens willen voorstel len. Verschillenden hebben bezwaren ontwik keld tegen de voorloopige onderbrenging van een tweede opleidingsschool voor Gym nasium en H.B.S. in de Boommarktschool. Spr. begrijpt die bezwaren niet. Zij zijn ge baseerd op het bezwaar tegen de splitsing van de Aalmarktschool. De heer Kriest heeft inderdaad zijn verdiensten, maar een niet aannemen van het voorstel van B. en W. komt de gemeente op twee leerkrachten meer. De Aalmarktschool is overbevolkt en een onderzoek naar de woonplaats der leerlingen heeft uitgewezen, dat de besie plaats voor een tweede nieuw te bouwen school gelegen is in de buurt van de Thor beckestraat. Wanneer die school er komt, is niet te zeggen. Dat hangtr af van de tijdsomstandigheden; B. en W. zijn evenwei niet van plan den voorloopigen toestand permanent te verklaren. De toevoeging, welke de heer v. Eecke heeft voorgesteld, kan spr. wel aanvaarden, mits de heer v. Eecke zijn amendement wijzigt in dien geest, dat direct tot de bouw zal worden overgegaan, zoodra een aanvraag van een bijz. schoolbestuur binnenkomt voor de bouw van een bijz. school „in deze buurt''. Spr. wijst nog op de dreigende verzwa ring van*'de wet-Terpstra, zoodat er alle reden is, om nu alvast reeds zooveel moge lijk te bezuinigen. De heeren Knuttel, do Roede, Yerwey, Groeneveld en wethouder T e p e voren nog het woord. Daarna wordt overgegaan tot stemming over de voorstellen van B. en W. Stemmingen. I. de o. 1. scholen aan de Haverstraat B aan de Duivenbodestraat B op te hef fen en over te gaan tot stichting van een nieuwe o. 1. school in het gebouw aan de Duivenbodestraat. 1ste deel (sohool Haver straat). lste deel aangenomen met 2213 stem men, tegen S.D.A.P. en de heeren Vos en Knuttel; nadat eerst een amendement- Vos was verworpen met 332 stemmen. (Voor de heeren Vos en Knuttel). 2de deel (sohool Duivenbodestraat) aan genomen met 332 stemmen. (Tegen de heeren Vos en Knuttel). II. de o. 1. scholen op het Schuttersveld en B op te heffen en over te gaan tot de stichting van een nieuwe o. 1. school in het gebouw op het Schuttersveld. Aange nomen met 23 tegen 12 stemmen. (Tegen S.D.A.P. en Knuttel). III. de meisjcsopleidingsschool voor U. L. O. aan de Boommarkt op te heffen. Aan genomen met 19 tegen 16 stemmen. (Tegen S.D.A.P. en de hoeren Knuttel, Vos, Don- dors, Manders en Simonis). IV. de opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. aan do Aalmarkt te splitsen in twee afzonderlijke scholen, de nieuwe school voorloopig te vestigen in het te ont ruimen schoolgebouw aan de Boommarkt en die nieuwe school voorloopig aan te dui den als opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. aan de Boommarkt. Aangeno men z. h. s., nadat is verworpen met 322 stemmen een amendement-Vos. (Voor de heeren Vos en Coster). V. tot stichting van een schoolgebouw bestemd voor do sub IV bedoelde nieuwe opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. op een gemeentelijk -terrein gelegen aan de zuid-oostzijde van de geprojecteerde verlenging van de Thorbeckestraat; Dit punt wordt aangenomen met 31 te gen 4 stemmen. (Tegen de heeren Meynen, v. d. Reyden, Wilbrink en de Reede). Een amendement-v. Eecke, om aanstonds over te gaan tot den bouw, als in deze buurt een bijzondere school zal worden ge bouwd, wordt verworpen met 2312 stem men. (Voor de heeren v. Eecke, v. Tol, Cos- ter, Beekenkamp, v. d. Reyden, Bergers, Eikerbout, Splinter, Romijn, Wilmer, Bos man, Manders). VI. den nieuwen toestand te doen ingaan op 27 Juni 1932. Aangenomen z. h. s. Een herstemming. 2o. Herstemming over het voorstel, in zake de toepassing van een tijdelijke kor ting op de wedden en loonen van het Go- meentepersoneel, voor zooveel sub d en e betreft. Aangenomen met 1815 stemmen. (Tegen de S.D.A.P. en de heeren Knuttel, Vos, Wil mer en v. Tol; de heeren Donders en Man ders waren niet meer aanwezig). De pachters. Ten slotte wordt nog z. h. s. aangenomen een voorstel van B. en W., om hen te mach tigen de pachtsommen van landerijen e.d. te verlagen tot maximaal 25 pet. Een amen- dementrKnuttel om tot 50 pet. te gaan wordt ingetrokken, na toezegging van B. en W., dat zij, als de noodzakelijkheid blijkt, een dergelijk voorstel aan den Raad zullen doen. HET SCHEEPBOUWKUNDIG PROEFSTATION TE WAGENINGEN is Maandag officieel door den heer M. C. Koning, directeur van de Stoomvaart Mij. „Nederland" geopend in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. De heer Koning (links) met den directeur van het proef station den heer Troost, bij een scheepsmodel geheel van parafine vervaardigd. Woensdagavond a.s. speelt JAN MUSCH voor den 150sten keer Moliere's „Vrek" in den Stadsschouwburg te Amsterdam DE CUNERATOREN TE RHENEN die op het oogenblik hersteld wordt.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5